It is currently Thu Mar 28, 2024 8:53 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Beyonce featurins Shakira
PostPosted: Sun Mar 11, 2007 7:36 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cine s-ar fi gandit ca aceste doua dive pot sta una langa cealalta pe scena. Hm, eu in niciun caz. Am urmarit de cate ori clipul Beautiful liar si m-am intrebat: "ce are beyonce atat de special in tema ei de nu o poate nicum eclipsa pe Shakira"...
Cine s-a ganditi la acest clip a avut mare curaj, pentru a vrut sa amestece apa cu uleiul, mai ales ca Shakira si Beyonce au doua stiluri care seamana si sunt diferite in acelasi timp, intr-un mod atat de original incat ai putea sa le asculti pa amandoua separata, dar in niciun caz amandoua pe scena.
Aruncandu-mi un ochi in tema lui Beyonce (despre Shakira am avut chiar un experiment) am inteles imediat ca acest ascendent in Leu cu Soarele pe casa II, ca aglomerarea de planete in Balanta si cu Luna in Scoprion ii confera lui Beyonce inclinatia spre precizie. Cand este pe scena iti da impresia ca nu se pierde cu firea si stie mai bine ca oricine sa vanda un produs, o imagine, ca nu simte pulsul miscarii, dar surprinde esentialul prin amploare si, nu in ultimul rand, prin controlul perfect al detaliilor.
Beyonce are insa un rol inedit pe segmentul social in care se integreaza. Un Chiron pe casa X, planeta focal al unui Yodului pe care il formeaza cu Pluton din III si Neptun din casa V o va propulsa de timpuriu. Acum vedem ca Beyone exploateza o imagine insa cu Pluton in III ea va exploata si o informatie. Acum o vedem o fata rasfatata care isi traieste cu mare seriozitate ambitia de a fi cea mai apreciata, insa Pluton ne-o va infatisa la un moment dat pe Beyonce dincolo de o limita intelectuala, superiora imaginii pe care o stim si o avem acum despre ea, puternica pentru ca detine aceasta putere in interior, nu pentru ca se asociaza cu cei puternici. Pentru o diva acest Yod este pur si simplu halucinant, hipnotic, iar eu abia astept momentul in care Beyonce ne va povesti cum vede a lumea, care sunt criteriile sale de selectie si cum si le aplica.
Dar pentru ca e Pluton pe III am certitudinea ca Beyonce plateste un pret dur pentru celebritatea ei...

Clipul


Piesa cu versuri cu tot si, sigur, niste imagini ale celor doua dive alese pe spranceana


si tema, desigur...

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group