It is currently Fri Mar 29, 2024 2:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 39 posts ] 
Author Message
 Post subject: gradele pozitive
PostPosted: Tue Apr 29, 2008 12:55 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Preluare de pe astro.com .

As there are critical degrees, I have found good or positive degrees in Astrology.

____________________________________________________________________________

0-1 DEGREES OF ALL SIGNS MEANS BEGINNING SOMETHING IN PREDICTION
29 DEGREES OF ALL SIGNS MEANS ENDING SOMETHING IN PREDICTION

29 Degrees of Pisces is a permanent ending in predictive astrology, as is 29 degrees of Taurus.

0-1 Degrees of Gemini, Virgo, Sagittarius and Pisces are beginnings subject to change. Mutable signs always signify adaptability, restlessness and change. What has begun is subject to changes in prediction

15 Degrees of Aries: Freedom, love of movement, speed, intellectual and can indicate riches and honours. Strong motivation, wilfulness and the ability to take action! Well known, before the public and popularity with the masses; fame. Harmonious nature and good for relationships! Here man can rescue the woman and after that she falls in love with him.

19 degrees of Aries: Sun exaltation. Need to be the first, the best, Place of great energy. It gives the fame and very often describes famous, but married man.

3 degrees of Taurus, Moon exaltation: Good for all that is placed here (planets, AC ect). Gives
fruitiness! If there are Sun, Moon, Jupiter or ruler of 2nd can give richness.

15 degrees of Cancer, Jupiter exaltation: Place of the biggest money and knowledge. It is very important spiritual place.

24 degrees of Cancer (fixed star Procyon). Gives strong protection or people that give you protection.

12 degrees of Leo: Degree of beauty.

13 degrees of Virgo: Mercury exaltation. Gives intelligent people and talent, whose ideas and thoughts become concrete projects.

27 degrees of Virgo: Gives Astrologers.

29 degree of Virgo gives clairvoyants: People telling future with cards, coffee and any other kinds of fortune telling (not Astrology). Those people should do that otherwise they could become psychic instable.

20 degrees of Libra: For your rights you can ask by court and you will win. It is good for lawyers, judges and politicians.

23 degrees of Libra (fixed star Spica): Fame over expectance, gives high position and titles.

11 degrees of Scorpio (fixed star Acrux): Uranus exaltation. Good is for researcher and astrologers and is connected with occultisms. The greatest power can become somebody with knowledge of 8th house.

29 degrees of Scorpio: Place of great power. Those people have magnetism to attract other people and have great influence over them. It brings much money but also possibility of bankruptcy (my Lillith is here).

9 degrees of Sagittarius (fixed star Antares): Success and fame on the West; success with struggle.

15 degrees of Sagittarius: Good position in abroad; at university. It is connected with discoveries; scientists.

26 degrees of Sagittarius: Centre of galaxy, great power and vision. Something very important for the entire world!

28 degree of Capricorn: Mars exaltation. Place of great energy, keenness and speediness. Energy is oriented to create own goals.

29 degrees of Capricorn: Collection of old things.

15-17 degree of Aquarius: Here is possible to find great love over some person (who has some planet on that degree)

8 degrees of Pisces: The best degree for occult research and knowledge. Fame lasts for long time after some special research result.

15 degrees of Pisces (fixed star Achernar): Special spirit position. The person has to have first great fall and after that comes spiritual clean and begins totally new life. It means also religious places and far travels.

27 degrees of Pisces, Venus exaltation: Specially magic position and atmosphere.
____________________________________________________________________________


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Apr 29, 2008 10:15 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Se verifica sau nu ?
Cu Pluto si Marte in Fecioara (Casa VI) la 28`15 si 28`51, rar imi etalez cartile (fara pretentii) .
Jupiter la 11 grade Scorpion - nimic deocamdata.
Neptun la 29 grade Scorpion - nu se verifica :( referitor la bani sau inselaciune.

Altcineva ?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 30, 2008 12:33 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria,
eu sunt de parere ca Astrologia este o stiinta atat de complexa, incat ar fi mult prea simplu sa spui "asta se verifica si asta nu!!".
Orice planeta (sau orice alt simbol al hartii) s-ar afla in unul din acele grade zodiacale, se exprima in functie de calitatea si de aspectele pe care le face cu restul temei, de tranzite..
Nu stiu, dar nu cred ca are sens o verificare a acelor "definitii" rupte din context...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 26, 2008 9:13 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daria wrote:
Se verifica sau nu ?
Cu Pluto si Marte in Fecioara (Casa VI) la 28`15 si 28`51, rar imi etalez cartile (fara pretentii) .
Jupiter la 11 grade Scorpion - nimic deocamdata.
Neptun la 29 grade Scorpion - nu se verifica :( referitor la bani sau inselaciune.

Altcineva ?


Daria,

Ceea ce scrie in mesajul postat de tine pare adevarat, in sensul ca tine de partea stiintifica a astrologiei. Sunt abordate gradele anaretice ale semnelor mutabile si explicate bine, dar si gradele zodiacale ocupate de stelele fixe, ceea ce este iarasi corect. Cat despre coordonarea intregului destin dupa astfel de elemente eu am rezerve FOARTE mari. Ele sunt aspecte pe care le poti integra in analizele astrale, le poti detalia atunci cand ocupa o pozitie importanta in tema (conj. cu guv temei, cu guv, semnului natal, conj cu axele auxiliare, Nodurile Lunii s.a.m.d), dar nu poti spune ca intregul tau sector financiar se poate coordonat doar dupa un astfel de element, astfel incat sa se poate verifica sau nu doar dupa faptul ca acum, in aceasta perioada, sau pana acum, nu s-a implicit ceea ce a spus. Asa cum atunci cand citesti trebuie: sa stii limba, alfabetul, grupele de litere, regulile citirii, sa poti vorbi, sa poti auzi etc etc, la fel, cand te referi la sectorul financiar trebuie sa stii ca ai nevoie de o casa II puternica, o casa VIII stabila, de un guv. II sau VIII in relatie de echilibru cu planete dinamice, de un Mercur puternic si de o relatie cat de cat echilibrate cu octava sa superioara Uranus si nu in ultimul rand un Neptun mai putin agresiv in tema. Nu este suficient un grad pentru a-ti satisface aceste nevoie, decat daca toate celelalte conditii sunt indeplinite, mai putin acesta, ceea ce se poate vedea doar din tema.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: 15 Grade in Cancer
PostPosted: Tue May 27, 2008 12:52 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Salut am citit in mesaj-ul de mai sus urmatoarea fraza

15 degrees of Cancer, Jupiter exaltation: Place of the biggest money and knowledge. It is very important spiritual place.

Eu am Saturn 15.05 grade in Rac in trigon cu Jupiter 14,23 Grade in Pesti retrograd.
Totodata Saturn face un sextil cu Marte si Mercur in fecioara Mercur aflat la 9.20 Grade in fecioara si Marte la 18.07 grade. Ambele in opozitie cu Jupiter. ( sunt nascut pe 25 August 1974 ora 8:30 (aproximativ) longitudine 21.55 E Latitudine 47.03 N.)

Analizand mai bine costat ca si Jupiter este la 15 Grade in Pesti peste Achernar iar Luna este la 9 grade in Sagetator peste Antares, Totodata Venus este la 12 grade in Leu. Nodul nord este la 15 grade in Sagetator

Acest grad in Cancer are vreo influenta Saturn fiind in casa X ? sau e un aspect minor ce poate fi ignorat?
Pare putin ciudat ... ??!! 5 suprapuneri cu stele fixe? Are oare vre-o relavanta sau sunt definite doar de amorul artei pt amuzament?

Mersi
Marius


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: 15 Grade in Cancer
PostPosted: Tue May 27, 2008 2:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Hm,
interesanta tema ta....

Pluton pe ascendent, Marte in opozitie cu Jupiter, Venus in opozitie cu Lilith, Luna conjunctie cu Neptun, iar Saturn in casa X si pe deasupra vine si valvataia lui Venus in Leu pe casa XI, cu care putini se pot pune. Am ramas pur si simplu interzis... dar n-o fi dracul chiar asa de negru, nu? :))
Glumesc Marius... am vrut sa spun ca este o tema dificila cu conflicte interioare care devin imediat conflicte exterioare, ca ascendentul in Balanta devine unul eminamente emotional, senzorial ce-ti aduce un echilibru mai mult organic deca afectiv. Duritatea ta vine din conflicte interioare, iar lipsa unui echilibru relational este periculoasa pentru tine.
Ambele stele fixe, aflate la orb de mai putin de 2 grade, vin, pe acest fond, tot cu o influenta negativa, aducand o relatie proasta cu tine si in aceiasi proportie cu ceilalti. Ai o fire duplicitara pentru ca asa vrei: esti sincer pentru ca vrei si ascuns pentru ca nu poti spune tot ce gandesti. Prin urmare, claritatea gandurilor este mai curand una indreptata impotriva ta: stii cum esti si nu vrei sa schimbi, sa modifici, directia orientarea ta, iar stele fixe ajuta in toata aceasta confuzie.
Intotdeauna zilele de Sagetator si Pesti (cand Luna in tranzit trece peste aceste stele fixe) ai intalnire cu Eul tau, cu natura ta dezvelita de constructia ridicate atent si cu grija in jurul tau.

Daca orbul este pana la 2 grade informatiile acelea sunt valabile.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: gradele 28,29,30 ?
PostPosted: Thu May 29, 2008 9:36 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Nu este suficient un grad pentru a-ti satisface aceste nevoie, decat daca toate celelalte conditii sunt indeplinite, mai putin acesta, ceea ce se poate vedea doar din tema.[/quote]
Multumesc! Ai perfecta dreptate, dar pentru mine - la momentul cand am citit topicul original - a fost o surpriza placuta sa descopar ca harta mea natala beneficiaza de niste grade ,,pozitive``, ca Soarele este conjunct cu Spica si Jupiter conjunct cu Acrux. Erau aspecte pe care nu le cunosteam si pe care le-am descoperit cu placere (pe cele mai putin bune si multe le cunosc). M-am gandit ca poate fi ceva nou si pentru alte persoane.
Am o intrebare care ma framanta de mai multa vreme si la care nu am gasit inca raspuns : daca o planeta se afla la gradul 29 dintr-un semn zodiacal o vom analiza in zodia care urmeaza sau nu ? Nu mai retin unde, dar, am citit ca daca o planeta se afla in ultimele trei grade al unui semn aceasta se interpreteaza in semnul urmator.



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: gradele 28,29,30 ?
PostPosted: Fri May 30, 2008 1:21 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca o planeta este pe gradul 29 in Berbec se va interpreta in Berbec, nu in Taur. Daca ar fi trebuit ca planeta sa fie analizata in Taur atunci gradul 29 disparea... iar gradul 29 nu este deloc putin lucru, el este numit si gradul anaretic si este deosebit de important.
Delimitarile in astrologie sunt clare si bulversarea asta cu plimbatul planetelor de la o zodie la alta nu face bine incepatorilor care are nevoie de reguli pentru a intelege mecanismul.
Prin urmare, gradele 28 si 29, pana la 29 grade si 59 minute apartin zodiei care le desemnifica, nu urmatoarei.
Daca ai locui la Giurgiu, te-ar putea considera cineva pe drept ca esti cetatean bulgar? Nu, oricat de aproape de granita ai trai!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Gradul 29
PostPosted: Sat May 31, 2008 10:37 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Puteti sa-mi spuneti mai multe despre acest grad 29 - de ce este asa de important ? Multumesc !



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Gradul 29
PostPosted: Sat May 31, 2008 10:49 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=505



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 31, 2008 8:10 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
interesant,eu am uranus in casa 11 la 29'58'', fiind varsator, care face careu cu conj soare mercur pe 2 si trigon cu luna in rac pe 7...ma asteapta deci un faliment? :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 01, 2008 3:30 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Multumesc !



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: 15 Grade in Cancer
PostPosted: Fri Jun 06, 2008 1:43 am 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
coser wrote:
Hm,
interesanta tema ta....

Pluton pe ascendent, Marte in opozitie cu Jupiter, Venus in opozitie cu Lilith, Luna conjunctie cu Neptun, iar Saturn in casa X si pe deasupra vine si valvataia lui Venus in Leu pe casa XI, cu care putini se pot pune. Am ramas pur si simplu interzis... dar n-o fi dracul chiar asa de negru, nu? :))

Salut Gheorghita

Tema dificila zici ? ....eu cate o data simt ca sunt la LIMITA DE EXPLOZIE!!
Am tot cautat informatii despre Pluton pe ascendent. Nu prea am gasit prea multe.

Ce vrei sa zici prin VALVATAIA lui Venus pe casa XI cu care putini se pot pune? Te rog mai da-mi cateva detalii!

De Marte in opozitie cu Jupiter + un careu in T cu Luna si Neptun (Practic oricant am incercat sa imi analizez tema mi-a fost imposibil sa fac ordine si sa stabiles care sunt partile bune ( si in ce procent ) si care sunt cele rele ( si in ce procent).

Se zice ca cei care au Marte post aspectat in XII sfarsesc intr-un azil de nebuni? Chiar asa sa fie?
Se zice de Jupiter prost aspectat in casa VI ca ar fi ca si cum ai alerga de unul singur si la final sa ajungi pe locul 2? ( Chiar nu se poate face nimic in acest sens? )
Am luptat incontinu pt a-mi dezvolta o cariera. ( Se pare ca Saturn ma indeamna astfel) dar oricate specializari si oricata munca as depune nici o data nu am fost avansat intr-o functie de raspundere ce sa fie recunoscuta.
Chestia asta imi genereaza o frustrare maxima ( Oricum nu ma las... merg inainte - nu prea am de ales).
Oare e imposibil sa pot sa avansez in cariera datorita comportamentului meu, sau asta e doar partea goala a paharului?
Cate o data simt ca orice mi-ar propune as putea realiza!
Alta data mi se pare ca oricate eforturi as face nu o sa imi ating nici o data obiectivul.
Te rog mai da-mi cateva informatii daca poti. Mi-ar fi de ajutor a.i. sa mai ies din CEATA asta !!.

Mersi
Marius


Glumesc Marius... am vrut sa spun ca este o tema dificila cu conflicte interioare care devin imediat conflicte exterioare, ca ascendentul in Balanta devine unul eminamente emotional, senzorial ce-ti aduce un echilibru mai mult organic deca afectiv. Duritatea ta vine din conflicte interioare, iar lipsa unui echilibru relational este periculoasa pentru tine.
Ambele stele fixe, aflate la orb de mai putin de 2 grade, vin, pe acest fond, tot cu o influenta negativa, aducand o relatie proasta cu tine si in aceiasi proportie cu ceilalti. Ai o fire duplicitara pentru ca asa vrei: esti sincer pentru ca vrei si ascuns pentru ca nu poti spune tot ce gandesti. Prin urmare, claritatea gandurilor este mai curand una indreptata impotriva ta: stii cum esti si nu vrei sa schimbi, sa modifici, directia orientarea ta, iar stele fixe ajuta in toata aceasta confuzie.
Intotdeauna zilele de Sagetator si Pesti (cand Luna in tranzit trece peste aceste stele fixe) ai intalnire cu Eul tau, cu natura ta dezvelita de constructia ridicate atent si cu grija in jurul tau.

Daca orbul este pana la 2 grade informatiile acelea sunt valabile.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: lista cu toate stelele fixe si interpretarea lor
PostPosted: Fri Jun 06, 2008 2:23 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
http://www.constellationsofwords.com/st ... phabet.htm

Aici gasiti o lista detaliata cu toate stelele fixe precum si o interpretarea detaliata.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: gradele 28,29,30 ?
PostPosted: Fri Jun 06, 2008 2:55 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
coser wrote:
Daca o planeta este pe gradul 29 in Berbec se va interpreta in Berbec, nu in Taur. Daca ar fi trebuit ca planeta sa fie analizata in Taur atunci gradul 29 disparea... iar gradul 29 nu este deloc putin lucru, el este numit si gradul anaretic si este deosebit de important.
Delimitarile in astrologie sunt clare si bulversarea asta cu plimbatul planetelor de la o zodie la alta nu face bine incepatorilor care are nevoie de reguli pentru a intelege mecanismul.
Prin urmare, gradele 28 si 29, pana la 29 grade si 59 minute apartin zodiei care le desemnifica, nu urmatoarei.
Daca ai locui la Giurgiu, te-ar putea considera cineva pe drept ca esti cetatean bulgar? Nu, oricat de aproape de granita ai trai!


daca o planeta aflata la 29 grade in berbec se interpreteaza in berbec, o planeta aflata la 0,57 grade intr-o zodie se interpreteaza in acea zodie? si kiar de-ar fi asa, nu cred ca o planeta abia intrata intr-un semn va avea o incarcatura prea mare a semnului respectiv......



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: RE gradele 28, 29,30
PostPosted: Fri Jun 06, 2008 5:04 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Abordarea ta e putin ciudata? Daca planeta e la 0.001 grade in semnul respectiv are coloratura respectivului semn. E ca si cum ai trece VAMA. Dupa ce granicer-ul ti-a vizat pasaportul si ai facut un pas GATA esti in alta TARA. ( Parca a explicat si Gheorghita mai sus).
Ascultarea e o virtute. Incearca sa renunti la prejudecati.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: RE gradele 28, 29,30
PostPosted: Fri Jun 06, 2008 11:36 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marius are dreptate...
Cand am spus toate acestea m-am referit la regulile de baza din astrologie de la care nu este bine sa ne abatem daca dorim sa intelegem mesajul astrelor. Sigur, fiecare va dori sa abordeze astrologia cum crede de cuviinta, dar acela ca le va ignora trebuie sa stie ca atunci cand se departeaza de la regulile de baza va trebui sa se sprijine pe altele, la fel de solide.
Pana acum nu am gasit alte reguli mai precise decat cele astrologice care sa ma convinga ca un astru dintr-o zodie se interpreteaza in alta zodie, fie el pe final sau inceput de semn...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 07, 2008 7:40 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Quote:
Pana acum nu am gasit alte reguli mai precise decat cele astrologice care sa ma convinga ca un astru dintr-o zodie se interpreteaza in alta zodie, fie el pe final sau inceput de semn...


Ca tot sunteti la capitolul asta as vrea sa-mi lamuresc si eu un dubiu... Daca o planeta este la mai putin de 5 grade de cuspida casei urmatoare, reuseste sa o influienteze sau este aceeasi situatie cu planeta la sfarsit de zodie?

Later edit: Am gasit si citatul care mi-a ramas in minte : In Christian Astrology (pages 33 and 151) Lilly refers to a 5° orb of influence that precedes the cusps of the houses. Most authors allowed this orb because the cusp is the most powerful point of the house’s influence and any planet positioned close to a cusp strongly highlights the affairs of that house.
( http://www.geocities.com/astrosport88/u ... html?20087)


Last edited by Diogene on Sun Jun 08, 2008 12:30 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 07, 2008 10:52 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Marius : Multumesc pt link !

Interesul meu pt gradele 28, 29 si 30 a aparut in urma unui raspuns pe care l-am primit de la un profesionist si in care Marte imi era interpretat in Balanta.desi el se afla la 28`51`` in Fecioara (am primit si HN - deci programul informatic i-a furnizat informatia corect). Nedumerita am cautat pe net unde, probabil am citit textul afisat de Diogene.
Am simtit nevoia sa explic acest lucru. :roll:



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 07, 2008 11:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Poate va ajuta si asta:

TEORIA CUSPIDELOR

Cuspida reprezintă graniţa dintre două semne zodiacale, porţiunea cupinsă între ultimele grade (28 şi 30) ale unui semn şi primele grade ale semnuluiurmător (până la 2 grade). Planetele aflate pe cuspidă se manifestă diferit faţă de pozitionarea lor obişnuită, deoarece acest sector de graniţă se află sub influenţa directă a eterului, iar primele patru elemente îşi pierd influenţa majoră în această situaţie. Astfel este evident, că eterul subtil reprezintă liantul de legatură dintre cele patru elemente, iar efectul său este o stare de suspendare specifică stărilor de gol, de vid.
Dacă o planetă se află la graniţa dintre două semne zodiacale va avea tendinţa de a asimila ambele structuri energetice. Însă să nu uităm că semnele alăturate nu se aseamănă ci, urmează. Din această cauză interpretarea se face diferit, respectând legea teoriei cuspidelor.

Legea teoriei cuspidelor

Planeta aflată pe cuspide dintre două semne trebuie să realizeze transferul de la primul semn (pe care l-am asimilat în vieţile anterioare) spre cel de al doilea semn, ce indică potenţialul necesar de utilizat pentru ca planeta să evoluze spiritual. Lecţia finală constă în a ne desprinde de legăturile primul semn (de limitările impuse de acesta) şi a căuta împlinirea planetei respective pe baza noilor principii date de cel de al doilea semn (asimilarea şi cultivarea calităţilor specifice semnului următor).

Situaţia şi testele majore ale planetelor pe cuspidă

Planeta pe cuspida dintre două semne zodiacale se poate descrie simbolic asemenea unei nave în derivă pe ocean, departe de ţărm, unde nehotărârea, nesiguranţa, teama, îndoiala vor fi testele cele mai mari. Starea de nesiguranţă generată de o planetă pe cuspidă crează o stare de suspendare, ca şi cum fiinţa nu ar aparţine nici unei lumi, de unde rezultă greutatea de a lua hotărâri, de a alege. În acest moment omul simte nevoia de a se stabiliza, de a găsi un punct de sprijin, iar soluţia ceamai bună este de a se orienta spre cu curaj spre zodia care tocmai urmează.
Frica în aceste situaţii poate fi cel mai mare duşman deoarece dispersează mintea omului. Descumpănirea, disperarea, groaza inhibă fiinţa ajungându-se adeseori la hotărâri şi judecăţi greşite. O altă greşeală care se mai face este că în situaţiile de criză se aşteaptă ajutor din exterior, de la ceilalţi uitând să facă măcar vreun mic efort pentru el.
Situaţiile cruciale, de criză sunt caracteristice poziţionării planetelor pe cuspidă. Tot în acest context apare extremismul, trecerea de la o stare la alta, acţiunile nebuneşti specifice oamenilor care preferă să muncească un an şi pe urmă un anumit timp să se distreze sau să facă altceva. O altă greşeală mare este inconstanţa, lipsa fidelităţii şi a perseverenţei. Au tendinţa de a se revolta împotriva acelora care nu ascultă de sfaturile lor. Se cred atotştiutori dar de fapt, sunt asemenea proverbului: ştie dar nu cunoaşte, e deştept dar nu se vede. Nu le place când cineva ignora deciziile lor. Găsesc motive de a se retrage, de a renunţa pentru că nu suportă forme de constrângere.
Dealtfel aceasta aminteşte de comportamentul dizarmonios al semnelor duble, care găsesc întotdeauna motive pentru a se retrage, pentru a renunţa fiindcă nu suportă nici o formă de constrângere sau condiţionare exterioară. Astfel, Gemenii nu se îmbarcă decât cu un picior, pregătiţi să-l retragă în cazul în care îi obligi să se îmbarce cu amândouă. Păstrează din start o portiţă de scăpare. Săgetătorii se angajează totalmente într-o acţiune, dar niciodată pentru mult timp. Promit pentru a-şi arăta bunătatea, dar de multe ori te lasă baltă când ai mai mare nevoie de ajutor. Şi asta pentru că se plictisesc sau se satură repede. Peştii se adaptează la orice propunere, mergând înainte şi lăsând să pară că sunt fideli susţinători a unor cauze dar, în ascuns, plănuiesc compromisuri şi trădări. Fecioara când crezi că s-a stabilizat pentru un timp, îşi schimbă brusc opinia devenind cu o uşurinţă uluitoare dintr-un susţinător fervent un opozant pe măsură. Şi asta până ce găseşte sau i se acordă un motiv cert pentru a se reîntoarce.
Dacă în destinul unei fiinţe apar astfel de încercări, trebuie să ştim că întotdeauna va exista şi potenţialul necesar pentru a rezolva acea problemă, pentru a merge până la capăt (Dumnezeu când te încearcă, întotdeauna îţi dă şi rezolvarea).


Cerinţele şi lecţiile planetelor pe cuspidă

Planetele pe cuspidă cer omului să depună un efort de a fi sincer cu el însuşi şi să nu repete greşelile grave ale vieţilor precedente. Ele aduc omului o tendinţă de a se agăţa de anumite experienţe trecute, principii şi legi mult depăşite. Dacă va lupta cu curaj apelând la resursele lui vitale (fără a se ataşa de ele) şi va îndrăzni să cerceteze, să verifice, să experimenteze lucruri noi, ieşind din tiparele lui obişnuite, este deja pe calea cea bună. Astfel energia hiatusului, unde se află planeta pe care o cercetăm, devine constructivă împingând omul spre autodepăşire. Greutatea acestei poziţionări constă în suspendarea acţiunii forţelor exterioare. Omul aici se află într-o poziţie în care este şi trebuie să fie mai mult decât oricând, propriul său stăpân. Trebuie să apeleze la voinţa şi discernământul său spiritual pentru a folosi liberul arbitru într-un mod cât mai constructiv (eficienţa se vede după rezultatele din planul fizic).
Autocontrolul (îndeosebi controlul minţii), autodisciplina, sinceritatea, simţul responsabilităţii, curajul, îndrăzneala joacă un rol important în remedierea şi redresarea situaţiilor de criză. Trebuie să înveţe să-şi asume responsabilităţi (tapasuri), nu de ochii lumii, pentru a demonstra că este în stare, ci pentru a realiza un salt spiritual. Plasat înaintea unei alegeri trebuie să facă apel la libera voinţă (de aici necesitatea obligatorie de a lupta pentru a obţine încrederea în el însuşi). Este foarte important să-şi aplice planurile, să verifice autenticitatea ideilor, a cunoştiinţelor care există în mintea sa.

Semnificaţia planetelor pe cuspidă din punct de vedere spiritual

Din punct de vedere spiritual hiatusurile sunt de fapt şanse unice, momente de graţie în care omul poate să realizeze salturi mari. Putem să spunem că acele persoane care s-au născut într-un astfel de moment, (Soarele), sau cu planetele pe cuspidele semnelor pot avea revelaţii şi pot realiza în câteva clipe ce alţii reuşesc abia într-un timp mult mai lung. Dacă sunt fiinţe conştiente de responsabilităţile lor spirituale şi îşi controlează într-o anumită măsură instinctele, atunci această poziţie este realmente o pozitie de graţie. Aici evoluţia nu mai este treptată ci devine verticală, pot să apară salturi rapide pe nivele superioare de conştiinţă. În concluzie aceste fiinţe au un mare avantaj, iar secretul este doar voinţa şi aspiraţia spirituală suficient de mare pentru a controla această energie imensă. Ele pot să-şi ardă o mare cantitate de karmă dintr-o singură lovitură, dar dacă greşesc, chiar puţin, vor plăti mult pentru asta.
Pentru analiza astrologică a unei planete pe cuspidă este importantă plasarea planetei, la sfârşitul semnului (adică la 28 sau 29 de grade) sau la începutul semnului zodiacal ( adica 0 sau 2 grade ), însă în ambele situaţii sunt atât avantaje cât şi dezavantaje, mai bine zis teste care sunt mai dure sau mai uşoare.
Pentru analiza astrologică trebuie luat în considerare guvernatorul decanului zodiacal unde se află astrul. Acesta va “colora“ într-un mod specific funcţia planetei şi chiar va da o posibilitate de rezolvare şi spiritualizare prin energia acelui punct de hiatus.
Casa în care se afla planeta de pe cuspidă, va indica domeniul de viaţă cel mai testat şi expus oscilaţiilor dintre cele două semne.

Sfârşitul semnului

Planeta la sfârşitul unui semn va indica maturitate în raportul semn-planetă. Simbolizează multiplele experienţe, aprofundarea semnului, însă pentru că această cunoaştere a limitat fiinţa altădată, tinde să-o limiteze şi în această viaţă. Din această cauză necesitatea deschiderii spre cunoaştere, spre tot ceea ce este nou, trebuie să fie esenţial. În funcţie de conjuncturile pe care le primeşte planeta putem afla cauza limitărilor, ce au dus la incapacitatea de a realiza marele pas spre un nivel superior de conştiinţă. Cheia la acest nivel este DETAŞAREA, renunţarea, sacrificiul, însă pentru a aplica toate acestea trebuie să avem curajul de a ne recunoaşte toate greşelile, să ne înţelegem propria noastră natură şi apoi să îndrăznim să ne depăşim.
De asemenea există posibilitatea ca omul datorită abuzării şi nefolosirii corespunzătoare a “puterilor” pe care le-a obţinut, să fi creat o karma (o karma pozitivă sau negativă) care îl menţine încă în limitările semnului respectiv până când va înţelege şi va acţiona pentru a se corecta. Trebuie evitate naivitatea şi dependenţa (ataşamentele) mai ales faţă de anumite principii morale. Tendinţa acestui sfârşit de semn este de a da omului putere de dominare, datorită maturităţii de care dispune, iar lecţia de a învăţa pe cât posibil să nu apeleze la ajutorul celorlalţi, să devină independent şi capabil să-şi urmeze ţelurile fără ca cineva să-l împingă tot timpul de la spate.
Începutul semnului

Arată omul care şi-a depăşit anumite limitări, a făcut un mare pas înainte, dar acum se află într-o situaţie unde se simte foarte dezorientat. El realizează că tot ce a învăţat nu se mai poate aplica în maniera în care era obişnuit, nu mai poate aplica principiile pe care le cunoaşte. Totul este nou şi cere adaptabilitate, reformulare, îngăduinţă, dar şi mult curaj, iniţiativă şi îndrăzneală. Este o poziţie ce necesită asumarea unor noi experienţe (diferite faţă de cele obişnuite) pentru a avea prilejul de a-şi cultiva spiritul responsabilităţii – a nu fugi de greutăţi. Fiinţa ştie să se controleze, este conştientă de ceea ce ştie însă nu găseşte modalităţi de aplicare, de valorificare, din aceasta rezultă stările de nehotărâre şi disperare. Singurătatea nu-i aduce soluţii chiar dacă se descurcă mai bine singur şi nu-i place să se bazeze pe ceilalţi. Trebuie să conştientizeze că evoluţia în grup este mult superioară celei individuale, că nu întâmplător s-a născut în societate, între oameni. Atunci când va înţelege că oamenii sunt asemenea unor oglinzi în care se reflectă propriile greşeli şi neajunsuri, dar şi frumuseţi şi bucurii, înseamnă că a învăţat o lecţie foarte importantă.



Trebuie să fim conştienţi că momentele de hiatus sunt momente de graţie ce ne pot propulsa în evoluţia spirituale. Trebuie să fim foarte atenţi la modul în care valorificăm aceste momente deoarece orice energie este mult amplificată, atât în cazul stărilor benefice cât şi în cazul greşelilor, iar asta va atrage consecinţeimediate. Trebuie să fim conştienţi de faptul “cât eşti mai sus şi foloseşti cu energii mai mari, dacă greşeşti te vei lovi mai tare în căderea ta”.

Efectele simbolice ale hiatusului pe cuspida dintre semnele zodiacale

Între BT – trecerea de la individual la colectiv, de la munca dură la a găsi şi aprecia frumuseţea naturii (soldatul dârz călit în lupte, trebuie acum să se adapteze la armonia vieţii de familie)
Între TG – trecera de la stabilitate, inerţie la exprimarea stărilor sufleteşti. Omul trebuie să treacă de la conservatorism la libertate, de la nevoia de a primi şi avea, la bucuria de a dărui. Când totul este bine şi frumos apare o schimbare bruscă şi trebuie învăţată lecţia adaptabilităţii. Acum fostul luptător trebuie să-şi dezvolte inteligenţa. Este trecerea de la munca fizică la cea intelectuală. Va trebui să profite de situaţiile pe care le întâlneşte în viaţă pentru a evolua şi nu pentru a contempla şi a se juca.
Între GR– trecerea de la viaţa răsfăţată plină de veselie şi lipsită de plictiseală, la viaţa intimă plină de sentimente şi simţul responsabilităţii familiale. Lipsa grijei de mâine va trebui să fie abandonată de adolescentul care se află în pragul maturizării. Tocmai apar ultimele examene ale tinereţii şi apoi dorinţa de a se aşeza la casa lui.
Între RL – trăind în nostalgia amintirilor frumoase, în ultimele clipe de “nepăsare” al paradisului din poveştile tinereţii, examenele iau sfarşit şi tânărul este pregătit să-şi înceapă propria viaţă. Preţul libertăţii, ieşirea de sub protecţia maternă, a fost platită cu greutate, fiindcă nu este uşor să devenim din protejaţi protectori. Însă am câştigat independenţa mult visată.
Între LF– după savurarea primelor clipe ale maturităţii, ne dăm seama cât de greu este să renunţăm la o parte din dorinţele noastre individuale, la micile noastre pretenţii. Trebuie să fim mai responsabili, să ne adaptăm programului de serviciu şi să ne organizăm cât mai bine timpul. De multe ori este ca un vis frumos năruit: ne-am dorit să fim liberi, idependenţi, reuşim până la urmă, însă viaţa nu este aşa de uşoară precum pare. Pentru a fi cu adevarat liberi trebuie să ne respectăm propria libertate şi libertatea celorlalţi. Trebuie să muncim pentru a face faţă cerinţelor existenţiale, să lăsăm visele şi iluziile noastre şi să privim în faţă realitatea înconjurătoare.
Între Fb– trecerea este mai uşoară fiindcă deja am devenit în stare să ne menţinem pe propriile noastre picioare. Acum mai rămâne să conştientizăm şi să ne bucurăm de frumuseţea înconjurătoare. Trebuie să abandonăm raţionamentele închistate pentru a savura starea de împlinire a unui om matur. Abandonăm singuratatea pentru a găsi asocieri, prietenii, aventuri, pentru a cânta şi dansa, descoperim frumuseţea din jurul nostru. Acum avem prilejul de a trăi din plin chiar şi visele noastre din copilărie, căci există mari posibilităţi de a le realiza.
Între bS– fastuozitatea balurilor, inexistenta grijilor, complacerea în frumuseţea jocurilor vieţii, ne cere acum socoteală. “Pentru ce atâta zarvă şi oboseală, pentru ce atâtea petreceri?” – devine deja o întrebare apăsătoare pentru fiinţa umană. El îşi dă seama că asta nu e ceea ce a căutat, că plăcerile exterioare sunt efemere şi atunci se va hotărâ să renunţe la ele. Însă este foarte greu să treci de la pacea aparentă a zilelor înmiresmate la singuratatea luptătorului ce trebuie să învingă toate ispitele, tentaţiile materiale şi să se scufunde în căutarea lăuntrică a adevaratului sens al vieţii.
Între S;– după lupta asiduă împotriva instinctelor şi dorinţelor lumeşti, luptătorul va trebui să îngroape securea războiului şi să reclădească totul: începând cu sistemul de valori, integrarea socială şi legile ei, până la legile morale ale spiritului. Acum deja există o anumită experienţă interioară ce îl va ajuta să se bazeze pe profunzimea trăirilor, dar nu trebuie să se ataşeze de aceste principii şi legi, căci asta poate conduce la dorinţa de putere, de dominare (cum ar fi dogmele, ideile fixe, religiile sterpe, sectele). Va trebui să înveţe să lase jos masca de înţelept şi să fie sincer faţă cu el însuşi, să se coformeze principiilor spirituale şi să accepte graţia maestrului, deoarece doar atunci când discipolul este pregătit, maestrul apare.
Între ;C– crezând că prin puterea de folosire a cuvintelor frumoase vom deveni mai marii societăţii, nu am făcut altceva decât să ne ataşăm de cunoaşterea care nici măcar nu era a noastră. Din dorinţa nebunească de a şti totul, va trebui să încetinim ritmul pentru un răgaz de înţelepciune, pentru un moment de conştientizare. Este necesar să ne dăm seama că a şti nu este la fel cu a cunoaşte. A şti este percepţia noastră mentală, iar a cunoaşte izvorăşte din trăirea lăuntrică profundă. În această poziţie trebuie să valorificăm practic informaţiile pe care le-am asimilat până acum, pentru a găsi astfel certitudinea că întradevăr acestea sunt viabile şi necesare evoluţiei noastre spirituale.
Între CV– având acum în mână dovada autenticităţii trăirilor interioare, fiind căliţi în urma marilor asceze şi purificări, a sosit vremea ca înţelepciunea noastră să fie folosită pentru a îndruma pe alţii. Renunţăm la singurătate şi simplitatea camerei de mediaţie pentru a arăta lumii că suntem în stare să schimbăm ceva în bine. Trebuie să renunţăm la trecut, să ne detaşăm de prezent şi să privim cu aspiraţie spre înainte, spre culmile marilor realizări. Ceilalţi vor depinde de noi şi nu noi de ceilalţi, şi astfel prin dragoste, umanism şi bunăvoinţă revoluţionăm lumea materială pentru a-i învăţa pe cei care vor să-şi găsească drumul spre propria libertate. Trebuie să învăţăm să devenim exemple proprii şi nu martiri.
Între VP – marile vise şi idei au fost deja împlinite, iar acum a sosit momentul ultimei lecţii: renunţarea completă, sacrificiul fiinţei noastre pe altarul credinţei în Dumnezeu. Trebuie să renunţăm la postul de stăpân al lumii pentru a deveni propriul nostru stăpân. Este un moment de socoteală în care trebuie să fim pregătiţi să primim binecuvântarea sau pedeapsa meritelor noastre. Nostalgia libertăţii ne trage înapoi, însă dorul de libertatea eternă ne face să ne luăm crucea şi să o ducem pe ultimul drum.
Între PB – ne aşteapta o nouă viaţă, noi încercări, noi etape şi pentru asta trebuie să îndrăznim să luptăm. E nevoie de curaj, de fermitate pentru a ne debarasa de sentimentalisme, de melancolie, naivităţi şi chiar de suferinţele unor greşeli repetate. Dacă nu ne întărim forţele, dacă nu ne antrenăm pentru a face faţă încercărilor vieţii, putem fi luaţi prin surprindere şi puşi în faţa faptei împlinite. Atunci deja va fi prea târziu şi nu ne rămâne decât să o luăm din nou de la capăt şi ar fi păcat să lăsăm să se năruie într-o clipă, tot ce am construit ani şi ani, sau chiar vieţi. Trebuie să îndrăznim să acţionăm (acţiunea este întotdeuna superioară inacţiunii) chiar dacă dăm cu capul, pentru că doar astfel putem să oprim şirul amânărilor, al deziluziilor şi al suferinţelor.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 07, 2008 11:14 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Sfârşitul semnului: 28- 30
Trebuie să înveţe acţiunea individuală
Să învingă naivitatea şi ataşamentele
Încercările sunt în general de natură interioară
Trebuie să-şi cultive încrederea în el însuşi pentru a putea vedea adevărul din ceilalţi
Rezolvările se află în conştientizarea simplităţii lucrurilor (şi a faptului că de fapt mintea le complică)
Lecţia este legată de respectul faţă de el însuşi (să nu se neglijeze)
Vor apărea limitări din partea societăţii, familiei, şi a grupurilor în care trăieşte
Trebuie să-şi facă singur ordine în viaţă
Cunoaşterea devine o povară ce duce la complacere şi complexe de superioritate


Începutul semnului: 0- 2
Trebuie să înveţe acţiunea colectivă
Să învingă singurătatea şi încăpăţânarea
Încercările sunt în general de natura exterioară
Trebuie să-şi cultive încrederea în oameni şi să experimenteze pentru a se cunoaşte pe el însuşi
Rezolvările se află în conştientizarea ideii forţă: unde-s doi putere creşte ( să-i accepte pe ceilalţi aşa cum sunt – importanţa transfigurării)
Lecţia este cea a compasiunii ( să ţină cont de cerinţele şi necesităţile celorlalţi)
Vor aparea limitări din cauza dorinţelor individuale (mofturi, pretenţii, orgolii)
Disciplina morală se învaţă plecând de la adaptabilitate şi conlucrarea cu ceilaţi
Cunoaşterea este o necesitate, fiinţa fiind în ipostaza de invăţăcel. Trebuie să fie precaut în afirmarea unori lucruri, fiindcă lipseşte experienţa.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 07, 2008 11:16 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Plantele pe cuspide
Unul din efectele principale pe care le dau plantele pe cuspida dintre semnele zodiacale este că induc în fiinţa umană unele tendinţe extremiste şi specific locului pe care o ocupă (începutului sau sfârşitului de semn), modulează manifestarea energetică a planetei spre un anumit scop.

Luna - la nivelul acestui astru în primul rând sentimentele şi emoţiile tind să se manifeste într-un mod extremist. Trăim emoţii puternice dar trecătoare, oscilaţii de sentimente, trecem uşor de la o stare de conştiinţă la alta. Acest aspect dă o bună adaptabilitate însă uneori creează şi acţiuni superficiale. Controlul emoţional prin Luna pe cuspidă se poate obţine numai dacă vom învaţa să fim constanţi, să ne propunem un ţel şi să facem toate eforturile pentru al realiza. Este foarte important să ne controlăm visele şi imaginaţia căci într-o astfel de poziţionare pot apărea efecte negative, dintre care cel mai important este că pierdem priza de conştiinţă asupra realităţii fizice, devenim agitaţi, împrăştiaţi şi prea visători trăind mai mult într-o lume a himerelor creată de mintea noastră decât de altceva. Poate să mai apară melancolia, să ne agăţăm de diferite evenimente din trecut, să creeăm ataşamente, prejudecăţi şi să refuzăm orice responsabilitate, orice mod de a ne transforma.
Pentru cei care sunt foarte sinceri cu ei înşişi, se angrenează cu multă devoţiune în cercetarea spirituală, mergând pe o cale autentică, această poziţionare este o graţie deoarece trezeşte în fiinţă aspectele materne, aduce responsabilitate şi mai ales capacitatea de a percepe totul dincolo de valoarea fizică, raţională. Măreşte intuiţia şi pune premizele dezvoltării anumitor puteri paranormale cum ar fi clarviziunea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 07, 2008 11:19 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
The Anaretic Degree, sometimes also called the Karmic Degree, is most often referred to as the 29th degree. To better understand its significance, let's break it down mathematically: The full wheel of the Zodiac contains 360 degrees and is composed of 12 houses (representing the 12 Signs). Thus, each house contains 30 degrees. Each degree within a house is labeled 0-29; therefore, the 29th degree is the last degree that a planet travels through in any house. If you have a planet positioned at the 29th degree in any of the houses of the Zodiac in your chart, you could say that planet is stationed at the Anaretic Degree.
Your personal astrological chart is a snapshot of the planets in the heavens. It captures the location of the planets within the houses at the exact time of your birth. Astrologers look to the characteristics of the planet at a Karmic Degree and respect its teachings. In Astrology, it is very significant if you have a planet at the Anaretic Degree. If a planet is in this position at the time of your birth, it means that you are very close to mastering an important lesson of the universe, but you have not quite achieved success. It is only when the lesson of that planet is mastered that you may move on and progress spiritually and universally. People with an Anaretic Degree have a lesson to learn.
Astrologers take the meaning of planets at an Anaretic Degree and encourage people to push themselves in the directions of the planet's characteristics. This planetary position signifies an urgent need to correctly utilize the energy of that planet. The lessons it indicates cannot be ignored if the individual wants to grow and transcend or achieve reincarnation and spiritual reinvention of the physical form.
Below is a list of the meanings of each of the planets when they are positioned at the Anaretic Degree. Find which placements are in your chart. For a more precise reading, the attributes of a planet at the Karmic Degree must be taken into consideration along with the Houses and the Signs that the planets occupy.
Planets
Sun
When positioned in the 29th degree of your chart, the Sun indicates a need to focus more on your identity and your sense of self. Answer the question, "Who am I?" Deeply consider your roots and how they've shaped the person you are. Issues with your father or your father figure may need to be resolved. You may often have difficulty relating to men due to this conflict. Keep your ego in check. Work on your sense of individuality and cultivate proactive channels of self-expression. Pay closer attention to certain aspects of your health, mainly issues concerning your heart, back and spine.
Moon
Spending some time unpacking your emotions is time well spent. The Moon encourages us to open ourselves up and to communicate our true feelings. There may be issues with your mother or women in your life that you need to resolve. Listen to your instincts and your feelings and make efforts to express them more honestly. Pay attention to your mood. Your first reaction may be the best; trust your instincts and reflexes. Seek out or offer your mothering and nurturing side. Pay close attention to the health of your stomach and breasts.
Mercury
Mercury is the Planet of Communication, and at its Anaretic Degree it focuses on the lesson of expressing oneself more clearly. Strut your intellect and practice your mental dexterity. Stretch your vocabulary and use new words. Take the time to contemplate your mental processes and explore your inner mind. You are preoccupied with issues of mental health or mental acuity. Practice the logic that you study. Pay closer attention to the health of your arms, hands, shoulders and lungs.
Venus
You've always had issues with relationships and romantic partners, and in this lifetime you need to work the kinks out of having a successful relationship. Beauty, charm and aesthetics are also worthy of your reevaluation, and thinking about what makes something or someone pleasing is a big part of that lesson. Assess your relationship with material possessions. The company you keep is more culturally astute and you hope to emulate their tastes. Seek harmony and sociability in everything you do and you will reach the popularity you seek. Pay close attention to the health of your throat and kidneys.
Mars
Problems with asserting yourself have always been an issue; you're on the cusp of either learning how to be more aggressive or learning to keep your aggressions in check. Learn to put your needs out on the table rather than surrounding yourself with people who fight your battles for you. You have suppressed passions that you need to bring to the surface. Get closer to your own sexual energy and expertise and bring the lessons of assertiveness into the bedroom as well. Once you have courage and willpower, you can have whatever you want. Pay close attention to your health concerning blood, cuts, burns and headaches.
Jupiter
The Planet Jupiter encourages you to achieve your goals. Go back to school if you've been wanting to, or self-educate. Get in touch with a higher sense of thinking and learning. Take note of ethics, religion or foreign affairs. Explore more of the world outside of yourself. Avoid excess in drinking and risk taking. Take advantage of opportunities that involve long distance travel. Any or all of these experiences will bring the enrichment you desperately need. Pay attention to the health of your liver, hips and thighs.
Saturn
If Saturn appears in the 29th degree in your chart, it symbolizes that you've never learned to take proper responsibility for yourself and that you need to get organized, once and for all. Learn your limitations and accept them. Make plans accordingly. Deal with your ambitions and your frustrations; take real steps to make your plans come to fruition. Patience is something you've always battled with and you've never had a great respect for authority figures, but part of moving on is learning how to deal with both. Practice diligence. Ask for assistance when you need it. Learn how reassuring and comforting a little structure in your life can be. Pay close attention to the health of your knees, skin, bones and teeth.
Uranus
Accepting revolutionary ideas -- your own or someone else's -- will take you to new heights. You've always been one to be stunned by bizarre, erratic happenings, but you should learn to accept these events as great opportunities. Celebrate the differences and the oddities of the world around you and you will become an active participant. Until you learn this social tolerance, you will never progress to the next stage of universal development. Your dependence on stability is keeping you weighted down. Create and invent new projects and new possibilities. Pay close attention to the health of your nervous system and your ankles.
Neptune
With Neptune in your Karmic Degree, you've never learned how to face an issue head on. You always escape your problems or pretend they don't exist. Too often this planet brings with it alcoholism or drug dependency, or the kind of shallow happiness that comes from faded glamor and tattered gowns. You currently deal in smoke and mirrors, and planting yourself in the here and now is the most valuable task you can undertake. Unveil the secrets of your life and deal with them directly and frankly. Pay close attention to the health of your feet.
Pluto
You've always had a difficult time accepting changes, letting go and starting anew. Recognize that change is a chance for rebirth and rejuvenation and that death is an infallible part of living. With every ending there is a new beginning. Your tendency is to hang on to the past for as long as you can. Accept the hand life deals you; take it moment by moment. Learn to start anew and to make life where there was once nothing. Pay closer attention to the health of your reproductive system.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 08, 2008 12:07 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Irina , esti fantastica ! Multumesc !
Daria



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 08, 2008 12:23 am 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Am gasit si eu un articol despre gradul anaretic pe un site foarte interesant : http://www.astrologyinserbia.com/e/knji ... jna_29.htm


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 08, 2008 1:20 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Cu mare placere! Ma bucur ca am putut fi de folos! :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 08, 2008 12:33 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Si inca o pagina cu toate gradele : http://www.astrologyinserbia.com/e/index.html


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 08, 2008 10:35 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Diogene wrote:
Ca tot sunteti la capitolul asta as vrea sa-mi lamuresc si eu un dubiu... Daca o planeta este la mai putin de 5 grade de cuspida casei urmatoare, reuseste sa o influienteze sau este aceeasi situatie cu planeta la sfarsit de zodie?


Uite aici poti citi despre conjunctia unei planete cu cuspida unei case (zic eu, foarte bine explicat!):
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=171



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: RE gradele 28, 29,30
PostPosted: Mon Jun 09, 2008 9:55 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
coser wrote:
Marius are dreptate...
Cand am spus toate acestea m-am referit la regulile de baza din astrologie de la care nu este bine sa ne abatem daca dorim sa intelegem mesajul astrelor. Sigur, fiecare va dori sa abordeze astrologia cum crede de cuviinta, dar acela ca le va ignora trebuie sa stie ca atunci cand se departeaza de la regulile de baza va trebui sa se sprijine pe altele, la fel de solide.
Pana acum nu am gasit alte reguli mai precise decat cele astrologice care sa ma convinga ca un astru dintr-o zodie se interpreteaza in alta zodie, fie el pe final sau inceput de semn...


ceea ce voiam sa spun eu este urmatorul lucru: cand o planeta traverseaza un semn intreg, ea se incarca cu energiile acelui semn. cand abia intra pe o alta usa, ii trebuie oarece timp sa capteze energiile celuilalt semn. in fine, nu ma contrazic cu voi. era doar un gand, o cugetare :) ..........



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: RE gradele 29 30
PostPosted: Mon Jun 09, 2008 10:44 am 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Ok ..poate Mercur RETROGRAD sa fi denaturat ideea ta de baza.......

Ce pot sa subliniez este ca dupa Dan Ciuperca se pare ca cei care au Soarele la 1-2 grade in semn sau la 29-30 de grade in semn au semtimentul ca liber-ul arbitru este putin diminuat si au senzatia ca nu prea se regasesc in caracteristicile semnului... daca despre asta era vorba e cred ca ai dreptate....
Vezi in Dan Ciuperca ca e o mica zone in care abordeaza problema.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 09, 2008 1:43 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Eu am Soarele la 1,54 Taur si ma regasesc in multe dintre caracteristicile Taurului.Cu Liberul Arbitru...nu stiu ce sa spun,insa eu cred ca am avut parte de el in anumite situatii si mai putin in altele.Adica in viata mea se intampla anumite lucruri pe care nu le pot controla,mai ales separarile de persoane la care tin.Dar povestea este lunga.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jun 10, 2008 12:29 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
irina wrote:
Poate va ajuta si asta:


Semnificaţia planetelor pe cuspidă din punct de vedere spiritual

Din punct de vedere spiritual hiatusurile sunt de fapt şanse unice, momente de graţie în care omul poate să realizeze salturi mari. ... pot să apară salturi rapide pe nivele superioare de conştiinţă. ... Ele pot să-şi ardă o mare cantitate de karmă dintr-o singură lovitură, dar dacă greşesc, chiar puţin, vor plăti mult pentru asta.


Cutremurator de adevarat.

Nu stiu daca Soarele pe ultimele grade ale semnului natal "este de vina",dar chiar el a fost implicat in acel moment.Cand ratezi un asemenea moment ,oricat vei plati nu va fi de ajuns...daca ajuti o batranica ,tremurand de spaima,sa treaca strada si simti o exaltare sufleteasca o zi intrega, atunci un astfel de moment de gratie ti-ar ajunge ,nu pentru o viata, ci pentru o eternitate.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 14, 2008 12:31 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Citesc, recitesc si reflectez la toate informatiile primite. Incerc sa fac acest lucru lucid si onest. Nu vreau sa ma grabesc cu concluziile , nu vreau sa fiu superficiala .
Cert este ca Neptun la gradul 29 in Scorpion (C8 mi-a pus viata in pericol prin apa (inec) si prin somn (monoxid de carbon si medicamente) de mai multe ori.
Apreciez informatiile primite si sper, sa va intorc ajutorul. Cu timpul liber am o problema - nu prea am. :(



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jun 14, 2008 2:03 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
".daca ajuti o batranica ,tremurand de spaima,sa treaca strada si simti o exaltare sufleteasca o zi intrega, atunci un astfel de moment de gratie ti-ar ajunge ,nu pentru o viata, ci pentru o eternitate."

Aries, m-au uns la suflet cuvintele tale...Atat de frumos ai exprimat toate lucrurile astea pe care le simtim noi, astia, cu planete la gradele despre care vorbiram mai sus...Mi se pare ca tot ce s-a scris la acest post este perfect sintetizat de tine! Iti multumesc! Sincer! Ceva frumos s-a declansat in mine citind ce-ai scris tu...

Iti doresc o zi minunata, irina.[/quote]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 2:15 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Irina,ma bucura raspunsul tau.Mai ales ca acel "ceva frumos"declansat in sufletul meu, pe acest forum,am reusit sa-l declansez si eu.

Cred ca fiecare om poate avea un asemenea moment de gratie-[ fie prinzand ocazia, fie ratand-o].
Parca Neal Donald Walsch scria in "Conversatii cu Dumnezeu" ca universul ne face fiecaruia asemenea "daruri",doar ca nu suntem constienti,in acea clipa, iar ocazia a trecut pe langa noi,fara sa avem habar de ceea ce am ratat.

Cu atat mai mult, sunt sigura ca se intampla ,atunci cand esti preocupat de a cauta raspunsuri, de a intelege intamplarile vietii si de a fi atent ,constient la tot ce te inconjoara .


Irina, iti doresc vise placute,zile senine si munca spornica in ceea ce doresti sa implinesti.
Acelasi lucru ,il doresc tuturor de pe acest forum pt.ca munca lor nu este in zadar.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Ghici ghicitoarea mea
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 11:50 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
:D

Dar cin sa fie oare "radacina" care a declansat toate lucrurile frumoase de pe acest forum? :wink:
Hmm, greu raspuns! :D

Va multumim ca ne-ati ajutat sa crestem frumos si sa prindem propriile noastre radacini! :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 1:37 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Sfârşitul semnului: 28- 30
Trebuie să înveţe acţiunea individuală
Să învingă naivitatea şi ataşamentele
Încercările sunt în general de natură interioară
Trebuie să-şi cultive încrederea în el însuşi pentru a putea vedea adevărul din ceilalţi
Rezolvările se află în conştientizarea simplităţii lucrurilor (şi a faptului că de fapt mintea le complică)
Lecţia este legată de respectul faţă de el însuşi (să nu se neglijeze)
Vor apărea limitări din partea societăţii, familiei, şi a grupurilor în care trăieşte
Trebuie să-şi facă singur ordine în viaţă
Cunoaşterea devine o povară ce duce la complacere şi complexe de superioritate


Cu trei planete pe cuspida la sfarsit de semn, informatiile primite imi ofera raspunsuri la intrebari legate de semnificatie si tel.
Acum sunt ca ,,o nava in deriva pe ocean`` in incercarea de-a ma elibera de atasamente; e momentul in care EU cea noua inca nu a inlocuit-o pe EU cea veche. Inca nu stiu cine voi deveni si nici nu cunosc cand va lua sfarsit metamorfoza.
Restul paragrafelor sunt incercari prin care am trecut si cred ca au fost lectii pe care mi le-am insusit - increderea, respectul si simplitatea lucrurilor.

Cunoasterea mi-o imaginez ca pe o tipsie fermecata din care fiecare este liber sa serveasca ce si cat doreste ( nicidecum o povara) iar complexele de superioritate nu pot sa se nasca atata timp cat crezi cu tarie ca fiecare individ este unic si serveste unui scop creat de Dumnezeu. Cunoasterea pe care nu o impartasesti si celorlalti se cheama egoism.


Ma bucur ca va cunosc si multumesc ca existati !


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ghici ghicitoarea mea
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 1:48 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
irina wrote:
:D

Dar cin sa fie oare "radacina" care a declansat toate lucrurile frumoase de pe acest forum? :wink:
Hmm, greu raspuns! :D


Irina, ai pus punctul pe i :D

Mai ales ca aceasta "radacina" a generat experinta avuta. Mi-am zis ,si-mi zic si acum:Nu se poate! Coser a avut dreptate, a vazut pana-n strafundul sufletului si a scos la suprafata ceea ce ma durea mai tare.

Am scris si aseara aceasta fraza ,dar am sters-o, am gandit ca e in afara topicului, dar azi am scris-o [provacata de tine, Irina ].Poate ii ajuta si pe altii; sa fie foarte atenti la analizele facute de el, caci fiecare cuvant are greutate.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 15, 2008 4:29 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Aries, adevar grait-ai!
Am invatat aproape pe de rost tot ceea ce mi-a scris dl coser in astrograme (natala si a sufletului) si care mi-au provocat adevarate revelatii si "revolutii" ale sufletului care au determinat schimbari frumoase...

Daria, ma bucura foarte mult ceea ce ti se intampla! Iti urez succes in procesul pe care l-ai inceput! E un drum greu, dar la capatul lui e atat de frumos... :D
Sper sa nu te opresti niciodata in a te cunoaste si a te descoperi pe tine insati!
Personal, cred cu tarie ca e absolut necesar pt a ramane VIU!!!

Va doresc calatorie placuta! :wink:


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 39 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group