It is currently Thu Mar 28, 2024 9:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 9:37 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Iata o metoda interesanta:
"Litere Numere Semnificatie
A-J-S 1 Curaj,initiativa,lider.
B-K-T 2 Pace,parteneriat,diplomatie,spiritualitate.
C-L-U 3 Imaginatie,expresie,bucuria de a trai,creatie.
D-M-V 4 Constructie,ordine.
E-N-W 5 Sexualitate,libertate,cunoastere,constructivitate.
F-O-X 6 Artist,responsabilitate,iubirea de faima.
G-P-Y 7 Analiza,intelegerea stiintei,meditatie,iubire de singuratate.
H-Q-Z 8 Judecata,satisfactie materiala,putere,organizare.
I-R 9 Iertare,lipsa egoismului,filantropie,standarde divine.


Tabel de intensitate
Numar 1 2 3 4 5 6 7 8 9
De cate ori sa apara 3 1 1 1 3 1 0 1 3


Pentru un caracter echilibrat,nr 1 trebuie sa apara de trei ori intr-un nume.Mai multi de trei de 1 face o persoana deficienta in vointa,initiativa si determinare.Numerele 2.3,4 trebuie sa apara cate o data in nume.Numarul 5 trebuie sa apara de trei sau patru ori pentru un comportament echilibrat.Daca 6 apare de mai mult de o data,da o puternica caracteristica.Numarul 7 se poate sa lipseasca din multe nume din moment ce puterea de analiza si un simt inalt al perfectiunii se gaseste rar.Daca 8 apare macar o data da o putere de a organiza buna si abilitatea de a infrunta cu bine situatiile critice.Mai multi de 9 arata o natura toleranta pana la sacrificiul de sine.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 9:47 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Si exemple:
Exemplul 1.


MOHANDAS
46815411
KARAMCHAND
2191438154
GANDHI
715489

3+2+7=12=3 ESTE NUMARUL DESTINULUI
Calculul intensitatii
123456789
711531132

Sapte de 1 i-a dat o initiativa extraordinara,determinare si pozitia de lider.Patru de 4 i-a dat abilitatile practice.Trei de 8 i-a dato putere extraordinara de a judeca si de a filosofa.

O sa revin cu alte exemple ale numerologului respectiv.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 10:01 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Exemplul 2.
SUBHASH
1328118
CHANDRA
3815491
BOSE
2615

6+$+%=6,NUMARUL DESTINULUI.

Calculul intensitatii
123456789
622121031

Multi de 1 si de 8 i-au adus o mare putere de a lua initiativa,judecata si o pozitie de lider.
[este vorba de un luptator pentru independenta Indiei]




Exemplul 3.
RAMAKRISHNA
91412991851
PARAMHANSA
7191481511

5+2=7,NUMARUL DESTINULUI.

Calculul intensitatii
123456789
910220124

Mai multi de 1 si de 9 i-a dat talentul,curajul,rabdarea si devotiunea pentru Dumnezeu.A fost un gigant al spiritului.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Mon Jan 05, 2009 10:17 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Exemplul 4.
JAWAHARLAL
1151819893
NEHRU
55893

Calculul intensitatii
123456789
503030022

Excelenta putere de analiza si cunoastere stiintifica data de cei trei de 3.Cinci de 1 si doi de 8 sant responsabili de puterea sa de judecata.Deasupra acestora,toleranta,iertarea si trairea pentru o cauza universala sant aduse de cei doi de 9.


Exemplul 5.
RICHARD
9938194
BENJAMIN
25511495
SPECK
17532
Calculul intensitatii
123456789
422240114

Patru de 1 i-a dat o vointa puternica si determinare.Iubirea de libertate si independenta sant aduse de patru de 5.Absenta lui 6 este responsabila pentru lipsa idealurilor inalte ca iubirea si simpatia.Doi de 3 i-au adus egoismul,cruzimea si natura neiertatoare.A fost un ucigas in serie american.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 3:04 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
marian12345 wrote:
O sa revin cu alte exemple ale numerologului respectiv.


Ne spui , te rog si despre cine-i vorba?
Am vazut ca valoarea numerica a literelor redata de tine mai sus corespunde cu ceea ce Anatol Basarab numeste in cartea sa sistem "contemporan " de conversie litera/cifra. Si el spune ca nu toti numerologii atribuie literelor aceeasi valoare numerica..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 3:34 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Este vorba de un indian,Atul D. Maheswari.Exista o revista, numita "Express Star Teller",de astrologie indiana iar articolul de numerologie postat de mine mai sus este de pe pagina web a acestei reviste.Cred ca este interesanta abordarea,dar necesita pricepere in a interpreta numerele optinute prin convertirea unui nume din litere in cifre.
Despre sistemul de convertire nu stiu sa-ti spun mai multe,mi-e greu sa-mi spun o parere,mai ales ca nu am studiat numerologia.Cred ca e greu sa stabilim autoritati in acest domeniu,mai ales ca este un domeniu de granita cu alte sisteme de divinatie si astfel e greu de gasit numerologi puri.Poate Anatol Basarab sa fie unul,pentru Romania.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Sat Jan 17, 2009 1:44 am 

Joined: Tue May 09, 2006 6:01 pm
Posts: 38
Care nume il folosim? Care e mai representativ?...cel dinaintea casatoriei sau dupa...
eg.
(inainte)
123456789
402230011
(acum)
123456789
304110011
:?:

ps...ce interesant! Nr destinului meu e 5
(4 si respectiv 10 )deci 5 ininte de casatorie si dupa e la fel (4+10)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Sat Jan 17, 2009 4:21 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Se folosesc ambele nume. Pana la casatorie caracterul si soarta se oglindesc in vibratia cifrei primului nume, dupa care capata o noua orientare sub influenta celui de-al doilea nume ( al sotului). Explicatia este din cartea lui A. Basarab, "Numerologia in viata fiecaruia".



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Sat Jan 17, 2009 11:41 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela, se folosesc ambele nume, anterior casatoriei si cel actual, combinate?
Nu mai stiu pe unde am vazut ca unii spun ca s-ar folosi separat- adica o data trebuie tinut cont de vibratia de la nastere, si apoi se naste o noua fiinta (practic ar fi doua analize numerologice distincte).



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Sat Jan 17, 2009 7:33 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Eu sunt intr-o situatie destul de ciudata: sunt botezata in biserica Irina Gabriela, dar in buletin sunt doar Irina si asa imi spune toata lumea.De fapt, am aflat si eu destul de tarziu ca sunt botezata si Gabriela... :roll:
In acest caz, pun la socoteala si numele Gabriela, sau daca nu e trecut in buletin el nu conteaza in acest calcul? :roll:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Sat Jan 17, 2009 11:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Marta,
nu am gasit scris explicit ceea ce spui tu, dar banuiesc ca se analizeaza impreuna. Ma gandesc ca vibratia numelui ce il primim la nastere constituie baza, este ceea ce la momentul casatoriei devine trecut, iar trecutul il purtam dupa noi. Al doilea nume aduce prin vibratia cifrei doar o noua orientare, care are insa ca punct de plecare o baza, vibratia numelui vechi, sub care ne-am conturat anumite trasaturi de caracter..asa cred eu..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Thu Mar 19, 2009 6:37 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
irina wrote:
Eu sunt intr-o situatie destul de ciudata: sunt botezata in biserica Irina Gabriela, dar in buletin sunt doar Irina si asa imi spune toata lumea.De fapt, am aflat si eu destul de tarziu ca sunt botezata si Gabriela... :roll:
In acest caz, pun la socoteala si numele Gabriela, sau daca nu e trecut in buletin el nu conteaza in acest calcul? :roll:

Citez din "Numerologia in viata fiecaruia" -Anatol Basarab
"Cand femeia se casatoreste ea isi schimba numele de familie.Cifra numelui ei pana la casatorie ne arata caracterul si soarta acesteia pana in momentul casatoriei.Cifra numelui schimbat,adica al sotului,arata cum femeia respectiva va fi influentata in directia caracterului si soartei de catre noul nume de familie."


Nu am citit decat vreo 4 carti despre numerologie si o multime de articole pe diverse site-uri,insa pana la aceasta carte si pe mine ma munceau intrebari ca ale tale.Aproape peste tot era specificata urmatoarea indicatie:"Se calculeaza numarul numelui si prenumelui complet".Eu pe undeva simteam ca ceva nu are sens,deoarece,daca numarul casei ma influenteaza,daca numarul zilei sau a unui an o face,este fIresc ca si numarul unui alt nume sa ma influenteze.
Nu pot nega fostul nume.E radacina a neamului meu,insa eu nu-l mai folosesc.Nu mi-a placut niciodata si,desi am divortat,am cerut sa pastrez numele de familie a fostului sot.Daca viata mea s-a schimbat?Categoric.Acest nume mi-a schimbat in primul rand comportamentul si cumva viziunea mea fata de propria-mi persoana si fata de cei din jur.Acest fapt mi-a dat incredere in mine.Si asta a simtit-o ,in primul rand,viata mea de toate zilele.
Altceva:acum 3 ani am inceput sa folosesc un nume de alint in locul numelui de botez si celui de alint folosit de toata lumea pana in acel moment.Pur si simplu oamenii importanti din viata mea au inceput sa-mi spuna firesc cu acel alint care il alesesem.Imi spuneau ca adevaratul meu nume le place,insa cumva savurau felul in care suna noul nume atunci cand il rosteau.Viata mea s-a schimbat subtil din nou si abia dupa o vreme am descoperit ca numele ce il alesesem are acelasi numar cu cel al destinului meu.
A fost ceva instinctiv,ceva ce imi vibrase mie mult-mult timp undeva in inconstient.


Si ca o confirmare ieri am gasit in cartea mai sus citata(alaltaieri am cumparat-o!) urmatoarele enunturi:

"Numele omului poate contribui mult la evolutia lui insa numai prin amplificarea sau franarea unor calitati inscrise in matrita de baza.
Luat de unul singur,prenumele are o influenta activa asupra comportamentului.Aici poate fi vorba si de diverse porecle si modificari ale prenumelui.".


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretarea numerologica a numelui
PostPosted: Fri Mar 20, 2009 4:45 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Am inteles. Multumesc mult, Lara. :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group