It is currently Thu Mar 28, 2024 11:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Thu Oct 16, 2008 6:14 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica cele mai spirituale planete (adica care au de-a face cu o inalta evolutie spirituala) sint Jupiter,Saturn si Ketu.Jupiter ocupa locul al treilea (daca ma pot exprima asa) pentru ca aceasta planeta aduce o intelegere inalta a religiosului si spiritualului.Apoi pe o treapta mai inalta vine Saturn, in care deja roadele cunoasterii jupiteriene incep sa se arate.Saturn e planeta austeritatii si a disciplinarii in vederea unei vieti austere,detasate (in astrograma marilor sfinti Saturn este intotdeauna puternic).Pe primul loc sta de departe Ketu,care de fapt nu este o planeta , ci Nodul Lunar Sud din astrologia europeana.Ketu este responsabil de detasarea de planul material , de eliberarea spirituala etc.Pentru a intelege ce-i cu acest Ketu ,care nu este luat prea mult in seama de europeni nefiind nici macar trecut in multe astrograme, trebuie sa meditam la povestea demonului Rahu (Nodul Lunar Nord).Rahu a fost un demon care a vrut sa bea din bautura nemuririi destinata zeilor , si pentru acest afront zeul Visnu (Krisna) i-a taiat capul , care a devenit nemuritor.Trupul demonului ucis si astfel purificat de Dumnezeu (Krisna) este acest Ketu.Mintea (Luna) reprezentata de demonul Rahu devenit iata nemutitor e cea care ne face dependent de planul material, prin dorinte vesnic neimplinite.Nu ne putm purifica decit cu ajutorul lui Krisna,care este Dumnezeul suprem,renuntind la dorinte.Deci un Ketu puternic ne poate da multe indicii despre sansa de a evolua spiritual si de a parasi acest plan material.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Thu Oct 16, 2008 6:42 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
eu am in natala jupiter conj saturn in balanta pe 9, jupiter fiind stapanul ascendentului...ce inseamna un ketu puternic, cu ce planete trebuie sa fie in aspecte bune ca sa putem spune ca avem un nn puternic?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Thu Oct 16, 2008 7:22 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Daca in astrologia europeana o planeta conjuncta cu NS arata o problema,o greseala pe care am comis-o in realizarea scopului pentru care ne-am incarnat,in astrologia vedica aceasta conjunctie poate sa-l faca pe Ketu mai puternic?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 11:01 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica,pentru ca o planeta sa fie puternica trebuie sa fie in exaltare,mulatrikona (atunci cind o planeta ocupa un anumite interval intr-o zodie de domiciliu) si domiciliu.In al doilea rind depinde de pozitionarea in casa.In al treilea si nu cel mai putin important facor este aspectarea acelei planete.Iata ca si in astrologia vedica o interpretare este la fel de complexa ca si in cea europeana.Ketu sau Rahu preia influentele guvernatorului zodiei in care se afla sau a planetelor in care intra in aspect. Ketu este puternic cind se aflain conjunctie sau cind aspecteaza sau cind este aspectat de o planeta benefica (Jupiter,Venus sau Mercur). Ketu inseamna trecutul nostru si in relatie cu o planeta benefica arata o karma buna,exact ca si in astrologia europeana.O karma buna aduce intotdeauna mila lui Dumnezeu si astfel o persoana cu un Ketu (trecutul) puternic poate avea parte de iluminare spirituala si de ce nu,de intoarcerea acasa,in Imparatia lui Dumnezeu...



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 12:37 pm 

Joined: Fri Oct 17, 2008 11:20 am
Posts: 3
Cum se interpreteaza Cj Jupiter/Saturn( c1 in Balanta) in trigon cu Ketu(c5,Varsator)?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 1:29 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Interpretarea unei astrograme fie in stil european ,fie in stil vedic cred ca ar trebui sa ne duca la aceiasi concluzie.O interpretare corecta a unei harti a cerului nu o poate realiza decit un foarte bun astrolog , care sa posede har cit cuprinde si sa fie un suflet evoluat.Eu nu sint astrolog si deci nu imi pot asuma responsabilitatea unei interpretari.Doar incerc sa deschid niste subiecte de discutie.Pe de alta parte,ce pot sa spun e ca in astrologia vedica aspectele nu sint la fel ca in cea europeana.Dar iata citeva lucruri despre aspecte:1.Toate planetele , inclusiv Rahu si Ketu aspecteaza casa a7a de la ele;2.Marte aspecteaza casa a 4a si a 8a de la el;3.Jupiter aspecteaza casa a 5a si a 9a de la el;4.Saturn aspecteaza casa a 3a si a 10a de la el;5.Rahu si Ketu (ca si Jupiter) aspecteaza casele a 5a si a 9a de la ele.Unii astrologi vedici spun ca toate planetele aspecteaza cu un aspect secret si casa a12a de la ele."Astrologia vedica nu atribuie o anumita calitate diferitelor aspecte,adica aspectele nu sint nici bune ,nici rele.Natura aspectelor depinde ,in primil rind de natura si puterea planetelor,mai putin de tipul aspectului.Conform astrologiei vedice,opozitia nu este considerata nefavorabila precum in astrologia europeana si nici trigonul ca fiind benefic"-citat din "Astrologia Vedica" de E.Cozma , vol.1.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 3:25 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
O sa dau ca exemplu propria mea astrograma in sistem vedic.Image



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 3:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Aceste doua harti sint transpunerea astrogramei mele in sistemul astrologiei vedice.Mie imi place si imi pare mai usor sa lucrez in stilul astrologilor din sudul Indiei , reprezentat aici de astrograma din stinga.Casuta in care se afla Ketu (Ke) si ascendentul (As) reprezinta zodia Pesti.Casuta imediat urmatoare in dreapta reprezinta zodia Berbec.Se vede ca in Berbec este planeta Mercur (Me). s.a.m.d.Ketu se afla in ascendent si in domiciliu (in astrologia vedica se atribuie de catre unii astrologi si pentru Rahu si respectiv Ketu zodii in care se afla in domiciliu) si este aspectat numai de Mercur cu aspectul secret de care am vorbit mai sus.Ei, asta inseamna deja ca am o karma buna.Dar asta nu e tot.In astrograma divizionara D-9 planetele Soare,Marte si Jupiter cad in aceiasi zodie, Capricorn.Aceste trei planete sint guvernatoare a zodiilor de foc.Elementul foc in astrologie inseamna spirit,Atma.Se zice ca daca aceste trei planete au o legatura intre ele atunci e semn ca entitatea respectiva e pregatita de o evolutie spirituala importanta.Ca element aditional,pentru mine AtmaKaraka este planeta Marte care este implicata in combinatia de mai sus si in care in astrograma Rasi prezentata de mine este guvernatoarea caselor a 2a si a9a (casa a 9a guverneaza religia , credinta).In aceasta perioada (cam de 8 ani) eu sint in perioada dasa a lui Marte,AtmaKaraka si pot spune ca am avut parte de o iluminare spirituala de care nu credeam ca voi avea parte vreodata.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 3:56 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Am uitat ceva:Ketu guverneaza trei constelatii lunare:Ashwini(zodia Berbec),Magha(Leu) si Mula(Sagetator).Guvernatorii acestor zodii sint Soarele , Marte si Jupiter,de care am vorbit in postul anterior.Aceste planete sint conjuncte in D-9 in zodia Capricorn care este Karakamsa(adica zodia din D-9 in care se afla AtmaKaraka,Marte.Daca ar fi sa fac o paralela cu astrograma mea in sistem european,ceva similar imi apare,o legatura subtila intre aceste planete.Jupiter exltat in casa a 4a leaga doua novile (cam nebagate in seama de unii astrologi aceste aspecte asa-zise minore) unul in stanga cu Soarele si altul in dreapta cu Marte (Soarele si Marte facind un aspect de binovil,indraznesc eu).Novilul e un aspect de evolutie spirituala.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 4:14 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Un mic amanunt:in astrologia vedica constelatiile lunare (27 la numar) au guvernatori.La mine in astrograma Ketu este intr-o constelatie guvernata de Saturn iar Saturn intr-o constelatie guvernata de Ketu.Saturn este guvernatorul zodiei Capricorn care este Karakamsa.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 10:37 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
Marian mai bine ne-ai da si noua cartea "Astrologia Vedica" de E.Cozma , ca sa ne documentam .. ca m-ai bagat in ceata....

1. Am descarcat soft-ul respectiv. ( intradevar Foarte complexa "jucaria").
2. Oricat am incercat sa obtin graficele in maniera afisata de tine pe site - nu am reusit.
3. Chiar daca am reusit sa obtin ceva grafice, nu prea am reusit sa le interpretez, in afara de cateva explicatii gasite la sectiunea STRENGTHS, nu prea mi-am dat seama de mai multe.
4. Am vazut ca sunt cateva tipuri de astrograme divizionare, probabil ca fiecare astrograma divizioanara se refera la un anumit segment al vietii - cariera, evolutie spirituala, s.a.m.d. da nu prea m-am prins cum trebuie folosite.

ca sa nu o mai lungesc.... da-ne si noua din bagajul tau informativ, ca sa putem macar sa definim termenii si sa vb aceeasi limba. :D...

Abordarea pare interesanta si din cate imi dau seama este mult mai complexa si mai directionata decat astrologia europeana. Asa ca daca tot ne-ai facut curiosi si ne-ai povestit "cat de bun e pestele" dane si uneltele cu care sa-l prindem ;)
Mersi

MARIUS


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Oct 17, 2008 10:40 pm 

Joined: Mon Aug 21, 2006 1:12 pm
Posts: 42
Location: oradea
era sa uit .. am vazut in program-ul respectiv tot la sectiunea strengths o serie de grafice care mi se pareau relevante si interesante in acelasti timp. poti sa ne zici ce sunt?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sat Oct 18, 2008 7:44 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Off-tpoic: stie cineva unde pot gasi volumele 4,5 din "Astrologia vedica " de E.Cozma ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 12:18 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
marius wrote:
Marian mai bine ne-ai da si noua cartea "Astrologia Vedica" de E.Cozma , ca sa ne documentam .. ca m-ai bagat in ceata....

1. Am descarcat soft-ul respectiv. ( intradevar Foarte complexa "jucaria").
2. Oricat am incercat sa obtin graficele in maniera afisata de tine pe site - nu am reusit.
3. Chiar daca am reusit sa obtin ceva grafice, nu prea am reusit sa le interpretez, in afara de cateva explicatii gasite la sectiunea STRENGTHS, nu prea mi-am dat seama de mai multe.
4. Am vazut ca sunt cateva tipuri de astrograme divizionare, probabil ca fiecare astrograma divizioanara se refera la un anumit segment al vietii - cariera, evolutie spirituala, s.a.m.d. da nu prea m-am prins cum trebuie folosite.

ca sa nu o mai lungesc.... da-ne si noua din bagajul tau informativ, ca sa putem macar sa definim termenii si sa vb aceeasi limba. :D...

Abordarea pare interesanta si din cate imi dau seama este mult mai complexa si mai directionata decat astrologia europeana. Asa ca daca tot ne-ai facut curiosi si ne-ai povestit "cat de bun e pestele" dane si uneltele cu care sa-l prindem ;)
Mersi

MARIUS

Marius, ce am publicat eu pe site ca imagine sint astrograma mea in stil vedic,cea care iti apare in stinga sus cind deschizi programul respectiv,numai ca asa a aparut salvata si apoi uploadata,si in stilul Indiei de sud si in cel al Indiei de nord.Deci sint identice ca informatie(cum am mai spus mie imi place cea din stinga).Daca vrei sa citesti un material informativ poti gasi asa ceva chiar in acest program (Jahannath H).Pe bara de sus dai clic pe Help,apoi citesti tot ce gasesti aici.Crede-ma ca se merita.Daca vrei meniuri suplimentare dai clic dreapta pe Natal Chart si iti apar o groaza de optiuni.De ex,daca selectezi orice astrograma divizionara de aici iti va apare in locul astrogramei Natal Chart.De asemenea unde iti apar longitudinile planetelor ai o multime de submeniuri.Planetele pentru a produce vreun efect are nevoie de anumite puteri (strenghts) care se calculeaza dupa formule stufoase (noroc cu softurile).In rest,mai sint cartile despre astrologia vedica aparute in limba romana , dar iata un site unde poti gasi on-line clasicii Indiei:www.astrojyoti.com.
aries wrote:
Off-tpoic: stie cineva unde pot gasi volumele 4,5 din "Astrologia vedica " de E.Cozma ?
Se gaseau mai demult la libraria M. Eminescu din capitala.Si mie imi lipsesc volumele 2 si 3.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Oct 19, 2008 1:08 am 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Acesta este site-ul maestrului spiritual al grupului de studii Sri Jaganath Center: www.srath.com



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Tue Oct 21, 2008 8:43 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Image
Revin prezentindu-va astrograma mea divizionara D-9.Aceasta astrograma divizionara este cea mai importanta dupa cea de baza.Unii astrologi spun ca ea ne arata lucruri care se petrec mai tirziu in viata,ca o astrograma de maturitate.Ea se refera,pentru indieni,la norocul nativului si la chestiuni care privesc partenerul dar si mai important,cred eu,este ca se refera si la Dharma (Legea Eterna) si la religie,spiritualitate (in analogie cu casa a9a).Semnul Sagetatorului simbolizeaza prin arcul intins si indreptat inspre inaltul cerului lucrurile dorite de catre suflet,asa si D-9 ne poate arata care este idealul sufletului,pentru ce s-a intrupat sufletul respectiv.Dupa cum vedeti in acest exemplu Asc meu in D-9 este in Leu,cu stapinul Asc in casa a6a,casa a 6a care este si Karakamsa (Capricorn) in care se afla Atmakaraka Marte.Aici mai este prezent Jupiter.Marte este stapinul casei a 9a , ca si in Rasi chart (astrograma de baza).Este un lucru bun,favorabil chestiunilor legate de casa a 9a,mai ales. ca Marte este exaltat (un Marte debilitat in Rac (Rasi) devine in D-9 exaltat.Deci actiunile si chestiunile legate de Marte (ca Atmakaraka si guvernator al casei a 9a in ambele harti) pot avea o finalitate buna,dupa un inceput mai greu in viata.Dar cel mai important lucru este ca Ketu se afla in casa a 9a de la Atmakaraka.Parerea astrologilor este ca acest lucru arata ca sufletul respectiv si-a propus (casa a9a=idealul propus) emanciparea (moksa) pentru viata aceasta.Scaderile ar putea fi prezenta Soarelui in Karakamsa ,dar sa nu uitam ca un soare in casa a6a mai ales ca stapin al Asc aici,arata un initiat care va initia si pe altii la rindul sau,deci pozitia pare benefica.Alta problema ar fi prezenta lui Jupiter debilitat ca guvernator al casei a 12a (casa a12a=moksa) in Karakamsa.Dispozitorul acestor planete,Saturn este debilitat (Berbec) si aspecteaza zodia proprie,aici Karakamsa.Un lucru bun ar fi ca intra intr-o relatie de sambanda (receptie mutuala) cu Marte,deci efectul lui Saturn pare mult imbunatatit.Intrebarea e:este Marte exaltat capabil sa invinga in aceste relatii si ca impuna ca finalitate eliberarea sufletului?Pentru a raspunde la intrebarea asta trebuie sa mai studiez.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Nov 14, 2008 2:18 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Se pare ca aflu raspunsul la intrebarea mea destul de repede.Am citit ca daca atmakaraka este la acelasi grad cu alta planeta (adica cu AmK) dar minutele difera, in cursul vietii nativului AmatyaKaraka inlocuieste Atmakaraka si devine ea Atmakaraka.Deci in cazul meu,Luna va deveni Atmakaraka luindu-i locul lui Marte.Acum trebuie sa analizam pozitia noii AK.In D-9,casa a 12-a de la Atmakaraka mea,Luna,este ocupata de Ketu (care nu este aspectat decit de o planeta benefica,Jupiter).Din cite am citit in clasicii astrologiei vedice,o asfel de configuratie duce sufletul la eliberare (moksha).Deci iata ca ma aflu la o ultima incarnare in lumea materiala,urmind sa ma renasc nici macar in cele mai superioare planete din lumea materiala (paradisuri materiale,ca de exemplu planeta lui Brahma,Brahmaloka,care nu asigura eternitatea) ci dincolo de lumea materiala,in lumea spirituala a lui Dumnezeu (Sri Krishna), pe o planeta spirituala de unde nu voi mai cadea niciodata aici.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Nov 14, 2008 3:00 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
marian12345 wrote:
..Deci iata ca ma aflu la o ultima incarnare in lumea materiala,urmind sa ma renasc (...) pe o planeta spirituala de unde nu voi mai cadea niciodata aici.


Fericitule!! :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Nov 14, 2008 3:54 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Mihaela,stiu ca par cumva cam depasit de evenimente scriind postul de sus,dar sa stii ca chiar daca nu este corecta interpretarea mea si nu voi ajunge in lumea spirituala dupa aceasta viata sa stii ca chiar si faptul ca ma intereseaza aceasta chestiune,a sfintirii omului si a eliberarii sufletului sa stii ca este un indiciu psihologic important ca sint pe calea cea buna.Cine se intereseaza de staruri de cinema poate ajunge la nivelul starurilor de cinema,cine se intereseaza de fotbalisti poate ajunge chiar el un a fotbalist (ca nivel spiritual,macar) dar cel care se intereseaza numai de sfinti si de Dumnezeu are toate sansele sa devina un sfint.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Fri Nov 14, 2008 4:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Marian, chiar am vazut in tine un om fericit si nicidecum depasit de evenimente...iar acel zambet atasat exprima admiratia mea pentru ceea ce ai exprimat :" ... urmind sa ma renasc (...) pe o planeta spirituala de unde nu voi mai cadea niciodata aici".



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 5:32 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
Cine se intereseaza de staruri de cinema poate ajunge la nivelul starurilor de cinema,cine se intereseaza de fotbalisti poate ajunge chiar el un a fotbalist (ca nivel spiritual,macar) dar cel care se intereseaza numai de sfinti si de Dumnezeu are toate sansele sa devina un sfint.

As completa putin observatia ta, Marian.
Nu as fi atat de dur cu cei care studiaza aceasta lume. Planul material are rolul sau si valorile pe care acesta le intretine sunt si ele, la randul lor, create de acelasi Dumnezeu care a creat spiritul, vibratiile astrale sau planurile subtile. A cunoaste aceasta lume nu implica a renunta la Dumnezeu si nici, a te dedica cercetarii spirituale, nu implica o desconsiderare a lumii fizice in care traim. Faptul ca detii un corp, prin care te exprimi si care iti domina spectrul perceptiilor cu informatii pe care le culege din jur, inseamna ca trebuie, pana la un anumit stadiu, sa-i acorzi importanta cuvenita. Si Iisus si Budha au explicat foarte bine necesitatea discipolului de a pasi pe calea de mijloc. Daca din aceasta lume am vazut cum un sfant a renuntat la lume si a ales izolarea pentru a-si descoperi frumusetea spiritului, s-a intamplat pentru ca lumea ne-a spus ca exclusivismul este util. Imi place sa cred ca un discipol renunta la lume pentru ca o iubeste si nu vrea ca, sublimandu-si natura pe care o reprezinta, sa o raneasca. Daca dictam spiritului ca trebuie sa ne desprindem de lume, inseamna ca pana acum i-am spus ca suntem in lume. Avand dreptul sa alegem ce facem si ce nu, dar actionand in necunostinta de cauza ne bulversam propriile spirite, propriile instrumente de perceptie pentru ca in aceasta lume o parte a invataturii spune ca evolutia vine cand renunti la corp.
Până să fi studiat zenul, timp de 30 de ani, vedeam munţii ca munţi şi apele ca apele. Când am ajuns la cunoaşterea mai adâncă, am ajuns să văd că munţii nu sunt munţi şi apele nu sunt ape. Dar acum că i-am priceput însăşi esenţa sunt împăcat. Am ajuns din nou să văd munţii ca munţi şi apele ca ape“.
Acest procedeu se numeste tathata si iti arata ca esti infinit, ca nimic nu te poate atingem nici macar atunci cand corpul, mintea sau timpul (prietenii cei mai atasati) iti spun ca te atinge.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 6:37 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
marian12345 wrote:
chiar si faptul ca ma intereseaza aceasta chestiune,a sfintirii omului si a eliberarii sufletului sa stii ca este un indiciu psihologic important ca sint pe calea cea buna.Cine se intereseaza de staruri de cinema poate ajunge la nivelul starurilor de cinema,cine se intereseaza de fotbalisti poate ajunge chiar el un a fotbalist (ca nivel spiritual,macar) dar cel care se intereseaza numai de sfinti si de Dumnezeu are toate sansele sa devina un sfint.


Chiar ieri am postat pe blog un fragment din Secretul, Legea atractiei. Cred ca ai dreptate, insa asa cum ai spus si tu, sunt sanse sa devina un sfant. Cu cat ajungi la un nivel mai inalt de evolutie, asteptarile si pericolele sunt mai mari. Unul dintre ele ar fi sa-i dispretuiesti pe altii (nu spun ca tu faci asa, era doar un exemplu), sau a te crede superior altora.
A observa doar, detasat, unele lucruri, si a face diferenta intre ele e cu totul altceva. Desi la un moment dat se spune ca vei constata ca nimic nu difera de altceva, in toate este manifestarea energiei lui Dumnezeu, depinde cum privesti lucrurile. Este ca si cum Dumnezeu se joaca; astfel, unul pare mai sarac cu duhul, altul mai destept, insa sunt mari sanse ca cel sarac cu duhul si simplu, cu preocupari simple, aparent idioate, :) sa aiba intr-o secunda o revelatie, pe care cel mai inteligent o cauta o viata intreaga si nu o gaseste.
In orice caz faptul ca tinzi spre ceva elevat nu poate decat sa te ajute si spune multe despre tine.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 8:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Gheorghita,lumea aceasta nu a fost creata de Dumnezeu decit ca urmare a dorintelor unor suflete (printre care ne numaram si noi) de a fi independente,de a detine putere (ca niste mici dumnezei).Asa a aparut caderea,pentru ca Dumnezeu iti indeplineste toate dorintele (vrei sa traiesti ca un om,vei fii om, vrei sa traiesti ca un copac,vei fii un copac,vrei sa devii un sfint,vei fii un sfint,vrei sa te intorci inapoi de unde ai cazut,te vei intoarce inapoi etc.).Deci aceasta lume este creata ca urmare a dorintelor sufletelor cazute,si nu din dorinta lui Dumnezeu.Planul material are rolul de a indeplini dorinta unora de a se bucura de planul material.Singura valoare a lumii fizice este aceea ca ne putem plati greselile trecutului si astfel de a cistiga dreptul la o a doua sansa.Viata in aceasta lume plina de suferinta este mila lui Dumnezeu fata de noi pentru ca nici un suflet nu este iremediabil cazut,si, ca urmare a greselilor noastre nu sintem aruncati pentru totdeauna in fundul unui iad ci ni se acorda sansa de a ne reintoarce in cer.Nu aceasta lume trebuie sa o iubim ci pe Dumnezeu trebuie sa il iubim (pe Dumnezeu si pe fiintele din lumile spirituale care-i sint devotati lui Dumnezeu).Marta,eu stiu ca nu este nici o diferenta intre un sfint si un gindac sau o piatra,cunosc foarte bine ca Dumnezeu le patrunde pe toate egal.Daca gindacul isi va ispasi greselile trecutului poate ajunge un sfint in viitor.Acelasi Sine (Atman) este si in mine si intr-un vierme.Singura diferenta consta in invelisul material (chiar si mintea nu este decit materie) care difera de la vierme la om,de ex,ca urmare a legilor Karmei.Bineinteles ca omul este mai aproape de eliberare decit viermele si tocmai asta era ideea , de a zgaltai putin viermele (fie el fotbalist,trubadur,geniu sau orice altceva) pentru ca orice suflet (Atman) trebuie sa se elibereze.Datoria sufletelor mai inalte este si aceea de a incerca sa ajute un suflet (Atman) mai indepartat de divin de a se curata de urmarile pacatelor.Asta fac multe fiinte din planurile superioare pentru noi si nu numai de acolo ci si aici pe pamint unii ii ajuta pe altii.Deci cred ca nu trebuie sa ne fie indiferenta soarta altor suflete,si nu putem ajuta decit interactionind cu aceste suflete.Daca ajungi la un nivel mai inalt de evolutie nu sint sanse sa-i dispretuiesti pe altii ,asta este o contradictie :) ,dimpotriva vei dispretui din ce in ce mai putin.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:02 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
pentru ca tot veni vorba despre Iisus, si pentru ca astazi Ortodoxia sarbatoreste pe unul dintre cei care i-au pastrat si consemnat Cuvantul (Sf. Apostol si Evanghelist Matei), ma gandesc ca nu e nepotrivit sa ne amintim acest Cuvant (pe nedrept si de prea multe ori ignorat...). Mai exact, imi vine in minte 'pilda' evocata de Sf. Luca, in cap. 17, versetele 9-14.

Sigur ca deplasarea preocuparii de la lucrurile triviale la cele transcendente nu poate decat sa inalte inimile si sa innobileze sufletele. Pe de alta parte, este la fel de adevarat ca 'lumea' este un mijloc, un instrument prin care ne implinim vocatia si ne apropiem de Dumnezeu. Viata este ca o pizza: toate conteaza - familia, profesia, prietenii, iubirea, urmasii etc. etc.. Iar 'blatul' este acest simt al sacrului care sustine toate aceste 'ingrediente' fara de care ea nu ar putea fi poate, implinita (am devenit si filozoafa... deh... :roll: ). Sigur, sunt si cazuri in care, cum spunea Gheorghita, izolarea este 'calea' (izolarea nu intr-un turn de fildes, ci desprinderea cu iubire de lume, si - paradoxal - pentru lume!). Aceste situatii sunt, insa, mai degraba exceptionale (cel putin statistic vorbind).

Este o chestiune de intelepciune, smerenie si perseverenta sa reusim sa mentinem acest echilibru grozaaav de fin intre prioritatea acordata LUI DUMNEZEU si eliberarii sufletului si necesitatea implinirii sarcinilor noastre 'lumesti', cu implicare, iubire si devotament, pe de-o parte, si grija de a nu confunda mijloacele cu scopul, pe de alta. Arta de a da Cezarului ce-i al Cezarului si LUI DUMNEZEU ce-i al LUI DUMNEZEU nu este un fleac si se exerseaza o viata (daca nu mai multe.. .;))...).
Cunoasterea prioritatilor este, cu siguranta, un inceput minunat si promitator. Dar numai un inceput...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:32 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Doroteea,viata nu poate fii implinita decit intelegind ca nimic altceva nu conteaza la fel de mult ca Dumnezeu.Clipele in care nu ne gindim la Dumnezeu sint pierdute.Restul elementelor,prieteni,familie,iubiri,copii nu sint decit iluzii.Nu se merita sa ne legam de ceva care nu este etern.Asa apare iluzia si renasterea in lumea materiala.Binein teles ca vor fii reactii dure la vorbele mele,dar meditati la viata si invataturile lui Iisus Christos:nu poate invinge lumea decit cel care lasa in urma tot ceea ce inseamna lume pentru a putea sa pasesti pe calea reintoarcerii la Dumnezeu.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:45 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Tocmai aceasta revelatie despre Divinitate am avut-o si eu recent...Foarte recent... :D
Mult timp am asteptat-o si a venit atat de simplu, de natural si s-a strecurat cu atata gingasie in sufletul meu...Incat si eu ma mir...E atat de Liniste acum! :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 12:09 am 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
marian12345 wrote:
Doroteea,viata nu poate fii implinita decit intelegind ca nimic altceva nu conteaza la fel de mult ca Dumnezeu.Clipele in care nu ne gindim la Dumnezeu sint pierdute.Restul elementelor,prieteni,familie,iubiri,copii nu sint decit iluzii.Nu se merita sa ne legam de ceva care nu este etern.Asa apare iluzia si renasterea in lumea materiala.Binein teles ca vor fii reactii dure la vorbele mele,dar meditati la viata si invataturile lui Iisus Christos:nu poate invinge lumea decit cel care lasa in urma tot ceea ce inseamna lume pentru a putea sa pasesti pe calea reintoarcerii la Dumnezeu.


Asta este, am impresia, ceea ce se cheama monofizism...

Da, nu merita 'sa ne legam' de ceea ce nu este etern. E bine zis, si sunt de acord cu asta. Dar iubirea este eterna, si de ea trebuie sa 'ne legam'. Ori iubirea se exerseaza, nu 'se gandeste'. Iubirea nu se poate exersa in afara celuilalt, intr-o relatie exclusivista inte mine si Dumnezeu. Iubirea nu e meditatie, e sacrificiu. Si orice mama care si-a sacrificat tihna, vanitatea, confortul sau sanatatea pentru cresterea copilului ei sunt sigura ca stie despre ce vorbesc (se spune ca maternitatea este una dintre formele cele mai eficiente de experimentare a iubirii divine, care implica un sacrificiu facut cu dragoste si bucurie, nu ca sa-mi castig un loc in ceruri, ci pentru ca celalalt sa creasca!). Si orice iubit care s-a aplecat cu umilinta in fata libertatii de a alege a celuilalt, fara resentiment si cu o dragoste nestirbita, in pofida respingerii sau a tradarii, a experimentat, la randul sau, iubirea divina. Si orice fiinta umana careia macar pentru o clipa i-a sangerat inima in fata suferintei altei fiinte umane, sau care, ignorandu-si nevoile arzatoare, s-a lipsit de putinul sau pentru un ideal, sau pur si simplu din MILA, acela, poate, a ratat clipa pretioasa de a 'se gandi la Dumnezeu' dar, cu siguranta, a castigat oportunitatea - si mai pretioasa - de a-L traipe Dumnezeu, cu sufletul si inima sa (de ce oare inima este localizata in proximitatea spatiului unde initiatii identifica locasul sufletului??).

Stiu o femeie care a trecut la cele vesnice la onorabila varsta de 101 ani, nu fara ca, pe parcursul zbuciumatei sale vieti, sa isi fi ingropat 3 din cei 4 copii, toti trei baieti, morti la 7, 27 si 61 de ani. Pana la sfarsitul vietii ei nu a incetat sa se roage si sa-L iubeasca cu neostoita dragoste si credinta pe Dumnezeu. Dar, in tot acest rastimp, rana din sufletul ei nu a incetat sa sangereze, iar inima ei a fost o 'carne vie', prea fragil si superficial cicatrizata. Nu cred ca toata aceasta suferinta este doar expresia unei autotorturari provocate de ignoranta faptului ca sufletele copiilor sai si suferinta lor este o simpla 'iluzie' a acestei lumi sau ca legatura lor afectiva este o himera, o productie a 'mayei' (asa-i zice, parca, nu...?). Si mai cred ca multe din pacatele ei, ale ancestrilor si ale urmasilor sai au fost spalate prin aceasta suferinta. Si mai cred ceva: ca intre filozoful care contempla cu detasare zbaterea patetica si efemera a lumii si aceasta femeie, s-ar putea ca, la intalnirea cu Dumnezeu, cel dintai sa aiba o mare surpriza...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 2:35 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
doroteea wrote:
Si mai cred ceva: ca intre filozoful care contempla cu detasare zbaterea patetica si efemera a lumii si aceasta femeie, s-ar putea ca, la intalnirea cu Dumnezeu, cel dintai sa aiba o mare surpriza...


Diferenta intre a trai o experienta de viata si a o cunoaste doar teoretic...
vine o vreme in care viata iti asterne in fata experiente de viata in care trebuie sa-ti aplici teoriile...si sita incepe sa trieze...dar ce ramane, oricat de putin, e o adevarata comoara sufleteasca:te ajuta sa intelegi viata ,s-o iubesti cu tot ceea ce face parte din ea si mai presus de toate sa intrezaresti o mica parte din maretia lui Dumnezeu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Mon Nov 17, 2008 12:59 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Suferinta din lumea materiala nu este o simpla iluzie si tocmai pentru ca nu este o iluzie ar trebui sa ne determine sa facem orice putem numai ca sa nu ne mai renastem in aceasta lume materiala unde exista atata suferinta,unde exista batrinete si moarte si despartirea de cei dragi.Toate relatiile de iubire din lumea aceasta materiala sint un reflex al adevaratelor relatii de iubire din lumea spirituala.In lumea spirituala nu exista nastere,batrinete,boala,moarte,ci viata eterna.Noi nu am fost multumiti cu aceea viata perfecta ci am vrut sa fim independenti si a urmat caderea.Problema este ca nu ma puteti intelege.In momentul cind Iisus Christos predica in templu,au venit rudele lui de singe ca sa vorbeasca cu el,dar el a refuzat,spunind ca mama si fratii si surorile sale sint cei intru spirit,si nu cei intru trup.Daca Noul Testament ar fii inteles de crestini in toate implicatiile sale,atunci s-ar intelege pe deplin si termenii ca maya.Ideal ar fi sa renuntam la tot ceea ce ne leaga de aceasta lume materiala si sa nu pretindem ca a iubi in acest plan material este egal cu al iubi pe Dumnezeu si ca asta este egal in ochii lui Dumnezeu.S-ar putea ca doar cel care se detaseaza de lucrurile acestei lumi materiale sa aiba posibilitatea sa se intilneasca cu Dumnezeu si nu cei care sufera in zadar vieti si vieti la rind.Recomand inca o data carti ca "Bhagavat gita as it is" si "Srimad Bhagavatam".Daca veti incepe sa cititi aceste carti inseamna ca va veti primi iubirea lui Dumnezeu in vietile voastre.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Tue Nov 18, 2008 12:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
marian12345 wrote:
Daca veti incepe sa cititi aceste carti inseamna ca va veti primi iubirea lui Dumnezeu in vietile voastre.


Eu consider ca iubirea divinitatii exista neconditionat, intr-o exprimare straina nivelului actual de intelegere. Consultand acest lucrari, omul se obisnuieste sa lucreze cu instrumente abstracte, se obisnuieste sa-si extinda campul constriinte spre sectoare neexploarate. Cu asta ar putea ajuta o colectie de invataturi sacre, adica o astfel de lucrare. Diferenta intre a citi din punct de vedere literar, adica a parcurge un text cu mintea, si a parcuge un text cu atitudinea celui care cauta sa-si ajusteze propria structura la ceea ce citeste este una incredibil de mare.
Daca cititrea ca atare a cartilor sfinte il apropie pe om de Divinitate, ce te faci cu oamenii care au trait inainte de a fi sctrise aceste lucrari? Ei nu erau iubiti de Dumnezeu? Dar cu autorii cartilor cum ramane? Trebuia sa se inceapa de undeva.
Efortul interior este esential. Ceea ce te invata este util, necesar, nu poate fi nicidecum neglijat, dar nu cred ca este corect sa le punem asta inaintea efortului personal.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Tue Nov 18, 2008 3:51 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Asa cum razele Soarelui coboara peste toate lucrurile si fiintele in mod egal asa este si cu iubirea lui Dumnezeu pentru noi.Dumnezeu ne iubeste pe toti egal, iar diferenta dintre oameni este data de cum receptam noi aceasta iubire.Daca ii intoarcem spatele sau o primim in vietile noastre.Aceste carti pe care le tot recomand sint cu totul si cu totul speciale,pentru mine sint cele mai importante carti citite."Bhagavat gita" este de fapt un capitol din marea opera "Mahabharata" iar "Srimad Bhagavatam" este o purana (purana insemnind istorie in sanscrita),Bhagavata Purana.O traducerea a expresie Bhagavat gita inseamna Cintecul Domnului sau Spusele Domnului.Bhagavata Purana inseamna Istoria despre Dumnezeu,sau Istoria Divinitatii.etc.Autorul acestor lucrari ,"Mahabharata" si ''Bhagavata Purana" este marele sfint Vyasadeva,si sint compilatii ale Vedelor (Rig veda,Yagur Veda si Atharva Veda).Vyasadeva este un Avatar de-al lui Dumnezeu (Sri Krishna) coborat pe pamint pentru ca in Kali-Yuga pe care o traversam acum si in care epoca a trait si Vyasadeva intelectul si memoria oamenilor a scazut dramatic,fiind o era adharmica (adica in care Legile Divinitatii nu sint respectate) si astfel nu am putea intelege mare lucru citind textul Vedelor.Iata ca Dumnezeu are grija de oamenii tuturor timpurilor.Daca oamenii au urechi de auzit si ochi de citit intotdeauna a existat ,exista si va exista scripturi in care Adevarul va fii trecut negru pe alb.Dar depinde de noi si de gradul nostru de evolutie ca sa ajungem la aceste scripturi (determinare Karmica).Ca o mica paranteza,tatal lui Vyasadeva a fost nimeni altul decit marele astrolog Parasara,autorul monumentale "Brihat Parasara Hora Shastra" pe care iata ca gasesc iarasi prilejul sa v-o recomand...



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Tue Nov 18, 2008 5:33 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, acum imi este mult mai clar ceea ce ai vrut sa spui si recunosc, in mod indiscutabil, fata de ceea ce vine de acolo am o slabiciune abisala. Mult mai usor as intelege ce implicare are un sfant in viata unor muritori daca il chema Abhinavagupta sau Ramana Maharishi, Yogananda sau Babaji si mult mai greu as putea sa integrez un posibil ajutor acordat de Kant sau Tutea calitatii gandiri mele practice, la fel cum mult mai aproape ma simt de Kumba Mela sau 25 mai ziua lui Kali decat de revelion sau impodobirea pomului de Craciun. Sarbatorile nu le practic, maestrii nu-i urmez, dar le port in suflet o emotie speciala, unica, pe care o pot intelege si accepta doar cand mi-o explic prin teoria karmia, a transmigrarilor multiple de-a lungul secolelor.
Sunt de acord cu explicatiile tale, doar ca in timp am observat ca mesajele filosofiei si existentialismului hindus sunt greu de inteles pentru un european.
Cititorul sceptic, atunci cand intra in contact cu acest mod de gandire, se lasa in voia unei atitudini superficiale prin care va putea destul de greu sa accepte un gest de devotiune ca pe unul de respect sau o mantra ca pe un monolog simplu si precis adresat spiritului. Fara aceasta intelegere, respectul unui hindus este, in intelegerea occidentalului, o ramasita a unei practici arhaice.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Ketu,cea mai spirituala planeta
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 9:24 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
De fapt tot ceea ce nu are legatura directa cu Dumnezeu trebuie depasit.Toate momentele pe care le pierdem facand altceva decat decat sa ne gandim la Divin sau sa-l slujim sint pierdute pentru totdeauna.De cativa ani nu mai ascultasem muzica (doar cu ocazii extrem de rare si doar fara sa vreau) si iata ca acum initiez topicuri despre muzica.Desi este printre cele mai sublime iluzii,totusi muzica trebuie depasita.De cateva zile (12 decembrie) am intrat in dasa blestematului de Rahu (si prima subperioada este tot al lui) care nu este degeaba considerat cel mai mare malefic in astrologia vedica (in schimb europenii glorifica NN,echivalentul acestui Rahu) si iata cum regresez (desi ce am spus despre muzica considera ca este adevarat).Realizarea de sine inseamna depasirea tuturor dualitatilor.Cine face cea mai mica diferenta in Brahman cade in frica.Frica este efectul scindarii iluzorii in cadrul substantei lui Dumnezeu.Deci sa lasam orice altceva chiar de este frumos colorat si sa realizam Brahman...



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group