It is currently Thu Mar 28, 2024 7:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 10:36 pm 

Joined: Sun Oct 03, 2010 9:51 pm
Posts: 2
Buna seara! Incerc de foarte mult timp sa inteleg tranzitul lui saturn pe casa a8 natala, dar nu prea reusesc sa interpretez aspectele facute de tranzitele actuale pe astrograma mea. Conjunctia Saturn in tranzit cu Pluto natal, sextil cu saturn natal si trigon cu Soarele, Jupiter natal si ascendentul in varsator ma vor ajuta sa solutionez problemele avute cu banca? va fi un proces greu? voi avea castig de cauza? Faptul ca, anul viitor Saturn va tranzita nodul nord natal imi va crea dificultati? Datele mele sunt: 31 mai 1977, ora 23.45, Roman.
Va multumesc din suflet!!!!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Mon Oct 04, 2010 8:33 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Din cate spui (nu m-am uitat pe harta ta) sunt cateva aspecte care iti dau sansa de a castiga. Doar ca atunci cand vorbim despre Saturn nimic nu este usor. Chiar daca sunt si aceste aspecte bune, Saturn aduce beneficii doar atunci cand persoana s-a maturizat (nu ma refer la varsta..) si restrictioneaza drastic atunci cand persoana mai are ceva de invatat. Oricum in casa VIII a el aduce transformari importante, asupra ta si datelor problemelor. In ceea ce priveste aspectul cu NN, acelasi comentarii, in orice caz te obliga sa inveti ceva daca nu ai facut-o pana acum, iti poate aduce constrangeri dar si stabilitate si intelepciune. Saturn ajuta intr-un fel sa sintetizam problema si s-o reevaluam, nu ne mai permite sa amanam, ne obliga sa ne maturizam si sa devenim mai responsabili.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Mon Oct 04, 2010 3:34 pm 

Joined: Tue Sep 28, 2010 8:50 pm
Posts: 7
marta te rog mult de tot sa-mi spui si mie daca casa a-va imi va aduce un copil anul accesta ,daca nu atunci cand? datele mele sunt 28.05.1988 http://www.astro.com/cgi/showgif.cgi?la ... 1286016807


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Fri Oct 08, 2010 7:37 pm 

Joined: Tue Sep 28, 2010 8:50 pm
Posts: 7
sunt foarte dezamagita speram ca aici pe site sa-mi gasesc casa sufletului.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Sat Oct 09, 2010 8:18 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
roxyana wrote:
sunt foarte dezamagita speram ca aici pe site sa-mi gasesc casa sufletului.


Casa sufletului e prea mult spus, nu crezi?
Daca te referi la faptul ca ai pus o intrebare la un topic deschis de altcineva si nu ti s-a raspuns, atunci iti sugerez sa deschizi unul nou.
Numai ca aici este un forum de discutii, si informatiile schimbate intre noi nu pot fi atat de sintetice cum doresti tu. Daca si cand vei avea un copil eu una nu pot sa-ti raspund. As putea sa-ti spun cam cand ai putea avea sanse. Ideal ar fi sa participi si tu, preferabil macar cu notiuni elementare. O notiune importanta este aceea ca astrologia nu este o metoda de ghicit. Astrologia arata ce tendinte sunt in conditiile in care ai sau nu o anumita conduita, pe scurt se pleaca de la ideea ca ne construim in fiecare zi viitorul.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Sat Oct 09, 2010 6:44 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
MONA.ASTRO wrote:
tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?

TEMA NATALA
Image
REVOLUTIA SOLARA 2010
Image


Cred că anul care a început pentru tine la 1iunie 2010 nu va fi deloc uşor. Spun asta deoarece revoluţia solară 2010 aşează ascendentul pe casa XII natală ( o casă a încercărilor, a lucrurilor ascunse, a bolilor cronice, o casă din care nu prea ştii ce poate veni, mai ales când acolo este Pluton), guvernatorul temei anuale, Saturn, pe casa a VIII ( misterul, lucrurile greu accesibile, banii altuia ), iar Soarele pe casa IV ( căminul, proprietăţile; vis a vis de casele amintite, m-am referit doar la semnificaţiile care au legătură cu intrebarea ta).
După cum sunt dispuse aceste trei elemente importante ale temei anuale - ascendentul, guvernatorul temei si soarele- pe case de finalitate, mă gândesc că urmează să se finalizeze un proces aflat în derulare de ceva vreme.
Dacă compari cele două teme, natală si anuală, ai sa vezi că Marte, care în tema natală este în casa banilor din muncă proprie, pe care o si guvernează, în revoluţia solara se aşează pe casa parteneriatelor, a proceselor (casa a VII a este guvernată de Lună, din casa lucrurilor ascunse; în "joc" poate fi vorba de o femeie!) şi face opoziţie la planetele din casa I ( Lilith, Neptun, Chiron-lezarea personalităţii, confuzii, erori).
NN şi Pluton natal se mută de pe casa VIII pe aceeaşi casa XII anuală.
Jupiter natal, care guverneză imaginea ta în societate, se regăseşte în RS alături de Uranus, guvernatorul temei natale, şi împreuna cu Saturn, guvernatorul temei anuale, solicită prin opoziţie axa bunurilor (proprii şi de altă provenienţă).
Nu-mi permit să spun cum se vor soluţiona problemele de care aminteşti, dar cred că uşor nu va fi.Soluţia problemelor se pare ca este la Pluton.
Nu neglija nici sănătatea...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Sun Oct 10, 2010 11:55 am 

Joined: Tue Sep 28, 2010 8:50 pm
Posts: 7
nu am vrut sa supar pe nimeni nu asta a fost intentia. cand zic casa sufletului ma refer ca aici pe forum ma simt ca acasa. atunci cand intru pe accest forum simt ca ma linistesc sufleteste citind experientele altora.
Am scris la acest subiect pentru ca am vazut ca aveti cunostinte in astrologie si speram ca poate imi va da cineva si mie un indiciu.
Stiti cum e atunci cand esti disperat in cautarea unui raspuns ai impresia ca toata lumea iti intoarce spatele.
Cat descpre cunostintele mele in astrologie sunt egale cu 0.Voi incerca sa invat cate ceva.
Imi este teama ca desii sunt tanara o sa ajung la inseminare sau fiv si nu vroiam decat sa-mi citeasca cineva harta natala sa stiu daca mai am vreo speranta. O zi buna tuturor.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Sun Oct 10, 2010 12:08 pm 

Joined: Sun Oct 03, 2010 9:51 pm
Posts: 2
Multumesc Mihaela pt raspuns. Pt mine, revolutia solara e un subiect nou, nu am cunostinte despre el, dar voi face tot posibilul sa studiez si aceasta tema. Procesul nu este inca inceput, abia sunt la etapa concilierii, dar daca nu se ajunge la o intelegere, pasul urmator ar fi instanta( se refera la banca si ordonanta 50 pe 2010, cred ca subiectul iti este cunoscut). Stiu ca este un an greu, sper sa fiu inteleapta si sa ies cu bine din tot.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tranzitul lui Saturn pe casa a 8 - voi ajunge in instanta?
PostPosted: Sun Oct 10, 2010 3:04 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
MONA.ASTRO wrote:
Pt mine, revolutia solara e un subiect nou, nu am cunostinte despre el..

In fiecare an, foarte aproape de momentul in care ne-am nascut, Soarele ajunge in punctul ( gradul) pe care l-a avut la nasterea noastra. Pentru momentul acela ridici tema numita Revolutie Solara (de la numele "actorului" principal, Soarele). Este ca si cum te nasti din nou in acel moment; pentru un an de zile, pana la urmatoarea aniversare, alaturi de tema natala, ai o tema pe care poti vedea care este orientarea ta in acel an, care sunt evenimentele importante ale anului. O studiezi impreuna cu tema natala. Poti intelege foarte bine cum trebuie abordat acest important tranzit anual din manualul lui D.Ciuperca, Astrologia in noua era. Este acolo o prezentare detaliata a RS.
MONA.ASTRO wrote:
Procesul nu este inca inceput...

Inteleg...Dar aici: "..mă gândesc că urmează să se finalizeze un proces aflat în derulare de ceva vreme", sensul in care am folosit cuvantul "proces" nu am vrut sa fie cel de actiune juridica, de litigiu, ci o serie de ipostaze prin care se produce o transformare, se face o lucrare....Asta in contextul in care spuneam ca elementele importante ale temei sunt pe case de finalitate...O "lucrare"se finalizeaza...
Neintelegerea nu a fost greu sa apara, avand in vedere subiectul pus in discutie: un posibil proces (litigiu) cu banca...
:)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group