It is currently Fri Mar 29, 2024 2:44 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 11:18 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Am avut un an greu. In plan fizic am avut parte de multe si neasteptate responsabilitati fata de membrii familiei mele. In plan mental, dupa o perioada pe care o caracterizez oarecum haotica- prin prisma informatiilor acumulate-,am reusit sa ma impac cu mine, sa realizez ca cu atat de multa manie in suflet nu pot oferi iubire si nici nu stiu sa primesc iubire fara sa ma intreb ce se ascunde in spatele cuvintelor frumoase. Si aici intervine DAR...
Nu m-am spovedit la biserica, unui preot, niciodata. Cred, simt ca sufletul meu are nevoi sa se confeseze si gandurile pe care eu i-le adresez mereu lui Dumnezeu, nu-mi mai sunt suficiente. Probabil, veti rade, ce-i asa de complicat ? Complicat este fiindca o viata am crezut ca nu am nevoie de intermediari ca sa vorbesc cu Dumnezeu si acum, dintr-o data am nevoie de ei si ii privesc ca pe niste oameni cu calitati dar mai ales cu defecte ! (Vorbesc, aici, de preotii din orasul meu.)
Ma autoacuz de orgoliu ! De vanitate! Si doare.
Poate a-ti incercat sentimente asemanatoare sau poate nu...


Daria



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 11:42 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria,
parerea mea este ca Dumnezeu este in fiecare dintre noi si nu avem nevoie de intermediari pentru a vorbi cu El. Important este sa ne gasim fiecare calea spre El si sa comunicam direct. Atata timp cat simti ca nu esti pe aceeasi lungime de unda cu persoana care intermediaza discutia, mai mult ca sigur deschiderea ta nu va fi totala.
Gandurile tale, toate, cu siguranta ajung la El..si inca nealterate..nu ai nevoie de intermediari...foloseste unul numai atunci cand te regaseti pe tine in el..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 2:16 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Si eu cred ca nu este nevoie de intermediari, insa gestul de a te spovedi poate sa te ajute, mai ales atunci cand nu urmezi o cale spirituala. A alege sa te spovedesti este un gest de constientizare a propriilor greseli, nu te duci sa te spovedesti pentru ca preotul este un simplu intermediar si poate sa puna o vorba buna.. :) Asta este o mare greseala cred eu: sa te spovedesti pentru ca asa trebuie, pentru ca asa fac si altii si pentru ca sa-ti "mearga bine"...



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 2:24 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mai cred ca totul depinde de fiecare; a regreta cu adevarat faptele negative pe care le-ai facut, poate duce la arderea karmei, chiar daca acest lucru poate sa inceapa cu optiunea de a te duce sa te spovedesti (dar nu e obligatoriu).



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 2:41 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Spovedania usureaza sufletul celui ce simte nevoia sa o faca, il ajuta sa scape de o maare greutate, dar daca duhovnicul caruia mergi sa-i impartasesti tainele sufletului tau nu este persoana cu care sa poti comunica fara niciun fel de bariere, eu cred ca nu este momentul potrivit pentru spovedanie..rezultatul nu va fi cel asteptat..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 3:08 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela wrote:
Spovedania usureaza sufletul celui ce simte nevoia sa o faca, il ajuta sa scape de o maare greutate, dar daca duhovnicul caruia mergi sa-i impartasesti tainele sufletului tau nu este persoana cu care sa poti comunica fara niciun fel de bariere, eu cred ca nu este momentul potrivit pentru spovedanie..rezultatul nu va fi cel asteptat..


Sunt de acord cu tine.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 4:46 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Prima data m-am spovedit in anul 4 de facultate,cand am avut cea mai cumplita perioada din viata mea.
Dumnezeu si Biserica erau singura Cale ramasa...Aveam niste preconceptii si pareri extrem de gresite in ceea ce priveste Biserica, preotii, credinciosii...
In fine, important e ca am avut norocul extraordinar de a intalni un preot absolut minunat, unul din putinii cu Har, care m-a ajutat sa trec prin acea perioada, care m-a ajutat sa-l descopar pe Dumnezeu, si sa incep o evolutie spirituala pe acest drum...Niciodata n-o sa-i pot multumi de ajuns...
Da, nu trebuie sa avem intermediari intre noi si Dumnezeu, dar e atat de bine si important sa ai un astfel de om langa tine care sa-ti arate ceea ce tu nu poti vedea, sa-ti dea sfatul cel bun, si sa te sprijine atunci cand nu mai ai nici un spijin, nicaieri, in nimeni, nici macar in tine, sa te asculte cu adevarat fara sa te judece...Si sa te ajute sa vezi cat esti de puternic si frumos in momentele cand nu-ti vezi decat partile intunecate si urate, si doar slabiciunile...
Pe mine ma ajuta, pentru ca e un om intelept, Luminat de Dumnezeu, si ma ajuta sa astern Pacea in sufletul meu atat de tulburat, si sa vad Lumina!

Un exemplu mic de tot despre cum e el: dupa slujba de vineri seara, s-a dus in biserica dupa un baiat care statea intr-un coltisor si i-a spus ca nu trebuie sa se sinucida, pt ca perioada asta grea va trece...Ei bine, a facut niste ochi baiatul acela si l-a intrebat "De unde stiti ca asta vroiam sa fac? Eu venisem aici in seara asta sa-mi iau la revedere de la Dumnezeu..."
Dupa aceea a urmat o discutie foarte lunga intre ei doi...Eu am plecat, si apoi l-am vazut frecvent la slujbe, din ce in ce mai luminos si vesel...
Este un fapt real, vazut cu ochii mei. Eram acolo la prima discutie, nu e ceva ce mi s-a povestit!!!

Pentru mine, aceasta inseamna un intermediar intre noi si Dumnezeu! Si da, il consider important din motivele expuse mai sus!



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 9:13 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Daria wrote:
Cred, simt ca sufletul meu are nevoi sa se confeseze si gandurile pe care eu i-le adresez mereu lui Dumnezeu, nu-mi mai sunt suficiente.

Daria


Atunci spovedeste-te,daca asa simti ,vei gasi si preotul potrivit.

La prima mea spovedanie,care nici prin minte nu mi-ar fi trecut sa o fac,am avut norocul sa intalnesc un preot cu har [asa era numit,si pe buna dreptate].N-o mai lungesc,relatez doar ce am trait,desi atunci nu aveam nici o problema majora.
Cand i-am zis primul lucru care mi s-a parut mie a fi cel mai grav,m-a oprit si mi-a spus ca daca am facut una,le-am facut pe toate,si a inceput sa se roage pentru mine.Ceea ce se ruga el ,m-a uimit si mi se parea ca nu are nici o legatura cu ceea ce am zis eu,si desi constient ascultam rugaciunea lui,lacrimile au inceput sa alunece ,una cate una,la picioarele preotului,tot timpul cat a tinut rugaciunea facuta pe mine.

Il simteam pe preot ca un templu sfant ,in care isi are salasul Dumnezeu,iar eu eram ingenunchiata in fata Lui ,aducand ca ofranda lacrimile mele.
Senzatia , care n-o voi uita toata viata, a fost ca am stat fata in fata cu Dumnezeu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 11:28 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Cuvintele voastre mi-au adus bucurie ! Va multumesc !
,, Spovedania usureaza sufletul celui ce simte nevoia sa o faca, il ajuta sa scape de o mare greutate,`` acest lucru vreau sa mi se intample mie ! Dar nu am gasit persoana, duhovnicul in fata careia s-o fac. Poate nu am cautat suficient.
Nu este un demers egoist sau de genul ,,sa-mi mearga bine``, pur si simplu simt ca trebuie s-o fac ca sa ma impac cu mine insumi si sa-i pot ierta cu adevarat pe cei care m-au ranit. Privesc spovedania ca pe un act de maxima sinceritate si chiar imi doresc un duhovnic quote="irina"]care sa-ti arate ceea ce tu nu poti vedea, sa-ti dea sfatul cel bun, si sa te sprijine atunci cand nu mai ai nici un spijin, nicaieri, in nimeni, nici macar in tine, sa te asculte cu adevarat fara sa te judece...[/quote] . E un vis ce traiesti tu Irina! E visul meu.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Mon Sep 15, 2008 11:34 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Stiu.... :D
Daria, eu cred ca Dumnezeu iti va scoate in cale duhovnicul potrivit! :wink:
Iar daca esti din Bucuresti, scrie-mi.Pot sa-ti spun unde il poti gasi pe al meu, daca vrei.

Multa Lumina si Iubire iti doresc!


Last edited by irina on Tue Sep 16, 2008 12:25 am, edited 1 time in total.


_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Tue Sep 16, 2008 12:09 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria,
eu am convingerea ca nimic nu se intampla nici mai devreme si nici mai tarziu decat atunci cand este timpul sa se intample..la fel va fi si cu spovedania la care visezi...
Uite, pana va veni acel moment, imi permit sa iti recomand un articol de pe acest forum pe care eu il recitesc adesea. Il gasesti aici:
viewtopic.php?f=31&t=1387
Poate deja l-ai citit, iar de nu, te asigur ca merita!!! Se cheama "Terapia iertarii.."



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Tue Sep 16, 2008 7:47 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Daria, bucur mult pentru tine ca gandesti si simti asa, iti urez sa renasti, sub indrumarea spirituala autentica pe care sigur o vei gasi :) .

Irina, un astfel de intermediar este foarte, foarte rar, si este norocos cel care il gaseste cand are mare nevoie.. Si as zice totusi un ghid spiritual mai degraba decat un intermediar, pentru ca rugaciunea sau meditatia trebuie sa fie un dialog al nostru cu Dumnezeu, o regasire personala a Iubirii Lui.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Tue Sep 16, 2008 8:22 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
In momente dificile cautam pe cineva care poate sa ne arate lumina sufletului nostru.
Daca un intermediar reuseste acest lucru ne ajuta sa nu ne ratacim.Insa facem o mare greseala daca credem ca altcineva poate sa ne duca la lumina care salasluieste in noi.Drumul acesta trebuie parcurs de fiecare in parte.Si cred ca toti stim ca nu este un drum presarat cu petale de trandafir.
Cred ca in ultima vreme suntem impinsi putin de la spate,fie ca ne place sau nu.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Tue Sep 16, 2008 7:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Eu nu prea mergeam pe la biserica, pana la un moment dat cand sotul mi-a zis ca vrea sa divorteze si atunci unde sa mai cauti intelegere daca nu acolo. Am simtit brusc nevoia sa merg, sa ma destainui si sa fiu iertata insa am cautat destul pana sa ajung la o persoana anume si cu har; este un preot tanar insa care m-a ajutat enorm si mi-a explicat foarte multe. Mi-a dat si un exemplu ca sa pricep mai bine rolul unui duhovnic in viata unui om, mi-a zis asa: tu stii ca strada X se afla in cartierul Z si mergi sa o cauti insa fara indrumare ai sa tot orbecai printre celelalte strazi; si acum intervine EL care iti zice sa o iei tot inainte apoi la dreapta si ai ajuns la destinatie....e mult mai simplu nu?!
De atunci privesc totul altfel, merg mai des la biserica si am o alta stare de spirit. Daca esti cumva din Timisoara ti-l pot recomanda.
Ah...sa nu uit, exista Indreptar pentru Spovedanie si e bine sa il citesti inainte de a merge; eu nu am stiut asta, am mers acolo si mi-am dat seama ca nu cunosc foarte multe lucruri iar preotul m-a ajutat la prima spovedanie la el, punandu-mi tot felul de intrebari sau chiar acele intrebari pe care nu as fi vrut sa mi le puna sau nu credeam ca era necesar sa ii zic...mai tarziu mi-am dat seama ca acesta este "harul" pur si simplu simtea anumite lucruri si la fel ca Irina am fost si eu martor la diverse situatii la slujba de Sf. Maslu.
Asa ca, daca simtiti nevoia sa va spovediti, faceti-o; ar trebui cam de 4 ori pe an sau macar in Postul Pastelui.

Va doresc lumina si pace in suflet.



_________________
"Ai rabdare cu tot ceea ce nu este rezolvat in viata ta.
Invata sa iubesti chiar dificultatile, pana cand intr-o buna zi,
fara sa stii, o sa-ti dai seama ca ai trait deja solutiile."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Thu Sep 18, 2008 11:52 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
S-a implinit un an de cand am declansat o avalansa de schimbari constiente sau nu la nivel spiritual. Am parcurs chinuitor de incet acest drum, un intreg proces - cu debut insinuos, o prabusire in interior si apoi o regrupare a cioburilor sufletului meu.L-am parcurs singura deoarece am considerat ca nu e necesar sa-i afectez pe cei dragi cu traumele mele. Ele veneau din trecut si erau doar pt mine. Acum, au ramas ranile sa se cicatrizeze si nevoia imperioasa de-a vorbi cu cineva (un confesor ) de toate cate au fost . Deci, sunt in stare de convalescenta si imi doresc ca vindecarea sa se faca pe un altfel de fundament mai profund spiritualizat si mai puternic in convingere. De aceea am nevoie de un ,,invatator``; drumul l-am parcurs singura el doar trebuie sa-mi arate calea de iesire.

Multumesc Ina pt Indreptar de Spovedanie, nu stiam ca exista. Traiesc in Hunedoara, deci nici Bucurestiul, nici Timisoara nu sunt o optiune viabila pt mine.

Va imbratisez pe toti , Daria



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ganduri despre spovedanie
PostPosted: Fri Sep 19, 2008 1:35 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Si noi pe tine!!!! :D :D :D :D :D :D :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group