It is currently Thu Mar 28, 2024 10:55 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: The secret
PostPosted: Fri Apr 11, 2008 1:19 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Un documentar extraordinar, despre legea atractiei si puterea gandului, si cum ne putem schimba viata schimbandu-ne modul de a gandi... Un documentar care te pune pe ganduri...BUNE! :D

Il puteti lua de pe www.thesecret.tv dar trebuie sa platiti. l-as pune eu pe net, dar nu stiu sa fac asta... :oops:

Sau, pt cine sa stie sa caute in calculatoarele altora, eu il share-uiesc cu cel mai mare drag! :D

Un documentar ce TREBUIE vazut!


Va doresc numai bine si Ganduri luminoase! :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: The secret
PostPosted: Thu Sep 11, 2008 3:13 pm 

Joined: Fri Oct 19, 2007 8:19 pm
Posts: 5
Location: iasi
L-am vizionat si intr-adevar, e un documentar extraordinar. Ceva in structura lui, totusi, nu a rezonat bine cu realitatea mea interioara: toate obiectivele/dorintele exemplificate (daca nu ma inseala memoria) tin de domeniul material: bani, casa, masina, succes. Care ne schimba viata in societate, cu siguranta. Si aici eu vad "calcaiul lui Achile" : influenta valorilor materiale dobandite asupra valorilor reale ale dimensiunii sufletului si spiritului uman.
Se stie ca omul care ajunge sus cam uita de unde a plecat - am vazut cazuri concrete si cred ca imi dai dreptate (desigur, nu generalizez, exista exceptii). De aceea ma gandesc ca orice fiinta dispusa sa experimenteze ar putea folosi acele legi doar pentru "capatuire" si cred ca ar fi incorect, daca nu va exista in paralel si o evolutie spirituala.
"Un documentar care te pune pe ganduri...BUNE!" ....de acord, sunt bune pentru cel care aplica principiile, dar sunt ele obligatoriu bune si pentru cei din jur? Si daca nu, in acel caz nu au efect aceste principii? Producatorii documentarului nu au tratat si definitia "bine"-lui, "pozitiv"-ului si poate ar fi trebuit sa o faca, succint, pe intelesul tuturor. Eu personal cred ca e riscant sa acceada la aceste principii cei pentru care doar realitatea imediata conteaza, cei superficiali. Poate imi scapa mie ceva sau ceva nu am inteles.....

Si pentru ca nu sunt complet lamurita, deocamdata aleg sa traduc "legea atractiei" si "puterea gandului" prin "credinta" si "speranta", care, intelese in profunzimea lor, reprezinta aceleasi lucruri (si, gandind matematic, le consider pe primele ca fiind o particularizare in plan material ale celor din urma).

Tu ce parere ai, Irina?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: The secret
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 12:46 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Gabri, mie nu mi s-a parut deloc superficial...
Poate nu ai avut rabdare sa-l vezi pana la sfarsit, cu interviul acelei femei bolnave de cancer, sau cu aviatorul care ar fii trebuit, dupa medici, sa ramana o leguma toata viata...Pe mine aceste doua cazuri m-au impresionat cel mai mult...

Da, erau exemple multe si despre cum sa ai bani, sau o casa frumoasa, sau masina pe care ti-o doresti, pentru ca traim intr-o lume materiala.Dar nu uita totusi cum a inceput filmul.Cu povestea unei persoane care, la un moment dat a pierdut totul, inclusiv speranta si bucuria de a mai trai.
Nu cred ca trateaza doar partea superficiala a lumii, asa cum spui tu.Din contra...
Sunt de acord cu faptul ca banii te pot schimba in rau. Ma izbesc de asta, din pacate, din ce in ce mai des...Oameni care s-au imbogatit repede si care, parca, si-au schimbat sufletul...
Dar nu pot sa nu observ si ca saracia a inrait o mare parte din ei...
Pana la urma, totul depinde de cum te raportezi tu la bani si la lucrurile materiale pe care le detii, sau nu.
Totul depinde de sistemul de valori al fiecaruia si cum facem fata tuturor ispitelor cu care suntem confruntati.

Si poate ca nu ai observat nici cand, la un moment dat, in documentar se spune ca multi care si-au dorit masini, case, bani, si le-au dobandit, nu au fost deloc fericiti pt ca au uitat sa ceara un singur lucru: fericirea...Iar banii nu au reusit sa le-o aduca... :wink:

Si da, si eu cred ca la baza tuturor lucrurilor sta credinta si speranta, si mai presus de atat, Iubirea!



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: The secret
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 3:45 pm 

Joined: Fri Oct 19, 2007 8:19 pm
Posts: 5
Location: iasi
Draga Irina,

Nu consider ca documentarul e superficial, mai mult, am aplicat principiile la un moment dat, cu rezultate (mi-am dorit fericire si am avut... :) )

Intr-adevar, trecem informatiile prin filtrul asteptarilor si experientelor proprii. Imi aduc aminte acum ca vizionam documentarul si asteptam sa vad cazurile care m-ar fi impresionat pe mine, cele de renastere spirituala. Cazul femeii bolnave de cancer si al aviatorului mi s-au parut slab creionate, dpdv cinematografic, in raport cu exemplele materiale. Realizez acum ca am cedat frustrarii de a vedea ca, la fel ca in viata de zi cu zi, se pune un accent mai mare pe partea materiala decat pe cea spirituala, uitand de cele doua cazuri in momentul in care am evaluat documentarul. Mesajul tau m-a ajutat sa-mi dau seama de acest gen de greseala si iti multumesc.

Am avut norocul sa intalnesc oameni speciali, unii fiindu-mi colegi, prieteni, altii superiori ierarhici, colaboratori sau doar cunostinte. Pentru ei (si pentru tine, cred), documentarul ar fi o confirmare ca gandirea lor e pozitiva, constructiva, motivand-i sa o conserve si imbunatateasca. Pentru altii, cu constiinte mai mult sau mai putin adormite, mi-as fi dorit sa fie un indemn mai clar, evident la spiritualitate. Atat am sa le "reprosez" realizatorilor, desi sunt constienta ca asteptarile mele sunt poate prea mari in contextul caracterului comercial al lumii in care traim.

Am apreciat in mesajul tau o alta perspectiva: pentru ca, asa cum ai zis, saracia si durerea inraiesc oamenii de multe ori, poate ca pentru cei care percep doar mesajul material, acesta ar putea constitui un inceput, cu conditia sa nu uite sa-si doreasca si "implinire"/"fericire", pentru a nu ajunge sa constate ca au de toate si, de fapt, nimic.

Sunt o idealista si poate ca duc lucrurile prea departe. De exemplu, imi doresc sa existe si un documentar cu impact la public despre iubire, asa cum o simt instinctiv, o daruiesc unii dintre noi si o constientieaza chiar mai putini....Iubirea universala

Cu ganduri bune :wink: ,
Gabri


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: The secret
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 4:04 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
gabri wrote:
Sunt o idealista si poate ca duc lucrurile prea departe. De exemplu, imi doresc sa existe si un documentar cu impact la public despre iubire, asa cum o simt instinctiv, o daruiesc unii dintre noi si o constientieaza chiar mai putini....Iubirea universala

Gabri


Gabri, de ce sa astepti de la altii sa faca asta?Fa-o chiar tu!!!In ultimul timp am avut o revelatie fantastica: ca trebuie, in primul rand, sa fac EU ceea ce astept de la altii!
Hai, esti varsator, cinematografia e la ea acasa in zodia asta. :wink:

In legatura cu faptul ca acest documentar mi-a confirmat faptul ca eu gandesc constructiv, nu prea e asa...Din contra...Mi-am dat seama ca vad doar partea negativa a lucrurilor, de aceea atrag numai ceea ce e negativ din oameni si situatii.Eram recunoscuta pt faptul ca numai mie mi se intampla tot felul de prostii...
Ei, documentarul asta si cartile lui AIVANHOV mi-au schimbat modul de a gandi radical!!!Au avut un impact asupra structurii gandirii mele, care asa cum era ea, imi facea fm rau! Sau, mai bine zis, imi faceam rau cu mana mea, pt ca il atrageam, pt ca numai asta vedeam...
Si revelatia Iubirii, bineinteles, m-a restructurat enorm de mult...

Poate de aceea "tin" atat de mult cu acest documentar.Poate chiar mai mult decat face el.Pentru ca a declansat asta in mine... :wink:

Iti doresc o zi frumoasa, Irina.



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group