It is currently Fri Mar 29, 2024 1:57 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 
Author Message
 Post subject: zodii... imagini deosebite - continuare
PostPosted: Sun May 21, 2006 7:10 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
...............................BERBEC..............................................................TAUR
ImageImage

...............................GEMENI..............................................................RAC
ImageImage

...............................LEU..............................................................FECIOARA
ImageImage

...............................BALANTA..............................................................SCORPION
ImageImage

...............................SAGETATOR..............................................................CAPRICORN
ImageImage

...............................VARSATOR..............................................................PESTI
ImageImage

SURSA

Astea sunt imaginile de care pomeneam in topicul anterior "zodii... imagini deosebite". Din pacate calitatea imaginilor nu este chiar atat de buna. Reprezentarile sunt insa puternice, aproape canonizate, putin cam reci, comparativ cu celelalte, dar pline de simboluri a caror intelegere dezvaluie privitorului lucruri nebanuite, poate chiar magnifice referitoare la trasaturile semnelor zodiacale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 21, 2006 10:16 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
par a fi goblenuri...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:38 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Foarte interesante, pline de simboluri si culorile sunt bine alese. Ha, acum am vazut maimuta aia la Gemeni. Vorba aia, curios ca o maimuta... :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 1:03 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
foarte frumoase gheorghita, imi plac mult mai mult decat cealalta serie. si pline de simboluri, intr-adevar. cel mai mult imi place cum e reprezentata balanta, desi zodia in sine nu ma incanta.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 7:36 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da, la Balanta si-a facut aparitia si Thoth atlantul... cei doi Sfincshi cu corp de leu si aripi de vultur... doi gardieni, nu? dar cine-i de partea cealalta a balantzei, partea opusa lui Thoth adica? Si Gemenii is fain reprezentatzi ... prezentza caduceului ni-l sugereaza din nou pe Thoth prin Hermes? Am vazut mai nou o comparatzie intre caduceu si formula ADN-ului uman...
:oops: si mie-mi plac mai mult astea... is reprezentari din vechime cu care io rezonez mai tare...



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 8:16 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
mermaid wrote:
cine-i de partea cealalta a balantzei, partea opusa lui Thoth adica?


E nevasta-sa, Seshat (zeita scrisului)

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 9:06 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
da` pana cand masonii nu-si pun ei amprenta pe ce fac nu se lasa... totul este frumos dar nu inteleg trandafirul din reprezentarea Balantei... adica inteleg, dar nu prea imi place.
Image

au tinut in mod special sa-si puna amprenta pentru ca multi astrologi considera ca Egiptul este guvernat de Balanta, pentru ca in multe reprezentari apare simbolul planetei Venus... sincer mie mi se pare o mare speculatie pentru ca Egiptul antic este guvernat de Rac



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 9:11 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Gheorghita, ce e cu masonii? Si cu trandafiru? Zi-ne si noua...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 9:23 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
pai nu sunt prea multe de spus... Trandafirul (un simbol foarte cunocut si de la noi he he) este un simbolul masonic.

Quote:
[...]În centrul placutei se afla un trandafir stacojiu cu frunze verzi pe un fundal alb. Trandafirul rosu ne readuce în minte simbolistica gradului 18, Cavaler Rozicrucian, unde floarea semnifica procesul de reînnoire, caci purtatorul ei îsi reînnoieste mereu eforturile de a servi.[...]

SURSA

iar amprenta lor pe acea reprezentare au pus-o, cred, din exces de zel pentru a se face referite cu ritul egiptean pe care il practica unele secte masonice.
Exista si un forum masonic, iar cei care participa la discutii par destul de documentati..



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:30 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Ce fain sa stai sa le gasesti pe fiecare si sa faci conexiuni. Mihnea, maimutza aia simbolizeaza inteligentza... dar si exhibitzionismu' :lol: . Multzam pt. Seshat .



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:36 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mda, nu prea sunt tare la simboluri. nu cumva podeaua cu patrate albe si negre e tot simbol masonic?

cine stie ce semnifica piatra cu fetele in forma de pentagon dintre clestii scorpionului? dar copilul cu capul de mort in brate? capul de mort inteleg, dar de ce tocmai un bebelus cu el in brate?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 12:49 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
" Mozaicul este simbolul binarului, al opozitiei intre o entitate si alta, intre spirit si materie, intre adevar si fals, intre bine si rau, intre frumos si urat, sugerand in acelasi timp si dinamica compozitiei intre contrarii. Nu face aluzie la dezbinare, ci la dialectica contrariilor din care este formata realitatea: astfel se nasc constiinta de sine si capacitatea de a te raporta, pentru ca nu existi fara sa-l accepti pe celalalt. Cu alte cuvinte, nu se poate ajunge la Adevar daca nu se pune la indoiala Falsul, nu se cunoaste Binele daca nu se patrunde chiar pe teritoriul Raului, nu se obtine frumusetea pana nu se defineste Uratenia. Numai constiinta ca tabla de sah nu are numai patratele albe sau numai patratele negre produce efectul armonic al intelegerii, al corectitudinii, al creatiei artistice..."
Sursa: simboluri masonice: :wink: http://www.okay.ro/articol_show.php?id=261



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 1:30 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
veronica wrote:
de ce tocmai un bebelus cu el in brate?


Pai asta-i definitia scorpionului, transformarea, moartea si renasterea...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 1:41 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
dar copilul cu capul de mort in brate? capul de mort inteleg, dar de ce tocmai un bebelus cu el in brate?



Cred ca asta ar fi o reprezentare foarte sugestiva a ideii de moarte (craniu) si renastere (bebelusul). De altfel Scorpionul este printre cele mai aproape de simbolistica astrologica reprezentari. Trei arhetipuri sugerate in fundal, Reptilianul rapus de omul inteligent - Vulturul, renascut apoi in Pasarea Phoenix.

Iarasi Capricornul este interesant, prezentand cresterea omului si aspiratia lui catre inalt, precum si Muntele, simbolul sau ezoteric.

Sagetatorul si calatoria sa nelimitata.

Pacat ca anumite detalii nu se observa clar, imaginile sunt incarcate de simboluri, chiar daca pe alocuri, apare si putina tocanita.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 22, 2006 1:49 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
witch wrote:
Pacat ca anumite detalii nu se observa clar, imaginile sunt incarcate de simboluri, chiar daca pe alocuri, apare si putina tocanita.


asa este, dar nu am gasit altele... in momentul in care voi gasesc ceva care sa arate ma bine le voi schimba...
da, imaginile sunt atat de interesante incat ai imersia ca sunt canonizate... rupte de subiectivismul veitii noastre... dar ce te faci cu tradafirul si podeaua?.. Eh, traim si cu ele ca nu avem ce face...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 18, 2006 12:31 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Am gasit imagini mai bune, pe siteul autorului, un mosulica tare de treaba dupa cum arata...

http://www.myastrologybook.com/Johfra-Bosschart.htm



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 16 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group