It is currently Thu Mar 28, 2024 7:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 56 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: vertex
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 10:54 am 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
un lilith in tranzit conjunct vertex natal poate evidentia o intalnire de destin cu cineva care te inspira sub raport erotic? nu as vrea un raspuns nuantat, ci pur si simplu semnificatia acestui aspect indiferent de semnul in care ele se afla...

multumesc anticipat celor ce vor raspunde



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Fri Sep 26, 2008 11:40 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Lilith in tema este un model, o energie, o vibratie care tulbura ceea ce este impur si ignorant, ceea ce trebuie purificat, sublimat, transformat. Cand Lilith trece peste Vertex in primul rand iti se schimb perceptia. Vezi bulinile de pe rochie, nu ansamblul ei, firul tras de la ciorapi, nu ciorapul in sine, ridurile de pe fata, nu varsta si ori ti se pare interesante ori respingatoare. Emotiile impuse de Lilith sunt puternice, personale, ciudate, nefiresti care au un sigur scop sa atenteze asupra normalitatii.
Daca avem de-a face un om ciudatel de fire, diferit de ceilalti prin carente afective sau mentale, el va percepe interventia lui Lilith ca o deschidre spre intelegere si cunoastere. "In sfarsit m-am desteptat si eu!" va spune si pe baza acestei perceptii va emite pareri sau va arata un comportament impropriu statutului, nivelului sau inclinatiei sale. Pentru ca Lilith il va face sa se simta bine in actiune, in emisie, el nu isi va mai pune problema a ce alege, ci se va lasa in voia acelui bine fiziologic sau emotional incat il va lua valul si se va asocia cu persoane cu care, pana nu demult, nu avea nimic in comun. Ceea ce scoate la suprafata conjunctia Lilith-Vertex in relationare este exact ceea ce reprima Lilith.
Ti-am detaliat putin acest element pentru ca Lilith poate stimula, dar poate si inhiba sexualitatea, erotismul in general, inversand pentru a sfida normalitatea, acea normalitate simtita, declarata prin reguli sau statut.
Intalnirile pe care le determina aceasta conjunctie devin de destin, prin implicarea profunzimilor impuse de Lilith. Cine stie sa lucreze cu Lilith, poate sta deoparte de tentatiile fructului oprit si poate depasi evenimentul fata modificari esentiale.
Ceea ce se intampla independent de nivelul de constientizare a predispzitilor lui Lillith este tentatia, impulsul, modificarea de impuls, atractia care se indreapta, din cauza Vertextului, spre relationare, dar nu este esentiala sau karmica din cauza vertexului, ci devine esentiala prim trasaturile profunde pe care Lilith le mobilizeaza. Poate insa crea impresia unei mari iubiri si ea sa fie, pana la urma, o mare si imensa greseala.
Cum se poate evita?
In afara lui Uranus niciun alt aspect astrologic nu vine in vizita neanuntat. Exista semne, avertizari, unele mai evidente altele mai discrete. O rememorare a intregului context, o raportare la normalitate, fie ea si dura, grea, agresiva, este edificatoare pentru a observa tertipurile lui Lilith.
Deci, nu se poate fara putina nuantare, decat judecat direct pe tema :lol:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 12:52 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Si daca tot veni vorba de vertex, care ar fii semnificatia conjunctiei lor PERFECTE intr-o sinastrie? In ambele harti vertexul e la 23 de grade scorpion, iar diferenta de varsta e de 21 de ani.
:?:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 3:05 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
irina wrote:
Si daca tot veni vorba de vertex, care ar fii semnificatia conjunctiei lor PERFECTE intr-o sinastrie? In ambele harti vertexul e la 23 de grade scorpion, iar diferenta de varsta e de 21 de ani.
:?:

Cred ca cei doi au experiente relationale comune, din vietile anterioare, iar acum relationarea lor este foarte buna. Fiind pe Scorpion, presupun ca sexualitatea este vazuta/traita de cei doi intr-un mod special, original...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 8:11 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, corect!
In completare as spune ca persoanele cu astfel de pozitii au tendinta de a atribui partenerului de relatie atribute ireale si care sunt inventii ale propriei minti tulburata de Lilith. In general se vede in cealalta persoana ceea ce nu este. Impresia va fi insa foarte puternica. Cei doi ori se atrag impotriva parerilor de grup, parintilor, bunicilor etc etc ori se resping. De pe margine, vor parea ca doi orbi care cauta agitati un obiect si orice gasesc ii nemultumeste (in relatia negativa) sau purtand "Hainele noi ale imparatului", asteptand din partea celorlalti aprobare, accept, apreciere. Relatiile, pe un astfel de context astrala, mira, surprind, socheaza. Daca nu pot fi evitate, ele trebuie ascunse. Intepata cu propriul venin Lilith se retrage = ascunzand ceea ce ea vrea sa defaimeze prin publiciate negativa se obtine rezolvarea, constientizarea.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 1:02 pm 

Joined: Mon Jul 21, 2008 8:41 pm
Posts: 13
coser wrote:
Da, corect!
In completare as spune ca persoanele cu astfel de pozitii au tendinta de a atribui partenerului de relatie atribute ireale si care sunt inventii ale propriei minti tulburata de Lilith. In general se vede in cealalta persoana ceea ce nu este. [....]

Dar, in sinastrie, asta nu se intampla doar atunci cand Lilith e conj. cu o planeta personala? :roll: Eu asa stiam pana acum.... :oops:
Si, de ex., daca o prietena are Lilith si Jupiter peste Soarele meu, in sinastrie, care e cea "orbita", eu sau ea, sau amandoua???


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 1:05 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Imi cer mii de scuze pentru confuzia creata!!!Lilith nu e implicata...E vorba in ambele harti de vertex, care e la acelasi grad in ambele harti, pe scorpion... :oops:

Mihaela, sexualitatea nu e traita deloc! Relatia e, intr-adevar, una extrem de speciala, cu un sentiment de familiaritate care uneori sperie, atat e de puternic...Dar relatia este doar una de prietenie, pt ca ea nu poate fii altfel...



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 4:03 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
nicolle wrote:
Dar, in sinastrie, asta nu se intampla doar atunci cand Lilith e conj. cu o planeta personala? :roll: Eu asa stiam pana acum.... :oops:


De unde stii asta?
Problema lui Lilith in materiale din limba romana nu prea este tratata, iar relatiile si cu celelalte planete nici atat. Asa pare la prima vedere, asa se crede daca se face o conexiune strict mecanica, dar nu este nevoie de doar de o planeta individuala pantru a crea o astfel de legatura, pentru ca nu doar planetele individuale ne aduc relatii.

nicolle wrote:
Si, de ex., daca o prietena are Lilith si Jupiter peste Soarele meu, in sinastrie, care e cea "orbita", eu sau ea, sau amandoua???


Amandoua sunteti suspuse erorii. In timp ce una emite parerei, lanseaza aprecieri sau produce efecte prin comportamentul sau, cealalta rezoneaza cu toate acestea. Nu poate exista un flux bilateral fara rezonanta. Din acest punct de vedere, daca exista sau nu o influienta in ambele directii chiar nu mai are importanta in a stabili cine intervine cu Lilith in relatie. Se va stabili asta in detalierea trasaturilor, insa, la prima vedere, amandoua sunteti invaluite in acelasi fum.

Eu am inteles de fapt ce vrei sa spui tu si e corect cum te-ai gandit: nu se poate sa existe o astfel de relatie pentru ca practic cu majoritatea personalelor din jur avem o relatie Lililith - planeta oarecare din tema, fie din partea noastra, fie din partea lor. Da, asa este si pe buna dreptate se spune ca traim in maya (iluzie), iar Lilith are un rol important in tot acest joc. Nu se poate insa sa ne inselam in privinta tuturor, iar diferenta o da importanta pe care o are planeta care se suprapune peste Lilithul alteia. Efectul va fi cu atat mai puternic cu cat avem o planeta importanta intr-o astfel de situatie, este ca si cum ti-ai trimite cei mai buni osteni sa te apere intr-o directie si ramai descoperit in alta.
In ceea ce priveste eroarea in care traim pot spune ca nu este deloc un caz izolat. Atat timp cat nu dorim sa intelegem mesajul lui Lilith si alegem sa ne temem si sa o blamam, ea va fi o prezenta malefica si puternica in temele noastre. Noi suntem o rasa care nu vrea sa-si rezolva problemele, ci le ascunde in interior si de acolo din interior ne vin cele mai multe probleme, iar ele se mentin pentru ca se intalnesc cu probleme similare ale celorlalti, de asemenea ascunse intelegerii directe.
Lilith deranjeaza pentru ca asta este rolul ei... asta ii este meseria.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 4:56 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
ciuperca trateaza doar superpozitiile lui lilith cu planetele personale,si am mai intalnit si eu de cateva ori aceeasi idee...spre ex, o conj lilith cu guv asc sau guv soarelui cata influenta are?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 5:32 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, este destul de greu sa intelegi rolul lui Lilith din ceea ce prezinta Ciuperca. Este util ceea ce se gasesti in "Astrologia in noua era" despre Lilith, dar este putin. Ori cand vine vorba de Lilith si de acea latura neexplorata a fiintei noastre e putin cam ciudat sa te gandesc ca un aspect major Lilith-o planeta oarecare, din punct de vedere comportamental sau psihologic se poate reduce doar la cate cuvinte-cheie.
Uite o lucrare ampla depre Lilith. Daca vei reusi sa treci de vorbaria care oboseste, vei ramane cu informatii pretioase despre Lilith. Cine a scris aceste informati a inteles cum lucreaza Luna neagra si care este impactul ei asupra dezvoltatii noastre.
LILITH
Multumim celor de la Geea Life ca pun la dispozitia cursantilor astfel de informatii.

nemessis1981 wrote:
spre ex, o conj lilith cu guv asc sau guv soarelui cata influenta are?


O mare importanta pentru echilibrul fiziologic, pentru dezvoltare organiza echilibrata, dar si pentru personalitate. Conjunctia este un aspect oarecum neutru, deci conteaza ce unghiuri va face guvernatorul in cauza cu celelalte planete si ce retea construieste el. Se pune problema asa pentru ca prin aspecte benefice cu guv asc descoperim ce intareste organismul, puterea, iar aspectele rele ce anume il slabeste. La fel se aplica si cu guv semnului natal, deci a personalitatii de baza.
Lilith nu-ti rezerva deloc lucruri placute si in postura de astrolog de cabinet nici un pasionat de astrologie, care ar putea sti mai multe decat tine despre Lilith, nu iti poate spune mai multe pentru ca ii este oarecum rusine sa dea frau liber unor informatii ce pot parea atat de usor tendetioase.
Iata ce indrazneata este Lilith si cat de usor ne prinde pe toti intr-o rezonanta negativa! Stii, intelegi, poti spune, dar nu o faci. De ce? Din acelasi motiv pentru care insusi subiectul nu-si divulga aceste intimitati. Asta nu poate fi decat rezonanta, ca sa adaug un alt argument la raspunsul ce l-am dat anterior acestuia.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 5:37 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Dar cand intr-o sinastrie intalnim conjunctia NN si Lilith?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 5:49 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
multumesc pt material,il aveam deja si l-am citit...ma intereseaza pt ca in cazul meu lilith imi atinge 2 sau chiar 3 planete personale, luam tot un orb de 8 grade?...si intr-o sinastrie, lilith a mea e peste guv soarelui partenerului...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 5:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Tentatii si inerentele greseli rezultate de aici pot veni in cascada. Se va urma RKN sau octava sa inferioara care participa la luarea deciziilor, dar si orele planetare ale acestei panete ce pot fi adevarate "ceasuri rele", momente in care judecata este rasturnata.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 5:56 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
rkn in cazul meu este soarele,care primeste un trigon de la lilith,mai larg ce e drept...sa fiu mai clara,soare la 27'18 in varsator 2 si lilith la 5'23 scorpion 10...dupa care mai trigoneaza pe mercur si marte...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 6:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
nemessis1981 wrote:
multumesc pt material,il aveam deja si l-am citit...ma intereseaza pt ca in cazul meu lilith imi atinge 2 sau chiar 3 planete personale, luam tot un orb de 8 grade?...si intr-o sinastrie, lilith a mea e peste guv soarelui partenerului...


Nu, stai un pic...
Nu trebuie sa generalizezi si sa dai relatiei valorile pe care le citesti din analiza lui Lilith. Mai sunt si alte planete. daca celelalte planete sunt corect distribuite pe tema si influenta lor este una benefica, Lilith pate deveni chiar o pata de culoare. Trasaturile ei nu sunt de neglijat, dar nu este mai importanta decat altele.
Este usor sa se emita defintii, chiar si in cazul prezentata de tine, dar nu este practic. Lilth iti atinge planete personale, dar sunt in trigon, ceea ce iti da un plun de putere pe care trebuie sa inveti sa o folosesti. Ai putere ai si responsabilitati.
Uite un lucru interesant pe tema ta. Trigon Lilith-Marte aduce impulsivitate, dorinta de control, de suprematie, de a domina, de a vorbi si de a fi ascultata, de a atrage atentia si de a fi servita. Relatia celor doua elemente se ridica pe semne de apa si, aici, Marte in Pesti aduce mai putina dorinta de a domina oameni, pentru Pestii vin pe tema cu compasiune, cu simt umanitar, intelege, mila, iar Lilith din Scoprion, aprica si penetranta, isi va indrepta dorinta de putere spre situatii, nu persoane. Astfel, se spune despre tine ca esti descurcareata, ca te orientezi foarte bine, ca stii ce vrei, pari omul care trece prin usi, dar nu stie nimeni ca durerea, neincrederea si suferinta te mobilizeaza mai tare decat o confruntare directa.
Uite cum o planeta care nu raspunde mesajului malefic al lui Lilith cat frumos poate reconfigura alegerile, motivatiile si actiunile in tema ta.
La fel se intampla si cu Mercur...
In felul acesta, Lilith in Scorpion nu va fi o distrugatoare de oameni, destine sau sanse, asa cum se spune "la carte", ci va indica pur si simplu un opozant, un "Gica contra", un om care spune usor NU si poate face pe oricine sa spune Nu au Da dupa cum doreste, dar nu doreste asta, un om care se descurca in orice situatie, dar sa nu-l pui sa judece sentimentele, emotiile sale sau ale altora pentru ca va plange la cea mai simpla scena emotiva. Lasa impresia unui buldozer care este mai periculos cu cat zambeste mai frumos. Cand o asyfel de persoana nu este placuta, efectiv nu stie si nu intelege de ce, pentru ca o repliere nu-i da voie sa-si observe direct puterea si forta de care dispune. Fara o astfel de persoana lumea ar fi altfel. Unii ar spune mai buna, altii mai rea, dar daca nu ar fi, s-ar spune despre ea numai lucruri bune, pentru ca planetele din Pesti nu aduc la lumina putere de distrugere, ci o forta haotica, o impulsivitate bruta, organica, inscrisa in codul genetic, ce poate fi lasat in urma sau transformat in putere de rezistenta sau opozitie.

Pe acest fond suprapunerea unui Lilith atenuat, vaccinat, peste un Soare din alta tema este in primul rand o sursa de suferinta pentru tine, tu venind in sinastrie cu Lilith - vulnerabilitate sentimentala. De partea cealalta, implicandu-te intr-o relatie sentimentala cu o astfel de pozitie in situatia in care Lilith iti da vulnerabilitate maxima aici si nu te ascunzi dupa degete refuzand, de durere, sa experimentezi asa ceva, este semn de putere, de vointa, de indrazneala, de curaj, si, evident, de depasire a destinului.
Adica faci exact ce iti este cel mai greu sa faci, te supui la efortul cel mai dureros si penibil, la tulburarile cele mai intense si la gesturile cele mai complicate fara ca judecata sa-ti ofere vreun raspuns.
Eu te felicit pentru ceea ce ai ales sa faci si te admir.
Nu cred ca a cauta acum raspunsul "ce a fost in capul meu?", "ce mi se intampla?" te-ar lamuri cu ceva. Un raspuns rational te departeaza de tine, ca fiinta pluridimentionala, ca entitate intuitiva. De altfel, prin Lilith niciun raspuns rational nu va fi de ajuns... dupa ce il vei gasi, il vei abandoma si te vei intoarce la sansa de a curata nefirescul, imposibilul. Ai o mare forta interioare si detii o mare nevoie de spatiu psihocomportamental, iar aceasta relatie iti implineste multe, chiar nevoia de destin, dar, pentru ca e vorba de Lilith, trebuie sa nemultumeasca prin ceva si trebuie sa compromita putin...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 8:14 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
ca de obicei,raman masca cat de bine puteti sa descrieti cele mai fine aspecte ale personalitatii... intr-adevar,ma regasesc in tot ce ati spus despre acele 2 trigoane ale lui lilith...si o chestie pe care mereu am vrut sa o aflu,dar abia acum,cu ajutorul dvs. am reusit, de ce uneori sunt persoane care nu ma plac sau ma evita,parca simt ceva la mine...si acum in sfarsit se leaga.. ele simt aceasta putere a mea si instinctiv se feresc..chiar sunt genul de persoana care se descurca si care deschide usi, dar, exact cum ati subliniat, durerea si suferinta m-au facut sa fiu asa...sunt perceputa ca o persoana puternica, dar putini stiu ca de fapt orice situatie mai delicata ma face sa plang si sa sufar...asta pt ca nu imi place sa imi arat cele mai intime trairi in fata altor persoane...
cat despre sinastrie,nu e vb despre lilith al meu peste soarele lui, ci peste guvernatorul soarelui lui, adica pluto, in acest caz...imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect..din pacate felicitarile si admiratia nu se mai aplica...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 8:27 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
nemessis1981 wrote:
din pacate felicitarile si admiratia nu se mai aplica...


:lol:
E scorpion, cu soare in decanul 3... Felicitarile nu veneau din faptul ca Lilith se suprapunea peste Soare, ci din tot ceea ce alegi tu sa faci...deci se aplica... :)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Sep 28, 2008 8:32 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
...da,el e ... :D ...acea relatie imposibila care ma duce din rai in iad si inapoi...va multumesc pt incurajari...probabil ca peste ani voi reusi sa raspund si la acele intrebari , dar acum nici un raspuns nu m-ar multumi, si orice as spune sau as face, tot ma intorc in aceasta relatie..nu ma ascund dupa deget, din contra, mi-am pus tot sufletul in palma, si am continuat sa fac la fel,indiferent de cat de mult m-a ranit sau cat de mult m-a tulburat cu trairile acestea pe care nu reusesc sa le controlez si sa le explic...dar pe de alta parte, m-am razbunat pt multele si dureroasele tratamente pe care mi le-a aplicat,cu sau fara voia lui...l-am lovit unde il durea cea mai tare, iar aici o recunosc pe lilith in toata splendoarea ei...daca am facut sau nu bine,nu stiu...cert este ca amandoi ne-am schimbat destul de mult,suferinta te ajuta sa te eliberezi de ce e urat...te purifica



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 9:06 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Daca la fiul meu axa nodurilor lunare coincide cu axa Lilith-Priap,Lilith fiind pe NS,iar Lilith a mea coincide cu NN lunar al lui,asta inseamna ca eu il pot ajuta sau mai rau il incurc?Am citit materialul cu Lilith si cred ca este unul deosebit,dar aici m-am incurcat.Vreau sa spun ca eu simt puternic influenta lui Lilith.


Last edited by cris22 on Mon Sep 29, 2008 10:37 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 10:34 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu este chiar asa de buna aceasta pozitie. Trebuie sa-i fii apropiata, sa aiba incredere in tine, sa poti, la momentul oportun, lua parte la framantarile sale.
Ai o misiune foarte grea... Nu trebuie nici sa-l aprobi nici sa-l dezaprobi, nici sa-l incurajezi si nici sa-l descurajezi, dar trebuie sa fii prezenta, vie, atenta, vigilenta fara a-i obstructiona in vreun fel alegerile sale.
Eu cred ca pana la urma va reusi sa te socheze cu alegerile sale, dar va trebui sa-l lasi liber si daca vei vrea sa-l ajuti si poate chiar se va pune problema sa imparti cu el ceea ce traieste.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 12:24 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Am inteles.Nu am crezut ca unele cunostinte astrologice pot fi apasatoare,dar daca are legatura cu Lilith nici nu putea fi altfel.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 3:08 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Soarele meu, dupa ce ca e interceptat in 12, mai e si conjuct cu Priap..Faptul ca, in acelasi timp, e conj si cu amor, mai atenueaza putin oare efectul lui priap? :?
Sau nu are nici o legatura una cu alta? :?:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 5:47 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
irina wrote:
Soarele meu, dupa ce ca e interceptat in 12, mai e si conjuct cu Priap..Faptul ca, in acelasi timp, e conj si cu amor, mai atenueaza putin oare efectul lui priap? :?

Irina, si despre asteroidul Amor, cat si despre Priap am citit foarte putin, dar incerc o explicatie mai mult logica decat astrologica :
-dupa nume, Amor ne este limpede ce fel de responsabilitati are, de amor...
-Priap, care semnifica instinctele primitive, se zice ca il face pe om sa nu prea aiba masura cand este vorba de placeri, indiferent de ce fel ar fi acestea ( placerile)....
mi se pare ca astia doi, unul langa altul, sunt cam puternici, nu? Si mai sunt si in casa XII, infernul zodiacului.... :lol:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 8:11 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mihaela, chiar nu stiu...
Tot ceea ce stiu e ca, in harta natala, daca amor e in conjunctie cu soarele inseamna ca nativul are daruri vindecatoare...
Ceea ce nu e departe de adevar, dar probabil ca priap imi ingreuneaza punerea lor in practica...Ma gandesc eu...Fapt de care, insa nu sunt sigura, sunt doar presupuneri.
Bine, asta daca privim astrologia traditionalist, pt ca, de fapt, nu e decat vina mea ca priap a ajuns conj cu soarele... :wink:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 8:19 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Habar nu am ce este cu Amor asta ( asteroidul!!!)...
Zi mai multe despre el daca stii, te rog.. :)
la ce grad este in gemeni?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 8:31 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
"Amor este asteroidul iubirii spirituale . Simbolizeaza faptul de a fi in armonie cu un partener.Reprezinta marea iubire romantica.Semnul de predilectie al lui amor e pestii.Amor in casa 1 sau in conj cu luna sau cu soarele releva calitati de vindecare si capacitatea de a transmite iubirea neconditionata.In tema compusa a doua suflete surori, amor va fi intr-o casa unghiulara sau in aspect cu soarele sau venus."

Atat zice Ciuperca despre amor, pag 432.

Gradul lui in harta mea e la gradul 25 gemeni.Asta daca ora de nastere e 6.20, ca de fiecare data cand recalculez imi da alta ora... :lol:
Bine, intre 6.05 si 6.33.Diferenta nu e mare, dar destul sa nu pot sti gradul sabian cu certitudine...


Last edited by irina on Mon Sep 29, 2008 8:36 pm, edited 1 time in total.


_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 8:34 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
irina wrote:
Atat zice Ciuperca despre amor, pag 432.

Merci! se vede ca nu prea am citit manualul lui D.Ciuperca.. :lol:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:12 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
amor e acelasi cu eros? si inca o intrebare,am citit de faimosul grad 5, este 5 si ceva sau 4 si ceva?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:18 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
amor e acelasi cu eros? si inca o intrebare,am citit de faimosul grad 5, este 5 si ceva sau 4 si ceva?

Nu, sunt diferiti.
Nu inteleg ce este cu gradul 5????



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:22 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
am citit pe un site ca gradul 5 e considerat gradul cel mai sensual al zodiacului, nu stiu din ce motive...dar nu am inteles daca se ia in considerare 5 si ceva minute sau 4 si ceva minute, ma gandeam ca ma lamureste si pe mine cineva



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:26 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
am citit pe un site ca gradul 5 e considerat gradul cel mai sensual al zodiacului...

Nu stiu asta... Gradul 5, indiferent din ce zodie este?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:36 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
da,indiferent...e de fapt un studiu al unui astrolog est european, care a gasit diverse planete in gradul 5 la mai multe sex simboluri...gasesti pe site-ul mihnea firan acest articol



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 12:15 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
am citit pe un site ca gradul 5 e considerat gradul cel mai sensual al zodiacului, nu stiu din ce motive...dar nu am inteles daca se ia in considerare 5 si ceva minute sau 4 si ceva minute, ma gandeam ca ma lamureste si pe mine cineva


A, daca te referi la articolul de pe site-ul lu Mihnea, acolo logica acelui astrolog este foarte clara: fiecare grad reflecta simbolistica semnului zodiacal corespunzator, deci gradul 5 reflecta simbolistica Leului ( includem si casa a Va)....
Cat priveste partea a doua a intrebarii, o planeta afata la gradul 4 si ceva minute nu o poti interpreta ca fiind la gradul 5, pentru ca ea este la 4! Deci eu zic ca senzual, in spiritul acelui articol, este gradul 5, eventual 5 si ceva, si nu 4, care exprima simbolismul Racului...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 12:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
eu o am pe lilith la gradul 5 si 23 de min... :D



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 12:29 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
eu o am pe lilith la gradul 5 si 23 de min... :D

Si mai este si in Scorpion.. :lol:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 12:39 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
si conj cu eros si juno...despre juno citeam undeva ca ''Juno is the most sexual planet in the solar system. (Of course Juno is actually an asteroid but for ease of writing, the Magi Society refers to all astrological bodies as planets.) ''...iti dai seama ce cocktail?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 1:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
....iti dai seama ce cocktail?

Incerc... :lol:
Uite aici o prezentare sumara dar consistenta a lui Juno:
viewtopic.php?f=28&t=370
Fa abstractie de aspectele mentionate acolo si care nu se regasesc pe tema ta, pune alaturi de el pe Lilith si plaseaza-l apoi in casa X..vezi ce iese la tine in tema :)
El guverneaza relatiile dintre oameni, asocierile afective, si ne ofera solutii in relationare si atunci cand este mai dur, dar si cand este mai bland cu noi. Problema este ca aceste solutii pot fi functionale atunci cand isi gasesc doua directii de actiune: dinspre noi spre cei cu care relationam si invers, dinspre ei spre noi...daca relatiile nu merg bine, vina este comuna..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 6:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
''.daca relatiile nu merg bine, vina este comuna.....''...spune-i asta si fostului meu iubit,te rog.. :D ...inca o intrebare, daca tot e vb de vertex in topic...eu il am in leu pe 8,conj cu nn..care e semnificatia lui in acest context?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 8:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
''.daca relatiile nu merg bine, vina este comuna.....''...spune-i asta si fostului meu iubit,te rog..

Ce sens mai are daca tot este fostul? :lol:

Cat despre conj Vertex/NN pe VIII, incerc o parere, desi informatia despre Vertex este destul de saraca..
Acest punct numit Vertex se refera la relationare. Conjunctia cu NN cred ca iti usureaza drumul pe care il ai de parcurs in viata asta, sensul vietii ( NN). Si cum totul se intampla pe casa a VIIIa, as zice ca isi gaseste locul in discutie magnetismul sexual de care probabil ca esti constienta ca il ai..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 8:24 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
pai are,ca poate asa nu va mai face aceleasi greseli si urmatoarea nu va mai trebui sa treaca prin ce am trecut eu,si sa sufere asa mult.. :) ...facem ce facem si tot la sex ajungem... :lol:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Wed Oct 01, 2008 7:27 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
vertex in casa VIII indica o dorinta de uniune acaparatoare, o uniune inseparabila , un angajament total , este " totul sau nimic". Este o dorinta atat de intensa dar in acelasi timp si plina de fantasme, este ca un vis care odata trait dar care daca nu corespunde cu cerintele , poate actiona in rau, apare drama, o drama care lasa rani adanci. Partea intunecata a acestei pozitii a lui Vertex se manifesta prin momente dificile in relatii atunci cand partenerul nu se incadreaza dorintelor, modelului .
Atunci cand Vertex face conjunctie cu NN , intalnirile sunt de natura karmica .
TREBUIE SA PLEC LA SERVICI.



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Wed Oct 01, 2008 9:58 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
da,ma regasesc perfect in descrierea asta, combinat cu juno,lilith si eros in scorpion, e clar...si se mai spune ca varsatorii sunt reci si detasati.. :wink: ...o zi buna la toata lumea!! :D



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Wed Oct 01, 2008 12:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
...si se mai spune ca varsatorii sunt reci si detasati.. :wink:

Ba da, varsatorii chiar se pot detasa cu usurinta de ceea ce considera ei "balastul" acestei vieti.Altfel cred ca nici nu ar putea face fata realitatii.
Problema este Ascendentul in Sagetator, teatralitatea pe care o imprima acest ascendent. Niciodata "posesorul" unui asemenea ascendent, fie el chiar si varsator, nu va lasa sa se vada durerea si zbuciumul interior de care este in stare. Fata afisata de el totdeauna va fi una zambitoare, care nu are nimic comun cu realitatea interioara...si nici nu este greu pentru el sa se autoconvinga, la un moment data, ca este cel care crede ca este...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sat Oct 04, 2008 9:10 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Niciodata "posesorul" unui asemenea ascendent, fie el chiar si varsator, nu va lasa sa se vada durerea si zbuciumul interior de care este in stare. Fata afisata de el totdeauna va fi una zambitoare, care nu are nimic comun cu realitatea interioara...si nici nu este greu pentru el sa se autoconvinga, la un moment data, ca este cel care crede ca este...[/quote]

Eu, probabil, sunt exceptia care confirma regula: cu tot ascendentul meu in sagetator, sunt cu desavarsire incapabila sa-mi deghizez sentimentele. Fata mea e harta exacta a ceea ce simt iar 'zambetele' de circumstanta seamana mai mult a ranjet :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Oct 05, 2008 9:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
si la mine cam la fel,chiar daca incerc sa ma controlez, uneori exact ceea ce simt se afiseaza pe fata mea...e adevarat ca sagetatorul are 2 parti, dar nu cred ca se refera la disimulare..



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sat Oct 18, 2008 10:05 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
cum putem interpreta o opozitie vertex venus pe casele 8-2, leu-varsator?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Oct 26, 2008 12:18 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
mihaela,imi cer scuze, e foarte adevarat ceea ce ai zis despre ascendent...afisez o fata zambitoare chiar si atunci cand in sufletul meu e un adevarat tsunami... :)



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Oct 26, 2008 1:39 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
mihaela,imi cer scuze, e foarte adevarat ceea ce ai zis despre ascendent...

Crede-ma ca nu este cazul sa-ti ceri scuze!! Serios...
Daca saptamana trecuta ziceam pe undeva, nu mai stiu pe unde, ca imi permit o replica asa, "ca de la Varstor la Varsator", acum mai fac o mica completare: si cu acelasi fel de ascendent, pe final de Sagetator...Si pe amanuntul asta se baza afirmatia meade atunci...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sun Oct 26, 2008 4:47 pm 

Joined: Wed Aug 06, 2008 6:11 pm
Posts: 91
Location: Bucureşti
am câteva întrebări despre Vertex (şi Lilith :) ):

ce semnificaţii poate avea trananzitul lui lilith peste uranus natal. mă refer mai ales la sectorul întalnirilor :roll: :D
ce semnificaţie are in sinastrie- conjunctia Vertex al unei persoane cu NN al celeilalte in Leu?
ce semnificaţie are in sinastrie o cuadratura intre cele două vertexuri?
Vă mulţumesc anticipat :D



_________________
http://brizamarii.ablog.ro
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: vertex
PostPosted: Sat Apr 04, 2009 6:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
o intrebare: intr-o sinastrie, o dubla conjunctie vertex fortuna...una in rac pe 7, alta in leu pe 8...ceva idei?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 56 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group