It is currently Thu Mar 28, 2024 10:32 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 20 posts ] 
Author Message
 Post subject: Via Combusta (din nou)
PostPosted: Sun Jan 22, 2006 5:43 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Coser as dori o analiza a zonei Via Combusta:datele:19.041954,Timisoara,ora nasterii:05.03am[ora det.cu pendulul,nastere intre zorii zilei si inainte de rasarotul soarelui].Si daca nu cer prea mult as mai dori un raspuns.In 07.01.2006 mi s-a facut o propunere de a lucra intr-un domeniu ,in care am mai lucrat.Ora propunerii a fost intre 11.55-12.05 la amiaza.Am refuzat in final,desi nu cred ca ma voi mai intalni cu o asemenea ocazie.In 2005am avut o propunere aproape similara si am refuzat-o din acelasi motiv,ca si acum.Intrebarea e:am facut bine?Si pot sa cred in proverbul asiatic,ca viata imi va oferi si a treia oara sansa? :lol:
Coser" taie in carne vie",caci asa poate ma dezmeticesc si eu.
Analiza Via C. amcerut-o,pentru ca ma uit in harta natala :shock: si nu pricep legatura mea cu astrologia.Ma pasioneaza de mult,dar bat pasul pe loc. :cry:

Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Via Combusta (din nou)
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 9:25 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
postez tema... revin cu un comentariu putin mai tarziu, pana atunci poate ne spui cum ti-ai stabilit ascendentul folosindu-te de un pendul... dar asta intr-un topic nou la "stiinte divinatorii"... ce zici? :wink:
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 10:38 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Coseeer,multumesc tare mult pt.atentia si timpul acordat.Am postat topicul la "stiinte..."Astept analiza ta cu nerabdare .Nici nu stii cat am tocit tastele calculat.cautand raspunsul tau. :roll: Acum ma-m mai linistit. :lol: Savedem cum voi fi dupa. :shock:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 10:24 am 
aries wrote:
Coseeer,multumesc tare mult pt.


Ai dreptate aries, pe forumul asta multe persoane au avut stari de entuziasm pt bucuria comunicarii :D :D :D.
mihaela.


  
 
 Post subject: Re: Via Combusta (din nou)
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 11:44 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In Via Combusta ai Lilith, Neptun retrograd, Saturn retrograd si Luna. Toate acestea exercita o presiune speciala asupra sectorului relatiilor deformandu-ti parerea despre anturaj si impactul pe care il ai tu asupra celorlalti.
Pe tema ta Via Combusta aduce o contraditie de sensuri si tendinta autodinstrugerii propriilor relatii.
Diminuarea trasaturilor planetare din acest sesctor in situatia in care cele patru planete sunt importante pe tema asistam la o iluzorie inclinare a balantei in favoare ta. Aceasta inclinare a balantei iti da impresia ca ai control asupra relatiilor tale, ca poti decide acolo unde altii nu pot si ca nimeni nu stie ce gandesti atat timp cat zambesti si te poti frumos.
Lilith in acest context este ca un taciune fumegand, care in bataia vantului se poate aprinde imediat. Chiar daca esti dinamica, in anasamblu esti perceputa ca o pacifista la care entuziasmul da personalitatii o nota colorata, placuta si frumoasa. Tu insa ai nevoie de ceilalti. Golul de vibratie dat de Via Combusta imi indica mie o teama de singuratate, de a nu fi parasita, o teama care te face disperata in a primi dovezi de prietenie si afectiune, dovezi de sinceritate si atasament.
Aceasta teama, gol, insecuritate te poate face sa te simti mai in siguranta in preajma persoanelor in varsta, desi conflictele cu evolutia cea mai rapida le ai tot cu ele.
Pe de alta parte te atrage tot ce este ocult, ezoteric, magia in general ... iar asta scoate in evidenta o mostenire parentale speciala legata de puteri ascunse. Un Marte culminant in exaltare cu un Pluton de asemenea puternic in Leu, in situatia in care Luna este in cadere, iar Venus in domiciliu, eu as spune ca esti un fel de pisica blanda care zgarie rau...
In general firea ta este benefica, dar atunci cand te infurii... pazea!
...si pentru ca aceste caracteristici sunt date de Via Combusta, sunt convins ca aceste lucruri despre tine nu prea le stiu multi...

Cam asa se integreaza Via Combusta in analiza temei tale...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 10:06 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Coser iti multumesc .

Am recitit de vreo 4 ori raspunsul,si inca il mai "diger".M-ai facut sa-mi revad filmul vietii,si sa inteleg multe.Un singur aspect inca nu stiu cum sa-l interpretez:"teama de singuratate".Aveam impresia ca asta este cea mai mare dorinta a mea:sa fiu singura.Ma simt cel mai bine cand sunt singura.Mi-am autodistrus toate relatiile referitoare la un posibil partener de viata,si continui s-o fac.Dar culmea:eu credeam ca prin asta ii protejez ,pentru ca nu aveam si nu am, in continuare,incredere in nici o manifestare de afectiune si sinceritate.Nu de mult am constientizat,ca am gresit,dar nu pot elimina neincrederea.Dar ,cum am scris, inca mai "diger"analiza ta .De fapt asta e:imi este deformata parerea despre anturaj. :idea: Coser "punct ochit,punct tintit".Multumesc inca o data,si succes mai departe,caci tot ce ai postat [inca nu am vizualuzat tot] de la analize la imagini ,articole, ne produce o mare incantare si revelatie. :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 10:31 pm 
Gheorghita, te rog mult de tot, imi explici si mie putin despre zona via combusta. De ce e situata acolo in astrograma lui aries. Nu reusesc sa inteleg aspectul asta deloc.
Multumesc mult.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 10:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Mihaela, Via Combusta este un sector fix cuprins intre 15 grade Balanta si 15 grade Scorpion. Am observat ca in unele teme aceste sector se mai manifesta si asupra caselor, dar cu o important secundara. Via Combusta de casa se delimiteaza de la 195 grade de ascendent la 225 grade de ascendent...
Adica:
Asc+195 grade = punctul de inceput al sectorului via combusta de casa
Asc+225 grade = punctul de sfarsit al sectorului via combusta de casa

Planetelor in acest sector li se va analiza Via Combusta doar in materie de casa nu si de zodie... cu toate acestea via combusta de zodie (15 grade balanta -15 grade scorpion) ramane un sector mai important decat via Cmbuta de casa...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 11:25 pm 
Adica via combusta de casa este tot timpul in casa 7? ASC+195 grade inseamna DES+15 grade?
merci,
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 12:13 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Adica via combusta de casa este tot timpul in casa 7? ASC+195 grade inseamna DES+15 grade?
merci,
mihaela.



Da, Mihaela, acolo incepe...si se intinde pe 30 de grade.... in felul acesta se poate vedea daca diminuarea puterii personale in relatii este un efect de dominare a planetelor sau de inhibitie.... orice tranzit al planetelor prin aceste sectoare trebuie abordate cu mare atentie... slabirea lor poate dezechilibra corabia...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 10:17 am 
Multumesc mult Gheorghita pt raspuns.
Dar, daca Venus in Berbec (adica exil, deci slabita), se afla in via combusta de casa, acest lucru o echilibreaza putin sau o dezechilibreaza si mai rau? Si de ex un trigon facut cu Pluton, este cat de cat benefic? Sau conteaza doar conjunctiile in tranzit, peste via combusta de casa?
Merci inca odata :).
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 12:09 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
he he ... ti-e teama de sefi! ... nu inteleg de ce, pt ca trigonul indicat de tine (Pluton este la 3 grade Fecioara pe casa XI) te ajuta sa faci impresie buna...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 8:19 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
pluto retrograd in via combusta de zodie in opozitie cu ascendentul cum este interpretat?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 8:24 pm 
Quote:
he he ... ti-e teama de sefi!


Da Gheorghita, asta cam asa e, trebuie sa recunosc :oops:.
Dar spre norocul meu nu am asa ceva :D.
Multumesc mult de raspuns.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 10:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
flori80 wrote:
pluto retrograd in via combusta de zodie in opozitie cu ascendentul cum este interpretat?


Daca este in casa VI mie mi-ar sugera boli latente cu evolutii mai mult sau mai putin rapide in functie de casa unde se afla Uranus, iar pe VII aduce o dorinta de intelegere si o suspecta teama de despartire... nativul este in stare sa suporte un mariaj total nefericit numai sa nu se desparta...

mihaela01 wrote:
Dar spre norocul meu nu am asa ceva .


:shock: :shock: nu ai sefi????? :shock: :shock: wow, ce fericire...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 12:12 pm 
Quote:
nu ai sefi????? wow, ce fericire...


:lol: :lol: :lol:))))))). Ei, uite o definitie spontana a fericirii. Pentru ca tot ne chinuiam intr-un alt topic sa o definim :).
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 2:32 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
este in casa 6 alaturi de trei planete retrograde, din care doua personlae, jupiter si marte. A treia e saturn care oricum e o planeta ce aducenecazuri si lectii......Oricum toate planetele retograde sunt aici iar casa 6 e casa bolilor. Ce ma asteapta?Boala este un rezultat a unor greseli spirituale nu?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 2:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Flori casa VI nu este doar casa bolii, ci si a dorintei de a servi si de a te sacrifica pentru ceilalti. Plasarea planetelor retrograde in casa VI spune multe despre disponibilitatea ta de a te implica in acest mod de actiune ... cu alte cuvinte nu prea ai de ales... Trebuie sa-ti reformulezi moralitate si rutina si sa cauti fericirea in lucruri mici si putine pentru a descoperi esenta lucrurilor. Te asteapta munca... poate chiar o munca disperara fara sa ai siguranta ca obtii ceva in schimba... Atunci cand intervine casa VI in lectii karmice boala nu este primul lucru care ti se poate intampla... vor fi semnale de atentionare, iar daca nu vei tine cont de ele va interveni boala..



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 3:08 pm 

Joined: Tue Jan 17, 2006 9:46 pm
Posts: 31
am aceasta tendinta de a-i ajuta pe ceilalti si curios este ca in acele momente ma simt cel mai bine si ma bucura tare mult cand pot face asta. Multumesc tare mult pentru raspuns caci m-ai linistit Deja ma gandeam ca o sa mi se declanseze o groaza de boli....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 14, 2006 12:59 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Ce ar putea sa-mi sugereze sintetic saturn si Pluto in Via Combusta pe o casa a VIII - a in Balantza?
Mentzionez ca Saturn face cuadratura cu guvernatorul temei, Uranus, care se afla in Rac V, iar Pluto face careu cu Mercur retrograd din sagetator IX



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 20 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group