It is currently Fri Mar 29, 2024 2:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Rahu-semnificator si al strainatatii
PostPosted: Thu Jan 01, 2009 4:09 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
In astrologia vedica Rahu guverneaza si tot ceea ce este strain,atipic,excentric si,deci,si strainatatea.Daca Rahu are legatura cu casa a 1a,a 7a sau a12a (si nu numai) pot apare calatorii in strainatate.Rahu in casa1 poate aduce calatorii in strainatate sau stabilirea in strainatate pentru ca casa a1a reprezinta si locul nasterii (adica Rahu aduce o instrainare de locul nasterii),in casa a7a de asemenea find casa opusa casei a1a,a locului nasterii,iar daca este in casa a12a,casa a12a semnificand si pierderea sau departarea de locul nasterii.In plus,in astrologia vedica,Rahu este o planeta separativa si prin plasarea lui in orice casa ne putem astepta ca semnificatiile acelei case sa aiba mult de suferit.
O sa incerc sa va dau un exemplu.In astrograma mea in casa a7a il am pe Rahu,aceasta este prima indicatie de calatorii in strainatate.In al doilea rand,Rahu guverneaza casa a12a (in astrologia vedica casa a12a are lagatura ca calatoriile in strainatate sau cu stabilirea in strainatate).In Rasi,Rahu este plasat in casa a4a (a caminului) de la AL,intr-un semn guvernat de Mercur.Mercur este si guvernatorul casei a 4a de la Ascendent.In Charturthamsa (D-4),astrograma divizionara indicatoare a chestiunilor legate de camin,Rahu este plasat in AL (deci este de asteptat ca un aspect tangibil legat de domiciliu sa se intample in Dasa lui Rahu),si il aspecteaza pe Mercur.Am intrat in Dasa lui Rahu si ma astept ca in Rahu dasa,Mercur antardasa (2016-2019) sa calatoresc in strainatate (sau de ce nu,sa ma stabilesc in strainatate).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Rahu-semnificator si al strainatatii
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 6:38 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Image


Dar ce poate promite Rahu in alte domenii de viata?
In Rasi,Rahu este in casa a7a ca stapan al casei a 12a,si intr-o zodie considerata moolatrikona sa (adica o zodie in care o planeta se comporta ca la "serviciu".Moolatrikona este ca un fel de domiciliu).Deci,ce va aduce Rahu?Cum va spuneam mai sus,dasa lui Rahu poate aduce calatorii in strainatate si chiar domicilierea in strainatate.Mai poate aduce o indepartare de relatiile sociale,fiind o planeta separativa.
Pentru acest horoscop,Rahu este si Bhratru karaka,care inseamna 'semnificator pentru frati,surori' dar mai inseamna si semnificator pentru guru,maestru spiritual.Fiind stapan al casei a 12a si fiind aspectat prin rasi drishti de cei doi invatatori,Jupiter si Venus, arata inalta spiritualitate a maestrului spiritual.Cand poate apare intalnirea cu maestrul spiritual?Pai cred ca in dasa lui Rahu in carte am intrat din decembrie.In astrograma divizionara responsabila cu spiritualitatea pe care am atasat-o mai sus,Rahu este plasat in casa a4a (in Varsator,deci in domiciliu) in conjunctie cu Luna,care este stapanul casei a9a (gurul) dar si cu Ketu,care este co-guvernator al ascendentului in Scorpion.Primele informatii spirituale le-am primit (din interior aproape,Luna este in casa a4a) in dasa lui Marte,care s-a incheiat in decembrie si in antardasa Lunii.Marte este atmakaraka pentru prima parte a vietii,iar Luna pentru mai tarziu (de fapt cred ca in Marte dasa-Luna antardasa s-a facut trecerea de la o atmakaraka la cealalta).
In plus,despre ce activitate spirituala este vorba in viata mea?In casa a7a (fiind a4a de la a4a,arata ce are un nativ in suflet ca spiritualitate) de la atmakaraka (Luna) se afla planetele resposabile cu bhakti-yoga,Venus si Mercur.Aceasta configuratie arata ca sant devotat Divinitatii.
De ce am scris toate acestea in topicul despre Rahu si strainatatea?Pai ma gandeam ca ce v-am spus are lagatura cu Rahu si daca nu ma iau ca mine cobai sa invat astrologie,pot incerca pe astrogramele altora?Poate invatam toti cate ceva.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group