It is currently Thu Mar 28, 2024 11:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 59 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Tue Jul 22, 2008 2:11 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Dupa ce s-a discutat despre Eminescu (MIHAI EMINESCU O LEGATURA PERMANENTA CU EGREGORUL NATIONAL) ma gandeam ca ar fi interesant sa stim cum era cu adevarat cea mai importanta femeie din viata lui, care era motivul ascuns al atractiei dintre ei, si de unde tragismul acestei iubiri de legenda..
Veronica Micle s-a nascut pe 22 aprilie 1850, la Nasaud, in acelasi an cu Eminescu. Ora nu am gasit-o, mai caut...



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Tue Jul 22, 2008 2:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ok, nu am nimic impotriva...
Eu nu am ora ei de nastere...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Tue Jul 22, 2008 2:50 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Cateva date importante:

7 august 1864- are loc casatoria cu Stefan Micle
4 august 1879- moare Stefan Micle
15 iunie 1889- moare Eminescu
3 august 1889 ora 23- Veronica Micle isi pune capat zilelor

Daca nu avem ora- se pare ca nu e de gasit- am putea afla macar cateva caractersitici de baza din astrograma natala si din sinastrie...
Problema e ca nu stiu cum sa pun harta, data de nastere e pe stil vechi :)



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 10:55 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In cartea "Cer si destin" Armand G. Constantinescu prezinta tema Veronicai Micle cu Ascendentul la 16 grade Sagetator (stil vechi) , dar nu precizeaza ora.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 6:06 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, stiam de aceasta tema si nu sunt de acord cu ea.
Stabilind tema lui Eminescu dupa stil nou si a Veronicai dupa stil vechi A. Constantinescu comite o grava eroare. Este ca si cum ai compara un mar cu o reptila si te astepti sa vezi de ce cele doua elemente nu sunt compatibili.
Prin aceasta remarca nu pun la indoiala competenta lui Armand Constantinescu, ci imi exprim nedumerirea in fata unei asemenea alegeri.
Nu sunt de acord nici cu ora pe care o propune, pentru ca nu prea are relevanta in evenimentele importante din timpul vietii sale. Mecanismul alegerilor sale raman in continuare un mister.
Eu propun un ascendent in Pesti, la 28 grade, care ridica un horoscop tulburator, infricosator pentru o femeie cu deschideri speciale, modesta si cultivata deopotriva, rafinata si puternica, dar incapabila de a depasi o grea incercare a vietii: intelegerea sensului vietii sale.
Iata tema si revin cu completari!
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 8:46 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Ar fi putut sa aiba Pluton in casa I, mai ales ca a putut lua o decizie atat de radicala ca aceea de a se sinucide (careul cu Lilith si cu Marte, iar Marte din casa a V-a il arata pe iubit..). Mi se pare logic sa fi avut ascendentul in Pesti, mai ales ca parea blanda si visatoare, cat mai ales pentru ca in acest fel, pe langa alte aspecte l-ar fi avut pe Saturn in casa I.. Saturn i-a adus stabilitate int-o perioada a vietii, dar apoi obstacole, restrictii si vaduvie. Desi mi-as fi inchipuit-o si cu ascendentul in Gemeni, mai ales ca avea un caracter dual.

Venus in conjunctie cu Mercur nu ma uimeste, asteptam intr-un fel sa vad o relatie Mercur- Venus (il avea pe Mercur in domicliu), avand in vedere inclinatia spre poezie, spre arta, insa nu ma asteptam deloc la careul Marte- Pluton si Uranus. Sub o aparenta fragila, comunicativa si romantica, se ascundea o vointa de fier si era un fel de mata blanda care zgarie rau :lol:



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 9:39 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
O tema care prezinta o persoana senzuala,posesiva, inclinata spre satisfacerea dorintele personale ( Soare in Taur, casa II, Venus in domiciliu de semn si casa). Foarte visatoare, sensibila, intuitiva cu un Asc in Pesti , al carui guvernator se afla in domiciliu de semn si casa ...deranjat totusi de opozitia primita de la un Jupiter retrograd si de cuadratura cu Venus, a carui "octava superioara" este..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 9:56 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Nu stiu de ce harta imi inspira o persoana sensibila, dar oarecum superficiala,pe de o parte romantica si pasionala, dar fara a se putea sacrifica vreodata pentru celalalt.. Nu mi se pare foarte inclinata spre spiritualitate, mai mult spre estetism.
Luna in careu cu Soarele-mama ei a ramas vaduva imediat dupa ce a nascut-o, nepotrivirea dintre ea si sotul ei, intre yin si yang..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 10:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
MARTA wrote:
Nu stiu de ce harta imi inspira o persoana sensibila, dar oarecum superficiala,pe de o parte romantica si pasionala, dar fara a se putea sacrifica vreodata pentru celalalt..

Cauza sa fie acele aspecte stresante pe care le primeste Neptun de la Venus si Jupiter?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 10:22 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
mag wrote:
Cauza sa fie acele aspecte stresante pe care le primeste Neptun de la Venus si Jupiter?

Cred ca si asta i-a creat o mare confuzie, oricum Jupiter era retrograd, asa cum ai observat si tu, arata ca una din lectii ar fi fost dezvoltarea generozitatii..

Mie imi atrasese atentia careul Marte- Pluton si Uranus.. Ma gandesc ca din senin putea sa sara sa atace verbal, sau cel putin sa urasca la cote extraodinare. Neptun careu la Mercur- probabil a stiut sa disimuleze.. Soarele in careu la nodurile lunare cred ca arata iar o doza de egocentrism dintr-o viata anterioara... Si nu stiu de ce Chiron peste MC nu prea ma convinge, desi e bine aspectat.. Sau poate intr-un tarziu, suferinta a schimbat-o...Oricum a ales sinuciderea, cruzimea deci a cazut din nou..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 23, 2008 10:34 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mi-am dat seama de ceva.. Toate hartile pe care le-am vazut in care Saturn era in casa I erau ale unor persoane apreciate pentru seriozitatea lor si cam toate pareau persoane de incredere, buni sfatuitori (ea aprecia distractiile si pentru unii parea cam usoara..).
Gheorghita, vin cu o propunere, e o simpla incercare. Cu casa I la 0, 41 Taur, Pluton ii cade chiar peste Ascendent (am mai vazut 2 harti de sinucigasi cu aspectul asta), Saturn este in XII, iar cuspida casei a VII-a este in Scorpion...hmmm, cred ca Micle era destul de inclinat spre instinctualitate, daca si-a ales o frumusete de fata de 13 ani..Nodul nord i-ar cadea in casa V-a a artei, a iubirii libere..In schimb ii cad Soarele, Venus si Mercur in casa I, si din cate se spune, ii placea sa straluceasca.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 24, 2008 1:09 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
MARTA wrote:
... Sau poate intr-un tarziu, suferinta a schimbat-o...Oricum a ales sinuciderea..

Cred ca Luna, guvernatorul casei aVa (iubire oferita, creatie, distractii, etc) , aflata in Varsator ,casa aXIa , si afectata de careul cu Soarele natal, poate crea fondul unor depresii puternice, cu idei din cele mai ciudate.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 24, 2008 11:33 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, subscriu la ceea ce s-a discutata pana acum...
Da, este foarte posibil sa se fi nascut cu tema propusa si inclin mai mult spre asta decat spre propunerea lui Armand Constantinescu.
...dar pentru inceput haideti sa trasam punctele pe care le vom analiza

1. Stabilirea temei
2. Tema trasaturi generale
3. Talente, abilitati deschideri
4. Tipul de karma, lectii de viata, valori spirituale
5. Relatia ei cu Eminescu


1. Stabilirea temei
A. Constantinescu propune, cum bine spunea Marian, in "Cer si destin (Editurra Icar 1999, p.188)" o tema cu asc la 16 grade in Sagetator. Evident ca aceasta este o propunere pentru ca nu se cunoaste cu precizie ora nasterii.
Reiau ideea si sustin ca autorul a gresit necoreland data istorica de nastere a Veronicai Miclea cu calendarul actual (corectia calendarului se aplica in Romania din 1919). Prin urmare, data corecta la 4 mai 1850 (22 aprilie + 12 zile corectie). Comparatia intre cele doua propuneri, pentru a ne hotara asupra careia sa ne oprim, nu trebuie sa se limiteze doar la pozitia ascendentului. Diferenta de 12 zile duce Luna din Fecioara in Varsator, pe Marte in decanul al III-lea din Rac (guv. decan III Rac = Neptun), Mercur trece in Gemeni, iar Vanus se va situa la 28 grade Taur.
Ce alegem Luna in Fecioara sau in Varsator?
Luna in Fecioara aduce pe tema inhibitie si meticulozitate, teama de emotii puternice, refuzul senzualitatii sau desfranare, ce ar putea veni din aceiasi teama de implicare. Ea aduce dorinta de implicare in proiecte cu finalitate tragica in care dorinta de a servi este sustinuta de un simt al detaliului special. Individul cu o astfel de pozitie este analitic, poate surprinde caracterul oamenilor dupa scheme deja stabilitate si in locul idealurilor inalte va pune tot timpul putinul vietii de zi cu zi, singura stabilitate si certitudine. Nu confera inspiratie si nici imaginatie. Tot ce simte acest individ este precis si restrictiv.
Luna in Varsator aduce in primul rand dorinta de independenta, incapatanare si neconvetionalitate. Adesea cei cu Luna in Varsator devin usor controversati pentru ca nu reusesc sa se faca intelesi. Se detaseaza usor si pentru ca sunt liberi in a simti pot parea altruisti si cultivati, ingeniosi, prietenosi si sinceri.
Daca raportam cele doua tipologii la ceea ce stim despre Veronica Micle, am alege mai curand Luna in Varsator decat in Fecioara. Despre ea se poate spune mai curand ca era cultivata decat pura, prietenoasa si sociabila mai curand decat restrictiva si inhibata. Pudoarea pe care o impune Luna in Fecioara nu ar fi permis acestei iubiri tragice si complicate sa devin atat de cunoscuta.
Cat despre Mercur in Gemeni fata de Mercur in Taur nici nu este cazul sa se spuna prea multe. Istetimea pe care o aduce Mercur in Gemeni i-au permis deschideri importante. Practic ea a fost de timpuriu prezenta in mediile culturale ale zonei, a stiut sa se exprime incat sa isi asigure un loc in societatea culturala a vremii sale. Dualitatea lui Mercur in Gemeni ii determina pe cercetatorii biografiei sale sa creada ca in prietenia sa cu Eminescu ea nu a fost sincera si ca, de fapt, s-a folosit de atentia pe care i-a dat-o pentru a deveni foare cunoscuta.
Daca ar fi sa ne oprim doar la Mercur in Gemeni, am putea spune ca din punct de vedere astrologic asa este, dar observand opozitia Lunilor din temele celor doi, intelegem ca magnestimsul si diferentele de complementaritate sunt cele care creaza o astfel de impresie, de altfel, falsa.
Luna in Fecioara (V. Micle in tema propusa de A. Constatinescu) nu va putea sa se faca niciodata inteleasa fata de Luna in Leu (tema lui Eminescu).
Chiar si numai pentru aceste elemente inclin sa cred ca tema este cea din 4 mai (stil nou).
Ascendentul in Sagetator are un element pe care A. Constantinescu nu l-a luat in calcul, in general zodia Sagetator, teama de fi ranit in public.
Obsesia Sagetatorului este de a-si construi o imagine buna, corecta, morala, conforma cu dorintele si nevoile sale. Daca Veronica Micle ar fi avut ascendetul in Sagetator ar fi fost cunoscuta si pentru crizele sale de personalitate/identitate, disputele si conflictele cu cei apropiati si ar fi fost cunoscuta si pentru gesturi necugetate de atentare la bunurile altuia pentru a-si stabiliza binele sau. Sagetatorul se teme de suferinta, iar atunci cand nu poate fugi de ea, nu o va gandi si nu va medita asupra suferintei, ci isi va cauta bucuria in suferinta, pentru a suferi mai putin.
De partea cealalta, ascendentul in Pesti exploreaza suferinta si profunzimea sentimentului. El duce spre cerceare pentru a reveni periodic la izolare si nu doreste sa-si schimbe mediul, ci doar sa se lase in voia misterului. Misterul ii motiveaza multe actiuni si fara sa vrea devine prada misterului.
Acest asc in Pesti plaseaza conunctia Uranus-Pluton pe casa I, ceea ce o transforma intr-un lider de opinie, moderator de atitudini, exemplu de dinamism si autoexprimare. Junon din VII indica importanta casatoriei sale si Marte din V, in Rac, promotorul iubirii sale imposibile, cauzatoare de suferinta si tragedie.
In tema din 4 mai dispare cuadratura Marte-Saturn, pe care A. Constantinescu o pusese intre casele VII-IV si care ar fi indica o persoana care se casatoreste de timpuriu si chiar vaduvie, dar Venus in Taur pe V este mult mai aproape de calitatea de amanta, cu toate implicatiile acestei calitati, decat Marte in V, dorinta de implire care este, prin caderea sa in Rac, tragica.
Disparitia cuadraturii Marte-Saturn ne indica din punct de vedere astrologic ca sotul a sustinut-o, in ciuda unei temeri care plana asupra sa (gelozie).

iata si niste tranzite pentru cele cateva date importante din viata ei, pe care Marta le-a postat la inceput

7/19 august 1864- are loc casatoria cu Stefan Micle
Image

4/16 august 1879- moare Stefan MicleImage

15/27 iunie 1889- moare Eminescu
Image

3/15 august 1889 ora 23- Veronica Micle isi pune capat zilelorImage



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 24, 2008 9:46 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mersi, Gheorghita, uitasem cum este sa sa descifrezi cu emotie motive ce au animat candva o personalitate...cat de usor este astfel sa intelegi o persoana atat de controversata.. Libertatea de care avea nevoie si mai ales nevoia de mister, ca si nevoia de poezie, pe langa atractia fireasca pe care a simtit-o fata de frumosul si genialul Eminescu, ... si de ce ar mai fi fost nevoie? Multi au criticat-o ca era oportunista si ca a vrut sa devina cunoscuta ca muza lui, nimic mai mult. Eu cred ca ea l-a iubit- atat cat putea ea sa iubeasca- si ca l-a inteles.
Cred ca el insa a fost mai fascinat de ea- Venus al lui in trigon la Pluton si la Uranus ale ei- cat de bine intelegem acum si de ce era atat de usor de ranit de schimbarile ei de atitudine! Uranus este cel vesnic schimbator, el nu ofera certitudini si stabilitate. Observ si un trigon Soare- Soare, s-au sustinut si s-au inteles, motivandu-se si incurajandu-se unul pe altul. Nu apare insa nimic care sa indice complementaritate (Soare- Luna, Marte- Venus). Relatii Luna- Pluton, Venus- Pluton, Ascendent- Neptun, si iata in cateva cuvinte esenta misterului, a magiei si a atractiei devastatoare din relatia celor doi, care pe toti ne-a fascinat.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 24, 2008 9:50 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Sextilul Saturn el- Venus si Mercur ea- cred ca el o admira pentru dragalasenie, pentru usurinta de a vorbi in public, si probabil, pe langa ea, se vedea mai sobru, mai pesimist si poate chiar mai batran.

P.S. Nu am postat harta sinastriei dintre ei, nu stiu ce se intampla imi da eroare (calculatorul meu si noul antivirus cred ca e de vina, imi face figuri).



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 24, 2008 11:14 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
MARTA wrote:
P.S. Nu am postat harta sinastriei dintre ei, nu stiu ce se intampla imi da eroare (calculatorul meu si noul antivirus cred ca e de vina, imi face figuri).


Stai un pic! Hai sa luam punctele in ordine. Relatia cu Eminescu o analizam la urma, la punctul 5, dupa ce stabilim deja ce fel de om este ce destin are... Daca postezi sinastria acum n-o sa mai stim ce analiza...
Mai asteptam pareri pentru punctul 1. Daca nu, trecem la punctul 2 si putem adauga apoi la final, cand incercam sa tragem o concluzie, sa surprindem esentialul...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 6:10 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Ceea ce am remarcat din prima a fost ca planetele Pluto , Venus si Mercur sunt toate la grade sensibile. Pluto si Venus la 28 de grade, iar Mercur la 0 grade.
": Situaţiile cruciale, de criză sunt caracteristice poziţionării planetelor pe cuspidă. Tot în acest context apare extremismul, trecerea de la o stare la alta, acţiunile nebuneşti.Frica în aceste situaţii poate fi cel mai mare duşman deoarece dispersează mintea omului. Descumpănirea, disperarea, groaza inhibă fiinţa ajungându-se adeseori la hotărâri şi judecăţi greşite. O altă greşeală care se mai face este că în situaţiile de criză se aşteaptă ajutor din exterior, de la ceilalţi uitând să facă măcar vreun mic efort pentru el."
Iar din hartile momentelor importante ale Veronicai am observat ca intotdeauna una sau doua din aceste planete este tranzitata...
Nu am putut sa nu remarc nici axa berbec- balanta interceptata in casele I-VII, cu saturn si iuno in opozitie pe ea.
Am citit undeva ca o axa interceptata in I-VII arata un suflet care nu s-a mai incarnat de f mult timp, de aceea se simte debusolat, si isi gaseste destul de greu drumul si sensul...
NN retrograd- arata repetarea scopului din ultima incarnare, iar faptul ca Nodurile sunt pe axa VI-XII, indica o existenta grea, cu multe incercari, avand ca scop purificarea sufletului pt evolutia sa spirituala.Iar Kiron in 9 in sag mi se pare ca vine in intampinarea acestei evolutii.Si poate cu atat mai mult, cu cat este in opozitie cu conj Venus /mercur intr-o pozitionare atat de speciala.

Multe teste, incercari dificile, in concluzie...

Ce credeti, se sustin observatiile mele? :?:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 6:55 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
irina wrote:
Ce credeti, se sustin observatiile mele? :?:


Foarte bine! Simplu si la obiect...
Observatiile tale se incadreaza la primul punct si sunt in favoarea temei din 4 mai 1850, ora 3:10 Nasaud cu(GMT -1:37), dar as vrea sa completez o observatie pe care ai facut-o pentru a nu se crea confuzie si pentru a diversifica putin, fara a ne departa de punctul analizat.
Quote:
NN retrograd- arata repetarea scopului din ultima incarnare
Asa dupa cum se poate observa din tema pe care am postat-o NN este cel adevarat, nu cel median. Se stie ca pe o tema cele doua pozitii uneori sunt diferite datorita faptului ca Nodul adevarat mai merge si direct in timp ce Nodul median merge intotdeauna inapoi. In cazul de fata diferenta este nesemnificativa, de doar 5'.
Daca am fi avut doua pozitii diferite atunci ar fi fost mult mai clar, dar acum nu avem.
Ca sa nu lungim prea mult vorba, NN adevarat face referire la destinul cosmic, iar cel median la destinul terestru. Atunci cand s-a stabilit acest lucru s-a facut analogia cu diferentele intre zodiile egale si cele celeste care creaza un tandem interesant si misterios intre destinul terestru al omului, impus de un mod de gandire geocentric, si unul celest, unde domeniile de viata, in ochiul pamanteanului care se afla deja sub influenta unul destin terestru, apar diferite ca prioritati, intensitate, volum de activitate si implicare, deci marime.
Valorile NN adevarat sunt cele indicate de tine: acelea de a alege daca va continua un traseu pe care l-a mai urmat si in trecut sau va alege unul nou. In timp ce NN median are tot timpul mers retrograd, ceea ce inseamna ca, indiferent ce-si propune constiinta inaintea existentei terestre, atunci cand ajungem aici natura transformarilor planetare ne determina sa ne intoarcem periodic spre trecut, sa depindem de el, fie ca structura fizica implicita (corp, hrana (ceea ce adunam din timp sau ceea ce am consumat)) fie pentru a ne construi diferite identitati.
Pentru cel care va dori sa evolueze in interiorul sau NN adevarat (true) se va lupta in permanenta cu NN median (mean).



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 7:29 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
In sfarsit, am inteles si eu diferenta dintre NN True si NN Mean.Intotdeauna am selectat NN True si pe el l-am luat in considerare, dar nu am stiut de ce, doar ca asa e bine...
Acum am inteles! :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 8:57 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Pentru a stabili ora nasterii nu ar trebui luate in calcul si unele evenimente din viata Veronicai?De exemplu decesul tatalui inaintea nasterii sale si a fratelui nu cu mult mai tarziu.Asemenea decese premature cred ca este imposibil sa nu apara ca indicii intr-o teme.Si o alta nedumerire de-a mea:daca ar fi sa-i analizam numerologic data nasterii dupa care calendar ar trebui sa ne luam?



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 9:09 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Este un careu in T Marte- Uranus/ Pluton si Lilith, dar nu stiu daca "sta in picioare", avand in vedere ca Lilith nu este planeta, insa oricum cuadraturile sunt delicate. Am citit undeva ca Lilith in Capricorn poate aduce perioade de incredere in sine, urmate de perioade de mari indoieli de sine si de lipsa increderii in altii, Lilith in acest semn reamintindu-ne permanent ca suntem muritori si ca nimic nu dureaza o vesnicie.
In aspect tensionat cu Marte, Luna neagra arata o tendinta de permanenta lupta, in subconstient, cu cel care ii este partener. Exista o dorinta de a fi dominata de un barbat puternic, insa femeia cu aspecte stresante intre Lilith si Marte poate sa aleaga si un barbat aparent mai slab, pe care sa-l domine, si poate nu atat prin forta, cat prin puterea pe care propria ei slabiciune de femeie i-o da.
Aspectul Lilith in careu cu Pluton i-a adus multe tensiuni interioare...mi-o inchipui avand perioade in care si-a dorit sa fie pura si perfecta, pentru ca apoi, poate din deziluzie ca n-a primit la timp o scrisoare sau pentru ca s-a simtit ignorata, sa fie in stare sa se coboare mult (mai ales cu Lilith in careu la Uranus, probabil era sub impulsul momentului) semanand de fapt cu Catalina din Luceafarul..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 9:19 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
marian12345 wrote:
Pentru a stabili ora nasterii nu ar trebui luate in calcul si unele evenimente din viata Veronicai?De exemplu decesul tatalui inaintea nasterii sale si a fratelui nu cu mult mai tarziu.


Gheorghita a atasat mai sus hartile tranzitelor din cateva perioade din viata ei.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 11:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
Pentru a stabili ora nasterii nu ar trebui luate in calcul si unele evenimente din viata Veronicai?De exemplu decesul tatalui inaintea nasterii sale si a fratelui nu cu mult mai tarziu.Asemenea decese premature cred ca este imposibil sa nu apara ca indicii intr-o teme.Si o alta nedumerire de-a mea:daca ar fi sa-i analizam numerologic data nasterii dupa care calendar ar trebui sa ne luam?


Marian, nu poti identifica pe tema ei, ca eveniment in repelarea ascendentului, ceva ce s-a intamplat inainte de a se cristaliza tema ei astrala, de nastere, adica nu poti sa directionezi tema dupa un eveniment pe care tema in derularea ei nu-l intalneste. Il poti cel mult citi in tema ca ramasita, ca reminiscenta a durerii mamei ei fata de sotul pe care nu-l mai poate avea. Singurul lucru pe care il pot spune despre asta este legatura intre Jupiter retrograd in VI, ca guv. X (casa tatalui) cu Neptun din Pesti, pe axa VI-XII a bolilor ... dar Jupiter prin trigonul cu Soarele ar fi trebuit sa joace un rol bun si ca teama de moarte in boala a Veronicai sa nu-i fi venit de la tatal sau.
Avem doar 14 ani cand sa casatorit, e greu de crezut cum a vazut ea dragostea sau cum a vazut viata la aceasta varsta... Cert este ca Jupiter trece atunci prin casa VIII si tentatia unui trai bun si usor a fost mare. Nu pot spune ca aceasta alegere a fost fara urmari. Casa VIII determina evenimentele din interior si, pe undeva, in sufletul ei s-a produs o leziune care a devenit in timp conflict interior pentru ca a intalnit emotiile mamei sale in sarcina, jalea pentru sotul pierdut, pe care le-a preluat.
Rolul semnului patern in tema ei este purtator de temeri si aducator de compromisuri. Eu alt eveniment nu deslusesc in tema ei legat de asta... alte momente sunt postate putin mai sus...
Cat despre alte metode... sigur, de aceea am si stabilit un punct distinct legat de tema ei. Trebuie sa vedem daca propunerea este buna sau nu.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Fri Jul 25, 2008 11:24 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Pentru 4 mai 1850, se pare ca toate planetele temei sunt guvernate direct sau indirect de catre Neptun, guvernatorul ascendentului:
-in casa I , guvernata de Neptun, avem un stelium din 4 planete
-Luna este in Varsator, semnul lui Uranus, aflat in tema in casa I, sub guvernarea lui Neptun
-Venus este in decanul III Taur, guvernat de Saturn din casa I, guvernata de Neptun
-Mercur este in casa guvernata de Venus, guvernat la randul lui de Neptun
-Marte este in decanul III al Racului, guvernat de Neptun
-Jupiter este in casa guvernata de Soare, aflat in casa I sub guvernarea lui Neptun



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 12:14 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Nu stiu a cata zi lunara este data de 4 mai 1850. Vrusesem sa redau semnificatia data de Nadejda McGuines respectivei zile lunare ..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 12:24 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
a 23-a zi lunara, luna noua este pe 12 aprilie 1850 (stil nou)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 12:25 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Merci frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 12:40 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Iata ce spune Nadejda McGuines, in cartea sa"Astrologia dupa fazele Lunii" despre semnificatia celei de-a 23 a zi lunara. Nu se mentioneaza si carei constelatii ii apartine!
Ziua a 23-a - Crocodilul, Himera
Ziua este favorabilă încheierii oricăror activităţi, care nu sunt numai profitabile, dar atrag după sine respect, slavă, popularitate şi recunoştinţă. .....Ziua seducţiilor, nu vă lăsaţi prada ispitelor. ...Străduiţi-vă să fiţi iubitori de oameni şi înţelepţi.
„Visele sunt mincinoase.”
Omul-născut în această zi „lunară”, este norocos. Nu se va remarca prin frumuseţe fizică, de aceea viaţa lui va depinde de calităţile spirituale şi sufleteşti pe care le va avea. ... Energia sexuală poate fi distructivă pentru un asemenea om. Cei născut în această zi „lunară” pot asimila orice informaţie şi orice gen de hrană. Trebuie să se ferească de ispitele către care vor fi permanent atraşi. Este bine să fie atenţi la alegerea anturajului. Mersul la biserică le dă posibilitatea de a evita oamenii şi situaţiile perfide.
Nu vă lăsaţi antrenat în goana după câştig, dacă sunteţi născut în această zi. Dezinteresul material aduce mai multe foloase decât ar părea! ..... Cel născut azi trebuie să practice purificarea gândurilor. Este un om bun şi inteligent, cu o fantezie şi o imaginaţie bine dezvoltate. Insuccesele nu-1 pot clătina. Poate deveni călugăr. Este un interlocutor interesant."



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sat Jul 26, 2008 1:13 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
daca ar fi sa-i analizam numerologic data nasterii dupa care calendar ar trebui sa ne luam?


iti ramasesem dator cu un raspuns...

Dupa data reala, cea a calendarului nou pentru ca acesta este momentul cosmic in care s-a nascut Veronica Micle. La fel se intampla cu oamenii care nu-si cunosc data de nastere... Eu am un prieten care in certificat este trecut pe 4 si mama lui spune ca este pe 1, dar daca in 1937, la tatal meu, lucrul acesta este de inteles (el este nascut pe 3 aprilie si inregistrat pe 6 iunie), in 1967 si la oras, nu la tara, acest lucru nu este posibil... Cu toate acestea el oscileaza cand sa o creada pe mama lui cand pe doctori...
In cazul acesta nu poti sa calculezi matricea informationala dupa niste date eronate, trebuie sa le corelezi cu momentul cosmic sub care s-a nascut si apoi sa aplici metoda de calcul. Se procedeaza asa pentru ca si numerologia face apel la energii subtile pe care nu le numeste planete, ci cifre si, pentru a citi corect destinul omului, ele trebuie sa fie reale, adica in raport cu ceasul astral.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sun Jul 27, 2008 5:12 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Daca tot s-a vb de NN True si de NN Mean, am cateva nelamuriri...
La toate astrogramele pe care le am eu in calculator, diferenta intre cele noduri este de doar cateva grade.Nu am nici o harta in care unul din ele sa fie in alta casa sau zodie.Este vreo astrograma in care cele doua noduri sa fie in case si semne diferite?Si daca aveti vreun exemplu, puteti sa-mi dati si mie datele?Pentru studiu si pentru o mai buna intelegere...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Mon Jul 28, 2008 4:46 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Vazand ca nu mai apar argumente care sa justifice o alta data de nastere, ma gandeam sa continuam analiza temei .....:)
2. Tema trasaturi generale
Nascuta sub semnul Taurului (semn feminin, fix, de pamant), cu ascendentul in Pesti (semn feminin, mobil, de apa) si Luna in Varsator (semn de aer, masculin, fix), apare drept o persoana capabila de mari sacrificii (semnele feminine), dornica de comunicare ( semnul masculin al Varsatorului). Stabilitate, conservatorism, senzualitate, blandete, fire visatoare si imaginativa ar fi alte trasaturi date de semnul natal si cel al ascendentului.
Guvernatorul temei este Neptun, care este si guv ascendentului, aflat in domiciliu de casa si de zodie ( melancolica, misterioasa, capabila de iubiri patimase, secrete), insa rau aspectat de Jupiter retrograd (celalalt guv.al ascendentului si guv. caselor legate 9 si 10!!) de pe semnul de pamant al Fecioarei, si de catre Venus, guv. semnului natal.
Cu Venus, guvernatorul semnului natal in domiciliu de semn si casa este nu numai o persoana senzuala, ci o persoana cu chip frumos.
3 planete sunt in semne de Foc, 3 in semne de Pamant,2 in semne de Aer si 2 in semne de Apa.
Majoritatea planetelor fiind in emisfera nordica, este o persoana meditativa, preocupata de viata interioara.
Marcajul temei este dat de steliumul de patru planete din casa I a personalitatii, planete cu incarcatura karmica fiind pe axa interceptata (I-VII).



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Mon Jul 28, 2008 11:55 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela wrote:
Vazand ca nu mai apar argumente care sa justifice o alta data de nastere, ma gandeam sa continuam analiza temei .....:)


Si eu cred mai degraba ca asta este tema, aveam oarecum dubii legate de Saturn in casa I, dar merg pe mana lui Coser, mai ales ca a luat in calcul si cateva evenimente importante din viata ei.
Si apoi, chiar daca are Saturn in casa I, Venus, care este foarte puternic in tema, asa cum ai observat si tu, face sextil, impreuna cu Mercur, la Ascendent, ceea ce este clar un indiciu de aspect fizic placut, sociabilitate si usurinta in comunicare..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Mon Jul 28, 2008 12:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela wrote:
ma gandeam sa continuam analiza temei .....:)

Ai punctat bine trasaturile de la punctul2.
In analiza trasaturilor generale ale temei se urmareste: semnul natal, ascendentul, guvernatorul temei, planetele in semne si case, aspectele dintre ele, inclusiv elemente generale legate de horoscop, asa cum Mihaela a identificat cu cea de a 23-a zi lunara.
Ar mai fi ceva de spus ...
Daca ne uitam cu atentie observam ca tema contine 3 planete in domiciliu (Venus. Mercur si Neptun) si doi malefici in cadere. La prima vedere pare un dezechilibru de forte in favoarea celor benefice. Cu toate acestea finalitatea este una cat se poate de nefericita si, in niciun caz, intr-o astfel de situatie, planetele din domiciliu nu il pot face pe un om sa recurga la un asa gest.
Planetele in domiciliu vin cu calitatile cele mai puternice pe care semnul le poate da. Vorbim aici de frumusete, gratie, rafinament, eleganta, distinctie, senzualitate si vitalitate (Venus in Taur), de istetime, comunicare, viteza de reactie, intelect rafinat, simt pecuniar, usurinta de a vorbi, vocabular distins (Mercur in Gemeni), dar si de detasare, mister, profunzime, intelegere dincolo de cuvinte, intuitie, compasiune (Neptun in Pesti).
Cu toate acestea agresivitatea celor doi malefici plasate in sectoare atat de personale, au creat o alta Veronica, una rea si razbunatoare, aspra la vorba si excesiv de sensibila, abila in a memora tot ceea ce doare si disperata dupa atentie, deoarece simtea ca doar prin atentia celorlati se putea vindeca de singuratate.
Dualismul celor doua forte contrare: planetele in domiciliu si planetele in cadere, situate practic la atipozi, au fost initial vinovate de versurile melodioase ce ascund o durere, o patina, un suspin.
Atunci cand se face apel la latura sa duala, singura explicatie este cea legata de natura firii: "Asa a fost ea!" Da, asa si este! Asa a fost din prima clipa in care s-a nascut si s-a dezvoltat explorand aceste doua laturi, fara sa stim daca si le-a inteles sau nu. Mercur, fie el si in Gemeni, aduce o oarece superficialitate, o goana dupa tot ce straluceste si vorbeste de la sine, adica dupa faima, speculatii, confort. Il gasim pe Mercur in casa II, cu capul plin de dorinte materiale si cu planuri in a le realiza. Alaturi de el, fermecatoarea Venus, uita ca face un trigon cu Lilith din XI si se lasa iscodita de toata lumea. Lipsa de maturitate a Veronicai, atunci cand a intrat in atentia persoanelor suspuse, de aici vine! Lilith in casa XI, guvernata de Saturn in cadere pe casa I, a ranit-o prea tare. Si-a dorit ca orice om confortul, binele social, atentie si sa fie iubita. Tot ceea ce a ales, din ceea ce viata, prea de tipuriu, i-a oferit, a fost o povara in plus. Saturn in Berbec nu este nicidecum matur, el este impulsiv si rece, iar sentimentul este inamicul sau principal. El lupta cu sentimentul pentru a-si reconstrui profunzimea pierduta in impulsivitate, dar totul se dovedeste un mare esec. Fiind in casa I, lupta a dus-o cu ea, cu personalitatea ei, cu firea sa malancolica si misterioasa, devenind, fara sa intetioneze asta, controversata.
Sentimentul nu a fost punctul sau cel mai puternic si nici increderea, chiar daca in Varsator, Luna i-ar fi putut aduce mai multa stapanire de sine.
In felul acesta, devine pe zi ce trece mai usor de ranit, mai vulnerabile, iar mecanismul, controlat de Lilith din XI, ce se hraneste cu dorintele de confort ale lui Venus in Taur, o convinge de la o zi la alta ca inca un compromis nu mai conteaza.
Luna in Varsator conferea, indiferent de pozitia sa in casa, luciditate. Situata in aceiasi casa (XI) cu cel mai vulnerabil punct al temei sale, Veronica avea momente de luciditate in care isi regreta intervetiile si in care trecea de la bonomie, jovialitate si bucurie, la tristete si intoleranta fata de sentimentele sale cele mai frumoase si pure.
Doar cate o picatura trebuia adaugata in fiecare dintre cupele acestui taler si balanta se inclina imediat. Nu a fost labila, bolnava de nervi sau lunatica, doar foarte sensibila si crescuta cu mentalitatea unei vietii grele si decisiva: nu trebuie sa pierzi ceea ce deja ai.
Toate aceste ma duc cu gandul la o singura idee: desi asa patesc toti copii care sunt obligati sa se maturizez inainte de vreme, nu toti se sinucid. Dintre acestia recurg la un asemenea gest cei care intr-un context social nepotrivit nu se pot resemna ca nu le-a fost dat sa se bucure de copilarie. Nu cumva acum, in prea modernizata noastra societate, acest lucru se intampla prea des?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Mon Jul 28, 2008 2:54 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita,
te-as ruga frumos sa te opresti putin si asupra semnelor de generatie, Jupiter si Saturn..

Merci!!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Tue Jul 29, 2008 5:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sigur,
am mai spus deja ca semnele de generatie nu se pun dupa ureche si ca in delimitarea lor folosim 2 instrumente: Saturn ca principal reper si Jupiter ca reper secundar.
Cand Saturn este in Berbec oamenii devin agresivi cu cei din jur sau cu propria lor persoana, sunt impulsivi, excesivi de preocupati de timpul lor si indiferenti fata de timpul celorlalti. Capul este zona sensibila si, multi dintre ei, poarta toata viata semne distinctive in aceasta zona. Saturn in Berbec nu aduce in mod direct ranirea capului, ci o evidentiere a capului prin trasaturile fetei, parul (un element saturnian) sau intreaga extresie in asa fel incat sa devina un element distinctiv al persoanei. In Berbec Saturn este semn de vointa si independenta, de incordare si antipatie, de frustrare si neputinta.
Slabirea lui Saturn in tema afecteaza functiile gandirii. Analiza, sinteza, comparatia, generalizarea, abstractizarea si concretizarea sunt intrumentele care vor fi inlocuite cu fluiditatea cuvintelor, vizualizare spatiala, abilitate verbala, memotie, precizie. Adica oamenii vor sti, se vor preocupa de acest "a sti", dar vor fi foarte departe de "a cunoaste", ca si cum ar mima un talent pe care nu-l au, dar pot invata totul despre el pentru a parea talentati.
Slabirea gandiri va afectat judecata. Prin urmare analiza subiectului in raport cu alti subiect se va realiza lent sau defectuos.
Semnul aduce insa putere de caracter si ambitie, vointa si disponibilitatea de a implica intr-o singura actiune intreaga forta interioara de care dispune.
Generatia cu Saturn in Berbec este o generatie novatoare, care face legatura intre traditionale si modern, sunt cei care tatoneaza terenul minat si multi dintre ei mor eroi fara sa fi tras macar o singura data cu pusca. Nu sunt deloc atenti sau precauti si de aceea greselile lor sunt singurii indicatori ca invata ceva de la viata.
Atunci cand primesc razele lui Jupiter in Fecioara, persoanele cu Saturn in Berbec devin mai putin agresive si mai atente la consecinte. Sunt prea atenti la discriminare, dar nu vor putea niciodata sa spuna ce simt sau ce imagini constuieste minte lor, pentru ca isi folosesc toata energia pe luciditate si atentie. Prin acestea ei isi asund de fapt dificultatea de a abstractiza sau de a sintetiza. Observa foarte usor si memoreaza impecabil.
Cele doua aspecte aduc intr-o astrograma prea multa teama, chiar teama de sine si de reactiile sale. Intentiile si dorintele sunt atat de puternice, insa curajul lipseste.
In plan socail acesti oameni sunt joviali, prezenti, placuti si apreciati de cei din jur. Simtul lor practic inspira incredere si incapcatanarea lor va fi tot timpul confundata cu profunzimea celui care stie adevarul dincolo de cuvinte.
Adaug la toate acestea retogradarea lui Jupiter pe tema Veronicai Miclea, care va face din suferinta sa un mister. Cu cat si-a inteles mai putin existenta, cu atat mai mistica a fost.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Tue Jul 29, 2008 5:36 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Adaug la toate acestea retogradarea lui Jupiter pe tema Veronicai Miclea, care va face din suferinta sa un mister. Cu cat si-a inteles mai putin existenta, cu atat mai mistica a fost.

Pe tema ei poate ca Saturn, semn de generatie, are o anume particularitate si datorita incarcaturii karmice ce i-o confera pozitia pe axa interceptata...( iar Jupiter, ca si guv a doua din casele legate, este retrograd..)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Tue Jul 29, 2008 7:48 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Elementele particulare pe care le are, in tema Veronicai Micle, Saturn, ca semn de generatie, sunt incadrate in observatiile legate de semnele de generatie, pe care tocmai le-am postat, dar si in cele cateva aspecte pe care Saturn le face si care sunt integrate in analiza generala realizata horoscopului sau.
Saturn este in casa I iar, ca pozitie in semn, se situeaza in decanul al II-lea, guvernat de Soare, de asemenea in casa I, la randul sau guvernator VI. In felul acesta drama lui Saturn in Berbec este cu atat mai mistica, in cazul tema Veronicai Miclea, cu cat ea isi cunoaste mai putin destinul.
Daca si-ar fi inteles destinul (extindem putin punctul 2. pentru a face idee mai usor de inteles) cu siguranta nu ar fi recurs la un gest atat de tragic, ci ar fi devenit mesagera acestei iubiri, exemplul viu al propriei sinceritati si profunzimi sufletesti. Ne-ar fi povestit despre Eminescu mai frumos si mai pur decat oricine alcineva! Chiar daca a fost un om plin de calitati si tema astrala i le indica, ea nu s-a ridicat nicidecum deasupra acestui simplu semn de generatie, ci l-a manifestat cat se poate de amplu, alegandu-si acest final care este, din nefericire, integrat in combinatia celor doua planete pe casele si zodiile pe care le ocupa.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 6:15 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gasim pe tema natala a Veronicai Micle un trigon care nu poate fi atat de pozitiv precum ar trebui (prin definitie).
Ma refer la trigonul dintre Kiron si maleficul Saturn aflat in casa I, slabit de pozitia in semn (cadere) si la aspectul de inconjunctie Saturn - Jupiter retrograd.
Kiron, ghidul spiritual,desi se afla in semn si casa a spiritualitatii (in Sagetator si in casa IX), este totusi retrograd; valorile spirituale sunt lasate intr-un plan secund..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 7:03 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
subscriu....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 6:55 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Ecartul dintre Luna si Soare din harta Veronicai Micle, se incadreaza in Nitya cu nr 8, Tvarita Nitya.

" Aceasta Nitya se suprapune peste cuadratura Luna-Soare.Pot aparea conflicte dintr-o lipsa de analiza sau dintr-o graba prea mare.
Confera: memorie, capacitatea de invatare, charisma, frumusete, prosperitate materiala si spirituala.
Celor nascuti sub aceasta nitya li se recomanda sa invete sa-si foloseasca forta interioara. Acesti oameni pot obtine orice doar daca dau dovada de rabdare si control. Neatentia este un mare defect al lor."

Pare a fii un portret foarte aproape de realitate, nu?

Cred ca harta sufletului ei e plina de surprize... Yammmy!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 7:24 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
irina wrote:
Ecartul dintre Luna si Soare din harta Veronicai Micle, se incadreaza in Nitya cu nr 8, Tvarita Nitya.



Interesant! Eh... poate ne spui o data si noua mai multe despre asta? :) Pe mine m-ai facut curioasa.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 7:58 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Marta, toate informatiile le gasesti in "Astrologia, o terapie moderna"- Gheorghita Coser. :wink:

Eu nu as face decat sa copiez totul de acolo... :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Thu Jul 31, 2008 8:39 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
:oops: Spre rusinea mea, inca nu am avut timp sa citesc tot (cu facultatea si cu serviciul...). Mersi si bravo tie ca ai apucat sa citesti tot... e o adevarata enciclopedie! sper sa-mi fac cat mai curand timp..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sat Aug 02, 2008 4:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ok, se pare ca la trasaturile generale nu mai are nimeni nimic de adaugat. Atunci trecem la punctul 3.
3. Talente, abilitati, deschideri

Aici vom urmari calitatile planetelor, trigoanele si sextilele, raportul planetelor din tema fata de casa V si MC, trasaturile ascendentului.
Asa cum indicam anterior, Veronica Micle are 2 malefici cadere (Marte in Rac si Saturn in Berbec) si 3 in domiciliu (Mercur in Gemeni, Venus in Taur si Neptun in Pesti) si ca sa il luam in discutie si pe Pluton, putem spune ca are si 1 planeta in exaltare (Pluton in Berbec).
Luand in considereare planetele din domiciliu, putem spune ca Veornica Micle era frumoasa la corp, atenta la aspectul ei, la tinuta sa, indrazneata cu privire, rafinata si eleganta in exprimare, un special ton al vocii si o intenatie aleasa cu mare grija. Atat mersul, cat si cuvantul au fost armele sale cele mai eficiente. A fost originala si puternica pana la limita de a-si pierde simtul masurii si incapabila de a se detasa de obiceiul de a repeta o greseala de mai multe ori. Cuvintele sale inspirau incredere si calm, atentie si precizie, mister si un magnetism aparte iradia din prezenta ei.
Talentul sau literar nu a fost o inchipuire si el poate fi pus pe seama conjunctiei Mercur-Venus din casa II. Din nefericire pe aceiasi conjunctura poate fi pusa dorinta de confort, usurinta de a spune lucruri care nu sunt adevarate si, Mercur alaturi de Luna din Varsator poate indica si un mimetism aproape de limita de pericol.
Caracterul periculos al acestui mimetism vin din nevoia de a cauta exemple puternice pe care sa le reproduca, carora sa li se alature si pe care sa le puna in umbra prin abilitata de a se ridica deasupra tuturor.
Mercur in Gemeni i-a adus si usurinta de a glumi, veselie si, din nou datorita conjunctiei cu Venus, candoare, alint, nevoia de a i se acorda atentie. Aceste tendinte devin brusc melodramatice atunci cand le raportam la dragoste (Marte in casa V) sau la frustrarile cu substrat sexual (opozitie Marte-Lilith), ce i-au pus in dificultate echilibrul emotional (opozitie Saturn-Junon, cu Saturn guv XI).
Cu toate ca socializa usor, nevoia de complementaritate avea o motivatei materiala. Ea trebuie de fiecare data sa primeasca ceva, in schimbul a ceea ce oferea prin prezenta ei, un gand, o idea, ceva material sau, daca nu i se oferea era dispusa sa-si ia singura. Veronica Micle nu a fost prea sincera in relatiile sale. Nevoia de bine, de satietate intelectuala, materiala sau afectiva, a facut casa buna cu supraaprecierea si, pentru ca paradoxul sa fie si mai adanc, aceste trasaturi au fost ascunse privirilor directe (Neptun pe casa XII) cu incredere si siguranta de sine (Luna in Varsator) amplificand dezechilibrul impus de axa interceptata Berbec-Balanta.
Fiind duplicitare si axandu-se pe nevoia de bine personal, Veronica Mcle a creat impresia ca este duplicitara si, pentru a-si atinge scopul, material, intelectual sau afectiv, chiar a fost duplicitara.
Jupiter retrograd in casa VI ca guvenator MC, i-a adus un simt religios special. Ea credea in dreptate si suferea atunci cand nu putea sa-o puna in practica (Asc in Pesti).



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 12:51 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
MC in Sagetator arata un mod personal de exprimare a ambitiilor. In cazul Veronicai Micle MC este la grad anaretic si ar trebui sa aiba o buna comunicare cu chiron, aflat la gr 9 (finalul primului decan). Acest MC cred ca nu aduce in tema o informatie buna, pozitiva, avand in vedere inconjunctia cu Mercur.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 1:42 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Stele fixe

Avea Soarele in conjunctie cu steaua fixa Almach, care confera popularitate si abilitati artistice. Venus era conjuncta insa cu steaua Pleiade ("cele 7 surori"), care desi are legatura cu energia feminina, cu "shakti", este mai curand nefavorabila.
Mercur din Gemeni facea conjunctie la cateva minute cu Alcyone, steaua care confera ambitie, onoruri si glorie, dar si probleme cu sexul opus..
Marte din casa V se afla peste Pollux, o stea malefica, care printre altele inseamna dizgratie, ruina, moarte, calamitate..

Se pare ca de la nasterea ei era scris sa nu fie o persoana comuna.. O femeie inteligenta, cu mari capacitati artistice, plina de energie, care se va bucura de popularitate, insa va avea numai necazuri in relatiile de cuplu.


Simboluri sabiene

Soarele:
14 PE PLAJA, COPII SE JOACA, PE CIND SCOICILE ISI CAUTA LOCUL LA MARGINEA APEI.
Poti descoperi ca atitudinea ta fata de ceea ce te-a tulburat provine dintr-o perspectiva fundamentala si evolueaza, treptat, spre o concluzie inteligibila. Lasa-ti instinctele primare sa declanseze procesul. [A fi multumit de tine insuti si a te ingriji doar de problemele proprii. O realizare a unui sentiment de identitate spirituala cu toate formele vietii. Coexistenta pasnica printre fiinte aflate pe nivele diferite de evolutie. Atitudine de tip "traieste si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca".]
Negativ: Amestec in viata oamenilor.

Luna:
10 O POPULARITATE CARE SE DOVEDESTE TRECATOARE.
Poti descoperi ca te uiti la tine sau la altcineva si descoperi ca lucrurile sunt ceva mai mici decit gindeai. Important aici este sa inveti ca sprijinul publicului nu egaleaza adevarata profunzime a caracterului si valoarea launtrica. Ocazii mai mult trecatoare. [A fi consecvent cu tine insuti. Rasturnari ale sortii.]
Negativ: Agatarea de falsele sentimente date de faima.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 2:07 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Influenta conjunctiei Uranus-Pluton se resimte puternic la nivelul generatiilor. In tema noastra, Uranus este peregrin iar Pluton este exaltat.
Cum se manifesta aceasta conj in plan personal, in tema analizata, tinand seama de pozitia ei pe axa interceptata I-VII si ca este in trigon cu MC anaretic?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 9:44 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, MC pe gradul anaretic ii distorsioneaza dorinta de dreptate si o aduce mai aproape de propria dreptate.
Conjunctia Uranus-Pluton face referire la insertia sa sociala, la modul cum aprecia ea feed back-ul, la nelinistile sale. Se pare ca era in mare parte o persoana spontana si ca speculatiile aduse de inconjunctia MC-Venus si MC-Mercur, chiar daca i-au adus succes, gratie, eficienta in transfer de informatii, impunere, ea, fata de sine, nu avea o parere prea buna. Se vedea vitregita de soarta si nu se bucura de calitatile sale, ci doar se folosea de ele.
Nu trebuie sa uitam ca avea Lilith in casa XI si putea sa aiba o influenta rea asupra celor care se ofereau sa o indrume, protejeze. Prin aceasta pozitie ea ii dezamagea chiar pe cei de care se apropia cel mai mult. Daca nu am sti de Lilith, am putea pune aceasta tendinta de a dezamagi pe seama energiei sale debordante (Venus in Taur, Luna in Varsator), pe seama dureri sale sufletesti dusa cu ea in permanenta sau am putea considera ca aceasta tendinta ii vine de la ascendentul in Pesti care o face sa nu iasa niciodata din universul sau, sa dea celorlalti ceea ce vor, doar pentru a fi lasata in pace, sa faca ea ceea ce poate cu propria persoana.
Din nefericire, printre toate aceste predispozitii Lilith isi strecoara parfumul sau malefic si puteam spune ca multe din greselile sale sunt facute intentionat. A dorit sa fie remarcata, sa fie in centrul atentiri, a putut sa faca asta si si-a revendicat, asa cum ii spune Taurului instinctul, locul pe care-l avea in trecut (vieti anterioare).
Conjunctia Uranus-Pluton este semn de agresiune pe personalitate, de agresiune prin intermediul personalitatii sau folosindu-se de personalitate. Aducandu-si alaturi inteligenta si fumusetea, Veronica Micle, prin ambitiile aduse de aceasta conjunctura pe casa casa I, nu avea cum sa nu fie remarcata pentru ca nici chiar ea nu putea separa ambitiile sale de nevoi, placeri, mici rautati.
In felul acesta putem intelege cum o conjunctura atat de ampla, care leaga destine, nu influenteaza un singur destin, ci actioneza si la nivel personal, prin casa in asa se plaseaza (casa I) si aspectele cu planetele personale (cuadratura cu Marte).



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 10:00 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Remanad putin la casa I ( pe tema ei) te-as intreba , te rog, daca ceea ce spune maestrul Djwhal Khul cu referire la faptul ca trigonul sau sextilul dintre Saturn si nodurile lunare este aspect al persoanelor evoluate spiritaul, ca ofera nativului sansa evolutiei spirituale? ( pun intrebarea deoarece in cazul analizat Saturn este slabit si interceptat).



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Veronica Micle si relatia cu Eminescu
PostPosted: Sun Aug 03, 2008 10:39 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, dar aceasta informatie trebuie integrata la punctul 4.

4. Tipul de karma, lectii de viata, valori spirituale

Se spune ca persoanele care au trigon sau sextil intre Marte sau Saturn cu NN sunt persoane evoluate din punct de vedere aspiritual. Acest aspect indica in primul rand experienta si nu oricum, ci acea experienta care ii este utila individului in aceasta viata.

In analiza karmica si in identificarea lectiilor de viata trebuie sa urmarim planetele in semne si case, unghiurile dintre ele (aspecte) si configuratiile pe care acestea le construiesc, Nodurile lunare, planete retrograde, Saturn, Lilith.
In analiza valorilor spirituale se vor urmari: MC, casele XI, XII, Chiron, Pluton, tema sufletului.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 59 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group