It is currently Thu Mar 28, 2024 8:35 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: OSCAR 2006
PostPosted: Mon Mar 13, 2006 11:55 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
LISTA CASTIGATORILOR

Cel mai bun film
Crash

Cel mai bun actor in rol principal

Philip Seymour Hoffman (Capote)

Cel mai bun actor in rol secundar

George Clooney (Syriana)

Cea mai buna actrita in rol principal

Reese Witherspoon (Walk the Line)

Cea mai buna actrita in rol secundar

Rachel Weisz (The Constant Gardener)


Cel mai bun regizor


Ang Lee, Brokeback Mountain

Cel mai bun film strain

Tsotsi - Africa de Sud

Cel mai bun film de animatie de lung metraj

Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit

Cea mai buna scenografie

Memoirs of a Geisha

Cea mai buna imagine

Memoirs of a Geisha

Cele mai bune costume

Memoirs of a Geisha

Cel mai bun documentar - lung-metraj

March of the Penguins

Cel mai bun documentar - scurt-metraj

A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin

Cel mai bun montaj

Crash

Cel mai bun machiaj

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Cea mai buna coloana sonora

Brokeback Mountain, Gustavo Santaolalla

Cea mai buna melodie originala

"It’s Hard Out Here for a Pimp" from Hustle & Flow

Cel mai bun film de animatie - scurt-metraj

The Moon and the Son: An Imagined Conversation

Cel mai bun documentar live

Six Shooter (Sundance Film Channel)

Cel mai bun sunet

King Kong

Cele mai bune efecte sonore

King Kong

Cele mai bune efecte vizuale

King Kong

Cel mai bun scenariu adaptat

Brokeback Mountain

Cel mai bun scenariu original

Crash



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 14, 2006 2:59 am 

Joined: Thu Sep 22, 2005 6:44 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Am vazut "Crash", super film si atat de realist! Te pune pe ganduri ......merita vazut. Iar anumite faze, faptul ca dusmanul de ieri sau o persoana pe care o socoti un strain iti este de fapt la un moment dat exact acea mana a lui Dumnezeu care te scoate din necaz, te face sa te gandesti ca in viata trebuie sa lasi mereu loc de buna ziua si cat de necunoscute sunt caile Domnului. Asa cred eu......


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 14, 2006 10:18 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
da, pe langa asta eu cred ca mesajul filmului nu este sa scoata in evidenta diferentele dintre rase, ci mai mult unitatea lor, iar faptul ca actiunea se petrece in SUA unde toata lumea vrea sa ajunga intareste aceasta idee... Desi filmul este special am avut senzatia ca lipseste ceva... sau poate ca asa trebuia sa se intampla - sa-ti transmita o senzatie de gol aceia ca ne pierdem viata certandu-ne si impacandu-ne si ca in viata noastra nu exista altceva... ca frica ne infurie si mania persecutiei de asemenea si de aici si pana la tragedie nu este decat un pas...
de aici intelegem ca inevitabilul vietii este trist... filmul de asemenea...

cred ca a surprins foarte bine acest inevitabil... mi-a placut ca nu explica si nu ofera solutii, ci doar prezinta.. ca un instantaneu, ca un flash... facem parte din asta si fiecare intelege cum poate si isi ofera siesi solutia cea mai buna pentru a schimba ceva... sustrangandu-ne din aceste mecanism unul cate unul tragedia inevitabilului se poate reduce... asadar ce rost sa oferi altuia solutia pe care de fapt tu trebuie sa o aplici... pentru ca finalul clarifica - privind la tv-ul din fata sa chinezul (sau ce-o fi) evoca imaginea spectatorului care nu intelege in ce lume a intrat si s-ar putea in orice clipa viata lui sa faca parte din show-ul la care se uita... exista un mister in aceste cadre care iti accentueaza senzatia de gol... un mister in care nu se intampla nimic, dar ar putea ca in orice clipa totul sa se rastoarne... clipa care ne-o arata este un instantaneu intre ce a fost si ce va fi...e statica.. si aici este paradoxul... un nou inceput oare? un vesnic inceput?
Este impresionant ce sugereaza filmul... sunt impresionat de ceea ce mi-a sugerat mie.

de asemenea sunt impresionat de jocul actorilor... Doamne cat de mult mi-a placut... este un adevarat spectacol... un regal!... cate nuante se pot surprinde in miscarea scenica, in intonatie in expresiile fetelor, in modul in care se integreaza atat de bine in decor de ai impresia ca ei chiar locuiesc acolo... si mi-a mai placut foarte tare si cadrele, atat de original suprinse si lasate atat cat trebuie si selectate cu un simt al masurii dus parca la perfectiune...
...este un film valoros...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 12:14 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
suna bine crash :). abia astept sa-l vad.

a vazut cineva Syriana? George Clooney are un rol interesant, altfel decat ne=am obisnuit cu el. de data asta nu mai e barbat fatal, e un spion imbatranit, supraponderal si relativ prafuit. dar dincolo de el, filmul mi s-a parut mai degraba prost. foarte fragmentat si greu de urmarit, actiunea dupa ce ca e complicata se mai desfasoara si pe 100 de planuri. per ansamblu e vorba despre cum americanii tin lumea araba in sah si sunt contra emanciparii ei. o prefera la stadiul actual de ev mediu, producatoare de petrol si atat.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 26, 2006 3:35 pm 
Vreau si eu sa spun cat de mult mi-a placut 'Crash'. De mult imi doream sa vad un film care sa ma captiveze, impresioneze si sa ma urmareasca cateva zile, sa ma faca sa vorbesc despre el. In plus e o adevarata lectie de toleranta nu doar intre rase ci intre oameni in general. Pentru ca, intr-adevar ceea ce sustii si afirmi astazi, maine s-ar putea rasturna si intoarce la 180 de grade.
Super film!!!


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 31, 2006 12:17 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Capote,

Prima data l-am vazut pe Philip Seymour Hoffman in "Talentatul domn ripley", apoi in "Cold Mountain" si am observat ca jocul sau este original si emotional, dar nu mi-am imaginat nici o secunda ca poate fi un actor atat de bun. Am fost pur si simplu impresionat de jocul sau, de bucuria cu care se dedica replicii si de perfectiunea cu care o interpreta.
Nu stiu daca s-a tinut cont de zodia actorilor, probabil ca nu, dar reusita filmului a contat si datorita acestui element de detaliu.

Philip Seymour Hoffman (LEU) - 23 July 1967
Bruce Greenwood (LEU) - 12 August 1956
cei doi criminali - primul sensibil si influentabil ce impresioneaza usor, dar labil psihic - cel care a declasat practic scandalul, iar al doilea, brutal si arogant, care nu realizeaza ca plateste cu viata pentru o fapt care nu a facut-o implicit
Clifton Collins Jr. (GEMENI) 16 June 1970
Mark Pellegrino (BERBEC) - 9 April 1965

Catherine Keener (Berbec) - 26 March 1960
o alta latura a berbecului, abil, brutal, sigur pe el, impulsiv - bun la investigatii

Daca nu ar fi concurat cu Crush, cu siguranta Capote ar fi avut sansa sa ia oscar pentru cel mai bun film... iar jocul lui Philip Seymour a fost monumental. Am avut impresia chiar ca i-a fascinat pe toti cei care asteptau replica lui... am derulat inapoi unele secvente, in special cele de la inceput (dupa aceia probabil s-au obisnuit cu el) in care se citea uimirea pe ochii lor, dincolo de gesturile studiate si imaginea pe care trebuie sa impune prin personajul pe care il reprezentau. Am fost atat de impresionat pentru ca eu asa ceva chiar nu am mai vazut in nici un film. Nu este greu ca un actor profesionist sa impresioneze pe unul ca mine care sunt spectator, dar sa impresioneze pe cei care s-a intalnit la repetitie, pe colegii sai este o raritate.
Au fost cateva scene in care Bruce Greenwood l-a eclipsat, i-a luat imaginea. Cea mai clara este cea in care cei doi ajung in cele din urma in Spania, iar Capote isi traia drama sa sentimentala. Bruce sigur pe el si atasat de rolul sau secundar a ignorat patetismul cu care Phillip cauta sa ne convinga. Produsul final o scena cam ametita din care singurul lucru adevarat este miscarea lui prin cadru... in rest jocul sau pe toata durata filmului a fost de-a dreptul coplesitor.
Am clara senzatie ca Phillip si-a data seama ca nu poate deveni un al doilea Capote si a dorit sa creeze unul nou. A intervenit asupra personajului cu atat de multa personalitate pentru a compensa sharmul special pe care adevaratul Capote l-a avut in viata de zi cu zi.
Este clar ca intre o balanta (Capote) si un leu (Phillipe) diferentele sunt atat de mari. Totusi Phillipe are Marte in Balanta, iar Capote avea Venus in Leu. Consider ca datorita guvenatorului semnului natal - venus, care se afla in leu, Phillip, fiind Leu, a putut asimila si transpune cu creativitate ceea ce capote a cultivat toate viata. Cu toate acestea diferentele sunt majore. Intre marte in balanta si soarele in balanta sunt diferente mari, la fel ca si intre Venus in leu si Soarele in Leu. De aceia Phillipe a creat un al doilea Capote, imbatabil, nu indiferent la durerea celorlati si teatral (Soarele in balanta, Venus in Leu cum a fost de altfel adevaratul Capote) ci atasat idealului sau pentru care si-a suprimat emotii pe care, apoi, nu le-a mai putut impartasi.
Tandemul influxurilor astrale ce vin din partea celor doi sunt speciale, ca sa nu mai spunem ca Venus in Leu aduce mult mai usor degradare decat Marte in Balanta, de aceia in jocul lui Phillipe, Capote nu este degradat, ci extravagant, obsedat de frumusetea personala, constient de inteligenta sa si efeminat.
Despre film se pot spune la fel de multe ca si despre jocul actorilor... hm, am avut placerea sa descoper cadrele fixe, perfecte, lumina magica si culorile discrete, iesind parca din intuneric asemenea unui porumbel cu un mesaj in cioc.
Bennett Miller (regizorul) - 30 December 1966 - capricorn care la fel ca si Ang Lee (scorpion) aduce subiectului esenta, liniste, cadre deschise in care fundalul ti se pare usor deformat tocmai pentru a sugera intensifica tensiunea subiectului - mesaje care tintesc eficient si care sunt pe cat de simple, pe atat de eficiente.
...eh, tare mult mi-a placut filmul...

Adevaratul Capote
ImageImage

Uite-l si cu Marylin Monroe, despre care pomeneste intr-un singur cadru in film ca din patru tablouri valoroase pe care le avea in casa doua erau puse invers... si se rade tare la scena aceia
Image

ImageImage

si Phillipe in rolul lui Capote
ImageImage
ImageImage



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 13, 2006 3:23 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
N-am vazut Crash la vremea lui pentru ca recenziile il gaseau strident si grosolan – moralizator , ca-tzi baga degetul in ochi in stil american…

Dupa comentariile voastre l-am cautat si aseara mi-a picat in mana … m-a emotionat profund… mi s-a parut o… epifanie (n-au decat sa sara pe mine pretentzioshii) … un film cu momente magice in care pacatosilor li se mai da o sansa iar cei buni sunt pusi la incercare…

Un film despre cat de abject poate fi un om si cat de maretz…tot el… Un film cu momente care-tzi rup inima-n doua si-tzi aduc aminte de tine…de suspiciunile tale, de cum te iei dupa aparentze pt ca n-ai timp sa aprofundezi … un film care te face sa te-ntrebi spre ce naiba ne-ndreptam... Un film in care fraternizezi si itzi vine sa mangai fiecare personaj in parte pentru ca i-ai trait drama si ai intzeles perfect ce-i in sufletu’ ala amarat al lui…



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group