It is currently Thu Mar 28, 2024 2:22 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: URANIA - PREVIZIUNI 2010
PostPosted: Tue Jan 05, 2010 12:07 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Sa pastram traditia si, la sectiunea dedicata lectiilor de astrologie, sa avem si anul acesta analiza extrem de originala si plina de informatii a doamnei Simona Varzaru (Urania), astrolog experimentat, om exceptional cu o vasta cultura, un critic fin si obiectiv al epocii in care traim.
Din motive tehnice emisiunea a fost impartita in 10 secvente video.













_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: URANIA - PREVIZIUNI 2010
PostPosted: Tue Jan 05, 2010 8:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Minunat! Multumim, Gheorghita, dar am o intrebare. Marte in Leu chiar e in exaltare? :shock:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: URANIA - PREVIZIUNI 2010
PostPosted: Wed Jan 06, 2010 10:00 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eh, asta chiar este o ciudatenie. Nu, din cate stim noi cu totii nu... poate a vrut sa spuna ca Marte in Leu exalteaza puterea, pt ca asta face, dar sa fie in acea calitate astrala nu am cunostinta sau o fi cunoscand vreun autor care a spus asta...
Marte este in exaltare in Capricorn...
Personal consider o mare ciudatenie aceasta plasare... Mult mai apropiat de exaltarea lui Marte este Varsatorul decat Capricornul, dar bag de seama ca Mercur este mai apropiat de Varsator decat de Capricorn ca sa faca schimb cu el...Probabil ca pe undeva in cazul lui Marte s-a facut un compromis.
Daca ar fi dupa mine Varsatorul ar trebuie sa fie semnul de exaltare al lui Marte si al lui Mercur, iar Pluton sa fie planeta fara zodie...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: URANIA - PREVIZIUNI 2010
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 11:50 pm 
User avatar

Joined: Sun Jan 10, 2010 4:42 pm
Posts: 20
"dar bag de seama ca Mercur este mai apropiat de Varsator decat de Capricorn ca sa faca schimb cu el."
Deci nu mai credeti ca poate Capricornul ar fi mai potrivit pt exaltarea lui Mercur asa cum credeati in 2006? ("cred ca varsatorul ar fi trebuit sa fie exaltarea lui marte si capricornul exaltarea lui mercur... pentru ca este imposibil sa nu remarci persoanele cu marte in varsator care efectiv iti sugereaza exaltare (culmea, chiar asta este cuvantul) iar persoanele cu mercur in capricorn, au un talent special al gandirii si comunicari..."). Citatul este dintr-un post mai vechi.
Si v-as mai intreba ce parere aveti despre "bucuria" lui Venus in Gemeni si Varsator. Cel putin in cazul Gemenilor nu pot sa inteleg deloc apropierea dintre cele doua.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: URANIA - PREVIZIUNI 2010
PostPosted: Wed Jan 13, 2010 6:32 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Asta am crezut nu in 2006 cand am spus-o, ci asta am crezut de cand ma ocup de astrologie. In perioada in care am spus ceea ce cred despre Mercur am facut referire si la Pluton ... de asta am precizat aici si de Pluton, pentru a nu se crea confuzie.
Despre Venus in Gemeni eu am o parere proasta - am mai spus-o. Ea aduce scenarii fanteziste si o inclinatie spre teatru de prost gust. Oamenii cu aceasta pozitie sunt comunicativi, deschisi din fire, atat de deschizi incat nu le mai place altceva decat socializarea, mondenitatile si aspectele profunde ale vietii li se par plictisitoare. Totusi, le pot aborda, daca prin asta au un spor de imagine sau castiga ceva.
In Varsator, Venus este sigura pe ea si isi acorda prea multe libertati, atat de multe incat tinde sa-si revendice dreptul asupra oamenilor din jur, asupra bucuriilor si necazurilor lor. Oamenii cu aceasta pozitie sunt siguri pe ei chiar si in indoiala si se arata suspiciosi fata de calitatile lor, pentru ca intotdeuna vor mai mult decat cred ca pot.
Daca Venus in Varsator ii aduce omnului un semn de cunoastere prin experimentare, in Gemeni el este la mana destinului. O comparatie: Venus in Gemeni ne poate aparea ca o femeie care vinde icoane, imbrobodita pana in varful nasului, recitand versete din cartile sfinte la fiecare aparitie a unui potential cumparator de dupa colt, dupa care cu banii castigati se plimba prin toata lumea, in timp ce Venus in Varsator le picteaza, iar cu banii castigati isi cumpara vopsele scumpe pentru a crea valori impresionante.
Unii le situeaza pe acestea pe aceeasi treapta. Este mai mult decat evident ca nu sunt...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: intrebare intrebatoare...eu nu am raspuns....
PostPosted: Tue Mar 09, 2010 6:02 pm 

Joined: Mon Mar 08, 2010 6:28 pm
Posts: 1
sunt nascuta pe data de 13.10 .1981.ora22.00, martea , pe 13, si mama mea m a nascut normal , insa am iesit cu picioarele inainte,eu m am intrebat mereu daca e ceva ciudat in asta....poate cineva sa mi dea un raspuns? ori intrebarea mea e ciudata? m am nascut in romania , craiova , acum locuiesc in germania , nu am idee cum se face o astrograma....insa mi ar placea tare mult sa aflu ceva despre asta.....multumesc anticipat celor care vor sa ma ajute.......celor care au cu adevarat cunostinte despre asa ceva, si sper ca am scris unde trebuie daca nu , imi cer scuze!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group