It is currently Fri Mar 29, 2024 12:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Jul 29, 2008 8:43 am 

Joined: Mon Jul 28, 2008 2:10 pm
Posts: 7
Buna ziua Domnule Coser,

Am aflat cu incantare despre noul dvs. site si a fost ca o usurare din partea mea stiind ca exista si astfel de oameni care te mai pot ajuta macar cu o vorba buna. "Prietenia constă în a şti că ai un ajutor în plus şi un necaz mai puţin".
As dori si eu cateva cuvinte despre "viitorul meu" mai ales pentru ca sunt la un moment de rascruce in viata mea dupa o relatie sentimentala esuata si o situatie financiara stramtorata.
Datele mele sunt: 9 martie 1967, ora 2 am, Buzau
Cu deosebita consideratie si prietenie.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Sun Aug 10, 2008 7:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Din capul locului, trebuie sa recunosc, cu mana pe inima, ca ai un horoscop de-a dreptul neobisnuit.
Ai 6 planete retrograde care te tin captiva intr-un habitus afectiv vulcanic, efervescent, o combinatie Pesti - ascendent in Sagetator ce iti aduce calitati morale speciale de care uzezi in mod original neobisnuit, straniu, de parce le-ai stiu dintotdeauna, Luna in Varsator in II, pe axa interceptata, dar intr-o casa guvernata de Capricorn (in exil de casa). Alaturi de acestea ai multe planete in casa III care in loc sa-ti aduca o comunicarea usoara, disponibilitate spre conversatie si schimb de informatii, ele iti aduc angoasa invatari, a indoielii, a exercitiilor de memorie, a unei copilarii marcata de lucruri neintelese.

Revolutia solara de anul acesta este purtatoarea unui acut semn de deposedare. Ascendentul in casa XI anuala, in Scorpion, cu Pluton in casa II anuala, aduce modificari de statut, reorientare profesionala, dezamagire venita din partea unei persoane cu imagine publica, o persoana cunoscuta.
Este un an de cotitura, de schimbare a mentatilatii in ceea ce priveste familia, relatiile asocierile.
Este un an in care te complesesc nostalgile trecutului si in care simti ca reamintidu-ti trecutul il poti schimba, poti indrepta alegeri gresite, dar nu este asa.
Este un an bun pentru orientari spirituala, pentru apropierea de suflet, de sacru, de gandirea abstracta ce produce modificari esentiale structurii interioare. Esti ce-i drept mult prea sensibila si tematoare in fata a tot ceea ce nu este programat si crezi ca anul acesta tot ceea ce vine spre tine vine ca sa indrepti ceea ce a fost candva gresit, dar te inseli. Este un an in care treci de la 6 planete retrograd in tema natala, doar la Saturn retrograd, un an in care nevoia de precizie administrativa, de strategie, de regandire a destinului, de renuntare la ceea ce, impreuna cu bucuria, aducea si tristetea, de epurare sentimentala. Poate fi considerat un moment de constientizare, dar numai atat. Banii, daca vin, atunci sunt recompensari din activitati prestate anterior, daca ii ceri sau pretinzi ii pierzi total. Stabilitate efectiva daca vei avea atunci ea se va produce prin renuntare la un om, grup, casa sau obiecte incarcate emotional.
Opozitia Marte-Pluton este insa malefica si iti zdruncina stabilitate. Cearta poate degenera, neincrederea poate strapunge o prietenie, iar minciuna poate aduce despartire cu nabadai.
Este un an greu, in care nu prea gasesti oameni de incredere care sa-ti inteleaga framantarile si nici sa-ti ofere sprijin. Esti singura si gandindu-ma la ceea ce te va astepta anul urmator iti recomand sa te axezi pe purificare fizica, ajustarea alimentatiei, combaterea stresului, invatarea unor metode de destresare rapide si eficiente, pentru ca anul natal 2009-2010 iti aduce un ascendent in Pesti si casa a XII-a prea incarcata.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Mon Sep 01, 2008 3:55 pm 

Joined: Mon Jul 28, 2008 2:10 pm
Posts: 7
Revin dupa ceva timp pentru ca am fost plecata in concediu ca sa va multumesc mult pentru analiza. Intrebarea mea este cum s-ar face interpretarea pe case egale? S-ar schimba mult harta deoarece ar dispare interceptarea lunii din casa a doua?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Mon Sep 01, 2008 9:33 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Michela wrote:
Intrebarea mea este cum s-ar face interpretarea pe case egale?


Michela,
sistemul de case folosit ( pentru coordonatele geografice la care ne aflam noi) este alegerea astrologului, numai ca analiza temei trebuie sa conduca la aceeasi idee. Evenimentele din viata noastra nu pot varia in functie de sistemul de case utilizat.
Este importanta exactitatea orei de nastere. Daca aceasta este aproximativ corecta, astrologii recomanda sistemul de case egalitar.



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Sep 02, 2008 8:40 am 

Joined: Mon Jul 28, 2008 2:10 pm
Posts: 7
Da, aveti dreptate. Ora este exacta. Dar pe sistemul egalitar ar dispare interceptarea lunii si asta ar fi un eveniment important. Vroiam sa va mai intreb daca pozitia lui venus din harta natala din berbec, impreuna cu marte din scorpion si uranus din fecioara formeaza intr-adevar asa numitul yod?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Sep 02, 2008 9:42 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Michela wrote:
Vroiam sa va mai intreb daca pozitia lui venus din harta natala din berbec, impreuna cu marte din scorpion si uranus din fecioara formeaza intr-adevar asa numitul yod?


Nu, nu este Yod. Orbul admis pentru inconjunctii ( unghi de 150 gr intre planete) este de 2 grade. Pe tema ta, de exemplu, focarul ( Venus) este la gr 16 Berbec iar Marte la gr 3 Scorpion!!!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: - revolutia solara
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 12:36 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
In incercarea de a analiza revolutia solara pt anul care va incepe (pt. mine din 17 octombrie) am ramas cu o neliniste amara. Am incercat sa-mi afisez harta, dar dupa cum se vede nu am reusit !

Ascendentul anual cade in casa a IV natala la 17 grade in Rac; Asc.anual este in cuadratura cu asc natal; Pluto natal conjunct cu FC anual ( dupa Ciuperca- moartea subiectului); MC anual conjunct cu Uranus si in casa XII-a natala; la modul simplist in anul care incepe ori mor, ori imi pierd mintile. :roll:

D-l Coser am nevoie de ajutor.

Deasemenea , orice informatie referitoare la aspectele implicate imi este folositoare sau poate ati trecut prin asa experienta si puteti sa-mi impartasiti din ea.

Multumesc!
Daria



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: - revolutia solara
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 1:25 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria wrote:
.. la modul simplist in anul care incepe ori mor, ori imi pierd mintile. :roll:

Nici una, nici alta, Daria!! Ti-o spun ca pe o incurajare, dar de pe pozitia celui care a trait revolutii solare, chiar anul trecut, cu Asc in casa VIII, de exemplu, si cu multe alte dispuneri planetare care m-au ingrozit atunci cand le-am vazut si care m-au trimis imediat la carti...Cred ca-ti imaginezi ce impact avea asupra mea ceea ce citeam , urmarind aspecte rupte din contextul temei...Si din cate vezi, acum vorbesc cu tine!! :)
Nu te gandi nicio clipa ca pentru anul asta ai tema cea mai rea, cea mai urata cu putinta! Nu,nici gand! Ai tema care acum trebuie traita, ai tema care iti scoate in fata evenimente pe care tu trebuie sa le treci acum..Nu dispera! Curaj!! :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 2:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
si eu am asc anual in casa 8 natala,cu un saturn retro acolo care face opozitie la soare...a fost un an bun in general,desi cu mari probleme la capitolul sexualitate,si nu ma refer la boli... singura chestie urata a fost moartea unchiului meu, sper sa nu mai fie nimeni, ca mai am vreo 5 luni pana mi se schimba harta iarasi...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 9:43 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Ascendentul anual in Rac si un Uranus pe MC anual (care vine peste C12 natala in Pesti) ma sperie putin. Sunt o fire analitica si rationala si incarcatura aceasta de sentimente si sensibilitate o privesc cu teama. Mi-am construit de-a lungul timpului un zid imaginar de aparare si atata apa ar putea sa-l spulbere.

Quote:
urmarind aspecte rupte din contextul temei...
Ma lupt de o saptamana cu aceasta harta si cu cat citesc mai mult, exponential, apar mai multe informatii si legaturi subtile -demne de luat in seama. Ma simt un don Qihote de la Mancha ! Recunosc, e prea mult la nivelul meu de cunostinte, dar asta nu a fost niciodata o piedica in calea mea. Cu siguranta, va trebui sa ofer un spatiu mult mai larg intuitiei in detrimentul ratiunii (ratiunea m-a introdus in labirint, intuitiei trebuie sa-i permit sa ma ridice la lumina).


Mihaela wrote:
Ai tema care acum trebuie traita
Plec sa-mi caut ajutor. Ma gandesc la Saturn.:)

Daria



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 10:42 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria wrote:
Plec sa-mi caut ajutor. Ma gandesc la Saturn

Cred ca te-ai orientat foarte bine, Daria.Pe cat este de dura, pe atat este de necesara lectia lui.Poti gasi in el un prieten, cu conditia sa-i rezisti..Este foarte greu, dar se poate..
Ai totusi grija! De multe ori Saturn ucide prea de timpuriu copilul din noi..
...................
Sunt convinsa ca din cei doi prizonieri, te reprezinta cel care priveste stelele de pe cer, nu gratiile.... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 5:57 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Mihaela wrote:
Saturn ucide prea de timpuriu copilul din noi
Cata dreptate ai! Cu un Saturn pe casa I natala chiar stiu despre ce vorbesti. L-au ajutat si parintii mei, care nu au stiut sa fie ,,parinti``. Oricum, cu Saturn am mai multe in comun ! Si da, cred ca am invatat lectia.

In ceea ce ii priveste pe prizonieri, sunt amandoi : uneori vad doar gratiile, alteori vad doar stelele de pe cer.

Daria

PS - Multumesc pt Tagore.



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 6:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria wrote:
Cu un Saturn pe casa I natala chiar stiu despre ce vorbesti.L-au ajutat si parintii mei, care nu au stiut sa fie ,,parinti``..

Si daca ti-as sugera sa mai pui alaturi de asta si conjunctia cu ascendentul , si interceptia pe semnul de domiciliu ???
Dar se poate, Daria!!!Sigur stiu ce-ti spun!! Gaseste-ti echilibrul interior si toate vor trece cu bine.....Curaj!! :)

Cat despre ajutorul pe care spui ca i l-au dat parintii tai, mai ca te-as contrazice! E prea puternic Saturn ca sa mai ceara ajutorul cuiva..El are lectiile lui, pe care trebuie sa i le invete si parintii, si copiii..ca doar este "domnul profesor"...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 9:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
in rs, cum trebuie sa privim planetele, unde cand ele in natala,sau pe cele din natala unde cad in anuala?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Wed Oct 01, 2008 8:39 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
In RS importante sunt : - planetele unghiulare in RS; conjunctiile intre planetele natale si cele din RS; aspectele pe care le face ascendentul anual cu ascendentul natal: pozitiile planetelor in casele anuale si relatiile cu semnul zodiacal: casele pe care le guverneaza.

pt Mihaela:
Copilul din mine ar da orice sa se simta iubit, si acum, de mama si de tatal lui. Si nu se simte. Si nu se simte nici apreciat, nici "bun de ceva".Eu le vorbesc si ei nu aud; ei ma privesc si nu ma vad. Este o suferinta cu care traiesc in permanenta. O durere vie cu care merg inainte in viata, spunand altora ceea ce stiu eu in speranta ca ei vor reusi sa comunice la timp, sa deschida gura si sa spuna ce ii doare, sa se vindece. Sa planga lacrimile pe care le au de plans, fara sa se teama ca nu vor mai fi iubiti. Sa nu trebuiasca sa planga in interior, neauziti, aproape 40 de ani…


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Sun Oct 05, 2008 1:47 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Daria,mi-ai rupt sufletul...
Singurul lucru cu care te pot ajuta, e sa-ti recomand cartea lui rudolf steiner, " reincarnare si karma", in caz ca nu ai citit-o deja...
Si iti spun asta mai ales pentru pasajele in care explica cum "fiinta noastra superioara " si-a propus sa trecem prin toate incercarile si greutatile, pentru ca ele, intelese si depasite, sunt purtatoare de evolutie.Toate greutatile si durerile de care ne izbim sunt programate cumva tot de noi, pt ca am inteles ceva gresit acolo, e un blocaj, sau un astfel de rau am facut noi altadata.Iar ele nu vin decat sa ne ajute sa ne eliberam si sa ne echilibram...
Cel putin, eu asa am inteles... :roll:

Sper sa te ajute si sa-ti deschida sufletul asa cum mi s-a intamplat mie...In mine, cartea asta a schimbat ceva esential...In bine...

Te imbratisez cu drag si-ti doresc Lumina si Iubire sa ai!



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Pt. D-l Coser - revolutia solara
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 11:43 am 

Joined: Mon Jul 28, 2008 2:10 pm
Posts: 7
Buna ziua Domnule Coser,

Revin dupa ceva timp de la interpretarea hartii revolutiei solare pentru anul 2009.

"Din capul locului, trebuie sa recunosc, cu mana pe inima, ca ai un horoscop de-a dreptul neobisnuit..." va aduceti aminte?
Anul 2009 a avut multe din caracteristicile prevazute de Dvs.
Pot sa profit de bunavointa Dvs si anul acesta pentru o interpretare? Mai ales ca tocmai a trecut momentul zero...

Datele mele sunt: 9 martie 1967, ora 2 am, Buzau

Cu deosebita consideratie si prietenie.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group