It is currently Thu Mar 28, 2024 9:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 28 posts ] 
Author Message
 Post subject: lazarev
PostPosted: Mon Jan 30, 2006 7:59 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
citeste vreun forumist cartile ucraineanului lazarev (cel cu sistemul de diagnosticare a karmei)? daca da, sunt foarte interesata de un schimb de impresii... :)


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: lazarev
PostPosted: Mon Jan 30, 2006 11:40 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
daniela wrote:
citeste vreun forumist cartile ucraineanului lazarev (cel cu sistemul de diagnosticare a karmei)? daca da, sunt foarte interesata de un schimb de impresii... :)


Da :D , dar specifica cate volume ai citit din cele 10 aparute in limba romana.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 8:13 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
toateeeeeeee!
....si tot degeaba, as putea spune... caci pierd inca destul de usor IUBIREA... :cry:
daca ai timp sa scrii, m-ar interesa care a fost primul impact asupra ta (ca s-o luam cu inceputul inceputului...)

toate cele bune


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 9:33 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
....cand am citit prima carte, l-am "lecturat" si-atit.
la a doua, cand l-am luat in serios, aveam impresia ca-mi cere sa stau in cap! logica lui era pe dos decit cea a lumii asteia. :roll:
tin minte ca m-a uimit chestia cu boala ca semnal de alarma al erorilor de gandire si a atitudinii fata de lume si viata. ideea nu e noua, se regaseste in budism, si poate si in alte parti. dar eu am citit-o intai la el si mi-a placut. la noi "relele" sunt interpretate ca "pedeapsa lui dumnezeu", la el sunt o mina de ajutor. dumnezeu ne trage de maneca, ne da semne...
tot citindu-l, am reusit sa-mi vad defectele, sa accept ca o dau in bara din cauza mea, nu pt ca sunt o "neinteleasa" sau o "neapreciata" :wink:
dar cu "armonizarea" e mai greu...
si mai imi place chestia aia cu "programele analoage"...
iti trebuie insa o luciditate si o sinceritate cu tine insuti dureroase de-a dreptul. daca nu iti reuseste asta nu-ti reuseste demersul.
interesant este ca la un moment dat am cazut in extrema si am inceput sa nu-mi mai doresc nimic, de teama sa nu-mi doresc prea mult (ai grija ce-ti doresti, s-ar putea sa ti se implineasca! :twisted: ).
cunosc persoane care n-au reusit sa citeasca mai mult de primele pagini (eu aruncam cartea de citeva ori pe zi!), dar de cate ori ma apuca gindurile negre sau senzatia de neputinta, de cate ori imi spun ca nu mai am nici o solutie, iau una din cartile lui, la intamplare, mataniile, si m-apuc sa-l citesc. descopar unde gresesc, unde am pierdut simtul masurii, cand se manifesta "dorinta" de dragul dorintei pt care ma "certa" gheorghita. :wink:
incerc sa invat sa dau fara sa astept ceva in schimb si fara sa simt ca pierd ceva.
dar chestia cu pastratul iubirii nu-mi reuseste aproape niciodata cand ma critica cineva la care tin sau cand pierd o relatie.
cand cea mai buna prietena a mea a plecat la manastire fara sa-mi spuna (desi dumnezeu a facut sa ne intalnim pe strada cu o zi inainte... intamplare sau nu?), am plans ca o disperata pe holurile universitatii si multa vreme m-am simtit tradata. apoi am inteles ca n-am pierdut-o... o mai vad din cand in cand si, pt ca e fericita, am inteles ca e acolo unde vrea sa fie si asta e tot ce conteaza. si am inteles ca atunci nu mi-a spus nimic pt ca stia ca nu voi reactiona bine, iar suferinta mea i-ar fi umbrit sufletul si-ar fi plecat cu inima indoita...

toate cele bune :)


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 9:51 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
daniela wrote:
toateeeeeeee!
....si tot degeaba, as putea spune... caci pierd inca destul de usor IUBIREA... :cry:
daca ai timp sa scrii, m-ar interesa care a fost primul impact asupra ta (ca s-o luam cu inceputul inceputului...)

toate cele bune


eh, nu poti spune ca este degeaba...ai invatat ceva de acolo, cu siguranta.

Dupa ce am citit cam 30 de pagini din primul volum (am inceput cu "Diagnosticarea Karmei" parca), am renuntat caci eram...coplesit. Aveam impresia (de fapt atunci eram sigur :D ) ca gresisem atat de mult incat nu o sa-mi ajunga tot restul vietii sa fiu iertat, chiar daca l-as fi petrecut numai in rugaciune, smerenie si caintza. Ma gandeam tot timpul la urmasi, la ce le-am transmis?....Dupa vreo saptamana (dupa ce m-am si spovedit) am reluat lectura si am inceput sa ma iert si sa ii iert si pe altii...sau cel putin am inceput sa iert...Acesta a fost inceputul: cu fiori pe sira spinarii si sentiment de vinovatie exacerbat. O amica "pisicoloaga" mi-a povestit ca multe persoane au dat in depresie dupa ce acestia au citit Lazarev. Trebuie sa recunosc ca nici eu nu am fost departe. .. :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 9:59 pm 
Si eu l-am citit pe Lazarev si mi-a placut foarte mult. Dar nu mi s-a parut greu ceea ce cere el. De fapt consider ca ceea ce sustine Lazarev este foarte adevarat. Si intr-adevar asa cum spune Daniela iti trebuie o doza mare de sinceritate cu tine insuti daca vrei ca teoriile lui Lazarev sa functioneze.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 12:05 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
mihaela01 wrote:
Si eu l-am citit pe Lazarev si mi-a placut foarte mult. Dar nu mi s-a parut greu ceea ce cere el. De fapt consider ca ceea ce sustine Lazarev este foarte adevarat. Si intr-adevar asa cum spune Daniela iti trebuie o doza mare de sinceritate cu tine insuti daca vrei ca teoriile lui Lazarev sa functioneze.
mihaela.



Mihaela ,nici mie nu mi s-a parut greu ceea ce cere el.Citind doar 8 volume ,cred ca ideea de baza este cultivarea iubirii de Dumnezeu ,iubire pe care si Lazarev reconstea ca inca nu a atins-o.Iubirea transforma totul.Cand o vom dobandi ,atunci,chiar vom putea "muta si muntii din loc"si la propriu,nu numai la figurat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 3:40 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
Am o intrebare pt Aries si Mihaela: cine s-a plans ca ceea "ce cere" Lazarev este greu sau ce va determinat pe voi sa mentionati asta in mesajele voastre?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 9:57 am 
Quote:
O amica "pisicoloaga" mi-a povestit ca multe persoane au dat in depresie dupa ce acestia au citit Lazarev. Trebuie sa recunosc ca nici eu nu am fost departe. ..


Acest citat extras din mesajul tau anterior draga Undercover m-a facut sa cred asta. Dar poate m-am inselat eu. E f. posibil.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 5:30 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
mihaela01 wrote:
Quote:
O amica "pisicoloaga" mi-a povestit ca multe persoane au dat in depresie dupa ce acestia au citit Lazarev. Trebuie sa recunosc ca nici eu nu am fost departe. ..


Acest citat extras din mesajul tau anterior draga Undercover m-a facut sa cred asta. Dar poate m-am inselat eu. E f. posibil.
mihaela.


Poate nu am fost eu destul de clar, sorry.
Ceea ce doream sa pun pe tapet era faptul ca multi au pacatuit mult in ...ignoranta, si cand au aflat cat de mult au pacatuit...s-au mahnit :D .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 9:07 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
ce surprizator te dovedesti a fi undercover cand iesi din carapace... :wink:
daca ai comunica mai mult, poate ai reusi sa te faci inteles mai bine. asa trebuie sa citim in stele si printre randuri... :) :wink:

pt aries si mihaela:
toata lumea a inteles ce vrea lazarev (desi sistemul lui schioapata si el inca mai bijbaie, dupa cum spune chiar el)!
dar sa spui ca ti-a placut, ca si cum am vorbi de o piesa de teatru sau de o prajitura, ma face sa ma gandesc ca l-ati lecturat si atit. ori ca sunteti entitati superioare si nu mai aveti nimic de invatat.
sa-ti placa lazarev e ca si cum ti-ai iubi exorcistul! lui lazarev poti sa-i fii recunoscator ca ti-a aratat barna din ochiul tau, cand tu vedeai doar paiul din ochii altora. poti sa-i zici saru'mana ca-ti arata un drum, pe care poti sa mergi sau nu, dar sa zici ca ti-a placut lazarev.... :roll: si mie imi place budismul, dar nu am de gand sa ader... asta inseamna ca nu-l aprofundez si nu-i aplic perceptele. deci nu am ce spune despre budism atata timp cat nu ma implic si nu-l practic.
una e sa-ti placa ceva in teorie, si alta e sa experimentezi chestia respectiva. si din ce spune lazarev in propriile carti, nimeni nu l-a acceptat din prima, fara chinuri si eforturi. pt ca intai tre sa te "cureti", ceea ce implica o munca de sisif, si abia apoi vine intelegerea si armonizarea. si nimeni, nici macar el, nu reuseste sa ramana "armonizat" in permanenta. lazarev nu e niciodata asimilat in totalitate. de fiecare data cand il recitesti gasesti ceva nou, o noua perspectiva, o "nuanta" care iti scapase inainte, o latura a caracterului careia nu-i i-ai vazut pina acum hiba sau una care s-a "dezarmonizat" intre timp.
si eu, prima data, doar la-m lecturat. si n-am simtit ca trebuie sa schimb ceva la mine. apoi, avand probleme, m-am intors la el si am inceput sa ma chinuiesc sa inteleg ce trebuie sa fac. sa inteleg ce nu e in regula cu mine si sa aplic pe mine, practic, efectiv, "teoria" lui. cea mai grea e prima faza, pina ii intelegi si accepti logica. si pe urma muncesti o viata intreaga la tine, caci in fiecare zi intalnesti oameni noi, situatii noi, si de cate ori nu-ti iese ceva sau nu te simti bine cu tine insuti te intorci la lazarev sa deslusesti cauza.
asa il inteleg eu pe lazarev...


Last edited by daniela on Wed Feb 01, 2006 10:22 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 10:13 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
pentru Undercover

Am inteles gresit,ti-am luat mahnirea drept neintelegerea lui Lazarev.Am trecut prin faza "mahnirii",dar mult inainte de a-l citi pe Lazarev:si de aici raspund si -Danielei.m-am exprimat si eu gresit cand am spus ca mi-a placut.Mi-a placut pt.ca am regasit la el confirmari a ceea ce stiam,ce gandeam,ce ma intrebam.In acest sens mi-a facut placere.sa vad ca in dif.puncte ale globului se inteleg ,se redescopera adevaruri de mult uitate.Ar mai fi multe de spus,dar sa continui.Tot ce spui tu ,Daniele ,este foarte corect cu recitirea,purificarea ,intelegerea profunda etc.Dar eu am facut aceste lucruri,am facut aceasta munca de sisif,dar si rezultatele au fost pe masura muncii,care am depus-o pt.transformare.Si atunci am trecut si prin acea"mahnire"de care vorbea Undercover.Mahnirea constientizarii "impuritatilor"acumulate inainte de schimbare si durerea in suflet pt.ceilalti,pe care as fi vrut sa-i ajut sa se schimbe....pana am inteles ca fiecare lucru se petrce la timpul potrivit pt.fiecare. Sa nu credeti ca am atins perfectiunea.Nici eu nu reusesc sa raman armonizata in permenanta ,cum recunoaste si Lazarev.De abia dupa schimbare,trezire [sau cum o mai denumesc altii],vine munca de sisif:sa poti mereu, in fiecare clipa ,sa te mentii in starea de armoni,sa constientizezi fiecare clipa de viata.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 11:04 pm 
Pentru Undercover
Nici eu n-am inteles din prima. Dar acum e clar ca abia dupa constietizare apare mahnirea. Nu e nici o problema, e OK.

Pentru Daniela
Cred ca trebuie sa insist daca imi permiti sa spun asa, insa mie chiar mi-a placut Lazarev. Si cand spun asta nu incerc sa-i minimalizez importanta mesajului. Spun asta pt ca mie imi plac doar lucrurile obtinute cu mare dificultate, cu munca de sisif cum spui tu, si aproape ca nici nu accept fericirea oferita gratis. Un lucru cu adevarat valoros costa scump, iar de obicei rezultatele sunt pe masura efortului depus. Unii spun ca sunt norocoasa. Eu pot spune ca urasc sa ma lamentez si ca prefer sa actionez sau macar sa fiu atenta la oportunitati. Iar teoriile lui Lazarev chiar functioneaza, insa nu sunt in masura sa faca fericit pe cineva care are de suportat o karma grea. Poate reusi cel mult sa-l ajute sa ramana in viata (sanatos) pt a-si duce crucea, si sa-l faca sa inteleaga unde greseste pentru a nu-si inrautati karma sau sa o transmita generatiilor urmatoare.

Evident ca dupa primul volum citit ma gandeam ca sunt pierduta si ca nu mai am nici o sansa sa ma readuc pe drumul bun sau sa ma armonizez. In mod sigur nu am reusit pt ca asta e intr-adevar o actiune permanenta. Dar sustin ca imi place acest lucru si ma bucur macar ca am niste repere de urmat, adica eu sunt in larg, inot din greu insa acum am vazut limanul stiu incotro e directia, nu plutesc in deriva. Si incerc sa ma salvez. Iar studiul astrologiei in paralel pe mine m-a ajutat sa inteleg mai bine.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 11:56 pm 
Si pentru ca exista si o explicatie astrologica a faptului ca Daniela m-a luat la rost atat de rau pentru ca mi-a placut Lazarev, va spun ca azi am avut Luna in conjunctie cu NS. Iar la mine NS e conjunct cu Marte. Si de fiecare data cand se repeta acest aspect eu sunt apostrofata, cel mai adesea de catre sexul frumos. Dar nu m-am suparat, probabil in viata trecuta am fost vreun misogin :oops: :oops:.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 12:23 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Interesant,la mine este Marte in tranzit peste Venus natal,si Luna activadu-i.....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 8:14 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
mihaela, eu nu am apostrofat pe nimeni. asta ai simtit tu, sau acel marte al tau. eu am facut referire la modul de a exprima in cuvinte parerile despre metoda lazarev, nu la pareri in sine. daca ati fi spus din prima ceea ce ati spus mai apoi, probabil nu s-ar fi creat aceasta neintelegere. nu este o divergenta de opinii, ci o intelegere gresita a ceea ce a spus fiecare dintre noi.
ma surprinde ca, desi am scris atatea randuri, singurul lucru pe care l-ati inteles este ca mie nu imi place lazarev, dar ca... ii aplic metodele.
poate ca exista si o explicatie astrala pt toate astea (la mine luna in tranzit e in opozitie cu luna natala. si nu numai...). problema mea o sa incerc sa o rezolv tot cu ajutorul lui lazarev.

toate cele bune


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 8:26 pm 
Daniela, nu este nici o problema. Consider doar ca fiecare ar trebui sa-si expuna ideile si nu sa incerce sa le impuna. Bine, aici sunt doar persoane deosebite care au idei si pareri proprii si eu sunt mereu dornica sa aflu si parerile altora. Nu voi incerca niciodata sa conving agresiv pe cineva. Nici macar Gheorghita nu face asta desi e forumul sau.
Dar stai linistita doar astrele sunt de vina.
Numai bine,
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 9:27 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Si pentru ca exista si o explicatie astrologica a faptului ca Daniela m-a luat la rost atat de rau pentru ca mi-a placut Lazarev, va spun ca azi am avut Luna in conjunctie cu NS. Iar la mine NS e conjunct cu Marte. Si de fiecare data cand se repeta acest aspect eu sunt apostrofata, cel mai adesea de catre sexul frumos. Dar nu m-am suparat, probabil in viata trecuta am fost vreun misogin :oops: :oops:.
mihaela.


Da, Mihaela, este un inceput bun spre a intelege aspectele... :wink:
Observatia ta este interesanta si un exemplu bun pentru toata lumea...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Feb 03, 2006 10:23 am 
Merci Gheorghita :). Vad in fata mea un drum lung spre a invata si a intelege cu adevarat astrologia, insa convingerea ca drumul e cel bun ma bucura f.mult. O zi buna tuturor!
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 9:17 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
mihaela, eu nu pot spune ca "astrele sunt de vina". eventual, stelele "activeaza" un mecanism existent in noi, scot la iveala problemele noastre nerezolvate, punctele noastre "nevralgice".
apoi, pt ca aceasta discutie il are in centru pe lazarev, sa ne amintim ca el ne indeamna sa renuntam la ideea invinovatirii, spune ca nu trebuie sa cautam vinovati in noi sau in ceilalti, ca nimeni nu este vinovat. asta pentru ca nu trebuie sa pierdem iubirea fata de noi insine sau fata de altii. nici fata de viata, de soarta si, mai ales fata de dumnezeu.
cand te simti ofensat sau atacat de cineva (cum te-ai simtit tu), inseamna ca ai in tine "programul" ofensei si agresivitatii care se activeaza ori de cate ori intalnesti pe cineva care are un "program" similar. intalnirea este un "fenomen oglinda" si are scopul "semnalului de alarma", pentru ca nu se intampla oricand, ci atunci cand acea latura problematica devine superactiva, creindu-se un excedent care se dovedeste daunator pt noi si pt ceilalti. este, in viziunea lui, un mod de a ne ajuta unii pe altii. ne activam si ne
"curatam" reciproc karma. invatam din experienta, interactionand cu ceilalti.
prefer explicatia lui lazarev si sper ca intr-o zi, in aceasta viata, previziunile astrale sa nu se mai adevereasca in ce ma priveste. atunci voi sti ca am reusit sa pun in practica ce ma invata lazarev.

sper ca polemica ce a avut loc zilele trecute in acest topic (pt ca, poate, au fost in cer stele strimbe si rele cu noi, bietii muritori :wink: ), nu le va lasa un gust amar "trecatorilor" la ceas de ziua sau de seara interesati de acest subiect. sper ca ei isi vor impartasi aici impresiile, vor vorbi despre relatia lor de "dragoste-ura" cu lazarev, despre obstacolele si contradictiile pe care le intalnesc in a intelege si transpune in viata lor "invataturile" (nu-mi vine alt termen in minte) lui. sper sa ne vorbeasca despre lupta lor, despre cum reusesc sa mearga inainte.


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Lazarev
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 10:43 am 

Joined: Mon Mar 06, 2006 10:25 am
Posts: 3
Va salut pe toti.
Eu amaflat de Lazarev de la un bioenergetician, care m-a ajutat intr-o prolbema de sanatate(coloana).El mi-a sugerat sa citesc Karma pura. Am citit-o si mi-am dat seama cat de mult am gresit...Si am vrut sa ma schimb. Insa am cazut in extrema. Am inceput sa vb numai despre iubire cu toata lumea.Pe cand mi-am dat seama era deja prea tarziu...am "reusit" s-o indepartez pe prietena mea de mine.Am 21 de ani, eram un om de distractie, si am devenit un ...nici nu stiu ce. Este f interesant ca desi eram un fan "infocat" al spuselor lui Lazarev, nu puteam sa scap de gelozie si de atasamentul fata de prietena mea. Si toate astea m-au costat enorm de mult...ca urmare a venit cea mai mare purificare pt mine.Mi-a spus prietena ca nu ma mai iubeste...Am suferit enorm.Chiar daca stiam ca e o purificare, ca trebuie sa ma bucur.Dar nu puteam.Plangem zile intregi.Am reusit sa-mi revin cand mi-am dat seama ca asa o sa ma distrug si ca trebuie sa trec peste toate cu iubire.Increderea in DUmnezeu m-a ajutat sa rec peste toate.Acum sunt mai bine, chiar daca-mi propun sa iubesc, sa nu am pretentii nu reusesc.Constientizez ca-i bine sa ma comport cum zice Lazarev, cum scrie-n Biblie, dar cand sunt pus sa pun in practica...mai greu. Va rog dati-mi sfaturi, cum as putea sa nu mai fiu asa de atasat de prietena(acum suntem iar impreuna, dar nu-i mai cum a fost inainte,eu stiu ca ea nu ma iubeste, ii sunt doar drag).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 7:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
C-levi, nu poti sa-ti propui sa iubesti, sa fii bland, detasat si impersonal asa cum iti propui sa faci doua ture de jogging in parc sau sa te lasi de fumat, de exemplu. Chiar si presupunand ca ti-ai aplica in mod repetat si intransigent un asemenea program si ai reusi sa actionezi in felul in care doresti, samburele tau va ramane tot acelasi: nu se poate sa dirijezi purificarea dinspre exterior catre profunzimile fiintei, ci directia trebuie sa fie inversa. Asumarea unui program de genul celui incercat de tine are functionalitate, insa doar la un nivel destul de superficial si limitat in timp; orice eveniment din viata ta poate reprezenta o provocare si o verificare a schimbarii pe care te straduiesti sa o induci in tine si este si bine sa se intample astfe, totusi tu nu te pregatesti temeinic pt o reala schimbare (si mai ales permanenta). Transformarea autentica porneste din interior: intai iti purifici miezul si apoi lucrurile vin de la sine. Cat timp tu porti in tine dureri, aversiuni, dorinte, proiectii, ele vor gasi intotdeauna o cale de manifestare si vor dispune de tine, anihiland orice efort constient din partea ta de a eradica din tine aceste caracteristici. Accepta-te si straduieste-te sa te intelegi fara a-ti suprapune judecati de valoare, ramai detasat si atunci cand iti contemplezi lumina, si atunci cand iti contemplezi intunericul; nimic din ceea ce purtam in noi nu este blamabil in sine, ci doar prin prisma felului cum reactionam la aceste continuturi. A valoriza placerea in detrimentul durerii nu face decat sa ne introduca intr-un circuit interminabil al conditionarilor....la care vom reactiona toata viata. Abia in momentul in care ne putem raporta egal si detasat atat la placere cat si la durere, abia atunci ne sustragem conditionarilor si devenim liberi de noi insine.

De aceea nu-ti propune sa iubesti sau sa fii bun, ci devino ceea ce cauti....restul va veni de la sine, asta ne promite Firea. Mergi in miezul lucrurilor si incearca sa intelegi de unde pleaca totul; daca ai acel atasament fata de prietena ta, du-te la sursa problemei si afla de unde pleaca sentimentul. Este poate o nesiguranta emotionala venita din copilarie si atasamentul vine ca o compensatie, sau esti un spirit acaparant si posesiv....sau altceva? Sunt o multime de posibile raspunsuri, dar numai singur le poti afla daca ai curaj sa te privesti in ochi si sa accepti si ceea ce-ti place, si ceea ce blamezi la tine. Esti tu si trebuie sa te accepti ca sa poti accepta si lumea din jurul tau....Nu-ti culege intelepciunea nici din Biblie, nici din maestri, construieste-ti-o singur pe a ta si ai incredere in tine. Nici un maestru din lumea asta nu va veni sa-ti arate ce ai de facut, ci te va pune sa-ti parcurgi singur calea....nu-ti va propune un program pe care sa-l adopti orbeste pt ca "asa e bine si e verificat". Cred ca nici Lazarev nu vrea ca tu sa-ti asumi intelepciunea lui, ci sa o iei ca pe un ghid dupa care sa te formezi tu insuti. Insa asta se poate numai prin practica si multa determinare.....si cred ca iti vei gasi singur calea.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Lazarev
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 8:52 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
c-levi wrote:
Va salut pe toti.
Eu amaflat de Lazarev de la un bioenergetician, care m-a ajutat intr-o prolbema de sanatate(coloana).El mi-a sugerat sa citesc Karma pura. Am citit-o si mi-am dat seama cat de mult am gresit...Si am vrut sa ma schimb. Insa am cazut in extrema. Am inceput sa vb numai despre iubire cu toata lumea.Pe cand mi-am dat seama era deja prea tarziu...am "reusit" s-o indepartez pe prietena mea de mine.Am 21 de ani, eram un om de distractie, si am devenit un ...nici nu stiu ce. Este f interesant ca desi eram un fan "infocat" al spuselor lui Lazarev, nu puteam sa scap de gelozie si de atasamentul fata de prietena mea. Si toate astea m-au costat enorm de mult...ca urmare a venit cea mai mare purificare pt mine.Mi-a spus prietena ca nu ma mai iubeste...Am suferit enorm.Chiar daca stiam ca e o purificare, ca trebuie sa ma bucur.Dar nu puteam.Plangem zile intregi.Am reusit sa-mi revin cand mi-am dat seama ca asa o sa ma distrug si ca trebuie sa trec peste toate cu iubire.Increderea in DUmnezeu m-a ajutat sa rec peste toate.Acum sunt mai bine, chiar daca-mi propun sa iubesc, sa nu am pretentii nu reusesc.Constientizez ca-i bine sa ma comport cum zice Lazarev, cum scrie-n Biblie, dar cand sunt pus sa pun in practica...mai greu. Va rog dati-mi sfaturi, cum as putea sa nu mai fiu asa de atasat de prietena(acum suntem iar impreuna, dar nu-i mai cum a fost inainte,eu stiu ca ea nu ma iubeste, ii sunt doar drag).


nu cred ca este ceva rau sa vorbesti de iubire, chiar si in exces. depinde doar de cum pui problema, despre ce forma a iubirii vorbesti.
si nu cred ca asta a indepartat-o pe prietena ta. doar ca tu incerci sa te schimbi, ceea ce inseamna ca tinzi sa devii altfel decat te stie ea, si poate nu-si mai gaseste compatibilitate si preocupari comune cu tine. asta nu inseamna ca ai gresit vreodata, nici inainte, nici dupa ce l-ai citit pe lazarev. e normal ca oamenii sa se schimbe, asa cum e normal ca relatiile lor sa sufere transformari, iar unele dintre ele sa provoace despartiri.
lazarev a "udat" o saminta care exista in strafundurile tale, te-a jutat sa descoperi o parte a ta care n-o explorasei, caci asta pare sa fie efectul imediat al cartilor lui: acela de a te face sa te definesti, sa te descoperi.
nimeni nu ti-ar putea da sfaturi, nici el. nici nu este indicat. pe lazarev fiecare il intelegem prin prisma personalitatii si vietii noastre si-l adapatam la noi, ne alegem solutiile si mijloacele dupa mintea si puterile noastre.
lazarev ti-ar zice sa citesti in continuare, iar si iar, pina vei intelege unde este buba si o vei vindeca.
asa cum spune si brigid, cauza geloziei si posesivitatii vine fie din nesiguranta si un complex de inferioritate, fie din opusul acestora.
dar efectul ambelor este acelasi: in primul caz te distrugi pe tine, in al doilea distrugi omul iubit. iar o iubire distructiva nu mai este iubire. asa cum spune lazarev: "prea multa dragoste se transforma in ura".

in ce priveste relatia ta la ora actuala, intreaba-te daca asta doresti: jumatati de masura. "daca iubesti vreun lucru, elibereaza-l. daca va veni inapoi la tine, atunci este al tau. daca nu se va intoarce, atunci el nu ti-a apartinut nici inainte" (regele solomon).

in ce priveste ajutorul... se spune ca ni se pot da sfaturi, dar nu si puterea de a le urma... totusi, daca vrei, cred acest forum ar putea sa te ajute sa te cunosti si sa te intelegi vorbindu-ti despre tine prin prisma astrogramei tale.
eu as zice sa postezi un topic la sectiunea astrograme solicitate, unde sa pui data, ora si locul nasterii tale, si sa prezinti pe scurt problemele cu care te confrunti. nu stiu cat de mult te pot ajuta eu, personal, dar gheorghita, administratorul forumului, si alte persoane care stiu mult mai multa astrologie ca mine ti-ar putea fi de ajutor.

imi voi permite sa spun un singur lucru despre tine. problemele care le ai cu coloana par sa fie semnul unei rigiditati excesive, al unei firi conservatoare si traditionaliste, al unei lipse de flexibilitate, de deschidere si disponibilitate. este semnul fricii de schimbari, de nou. si poate al nestiintei de a da si a primi dragoste. acorda-ti libertate si dragoste in primul rind tie, deschide-te, infloreste, nu-ti pune singur zagazuri si piedici. ai o viata intreaga inainte, putine certitudini si foarte multe lucruri de aflat. ITI DORESC SA NU-TI PIERZI NICIODATA SPERANTA, CREDINTA SI IUBIREA.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 3:31 am 

Joined: Mon Mar 06, 2006 10:25 am
Posts: 3
Multumesc ca m-ati ascultat si ca mi-ati dat sfaturi.Pana acum n-am putut vorbi cu nimeni despre aceasta tema.M-am simtit singur si poate un pic ciudat.
Cred ca cea mai mare problema a mea este frica de singuratate,si frica ca nu voi mai gasi pe cineva pe care sa pot iubi atat de mult cum am iubit-o si o iubesc pe prietena mea.Tot ce imi doresc este sa pot oferi iubire si ajutor celor din jurul meu.Imi umplu timpul cu facultatea si cu masajul(sunt reflexoterapeut), toata ziua sunt ocupat, ma ajuta enorm d mult faptul ca vb cu pacientii, ca-i incurazez, si vorbind cu ei imi este foarte simplu sa inteleg ca trebiue sa accept toate lucrurile cu iubire, si ca trebuie sa ma bucur ca am sansa sa ma purific, dar mergand de la un pacient la altul, pe drum tot timpul ma gandesc la ea, tot timplu imi vine s-o sun. Oricum, am invatat f multe din relatia noastra, am vazut pe propria mea piele ca GELOZIA,CONDAMNAREA,MANDRIA,sentimentul de superioritate,dorinta de a controla persoana iubita,egoismul si reprosurile sunt CRIMINALE intr-o relatie. La sfaturi eram primul, intelegem problemele pacientilor mei(sau cel putin asa credeam), intelegeam unde gresea fiecare si unde ar trebui sa incerce sa schimbe ceva, dar cand era vorba de mine...nu vedeam nimic.
Dumnezeu mi-a daruit o prietena cu mult peste visurile mele, si eu ce am facut...am reusit s-o fac sa nu ma mai iubeasca.Cand ma gandesc inapoi parca nu ma recunosc.
Si in timpul asta citeam cartile lui LAzarev, citeam Biblia...si ma linisteam cateva ore,imi dadeam seama ca gresesc...si peste cateva ore...din nou rabufnea din mine rautate,condamnare, gelozie,repros.
Prietena mea mi-a spus ca de gelozie omul nu poate scapa.(din exemplul parintilor ei) si nu mai crede ca ma pot schimba. Eu sper...nici nu stiu ce sa sper.Poate o sa las lucrurilesa curga de la sine...sper sa reusesc sa ma detasez de toate gandurile mele privind viitorul. Va multumesc pt sfaturi, si va rog daca ma mai puteti ajuta cu un gand cu un sfat v-as fi tare recunoscator.Poate cu ajutorul vostru o sa ma mai maturizez


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 8:40 pm 
Draga c-levi, poate n-am inteles eu prea bine, insa din ce ai scris reiese ca tu te-ai despartit de prietena ta dupa ce l-ai citit pe Lazarev si ai incercat sa vb numai de iubire, renuntand la gelozie si mandrie.
Poate ar trebui sa evaluezi situatia mult mai amanuntit si sa vezi daca nu cumva altele sunt motivele despartirii. Oamenii sunt fascinati in general de persoane sigure pe ele pt ca asta da impresia de om puternic. Poate atitudinea ta, desi bine intentionata, nu a fost inteleasa intocmai.
Dar la 21 de ani nu e cazul sa fii disperat. Te rog sa ma crezi pe cuvant :).
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 9:11 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
c-levi wrote:
Cred ca cea mai mare problema a mea este frica de singuratate.
Tot ce imi doresc este sa pot oferi iubire si ajutor celor din jurul meu.
La sfaturi eram primul, intelegem problemele pacientilor mei(sau cel putin asa credeam), intelegeam unde gresea fiecare si unde ar trebui sa incerce sa schimbe ceva, dar cand era vorba de mine...nu vedeam nimic.
Dumnezeu mi-a daruit o prietena cu mult peste visurile mele, si eu ce am facut...am reusit s-o fac sa nu ma mai iubeasca.Cand ma gindesc inapoi parca nu ma recunosc.
Prietena mea mi-a spus ca de gelozie omul nu poate scapa.(din exemplul parintilor ei) si nu mai crede ca ma pot schimba. Eu sper...nici nu stiu ce sa sper.
Poate cu ajutorul vostru o sa ma mai maturizez


pt ca nu pari sa fi inteles ce vrea lazarev si ce iti propuneam eu sa faci cu tine insusti, si pt ca nu ne prezinti decat efectul demersurilor tale, nu si cauza adevarata, profunda a starilor tale (poate ca nici tu n-o stii, poate ca nu te-ai gandit inca pina acum sa te privesti prin propriii tai ochi, sa-ti dai tu masura lucrurilor, si ai luat mereu de bun ce spun altii, ce vor altii, cum te vad altii), o sa incerc sa ma descurc cu putinele informatii pe care le dai. asa ca am redus ultimul tau mesaj la partile lui esentiale si-ti propun sa-ti raspunzi tie la urmatoarele intrebari...

1. de ce ti-e frica de singuratate?
2. de ce iti doresti sa oferi iubire si ajutor si cum crezi ca poti face asta?
3. de ce crezi ca ii poti intelege pe altii, dar nu si pe tine? in ce masura crezi ca te cunosti?
4. de ce te consideri inferior prietenei tale? de ce crezi ca sta cu tine daca iti este "superioara"? ce admiri la ea si consideri ca tie iti lipseste? de ce o iubesti asa de mult si nu vrei s-o pierzi? de ce te temi ca n-ai mai putea iubi la fel de mult pe altcineva?
5. daca prietena ta e asa sigura ca gelozia e incurabila si asta nu-i place de ce continua relatia cu tine?
6. ce anume te face sa fii gelos? parerea proasta pe care o ai despre tine, sau succesul pe care il are ea? iti da motive sa fii gelos sau ti se pune pata din senin? poti privi cu luciditatea si analiza cu obiectivitate persoanele pe acre le iubesti sau care iti sunt apropiate? le poti accepta defectele, sau le infrumusetezi?
8. pe tine te accepti asa cum esti? ti se intampla sa exagerezi, sau sa iti exagerezi defectele, greselile, in timp ce altora le gasesti scuze pt tot?
7. de ce crezi ca inainte erai mai bun ca acum? care crezi ca e cauza complexelor tale de inferioritate?

parererea mea este ca fericirea nu ti-o da nimeni, ti-o dai singur, ca si echilibrul interior, ca si siguranta si increderea in tine. daca poti da sfaturi altora, inseamna ca esti o persoana matura, si ca nu lipsa de maturitate e cauza problemelor tale.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 7:36 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
c-levi, nu stiu cite din cartile lui lazarev ai citit. ma gindeam sa caut in ele parerile lui despre cum ar trebui sa iubim, sa ne purtam cu fiinta iubita. dar sunt 10 carti, si nu e treaba usoara...

pina atunci, iti reproduc cea mai frumoasa definitie a iubirii pe care am intalnit-o eu. s-ar putea s-o stii, caci e din biblie... :) :wink:

Capitolul 13
1. De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător.
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi;
9. Pentru că în parte cunoaştem şi în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârşit, atunci ceea ce este în parte se va desfiinţa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, faţă către faţă; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaşte pe deplin, precum am fost cunoscut şi eu.
13. Şi acum rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.


pt comparatie, iti reproduc alta "definitie", care cred ca se potiveste cu modul tau actual de a gindi.

A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti , teama, speranta, durerea, bucuria, placerea, sa nu depinda decat de o singura fiinta, inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei
singure fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita, a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placeri in suferinta si suferinta in
placere, adica a intruni in tine toate CONTRADICTIILE.
Cand iubesti, nu exista nimic mai frumos decat sa dai, sa dai mereu, TOT, TOT, viata, gandurile, trupul, TOT ce ai, sa simti ca dai si sa fii gata sa risti TOTUL pentru a da si mai mult...


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 2:09 pm 

Joined: Mon Mar 06, 2006 10:25 am
Posts: 3
Multumesc Daniela pt ca incerci sa ma ajuti.Sa sti ca m-ai ajutat f mult.Prin simplul fapt ca am vorbit cu voi m-am linistit f mult,am reusit sa-mi gasesc echilibru(sper sa ma tina cat mai mult :) ),pe langa asta gandurile si parerile voastre(Daniela,Mihaela01,Brigid Edris North)voastre m-au ajutat f mult.,mi-ati dat niste informatii noi, sau mi le-ati reamintit pe cele pe care le stiam, dar nu se vedeau de gandurile,supararile,problemele care tot veneau(evident nu vedeam numai jumatatea goala a paharului:)). M-a autat f mult Daniela cu : "daca iubesti vreun lucru, elibereaza-l. daca va veni inapoi la tine, atunci este al tau. daca nu se va intoarce, atunci el nu ti-a apartinut nici inainte" (regele solomon).
Brigid Erigid North m-a ajutat mult cu:"nu se poate sa dirijezi purificarea dinspre exterior catre profunzimile fiintei, ci directia trebuie sa fie inversa." Am inteles ca nu trebuie sa ma stresez tot timpul sa fiu bun sa iubesc,trebuie sa las lucrurile sa curga de la sine si bunatatea,iubirea sa vina din sufletelul meu.M-ai ajutat si prin sfatul "ramai detasat si atunci cand iti contemplezi lumina, si atunci cand iti contemplezi intunericul"
Daniela iti multumesc pt "definitiile" dragostei:) Sunt lucruri pe care poate le cunoastem, le stim,dar din pacate uitam...uitam si este extraordinar cand cineva ni le reaminteste.Eu am gasit intr-o cate de rugaciuni o def a iubirii, si cand eram suparat pe prietena mea, ea imi lipea afise cu versuri(din cand in cand)...si in clipa aia imi trecea toata supararea.Chiar daca stiam ca nu-i bine sa fiu sparat, ca trebuie sa iubesc, in momentele acelea nu prea imi veneau in minte lucrurile acestea.De aceea cred ca este foarte bine sa ne reamintim uneori de lucrurile care ni se par ca ne pot ajuta pe noi si pe altii.Iata definitia:
Ce este dreagostea?

Dragostea-I cea putere
Care, inca pe pamant,
Ne inalta catre Talal
Prin Cristos si Duhul Sfant


Dragostea pe toti ne-aduna
Ca-ntr-un totarmonios,
Sa formam un trup si-un suflet
Impreuna cu Cristos

Dragostea innobileaza,
Ea ne face rabdatori,
Calmi in fata nedreptatii,
Blanzi cu cei rauvoitori.

Dragostea e pururi buna;
Rau nu face nimanui;
Caci ea bine vrea sa faca
Pana si dusmanului.

Dragostea e delicata,
Spirit binevoitor,
Vede-n om doar partea buna
Aratand-o tuturor.

Dragostea gaseste scuze
Celui ce-a pacatuit;
Ea condeamna doar pacatul,
Nu pe cel ce a gresit.

Dragostea nu uit-un lucru:
Ca oricare ratacit
Este-un om bolnav la suflet
Care trebuie-ngrijit.

Dragostea ne porunceste,
Daca ne-am certat cumva,
Soarele sa nu apuna
Fara a ne impaca.

Dragostea e, dintre toate,
Darul cel mai pretios,
Calea sigura spre ceruri,
Spre unire cu Cristos.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 28 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group