It is currently Thu Mar 28, 2024 11:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 8:57 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Pe langa faptul ca Saturn in VII reprezinta o karma buna de ars, Armand Constatinescu spunea despre acest aspect, citez: "... sfarsitul karmei."
Ar putea cineva sa detalieze citatul?

Multumesc.


Last edited by ina on Wed Jul 30, 2008 9:28 pm, edited 1 time in total.


_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 9:19 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Sa inteleg sa daca ai un asemenea Saturn ai sanse sa scapi de dusmani? Sa moara de invidie? Ar fi prea simplu :lol:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Wed Jul 30, 2008 9:27 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Mihaela, eu am pus tot citatul dar nu ma intereseaza decat ultima parte si anume: "sfarsitul karmei" asa ca am sa editez si postul anterior.



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Tue Aug 26, 2008 12:34 pm 

Joined: Fri Aug 12, 2005 8:27 am
Posts: 37
Location: tg-mures
:) Haideti sa va spun ceva in legatura cu Saturn in VII. De fapt,sa va cer parerea,ok? Sotul meu are Saturn in casa VII in Capricorn...iar eu sunt Capricorn cu ascendent in Capricorn,eeeeh? Ce spuneti? Nu asta ar putea sa insemne in harta lui?Nu discutam aici despre aspectele pe care le face...doar intreb! Asta sa fie "traducerea"?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Tue Aug 26, 2008 1:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Posibil, desi Venus in tema masculina stiam ca este planeta care da indicii despre ce fel de partenera il atrage pe nativ..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Tue Aug 26, 2008 5:20 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Fetelor, chiar sunt in "ceata"; sfarsitul carei karme? cea legata de Saturn sau cea din viata asta asa in general dar semnalata prin pozitia lui Saturn pe harta?

expresiile: "sfarsitul karmei sau karma buna de ars" ma duc cu gandul la consumarea ei si cum in cazul meu, la revenirea lui Saturn peste pozitia sa natala, am divortat, ma intreb daca am ars acea karma, daca s-a sfarsit si nu am ramas cu datorii neplatite....voi ce parere aveti?



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Tue Aug 26, 2008 7:10 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
ina wrote:
..la revenirea lui Saturn peste pozitia sa natala, am divortat..

Din primul post am dedus ca Saturn natal este in casa VII in cazul tau.
Tranzitele lui Saturn sunt adesea percepute ca "mana a destinului" care te afecteaza in domeniul indicat de casa tranzitata. La un asemenea tranzit te confrunti cu propriile temeri ce tin de domeniul casei respective ( VII in cazul tau). Confruntarea, adesea dificila si greu de suportat, este pasul necesar pentru o viziune realista fata de experiantele personale din domeniul relational.. Daca tu spui ca la tranzitul lui Saturn prin casa VII ai divortat, astrologii spun ca ai ales momentul cel mai potrivit pentru finalizarea unei relatii care mergea sub asteptarile tale...ai tratat problema obiectiv si cu detasare.
Saturn readuce nativul cu picioarele pe pamant in domeniul de viata indicat de casa tranzitata...

Stephen Arroyo ( "Karma, Astrologia si transformarea personala") este de parere ca nativul simte un impuls mai intens de a face ceva in domeniul casei pe care Saturn urmeaza sa o tranziteze cu mult inainte ca planeta sa patrunda in casa respectiva ( spune el cu 6 grade inainte!), iar cand Saturn se pregateste sa paraseasca respectiva casa ( 6 grade inainte de cuspida casei urmatoare!) in viata nativului apare un eveniment cu semnificatia casei din care Saturn va iesi...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Wed Aug 27, 2008 7:43 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
"Sfarsitul karmei"?.. Este o metafora a lui A Cosntantinescu.
Poate fi o fixatie de-a sa pentru ca mai mult decat o sansa de a te elibera de probleme, aceasta expresie, "sfarsitul karmei", nu inseamna nimic. Fiecare planeta are o incarcatura de factura karmica, pentru ca omul isi produce karma si cu gandul, ci cu vorba si cu fapta, intetionam legaturi si tot ceea ce implica actiune produce un efect ce va deveni cauza pentru un alt efect. Pentru ca astrologia priveste fiinta umana dezmembrata in elemente si forte, nu este cu putinta ca un singur element, care are la randul sau sarcini distincte in acest complex, sa se ocupa de procesul cauza-efect apartinand altor planete. Nu este posibil ca Saturn sa distruga karma altor planete, pentru ca fiecare planeta inseamna o lectie, o experienta, un bagaj de cunostinte si ele trebuie insusite. Karma nu inseamna numai suferinta, durere si neajunsuri, ea mai aduce si tarie de caracter, cunostinte, talente, abundenta sau aprecieri, si nu vad cum doar Saturn trecand prin VII (un fel de exaltare de casa pentru ca in Balanta el este in exaltare) ar putea sa faca totul in locul celorlalte planete.
De aceea spun ca este o metafora, care nu trebuie luata ca atare si trebuie gandita ca o oportunitate. Cand trece prin VII, Saturn ne arata cat de goala sau insipida poate fi viata celui care uita de celalalt dintr-un preaplin egoist. Individualismul are multiple feţe, iar modalitatea prin care el se desfasoara in viata unul individ poate fi atat de variata incat sa nu-ti dai seama ca il ai. In VII, Saturn te face sa te confrunti cu acest gen de probleme. El va sta in usa casei si se va uita patrunzator la toti cei mici si poznasi cu o privire de groaza ca sa il determina pe cel care a umblat la gavanele cu dulceata sa recunoasca. Daca nu va recunoaste din primul moment el isi va rezerva dreptul de a nu uita si la fiecare trecere prin casa VII va avea grija sa-l incerce pe individ cu tot ceea ce are el nerezolvat, dar nu va face nimic in locul altei planete.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Thu Aug 28, 2008 6:28 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Mihaela wrote:

Stephen Arroyo ( "Karma, Astrologia si transformarea personala") este de parere ca nativul simte un impuls mai intens de a face ceva in domeniul casei pe care Saturn urmeaza sa o tranziteze cu mult inainte ca planeta sa patrunda in casa respectiva ( spune el cu 6 grade inainte!), iar cand Saturn se pregateste sa paraseasca respectiva casa ( 6 grade inainte de cuspida casei urmatoare!) in viata nativului apare un eveniment cu semnificatia casei din care Saturn va iesi...


Asa este, am simtit nemultumirea cu mult inainte ca Saturn sa intre in VII dar mai trebuie sa ma lamuresc cu "evenimentul"....apare abia inainte cu 6 grade de iesirea planetei din casa respectiva?


Gheorghita, ca de fiecare data, ne "luminezi"...tu chiar esti......in profunzime; (ai ales bine motto-ul :wink: ). Multumim.



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Sfarsitul karmei...
PostPosted: Thu Aug 28, 2008 7:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Multumesc Ina, motivul pentru care am ales Motto-ul este altul ...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group