It is currently Thu Mar 28, 2024 8:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Sat Jul 17, 2010 1:59 pm 

Joined: Sat Jul 17, 2010 10:33 am
Posts: 8
Buna tuturor,

Am 38 de ani, sunt divortata si m-am atasat de cca 1an si 4luni de un barbat pe care cred ca il iubesc, dar ceva lipseste si nu cred ca e fericit. Nu pot sa-l parasesc, nu stiu de ce ceva ma retine de fiecare data, nu pot sa ma desprind de el.

Nu ma pricep sa postez harta sinastriei, datele noastre sunt: eu - 13.03.1972 campina, ph, ora 10am, el- 25.12.1968 ploiesti, ph, ora 9.30 am.

Din ce stiu ies niste aspecte interesante, dar as vrea sa-mi spuneti voi mai multe, va rog f. mult!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Mon Jul 19, 2010 2:45 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Image

Antoanela, fiind o perioada mai putin favorabila mie, am avut curiozitatea si am ridicat numai tema ta. Fara a o vedea si pe a prietenului tau, nu as putea spune decat ca in Astrologie , cele doua elemente, Apa tu, respectiv Pamant el, sunt compatibile, dar...este mult prea general.

Revin la tema ta, cu bataie pe problema ridicata de tine:
natal, axa afectivitatii (casele V /XI - iubire oferita/iubire primita) este foarte solicitata. Acolo lumina se opune intunericului, (Soare/Pluton), iar mercur, guvernatorul ascendentului, se arata a fi destul de aprig in relatie chiar cu guvernatorul partenerului. ( Jupiter guv casa a VII si este si unul din guvernatorii semnului tau natal). Cu Uranus retro in Balanta, pe casa V, in opozitie cu Mercur, as zice ca pe casa asta , a iubirii,a trairilor afective, lucrurile sunt imprevizibile, iar relatiile mai putin statornice.
Ceea ce vine nu-i deloc simplu!! Opozitia Saturn/Uranus, de care s-a vorbit atat de mult in ultima vreme ( eu iti recomand, desi sunt convinsa ca le-ai citit, analizele postate de Gheorghita Coser pe blogul lui) se aseaza pe tema ta exact pe aceasta axa V/XI, cu Saturn fix peste Pluton natal. Chiar si daca nu ar fi fost in opozitie cu Uranus, tranzitul lui Saturn peste Pluton natal este foarte greu de dus...dar sa mai ramanem putin la opozitia cu Uranus...Ei bine, temutul careu T, care se simte din ce in ce mai bine, acumuleaza tensiunile, obliga sa faci transformarea, fix pe casa VII ( Pluton). Sunt aspecte grele, tensionate, aparent deloc benefice, atat pe natala, cat si in tranzit, dar sunt purtatoare de evolutie....cum s-ar zice, nu traim precum legumele!! :)

Prin ce am scris aici, de fapt am vrut sa-ti spun urmatoarul lucru: incearca sa transformi acel "cred ca il iubesc", pe care l-ai folosit in mesajul tau, in certitudine, indiferent ca este cu "da" sau "nu" in fata. Apoi gandestete-te ca ar putea sa nu fie o relatie vesnica, dar sa fie relatia acestui moment...nu-i simplu, dar merita...Este o experienta pe care destinul ti-o scoate in cale, cu care trebuie sa te confrunti.
Nu stiu sigur, poate ma voi uita si pe cealalta tema..oricum, inainte de a le compara, ele trebuiesc vazute separat, cat de putin...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Mon Jul 19, 2010 4:06 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Mihaela, imi permit sa intervin si eu cu cateva remarci: patronul ascendentului si in acelasi timp al casei afectivitatii, Mercur- care tine si de comunicare si de gandire- face careu cu Jupiter, patronul casei partenerilor.
Sustin sfatul tau, ca Antoanela sa se analizeze si sa-si lamureasca propriile ganduri si sentimente. Are tendinta de a trage prea repede concluzii sau alteori de a gandi, poate chiar si cand nu este cazul, negativ despre un posibil partener sau relatie. Este impulsiva- Mercur in Berbec face careul la Jupiter- si un spirit liber- Luna in Varsator, care atunci cand ii este ingradita liberatea se face foc si para (Luna careu la Marte in semn fix, Taur). Pare ca socoteala de acasa sa nu se prea potriveasca cu cea din targ, de multe ori.
Pluton in casa V-a, care face trigon la NN, ii da sansa de a regenera si de a-si depasi propriile temeri si poate defecte- pe care toti le avem- prin iubire si prin daruire neconditionata.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Mon Jul 19, 2010 9:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Marta wrote:
Mihaela, imi permit sa intervin si eu cu cateva remarci


Cum sa nu...este firesc, si foarte util :)
Da, sub impulsul martian, Mercur devine foarte dinamic si in acelasi timp stresat , cum ziceam, de relatia in care se afla cu Jupiter, guv VII si in acelasi timp unul din guvernatorii natali.
Este o suferinta vizibila, un marcaj clar pe tema. Ma intristeaza, sincer, sa vad ca Venus este asemeni unei frumoase doamne: stapana, la ea acasa, dar infranta, limitata, atat prin interceptie, cat si prin pozitia intr-o casa in care este atata suferinta, casa XII. E drept, in momentul nasterii, Venus a incercat o figura frumoasa..nu-i putin lucru un trigon intre benefici, numai ca si ei, beneficii, daca nu se simt confortabil ( de Venus am zis, iar Jupiter este si in cadere, si tensionat de alte aspecte), pot face dintr-un trigon, un aspect mai putin salvator....

Dar...raman la ceea ce am spus deja: acestea sunt aspectele purtatoare de evolutie. Doar ele iti pot scoate in cale experientele pe care trebuie sa le traiesti in aceasta viata..



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Mon Jul 19, 2010 11:55 pm 

Joined: Sat Jul 17, 2010 10:33 am
Posts: 8
Multumesc mult Mihaelei si Martei pentru explicatiile frumoase si utile si astept interpretarile lor si pe sinastrie, daca au timpul si rabdarea necesare. Cred ca TEMA LUI este mult mai interesanta, fiindca este o persoana f. sensibila si profunda cu o minte lucida, un idealist - cred.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Mon Jul 19, 2010 11:55 pm 

Joined: Sat Jul 17, 2010 10:33 am
Posts: 8
Multumesc mult Mihaelei si Martei pentru explicatiile frumoase si utile si astept interpretarile lor si pe sinastrie, daca au timpul si rabdarea necesare. Cred ca TEMA LUI este mult mai interesanta, fiindca este o persoana f. sensibila si profunda cu o minte lucida, un idealist - cred.
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Tue Jul 27, 2010 1:54 pm 

Joined: Sat Jul 17, 2010 10:33 am
Posts: 8
Buna ziua tuturor,


Daca este cineva interesat sau specializat in sinastrii l-as ruga sa-mi raspunda si mie la solicitarea de a interpreta felul in care ma potrivesc cu un "el". Datele le-am dat, astept raspunsuri si multumesc pentru bunavointa si rabdare. :roll:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: mai are rost sa fim impreuna?
PostPosted: Tue Aug 24, 2010 7:36 pm 

Joined: Sat Jul 17, 2010 10:33 am
Posts: 8
buna tuturor,

revin cu rugamintea mea privitoare la sinastrie, daca sesizati ceva ce merita a fi spus, comunicati-mi, va rog.

Ma agat probabil de toate indiciile ca sa pot decide avand cat mai multe informatii... pentru ca ce simt eu este destul de subiectiv si as vrea sa aflu cum se vede din afara...

Oricum relatia nu e deloc intamplatoare daca avem conjunctie soare-chiron, soare-luna, luna-venus, soare - jupiter, aspecte reciproce soare-pluto si soare - saturn.

Multumesc si astept parerile voastre...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group