It is currently Thu Mar 28, 2024 3:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Mon Jan 04, 2010 6:16 pm 

Joined: Sat Nov 28, 2009 8:22 pm
Posts: 23
Dragilor ,in "Astrologia in noua era" am gasit ca soarele in casa XII este elementul care ne spune ca persoana in cauza a fost barbat in viata anterioara,iar luna -ca a fost femeie. Cum interpretam insa cind gasim pe o harta casa a-XII-a locuita de ambele? Si ca ex. -harta Valentinei Girlea.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Sun Jan 10, 2010 6:25 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Atunci cand se face referire la astrologia karmica si implicit la vietile anterioare, doar prin trimitere la casa a XII, astrologul vrea sa spuna prin asta ca nu stie nimic despre acest subiect sau stie foarte putine. Casa XII este o deschidere spre un taram imaterial, spre un arhivar unde gasim, intr-o forma sintetica, toate informatiile despre temele noastre anterioare si putem descoperi ca existentele de femeie sa alterneze cu cele de barbat. Observatia ta mi se pare cat se poate de pertinenta si se aplica in cazul mai multor lucrari care nu ofera un model concret de apelare a trecutului, ci doar indicatii vagi.
In "Astrologia, o terapie moderna" gasesti o metoda de identificare a vietilor anterioare marcante care implica niste calcule mai complicate. Am insa certitudinea ca daca nu te grabesti si iti rezervi cateva ore pentru asta (in cazul in care nu folosesti o foaie de calcul tabelar care sa-ti calculeze instantaneu cei trei indicatori - Ascendentul din viata anterioara, Soarele din viata anterioara si Anul din viata anterioara) vei reusi.
Nu vreau sa spun ca indicatia lui Ciuperca este gresita, ci vreau sa spun ca, prin rationamentul ei, nu poate fi stabila si aplicabila in cazul mai multor teme. Prin metoda de calcul a vietilor anterioare iti poti stabili daca ai fost femeie sau barbat, cand ai trait si comparand mai multe teme, din mai multe vieti, poti vedea daca ai evoluat, in ce directie si in ce schema a destinului te incadrezi.
Si eu am Soarele in casa XII si in ultima viata am fost femeie si am trait in India.
... dar poate Ciuperca vrea sa spuna ca aceasta viata se leaga de o viata anterioa in care ai fost Barbat, daca ai Soarele in XII, sau se leaga de una de care erai femeie, daca ai Luna acolo. In acest rationament ma pot incadra...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Mon Jan 11, 2010 5:45 pm 

Joined: Sat Nov 28, 2009 8:22 pm
Posts: 23
Multumesc frumos,Gheorghita.
Voi face cu siguranta acele calcule pt. ca vreau sa-mi verific niste sentimente .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 4:55 am 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
coser wrote:
in cazul in care nu folosesti o foaie de calcul tabelar care sa-ti calculeze instantaneu cei trei indicatori - Ascendentul din viata anterioara, Soarele din viata anterioara si Anul din viata anterioara


Cu toata rusinea, recunosc cu mana pe inima ca habar nu am ce e aia! :oops:
Se poate ca toate calculele astea sa se faca instantaneu??? Eu ultima oara le-am calculat cu creionul si hartie... mi-a luat vreo 2 zile si le-am mai si gresit! :lol:



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 8:24 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Irina,
Microsoft Excel este un program de calcul tabel. Iti poti face o schema, cu toate calculele... sau am sa caut eu prin calculator poate gasesc una facuta de mine si ti-o trimit pe mail...

PS... intre timp am gasit si ti-am trimis pe mail fisierul.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 4:49 pm 

Joined: Sat Nov 28, 2009 8:22 pm
Posts: 23
Gheorghita, te rog ajuta-ma ! Unde gasesc cite zile de retrogradare au planetele mele retrograde? Il iau in calcul si pe kiron sau doar planetele?
Deja am aflat ca ASCva e in pesti.De la pesti la scorpion se considera involutie sau se apreciaza asta doar dupa zodia in care se afla soarele?
Am asa de multe intrebari ca nu mi-ar ajunge o saptamina.Din pacate asta e dezavantajul dialogului de la distanta.
Multumesc.
Voi reveni pt. ca astrolgia karmica e preferata mea.
O zi buna!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 5:24 pm 

Joined: Sat Nov 28, 2009 8:22 pm
Posts: 23
Mult spor si tie Irina la "calculele".


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 7:11 pm 

Joined: Sat Nov 28, 2009 8:22 pm
Posts: 23
Retrag intrebarea pt. chiron caci m-am dumirit cind am citit tabelul centralizator-se ia in calcul.
ASCva-ul meu era in varsator (val.323,10).
Iar ANULva are val.11,53.Asta ar insemna un Pluton in berbec?
Iar ca data am gasit pt.asta 20-01-1835 ,dar coordonatele le-am pastrat pe ale Romaniei.Nu stiu daca e bine.
Lumineaza-ma!
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 7:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cridona,
zilele de retrogradare le numeri tu din efemeride sau te uiti in programele de astrologie si de la ziua in care intra in mers retrograd planeta numeri pana in ziua de nastere. Daca ai mai multe planete retrograde, atunci aduni zilele de la toate si le consideri grade.
In privinta anului... da, face referire la Pluton, dar uite-te in indicatiile de la exemplul. Vei da inapoi pana cand vei gasi data la care Pluton are pozitia reiesita din calcul. De la acea data va trebui sa identifici pozitia Soarelui din viata anterioara care va fi in sensul direct al zodiactului si implicit al timpului.
In privita coordonatelor nu este obligatoriu ca se ia Romania. Evident, se poate descoperi din calcul ca ultima viata marcanta a fost in Romania, daca asa s-a intamplat, dar nu se ia arbitrar. Aici tu trebuie sa tatonezi, adica sa cauti o anume pozitie pe glob, dar initial te tii de astroharta Asc-GuvNS sau MC-GuvNS referitoare temei natale. Tatonarea incepe de acolo.
Citeste si observatiile cu privire la exceptii...
Daca vei urmari exemplul vei intelege.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Tue Jan 12, 2010 8:07 pm 
User avatar

Joined: Thu Oct 04, 2007 12:12 am
Posts: 302
Location: bucuresti
coser wrote:
intre timp am gasit si ti-am trimis pe mail fisierul.


MULTUMESC!!! :)



_________________
"In lume necazuri veti avea;dar indrazniti,Eu am biruit lumea" ( Ioan, 16:33)
Image
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: astrologie karmica-nedumerire
PostPosted: Wed Jan 13, 2010 11:01 am 

Joined: Sat Nov 28, 2009 8:22 pm
Posts: 23
Multumesc pentru sfaturi si pentru rabdare!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group