It is currently Thu Mar 28, 2024 11:14 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: The butterfly effect
PostPosted: Sat Jan 03, 2009 5:39 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mi-e greu sa vorbesc despre acest film...Si mai greu imi e sa va spun ce impact minunat a avut asupra mea.
Vi-l recomand cu toata caldura daca nu l-ati vazut.
Daca l-ati vazut, poate vreti sa impartasiti parerile voastre... :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: The butterfly effect
PostPosted: Thu Jan 08, 2009 8:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
The butterfly effects 1


The butterfly effects 2


Le-am vazut pe amandoua in 2004 si 2006, atunci cand au aparut. Ca sf sunt interesante care iti tine atentie treaza pana la final. Mesajul este insa lovit de mentalitatea de fast food americana in care totul trebuie sa fie asa cum gandeste mintea limitata a unui om. Personajele din acest categorie au puteri supranaturale, dar aleg sa faca gesturi identice cu acelea pe care le-ar face daca nu ar avea aceste abilitati. La ce rost sa le ai, te intrebi?
Deci ca mesaj amandoua sunt de ignorat, dar ca realizare sunt chiar impresionante. Nu iti transmite prea multa calitate esoterica, mai ales ca abordeaza un subiect de acest gen, dar te impresioneaza. Eu am fost foarte impresionat!
Erica Durance face nota discordanta fata de tot ceea ce apare in film. In "The butterfly effects 2" apare altfel decat in Smallville, mult mai matura si mai atenta la jocul ei actoriscec, mai sigura pe profunzimea mesajului sau pe care il transmite independent de actorul cu care interactioneaza si mai putin pe senzualitatea excesiv corporala, prospetimea si, de ce nu, nebunia unui corp potrivit pentru un cadru care sa te impresioneze foarte tare.
.. sau poate sunt subiectiv, asa cum, probabil, sunt in privinta lui Cate Blanchett, o fascinanta actrita si, deopotriva, o femeie misterioasa.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: The butterfly effect
PostPosted: Thu Jan 08, 2009 9:03 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Nici pana acum nu am inteles de ce anume am picat atat de mult in mine dupa ce am vazut acest film...Ceva din continutul lui m-a marcat profund si m-a facut sa intru intr-o zona interioara foarte greu accesibila. Am cateva intuitii vizavi de motivul reactiei, dar nici acelea nu imi sunt destul de clare...
In fine...Ceva profund din mine a vibrat si a iesit la suprafata.Cred ca, pana la urma, asta e tot ce conteaza! :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: The butterfly effect
PostPosted: Thu Jan 08, 2009 9:19 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
irina wrote:
Cred ca, pana la urma, asta e tot ce conteaza! :)


Absolut de acord...

Multi se intrebau de ce eram eu atat de atasat de filmele lui Jet Li, de ce mi-a placut atat de mult Sora 13 (nu stiu daca va mai amintit, a rulat prin '85, '86 in cinematografe) sau de ce imi placea atat de mult muzica indiana, cea orientala in general, in situatia in care dispretuiam foarte tare manelele...si acum la fel.
Exista o rezonanta si faptul ca exista nu inseamna nici ca e bine, dar nici ca e rau, ci pur si simplu exista ...
E tare frumos finalul mesajului tau, mai ales ca Gemenii pot foarte bine sa accepte paralelismul ideilor, adoptarea concomitenta a mai multor idei fara a le tulbura existenta...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: The butterfly effect
PostPosted: Fri Jan 09, 2009 1:21 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
coser wrote:
mai ales ca Gemenii pot foarte bine sa accepte paralelismul ideilor, adoptarea concomitenta a mai multor idei fara a le tulbura existenta...


Asta asa e... :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group