It is currently Thu Mar 28, 2024 1:41 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Gran Torino...
PostPosted: Mon Jan 19, 2009 3:52 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Desi nu am nimic de spus despre Changelling, ma plec in fata Domnului Eastwood pentru Gran Torino... Este cel mai "touching" film pe care l-am vazut in ultimii ani... Un film frumos... un film care se desfasoara doar in aria casei batranului mizantrop si dezgustat de superficialitatea din jur (jucat de insusi Eastwood) , un film croit din trairi , din priviri asupra vietii, din lucruri simple care se dovedesc la fel de simplu BAZA, AXA, PILONUL vietii asteia...

Un film exceptional...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gran Torino...
PostPosted: Wed Feb 11, 2009 9:48 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mermaid wrote:
Desi nu am nimic de spus despre Changelling



Am eu...
este cel mai enervant rol pe care l-a putut juca vreodata Angelina Jolie. Am fost extrem de dezamagit de prestatia ei. Daca nu as cunoaste-o as fi spus ca este o actrita de mana a doua, care si-a castiga existenta nu din actoria, ci din favoruri primite pentru frumusetea ei si acum isi apreciaza valoarea pe masura laudelor... A stricat filmul, a facut dintr-o poveste ineditat, cutremuratoare un film despre care nu-ti vei aminti vreodata...Nu credeam ca se fac nominalizari la Oscar si pentru bocitoare!
As fi vazut-o pe Sandra Bullock in rolul mamei care isi creste singura copilul in anii '20-'30 si care lupta pentru drepturile ei sau Nicole Kidman, care poate trece usor si original de la rolul de femeie fragila, sensibila, la cel de combatanta fara sa-si piarda farmecul si naturaletea. Personal, nu o agreez pe Nicole Kidman, dar ma indoiesc ca si-ar fi batut joc de un rol atat de special cum a facut Angelina Jolie...
Ori acum a fost intr-o pasa proasta, ori asa a fost dintotdeauna si nu am reusit eu sa o vad...

Pe Gran Torino nu am reusit sa-l vad, dar il voi vedea...
Am fost insa impresionat de Doubt si The Reader... Oricat de mult mi-ar placea mie Maryl Streep (Doubt), Kate Winslet (The Reader) a fost de nota 10+... a reusit sa intruchipeze un personaj deosebit de complex, mult mai complex decat sora Aloysius (Maryl Streep)....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Gran Torino...
PostPosted: Wed Feb 11, 2009 4:42 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Exact! Si eu tot pe Kidman as fi vazut-o in "Schimbul"... pe mine m-a enervat filmul exact din cauza buzelor rosii ale Angelinei care eclipsau un scenariu atat de cutremurator, si atat. Nu mi-a transmis nimic din ceea ce ar fi trebuit sa simta o mama in situatia aia naucitoare...!!! Iar la final cand baietzelul acela a relatat ca de fapt copilul (victima) a incercat sa-l salveze si de aceea a murit... m-am suparat de-a binelea pt timpul pierdut si m-am mai uitat odata daca e facut de Eastwood. Incerc, totusi, sa-l privesc cum spunea un critic, ca pe un mare impatimit al jazzului (cum este Clint), care pleaca de la o tema clasica si se joaca cum vrea el...
S-a spalat insa pacatele cu Gran Torino ...

Doubt nu l-am vazut iar cel cu Kate Winslet , The Reader (vezi ca ai scris din greseala The Reason :-) ) tocmai il descarc. Trebuie sa vezi neaparat si Revolutionary Road ca sa-ti rotunjeasca parerea despre Winslet... Mie mi-a placut foarte tare felul in care a reusit sa-mi transmita apasarea, nefericirea... limitarea , desi, aparent totul arata ca in povesti... (de remarcat aici si nebunul , Michael Shannon, nominalizat la Oscar pt rol secundar)...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Gran Torino...
PostPosted: Wed Feb 11, 2009 5:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mermaid wrote:
vezi ca ai scris din greseala The Reason

:oops: da, am corectat

Citisem undeva pe un site ca prestatia lui Kate Winslet in The Reader ar fi superioara celei din Revolutionary Road, acesta a fost singurul motiv pentru care am vazut intai The Reader...
Negresit am sa-l vad...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Gran Torino...
PostPosted: Sat Feb 14, 2009 1:55 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
am vazut "The Reader".. asa este, prestatzia lui Winslet este superioara celei din RR.. Pe mine m-a naucit... si povestea si felul in care a fost pusa pe pelicula. Demult nu am vazut erotismul atat de frumos creionat...
foarte bun Ralph Fiennes in roluri de barbat complet inchis emotional.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group