It is currently Thu Mar 28, 2024 10:25 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Tue Oct 07, 2008 7:37 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Cand vrem sa aflam despre mersul unei relatii dintre noi si o persoana (iar persoana respectiva nu se incadreaza la casa VII-a, nu e nici sot, nici iubit, nici asociat), de ce casa este reprezentata persoana respectiva? De exemplu un profesor, un coleg, un amic.. Fiind vorba despre o relatie, este reprezentata de casa VII-a, sau este in functie de ce reprezinta ea pentru noi?- respectiv casa VI-a colega (a), casa XI-a prieten (a) etc..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Tue Oct 07, 2008 9:53 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Cred ca ii atribuim casa in functie de ce reprezinta acea persoana pentru noi, iar casa a VIIa este importanta dupa trasarea temei, in analiza.. ma gandesc ca relationarea se intampla cu toti cei cu care intram in contact, dar nu cred ca este corect sa incadram toate tipurile de relatii (de ex cu fratii, cu vecinii, cu protectorii, etc.) la casa VII..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Wed Oct 08, 2008 6:15 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Da, asa ar fi logic.. sa fie reprezentat fiecare de casa in care se incadreaza. Dar inteleg ca totusi se iau in calcul aspectele pe care le face guvernatorul casei a VII-a si planetele din VII? :roll:



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Wed Oct 08, 2008 3:18 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Dan Ciuperca subliniaza faptul ca aceasta casa a VII reprezinta toate persoanele pe care le cunoastem si cu care noi parcurgem un anumit drum impreuna:prieten-dusman,asociat-rival,medic-pacient,etc.Probabil pentru acest criteriu se ia in consideratie casa a VII-a.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Wed Oct 08, 2008 4:40 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
De acord, casa aVIIa este casa relationala!!!Ba mai mult de atat, intr-o tema orara tot casa a VIIa il reprezinta si pe astrolog ( daca nu el este cel care intreaba, consultantul)..
In Astrologia orara este casa ce trebuie analizata in toate tipurile de relatii, numai ca nu cred ca este corect sa nu tinem seama de raportul stabilit pe tema intre aceasta casa si casa in care se regaseste persoana cu care relationam..as zice ca de ex. mama,sotul, vecinul, etc, ar trebui sa se regaseasca in casa care ii reprezinta, cautand apoi relatiile dintre guvernatorii acestor doua case, planetele din ele, etc....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Wed Oct 08, 2008 4:47 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Am inteles ce te nelamureste si ,sincer,aceeasi problema o am si eu in cap de multa vreme.Daca intrebi despre o persoana iubita sau un copil ar trebui privita casa V,un prieten sau un colocviu , casa XI,etc.Asa gandeam si eu.Poate ca se ia in considerare si acea casa,la o examinare mai amanuntita a problemei? :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Wed Oct 08, 2008 5:15 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Lara_L wrote:
Am inteles ce te nelamureste ...

Nu pot zice ca am o anume nelamurire vis a vis de axa relationala I-VII ...am mai degraba un fel de disconfort datorita nesigurantei pe raspunsul pe care l-am incercat pentru intrebarea Martei : "Cand vrem sa aflam despre mersul unei relatii dintre noi si o persoana (iar persoana respectiva nu se incadreaza la casa VII-a, nu e nici sot, nici iubit, nici asociat), de ce casa este reprezentata persoana respectiva?" ...cred, bazandu-ma insa numai pe un rationament logic, ca aceasta casa a VII a este consultata intr-o tema orara a carei intrebare se refera la relatii, dar nu este casa care reprezinta persoana cu care relationam, alta decat aceea pe care astrologia o plaseaza in casa a VII... cred ca trebuiesc analizate ambele case ( si nu numai).. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Wed Oct 08, 2008 9:49 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela wrote:
cred, bazandu-ma insa numai pe un rationament logic, ca aceasta casa a VII a este consultata intr-o tema orara a carei intrebare se refera la relatii, dar nu este casa care reprezinta persoana cu care relationam, alta decat aceea pe care astrologia o plaseaza in casa a VII... cred ca trebuiesc analizate ambele case ( si nu numai).. :)


In momentul in care punem o intrebare care se refera la cineva, este simplu, se folosesc casele derivate. Dar in cazul de care va spuneam, al studiului relatiei, voi practic ce urmariti: pozitionarea guvernatorului ascendentului in raport cu guvernatorul casei care il reprezinta pe celalalt- casa a III-a in cazul unui frate sa zicem? Si in acest caz, Mihaela, am inteles bine ca suplimentar te uiti si pe la casa a VII-a si la guvernatorul ei?



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Wed Oct 08, 2008 10:19 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Casele derivate stiam eu ca se folosesc atunci cand consultantul vine si te intreaba pe tine, astrologul, despre relatiile unei alte persoane, situatie in care tu, astrologul esti casa I iar el, consultantul ,este casa VII, dupa care intra in scena casele derivate: daca te intreaba de expl.despre relatiile fratelui, vei cauta casa VII de la casa III..cam la modul asta stiam ca se lucreaza cu casele derivate..iar daca tu esti cel preocupat de relatia ta cu o alta persoana(de expl. vecinul :) ) cred ca este importanta relatia dintre guv casei I, casei VII si casei III, si bineinteles relatia cu planetele din acele case.
Mai retinusem ( imi pare rau dar nu mai stiu exact de unde!!) ca atunci cand se analizeaza o tema orara, indiferent de intrebare este bine ca la final sa se vada si relatia dintre semnificatorii caselor IV ( sfarsitul lucrurilor) si XI( speranta) si in functie de relatia dintre acesti semnificatori, ai putea trage niste concluzii: e de bine sau e de rau!! :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Casa a VII-a in astrologia orara
PostPosted: Thu Oct 09, 2008 8:18 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Gheorghita, asteptam sa ne luminezi! :lol:
Adica eu daca vreau sa vad ce va fi intr-o relatie profesor- student sa zicem (daca se vede la orizont o eventuala colaborare profesionala, asa cum s-ar intrevedea) la ce ma uit mai exact? Mersi.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group