It is currently Fri Mar 29, 2024 2:23 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nastere prematura...
PostPosted: Mon Aug 25, 2008 3:45 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Am recitit acum o informatie (in Astrologia practica a lui A.Cotrobescu) pe care atunci cand am citit-o prima data am luat-o de buna..acum cred altceva! Informatia cu pricina se refera la ziua de care trebuie sa se tina seama atunci cand se intocmeste tema natala a unui nativ nascut prematur. El recomanda valabila ziua la care nativul ar fi trebuit sa se nasca, ora ramanad cea la care s-a nascut !!, si nu ziua in care nativul a luat in realitate primul contact cu aceasta lume..
Acum chiar mi se pare putin ciudat sa pastrezi ora la care s-a nascut dar sa o atribui unei alte zile, de care nici nu stiu cum ai putea fi foarte sigur...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nastere prematura...
PostPosted: Wed Aug 27, 2008 4:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Atunci cand cotrobăi prin cotloanele astrologie si nu gasesti nimic incepi sa crezi ca ai gasit tot felul de lucruri. Nu stiu unde a gasit Cotrobescu aceasta informatiei, dar, in forma in care ne-o relatezi, este absurda.
Nu este reala in astrologie nici relocarea temei, la moda acum, si nici o alta modificarea impusa temeie natale ce pote fi luata apoi de etalon in analiza sia tribuita persoanei incarnate, in fara de tema sufletului care impune o deschidere din perspectiva unei alte lumi si asupra careia nu se pot aplica, cu rezultate reale, progresii, tranzite, armonice etc etc. Tema natala ramane tema natala.
Tentatia de a descoperi tot felul de metode pentru a suplini efortul pe care il resimte astrologul cand cauta adevarul este una foarte mare. Este insa o conditie esentia in orice cale spirituala, in orice stiinta esoterica, desi si in astrologie, ca practicantul sa nu abereze si sa persevereze practicand pentru a face metoda mai buna, nu pentru a inlocui profunzime cu complexitatea. O metoda gen: poti ajunge in China din SUA prin centrul pamentului, este pur si simplu aberanta si vine din dorinta de inedit, plictiseala de metodele vechi. Efectul este unul lesne de observat: departarea de esenta.
Fiecare are dreptul sa cauta adevarul cum considera mai bine, dar regulile nestandardizate ale astrologiei vin cu recomandarea ca arborii seculari sa ramana arbori seculari, sa nu-i modelam in trup de femeie doar pentru ca avem impresia ca in jur sunt numai barbati. Adevarul vine din interior, din profunzime, iar daca unele metode ni se pare complicate se intampla, fie pentru a sta departe de ele (nu suntem pregatiti sa le abordam) fie pentru a tenta practicantul in aflarea adevarului.
„Până să fi studiat zenul, timp de 30 de ani, vedeam munţii ca munţi şi apele ca apele. Când am ajuns la cunoaşterea mai adâncă, am ajuns să văd că munţii nu sunt munţi şi apele nu sunt ape. Dar acum că i-am priceput însăşi esenţa sunt împăcat. Am ajuns din nou să văd munţii ca munţi şi apele ca ape“. (un maestru Zen)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nastere prematura...
PostPosted: Wed Aug 27, 2008 5:22 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Si cand ti se "arata" anumite lucruri, dar nu stii cum sa le cuplezi, sau cum sa le legi, inseamna ca nu esti inca pregatit pentru asta? :wink:
Iar faptul ca ti s-au aratat totusi, inseamna ca e doar o prima etapa spre o anumita intelegere? :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nastere prematura...
PostPosted: Wed Aug 27, 2008 6:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Asta tine de intelegere, de obisnuita de a lucra cu instrumentele astrologiei. Este un proces firesc si se incadreaza in etapizarea insterpretarii.
Este normal sa "ti se arate" mai mult decat poti explica si interpreta, este firesc sa te uiti sa intelegi si sa nu poti transmite ce intelegi, asta inseamna ca e loc de mai bine si ca, pe undeva, ai veleitati de astrolog, dar nu si le-ai educat inca.
Urmatoarea etapa, pe langa aprofundarea absolut obligatorie, este sa-ti descoperi propriul stil. Asa cum informatia o citesti in modul propriu si transmiterea ei trebuie sa o faci intr-un mod propriu, original.
Cand cauti sa explici ce nu intelegi, cand nu "ti se arata" inseamna ca iti dai importanta si devii o persoana ridicola pentru ca nu observi ca ai palaria mai mare decat capul!
... evident, nu este cazul tau. Pui problema intr-un mod simplu si modest, deci nu este cazul sa te gandesti ca aceste cuvinte ti se adresaza tie...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nastere prematura...
PostPosted: Wed Aug 27, 2008 7:04 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
:)

Aprofundam, aprofundam! :D

Multumesc de lamurire.



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nastere prematura...
PostPosted: Wed Aug 27, 2008 7:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Cand am deschis acest subiect tocmai reciteam o carte a lui Dane Rudhyar..si oricat de rapid ai rasfoi cartile sale, este imposibil sa nu remarci aceeasi idée cu cea spusa de tine:
coser wrote:
“ Adevarul vine din interior, din profunzime” .
In timp ce D. Rudhyar spune atat de simplu si de clar ca “ actul respiratiei defineste primul moment al existentei individualizate”sau”respiratia reprezinta prima afirmare a fiintei”, nu poti sa nu-ti amintesti ca intr-o alta lucrare, un alt autor sustine ca “Astrologia ia in considerare numai tipul de nastere la termen si in conditii normale. O nastere prematura trebuie tratata cu toata atentia, intrucat are loc o modificare majora a personalitatii. Subiectul va avea 70% din dotarile care corespund momentului in care ar fi trebuit sa vina pe lume in mod normal si numai 30% din dotarile care corespund zilei efective de nastere.(..........).In concluzie, in acest caz se face astrograma corespunzatoare zilei in care ar fi trebuit sa vina pe lume la termen, ora ramanad aceeasi”.( Astrologia Practica).

coser wrote:
practicantul sa nu abereze si sa persevereze practicand pentru a face metoda mai buna

Absolut de acord, numai ca tocmai aici apare problema: inainte de a practica, esti incepator si vrei sa inveti si nu totdeauna informatia pe care o gasesti este si corecta, dar pentru un incepator este credibila, mai ales daca o gaseste in carti..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nastere prematura...
PostPosted: Wed Aug 27, 2008 7:53 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela wrote:
Cand am deschis acest subiect tocmai reciteam o carte a lui Dane Rudhyar..


Fara sa pot face trimiterea la o lucrare anume sau la o ideea anume (totul este important), Rudhyard Dane este cel mai aproape de sufletul meu...
Va recomand sa-l cititi! Este patrunzator, profund, ascendent...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group