It is currently Fri Mar 29, 2024 2:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Shamanismul
PostPosted: Tue Jan 24, 2006 7:23 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Buna tuturor,

Cum putem intelege Shamanismul in epoca noastra?
Dupa cite am inteles Shamanii se vad ca medii intre lumea materiala si cea spirituala..
Am facut cunostinta cu un medic care spune ca este Shaman si trateaza pe ambele cai.
Voi ce credeti ?

Va multumesc

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Shamanismul
PostPosted: Wed Jan 25, 2006 3:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Shamanismul este o cale misterioasa si periculoasa ... ea seamana putin cu nagualismul, dar nu are nici pe departe profunzimea acesteia din urma...

Este posibil ceea ce spui... dar tu poti testa!
Un shaman chiar daca este in legatura cu o lume subtila calea lui este practica, el nu iti tine prelegeri si, in orice secunda, stie unde te afli (din punct de vedere evolutiv) de aceea iti poate face cea mai buna recomandare... ajutorul pe care il ofera este de regula un sacrificiu acela de a sublima durerea in solutie, prin acces direct la cauza...
Shamanul nu este vrajitorul ciudat care se sprijina doar pe ritual, ci un prieten alt tuturor... el lucreaza cu energii pentru ca stie ca el, la randul sau, este o energie... si desi lucreaza cu simboluri si notiuni abstracte intelegerea si puterea sa sunt practice...
Nu am avut ocazia sa intalnesc niciodata un shaman.. ma fascineaza acest domeniu, cautarile lor si complexitatea interventiei lor... asta pentru ca, probabil, ceva din mine iti doreste prea mult lumea in care ei se integreaza...si, probabil, ca asta nu este o simpla dorinta, ci o amintire...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Samanismul contemporan
PostPosted: Mon Mar 17, 2008 8:21 pm 

Joined: Tue Sep 18, 2007 10:57 pm
Posts: 7
Samanismul nu este o cale la indemana pentru oricine, dar nu poti stii daca este calea ta sau nu pana cand nu o incerci. Cursuri de initiere tine Samanul Aurel Mocanu www.nierika.ro www.mandalaclub.ro - cursuri.
Am fost si "am vazut". Si am gasit sensul lucrurilor pe care-l cautam de multa vreme. Este doar o cale ca si celelalte. Doar ca e mai mult intuitie, decat logica si tehnica. Mie mi se potriveste.
Nimic nu a mai fost la fel apoi pentru mine.

Lisa


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group