It is currently Thu Mar 28, 2024 8:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Nou venit pe forum
PostPosted: Fri Oct 15, 2010 10:29 am 

Joined: Thu Oct 14, 2010 9:50 pm
Posts: 22
Buna ziua,
Ma bucur foarte mult ca am gasit acest forum. Vad ca sunt foarte multe persoane care ajuta incepatorii. Dupa o mica incursiune in feng-shui si numerologie, se pare ca a venit momentul sa invat si putina astrologie. Spun ca se pare deoarece acum cateva luni ma gandeam ca este mult prea complicata astrologia, dar aseara am gasit acest forum si mi-am dorit sa incerc sa invat.
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce carti pentru incepatori sa citesc si sa-mi spuneti daca pe astro.com pot sa-mi fac astrograma sau daca gasesc astfel de programele pe net.
Daca cineva doreste sa-mi faca astrograma, datele mele sunt: Liliana, 19.01.1984, aproximativ 6.30, Deva, Hunedoara.
Va multumesc anticipat si va doresc multa lumina si iubire. :idea:



_________________
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea."
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Fri Oct 15, 2010 12:22 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
angelylo wrote:

Va rog frumos sa ma sfatuiti ce carti pentru incepatori sa citesc si sa-mi spuneti daca pe astro.com pot sa-mi fac astrograma sau daca gasesc astfel de programele pe net.

Buna, Liliana!
Pentru momentul asta, eu iti recomand, fara retinere, manualul lui Dan Ciuperca, “Astrologia in noua era”, in paralel cu arhiva acestui forum; este o arhiva foarte valoroasa, te rog sa ma crezi! Poti invata ( intelege) de acolo si lucruri prezentate putin mai confuz in manuale ( sau informatii pe care nu le gasesti in manuale...)
Da, poti face foarte simplu astrograma folosindu-te de astro.com , dar iti recomand astrolog 5.41 ( il gasesti pe net)
Cartea lui Ciuperca o poti lua de aici:
http://www.scribd.com/doc/19803728/Prel ... n-Ciuperca
Tratatul de astrologie al lui Armand Constantinescu, vol I, de asemenea te poate ajuta mult in faza asta, de inceput. Este si el pe scribd.com.

Si, cu convingerea ca nu gresesc absolut deloc, mai ales cu trimitere spre informatiile inedite, iti recomand “Astrologia, o terapie moderna”, Gheorghita Coser.
Spor ...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Fri Oct 15, 2010 3:48 pm 

Joined: Thu Oct 14, 2010 9:50 pm
Posts: 22
Multumesc mult pentru indicatiile date. Deja am descarcat cartile 8) si voi cauta si "Astrologia, o terapie moderna" si voi urmarii si arhiva blog-ului, dupa parcurgerea celor doua. Am citit deja cateva mesaje, dar ma uit ca pisica in calendar :roll: :lol: Nu prea inteleg. Dar sper ca in doua saptamani sa pot descifra catusi de putin.
As mai avea o intrebare. Conteaza foarte mult ca ora nasterii sa fie ora precisa? Pe certificatele de nastere nu scrie ora. Mama mea mi-a spus ora respectiva, dar eu cred ca este cu aproximatie.
Multumesc inca odata.



_________________
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea."
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Fri Oct 15, 2010 8:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
angelylo wrote:
As mai avea o intrebare. Conteaza foarte mult ca ora nasterii sa fie ora precisa?

Categoric,Liliana! O ora de nastere cat mai exacta, inseamna un ascendent cat mai corect pozitionat, ceea ce atrage o delimitare cat mai corecta a caselor (domeniile de viata), deci o plasare corecta a planetelor si a celorlalte elemente ale temei in case, detaliu extrem de important intr-o analiza astrologica.
Sunt multe argumente care sustin necesitatea exactitatii orei de nastere, dar pe toate le vei descoperi in timp, dupa ce vei aprofunda si intelege notiunile elementare.
Uite, iti propun un exercitiu f simplu, dupa care concluziile le tragi singura, incetul cu incetul...[ cu rabdarea, perseverenta Capricornului :) ]
Atasez doua imagini ale temei tale natale: una este ridicata pentru 15 minute minus, iar cealalta cu 15 minute plus fata de ora aproximativa pe care o stii tu, 6:30.
Localizeaza intai Ascendentul (pe una in Sagetator iar pe cealalta in Capricorn), un element foarte, foarte important al temei natale, apoi urmareste delimitarea caselor si pozitia planetelor in case....deja ai vazut diferenta dintre cele doua teme, si asta pentru doar 15 minute plus sau minus.....
TEMA 1 (pt. ora nasterii minus 15 minute)
Image

TEMA 2 (pt ora nasterii plus 15 minute)
Image[/quote]



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Sat Oct 16, 2010 3:03 pm 

Joined: Thu Oct 14, 2010 9:50 pm
Posts: 22
Multumesc frumos. Chiar daca inca nu stiu care este astrograma mea, macar am o idee. Este clar ca am multe planete in partea estica.
Voi incerca sa aflu cat mai exact ora. Am 3 surori si de asta nu sunt convinsa ca mama mea a tinut minte atat de bine ora :lol:, pentru toate. Cu mine stie ca era intre schimburile de tura dintre medici, ca nu era nici unul in zona si eu ma grabeam sa vin pe lume :P .
Ai dreptate, se deplaseaza casele si planetele. De luni incep sa citesc cartile si sper sa inteleg cate ceva: cat de importanta este marimea caselor, caracteristicile lor, etc....
Ce mi se pare interesant sunt formele geometrice ce se formeaza intre planete si din cate am inteles din ce am citit pe forum, sunt foarte importante si ele.
Abia astept sa incep sa citesc cartile. As incepe de astazi dar maine am un examen important, asa ca mai repet putin la materiile pentru examen. Am instalat astrolog 5.41 dar nu am reusit sa introduc datele, sa fac o astrograma. Nu am avut mult timp safac incercari prin optiunile lui, dar de saptamana viitoare..... il voi deslusii eu. :idea:
O zi frumoasa iti doresc.



_________________
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea."
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Sat Oct 16, 2010 3:06 pm 

Joined: Thu Oct 14, 2010 9:50 pm
Posts: 22
Trebuie neaparat sa aflu care este ora. Mi se spune ca sunt incapatanata, iar de am si ascendentul in capricorn.....



_________________
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea."
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 4:40 pm 

Joined: Thu Oct 14, 2010 9:50 pm
Posts: 22
Am inceput sa citesc cartile recomandate si urmaresc in paralel astrograma mea. Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cu urmatoarele:
- cum stabilesc semnul casei? De ex o casa se intinde peste 3 semne.(1 complet si 2 partial) iau doar semnul casei complete, sau le consider toate trei?
- Planeta guvernatoare a casei este planeta guvernatoare a semnului in care este cuspida casei? De ex: in astrograma de mai sus, cu ascendentul in capricorn, guvernatoarea casei 1 este saturn?
- intalnesc expresia "in situatie favorabila" si nu stiu exact la ce refera. De ex. la conjuctia soare luna din aceasi astrograma se poate vorbi de o situatie favorabila sau nefavorabila?
Va multumesc anticipat.

Este mult mai dificil decat ma asteptam, multe elemente importante :roll: dar sper sa reusesc cu ajutorul vostru sa inteleg.
O zi buna!



_________________
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea."
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 5:26 pm 

Joined: Thu Oct 14, 2010 9:50 pm
Posts: 22
Unde apar nodurile lunare in astrolog 5.41?



_________________
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea."
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 6:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Semnul casei este semnul zodiacal in care isi are inceputul ( cuspida) casa respectiva, indiferent pe cate semne zodiacale se intinde.
Da, in exemplul de care intrebi, casa I este guvernata de Saturn, guvernatorul semnului Capricorn (semnul de inceput al casei), casa a IIa de Uranus, guvernator Varsator, casa a IIIa de Marte,guvernator Berbec, s.a.m.d........
angelylo wrote:
- intalnesc expresia "in situatie favorabila" si nu stiu exact la ce refera.

Aici lucrurile incep sa se complice putin (dar numai pana cand parcurgi si intelegi notiunile de baza; fara ele nu poti intelege)...intervin calitatile planetelor in semn si casa (domiciliu, exaltare, exil, etc), influentele pe care le primeste, dinspre celelalte elemente ale temei, fiecare din cei doi (sau mai multi) participanti la aspect.
Dupa ce vei intelege notiunile de baza, vei vedea ca sunt si unghiuri ( aspecte) benefice prin definitie, dar care, in realitate, nu pot avea rol conciliant....

Pentru setarea Nodului Nord, si nu numai, este f simplu:in meniul Setting ai o functie care iti permite sa restrictionezi ceea ce nu te intereseaza la un anumuit moment pe tema; se cheama chiar asa, Restrictions...De acolo bifezi (sau debifezi), ceea ce nu vrei (sau vrei) sa apara pe tema....



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Sun Oct 24, 2010 3:00 pm 

Joined: Thu Oct 14, 2010 9:50 pm
Posts: 22
Multumesc mult.
Voi revenii cu cateva date din astrograma mea imediat dupa ce voi reusi sa fac o sinteza. Acum am doar foarte multe lucruri notate.

Sa aveti o zi minunata.



_________________
"Nu exista o cale spre fericire. Fericirea este calea."
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Nou venit pe forum
PostPosted: Mon Nov 22, 2010 11:32 pm 

Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 pm
Posts: 2
Buna seara tuturor,sunt nou venita pe la voi si sper sa ne intelegem de minune!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 11 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group