It is currently Tue Mar 19, 2024 1:45 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Secretele
PostPosted: Sun Apr 10, 2011 6:34 am 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Secretele au o forta extraordinara,si nu una pozitiva ci dimpotriva,distructiva.Sunt in stransa legatura cu minciuna,inselatoria,falsitatea,mastile sociale,ipocrizia,fricile de toate felurile,iresponsabilitatea,manipularea,egoismul,rusinea si frustrarea.Secretele distrug orice tip de relatii,insa cu toate astea,oamenii nu par sa priceapa cat de malefice sunt ele si cum nu doar ca nu protejaza pe partenerii din orice relatii,ci dimpotriva,distrug increderea si fac relatiile imposibile!
Acel ceva care este ascuns,devine acel ceva in jurul caruia se invarte toata relatia,toata viata cuiva chiar!
Asta e forta unui secret...de a confisca intreaga viata a cuiva si a bloca evolutia pe toate planurile,pentru ca problemele ascunse,nu sunt confruntate si nu primesc nici macar O SANSA sa fie rezolvate,dimpotriva,secretul nu va face decat sa le agraveze in umbra,fara sa fie discutate,comunicate si mai ales INTELESE.
Si problemele neintelese,sunt teme ale vietii neinvatate,care se tot repeta pentru ca lectiile pe care le contin sa fie asimilate...
Secretul,taina,misterul,ocultul execrcita o atractie deosebita asupra oamenilor in general.Vedem imensul interes pe care il primesc dezvaluirile din presa despre vietile private ale unor celebritati (Oana si Pepe sau Irinel si Monica in perioada asta) insa din pacate,prea putini inteleg lectia oferita de asemenea probleme.
Cand vorbesc despre dez-valuirea unui secret,oamenii folosesc expresii ca "aducerea la lumina" -nu e intamplator! -energia secretelor e una intunecata,obscura,tenebroasa.
Dintr-un punct de vedere energetic (reiki de exemplu,daca va place),secretele sunt intuneric...sunt acele tipuri de blocaje care impiedica cresterea luminii interioare a cuiva si evolutia in general.

Din punct de vedere al astrologiei,secretele sunt in primul rand in legatura cu casa a 12-a si pestii (si cu a 8-a,a 4-a,scorpionul si racul probabil).Ca planete,sunt in legatura cu neptun (nedeslusitul,confuzia,haosul,deruta,lucrurile ascunse) si pluton (manipularea,resorturile ascunse,misterele,intrigile,distrugerea) si poate si luna (germinarea ascunsa,pasiva,noaptea si intunericul ei,lasitatea si dependenta)
Insa mai ales,secretele sunt evidentiate in legatura cu Lilith,sau Luna Neagra.
Intr-o relatie,veti regasi tema secretului adesea alaturata temei tradarii/loialitatii,iar din punct de vedere astrologic,in tema compusa,legata de planetele in casa a 12-a,sau de superpozitiile dintre planete din casa a 12-a si altele,in sinastrii.
Asemenea aspecte,cer un efort comun de constientizare si deschidere,de comunicare si multa sinceritate fata de celalalt.Altfel relatia e de fapt condamnata! -si nu,nu cred deloc ca exagerez.
Aparent,ce nu stie cineva,cica nu il raneste.E FALS.Recomand celor care vor sa inteleaga mai mult,aceasta carte: http://www.divin.ro/?53t4l&subdetalii=...&v7f2k=3142
Ati auzit si voi probabil,ca si mine,ca nivelul de evolutie general al omenirii e stuat undeva pe preponderenta dizarmonioasa a ceakrelor inferioare,si mai ales a ceakrei sexuale.Totusi,foarte putini par sa priceapa ca acest lucru se datoreaza mai ales secretului cu care omenirea a invaluit sexualitatea.Inclusiv din punct de vedere fizic,privim sexul ca ceva rusinos,care trebuie ascuns,intocmai ca un lucru rau,vinovat,condamnabil!
Am mai spus-o: secretele devin centrul vietii oamenilor care le intretin...totul ajunge sa se invarta in jurul lor.
Osho dadea o pilda: spunea ascultatorilor sa incerce sa NU se gandeasca la un elefant roz (!) -dupa care se amuza pe seama stupiditatii situatiei.Nimeni dintre ascultatori nu s-ar fi gandit de capul lui la elefantul roz,insa odata devenit tabu,era singurul lucru la care nu se puteau opri sa se gandeasca!
Cu cat efortul era mai mare,cu atat era mai inutil...la fel ca melodiile stupide din reclame care pot sa ajunga sa ne obsedeze.

Sigur,o sa-mi spuneti ca exista anumite situatii in care secretele sunt utile si chiar binevenite.Am sa raspund ca exista situatii in care crima,minciuna si alte fapte imorale sunt necesare si ele...
Daca de exemplu nu as putea opri un nebun sa declanseze o bomba decat ucigandu-l,ar fi chiar indicat sa o fac...la fel daca singura cale de a proteja viata cuiva ar fi minciuna.(cu adevarat,nu imaginar!)
Situatia e aceeasi pentru secrete,si asemenea exceptii,nu scuza deloc pe criminali sau mincinosi -e la fel cu secretele,nici o diferanta.
Sigur,in societatea noastra circula niste idei foarte raspnadite despre discretie,viata privata si respectul fata de ea.Toate numai bune insa drept scuze pentru a trai vieti mincinoase si a distruge viata proprie si pe a celor apropiati.
Sa nu-ti bagi nasul in viata cuiva neinvitat...de acord,nu ti-l bagi neinvitat...dar apar situatii...esti deja in viata acelor persoane,esti ruda,prieten,partener...esti acolo! -fireste ca fiecare are viata lui,insa nu te-ai bagat acolo neinvitat.Si apar problemele...aflii despre unul si altul cate ceva...si ti se reproseaza ca nu ai spus nimic...sau ca ai spus,si ca nu trebuia sa spui...ceilalti nu se multumnesc cu otrava propriilor secrete,ci iti pretind sa participi si tu!
Cineva minte fata de tine...sau barfeste...sau calominaza...sau chiar fura sau ucide,sau orice altceva!
Tacand,devi partas la acea murdarie...dezvaluind-o,devi tinta a reprosurilor sau chiar persecutiilor,dupa caz.Cel mai adesea vei fi acuzat de tradare,de lipsa de loialitate,de indiscretie si lipsa de respect!
Ce bine ar fi ca cei care au CREAT PROBLEMA secretului sa isi asume raspunderea si sa inceteze sa se mai ascunda de adevar,dupa cum ascund adevarul si de ceilalti...pentru ca secretul e o problema creata de cineva...nu doar "se intampla".
Singuri o creeaza,nimeni altcineva nu e responsabil,nimeni nu ar trebui folosit ca scuza...nu e vorba de situatii in care oamenii nu au de ales,ca in exemplele extreme date de mine mai sus.
Uneori (destul de des) un secret e dezvaluit special pentru a fi aflat de catre terti,si a distruge viata cuiva...sau special dezvaluit cuiva,pentru a fi aflat de altcineva interesat -in incercarea "altruista" de a face "binele" fara a ne asuma vreo raspundere,iar alteori e dezvaluit din egoism,pentru ca cineva sa-si atinga scopurile pe seama altora,prin manipulare.
Sunt multe "societati secrete" care se pretind in slujba luminii...NU SUNT.Acum isi spun "discrete" -o masca pe care o folosesc si oamenii "de rand" pentru a-si justifica secretele,nimic nou.
Religiile misterelor din antichitate,au disparut -insasi secretomania lor le-a suprimat.

Intr-o viata trecuta,un prieten al meu a furat un cal,de fata cu mine...nici macar nu mi-am dat seama,decat cand era prea tarziu...nu am putut sa il impiedic,doar sa il denunt,si asta ar fi insemnat o pedeapsa foarte grava pentru el...poate chiar executia...desi ma simteam foarte vinovat si rusinat,am tacut!
In viata asta,l-am reintalnit...si a furat chiar de la mine...nu e mereu usor sa nu ai secrete,insa in viata asta,ca gay,am ales special problema secretului pentru a o confrunta si rezolva.Am lilith peste soare! (si nodul nord in sagetator -onestitatea,iar jupiter,stapanul sau,pe mijlocul cerului!)
Mai am si saturn pe nodul sud,in rac,in opozitie cu mercur(pe nodul nord) -responsabilitatea in comunicare,corectitudinea.
Iata cu ce karma am venit pentru un secret...si nici macar nu sunt sigur ca ar fi fost o alegere mai buna sa il denunt pe hot!
Cu atat mai mult e vorba despre secretele care nu implica asemenea alegeri de viata si de moarte! -eu,ca gay,am strigat in gura mare ca da,sunt homosexual,in fata vecinilor care se uitau chioras la mine.(!) -vreau sa va spun sa nu va mai cautati scuze pentru proliferarea acestui mare rau...nu le aveti...si nu veti fi scuzati cand vor veni consecintele peste voi.Si vor veni...mereu se afla...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Secretele
PostPosted: Sat Apr 23, 2011 3:07 pm 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Am explicat mai sus cum secretele au puterea de a face totul sa se invarta in jurul lor...insa doar recent am facut conexiunea cu un alt centru fals: Ego-ul.Si el este construit tot pe baza unor secrete...ne ascundem vulnerabilitatile,problemele,laturile nedorite,neacceptate,respinse,defectele,greselile,bagand la inaintare o masca de fiinte perfecte...
Si apoi e bine-nteles nevoie sa aparam acele secrete,acea masca...ori de cate ori cineva priveste dincolo de ea,spre vulnerabilitatea noastra,ne simtim raniti...incercam sa ne convingem pe noi si pe ceilalti ca suntem masca pe care o cultivam.
Asta e natura ego-ului: e un mare secret,o colectie de secrete in jurul carora se invarte intreaga viata a celor parazitati de aceasta structura energetica avida...care are nevoie de mai multa energie mereu,pentru a fi sustinuta,care absoarbe mai mult si mai mult din puterea fiecaruia,care se substituie unui centru al fiintei,in jurul careia se invarte totul...care confisca orice experienta atribuindu-si-o.
Ego-ul e foarte competitiv...cere efort,lupta,energie din ce in ce mai multa...pe toata de fapt...nu doar pe a unui om...cauta sa confiste energia celor din jurul sau...ego-ul e lacom...e razboinic,vrea cuceriri,teritorii,lupte...el exista exclusiv prin conflict,prin efort.Ego-ul vrea importanta...suprematie...vrea sa fie "mai presus"...e comparativ...nu suporta egalitatea.
Ego-ul e ierarhic...el vrea sa-si subordoneze totul,sa controleze totul...e tiranic...are nevoie de sclavi...ego-ul exista doar in inegalitate,in relatia stapan-sclav;si in interiorul fiintei,dar si in exteriorul ei,in relatia cu ceilalti si cu lumea.
Ego-ul este ignoranta.E ignorarea comuniunii noastre cu totul,agatarea de limitare,frica -secretele sunt limitare,frica si ignoranta.
Ego-ul este intolerant...este identificarea cu ceva,si respingerea a altceva -ego-ul nu concepe acceptarea...nu o suporta...ego-ul exista in lumea lucrurilor obligatorii sau interzise...el are nevoie de discriminare pentru a exista...el ESTE discriminare.

Daca secretul e adus la lumina,daca nu mai e nimic ascuns acolo,in voi,nu mai exista loc pentru inflorirea raului...ego-ul insusi nu poate rezista la lumina,desi aparent cauta tocmai sa fie cat mai in lumina (in realitate insa,cauta sa promoveze Masca,pentru a proteja secretul de lumina constiintei.)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Secretele
PostPosted: Sun Apr 24, 2011 11:50 am 
User avatar

Joined: Wed Oct 08, 2008 5:06 pm
Posts: 49
Pana nu avem constiinta unitatii noastre cu totul,ego-ul poate fi doar limitat,diminuat.A ne preocupa de anularea lui,e un fel de prostie...pentru ca ego-ul nu are o natura reala...e doar o creatie a respingerii si ignorantei noastre.

Am auzit o zicala faina,legata de ego: "mai binele e dusmanul binelui".E un pic socanta -ca suntem obisnuiti sa asociem mai binele cu progresul...evolutia,dezvoltarea...dar daca privim mai atent,vedem in spatele dorintei de mai bine e felul cu care ne-am obisnuit deja,de a ne obliga la "perfectiune",de a ne face "mai buni" pe seama "eradicarii imperfectiunii"...
Acelasi joc stravechi al obligatoriului si interzisului,aceeasi tensiune interioara...acelasi efort,strofocare din neiubire,neacceptare de sine,inceputa tot de acolo,din efortul de a ne ascunde vulnerabilitatea...laturile pe care nu le vrem...nu ne plac...nu le iubim si intelegem.

Pana nu renuntam sa mai ascundem de noi insine vreo parte din noi insine,nu ne putem recupera totalitatea fiintei si unitatea ei.

Pana la constiinta unitatii cu totul,adevarata problema e lipsa constiintei unitatii cu sine...ca suntem divizati interior,intre o latura "buna" si obligatorie si una "rea" si interzisa.Suntem in razboi cu noi insine,divizati in politai/infractor,judecator/inculpat,detinut/gardian,stapan si sclav,in superior si inferior.
Judecatile noastre creaza ego-ul,ele dau nastere necesitatii de a ascunde o parte din noi,de a nu o accepta.

Daca reusim sa ne acceptam si iubim in totalitate,inclusiv si mai ales acea latura rea,"pacatoasa",fara a o mai judeca si osandi,daca invatam sa-i intoarcem celalalt obraz dusmanului din interiorul nostru,sa iubim acea parte din noi pe care am transformat-o in dusman,cu dusmania noastra,cu respingerea,marginalizarea,ura si intoleranta noastra,atunci sunt convins ca ne recuperam unitatea fiintei,si odata cu ea,cred ca regasim si unitatea noastra cu totul.
Insa e nevoie de foarte multa toleranta...de intelegere,de iubire si bunavointa.

Pana nu invatam insa asta,vom regasi dusmanii in exterior,ceilalti vor fi mereu strainii...nu o parte a fiintei noastre cosmice,vom judeca si osandi pe ceilalti,intocmai cum facem cu noi insine,ne vom raporta la ei de pe pozitii competitive,ca stapani sau sclavi,ca superiori sau inferiori,oricum numai nu egali cu ei...

Daca am invata numai toleranta...am ajunge acolo imediat...sau numai iertarea...sau iubirea,sau intelegerea,sau blandetea,sau sinceritatea...oricare ne poate duce acolo...

Oricare si toate la un loc sunt fatete ale aceleiasi mari calitati,daca ne uitam mai atent,fie ca o numim sinceritate ori iubire,blandete,toleranta sau iertare...orice progres in privinta uneia singure dintre aceste calitati,e un progres al tuturor si o apropiere de regasirea unitatii noastre.A renunta la secrete,e doar un pas foarte important in deprinderea sinceritatii,si ca oricare alta virtute,si acest pas inseamna dezvoltarea tuturor acestor fatete ale virtutii la un loc.

Am citit o povestire: undeva,in India,un maestru calatorea cu discipolul sau si au ajuns intr-o gara.Un angajat a fost foarte impresionat de prezenta lor,si a venit la maestru cerandu-i sa-i dea o invatatura,promitand ca o va respecta toata viata cu sfintenie!
Maestrul,i-a spus discipolului sau ca e momentul sa invete sa dea mai departe din invatatura pe care el a primit-o,si sa isi asume el raspunderea de a-i spune omului ce sa faca.Asa ca,discipolul i-a spus omului doar atat: sa nu mai minti niciodata.
Angajatul garii a multumit,promitand ca asa va face,iar cei doi au plecat in treaba lor si nu au mai auzit o vreme de el.
Insa ce s-a intamplat dupa intalnirea lor,au aflat mai tarziu,cand l-au reintalnit pe acel om: la scurt timp dupa decizia sa de a nu mai mintii vreodata,in acea gara a sosit o comisie de control a activitatii...credincios promisiunii sale,angajatul a raspuns sincer tuturor intrebarilor comisiei de control despre activitatea din gara...si asa,s-a aflat ca toata lumea de acolo fura pe rupte...inafara de el...
Aflandu-se in pericol de a fi dati afara sau sanctionati chiar mai grav pentru furt,toti ceilalti angajati ai garii au facut front comun impotriva sa pretinzand ca el este hotul si mincinosul...
Urmarea a fost ca s-a pomenit concediat si ca nimeni nu il mai angaja...
Omul avea familie...nevasta si copii...care au reactionat si ei la aflarea vestii concedierii sale...judecandu-l foarte aspru,condamnandu-l si privindu-l cu mult dispret si chiar ura pentru sinceritatea sa!
De fapt,familia l-a parasit,si a ramas singur si fara mijloace de subzistenta...
Insa cand era totul mai negru,a aflat brusc ca a primit o mostenire fabuloasa de la o ruda indepartata de care nu avusese macar habar...
Nevasta si copiii s-au intors mierosi sperand sa o duca bine pe seama bogatiei lui,insa el a decis sa vanda totul,sa dea averea saracilor si sa devina discipolul maestrului care il invatase sinceritatea.
Faptul ca nu mai mintise deloc iii schimbase radical nu doar viata,ci il schimbase radical pe el.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group