It is currently Thu Mar 28, 2024 8:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ghicitul in palma -= Chiromantia =-
PostPosted: Tue Aug 16, 2005 8:38 pm 

Joined: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm
Posts: 14
Location: Cta/Buc
In mod intamplator, am intrat iar in contact cu o persoana care spunea ca stie sa ghiceasca in palma. Informatiile oferite au fost identice cu cele primite cu multi ani in urma de la altcineva.

Aveti cunostinte despre ghicitul in palma?
Eu acum m-am uitat in palma bunicii mele si putinele cunostinte pe care le am se aplica, desi acum are mana umflata din cauza unor complicatii in urma unei operatii...


Last edited by Octavian on Wed Aug 17, 2005 12:55 pm, edited 1 time in total.


_________________
In vremuri de mult apuse, oamenii nu vorbeau mult de teama ca nu o sa-si poata acoperi cuvintele cu fapte.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 16, 2005 9:14 pm 

Joined: Mon Jul 25, 2005 3:37 pm
Posts: 47
Location: Bucuresti
Chiromantia, da asta a fost printre singurele forme de ghicit pe care le-am acceptat la inceput, cred ca singura intr-o vreme. Nu stiam decat de ghicitul in carti, ghicitul bobi, ghicitul prin deschiderea psaltirii. Habar nu aveam de astrologie, stiam doar despre zodii, anul trecut am aflat despre Tarot.
A fost singura pe care am crezut-o pentru ca am crezut intotdeauna ca ce e scris in palma nu are cum sa nu-ti apartina si sa fie secretul tau cu lumea asta. Chiar mi-am cumparat o carte de chiromantie in care sunt explicate formele mainii, a degetelor, liniile din palma. Sunt prezentate acolo desene si chiar mi-am tot studiat palma vreo 2 zile asa :P Sincer imi vine greu sa trag vreo concluzie despre ce am vazut acolo. Oricum si diferitele parti ale palmei iau denumiri din astrologie>
Muntele lui Venus - locul dintre radacina degetului mare (baza celei de a doua falange) si Linia Vietii
Muntele lui Jupiter - la radacina primului deget< limitat de Linia Capului, de Muchia Mainii si de o linie imaginara parcurgand spatiul dintre primul si al doilea deget pana la Linia Capului
Muntele lui Saturn - la radacina celui de al doilea deget,limitat de linia imaginara mai sus mentionata, de Linia Inimii si de alta linie imagianara, parcurgand spatiul dintre al doilea si al treilea deget pana la Linia Inimii
Muntele Soarelui - la radacina celui de al treilea deget, limitat de a doua linie imaginara mentionata anterior, de Linia Inimii si de o linie imaginara parcurgand spatiul dintre al treilea si al patrulea deget pana la Linia Inimii
Muntele lui Mercur - la radacina celui de al patrulea deget, limitat de a doua linie imaginara mentionata anterior, de Linia Inimii si de Percutia Mainii
Muntele Superior al lui Marte se afla sub muntele lui Mercur, de-a lungul Percutiei. La o mana normala constituita si liniata, Muntele Superior al lui Marte ocupa locul dintre Linia Inimii si Linia Capului.
Munele Lunii - imediat sub Muntele Superior al lui Marte, de-a lungul PErcutiei, la o mana normala constituita si liniata, limitele sale ar trebui sa fie> superior - Linia Capului, inferior - prima Bratara, in interiorul Palmei - in primul rand Linia Ficatului, pana ajunge la al treilea unghi al Triunghiului si, in al doilea rand , Muntele VEnus, descendent, pana la Prima Bratara
Muntele Inferior al lui Marte - un Munte destul de greu de localizat, deoarece nu intotdeauna e proeminent. Se intinde intre linia imaginara mentionata anterior si baza Muntelui lui Jupiter, in punctul unde incepe Linia Vietii. Se intinde pana la Linia Vietii, formand astfel un triunghi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 7:55 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Un site interesant ca sa va cereti mana intre voi:

http://www.astropalmistry.com/basics.html

In general sunt putine siteuri in care se explica ce si cum, si dupa ce ca-s putine, sunt si amarate rau la capitolul explicatii. Desigur cand mai imi pica unul in plasa va dau de stire.

Sper ca v-ati apucat de engleza, da? :)



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group