It is currently Fri Mar 29, 2024 12:17 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 45 posts ] 
Author Message
 Post subject: Anatol Basarab
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 11:37 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ajutat de o buna prietena, am reusit de curand sa-l vad pe Anatol Basarab intr-o emisiune inregistrat de pe B1. Nu cred ca mai era nevoie sa spun eu acest lucru, dar am tinut sa mentionez ca, dupa parerea mea, Anatol Basarab este cel mai bun numerolog pe care l-a dat vreodata ginta romana. Nu incape nicio discutie ca, pe langa numerologie, Anatol detine un bogat volum de cunostinte despre esoterism, fiind in tema cu procesele si mecanismele lumii vii.
Iata un varsator cu o gandire limpede, cu o viziune clara, cu un tonus interior special ce nu poate fi doborat de oscilatiile impuse de superficialitate. Nascut (dupa datele preliminare pe care le detin in acest moment) cu Saturn in Pesti si Uranus (retrograd) conjunct cu Pluton in Fecioara, Anatol cel pasionat de esoterism, poate intelege mecanismul haosului mondial, al anarhiei, al dezinformarii si al manipularii pe care le traim acum cand cele doua planete (Saturn si Uranus) se opun din nou, dar din pozitii inverse (Saturn din Fecioara si Uranus din Pesti).
Emisiunea a fost inregistrata in 3 parti. Acum am postat prima parte, dar voi reveni si cu celelalte 2 parti.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 11:52 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Foarte interesant, multumim mult. Eu apucasem sa vad ceva din emisiune, asa, spre final, chiar nu ma gandeam sa am norocul sa vad tot :) .



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sun Nov 23, 2008 2:28 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Se vede si din firea lui,se simte ca ar vrea sa spuna cit mai multe din ceea ce stie,sa daruiasca cunoastere,si asta arata un mare caracter,pe linga marea pricepere,cred,in domeniul numerologiei si al esoterismului.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Nov 24, 2008 6:40 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Urmatoarele doua parti...




_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Nov 25, 2008 12:38 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
L-am urmarit cu mare atentie pe Anatol Basarab. Abia acum am inteles ca pentru individ cea mai importanta este cifra de vibratie a zilei de nastere, si nu cifra rezultata prin insumarea datei de nastere : zi , luna, an. ( explicat de el in partea a doua a inregistrarilor atasate aici de Gheorghita ).
Afland ca singura care ne influenteaza la nivel personal este vibratia zilei natale, m-am gandit la o similitudine intre cifra zilei natale ( numerologie) si planetele interioare ( personale) - astrologie, respectiv intre cifrele care reprezinta luna si anul nasterii si planetele exterioare...... si mergand putin mai departe, am asociat vibratia cifrei corespunzatoare lunii nasterii cu planetele impersonale, iar cifra anului natal cu planetele transpersonale de pe tema natala...
Este ceva valabil in ce spun eu aici?



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Nov 25, 2008 2:02 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Eu cred ca nu cifra zilei de nastere este cea mai importanta, ci cifra Idealului Vietii (asa imi place sa-i spun),optinuta prin insumarea cifrelor zilei de nastere,a lunii si a anului.Cred ca in alt sens spune A. Basarab ca omul sa cunoasca cifra de vibratie personala,adica cifra zilei de nastere,in sensul ca omul trebuie sa cunoasca macar cifra de vibratie a zilei de nastere.Daca vom crede ca doar cifra zilei de nastere este cea mai importanta este ca si cum am spune ca doar Ascendentul este important intr-o astrograma si nu intregul continut al acelei harti astrale.Ceea ce Dumnezeu a pregatit pentru un om intr-o anumita viata cred ca este aratat de cifra insumata a datei de nastere, aceasta fiind ca un cod responsabil cu destinul atribuit unui anumit om de catre Univers (=Dumnezeu).



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Nov 25, 2008 3:57 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Citind si parerea ta, Marian, ma gandesc din nou la similitudini intre Numerologie si Astrologie...
Daca in ceea ce spusesem mai sus ma gandisem la o asemanare intre vibratiile datei de nastere si planetele ce ne influenteaza, interioare si exterioare, acum ma gandesc la o asemanare intre vibratia datei de nastere ( zi, luna ,an) si cei trei guvernatori( traditional ,esoteric si ierarhic) ai semnului natal. Persoanelor care raman toata viata sub influenta guvernatorului traditional, fara a fi preocupate de evolutia lor spirituala, le este probabil suficient sa cunoasca vibratia zilei de nastere. Pentru cei care din convingere se orienteaza spre evolutia spirituala, as asemana vibratia cifrei lunii natale cu influenta guvernatorului esoteric, si mai departe, vibratia anului natal cu influenta guvernatorului ierarhic..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 11:21 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Foarte important a fost pt. mine sa vad aceasta emisiune (multumesc!) O emisiune cu oameni seriosi care vorbesc firesc, fara urma de buhuhu...
Trebuie sa spun ca am avut luna trecuta, pe fondul unei deznadejdi ingrozitoare, o stare identica cu cea pe care D-na Geta Heimer a descris-o in aceasta emisiune. O intelegere instantanee a lucrurilor (greu de pus in cuvinte) ... aceeasi desprindere de pamant, dar cu senzatia ca esti si sus si jos, convingerea ca tu esti toti oamenii si ... gardul si piatra... asimilarea experientei fiecaruia din acestia (acestea) ... Citindu-l pe Culianu, am intalnit acest tip de experienta atunci cand vorbea despre a patra dimensiune.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 11:56 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Poate fi vorba si despre un fenomen fizio-kundalini declansat de o aprofundare a unei stari extreme. Oricum ar fi, daca ceea ce experimentezi te duce spre intelegere, efectul nu poate fi decat unul bun...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 11:03 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da... in acel moment am INTELES multe chiar daca, de fapt, doar am intrezarit ceva... A fost a treia experienta de acest tip, toate intamplandu-mi-se in momente limita, la vreo 2 ani diferenta una de alta. Prima oara mi-am revazut viata, toate episoadele petrecandu-se instantaneu si, atunci am avut o revelatie cu privire la rostul lucrurilor. A doua oara s-a oprit, pur si simplu, timpul... Abia acum, insa, am inteles ce trebuie sa schimb, cum trebuie sa vad lucrurile. Fiecare episod a fost mai puternic decat celalalt dar... atat. Chiar daca am INTELES, tot nu pot trai, inca, in spiritul a ceea ce am inteles. Lucru care ma face sa sufar intr-un fel...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sat Dec 20, 2008 11:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mermaid wrote:
Chiar daca am INTELES, tot nu pot trai, inca, in spiritul a ceea ce am inteles. Lucru care ma face sa sufar intr-un fel...


Esti prea dura cu tine... Poti fi un bun ganditor chiar daca citesti cartile din biblioteca personala o singura data... Pentru un om sensibil, colectia de stari inseamna cunoastere. Sa stii ceea ce stii tu si sa iti traiesti viata inseamna cunoastere personala dincolo de modele cunoscute, arhiprezentate in lucrari de specialitate.
Viata este ceea ce traiesti, nu ceea ce crezi ca traiesti!
... ceea ce ne-ai spus sa ti s-a intamplat de cateva ori este pur si simplu minunat.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sun Dec 21, 2008 8:35 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
coser wrote:
Urmatoarele doua parti...
[]

Eu n-am putut sa le mai vad ! :( Ce s-a intamplat cu ele,Gheorghita?Abia ce imi deschisese apetitul prima parte.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 22, 2008 12:41 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pai, nu stiu, ele se vad pe forum de ceva vreme, poate ar trebui sa folosesti un alt browser...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 22, 2008 5:44 am 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Da,uit mereu de browser.
Am intrat folosind Google Chrome si acum le pot vedea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Fri Dec 26, 2008 12:37 am 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Domnul Anatol Basarab va fi invitat din nou la emisiunea 360 grade,de pe B1 tv,sambata ,de la ora 19.Se specifica in promo ca va vorbi despre anul 2009 din perspectiva numerologica.Emisiunea se transmite si in reluare duminica de la ora 13. :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Fri Dec 26, 2008 12:55 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
merci frumos, cris! ma bucur sa aflu, nu stiam.. :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 12:45 pm 

Joined: Thu Sep 04, 2008 8:57 pm
Posts: 65
Cu multa placere,draga Mihaela!
Si daca tot m-am apucat de facut anunturi,au fost ieri la B1,in emisiunea Trenul vietii,invitati mai multi astrologi,printre care si Cristina Demetrescu,si s-a vorbit despre 2009.
Cine este interesat si nu a vazut emisiunea ,ea este difuzata astazi in reluare de la ora 17.
A prezentat ceva foarte interesant d-nul Teodor Vasile,in legatura cu paralele care se pot face intre lunile anului 2009 si trecut.
Mertita vazuta emisiunea! :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sat Dec 27, 2008 1:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
cris22 wrote:
...au fost ieri la B1,in emisiunea Trenul vietii,invitati mai multi astrologi,printre care si Cristina Demetrescu..

Da, Cris, am pierdut putin din inceput, ca nu stiam de ea, dar am vazut restul...
Cred ca deja stii ca pe 31 dec, la ora 20, tot pe B1,evident, va fi emisiunea Uraniei, dedicata anului ce vine... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 3:08 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Am gasit blogul dlui Anatol Basarab, unde este si un articol despre anul 2009, si multe alte lucruri interesante. :D

http://anatolbasarab.blogspot.com/



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 8:49 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
<<Treptat Rusia se va ridica din genunchi si intreg globul ii va vedea maretia. Treptat Rusia va deveni nu numai o putere militara si economica dar si spirituala, stiintifica>>

scuze, pe mine fraza asta ma cam pune pe ganduri...

plus ca eu am o problema cu predictiile astea panicarde. Sunt unii care simt o voluptate secreta in a sadi in oameni samanta fricii si a indoielii. Mie mi se pare ca rostul predictiilor nu este o insiruire elaborata de evenimente (pozitive sau negative), ci, cum am mai spus, deslusirea mesajului divin, a SENSULUI evenimentelor si furnizarea SOLUTIILOR de aparare.

Imi spunea cineva de o tipa care a citit cartea lui Basarab si s-a sinucis. Cum a spus Iisus: 'Ii veti cunoaste dupa roadele lor'...

Bine, nu zic ca anul 2009 va fi usor, sau ca ne asteapta o perioada de relaxare... Dar lucrurile astea pot fi spuse si altfel. Nu edulcorat, tot in spiritul adevarului, dar mergand, in primul rand, la esente. Si inducand in oameni speranta, curajul, credinta...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 8:51 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
am uitat: citatul era de pe blogul lui, din articolul cu 2009...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 9:10 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Mie nu mi s-a parut deloc asa cum spui tu, doroteea...
Si apoi, chiar daca nu ar induce speranta, curajul, credinta, cum spui tu, tine de el ca cei care citesc sa le aiba? :?:
Iar persoana care a citit cartea lui si s-a sinucis, ti se pare ca e vina lui? Mie mi se pare ca e vina ei, in sensul ca atat a putut ea sa inteleaga...sau nu a avut curajul sa accepte ce a citit acolo...
Chiar mi se pare extrem de incorect sa cantaresti asa lucrurile! Imi cer scuze daca te superi, dar mesajul tau m-a revoltat!
Lucrurile sunt asa cum sunt! De ce sa ne ascundem dupa deget?
Si iarta-ma, dar eu din cate am citit din articol (si l-am citit pe tot) am citit si solutiile si credinta, si speranta..........

Numai bine, Irina.



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 9:45 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Ei, Irina, e democratie (inca...)! :) N-o mai lua si tu asa, ce sa fac daca tipul nu-mi place?? Si daca adulatia lui pt 'maretia' ruseasca mi se pare cam...suspecta? :?

E posibil - nu zic - ca problema sa fie in cititor. E posibil, de asemenea, sa nu rezonam in mod similar unii cu altii... Dar nu cred sincer ca aceste diferente trebuie sa ne 'revolte'! Oricum, cu un lucru cred ca esti de acord: adevarul despre A.B. nu il cunoastem nici una nici alta in mod absolut. Aici e vorba de ...pareri.

Nu zic ca tipul nu-si cunoaste meseria... Nu zic nici ca nu mi-e drag poporul si cultura si credinta ruseasca. Pur si simplu modul in care prezinta el lucrurile - indiferent daca real sau nu - nu este in acord cu stilul/credinta si experienta mea de viata.

Cat despre faza cu sinuciderea, pt ca nu vreau sa calomniez pe nimeni, fac o precizare: nu cunosc persoana in cauza. Nici nu pot sa bag mana-n foc ca asa s-a intamplat.

Mai... linistita? :wink:

Numai bine si tie si... un An Nou frumos si fericit!
No bad feelings! At all!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 9:59 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Doroteea,ai un echilibru de admirat.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 10:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
doroteea wrote:
<<Treptat Rusia se va ridica din genunchi si intreg globul ii va vedea maretia. Treptat Rusia va deveni nu numai o putere militara si economica dar si spirituala, stiintifica>>

scuze, pe mine fraza asta ma cam pune pe ganduri...

Eu as zice ca a ignora puterea, maretia Rusiei, inseamna o percepere gresita a realitatii (sper ca nu supar pe cineva, ca nu asta vreau!)....Numai ce rostim numele acestui mare imperiu si in mintea noastra se si face conexiunea cu ceea ce am trait, cu ceea ce ne-a marcat:comunismul...Oricat de mare ar fi trauma noastra, Rusia este puternica si tare ar fi bine sa nu se ignore lucrul asta!!!!
doroteea wrote:
Imi spunea cineva de o tipa care a citit cartea lui Basarab si s-a sinucis. .

Eu, dupa ce am recitit cartea lui, pentru a intelege mai bine sensul spuselor, am inceput sa caut o pictura cu care sa-mi decorez apartamentul, pictura aleasa dupa cifra de vibratie a casei mele...deci nici gand de sinucidere, dimpotriva, cat mai multa armonie... :)
Cat despre panica produsa de un anume fel de predictii, ce sa zic? Sunt oameni pe care si binele ii sperie, ca nu sunt obisnuiti cu el....Eu prefer stilul direct, transant, care ma tine conectata la realitatea care chiar este dura....

Pana la urma, va fi si bine si mai putin bine... Noi sa fim sanatosi.... :)


Last edited by Mihaela on Tue Dec 30, 2008 3:05 am, edited 1 time in total.


_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Mon Dec 29, 2008 10:40 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Mersi, Marian :) ! De la tine, chiar nu ma asteptam, sunt f. magulita! :D Sincer!

Chiar adineauri citisem post-ul tau despre Kurt Cobain.

Cred ca opozitia Saturn vs. Pluto (in 12)/Uranus era greu de indurat! Pe de alta parte, ma intreb de ce piramida aia frumoasa nu l-a ajutat deloc?? :? :?: Eu nu ma pricep mai deloc, si nici nu m-am uitat cu atentie, dar piramida de pe harta lui chiar mi se pare ca indica generozitate/intuitie mistica etc.. Ma gandesc ca ar fi putut, poate, trece unele praguri... De ce oare o fi fost el asa...coplesit?

Pacat! Dumnezeu sa-l odihneasca!

Intr-adevar, Mihaela, ar fi foarte lipsit de intelepciune sa ignoram 'maretia' Rusiei. Numai ca, in termeni politici, 'maretia' asta s-a dovedit a fi foarte funesta pentru omenire. Mie una, perspectiva 'ridicarii din genunchi' a Rusiei imi zbarleste parul in cap! Pentru ca sa vorbim despre o adevarata MARETIE este absolut necesar ca Rusia sa se reformuleze. Total. Din pacate, termenii care continua sa defineasca ecuatia politica ruseasca continua - dupa atata amar de vreme - sa fie: autocratie, expansionism, dominatie. Mai nou, mafie. Ei, aici poate intervine liderul acela spiritual si luminat! Noroc ca predictiile despre Rusia sunt mai optimiste! Doamne ajuta!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 3:16 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
irina wrote:
Am gasit blogul dlui Anatol Basarab, unde este si un articol despre anul 2009, si multe alte lucruri interesante. :D

http://anatolbasarab.blogspot.com/


M-a tinut cateva ore in fata calculatorului recomandarea ta,dar a meritat. :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 3:20 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
Si pe mine m-a tinut ore intregi. :lol:
Ma bucur ca l-am gasit.Abia astept sa-i citesc si cartea! :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 3:26 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Eu caut a doua carte a lui. :D
Nu mai stiu la ce editura am vazut-o.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 4:20 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
aries wrote:
Eu caut a doua carte a lui. :D

Cum se cheama cartea, te rog frumos ? :)
Merci!!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 2:11 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
"Proprietarul galaxiei" si am gasit si editura:Miracol.

AN NOU CU REALIZARI PENTRU TOATA LUMEA!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 4:25 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
ca sa ma fac mai bine inteleasa:



este tot witecki (am mai trimis eu un link). E o emisiune speciala facuta in 8/08/2008. Din pacate nu e subtitrat, asa ca nu toata lumea se va bucura cum se cuvine de clipul asta. Vestea buna e ca vorbeste f clar si raspicat. Ce observ eu: tipare/solutii/esente si... tonus. Iar cand e vorba de fapte, predictii EXTREM de concrete, pe caz.

Cred ca avem ce invata din stilul acesta pragmatic occidental. Dupa cum si ei au ce invata din modul in care noi delimitam sacrul de moral si il introducem activ (uneori; alteori, din pacate, fatalist) in viata noastra.

Cred ca noi, romanii, ca popor aflat la granita dintre doua civilizatii, cea 'occidentala' si cea 'orientala' - dincolo de toate neajunsurile cu care ne-a impovarat aceasta pozitie delicata - avem in schimb sansa de a reuni cele doua tendinte, imbinand intr-un mod unic si eficient credinta si ratiunea, acceptarea si actiunea, pragmatismul si speranta entuziasta.

Oricum ar fi, pe mine - care, recunosc, nu am nervii prea tari, si 'ma vizualizez' rapid ca protagonista oricarei descrieri mai dramatice :wink: :? - genul asta de predictionisti ma inspira. De altfel, ma gandesc ca pe noi astia mai nevricosi si mai slabi de ingeri ar trebui sa ne aiba in vedere posesorii globului de cristal. Ca daca ne seteaza negativ, data viitoare s-ar putea sa vina cu noi 'de gat'... :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 5:06 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
doroteea wrote:

Oricum ar fi, pe mine - care, recunosc, nu am nervii prea tari, si 'ma vizualizez' rapid ca protagonista oricarei descrieri mai dramatice :wink: :? - genul asta de predictionisti ma inspira. De altfel, ma gandesc ca pe noi astia mai nevricosi si mai slabi de ingeri ar trebui sa ne aiba in vedere posesorii globului de cristal. Ca daca ne seteaza negativ, data viitoare s-ar putea sa vina cu noi 'de gat'... :lol:


Si ,poate ,ai dreptate atata timp cat privesti aceste lucruri doar ca pe "un glob de cristal" in care doresti doar sa afli "ce-mi zice?";sau "cum o sa fie?".

Daca intelegem ca aceste lucruri ne pot ajuta sa ne conostem pe noi mai bine ,sa ne redirectionam unele capacitati orientate gresit,sa ne dezvoltam potentele ascunse constientului nostru etc.,atunci descoperim un intreg univers neexplorat,in care predictiile nu ne mai sperie ,caci avem un plus de cunoastere.
Cu drag
aries


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Tue Dec 30, 2008 5:51 pm 

Joined: Sat Feb 17, 2007 10:52 pm
Posts: 63
Asa sa ne ajute Dumnezeu, Aries ! :) Sa ne fie toate spre folosul, imbogatirea si extinderea vietilor si sufletelor noastre! Sa ne fie spre inteleptire si luminare!

Si, ca tot suntem la rubrica ''previziuni", va doresc tuturor un An Nou (si multi-multi ani noi si frumosi de-acum incolo, in general :wink: ) minunat, plin de forta de a depasi cele rele si de a le transforma in (foarte) bune, si de a le inmulti pe cele bune si de a ne bucura de ele !!

Vreau sa va multumesc, de asemenea, gazdei noastre si voua, pentru momentele si discutiile si informatiile interesante si stimulante de care m-am bucurat (si sper sa ma mai bucur in continuare) si sa imi cer iertare daca am necajit sau jignit sau 'defaimat' pe cineva (un lucru e sigur: nu mi-am dorit asta!)!

LA MULTI ANI 2009 !! :D

Doroteea


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Wed Dec 31, 2008 3:13 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
aries wrote:
"Proprietarul galaxiei" si am gasit si editura:Miracol

Multumesc...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Wed Dec 31, 2008 5:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Dupa ce am citit articolul "2009- un an al selectiei" -G.Coser- (dupa pererea mea, singurul articol pe tema asta in care am gasit mesajul astrologic!) am recitit "Previziuni pentru 2009 (A. Basarab)" si am constatat ca o parte din zilele indicate de A. Basarab ca avand o vibratie speciala in anul 2009 corespund cu zilele de mari evenimente astrale 2009 pe care ni le spune in articolul lui Gheorghita.
Mi-ar placea sa incercam, aici, pe forum, sa aprofundam impreuna tainele Numerologiei, sa vorbim despre cele doua stiinte ( Astrologie/Numerologie) in paralel...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: A. Basarab-Mesajul alunitelor
PostPosted: Thu Jan 15, 2009 1:41 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Am gasit articolul asta foarte interesant..merita citit!
http://anatolbasarab.blogspot.com/2009/ ... rbesc.html



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: A. Basarab-Mesajul alunitelor
PostPosted: Thu Jan 15, 2009 12:17 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Extraordinar acest articol...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Fri Jan 23, 2009 12:19 pm 
User avatar

Joined: Fri Apr 06, 2007 11:27 pm
Posts: 364
Location: Bucuresti
Eu sint fericitul posesor a doua alunite pe gat:una mai mare si alta mai micuta.Deci am un nivel intelectual si spiritual foarte bine dezvoltat,dar imi este greu sa-mi realizez intregul potential :D .Interesant.



_________________
Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sat Jan 24, 2009 9:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Am vazut acum pe B1 Tv emisiunea in care Anatol Basarab a incercat sa explice, in limita timpului, cum il va influenta pe fiecare nativ anul 2009 in functie de ziua de nastere..M-a incantat prezentarea lui si asta nu numai pentru ca am inteles ce inseamna vibratia cifrei mele de nastere raportata la vibratia acestui an ci pentru ca am gasit usor una din similitudinile Astrologie / Numerologie.....am gasit corespondenta dintre acel numar numit de el "unitatile" pe care le are de urmat nativul in 2009 ( diferenta dintre 9, vibratia anului si vibratia zilei de nastere a fiecarui nativ -1, 2, 3..-) si Casele de pe o tema natala...
Spunand ca un nativ cu cifra de vibratie 4, de ex, care are de urcat in 2009 5 unitati,trebuie sa priveasca viata artistic, sa invete sa-si joace rolul...m-a dus imediat cu gandul la semnificatia casei a Va....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Sun Jan 25, 2009 3:15 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
He, he, multumesc Mihaela! Eu am vibratia 4 si am si un stelium pe casa 5...Si chiar asa e.Anul 2009 a venit inclusiv cu lectia asta pentru mine. :)
O sa incerc sa gasesc toata emisiunea pe internet.
O seara frumoasa sa ai. :D



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Fri Feb 27, 2009 6:53 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Am aflat ca maine, 28 februarie,la 16:30, pe B1 tv, este din nou invitat la emisiunea 360 ˚cu tema "Casa, loc energetic"...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Anatol Basarab
PostPosted: Thu Mar 19, 2009 6:44 pm 
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2007 6:21 am
Posts: 87
Alaltaieri am cumparat "Numerologia in viata fiecaruia",carte al carei autor este Anatol Basarab.Am gasit in ea lucruri noi despre care nu citisem anterior.Am ramas placut surprinsa de carte,dar si intrigata oarecum.El a explicat la un moment dat motivul pentru care prefera sa nu scoata in evidenta partile bune ale numerelor,insa atatea lucruri negative la bietul numar 4 nu am gasit in toate celelate carti citite pana acum la un loc. :D

Nu pune accent aproape deloc pe numerele maestre,insa pune accent pe "pecetele diavolesti si semnele dumnezeiesti".E ceva foarte interesant,lucruri despre care pana acum nu auzisem si care le-am putut verifica direct .Cunosc oameni care poarta aceste semne si acum imi explic anumite comportamente de-ale lor.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: A.Basarab-Analiza numerologica. Efecte asupra destinului
PostPosted: Sun Jun 20, 2010 6:03 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Imi era tare dor sa-l revad/reascult pe Anatol Basarab....S-a "intamplat" astazi...
Cu gandul la cei care nu ati putut vedea emisiunea 360º, de pe B1TV, am inregistrat-o si o postez aici, cu mentiunea ca am scapat primele 4 minute, dar sper sa le recuperez maine si voi inlocui prima parte :)
Gata!!! Acum sunt si minutele de inceput, ce lipseau ieri :)









_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Anatol Basarab si anul 2011
PostPosted: Sat Jan 08, 2011 8:03 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
"Ce este, vedem si nu pricepem. Ce va fi, habar nu avem, presupunem doar, facem analize, predictii, etc; tocmai din cauza ca nu stim cum si ce va fi.
Incercam sa ne dam seama ce va rezulta in urma actiunilor noastre nechibzuite si fara limita din prezent, in viitor. Uneori incercam sa ne dam seama ce va fi in viitor ca sa intelegem ce facem in prezent. Vom trai si vom vedea".

Asa isi incheie Anatol Basarab articolul "Previziuni pentru 2011", pe care il puteti citi si aici:

http://anatolbasarab.wordpress.com/2011 ... ntru-2011/



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 45 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group