It is currently Thu Mar 28, 2024 7:53 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Fri Nov 07, 2008 8:29 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
LUNA PLINA 13 NOIEMBRIE 2008 ORA 08:17- OCAZII SOCANTE!!!!!!!!!!!
daca vreti sa cititi despre acest moment plin de energii creatoare:
http://adriana-astro.com/luna-plina-in- ... i-socante/



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 8:13 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Luna plina este in Scorpion, nu in Taur!
Cand se opune cu Soarele din Scorpion, Luna este in Taur, dar FAZA numita Luna plina are loc in Scorpion, pentru ca atunci Soarele se afla in acea zodie... deci Luna plina (adica acea faza a Lunii, nu pozitia zodiacala a Lunii) este in Scorpion!!!!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 9:07 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Adria, pe langa faptul ca am incredere in ce spune Gheorghita, am vazut ca si ceilalti astrologi iau in calcul zodia Soarelui. In rest, felicitari pentru articol! :)



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 10:06 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Eu am incredere in ce simt eu!

A venit timpul sa-i dam Lunii importanta pe care o merita!!!!!!!!!



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 11:05 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
ADRIA wrote:
Eu am incredere in ce simt eu!

A venit timpul sa-i dam Lunii importanta pe care o merita!!!!!!!!!


Nu pot sa nu constat ca esti cam revolutionara :lol: Pai e ideea ta, ce sa zic.
Ar fi bine daca ai confirma prin intamplari sau trairile tale cum ai simtit tu ca Luna a fost in Taur? :)



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 11:11 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ADRIA wrote:
Eu am incredere in ce simt eu!

A venit timpul sa-i dam Lunii importanta pe care o merita!!!!!!!!!


Nu este vorba despre o inovatie sau o inventie, ci de o nascocire in care in care te incapatanezi sa numesti cuptorul cu microunde, masina de spalat.
Este, insa, alegerea ta, doar ca va trebui sa suporti de fiecare data o astfel de critica pentru ca nu vreau sa se inteleaga ca aici se face astrologie dupa ureche.
Nu ti-a criticat nimeni continutul articolelor tocmai pentru ca scrii ceea ce simti, doar ca folosind termeni astrologici, pe un forum de astrologie, ar trebuie sa te oblige la putina precizie in ceea ce priveste terminologia astrologica.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 11:30 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Adria, gandeste- te un pic: cand o planeta in tema natala sau in sinastrie este in opozitie cu alta, ea nu ramane de sine statatoare (poate nu e cuvantul cel mai potrivit, dar cred ca intelegi ce am vrut sa spun)- in sensul ca o planeta va primi o influenta foarte puternica de la cealalta, de ex. in relatia Venus in opozitie cu Pluton, Venus tinde sa aiba influenta plutoniana.
Pentru ca Luna sa fie in Taur si sa se simta doar influenta din Taur si atat, asa ar fi in conditiile in care nu ar face aspecte cu alte planete; iar aspectul ei cu Soarele este cel mai important. Eu nu neg caracteristicile Lunii in Taur, insa influenta pe care o primeste de la Soarele din Scorpion este foarte importanta.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sat Nov 08, 2008 11:48 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, Marta, nu este vorba de analiza aici, ci pur si simplu de terminologie. Acum Luna plina este in Scorpion, tocmai ca se face referire la o faza a Lunii construita printr-o relatie cu Soarele, cel de care depinde pentru a-si construi aceasta faza, si nu de o simpla pozitie a Lunii. Pai ce facem de acum, bulversam tot zodiacul fara niciun reper. Azi la 19:42 este faxa maxima a trigonului Luna-Soare denumita in engleza Waxing gibbous si, avand in vedere ca Luna este in Pesti, vom spune Waxing gibbous in Pesti? Nu, categoric nu, ci Waxing gibbous in Scorpion, pentru ca aceasta faza a Lunii se realizeaza, ca timp, in Scorpion. La fel se intampla si cu Primul Patrar si cu Ultimul patrar si cu Waning gibbous sau Waning Crescent si Waxing crescent, respectiv trigonul de dinainte si de dupa Luna noua.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sun Nov 09, 2008 4:07 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Corect este Luna Plina in Taur de Scorpion ; prepozitia de este un complement de agent , adica ne spune de cine depinde aceasta faza a Lunii pline, de pozitia soarelui in scorpion, in nici un caz nu putem vorbi de Luna plina in Scorpion, in este un complement circumstantial de loc.



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Sun Nov 09, 2008 7:23 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:lol: :lol: :lol:
Stiu ca sunt multi care confunda pozitia Lunii in zodie cu o faza a Lunii.
Pe blogul tau scrie cum doresti aici daca nu scrii corect si voi vedea iti voi modifica mesajul, asta pentru ca trebuie respectati cei care citesc... Eu stiu ca pe net fiecare spune ce-l taie capul si v-am avertizat pe toti ca nu tot ce gasiti pe net este corect, ca de exemplu si motivul acestei contradictii.
Adria, daca tot faci trimitere la gramatica si crezi ca o faci bine, ce-ai zice daca ai formula: Luna in Taur in faza de Luna plina!!! Dar cu totii stim ca nu-i gramatica de vina aici... am fost explicit? Pentru tine probabil ca nu!
Insa, te poti juca asa cum doresti cu Luna si fazele ei, la fel cum se joaca "faimosii astrologi" cu o planeta care este pe ultimul grad dintr-o zodie sau casa si pe care, dintr-un profesionalism fara margini (adica nemarginit sau "ne-tot"), o considera deja in zodia urmatoare sau in casa urmatoare, dar aici respecta-i pe cei care citesc.
Wow cate lucruri se pot afla intr-un timp atat de scurt, adica de cand se descopera zodia natala, ascendentul pana cand persoana respectiva se crede un bun astrolog sau un artist al... cuvintelor!

"E usor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Insirând cuvinte goale
Ce din coada au sa sune."

(Eminescu, Criticilor mei)



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 7:33 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Eu nu ma plang si nici nu critic pe nimeni, tu esti cel care se plange de cei care nu-ti canta in struna; chiar nu ai inteles ca trebuie sa-mi respecti si mie un punct de vedere, si chiar nu vei putea sa-mi schimbi credinta ca de fapt vorbim de o luna plina in taur de scorpion; asta-i credinta mea si chiar te rog sa ai putin respect si pentru altii nu numai pentru maretia ta.
Multumesc!



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 7:55 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Adria,
as putea sa-ti spun parerea mea si despre continutul scrierilor tale, ca sa intelegi ca nu esti departe de momentul in care ai invatat sa-ti calculezi ascendentul, dar ma abtin pentru ca mi-e mila de tine.
Nu trebuie sa-mi canti in strana, ti-am tolerat aberatiile de mult timp, fara sa am un raspuns clar fata de cei care ma atentionau si ma rugau sa iau atitudine.
In momentul in care vei reusi sa fii la inaltimea a ceea ce te crezi imi voi schimba parerea, deocamdata nu te gandi ca esti asa cum te arati.
Nu cred ca are rost sa traiesti vreodata cu impresia ca am din partea ta nevoie de vreun semn de atentie, pentru atentie am prieteni. Respectul tau nu a existat niciodata, ci a fost confundat cu tacerea celui care s-a strecurat tiptil tiptil acolo unde nu-i este locul. Vezi-ti lungul nasului si stai acolo unde-ti este locul ca-ti pot face o scurta analiza pe textele tale sin respect si de dragul celor care te-au apreciat pentru ca eu nu am luat atitudine si ai sa vezi clar pe pielea ta cat de mult asteptam eu "sa-mi canti in struna" si mai ales cat de departe esti atat de astrologie, cat si de gramatica la care faci matale apel, iar aici nu ma refer la o virgula doua pe care din graba scapa sau la vreo litere ce lipseste pe alocuri, ci, in mod clar, la continut.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 9:33 am 

Joined: Tue Apr 24, 2007 2:35 pm
Posts: 16
Location: Galati
:|
Doamna URANIA spune ca luna noua e tot in Taur. :-??


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 10:18 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Urania spune "Luna plina cu Luna in Taur"... nu "Luna plina in Taur"...
La 0:34-0:48 puteti vedea exact ce anume spune Urania in acea fraza.


Previziunile pentru Taur sunt incepute de Urania cu aceiasi informatie: "...Luna plina care se construieste cu Luna chiar pe semnul lor natal"

Unde spune Urania "Luna plina in Taur"?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 7:54 pm 

Joined: Tue Apr 24, 2007 2:35 pm
Posts: 16
Location: Galati
Indiferent de prepozitia folosita, nu am auzit-o pe D-na URANIA spunand nimic de luna plina in Scorpion. Ma refer la previziunile dumneaei facute pentru acesta saptamana. Iar cunostintele si experienta ei in domeniu sunt de mare notorietate. In fine, este exagerata interventia dumneavoastra vis-a-vis de articolul Adriei.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 10:20 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Angelika,
in primul rand tu ai scris luna noua in loc de luna plina - subiectul acestui topic
angelika wrote:
Doamna URANIA spune ca luna noua e tot in Taur.

apoi ai postat un link spre un comentariu al Uraniei care nu sustine deloc ideea ta, acum vii si spui ca Urania nu a spus nimic despre asta, adica spui la modul cat se poate de general incat sa nu se poata verifica.
In realitate, ce vrei?
Aici nu se cearta nimeni. Cand voi avea impresia ca vrei sa te certi vei fi invitata sa folosesti alt forum sau oricare va da impresia ca vine aici sa se certe, va fi invitat sa plece.
Adria a fost rugata, aici pe forum, sa respecte niste reguli (chiar in mai multe randuri) pe care toti le respecta, inclusiv eu, indiferent ca-mi convine sau nu.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: luna plina in noiembrie 2008
PostPosted: Mon Nov 10, 2008 10:45 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Iata inca un exemplu:

"Fiecare Luna plina [opozitia Soare-Luna] se realizeaza pe un ax al zodiacului si are o semnificatie deosebita.Cele mai importante Luni pline sunt cele de primavara: de Berbec, de Taur si de Gemeni [pozitia Soarelui].
Fiecare Luna plina are o anumita semnificatie esoterica,acordandu-se cu un anumit tip de meditatie.
Luna plina in Berbec [Soarele in Berbec] este legata de karma.....]."

Dan Ciuperca-"Astrologia in noua era" ,pag.509-editia a III-a,Bucuresti 1998


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group