It is currently Thu Mar 28, 2024 3:06 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 36 posts ] 
Author Message
 Post subject: CARTI DE TAROT
PostPosted: Sat Oct 15, 2005 1:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cele 78 carti de tarot se gasesc intr-o arhiva ce poate fi descarcata de pe http://astro.coser.ro sau direct de la: http://astro.coser.ro/diverse/tarot.zip



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 12:57 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
l-am gasit la voi pe Steiner... de la Steiner am mers spre antroposofie si de la antroposofie la Tarot . Deocamdata nu am nimic asezat in minte ca sa pot vorbi despre anumite lucruri.. doar simt ... si mi-e teama sa nu fiu doar o exaltata.. asa ca deocamdata pun un link, care mi se pare graitor in ale Tarotului.

http://www.tryskelion.com/magus.htm



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 1:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
tarotul este un instrument minunat... numai ca trebuie sa ia rabdare ... De ajutor iti va fi sa folosesti acelasi sistem de reprezentare a cartilor... sa memorezi reprezentarea si sa poti face legaturi utile in etalare...

La inceput toti incep dintr-o joaca... insa joaca devine un lucru destul de serios...

in link-ul indicat de tine am gasit definitii foarte frumoase... si, dupa parerea mea, corecte.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 1:20 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
da, da, si eu privesc acum cu altzi ochi.. mai deschishi as zice.. Multumesc pt. sfat. Cand se vor inchega ideile si informatiile am sa si vorbesc despre asta. Probabil peste mai mult timp.



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 1:11 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
O interpretare,abordare interesanta [nu stiu daca termenul este cel ami adecvat] a cartilor de tarot ,am gasit la Maria Szepes in"Intelepciunea Tarotului" ,edit.MIX.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 9:26 pm 
Spuneti-mi si mie va rog de ce unii autori inverseaza arcanele VIII si XI? Toate celelalte sunt bine stabilite inafara de astea doua.
Adica: pentru unii autori, arcana VIII este Justitia(Dreptatea) si arcana XI este Forta(Puterea). Iar pentru altii (Eileen Connolly) este exact invers.
mihaela.


  
 
 Post subject: schimbare Arcane
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 11:48 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
A.E. Waite a renumerotat aceste doua cartzi schimbandu-le intre ele. El nu a explicat clar de ce a operat aceasta modificare, asa ca au aparut speculatzii. In cele mai multe cazuri este invocata Cabbala - invatzatura mistica evreiasca in al carei centru se afla un copac - denumit uneori pomul vietzii. El este format din zece emanatzii (sephira, sephirot) legate intre ele prin 22 de cai. In timp ce celor zece Sefirot le corespund cele zece cifre de baza, cele 22 de cai isi gasesc paralele in cele 22 de litere ale alfabetului ebraic si in cele 22 de Arcane Mari. Abia in 1944 Crowley a restabilit vechea numerotare in cartea lui Thot - Tarot. :wink:

Mai multe nu stiu sa spun, deocamdata il insotzesc in calatorie pe acel tanar nebun...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 5:37 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:50 pm
Posts: 56
Location: Bucuresti
Am si eu o intrebare legata de cititul in tarot.

Exista cumva anumite momente sau perioade in care nu e indicat sa faci o citire in tarot pentru ca poate da erori?

Ma gandeam de exemplu cum ar fi perioada unui Mercur retrograd sau cum este cazul astrologiei orare, atunci cand luna este fara directie sau un Saturn in casa 7.

Exista ceva similar si in tarot dar poate de alta natura? Sau poate daca apare mai intai vreo carte care pune in discutie posibilitatea aparitiei unei erori, ceva care sa dea de gandit ca nu e momentul potrivit pentru o etalare corecta?



_________________
/ Ascendent - rac / Soare - leu / Luna - fecioara /

*´¨)
¸.·´¸.·*´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ *

"...The best forecasts are not those that come true, but those that warn, teach and prepare..."
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 6:33 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Asta doar intuitia ta iti poate spune... pentru mine perioadele din astrologia orara indicate de tine si la care adaug Luna in Via Combusta nu constituie un impediment, ci o atentionare pentru ca nu este intamplator faptul ca s-a pus intrebarea atunci cand astrologii spun ca nu primesti raspuns... si caut in tema si impulsul astral care l-a determinat pe om sa intrebe pentru a vedea "cararea galbena" care o va duce pe Dorothee in Kansas...
In cazul tarotului lucrurile se aplica altfel... Pentru ca in etalare tu trebuie sa ai antenutzele ridicate sa intelegi semnificatiile ascunse ale cartilor si sa selectezi informatia atunci poti alege ce etalare sa folosesti sau ce carti iti ofera raspunsul sau nu...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 16, 2006 9:45 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
care este interpretarea cartii "Forta", atunci cand pare ca rezultanta si (sau) ca viitor la o etalare legata de dragoste. dar la o etalare legate de profesie. cunosc o kabbalista(romanca) destul de initiata (a publicat si cateva carti, nu in romania) care sustine ca "forta" este singura carte de dragoste din tot pachetul. ma refer la arcanele mari. de la ea am invatat sa etalez doar cu arcanele mari.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 16, 2006 10:48 pm 
Arcana 'Forta' este cred eu, cea mai fascinanta dintre toate arcanele.
In general este cea care indica cea mai adevarata rezolvare benefica a unei probleme. Adica ea indica obtinerea unui lucru printr-o cale extrem de corecta.
De ex. iti invingi dusmanul cu adevarat doar atunci cand ti-l transformi in prieten :wink:.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 16, 2006 10:55 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
merci, mihaela. am o problema sentimentala (deja este de viata!) si-mi tot apare arcana asta. nu indrazneam sa ma bucur:)) ca si-n astrologie, si-n tarot sunt incepatoare, dar perseverez, cred ca sunt pe drumul cel bun:)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 17, 2006 2:12 am 

Joined: Fri Mar 10, 2006 5:40 am
Posts: 15
Location: Bucuresti
Buna, Aela!
Arcana "Forta" are drept corespondent astrologic Leul (vitalitate, mandrie, pasiune); semnificatia ei depinde de restul arcanelor extrase (putere de realizare sau forta distructiva necontrolata); un lucru iti pot spune cert : evenimentele se vor precipita, se vor derula mai repede decat crezi. Ai grija cum gestionezi situatia. Domnul fie cu tine!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 1:43 pm 

Joined: Wed Apr 26, 2006 1:48 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
Ma fascineaza tarotul...mi-am cumparat cartea, cartile de tarot..am citit, apoi am etalat, simplu, crucea celtica.In timp, s-a adeverit tot...dar din ziua aceea nu am mai putut etala, si nu am mai putut tine in casa cartile, aveam o stare ciudata...nu-mi explic de ce si imi pare rau ca nu le-am putut folosi

V


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 4:14 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
explicatia este simpla... perceptia ta a luat-o inainte mintii... si mintea iti crea acea senzatie de discomfort pe care o simteai.
Cand consulti tarotul tu de fapt te raportezi la un arhivar, la o energie superioara de unde obtii raspunsuri. S-a intamplat ca la tine aceasta raportare sa se realizeze din primul moment, la altii se intampla dupa ani de practica...
Asta inseamna ca schimbi nivelul de raportare, ceea ce nu poate fi decat bine.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 8:03 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Sunt multe supozitzii... unii spun ca nu potzi sa faci asta pana nu dai ceva in schimb... Cristina Demetrescu de ex. spune sa nu-tzi dai tzie niciodata ca "sa n-o iei razna"... Ei bine, eu nu mi-am dat mie ci altcuiva, si inca cu drag... si de a doua zi mi s-a zguduit viatza din temelii... :shock: ce-i adevar, ce-i paranoia, nu stiu...
Apoi este vorba despre acea esarfa de matase mov sau aurie care le pastreaza vibratzia... E. Connely ajunge pana-ntr-acolo incat te sfatuieste ca , daca au ramas o vreme "descoperite" cartzile, sa-tzi cumperi alt pachet...


Last edited by mermaid on Tue May 16, 2006 8:49 pm, edited 1 time in total.


_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 8:47 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Eh, astea sunt presupuneri... si pot trece foarte usor superstitii. Cartile de tarot sunt niste instrumente si oricat de magice sunt nu pot avea atata personalitate, decat daca i-o atribui tu, ori aceasta vibratie care te ajuta sau nu sa o iei razna este intretinuta de tine ca practicant.
Daca de exemplu, te trezesti ca ai pe desktop fotografia celui mai mare dusman al tau, ce faci? Schimbi calculatorul?... NU, eu cred ca il personalizezi altfel decat cu imagini (vibratii) care sa-ti dea fiori. La fel se intampla si cu tarotul.

Daca tu ca practicand esti in stare sa-ti dai tie in Tarot si ajungi la concluzia ca o iei razna pe motivul acesta, inseamna ca ai o perceptie subtila care te determina sa crezi asta. Schimband cartile informatia ramane si nu este vorba decat de timp pentru ca aceasta informatie sa se activeze si sa se intample la fel cu cartile. Solutia - trebuie eliminata cauza.
Ce-ar fi sa-i dai in tarot ingerului pazitor?... El exista, este real si ai putea sa oferi mintii informatia ca prin vibratia ingerului cartile sa curata... si chiar asa se se si intampla... deci este foarte simplu!

Iar daca ti-e frica sa faci asta inseamna ca tu de fapt simti propria ta frica si nu vibratia negativa a cartilor de tarot...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 9:15 pm 
De fapt eu inteleg ca aceste carti de Tarot sunt un instrument prin intermediul carora ne vin anumite informatii pe care noi le solicitam. Deci cel care da in carti intra in legatura sau in rezonanta cu anumite energii din astral. Probabil depinde de capacitatile detinute si nu degeaba se spune ca unii au har pt asa ceva.

Adica in momentul in care ai luat in mana pachetul de carti se spune ca ai intrat in legatura cu spiritul Tarotului, care este o energie pe care daca nu stii sa o stapanesti iti poate provoca neplaceri. Este la fel ca si folosirea cutitelor si a furculitelor in bucatarie. Daca nu ai indemanare sa le folosesti corect te poti rani.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 9:56 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
interesant ce spuneti.

eu nu reusesc niciodata sa-mi dau mie. cel mai adesea nu-mi ies chestii coerente, sau cand iese cat de cat coerent imi dau seama ca e o oglinda a ceea ce simt/cred/sper si nu e un sfat sau o predictie obiectiva. daca sunt suparata imi iese nasol, daca am o stare de spirit buna, imi iese minunat. iar ceea ce iese in carti nu prea se confirma ulterior. in schimb, cand dau altora, se brodeste la fix. in continuare casc, ceva de speriat, cand dau in tarot.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 10:31 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Astrologic sau numerologic vorbind, simt ca stapanesc informatia. Gasesc anumite solutii si caut sa nu blochez persoana. In Tarot, insa, lucrurile nu stau la fel. Pare ca informatia ma stapaneste pe mine. De multe ori mi-au stat cuvinte pe limba, care nu imi erau caracteristice, n-as fi vrut sa le spun, dar daca nu vorbeam, nici nu imi venea altceva in cap (sau ma rog...unde o fi acel canal de receptie al acestui tip de informatii), ma blocam si aveam senzatia ca ma transform intr-o datatoare in Tarot balbaita si novice.
Am avut multiple confirmari ale celor ce le-am transmis ca rezultand din Tarot, totusi...eu nu ma simt bine. Asta pentru ca ma raportez pesemne la astrologie, unde am totul sub control.

De exemplu, etaland Tarotul, imi venea sa-i spun unei doamne, ca intr-o seara, la o petrecere va afla ca sotul ei o inseala, (pentru mine era clar, dar ea nu era convinsa). Il va vedea raspunzand la un telefon (mobil), va merge sa vorbeasca in alta parte (l-am vizualizat urcand pe o scara), apoi i-am zis sa se uite la telefoanele primite si va vedea un nume care o va pune pe ganduri. Si chiar i-am spus, fastacindu-ma, transpirand si inghitind in sec. Sambata aceea urma sa se duca, intr-adevar la o petrecere gazduita de o Ambasada.
Acest gen de informatie nu-mi face placere sa o dau, nu o stapaneam, nu aveam alternativa, asa cum mi se intampla in astrologie. Deontologic nu ma reprezinta si sincer acum daca folosec Tarotul il folosesc numai la cunostinte vechi, prietene, in fata carora pot aborda un limbaj mai relaxat, in cazul in care mai ma aflu intr-un astfel de impas.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 16, 2006 11:52 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
mihaela01 wrote:
Este la fel ca si folosirea cutitelor si a furculitelor in bucatarie. Daca nu ai indemanare sa le folosesti corect te poti rani.


Scuze pt. deviere de la subiect,dar mi s-a parut interesanta asocierea.
Am avut probleme mult timp cu ac."neandemanare" in bucatarie;cum puneam mana pe un cutit ,cum ma taiam.Citisem pe undeva ce semnificatie are.Din '94 cand am facut primele initieri in infoenergie n-am mai avut probleme.Acum am realizat ac.lucru.
Oare acele forte care ne pun in leg.cu Tarotul ne sanctioneaza,[atunci cand se intampla] pana intelegem ceva?

Legat de ce spune Veronica -starea noastra sufleteasca,in mom.divinatiei-am obs.si eu,cand am facut o divinatie prin Yi Jing.
Eram bulversata rau si a iesit cea mai nefasta hexagrama si culmea in perioada urmatoare s-a petrecut totul exact asa,punct cu punct ,cu exceptia recomandarii finale.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 2:49 pm 

Joined: Wed Apr 26, 2006 1:48 pm
Posts: 12
Location: Bucuresti
coser wrote:
explicatia este simpla... perceptia ta a luat-o inainte mintii... si mintea iti crea acea senzatie de discomfort pe care o simteai.
Cand consulti tarotul tu de fapt te raportezi la un arhivar, la o energie superioara de unde obtii raspunsuri. S-a intamplat ca la tine aceasta raportare sa se realizeze din primul moment, la altii se intampla dupa ani de practica...
Asta inseamna ca schimbi nivelul de raportare, ceea ce nu poate fi decat bine.


Apropo de nivel de raportare...am initiere inforenergetica, si, de cate ori incearca sa etaleze cineva pentru mine in tarot sau numerologie/altele - imi spun" Nu pot sa "vad" ...vino altadata...cineva a reusit insa...dar mi s-a facut foarte rau, atunci, pe loc. E o "bariera", ceva?

V


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 19, 2006 3:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
witch wrote:
Acest gen de informatie nu-mi face placere sa o dau, nu o stapaneam, nu aveam alternativa, asa cum mi se intampla in astrologie. Deontologic nu ma reprezinta si sincer acum daca folosec Tarotul il folosesc numai la cunostinte vechi, prietene, in fata carora pot aborda un limbaj mai relaxat, in cazul in care mai ma aflu intr-un astfel de impas.


Da, ai dreptate imanui nu-i face placere sa ofere astfel de infomatii si nici sa le primeasca... sau ma rog multora nu le face placere sa ia parte la acest proces, dar el face parte din lectiile pe care trebuie sa le primim despre detasare. A invata detasarea nu este nici o problema daca mintea nu s-ar interpune. In cazul tau mintea ti-a spus ca informatia o va face sa sufere, ca socul informatie poate fi atat de mare incat ar putea declasa conflicte. Nu tu trebuie sa judeci asta si nici cel care primeste, ci Universul, cel care inghite toate actinile noastre de care stim si de care nu stim. De aceia educarea intuitie este mai mult decat importanta. Poate este socant exemplul pe care il dau eu, dar Ioana D`Arc la fel a facut. Ea s-a indeticat cu intuitia ei, cu informatiile pe care le-a primit si cand era o fata necunoscuta de la tara care alerga pe campuri si se bucura de natura si cand a trebuit sa se sacrifice pentru personalizarea destinului ei.
Detasarea este o lectie foarte grea si ne este greu sa ne desprindem de efectul actiunilor noastre pentru ca aceste efecte sunt in primul rand tentante, dar este insa foarte util sa facem asta. Numai tu vei stii daca actiunea pe care o faci este buna sau nu pentru ca tie Universul iti "vorbeste" in momentul acela... si daca iti sunt dragi oamenii si ai valori solide actiunea ta va fi corecta.
Si eu am ezitata de multe ori sa spun lucruri asemanatoare si stiu cum ti se blocheaza mintea pe acel "ceva" pe care daca nu-l spui iti pierzi suflul, dar am depasit momentul aceasta si daca ma uit in urma, in cazul meu, asta era determinata de teama de necunoscut si de neincredere.... celelate elemente erau la locul lor. Acum informatia curge si de cele mai multe ori sunt martor, un martor activ care cauta perfectiunea...
Cine nu stie ce poti simti atunci cand cauti adevarul printre figurile cartilor de tarot sau printre alte simboluri ale stintelor ezoterice nu poate intelege ce inseamna ca te temi de amploarea unei greseli. Dar nu noi trebuie sa judecam asta... noi suntem verigi intr-un lant cosmic si cand lantul se misca noi scoatem niste sunete pe care unii le numesc previziune, intuitie, clarviziune etc etc... care noi nu facem decat sa traim in acest lant cosmic, scopul este altul.
Simtind detasarea actiunilor intr-un astfel de proces, iti dai seama ca oamenii iti sunt si mai dragi si poti fi prezent in viata lor lin si detasat fara sa ei sa simta cat de mult te implici. Abia in stadiul acesta ii ajutam pe oameni, iar pana aici ne consumam o karma impreuna...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 25, 2006 9:19 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Este foarte interesanta etalarea horoscopului, adica 12 carti de Tarot pt. cele 12 case astrologice. Ofera foarte multe informatii legate de tranzite...Eu cred ca astrologia se completeaza foarte bine cu etalarea in Tarot, astfel se obtin informatii suplimentare foarte pretioase.Dar cred ca acest lucru nu a fost exploatat suficient.
Legat de interpretare, eu nu am constatat sa am probleme cand fac o etalare pt mine, insa incerc sa devin cat mai detasata. Personal, folosesc 2 tipuri de Tarot in acelasi timp (unul dintre ele la inceput, iar al doilea, total diferit, pt informatii suplimentare). Nu stiu de ce fac asta, este efectiv intuitiv, dar mi se face cu adevarat lumina.



_________________
http://marta-indigo.blogspot.com/
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 01, 2006 1:52 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Iata ca am descoperit si eu tarotul ... nu stiu daca are vvreo legatura cu as rev mele solare de anul acesta in scorpion , in conjuctie cu neptun natal pe casa V-a , oricum am eu ceva presimtiri...Am cumparat " Cartea Tarotului Divinatoriu" care contine si un set de carti , arcanele majore , dar intr-o intrepretare diferita de cea clasica. Am inceput sa caut pe internet diferite informatii despre tarot; evident ca voi incerca sa achizitionez cumva si un set de carti de tarot clasic...dar pana atunci daca ar putea cineva sa-mi dea detalii si sa-mi explice ce inseamna de exemplu o carte care face "aspect negativ"?
Inteleg oarecum legatura dintre tarot si astrologie ; un aspect de opozitie sau de cuadratura intra doua planete poate fi un aspect negativ dar la cartile de tarot care sunt , totusi aspectele negative?

Daca este vre-un binevoitor prin zona , l-as ruga sa ma lumineze si pe mine putin.
Multumesc, Liana. :roll:



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 01, 2006 2:44 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Liana, din cate stiu eu o carte este considerata negativa in momentul in care este rasturnata. Apoi, mai exista si o anumita semnificatie pentru 2 carti alaturate- impreuna, ele pot accentua sensul pozitiv sau negativ.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jun 01, 2006 3:22 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Multumesc , Marta ! Poate cineva sa-mi recomande vreo carte sau vreun link de unde se pot achizitiona carti de tarot si ceva instructiuni de orientare...?



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 6:35 pm 

Joined: Sun Jun 11, 2006 5:33 pm
Posts: 2
Location: Bucharest
Buna.

O carte f buna de tarot este cea a lui Hajo Banzhaf (da pe google, nu mai stiu la ce editura si mai degraba o gasesti prin anticariate). Aceasta are referiri si la astrologie, de ex: Imparatul: Soarele in capricorn, in sensul responsabilitatii, ordinii, sigurantei, structurii, continuitatii si perseverentei. Sau Spanzuratul: Pestii, in sensul sacrificiului si iluminarii. Soarele in casa XII, ca prizonierat si rasturnarea cursului vietii, in baza unei intelegeri profunde. Hajo Banzhaf foloseste tarotul Rider-White.

O carte f buna este a lui Marcel Picard de la editura Nemira (aceasta a tot fost reeditata si a aparut si intr-o varianta care nu contine cartea propriu zisa ci doar o brosurica; se vinde impreuna cu cartile de tarot-arcanele majore). Marcel Picard detaliaza fiecare arcana in parte fff mult, se refera la simboluri, culori, tot. El foloseste tarotul de Marsilia.

Arcanele minore au fost adaugate in timp ca sa simplifice tarotul de aceea cea mai buna divinatie este cea cu arcanele majore. Apoi eu din experienta nu pot sa fiu de acord cu semnificatia cartilor inversate in tarot (aceasta provine de la jocul normal de carti). Aspect negativ este atunci cand una sau doua carti in mod obisnuit f bune se afla intr un grup de mai multe carti cu semnificatie negativa. Deci impactul lor pozitiv este diminuat. Acum, ca si in astrologie unde nu exista planeta buna sau rea, harta buna sau rea, si in tarot nu exista arcana negativa/pozitiva, buna/rea, arcanele au semnificatia pe care le-o dai tu sau in functie de context si celelalte arcane etalate, nimic nu e batut in cuie.

E bine sa folosesti un singur tip/ pachet de carti de tarot cu care sa te obisnuiesti si pe care sa nu le imprumuti altora, pt a intra in contact cat mai mult cu vibratiile tale personale.

Eu zic din punctul meu de vedere, dar fiecare are felul sau special in care se acordeaza la tarot....

Numai bine :)



_________________
Our first intuitions are the true ones
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 6:39 pm 

Joined: Sun Jun 11, 2006 5:33 pm
Posts: 2
Location: Bucharest
Tot eu! Vroiam sa te intreb de cine e scrisa "Cartea Tarotului Divinatoriu" si la ce editura? Cum adica interpretare diferita de cea clasica? Ce tip de arcane utilizeaza?

Multumesc, daca nu sunt prea multe intrebari...



_________________
Our first intuitions are the true ones
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 11, 2006 7:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Rayez wrote:
Tot eu! Vroiam sa te intreb de cine e scrisa "Cartea Tarotului Divinatoriu" si la ce editura? Cum adica interpretare diferita de cea clasica? Ce tip de arcane utilizeaza?

Multumesc, daca nu sunt prea multe intrebari...


http://www.stilus.ro/librarie/cartea-ta ... -4861.html



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jun 12, 2006 7:12 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Rayez, multumesc pt. raspuns; mi-ai dat niste idei :idea:
Eu am "Cartea Tarotului Divinatoriu " de Jean Didier . Cartile sunt fromoase dar pentru un incepator sunt dificile . Setul cuprinde doar arcanele majore; sunt si cateva moduri de atalare prezentate in carte , dar ...prea putin pt. mine...



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:24 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mihaela01 wrote:
Spuneti-mi si mie va rog de ce unii autori inverseaza arcanele VIII si XI? Toate celelalte sunt bine stabilite inafara de astea doua.
Adica: pentru unii autori, arcana VIII este Justitia(Dreptatea) si arcana XI este Forta(Puterea). Iar pentru altii (Eileen Connolly) este exact invers.
mihaela.


Din cate am inteles, cartile vechi aveau Justitia ca VIII, si Forta ca XI. Pachetul de carti conceput de Rider-Waite inverseaza aceste 2 carti, si poate ca nu-i rau asa. Semnificatiile astrologice ale cartilor sunt:

0. Fool - Air or Uranus
1. Magician - Mercury
2. High Priestess - Moon
3. Empress - Venus
4. Emperor - Aries
5. Hierophant - Taurus
6. Lovers - Gemini
7. Chariot - Cancer
8. Strength/Lust - Leo
9. Hermit - Virgo
10. Fortune - Jupiter
11. Justice/Adjustment - Libra
12. Hanged Man - Water or Neptune
13. Death - Scorpio
14. Art/Temperance - Sagittarius
15. Devil - Capricorn
16. Tower - Mars
17. Star - Aquarius
18. Moon - Pisces
19. Sun - Sun
20. Aeon/Judgment - Fire or Pluto
21. Universe/World - Saturn or Earth

Forta e semnul Leului, iar Justitia semnul Balantei. In ordinea data de Rider-Waite, se integreaza la fix, semnele vin unele dupa altele.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:29 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Si eu m-am jucat cu Tarotul. Multi mi-au spus ca este foarte periculos. Eu n-am patit nimic, dar nici n-am abuzat de joc. Parerea mea, totusi, este ca nu e bine sa se joace cu Tarotul cine nu stie sa se joace bine cu propria sa minte...



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jul 25, 2006 2:48 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
AdiM wrote:
Si eu m-am jucat cu Tarotul. Multi mi-au spus ca este foarte periculos. Eu n-am patit nimic, dar nici n-am abuzat de joc. Parerea mea, totusi, este ca nu e bine sa se joace cu Tarotul cine nu stie sa se joace bine cu propria sa minte...


O Doamne... iata un exemplu... iti facusem niste recomandari pe acest forum... m-as bucura sa le fi luat in serios



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 3:40 pm 

Joined: Thu Mar 16, 2006 1:37 am
Posts: 42
buna,
am intrebat acum cateva luni:) despre semnificatia arcanei mari "forta" in etalari si mi-au raspuns mihaela si oceanida. vrea sa va spun ca s-au succedat evenimentele cu repeziciune de atunci, exact asa cum mi-ati spus:)) in general in bine, dar nu fara probleme si framantari (care inca exista).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: CARTI DE TAROT
PostPosted: Fri Aug 27, 2010 12:03 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Am gasit un site unde sunt prezentate foarte bine Marile Arcane. http://www.clubmistic.ro/1/TAROT---Marile-arcane/


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 36 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group