It is currently Thu Mar 28, 2024 3:58 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 30 posts ] 
Author Message
 Post subject: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 1:57 pm 

Joined: Sun Dec 16, 2007 4:48 pm
Posts: 15
Buna!Cum se interpreteaza intr-o harta pluton opozitie pluton natal?Este o perioada grea pentru nativ?Multumesc


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 7:18 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Nu este o perioada grea pentru ca nativul va fi murit de mult :). Pluton parcurge intregul cerc zodiacal in cca 248 de ani, iar jumate din acesta pentru a fi in opozitie cu Pluton natal in 124 de ani. Deci, nu cred ca are rost sa ne batem capul cu acest aspect. Poate doar in astrogramele popoarelor...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 7:22 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
:lol:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 9:28 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Banuiesc ca miscarea lui are perioade in care este directa,iar apoi retrograda.Pe astrograma mea cu tranzitele am Pluton careu cu Pluton natal si nu am 62 de ani. :roll:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 10:18 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
De exemplu in 2008 Pluton a retrogradat 5 luni si o saptamna,de pe 2 aprilie, de la gradul 1si 9 min Capricorn pana pe 9 sept, cand si-a reluat mersul direct de la gr 28,30 Sagetator..
Practic in tot anul 2008 Pluton se va deplasa intre gradul 28,30 Sagetator si gradul 1si 13 min Capricorn (mers direct si retrograd)...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 10:23 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
La mine Pluton este la 29 de grade in Fecioara.Daca pana acum nu m-am uitat pe tranzite,iar acum am reusit sa-mi bat un cui in cap.Daca poate cineva sa-mi spuna cateva cuvinte despre acest tranzit i-as ramane recunoscatoare. :?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 10:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
pai ar trebui sa dai datele ca sa vedem pe unde iti tranziteaza pluto :)



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 10:51 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
L-am mai dat o data pe formul asta,dar pot sa le mai dau o data:22 iunie 1972 14,40 Iasi.
M-ar interesa careul in sine ca aspect.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 10:59 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
pai cred ca e acelasi raspuns pe care l-a dat mai sus diogene



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 11:03 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Pai asta e ciudatenia,nici nu am murit si nici nu am 62 da ani,dar Pluton face careu la Plutonul meu natal. :?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 11:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
pai nu ai inteles bine ce a zis,mai citeste o data...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Mon Oct 27, 2008 11:46 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
La mine Pluton este la 29 de grade in Fecioara.Daca pana acum nu m-am uitat pe tranzite,iar acum am reusit sa-mi bat un cui in cap.

Este (sau va fi ) o perioada in care te poti confrunta cu experiente de viata in urma carora transformarea ta va fi inevitabila..
In primul rand pe tema ta natala Pluton este la gradul anaretic 29 Fecioara (capacitatea de a analiza experientele traite). Data fiiind cuadratura cu Soarele natal, as zice ca acest Pluton natal anaretic are "depozitate" mai mult experientele negative ale vietilor anterioare. Careul realizat acum de Pluton in tranzit cu pozitia natala cred ca iti creaza o serie de tensiuni interioare vizand casele II si XI ( iar cand zic casa a II, nu ma refer numai la bani ,ci la tot ceea ce inseamna asimilare). Dar nu acest careu este singurul aspect foarte important al perioadei actuale.In miscarea sa lenta, Pluton va realiza pana la sfarsitul anului opozitia cu Soarele natal, aspect destul de complicat...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 12:02 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Multumesc Mihaela!
Singurul aspect care difera de ceea ce ai scris este legat de tensiunea interioara.Poate pare ciudat, dar mai clar nu am vazut niciodata in sufletul meu ca in aceasta perioada.Am o senzatie aproape stranie de linistire a zbuciumului interior care ma caracteriza pana in prezent.Inseamna ca toate transformarile prin care trece fiinta mea interioara nu sunt doar inchipuiri.Nu stiu cum sa explic ,dar este aproape dureros.
In legatura cu opozitia lui Pluton cu Soarele,eu raman o optimista. :) Stii ce este ciudat,pe mine viata m-a invatat sa fiu optimista,deoarece am fost pusa in atatea situatii in care singura iesire nu era decat inainte, incat mi-a devenit o obisnuinta.


Last edited by cris22 on Tue Oct 28, 2008 7:43 pm, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 12:10 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Da, ceea ce te face sa simti Pluton atunci cand tranziteaza elemente importante ale temei natale este "aproape dureros"..eu traiesc de ceva vreme acest tranzit pe ascendent...
Tot ceea ce trebuie sa putem face, este obtinerea echilibrului interior..
Este minunat sa simti ceea ce spui tu: " pe mine viata m-a invatat sa fiu optimista"....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 12:19 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Nici nu stiu daca sa spun ca am fost ajutata, sau am fost "obligata"sa devin o persoana optimista.Cert e ca in momentul in care am inteles ca exista conjuncturi in care nu ai de ales,am ajuns sa inteleg la reala ei valoare expresia"cu Dumnezeu inainte". :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 10:42 am 

Joined: Sun Dec 16, 2007 4:48 pm
Posts: 15
Buna!Datele nativului sunt 14.01.1971,ora 3.00,Valcea.Pe harta lui este o situatie asemanatoare cu cea prezentata de Criss22,Pluton 29 de grade Fecioara.Am gresit cand am spus opozitie,scuze.Despre careu.....era vorba.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 12:09 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
mihaela, uranus la grad anaretic in scorpion pe 11 careu cu soare mercur si trigon luna ce imi aduce?



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 11:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
mihaela, uranus la grad anaretic in scorpion pe 11 careu cu soare mercur si trigon luna ce imi aduce?


Fiind in discutie un aspect pe o tema natala, nu as aborba problema ca si cum am vorbi despre o previziune ( asta imi sugereaza mie acel "ce-mi aduce"). Avem in fata o rezultanta a experientelor vietilor anterioare, avem niste simboluri pe care daca le putem descifra, aflam mesaje din vietile trecute. O planeta aflata la un grad anaretic( gradul 29 al fiecarei zodii) are trasaturi si pozitive si negative, caci a acumulat din vietile anterioare experiente si bune si rele..
Cred ca trasaturile pozitive ale acestui Uranus anaretic sunt sugerate de pozitia lui in domiciliu de casa, si in exaltare in Scorpion, cat si de aspectul de trigonocratie cu Luna, iar spre cele negative,rezultat al experientelor mai putin placute acumulate din viatile anterioare, ne conduce cuadratura cu Soarele natal si cu Mercur,..nu as putea sa-ti spun care sunt acele experiente trecute care l-au impregnat cu trasaturi negative..
Posibil sa manifesti o curiozitate, o atractie spre ceea ce este oarecum interzis, greu accesibil, misterios...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 11:20 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
nu,nu, chiar la aspectul natal m-am referit, mi-a placut cum ai interpretat acel pluto la grad anaretic si de asta m-am gandit sa cer si eu ceva.. :D ...saru'manaaaaaaaaa



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Tue Oct 28, 2008 11:31 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
La mine pe astrograma acest Pluton anaretic este focarul unui triunghi minor,unui careu in T si cuadratura Pluton-Soare este cuadratura eliberatoare,plus ca face trigon cu NN si respectiv sextil cu NS.Cred ca este foarte important pentru mine acest Pluton. :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Wed Oct 29, 2008 1:46 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
Cred ca este foarte important pentru mine acest Pluton. :)

Cu siguranta...Merita efortul de a-i deslusi mesajul. :)
Nu degeaba a ales pentru acesta existenta gradul anaretic intr-un semn dedicat analizei, aspiratiei spre purificare.. Posibil sa fi fost si mai important intr-o alta etapa a evolutiei tale.
Datorita configuratiilor in care este antrenat, mai exact careului in T, ajuta la reconstituirea pe harta, cu ajutorul planetelor in tranzit, a unei cruci cardinale oarecum atipica,Pluton fiind totusi in semn mobil.
Cel putin o data pe an, la inceputul primaverii, se formeza acest model planetar..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Wed Oct 29, 2008 1:55 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mihaela, eu am un careu in T format din mercur, uranus si focar luna in 10 in pesti.Acum saturn imi tranziteaza casa 4, deci e piciorul careului.Eu am vazut doar ca saturn e in casa 4 natala, si m-a apucat panica, dar de atunci mi se intampla numai lucruri bune.Acum , vazand ansamblul, am inteles!
Iti multumesc! :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Wed Oct 29, 2008 2:43 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
irina wrote:
Mihaela, eu am un careu in T ...Acum saturn imi tranziteaza casa 4, deci e piciorul careului.Eu am vazut doar ca saturn e in casa 4 natala, si m-a apucat panica, dar de atunci mi se intampla numai lucruri bune.Acum , vazand ansamblul, am inteles!

Irina, Saturn in tranzit s-a aflat cu mult timp in urma la gradul necesar reconstituirii crucii mobile pe tema ta (gr 2 fecioara). Acest model planetar se va mai forma, cel mai curand, in vara, prin august,la tranzitul planetelor Mercur, Soare si Venus ( am omis intentionat tranzitul Lunii, fiind cel mai rapid).
Ma gandesc ca lucrurile bune de care spui s-ar putea sa aiba o alta cauza:
influenta negativa a opozitiei Soare -Neptun de pe tema ta a fost de ceva vreme diminuata deoarece planeta mediatoare, Pluton, a fost mult timp ajutata in acest sens de punctul reflex de pe Varsator, casa a IXa ( conjunctia cu valoare karmica dintre Neptun, Chiron si NN)..
Bine, poate au fost si tranzite favorabile, nu m-am uitat... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Wed Oct 29, 2008 8:44 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Iti multumesc pentru raspunsuri,Mihaela. :)
Voi fi atenta la tranzite sa vad cand se va forma modelul planetar de care ai scris(banuiesc ca se formeaza atunci cand Soarele este pe punctul de a iesi din semnul Pestilor).
M-am uitat pe efemeridele lui Pluton si am vazut ca a fost in opozitie cu Soarele meu natal toata primavara. ,asa cum va fi si acum in iarna.Cred ca la mine reforma e in plina desfasurare. :wink:


Last edited by cris22 on Thu Oct 30, 2008 8:15 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Wed Oct 29, 2008 1:25 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mihaela, multumesc ! :D
Se pare ca iar mi-a jucat mecurul feste! :lol:
OOOFFFFFFFF!!!!!!
Bine, e adevarat ca nu am reverificat, ci am scris din amintiri... :oops:
Iti multumesc f mult!Am mai invatat ceva:punctul reflex! :wink:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Thu Oct 30, 2008 9:16 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Daca tot s-a vorbit despre punctul reflex si planeta mediatoare,as dori sa intreb daca Lilith poate fi considerata planeta mediatoare.Situarea ei este corecta,dar ea nu este o planeta si nici nu stiu daca are veleitati de mediatoare. :?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Thu Oct 30, 2008 10:27 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
...Lilith poate fi considerata planeta mediatoare.Situarea ei este corecta,dar ea nu este o planeta si nici nu stiu daca are veleitati de mediatoare. :?

Cris,
eu ma gandesc ca rolul planetei mediatoare fiind acela de "mediere " a conflictul dintre cele doua planete aflate in opozitie, nu cred ca Lilith ar avea intentia sa aplaneze acel conflict, sa stabileasca un echilibru intre bine si rau...
Chiar si in aspectele considerate benefice, daca aspectul se realizeaza cu Lilith, eu ma astept la un bine ciudat, inselator...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Fri Oct 31, 2008 8:01 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Pe harta mea mai apare un careu in T format din Uranus,Mercur si chiron,tot pe semne cardinale.Asta inseamna ca atunci cand Soarele se afla in Capricorn se mai formeaza o cruce cardinala.Si mai apare una,dar nu stiu daca se poate numi asa deoarece se formeaza din as/ds si axa nodurilor lunare,cu Marte conjunct cu NS.
Parca as fi urmarita de aceste cruci formate pe semne cardinale. :roll: Ce reprezinta aceste cruci cardinale si ce aduc ele atunci cand se formeaza? :?:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Fri Oct 31, 2008 10:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
Parca as fi urmarita de aceste cruci formate pe semne cardinale.

Mi-a placut tare mult aceasta exprimare.. :)
Asta cred ca se si intampla, Cris. Suntem urmariti de trecut, de evenimentele traite atunci, de comportamentul avut, cu alte cuvine de bagajul karmic. Cand am spus asta m-am gandit la faptul ca un careu in T nu inseamna nimic altceva decat doua cuadraturi si o opozitie si daca se realizeaza pe semne cardinale, astrologia karmica vine si ne spune ca este vorba de o karma de agresivitate pe care am dezvoltat-o in vietile anterioare. Ea ne urmareste...As risca prea mult sa ma avant in analize karmice, si de aceea am sa redau un citat din Astrologia karmica a lui P. Crimaldi ( despre karma de agresivitate):
"Acest tip de karma este caracterizat de trairea uneia sau mai multor vieti in lipsa totala de respect pentru cei din jur, prin adoptarea si manifestarea unui comportament egoist si nazuind exclusiv la propriul bine sau la cu totul altceva decat binele celui care ii sta alaturi. Probabil ca s-au dezvoltat comportamente rasiste sau cel putin dispretuitoare fata de semeni. In aceasta existenta, trebuie sa se prevaleze de energia transformatoare a lui Pluton sau, mai mult, sa priveasca toate aspectele legate de karma sa in relatie cu ereditatea acesteia, invatand sa si-o depaseasca si nu sa o ignore. Karma trebuie integrata in personalitatea din aceasta viata, privand-o de valenta ei daunatoare. Acest lucru cere multa rabdare, dar mai ales pierderea puterii in fata celorlalti si un premiu final: traiul in armonie cu tine insuti si cu lumea din jur, deschizand inima si invatand sa dai si sa primesti dragoste intr-o maniera simpla si fara constrangere".

Referitor la valabilitatea modelor planetare la care participa si elemente de pe harta, altele decat cele 10 planete recomandate in carti, as zice sunt valabile, dar dificil de abordat pentru noi, cei ce suntem inca in faza de cautari...Astrologii consacrati isi permit sa le folosesca, iar analiza obtinuta este la superlativ...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Perioada grea sau nu?
PostPosted: Sat Nov 01, 2008 12:52 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Mihaela wrote:
Acest lucru cere multa rabdare, dar mai ales pierderea puterii in fata celorlalti si un premiu final: traiul in armonie cu tine insuti si cu lumea din jur, deschizand inima si invatand sa dai si sa primesti dragoste intr-o maniera simpla si fara constrangere".


Foarte frumos spus! :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 30 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group