It is currently Thu Mar 28, 2024 1:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Decani
PostPosted: Fri Sep 05, 2008 8:17 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daca in Astrologia natala folosirea decanilor se refera in mod special la semnul Ascendent (si bineinteles, daca Ascendentul nu este in primul decan al semnului zodiacal), guvernatorul respectivului decan devine mai important in analiza temei decat guvernatorul semnului zodiacal al Ascendentului?
Si daca este asa, mergand putin pe domeniul Astrologiei medicale, aspectele disonante ale carui guvernator cu planetele Marte, Saturn, Uranus sau Pluton indica afectiunile grave ale organismului, cele ale guv semnului zodiacal sau ale guv decanului respectiv?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Tue Sep 23, 2008 9:16 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Problema decanilor nu este deloc noua in astrologie si nici clarificata. Exista mai multe sisteme de repartizarea a guvernatorilor pe decani, insa cel mai aproape de realitate pare a fi sistemul Hindus in care primul decan este patronat de guvernatorul traditional, al doilea decan este patronat de guvernaotrul zodie cu acelasi element dar situat in fata, iar al treilea decan de guvernatorul zodie situata pe acelasi element, dar in spate.
Exemplu:
Rac
Primul decan guvernat de Luna - Luna guvernator traditional al Racului
Al doilea decan guvernat de Pluton - Pluton guvernatorul traditional al Scorpionului (zodia din fata)
Al treilea decan guvernat de Neptun - Neptun guvernator al zodiei Pesti (zodia din spate)

Exista o legatura demna de luat in seama intre guvernatorul decanului si guvernatorul traditional. Cel mai bine se poate vedea aceasta legatura in momentul stabilirii ascendentului, pentru cei care nu-si cunosc cu exactitate era de nastere.
Raporturile medicale dintre cei doi tin mai mult de clinica. Nu stiu sa poti citi cauze ale unor afectiuni doar din relatia celor doi guvernatori, dar ei participa la stabilirea simtomatologiei, alaturi de alte eleente din tema.
Guvernatorul decanului actioneaza mai mult ca un consilier, ca un sfatuitor atent la detalii care nu sunt atat de vizibile prin guvernatorul ascendentului. El poate indica posibile solutii, nu ca finalitate, ci ca recomandare. Aici acest guvernator va lucra foarte bine cu casa X, care indica solutiile, inclusiv cele medicale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Thu Sep 25, 2008 5:58 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Guvernatorul decanului actioneaza mai mult ca un consilier, ca un sfatuitor atent la detalii care nu sunt atat de vizibile prin guvernatorul ascendentului. El poate indica posibile solutii, nu ca finalitate, ci ca recomandare.

Da! Inteleg. Guvernatorul decanului poate avea un rol atunci cand afectiunea exista, dar pentru a intrezari pe o tema natala posibile predispozitii la diverse afectiuni fizice se are in vedere guvernatorul ascendentului si aspectele lui cu Marte, Saturn, Uranus si Pluton.

Merci frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Thu Sep 25, 2008 9:46 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela wrote:
Da! Inteleg. Guvernatorul decanului poate avea un rol atunci cand afectiunea exista, dar pentru a intrezari pe o tema natala posibile predispozitii la diverse afectiuni fizice se are in vedere guvernatorul ascendentului si aspectele lui cu Marte, Saturn, Uranus si Pluton.


Nu doar cu planetele malefice, ci in general calitatea aspectelor pe care le realizeaza pentru a stabili care este calitatea sfaturilor pe care el, in postura de consilier al guvernatorului ascendentului, o indeplineste.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Thu Sep 25, 2008 10:01 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
coser wrote:
Nu doar cu planetele malefice, ci in general calitatea aspectelor pe care le realizeaza....

Merci frumos! Stiam numai de planetele malefice...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Thu Sep 25, 2008 11:47 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Se iau in considerare si aspectele pe care guvernatorul ascendentului le face cu Lilith?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Thu Sep 25, 2008 1:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sigur ca se ia in considerare



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 10:34 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Daca nativul este nascut in prima decada,iar guvernatorul ascendentului face doar aspecte de trigon si sextil,singurul aspect negativ fiind opozitia cu Lilith,putem spune ca starea proasta de sanatate este generata in principal de teama exagerata a acestuia de a nu se imbolnavi?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 11:51 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Doar din ceea ce spui tu, nu. Sunt prea putine elemente care sa-ti aduca o asa atitudine.
Conteaza foarte mult pozitia in casa, in zodie, a guvernatorului, cu cine face sextilele si trigoanele si in ce casa si zodie se afla Lilith.
Din trigoane si sextile nu prea apare teama si nici dintr-o singura opozitie cu Lilith, trebuie sa mai existe ceva care sa construiasca o astfel de bresa.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 1:32 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Scuze daca sunt prea insistenta,dar incerc sa inteleg de unde provine lipsa de curaj in fata vietii pe care o are fiul meu.As vrea sa-l pot influenta in bine dar nu prea reusesc.Din ceea ce am observat guvernatorul ascendentului este plasat bine in tema si face aspecte favorabile,dar cred ca toata problema vine de la opozitia Soare-Saturn si faptul ca este nativ fecioara.Este nascut pe 1.09.1994,ora14,35 la Iasi.Scuze daca sunt off topic.


Last edited by cris22 on Sun Oct 26, 2008 3:57 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Decani
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 11:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
Din ceea ce am observat guvernatorul ascendentului este plasat bine in tema si face aspecte favorabile...

cris, este posibil ca o parte din raspunsul la intrebarea ta sa fie indicat de casele II-VIII.
Opozitia dintre Uranus/Neptun din casa aIIa (asimilatie) si Luna din casa aVIIIa (dezasimilatie) poate fi un indiciu al unor posibile probleme metabolice. Ar mai trebui vazuta relatia de cuadratura dintre guvernatorul casei a VI a,Venus, si planetele din casa a IIa ( Uranus si Neptun), cuadratura care indica o fragilitate emotionala, o tendinta de a refuza ceea ce este sanatos.
Luna influenteaza viata interioara, iar pe aceasta tema,desi in domicilu, Luna este slabita de opozitia cu Uranus.
Image



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group