It is currently Thu Mar 28, 2024 4:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Previziuni Urania
PostPosted: Fri Dec 19, 2008 7:10 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Nu neg faptul ca Urania este un astrolog de valoare. Apreciez in special previziunile sale la nivel general, global. De exemplu, imi aduc aminte foarte clar ca a prezis probleme financiare care se vor abate si asupra tarii noastre, si chiar a sfatuit sa se evite indatorarea la banci. Pentru asta o felicit.
Ce vreau sa spun insa este ca previziunile pe care le face la B1- ma refer la cele pentru fiecare zodie, sunt nu numai departe de adevar, dar ar putea fi si periculoase. La emisiunea de azi, de exemplu, nu am putut sa nu constat accentul pe latura negativa, mentionand chiar la o anumita zodie ca nativii nu au resurse interioare ca sa treaca peste nu stiu ce evenimente. Iata o afirmatie foarte periculoasa, pe care eu nu pot decat ca s-o combat. Convingerea mea este ca intotdeauna avem resurse interioare, asa cum in fiecare din noi exista scanteia divina. In psihologie de asemeni se merge pe ideea ca exista resurse interioare, cei care nu le au (care de fapt nu si le pot descoperi) clacheaza de cele mai multe ori, mai precis ajung la spitalul de boli neuropsihice.
In orice caz, un asemenea mesaj poate functiona subliminal, ca o sugestie, ceea ce ar putea provoca in unii mai influentabili adevarate furtuni.
Apoi, previziunea la fiecare zodie se face in functie de casele astrologice. Eu, cand am timp sa vad emisiunea, desi sunt Berbec, ma uit la Gemeni, pentru ca ascendentul meu este in Gemeni, dar nici asa nu merge.. Pentru ca azi, de exemplu, s-a spus ca din cauza aglomeratiei de planete din casa a VIII-a a Gemenilor, pe 26 probabil vor suferi fracturi. Asadar, gemenii sa nu plece nicaieri, sa fie atenti la gropi, si de fapt, chiar daca nu ies din casa, tot pot sa alunece pe gresie de exemplu (citez din memorie, aproximativ).
In cazul meu, doar Soarele in tranzit va fi in casa VIII-a, iar Marte, Lilith si Pluto inca stau in VII...

Sau: "pe gemeni"- pe cei cu ascendentul in Gemeni de fapt- "Uranus in casa a X-a ii face sa nu-si gaseasca locul in societate". In cazul meu de pe la inceputul anului 2007 Uranus a intrat deja in casa XI-a.

Eu cred ca toate aceste hazardari nu ajuta cu nimic, dimpotriva. Este penibil ca trebuie sa ascultam lucruri fara noima.
Nu astept previzuni individuale exacte, stiu ca este imposibil, fiecare individ ca si fiecare harta sunt unice. Singurul motiv pentru care ma uit la emisiunea realizata de domnia- sa este partea generala, de inceput. Restul sunt doar speculatii si tot imi promit sa inchid televizorul dupa prima parte..



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 2:32 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Fiecare are dreptul la o parere despre priceperea unui astrolog, fiecare il poate judeca asa cum considera mai bine, cu atat mai mult pe acel astrolog care isi asuma riscul de a le vorbi oamenilor despre viata lor.
Eu pot spune ca in cazul meu multe sunt precise, poate prea multe la cat de hotarat sunt eu sa-mi coordonez destinul, viata, intentiile.
Duritatea cu care Urania prezinta aceste aspecte este uneori sfasietoare, rupta parca din iad si prima tendinta este sa negi. O expunere asa cum face ea este plina de riscuri, pentru ca nu este subiectiva, ci particulara. Sa te uiti pe un horoscop si sa identifici esecul pe care nu-l poti evita daca esti un om obisnuit, sa selectezi din multitudinea de aspecte pe cele esentiale si sa poti vedea in ele evenimente, sa legi ceea ce s-a intamplat in trecut si nu s-a consumat in totalitate, cu ceea ce urmeaza sa se intample, sa poti sa intelegi ce trebuie sa spui si ce nu, tine de o putere speciala pe care trebuie sa o aiba un astrolog. Un astrolog nu este un ghicitor gen Minerva & comp, ci un ganditor in ansamblu care produce schimbari in suflet, in profunzime.
Cu putina jena va spuna ca imi vin greu cuvintele acum sa o laud pe Urania, tocmai pentru ca este un astrolog cu o gandire astrologica sedimentata dublata de o educatie centrata pe studiu, nu pe speculatii.
Eu am mai spus si o voi mai spune mult timp de acum inainte: astrologia previzionala este o mare incercare pentru astrolog. Ea o stapaneste foarte bine si spun asta cu foarte multa admiratie si bucurie ca exista un om care poate transmite o informatie astrologica precisa.
Tu ai dreptul sa fii nemultumita si interventia mea nu este o critica asupra parerii tale, ci o replica, o alta parere despre Urania.
O vad extrem de rar, cred ca o data la cateva luni, dar modelul gandirii sale este atat de minunat incat simplul fapt de a o asculta, imi da incredere ca sufletul poate fi gasit si in aceasta lume.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 10:52 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Am inteles, Gheorghita, si aceeasi parere o am si eu despre Urania, am spus si la inceput ca stiu ca este un astrolog de valoare.
Nedumerirea mea este si va ramane ce a cautat la previziuni pentru fiecare zodie, cand practic e imposibil sa nu si gresesti.. Cu asta m-a dezamagit, si nu pentru ca nu se potrivesc- si nu au cum- toate previziunile sale legate de zodii, si nici pentru ca este directa.. Insa banuiesc ca asa i s-a cerut, ceea ce poate parea firesc, pentru ca o emisiune de astrologie trebuie sa aiba ce sa spuna si unora care nu au nici cunostinte elementare, stiu doar ca ei sunt intr-o zodie sau alta.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 11:09 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Marta wrote:
e imposibil sa nu si gresesti...

Este cat se poate de adevarat... Eu, cand o urmaresc, nu iau niciodata cuvant cu cuvant indicatiile ei, ci ma gandesc la faptul ca ea face trimitere la o anumita categorie de evenimente si, pentru cei care nu stiu astrologie si-i urmaresc emisiunea, da un exemplu. Categoria in sine trebuie luata ca atare, daca vrei sa vezi care este echivalentul explicatiilor sale laborioase.
Una peste alta, la putina astrologie pe care o stiu, am reusit sa-mi dau seama ca analiza pe care o face ea cu greu va putea fi egalata de analiza altui astrolog. Multi vorbesc mult, putini sunt cei care spun ceva.
Daca ne referim strict la expresia aceea si la pericolul ei, ca atunci cand o vedem ca pe o sugestie, pe undeva ai dreptate. Spun "pe undeva", pentru ca ea nu se adreseaza direct interlocutorului pentru a-i transfera o sugestie, ci vorbeste la tv, iar tu alegi daca sa-i urmaresti ideile sau nu. Atat timp cat ai de ales nu vad in ce este ea periculoasa spunand. Ce-i drept unele dintre expresiile sale sunt dure, dar asa sunt si in manualele de astrologie serioase unde nimeni nu este iertat...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 7:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
in cazul uraniei eu ascult previziunile pentru varsator zodia mea pentru sagetator-ascendentul dar si la capricorn intrucat asc meu e pe la 25 grade in sag...plus ca ascult ce zice spre ex de marte in casa 1 sau neptun pe casa 2 unde stiu ca le am si eu in tranzit...asa imi vine mai usor sa adun mai multe informatii si sa le gasesc locul pe harta mea natala :)



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sun Dec 21, 2008 3:16 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Ma bag si eu in discutie. De ce? Pt ca de foarte curand am descoperit asta:

http://www.youtube.com/results?search_q ... type=&aq=f

tipul face previziuni zilnice. Va rog sa observati: calitatea/explicatiile/tonusul expunerii. Un stil pragmatic, realist, dar f. tonic, cu accent pe TIPARUL contextului astrologic, nu pe detalii triviale, si, mai ales, cu sublinierea MESAJULUI DIVIN, a LECTIEI pe care fiecare conjunctura astrala, oricat ar fi ea de defavorabila, ne invita de fapt sa ne-o insusim.

Si iata aici si un 'special report' pt fiecare zodie, cu ocazia intrarii lui pluto in capricorn (la fel ca si in cazul Uraniei, cred ca mai degraba punctul de reper e ascendentul; de pilda, ca si tine nemessis, eu am asc in sagetator, dar ma uit la capricorn pt ca prima casa se intinde larg pe sectorul asta, iar tranzitele cam asa mi se potrivesc..).

http://www.youtube.com/results?search_q ... type=&aq=f


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 5:25 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Nu stiu la ce zodie se referea Urania cand spunea ca nativii acelei zodii "nu mai au resurse inerioare" de a trece peste evenimente, dar eu chiar asa ma simt ,cam din vara.

Interesant ca aceeasi stare de "nu mai am putere","imi vine sa cad din picioare "...o au si colegele mele,apropiate ca varsta,dar zodii diferite.

Simt o devitalizare totala, nu ma sperie dar nu ii vad iesirea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 5:39 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
aries wrote:
Nu stiu la ce zodie se referea Urania cand spunea ca nativii acelei zodii "nu mai au resurse inerioare" de a trece peste evenimente, dar eu chiar asa ma simt ,cam din vara.

Interesant ca aceeasi stare de "nu mai am putere","imi vine sa cad din picioare "...o au si colegele mele,apropiate ca varsta,dar zodii diferite.


Nici eu nu mai stiu, am incercat sa nu dau atentie prea mare acestui lucru, pentru ca uneori sugestiile pot fi foarte puternice.
Referitor la ceea ce spui tu, eu nu am observat in jurul meu acest lucru. Poate ca si altii din jurul tau au aceeasi problema sa fie datorita rezonantei? (intram in contact cu aceleasi energii pe care le avem in interiorul nostru, bineinteles in proportii diferite..). Sau fiind colegele tale, poate epuizarea este din cauza serviciului?
Ce faci pentru asta? Banuiesc ca nu ai timp sa stai prea mult sa te rasfeti, sa te relaxezi... dar alimentatie cat mai pura (cereale, fructe si legume), plimbari in aer liber, cred ca sunt mai mult decat binevenite (asta e valabil si pentru mine.. daca nu am timp acum atat cat as vrea, si nici nu pot sa mananc prea multe cereale, sigur dupa Anul Nou; ma bucur insa ca am avut taria sa spun din nou "nu" carnii de porc si de vita de Craciun).

Daca tot suntem la capitolul previziuni Urania, cine dintre cei care sunt in zodia Gemeni sau au ascendentul in aceasta zodie au avut probleme de sanatate, ieri, pe 26? Daca a fost ceva care i-a luat prin surpindere, o cazatura, o lovitura? La mine nu s-a potrivit..; am recunoscut, insa, influentele generale de care vorbea Urania. Si ale lui Gheorghita. Este uimitor..
Fara talent nu poti sa vezi atatea lucruri, insa revin la ideea mea fixa.. fara previziuni structurate pe zodii.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 6:08 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Marta wrote:
Ce faci pentru asta? Banuiesc ca nu ai timp sa stai prea mult sa te rasfeti, sa te relaxezi... dar alimentatie cat mai pura (cereale, fructe si legume), plimbari in aer liber, cred ca sunt mai mult decat binevenite (asta e valabil si pentru mine.. daca nu am timp acum atat cat as vrea, si nici nu pot sa mananc prea multe cereale, sigur dupa Anul Nou; ma bucur insa ca am avut taria sa spun din nou "nu" carnii de porc si de vita de Craciun).


Multumesc pentru sugestii.Sunt mai mult decat binevenite.

In ultima perioada chiar simt o nevoie acuta de cruditati :fructe,legume....Asa ceva se intampla ,de obicei,primavara ,dupa iesirea din iarna.
Timpul de relaxare,odihna,ne cam lipseste la toate [si colegelor] in aceasta perioada.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Previziuni Urania
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 10:38 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Cu placere, Aries.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group