It is currently Thu Mar 28, 2024 5:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Thu Sep 25, 2008 9:15 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
LUNA NOUA IN BALANTA -29 SEPTEMBRIE 2008 ORA 11:12- LA RASCRUCE DE DRUMURI…
daca vreti sa cititi despre aceasta Luna Noua:

http://adriana-astro.com/?p=153#more-153



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 8:02 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Este interesant ce ai scris, Adria, ceea ce mi se pare curios este ca ora Bucurestiului la care are loc Luna noua este 11,11.. (11, cum probabil stii, e numar maestru). Cu ascendentul momentului in Scorpion chiar devine interesant.. (la mine ascendentul cade exact peste conjunctia Luna- Neptun si in sextil la Pluton, dar cum conjunctia este in careu cu Neptun in tranzit, ia sa fiu eu atenta.. :twisted: )



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 12:23 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Pe langa ora , 11 , care in numerologie este un Numar Maestru, un numar destul de intuitiv, si , am accentuat in finalul articolului ca forta acestei Luni Noi este intuitia, destul de sugestiv mi se pare si gradul in care se produce aceasta Luna Noua:

Simbolul Sabian pentru gradul 7 Balanta :

“ Vrajitoarea hraneste pui de gaina inspaimantati de un soim pe care ea l-a imblanzit”, este un grad ce ne vorbeste de imblanzirea puternicului, inaltarea slabului, controlul fortelor naturii de catre inteligenta mai inalta., transmutare prin munca .

Acest ciclu de Luna noua ne da sansa de a vedea nu doar ceea ce vrem, ci si ceea ca am facut in trecut , un trecut ce vine acuma peste noi , fia am facut bine fie am facut rau. Aceasta este o lege a naturii , de echilibrare, este un grad ce accentueaza atat de bine legea karmei iar prin legatura ei cu legile fizicii , a mecanicii newtoniene care afirma ca ” fiecarei actiuni i se opune o reactiune egala ca intensitate si contrara ca sens”, popular, daca in trecut am plantat destui spini cu siguranta nu vom culege trandafiri, este un timp in care trebuie sa acceptam fie succesul fie esecul , depinde foarte mult ce anergii am folosit in trecut si in ce scop, este un punct de cotitura , de schimbare .Fiecare dintre noi trebuie sa ne asumam responsabilitatile nu doar pentru beneficiile rezultate dintr-o actiune trecuta dar si pentru esecurile generate, un beneficiu ce aduce imblanzire, un esec ce vrea depasire prin schimbare .Orice schimbare inseamna ceva nou, important este sa stii motivul acestei schimbari si sa fii pregatit , sa actionezi ca un binefacator pentru tine insuti, cheia fiind corectitudinea. Este un timp in care este bine sa permitem celorlalti sa faca proprtiile alegeri fara sa influentam aceasta alegere , aceasta noua cale de invatare, de evolutie. Fiecare dintre noi trebuie sa actioneze in conformitate cu crezurile, nevoia de corectitudine, dar si in rapot cu trecutul .

La nivel grosier , legea karmei este exprimata destul de dur “ochi pentru ochi si dinte pentru dinte”, dar atitudinea pe care o avem fata de experientele traite reprezinta un factor crucial, este cea care determina daca, atunci cand suntem confruntati cu experiente dificile noi alegem sa suferim ( blestemandu-ne soarta ) sau alegem sa ne schimbam , transformandu-ne si invatand din lectiile oferite de viata , generate de propriile alegeri , fapte, ganduri.

Am scris mai multe pe blog.



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 3:25 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
ADRIA wrote:

La nivel grosier , legea karmei este exprimata destul de dur “ochi pentru ochi si dinte pentru dinte”, dar atitudinea pe care o avem fata de experientele traite reprezinta un factor crucial, este cea care determina daca, atunci cand suntem confruntati cu experiente dificile noi alegem sa suferim ( blestemandu-ne soarta ) sau alegem sa ne schimbam , transformandu-ne si invatand din lectiile oferite de viata , generate de propriile alegeri , fapte, ganduri.

Am scris mai multe pe blog.



Adria, mi se pare incredibil ce spui tu aici...Da, acum ca ma gandesc, imi dau seama ca, de cand e luna noua in balanta, imi suna in urechi o replica din "Stapanul Inelelor"- "I wish the ring have never come to me...". Stiu ca e amuzant, dar mie asa mi se intampla...Franturi din cantece, poezii, filme, spectacole, ma "bantuie" o perioada, si abia apoi inteleg de ce si care e semnificatia lor...Poate ar trebui sa trec de partea amuzanta a felului in care mi se "soptesc" tot felul de lucruri si sa le iau mai in serios, nu?Privind in urma, imi dau seama ca am fost de multe ori avertizata asa...
Ramanand in simbolistica, poate ar trebui sa inteleg ca, asa cum Frodo a facut ceea ce TREBUIA EL SA FACA , oricat de greu i-a fost, la fel trebuie sa-mi asum si eu drumul meu, oricat de greu mi s-ar parea mie acum...
Iti multumesc pt ceea ce ai scris! Mi-a sunat un clopotel! :wink:

Scuze daca sunt off-topic!!! :oops:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Mon Sep 29, 2008 5:05 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
ADRIA wrote:
Simbolul Sabian pentru gradul 7 Balanta...
.

De ce gradul 7 si nu 6 ?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 6:10 am 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Pentru ca fiind la gr.6,33 se ia in considerare 7.Ca la secole.Suntem in secolul XXi,desi anul este 2007. :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 6:26 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Da, Lara...cam asa ceva. :)
Intre timp am gasit explicatia: o planeta aflata la un anume grad, zice ca activeaza Simbolul Sabian corespunzator gradului urmator...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 8:17 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ideea se aplica la un nivel mult mai amplu. O planeta sau un semn care se confrunta cu probleme, disfunctii, dezechilibre indicate de semnul din urma, afiseaza trasaturile negative ale semnului din fata. In felul acesta simbolul sabian din fata se activeaza.
Ramane ca practicantul sa stabileasca daca o anume conjunctie, pozitie planetara este stanjenita cumva de grad sau semnul din spate, pentru a putea activa gradul sau semnul din fata.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 4:12 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Adica,daca nu ar stanjeni,ci din contra ar amplifica binele acelui punct,atunci ar trebui sa luam in considerare gradul 6 ,in cazul nostru?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Sep 30, 2008 7:55 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Conform renumitului astrolog Dane Rudhyar , valoarea practica a Simbolurilor Sabiene in aplicarea astrologiei este dincolo de orice indoiala, au fost dovedite in sute de cazuri atat in hartile natale cat si in cele orare importante.


Dane Rudhyar spune :
"Orice fractie a unui grad trebuie considerata ca un grad intreg, 15 grade Taur se citeste ca 15 grade Taur , dar 15:25 grade Taur ca si 15:59 Taur trebuie sa se citeasca 16 grade Taur."



_________________
Blog
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Wed Oct 01, 2008 10:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
ADRIA wrote:
Dane Rudhyar spune :
"Orice fractie a unui grad trebuie considerata ca un grad intreg, 15 grade Taur se citeste ca 15 grade Taur , dar 15:25 grade Taur ca si 15:59 Taur trebuie sa se citeasca 16 grade Taur."


Astrologia personalitatii, Editura Herald, Bucuresti, 2005, pagina 260. Acelasi tip de explicatie gasim si in Lynda Hill & Richard Hill, Oracolul simbolurilor sabiene, Editura Solteris, pagina 24

Totusi aceasta teorie a rotunjirii gradelor se aplica doar la simbolurile sabiene si doar din comoditate. In analizele astrologice serioase gradul 30 nu exista, 30 devine inceputul zodiei urmatoare... Din nou spun ca aceasta este moda impusa de viziunea americana a astrologiei..
Armand Constantinescu a inteles acest lucru si in Cer si destin prezinta simbolurile sabiene pe intervale nu pe valori: primul grad 0-1, al doilea grad 1-2 etc.. Evident, situatia este diferita de modalitatea agresiva de a brusca mintea cititorului care are Soarele la 15 grade si 25 minute intr-o zodie si ii se spune ca trebuie sa considere 16.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 2:31 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
coser wrote:
Ideea se aplica la un nivel mult mai amplu. O planeta sau un semn care se confrunta cu probleme, disfunctii, dezechilibre indicate de semnul din urma, afiseaza trasaturile negative ale semnului din fata. In felul acesta simbolul sabian din fata se activeaza.
Ramane ca practicantul sa stabileasca daca o anume conjunctie, pozitie planetara este stanjenita cumva de grad sau semnul din spate, pentru a putea activa gradul sau semnul din fata.


Dle Coser, imi cer scuze, dar ca de obicei, nu reusesc sa inteleg! :oops: :oops: :oops:
Sa luam un exemplu concret, pentru care vreau sa inteleg ceea ce ati explicat mai sus: punctul reflex este la gradul 24 varsator. El se exprima acum negativ. Asta inseamna ca se activeaza automat semnificatiile negative ale gradelor care-l incadreaza? :roll:
Si pentru a-l putea exprima pozitiv, trebuie mai intai sa exprim pozitiv semnul din spatele lui? :?: :roll:

V-am spus ca nu am inteles! :oops: :oops: :lol:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 8:39 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ai inteles perfect! Este exact asa cum ai spus!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Tue Jan 06, 2009 1:59 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
:shock: :shock: :shock:
Nu ma asteptam! :lol: :lol: :lol:

Va multumesc mult pentru raspuns. :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 6:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Dle Coser, s-a mai nascut o intrebare care are nevoie de confirmarea dvs.
Aceasta metoda (a rezolvarii semnului din spate) se aplica si in cazul axelor interceptate?
Stiu ca rezolvarea unei axe interceptate implica mai multe lucruri, dar ma intrebam daca nu cumva trebuie inclusa si metoda discutata mai sus. :roll:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Wed Jan 07, 2009 7:38 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Se poate Irina, dar e complicat raud e tot. Nu ai cum, in mod simplu, sa delimitezi trasaturile unei case fara sa o analizezi in raport cu cea complementara, pentru ca e vorba de o axa, ori in acest caz avem de-a face cu valente unilaterale: un element se exprima in raport de relatie cu semnele din fata si respectiv spatele reperului.
Ori daca reusesti sa faci asta, obtii aceleasi informatii ca atunci cand analizezi axele interceptate in raport cu casele legate, acesta din urma mult mai simplu de abordat si mai creativ. Este ca si cum vrei sa ajungi de la Bucuresti la Constanta, dar nu direct, ci inconjurand planeta pe la vest.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Luna Noua in Balanta
PostPosted: Thu Jan 08, 2009 2:32 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Am inteles!
Ma gandeam ca, poate am scapat eu ceva din vedere in cautarile mele interioare, cum s-a intamplat si cu punctul reflex si simbolurile sabiene ale gradelor ce-l incadreaza. Am avut revelatia faptului ca fff multe din problemele mele stau in cele 2 puncte reflexe descoperite recent si al gradelor ce-l incadreaza.De aceea m-am gandit ca e posibil sa se intample asta si in cazul axei interceptate si sa nu fi vazut eu pana acum...Dar se pare ca nu am facut decat sa ma complic. :lol:
Va multumesc mult, mult pentru raspunsuri.Sunt intr-o perioada speciala de cautari si revelari ale lucrurilor...
De aceea am tot felul de intrebari.

Va multumesc! :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 17 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group