It is currently Thu Mar 28, 2024 2:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 22 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tranzite
PostPosted: Wed Feb 04, 2009 12:03 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Buna tuturor!
De aproximativ un an traiesc tranzitul lui Pluto in cuadratura cu pozitia lui in radix, unde acesta este conjunct cu Marte. Si pt ca nu era suficient :) , anul acesta situatia arata asa :

Pluto in tranzit- cuadratura cu P natal - cuadratura cu Marte natal ( orb 2`26`` si 1`50``)
Marte in tranzit- cuadratura cu P natal - cuadratura cu Marte n ( Orb 6`)
si :mrgreen: :
Pluto natal - conjunct Sturn in tranzit - opozitie cu Uranus tranzit
Marte natal- conjunct Saturn in tranzit - opozitie cu Uranus tanzit .

Pluto si Marte in radix ocupa gradele 28 si 29 in Fecioara in C6.
Amploarea aspectelor si nivelul meu de incepator nu-mi permit sa inteleg complexitatea lor. Am nevoie de ajutorul vostru, al celor care cunosc sau al celor care - macar partial - au depasit tranzite asemanatoare. Apreciez orice interventie.

Multumesc, Daria.



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Wed Feb 04, 2009 4:46 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
eu am avut pluto in tranzit cuadratura cu marte natal, imi aduc aminte si acum de perioada aceea,pentru ca a fost incarcata de f multa violenta, a mea personala, indreptata spre ceilalti,si-n in special cei ce imi erau alaturi.eram extrem de rea, de sadica, manipulatoare, aveam niste crize personale care ma duceau in pragul nebuniei, pentru ca martele meu natal e in pesti,sensibil,introvertit, nah... tin minte o faza cand m-am enervat atat de tare incat m-am zgariat singura pe fata, aveam pe obraz urme de zici ca ma batusem cu pisica...



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Thu Feb 05, 2009 4:57 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria,
abordate la modul general, tranzitele de care spui tu sunt, cu siguranta, complicate rau....
Banuiesc ca acel Marte anaretic este chiar guvernatorul temei natale ( cred ca este un ascendent in Berbec!?).
Practic la momentul asta tu traiesti influenta cuadraturii a doi malefici in conj pe natala (Pluton/Marte) cu alti doi malefici in conjunctie in tranzit ( Pluton / Lilith-posibil pe casa IX!!).
Din cat am citit, Pluton pe C6 in natala este o pozitie ce predispune la ghinion, iar cuadratura cu Pluton/Lilith in tranzit, ma face sa ma gandesc si la posibile ghinioane ...Urmareste casele pe care se consuma aceste tensiuni, guv. lor, aspectele cu celelalte planete....Ce ne cere exact Pluton in tranzit cred ca numai el stie, dar pot spune ca ne pune in fata unor experiente de trait pentru a incheia anumite capitole din viata. Fiind vorba de cuadratura, esti tentat sa te impotrivesti dorintei lui si de aici apar si complicatiile.....
Cel mai complicat gasesc ca este tranzitul ce-l vei simti putin mai tarziu: Saturn peste Pluton/Marte. Iti spun din experienta ca impune foarte multa disciplina in domeniul casei respective. Modul in care se impune este dur, radical, dar rezultatul final este bun, este ceea ce trebuie sa se intample la momentul respectiv pe domeniul tranzitat.In cazul tau cred ca iti impune revizuirea atitudinii fata de sanatate, de munca, de viata cotidiana. Fii cu grija la suferintele ce ti le poti produce singura , la autocritica exagerata ( C6, Fecioara); nu uita ca in C6 se regasesc bolile psihosomatice.
Cred ca putem numi acest tranzit o lectie de autoepurare.
Din cate stii, casele lucreaza in complementareitate; tranzitele complicate din una, activeaza si casa complementara ( C12 pe tema ta). Aceasta casa a subconstientului, a lucrurilor ascunse, este tranzitata acum de Uranus ( si nu oricum!). Este o casa de finalitate, iar acest tranzit cred ca va rascoli si va scoate la suprafata, in maniera specifica lui Uranus, unele lucruri bine ascunse ...
Sunt multi care au depasit asa tranzite ( chiar acum vorbesti cu unul :) ), dar integrate in alt context al temei natale, activand alte domenii de viata si influentate, la randul lor, de alte tranzite....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Thu Feb 05, 2009 10:19 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Nemessis :

Marte al meu in Fecioara e mai analitic si mai disciplinat ,dar asta nu inseamna ca cuadratura Pluto- Marte nu a lasat urme in sufletul meu . Sunt impulsiva si incapatanata, dar pana acum niciodata violenta (doar sunt Balanta :wink: ).
Multumesc !

Mihaela :

Da, Marte e guvernatorul hartii mele.

Mihaela wrote:
Practic la momentul asta tu traiesti influenta cuadraturii a doi malefici in conj pe natala (Pluton/Marte) cu alti doi malefici in conjunctie in tranzit ( Pluton / Lilith-posibil pe casa IX!!).
Da.
Mai adauga aici si conjunctia cu MC (7`Capricorn) a celor 2 malefici in tranzit si totul se complica iremediabil.
Tranzitul lui Saturn nu ma sperie (cred ca-l cunosc), ma alarmeaza multitudinea de aspecte provocatoare care au loc pe niste case complicate - in special C12 Pesti.
Mihaela wrote:
Fii cu grija la suferintele ce ti le poti produce singura , la autocritica exagerata ( C6, Fecioara); nu uita ca in C6 se regasesc bolile psihosomatice.

Autocritica este numele meu : toate lucrurile le puteam face mai bine ! In privinta suferintei autoprovocate - am reusit-o si pe aceasta :wink: - tiroida mea a uitat deschis robinetul cu hormoni tiroidieni! Am rezolvat-o ,dupa 2 vizite la medic si 100 de analize (exagerez), cu o mini-pastiluta.
Incurajarile tale mi-au facut bine.
Multumesc din suflet !

Rugaminte : cand ai timp, imi detaliezi aspectul de cuadratura dintre NN si RKN - in cazul meu Neptun in C8 ?

Cu drag Daria.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Thu Feb 05, 2009 10:52 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria wrote:
Mai adauga aici si conjunctia cu MC (7`Capricorn) a celor 2 malefici in tranzit si totul se complica iremediabil.

Lilith si Pluton nu-ti vor tranzita MC in acelasi timp... Deja aspectul ( conj Pluton/Lilith) este in faza de separatie, iar la trecerea lui Lilith peste MC, va fi un orb de 4 grade......Datorita retrogradarii, Pluton iti va tranzita MC in jurul datei de 20 febr. 2011 (24 febr va fi la grad perect cu MC) , cand Lilith va fi..( unde crezi?) in casa 12 ( 26;59 Pesti), pregatind opozitia cu Pluton natal....
Dar va fi bine,cu siguranta ... :oops:



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Fri Feb 06, 2009 12:56 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Da, dar, tot as schimba tranzitele mele cu altele mai usoare ! :lol:



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Fri Feb 06, 2009 6:49 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Daria wrote:
cand ai timp, imi detaliezi aspectul de cuadratura dintre NN si RKN - in cazul meu Neptun in C8 ?

Incerc !...in abordarea trecutului foarte indepartat trebuie multa subtilitate...
Iti spun mai intai ca am incercat o imagine a temei tale, folosind cele cateva date spuse de tine.
E un Neptun anaretic, ce vrea sa ne spuna unde sunt concentrate pe tema experientele trecutului tau , fie bune, fie rele..un Neptun aflat sub stapanirea lui Pluton (prin pozitie in semn si casa) si care imi spune ca ai o intuitie speciala, o relatie aparte cu ceea ce inseamna fenomenele subtile ale vietii si mortii, o perceptie ampla si speciala a lor, o atractie fata de lucrurile mai putin obisnuite, mai putin vazute....
Cred ca NN este in Pesti, in casa XII.
NS in Fecioara, casa VI, iti atrage atentia ca in trecut te-ai lasat impatimita de dorinta de a analiza si critica totul, iar acum autocritica de care inca nu poti scapa iti creeaza tie probleme.Trebuie sa renunti la aceste trasaturi pe care le-ai dezvoltat din plin in trecut. Exprima-ti emotiile, sentimentele, foloseste -ti intuitia si comunica multimii ( Mercur,RKS, in Balanta si C VII) ceea ce tu stii, ceea ce tu poti percepe "altfel" , ceea ce unora le ramane inaccesibil......
Gasesc ca aceasta cuadratura NN/Neptun, la orb de un grad si cateva zeci de minute, este foarte importanta pe tema ta, este aici efectul eliberator.....
Pe de o parte cred ca a constituit un obstacol in deblocarea energiilor karmice si transformarea lor in energii pozitive, un obstacol in incercarea de a renunta la materialism, la rigiditate, la detaliu si spirit critic, pe de alta parte insa, pe fondul tranzitelor atat de complicate din ultimii ani si din cei care vor venii, aceasta cuadratura ma gandesc ca ar putea fi un stimul in realizarea sensului vietii, in evolutia ta spirituala....am legat-o de tranzitele dificile deoarece regenerarea, revelatia si apoi eliberarea vin dupa durere si suferinta ...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Sat Feb 07, 2009 1:39 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Dorinta de a analiza si critica totul am invatat in timp sa mi-o cenzurez; urmatoarea reduta este autocritica excesiva pe care o constientizez, dar cum a spus Coser, daca ani de zile m-am construit intr-un anume fel , nu ma pot schimba peste noapte.
Mihaela wrote:
Exprima-ti emotiile, sentimentele, foloseste -ti intuitia si comunica multimii ( Mercur,RKS, in Balanta si C VII) ceea ce tu stii, ceea ce tu poti percepe "altfel" , ceea ce unora le ramane inaccesibil......

Da, cand am facut acest lucru am fost etichetata ca sensibila familiei, ciudata cartierului si exotica locului de munca. In timp am devenit extrem de selectiva si ceea ce simt comunic doar unui cerc restrans de persoane. In ultimul timp (datorita si voua celor de pe forum) nu mi se m-ai pare atat de importanta perceptia limitata a celor din jur (totusi, ceva se schimba si in atitudinea lor) si tot mai clar, mai des si mai tare spun ceea ce simt sau gandesc.

Mihaela wrote:
efectul eliberator.....

M-am indragostit la prima vedere de acest cuvant ! :oops:

Mihaela wrote:
un obstacol in incercarea de a renunta la materialism, la rigiditate, la detaliu si spirit critic

Lupta cu mine continua, desi m-am schimbat mult in ultimile luni.

Interpretarea ta este nu numi subtila ci si adevarata, iar eu inteleg acum de ce Neptunul meu imi provoca atata teama instictiva. Acum incep sa-l inteleg si poate, voi reusi sa-mi insusesc si lectia lui. Am nevoie de aripi si cred ca Neptun ma poate ajuta.
Multumesc, Mihaela !


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Mon Feb 09, 2009 10:28 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Am asteptat o anume interventie,care din motive intemeiate, nu a venit.
Tranzitele vor veni si imi doresc ca din durerea, suferinta si zbuciumul interior care urmeaza sa retin chintesenta, cu ajutorul careia sa ma recladesc. Teama mea nu este aceea ca nu voi face fata evenimentelor, ci ca nu voi reusi sa inteleg ansamblul mesajului cumulat al astrelor.
Si un citat in care as vrea sa ma regasesc si eu :

"Fii răbdător cu tot ceea ce e nerezolvat în inima ta și încearcă să iubești întrebările însele ca pe niște camere încuiate sau cărți scrise într-o limbă străină. Scopul e să trăiești totul. Trăiește acum întrebările. Poate că într-o bună zi, încet-încet, fără să-ți dai seama, vei descoperi răspunsurile. " Rainer Maria Rilke

Cu drag, Daria.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Tue Feb 10, 2009 2:39 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daria,
in primul rand trebuie sa consideram ca baza acestui aspect este cuadratura Saturn-Pluton din tema ta natala, cu Saturn in domiciliu (?), ceea ce aduce complicatii de natura conceptuala, alegeri gresite/complicate facute pe baza unor senzatii sau perceptii gresite/personale despre viata, chiar implicarea intr-un proces de schimbare, de transformare a ta sau a unui apropiat. Relatia lui Saturn in domiciliu cu un malefic nu este insa speciala. Chiar daca Seniorul karmei aduce profunzime si rezistenta, vibratiile sale subtile il va incita pe om sa abordeze ceea ce este cel mai bine pentru spirit si de cele mai multe ori asta vine in contradictie cu planul material.
Daca spui ca beneficienzi acum de un asa tranzit nu ai cum sa fii linitita si nici impacata cu ceea ce ti se intampla. Te poti mobiliza insa, mai tare decat altadata, sa depasesti tensiune interioare sau o problema de ordin social. Aspectul aduce insa leziuni pe relatii stabile, pe planurile de viitor si ele lovesc ceea ce ai mai de pret: experienta vietii.
Daca faci in asa fel incat ceea ce ti se intampla sa nu-ti schimbe perceptia despre viata, in asa fel incat aceasta sa ramana neschimbata, pana cand Marte va ridica un trigon cu Pluton, va fi minunat. Trigonul celor doi malefici il vei constientiza ca un drept la odihna la care vei renunta. Acest paradox va fi ca in situatia in care cineva vrea sa doarma atunci cand sufera de insomnie si isi combate somnolenta cu cofeina atunci cand se relaxeaza. Reusita va veni atunci doar daca acum nu iti vei distruge experienta, pentru ca in trigon talentul, abilitate, deschiderea si priceperea a ceea ce ai fost candva vor fi absolut esentiale pentru a reusi.
Spun asta pentru ca o asa mare tensiune acum, ce iti provoaca o durerea pe care nu indraznesti sa o explorezi, dar care va deveni explozie in trigonul lui Marte cu PLuton. Daca vei aborda acest aspect pe frica de oameni si pe grija ca tensiunea ti-a distrus experienta nu vei mai gasi puterea necesara sa faci atunci ceea ce, in realitate, iti vine sa faci acum, cand Marte si Pluton sunt in cuadratura.
Aspectul este cu atat mai important cu cat Marte este guvenator al temei...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Thu Feb 12, 2009 1:16 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
coser wrote:
consideram ca baza acestui aspect este cuadratura Saturn-Pluton din tema ta natala


In natala Saturn- Pluton se afla in trigon, e adevarat cu un orb de peste 7 grade,dar totusi este trigon.

Multumesc



_________________
"Lucrurile nu se schimba,noi suntem cei care ne schimbam." H. D.Thoreau
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Sun Feb 15, 2009 11:49 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 18, 2007 12:52 pm
Posts: 19
Sunt, la randul meu, fericita purtatoare a unor astfel de tranzite complexe in aceasta perioada. Din pacate, nu prea stiu sa delimitez starile ca apartinand unui tranzit sau altul, deoacere, exista prea multe si complexe tranzite, care complica total puterea mea de interpretare si de delimitare. De altfel, chiar astrograma mea natala este destul de complexa.
D.N. 23.09.1973, ora 16:48, 23:63E/45:18N.
Acum cativa ani, cand am descoperit ce tranzite o sa am in 2009/2010 am spus mai in joaca, mai in serios ca o sa ... parasesc planul fizic, adica o sa mor.
ACUM insa, moartea mi se pare o varianta mult prea facila, si nu mi-o doresc, nu pentru ca mi-e frica sau as avea regrete sa parasesc aceasta lume, ci, tocmai pentru ca mi se pare o varianta prea facila si demna de un spirit las.

Pe scurt despre ceea ce simt: nevoia tot mai mare de izolare. Nevoia de a fi doar eu si cu Dumnezeu. Nevoia sa inteleg lectia.

Profesional: in noiembrie 2008 am aflat ca firma mea urma sa ne concedieze pe toti, ceea ce s-a si petrecut. Desi situatia parea f complicata, am stiut in sufletul meu ca este o incercare si ca o sa primesc un anumit ajutor. Ceea ce s-a si petrecut! Mi s-a luat pe o parte, mi s-a dat pe alta, firesc, Jupiter a trecut peste pozitia natala. Am avut parte de o luna de repaus binecuvantata in care mi-am amplificat practica spirituala, recunosc, putin neglijata in 2008. Saptamana trecuta, chiar pe conjunctia Jupiter-Nodul Nord, am fost acceptata in urma unui interviu pe un post care imi place, dar, care simt ca ma va solicita destul de mult, avand in vedere ca sunt o persoana destul de asceta si care munceste pentru a trai, si nu traieste pentru a muncii, pe primul plan fiind, totusi spiritualitatea.

Sanatate: Doamne iti multumesc, nu pot sa spun ca exista probleme majore, asta si poate pentru ca regimul de viata pe care il duc de mai bine de 12 ani, m-a ferit de multe probleme ( reg.vegetarian, posturi negre, metode de purificare saptamanare si lunare, cure, etc)

Material: am spus deja caci nu vreau sa indraznesc sa ma plang, deoarece atunci cand resursele mele se apropiau de 0, a si aparut ajutorul divin.

Sentimental: aici cred ca este 'puroiul', si este absolut firesc avand in vedere caci crucea mea din aceasta viata se situeaza pe axa V-XI. Si asta pentru ca tranzitele din aceste vremi, reactualizeaza problema mea natala, planetele implicate schimbandu-si doar pozitia. Nu stiu ce as putea sa spun ca simt si traiesc, pentru ca totul este incert si de culoare cenusie; sau poate ca mi-este foarte clar totul, dar trebuie sa ma supun acestor influxiuni karmice!
Am fost mereu o persoana care a taiat in carne vie cand s-a pus problema de a nu mai functiona o relatie. Adica pentru inceput eram extrem de toleranta, inghiteam, inghiteam... pana ajungeam la saturatie si spuneam: STOP, asa nu mai merge, nu mai pot. Si pentru ca Subcontientul si Constientul meu, parca ar fi una, atunci cand am spus, GATA, a fost gata.
Din pacate, sufletele pe care le-am parasit de-a lungul experientei mele, nu erau gata, ele aveau doar probleme, iar cand s-au "trezit" parasite si nesustinute, au suferit enorm
(Nu stiu de ce Dzeu mi-a dat o anumita forta de a sustine si ridica in sus persoanele pe care le iubesc, daca nu stiu si nu pot sa folosesc armonios acest har). Si-au calcat cele mai mari orgolii ca sa ma roage sa raman langa ele, langa unele chiar am ramas, dar doar cu trupul, si chiar daca simteam o compasiune pentru acele persoane, dorinta de-a mai ramane alaturi de acea persoane murea de fiecare data. De fiecare data, o luam de la inceput.
De mai bine de 7 ani sunt "prinsa" intr-o relatie dovedita pana acum imposibila si din care nu pot, nici macar sa ma desprind; Am incercat de cateva ori, dar nimic nu mi-a mers bine, nimic altceva nu s-a legat, de fiecare data fiind nevoita sa ma reintorc la aceasta relatie ca la o lectie neterminata. Nu vreau sa spun ca am incetat vreodata sa iubesc aceasta persoana, dar, rational vorbind, atunci cand am constatat ca lucrurile nu stateau cum mi-as fi dorit eu, adica o relatie concreta si totala era practic imposibila la acel prezent, am incercat sa fug, sa gasesc altceva, asa cum, practic mi-a fost la indemana de fiecare data, pana acum.
Acum... nu mai pot nici sa fug, dar nici nu pot sa fiu cu aceasta persoana. Aceasta persoana nu a fost niciodata alaturi fizic de mine. Sigur ne-am intalnit, dar prea putin iar despartirea extrem de dureroasa, de fiecare data.
Ceea ce ne leaga insa, este relatia sufleteasca si spirituala, care, din pacate nu are nici un termen de comparatie, deoarece divin nu poate fi comparat. De-a lungul celor 7 ani am fost pusa de nenumarate ori in situatii limita in care "am murit" de fiecare data cate putin... si am avut senzatia ca tot ce trebuia sa moara a murit, dar se pare ca nu...
In aceasta perioada cand Lilith s-a reintors la pozitia natala si nu oricum, acompaniata de Pluton, activand astfel buba natala m-am vazut pusa din nou in situatia de a incerca sa "scap"; si mi-am spus, gata, nu are rost sa mai raman in aceasta stare, si constat caci Subconstientul meu nu mai vrea sa ma asculte. Faza este ca doar in aceasta problema nu vrea sa ma asculte, in rest, constat ca e acelasi aliat de nadejde.

Ce va mai fi/iesi din toate aceste tranzite complexe, zau, nu stiu, dar sper sa pot sa va impartasesc concluzia!



_________________
Cand ai ajuns la capatul a ceea ce ar trebui sa stii, esti la inceputul a ceea ce ar trebui sa simti.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Mon Feb 16, 2009 10:02 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Bine ai venit in club, draga Dakini !


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Mon Feb 16, 2009 11:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 18, 2007 12:52 pm
Posts: 19
Multumesc pentru urare, draga Daria, dar de venita sunt de ceva vreme, doar ca ma manifest mai nemanifest. Arar ma vad, caci in general prefer sa le "rumeg" in mine... :!:



_________________
Cand ai ajuns la capatul a ceea ce ar trebui sa stii, esti la inceputul a ceea ce ar trebui sa simti.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Tue Feb 17, 2009 12:21 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
daria, eu am martele in pesti,aproape neaspectat, chiar nu imi dau seama de unde atata violenta, dar se pare ca pluto cuadrat marte scoate totusi la lumina multe.. :roll:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Tue Feb 17, 2009 8:14 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Dakini, si eu le-am ,,rumegat`` in minte si tiroida mea a luat-o razna. Concluzia : nu rata ocaziile in care crezi ca ai ceva de spus. Cand am folosit cuvantul club - ma gandeam la cei asupra carora opozitia Saturn - Uranus + alte tranzite provocatoare vine peste niste aspecte din natala.

Nemessis, despre Marte in Pesti : ,,...energia agresiva va solicita din plin psihicul, realizand o confruntare intre dorintele majore si vitalitatea mult slabita. ...Subiectul cauta sa aiba reactii pozitive in toate imprejurarile, chiar daca in particular mai este framantat de nelinisti si indoieli. ...Energia lui Marte in Pesti poate produce rezultate minunate pe multiple planuri`` cu ajutorul simtului practic.
Iar cuadratura Marte -Pluto : ,,Subiectul este plin de agresivitate distructiva sau autodistructiva si resimte intens dorinta unei sustineri morale sau simpatie din partea anturajului pentru a putea sa se invinga pe sine prin interventia si ajutorul altuia.`` Toate dupa Adrian Cotrobescu.
Cu o cuadratura, Marte nu va fi niciodata
nemessis1981 wrote:
aproape neaspectat
ci va fi intr-o tensiune permanenta cu Pluto. Verifica aspectele lui Neptun, cuadratura este deasupra orizontului si in semne armonioase.
Deci ,in concluzie (in lipsa altor date) vinovata este cuadratura Marte-Pluto ! :wink:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Thu Feb 19, 2009 11:28 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
eu ma refeream ca in natala martele meu e aproape neaspectat...face o conj cu mercur si cam atat..ah,cat despre spiritul practic, probabil ma ajuta faptul ca e plasat pe casa 2... :D ...vinovata a fost acea cuadratura, slava domnului ca a trecut.. :)



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Sun Feb 22, 2009 11:22 am 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Referirile la Marte in Pesti raman valabile si, sunt convinsa ca sti,ca o planeta neaspectata se manifesta si prin dispozitorul ei; aspectul de cuadratura este pt natala :oops: .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Sun Feb 22, 2009 6:00 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
nemessis1981 wrote:
..in natala martele meu e aproape neaspectat...face o conj cu mercur si cam atat..

n-as zice....de fapt tema ta natala, nu eu :D
este foarte valabila inconjunctia cu Saturn/Jupiter retrograde ( orb 2 grade), trigonul cu Lilith, orb 2 grade, cuadratura cu un Uranus foarte anaretic, orb 7 grade, si cred ca ar mai fi ceva pe acolo.... :)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Mon Feb 23, 2009 11:39 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
daria,iarta-ma, de care cuadratura vorbim acum?ca m-am pierdut...eu ma refeream la aspectul de pluto in tranzit careu la martele natal...care cuadratura e pt natala?
apropos, voi folositi si planetele moderne cand e vorba de dispozitori, sau le luati pe cele clasice? spre exemplu,dispozitorul lui marte al meu e neptun sau jupiter?
mihaela, ai mare dreptate, doar ca eu fiind la inceput, nu ma uit la inconjunctii, ca nu stiu sa le interpretez, nici la aspectele cu elementele karmice cum e lilith, ca nici pe alea nu le stiu traduce :lol: , iar cuadratura cu uranus mi se pare cam ...nu stiu, fortata poate :oops: :P ...astept comentarii :D



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Mon Feb 23, 2009 8:25 pm 
User avatar

Joined: Sun Nov 25, 2007 10:53 am
Posts: 83
Eu, eronat, am interpretat ca aspectul de cuadratura ar fi in natala. Ma ghidez, cand vorbim despre dispozitori, dupa planetele moderne.
Referitor la inconjunctii, pt mine ele sunt la fel de importante ca si aspectele majore. Unde este o inconjunctie va fi intotdeauna o lupta intre 2 tendinte, doua moduri de a vrea sau gandi si indiferent ce cale alegi vei simti frustrarea ca ai renuntat la una din optiuni in favoarea celeilalte.


Last edited by Daria on Mon Feb 23, 2009 8:35 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Tranzite
PostPosted: Mon Feb 23, 2009 8:31 pm 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
aha...eu cand am zis despre perioada incarcata de violenta de acum ceva ani in urma, ma refeream ca pluto imi cuadrata martele natal...in fine,bine ca ne-am inteles :D ...si cum ar trebui sa ma ajute pe mine martele natal, prin acest neptun pe care il am pe ascendent in sagetator? :? ...ca peste tot am gasit aceeasi interpretare pt marte in pesti, ca e plin de talente artistice...numai ca eu nu am nici unul!!!...imi place frumosul,muzica,esteticul, etc etc,dar nu stiu sa fac nimic in sensul asta :lol:



_________________
Lux Aeterna
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 22 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group