It is currently Fri Mar 29, 2024 2:28 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 34 posts ] 
Author Message
 Post subject: URANIA
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 12:59 am 

Joined: Sat Jan 14, 2006 11:38 pm
Posts: 32
ce parere aveti despre ea?
mi se pare o femeie foarte instruita si autoeducata ,insa astrologia ei previzionala a cam dat rateuri. da..stiu ca e mult prea generalizata fiind impartita numai pt 12 zodii,insa eu ca fan al astrologiei si nu ca invatat al acesteia emit pareri pe masura mea, deci scuze :D


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: URANIA
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 8:59 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Urania este un astrolog special. Ea nu doar este pasionata de astrologie, ci chiar merita statutul de astrolog pentru ca, in toate interpretarile pe care i le-am urmarit combina cu o abilitate speciala astrologia cu notiuni de cultura generala inspirandu-ti putere si siguranta de sine. Este, de altfel, un exemplu de originalitate si suprematie in astrologia romaneasca. Performanta ei nu cred ca poate fi depasita de vreun astrolog roman in viata, cred ca nici de Dan Ciuperca, a carui carte, stim cu totii, este cu adevarat speciala si utila.
Este dificil sa apari la tv sa vorbesti ore in sir si sa mai si spui ceva. Daca te uiti la tema pe care o afiseaza ea si asupra careia aplica un comentariu mai mult sau mai putin detaliat vei vedea ca acolo sunt nu doar planetele in zodii, ci si in case. ea considera ca zodia pe care o analizeaza este casa I, urmatoarea este casa II s.a.m.d tu daca ai ascendentul in alt semn cauta si urmareste si interpretarea pt semnul ascedentului si, daca vrei, fa o combinatie pt ca ea nu poate lua toate zodiile cu toate combinatiile posibile....sunt totusi 144 de cazuri (12x12)
Eu am observat ca aici intervine eroare... conexiunile si definitiile astrologice pe care le foloseste, din cat am urmarit, au fost extrem de precise si corecte... ceea ce nu se poate spune despre altii care au aparut pe TV si care s-au facut de ras...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 10:29 am 
Da Gheorghita, am observat si eu ca Urania atunci cand analizeaza o zodie le considera pe celelalte drept case. Chiar voiam sa intreb si eu daca acest lucru e corect.
In orice caz cred ca fiecare trebuie sa combine intr-un fel casa proprie in care se afla planeta respectiva cu casa generala indicata de zodia tranzitata de planeta.
Dar e destul de interesant si devine astfel mai putin general.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 12:21 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, Mihaela este normal pentru sistemul egalitar (cu case egale). Atunci cand analizezi un semn dupa sistemul egalitar este normal sa il pozitionezi in casa I, iar celelalte sa fie egale... Este normal, dar si dificil in acelasi timp pentru ca trebuie sa ai un control destul de bun asupra definitiilor astrologice.... spre exemplu pentru un Leu, Lilith in Fecioara (casa a II-a a leilor) va aduce tensiuni pe propriile structuri de rezistenta... leii sunt tentati sa minta si sa distuga visele altora... li se pare varianta cea mai usoara si cea mai putin periculoasa. Pentru raci insa Lilith in Fecioara (casa a III) aduce tulburari de imagine, teama de a se expune, probleme cu memoria, minciuna spusa de placere, iar pentru tauri Lilith in Fecioara (casa IV) va aduce tensiuni in familie, emotii contrare, suspiciune si tendinta de a dramatiza.
Este evident ca in horoscopul tau Lilith va veni pe casa XI, tu avand asc in Balanta, deci trasaturile comentata de Urania la Taur au o marja de eroare...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 8:24 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Urania nu-si cunoaste cu exactitate ora nasterii, insa dupa calculele sale ea a stabilit ora nasterii 5,10, ora ce mi-a fost comunicata pe astroinfo cu cateva luni in urma intr-o discutie pe aceiasi tema. Exista multe speculatii pe margine acestui subiect multi insistand asupra faptului ca Urania ar avea ascendentul in Rac sau chiar in Berbec, insa excentricitatea Varsatorului doboara toate celelalte trasaturi si cand a spus ca Varsatorul are darul de a repeta la nesfarsit o greseala am avut vaga impresie ca aceasta informatie nu a citit-o undeva, ci a inteles-o de-a lungul vietii. Ea are ascendentul in Varsator si de aici si peseudonimul ei atat de celebru.
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 15, 2006 7:02 pm 

Joined: Mon May 15, 2006 7:00 pm
Posts: 1
Location: bucuresti
salut tuturor ! stiti cum pot lua legatura cu urania? vreo adresa de e-mail sau nr de tel ?
multam


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 15, 2006 10:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Incearca la B1, dar sa stii ca este o femeie rezervata si un astrolog discret la care nu se ajunge atat de usor.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 06, 2006 12:17 pm 
User avatar

Joined: Mon Jul 03, 2006 2:11 pm
Posts: 156
Location: Galati
Si eu o urmaresc cu multa placere pe Urania de fiecare data cand am posibilitatea si pot sa spun ca asa am dat si de voi, cautand cu google Urania. :) Dar sunt convinsa ca Dumneaei este prea ocupata pt. a putea intra in legatura cu toti admiratorii. Iar faptul ca v-am gasit nu e putin lucru! :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 23, 2006 10:44 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
SKORPIA wrote:
Si eu o urmaresc cu multa placere pe Urania de fiecare data cand am posibilitatea si pot sa spun ca asa am dat si de voi, cautand cu google Urania. :) Dar sunt convinsa ca Dumneaei este prea ocupata pt. a putea intra in legatura cu toti admiratorii. Iar faptul ca v-am gasit nu e putin lucru! :)


Parerea mea este ca Urania nu foloseste deloc Internetul, poate fiindca nu e prea familiara cu computerul. La B1TV are o adresa de email, dar banuiesc ca i-au facut-o cei de la postul TV, si ea nu citeste mesajele respective. Stiu ca multi au incercat s-o contacteze pe acel email, dar fara rezultat.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:20 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
MAI , DA DE UNDE LE STI TU PE TOATE?

TE POMENESTI CA URANIA CALCULEAZA, TRANZITE, PROGRESII , SINASTRII SI HARTI COMPUSE CU COMPASUL SI RIGLA?
NU CREZI CA AI DEVENIT OBRAZNIC?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:31 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Este imposibil ca folosind un calculator sa nu aiba curiozitatea sa se conecteze la internet, mai ales acum in ultima vreme cand accesul la internet in Bucuresti nu mai este o problema. Ori Urania folosieste astrograme scoase dintr-un program, posibil, Janus sau Kepler dupa cum sunt desenate... he he, sau le scoate direct de pe www.astro.com.. cine stie?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:44 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Cred ca e vorba de Solar Fire. Chiar nu stiam cum se fac previziuni pt Berbeci, Tauri etc si m-am uitat cu atentie la harti.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:50 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ea foloseste o metoda foarte simpla: considera zodia pe care o analizeaza in casa I, restul sunt casae egale. Pentru Berbec pune Berbecul in casa I, Taurul in casa II s.a.m.d. pentru Tauri, pune Taurul in casa I, Gemeni in casa II, Racul in casa III s.a.m.d.
Iar cu Luna ea aplica o metoda de bun simt - afiseaza astrograma (dupa metoda pe care ti-am zis-o mai sus) pentru ziua cand Luna este importanta pentru zodia analizata in intervalul de o saptamana al care se refera ea.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 1:20 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Ai mai explicat modul in care face Urania interpretarea, daca nu ma insel, mai de multisor. E normal sa procedeze asa, atata timp cat face o previziune generala. Este o interpretare personala si originala, unii pot sa considere ca ce au asculatat la zodia lor s-a realizat, intr-o masura mai mare sau mai mica, iar altii pot sa spuna ca nu.

Nu de putine ori, Urania reaminteste ca influenta astrala data de aspectele formate pentru o zodie, sau alta, depinde in mare masura de tema natala a fiecarui individ.Nu toti sunt oameni in functii, sau pozitii sociale inalte, nu toti sunt artisti sau politicieni. Exista oameni obisnuiti, care au o viata cat se poate de normala, unii chiar banala.Aici intervine subiectivismul fiecaruia.

In schimb, nu cred ca este cineva, care a ascultat influentele planetelor in semne , cat si previziunile pentru anul 2004, 2005, 2006 si sa nu ramana uimit de precizia interpretarilor sale. Asta ca sa nu mai vorbesc de cealalta emisiune a Uraniei care este duminica la 15:00 Lumea in 10000 minute in care informatiile furnizate de ea sunt extrem de bogate si variate, din diverse domenii, demostrand faptul ca este o persoana extrem de cultivata , rafinata plina de resurse. Nu poti sa ataci o asemenea persoana, spunand ca :
Quote:
nu foloseste deloc Internetul, poate fiindca nu e prea familiara cu computerul


Este obraznicie mare! Si in plus de asta vine si-mi spune de Minerva ca are curaj.Are un mare tupeu si oraznicie.Asta are.Atat si nimic mai mult.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 2:06 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
AdiM wrote:
Parerea mea este ca Urania nu foloseste deloc Internetul, poate fiindca nu e prea familiara cu computerul.


AdiM,
eu nu sunt astrolog si s-ar putea sa nu fiu niciodata, dar pasiunea mea pentru Astrologie este fantastic de mare. Din cauza asta stau ore in sir in fata calculatorului si citesc cu atentie tot ce inseamna informatie astrologica. Nu trec pe langa un site de astrologie fara sa-l accesez. Inclusiv site-ul tau !!!
Stiu ca nu are importanta pentru tine, dar M-AI DEZAMAGIT TOTALMENTE!
Este incredibil pentru mine, un biet invatacel, sa citesc ce pareri exprima un astrolog, adica tu, despre ASTROLOGUL Urania, vis a vis de parerea aceluiasi astrolog, cu referire la Minerva!!!!
IN-CRE-DI-BIL!!!!! Refuz sa cred ca un astrolog poate gandi in felul asta!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 2:17 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
CARE ASTROLOG? Ei sunt pierduti, draga mag, calea lor este total gresita.Numai faptul de a face o asemenea comparatie este de-a dreptul ridicola.E ca si cum l-ai compara pe Enstein cu Lucretzia Borgia .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:37 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
coser wrote:
Este imposibil ca folosind un calculator sa nu aiba curiozitatea sa se conecteze la internet, mai ales acum in ultima vreme cand accesul la internet in Bucuresti nu mai este o problema. Ori Urania folosieste astrograme scoase dintr-un program, posibil, Janus sau Kepler dupa cum sunt desenate... he he, sau le scoate direct de pe www.astro.com.. cine stie?


Sincer sa fiu, nu stiu cum lucreaza Urania, mi-am exprimat doar o parere, o banuiala.
Poate ca foloseste calculatorul. Poate este si conectata la Internet.
Cert este ca n-am vazut-o niciodata prin grupurile de discutii astrologice, romanesti sau straine,
iar cine a incercat s-o contacteze prin email n-a primit raspuns.

Dar nu ar fi de mirare sa existe azi astrologi care mai fac calculele cu mina,
cu efemeridele si raportorul, asa cum am lucrat si eu inainte sa apara PCul.
Nu demult am cunoscut un astrolog mai in virsta care chiar mi-a spus ca el prefera
sa faca totul in stil clasic, fara computer, si ca nu lucreaza pe Internet.

Deci nu are rost sa se scandalizeze cineva ca indraznesc sa banuiesc ca Urania n-ar folosi Internetul.
Haideti, va rog, incercati sa luati ceea ce scriu asa cum este.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:54 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
AdiM wrote:
Parerea mea este ca Urania nu foloseste deloc Internetul, poate fiindca nu e prea familiara cu computerul. La B1TV are o adresa de email, dar banuiesc ca i-au facut-o cei de la postul TV, si ea nu citeste mesajele respective. Stiu ca multi au incercat s-o contacteze pe acel email, dar fara rezultat.


Pentru ca o admir foarte mult pe doamna Simona Varzaru, mai exact pe astrologul Urania, te voi contrazice putin....Cu ceva ani in urma, cand realiza emisiunea pe un alt canal de televiziune, perioada in care aparea si revista Urania, revista dupa care am suferit de cand nu a mai aparut, deci pe vremea aceea stiu sigur ca primea corespondenta de la absolut oricine si, problemelor mai interesante, isi facea timp si le raspundea chiar in emisie. Sigur intretinea o corespondenta cu cei care o contactau!

Si inca ceva: nu trebuie sa fii prea ascutit la minte pentru ca sa intelegi si ironia din mesajul tau :wink:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:59 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
claudia wrote:
CARE ASTROLOG? Ei sunt pierduti, draga mag, calea lor este total gresita.Numai faptul de a face o asemenea comparatie este de-a dreptul ridicola.E ca si cum l-ai compara pe Enstein cu Lucretzia Borgia .


Fiecare om este unic si are calea lui. O fi buna sau o fi gresita, asta o stie doar Dumnezeu.
Dar ai perfecta dreptate, Claudia, nu are nici un sens sa compare cineva astrologii intre ei, sa-i judece si sa-i clasifice.
Cind face cineva asta, o posibila explicatie este ca vrea sa ia partea unuia sau a altuia,
sau poate chiar incearca sa se afirme el insusi, spunind ca altii gresesc.
Dar cred ca un astrolog ar trebui sa se ridice mai presus de rivalitati si judecati, daca este detasat si deschis pentru
adevarurile pe care le poata afla din astre.

Am cunoscut multi astrologi, si am vazut ca multi sunt oameni care nu isi mai pun problema ca X este mai bun ca Y
in astrologie, sau ca ar trebui selectati astrologii adevarati de cei falsi, cei buni de cei rai.
Oare pe ce criterii s-ar putea face o asemenea judecata? Oare cum ar trebui selectati cei care ar trebui
sa aplice asemenea criterii? Cred ca ar fi pierdere de timp si de energie, si in plus i-ar invrajbi pe oameni,
in loc sa-i apropie.
Exista si astrologi care tin la parerea lor si o minimalizeaza pe a altora, ca sa iasa in fata,
sau poate ca sa impuna cu orice pret anumite opinii si idei.
Probabil totul tine de personalitatea si intentiile fiecaruia, deci nimeni nu trebuie judecat nici pentru asta.

Consider ca oamenii care sunt capabili sa isi depaseasca temerile si ambitiile personale,
si impulsul de a-i judeca si critica pe altii, pot sa faca mai multe impreuna, in orice domeniu.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 8:59 am 
In mod cert Urania nu a raspuns mesajelor voastre prin care ati incercat sa o 'racolati' pt a o folosi in scopurile voastre murdare si meschine.

Vad ca postezi in continuare insa bati campii fara sa spui nimic, decat reclama la situ-rile tale care trimit catre casierie pe toata lumea.

Vreau si eu sa vad o astrograma interpretata de tine AdiM, se poate?

DOAR in felul acesta, vei reusi sa convingi ca esti sau nu competent. Pana atunci.......


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:00 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
AdiM daca Urania ar fi fost sa spunem membru AAR , ai mai fi spus asemenea ineptii:

Quote:
Parerea mea este ca Urania nu foloseste deloc Internetul, poate fiindca nu e prea familiara cu computerul



Sa fim seriosi Urania foloseste computerul, doar nu crezi ca hartile postate pe B1TV, sunt facute de mana sau scoase de altcineva decat ea?Dar oare foile cu cele 12 zodii pe care le are in fata, pe care se uita doar de a face interpretarea libera , tie nu iti spun nimic?

ATACUL MURDAR LA ADRESA URANIEI NU ESTE DECAT REZULTATUL FRUSTRARILOR MEMBRILOR AAR, CARE NU AU PRIMIT RASPUNS SI CARE NU AU REUSIT SA O CONTACTEZE, PENTRU , PRESUPUN ONOAREA DE A FI MEMBRU SAU CINE MAI STIE CE FUNCTIE ONORIFICA IN ASOCIATIA VOSTRA.CAT DE MULTA CREDIBILITATE ATI FI AVUT, NU ESTE ASA? REFUZUL EI DE A RASPUNDE SPUNE MULTE , IAR VOUA NU V-A RAMAS DECAT ATACUL MARSAV.


Last edited by claudia on Mon Jul 24, 2006 10:16 am, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:09 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
claudia wrote:

Sa fim seriosi Urania foloseste computerul, doar nu crezi ca hartile postate pe B1TV, sunt facute de mana sau scose de altcineva decat ea?Dar oare foile cu cele 12 zodii pe care le are in fata, pe care se uita doar de a face interpretarea libera , tie nu iti spun nimic?



Este posibil ca la Bacau sa nu se receptioneze B1TV si atunci s-ar intelege o parte mica din afirmatiile lui, desi, in alt post spunea AdiM ca nu receptioneaza acel canal fantoma pe care se oglindeste doamna Minerva, si totusi si-a exprimat aprecierile la adresa domniei sale! Atunci........e mai complicat!!!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:15 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
mihaela01 wrote:
Vreau si eu sa vad o astrograma interpretata de tine AdiM, se poate?
DOAR in felul acesta, vei reusi sa convingi ca esti sau nu competent. Pana atunci.......


Draga Mihaela, nu am nevoie sa-i conving pe altii de competenta mea,
si mai ales pe tine, care vad ca deja m-ai judecat dinainte - deci ma indoiesc ca ti-ar folosi
la ceva o astrograma interpretata de mine, decit poate sa-mi gasesti noi hibe.
Oare cine este atit de competent si de obiectiv ca sa-i judece pe ceilalti?

Ce este cu voi, oameni buni?!



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:21 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
claudia wrote:
AdiM daca Urania ar fi fost sa spunem membru AAR , ai mai fi spus asemenea ineptii:

Quote:
Parerea mea este ca Urania nu foloseste deloc Internetul, poate fiindca nu e prea familiara cu computerul

ATACUL MURDAR LA ADRESA URANIEI NU ESTE DECAT...


Draga Claudia, afirmatia mea a fost doar o banuiala de-a mea, si nu inteleg de ce o vezi ca un atac murdar.
Uite, o sa o rectific astfel, pe baza a ceea ce stiu eu:

Urania probabil ca foloseste si computerul si poate ca foloseste si Internetul.

Imi cer scuze daca a ofensat pe cineva banuiala ca Urania ar putea sa nu foloseasca un computer.

In rest, haideti sa discutam omeneste, ca se poate.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:33 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Chiar nu poti sa te opresti ?Crezi ca esti bunul samaritean ? Atacurile tale sunt subtile in continuare, ascunse in spatele graiului mieros si a afirmatiilor general valabile, dar sa sti ca nu duci pe nimeni de nas.


Quote:
sau poate chiar incearca sa se afirme el insusi, spunind ca altii gresesc

mimeni nu vrea sa se afirme, pentru ca nu are de ce, de o zi jumate esti singurul care se chinuie dar nu in astrologie ci in polemica, cu scopul clar de ati face publicitate.

Quote:
Am cunoscut multi astrologi, si am vazut ca multi sunt oameni care nu isi mai pun problema ca X este mai bun ca Y
in astrologie, sau ca ar trebui selectati astrologii adevarati de cei falsi, cei buni de cei rai.
Oare pe ce criterii s-ar putea face o asemenea judecata? Oare cum ar trebui selectati cei care ar trebui
sa aplice asemenea criterii?


poti sa-ti oferi singur raspunsuri la intrebari, nu e necesar sa ne spui parerea ta.Chiar nu intelegi ca nu ne intereseaza?

ca apoi sa ataci din nou:


Quote:
Exista si astrologi care tin la parerea lor si o minimalizeaza pe a altora, ca sa iasa in fata,
sau poate ca sa impuna cu orice pret anumite opinii si idei



apoi iar revii cu graiul mieros si afirmatii de "bun simt":

Quote:
Probabil totul tine de personalitatea si intentiile fiecaruia, deci nimeni nu trebuie judecat nici pentru asta.


Nimeni nu trebuie judecat dar oare tu ce faci?


Eu una am inteles stilul tau de a ataca, vrei sa pari subtil si condus de principii nobile, genul nu judec pe nimeni, dar...

NU tine draga, AdiM, schimba-l pentru ca asa nu faci decat sa ne arati cat de meschin esti.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:45 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
claudia wrote:
Chiar nu poti sa te opresti ?Crezi ca esti bunul samaritean ? Atacurile tale sunt subtile in continuare, ascunse in spatele graiului mieros si a afirmatiilor general valabile, dar sa sti ca nu duci pe nimeni de nas.



Draga Claudia, sunt ceea ce sunt, si Dumnezeu stie cel mai bine asta.
Pentru tine, sunt tot ce vrei tu sa fiu, dupa cum vrei sa interpretezi din aceste mesaje.
Poate ca m-ai ghicit, poate sunt bunul samaritean care se straduieste sa transmita un mesaj celor care au urechi de auzit.
Dar daca vezi in mesajele mele doar atacuri subtile, asta este alegerea ta, si asta te arata si pe tine cum esti in mesajele tale.
Eu consider ca sunt bine intentionat si sincer in tot ce scriu, si ca la fel sunt si ceilalti.
Deci de ce m-as opri dintr-o conversatie atit de interesanta cu oameni de bun-simt, inteligenti, capabili sa inteleaga nu doar astrologia si sensul ei, ci si gindirea umana si sensul propriei lor vieti?



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:51 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
Crezi ca rectifici bugetul familiei sau ce?

Numai faptul ca esti capabil de asa ceva , jigneste, dar in fine, vad ca nu te dai in laturi de la nimic, si, ca atare nu are rost sa mai polemizez cu tine. Ai un tupeu feroce, iar ascendentul din scorpion spune totul..


Cat despre dorinta de a participa pe acest forum, mi se pare penibila.Chiar asa rau ai ajuns , sau au plecat clientii la mare? Asa e, in iulie- august vanzarile merg mai prost. Poate facem o cheta si mai strangi si tu ceva acolo de o bere cu amicii tai din AAR, sau poate vrei mai mult? Daca da, nu ai nici o sansa, pune osul la treaba.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 9:56 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
claudia wrote:
Cat despre dorinta de a participa pe acest forum, mi se pare penibila.Chiar asa rau ai ajuns , sau au plecat clientii la mare? Asa e, in iulie- august vanzarile merg mai prost. Poate facem o cheta si mai strangi si tu ceva acolo de o bere cu amicii tai din AAR, sau poate vrei mai mult? Daca da, nu ai nici o sansa, pune osul la treaba.


Poate ai dreptate, Claudia, ar trebui sa ma apuc de treaba.
Iti multumesc pentru sfaturi, inteleg ca vin din inima ta.
O sa mai trec pe aici si o sa discut si astrologie, cind o sa am timp si dispozitie.
In rest, va doresc tuturor succes!



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:03 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
AdiM wrote:
Draga Mihaela, nu am nevoie sa-i conving pe altii de competenta mea


Probabil ca asa este, dar noi avem nevoie sa ne convingem de competenta ta. Cat despre faptul ca astrologii nu trebuie judecati, care-i bun si care-i prost, care doar copiaza din carti interpretari gen Luna in Balanta = .... si altul care chiar reuseste sa dea o semnificatie globala unei teme natale, aici cred ca gresesti. Eu nu sunt de principiul "unde-s multi puterea creste". Depinde de calitatea acestor oameni multi, ca daca-s multi da prosti, mai bine lipsa...



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:06 am 
User avatar

Joined: Thu Aug 04, 2005 1:20 pm
Posts: 59
AdiM a scris:
Quote:
Pentru tine, sunt tot ce vrei tu sa fiu, dupa cum vrei sa interpretezi din aceste mesaje



ei, nici chiar asa,
Quote:
Eu consider ca sunt bine intentionat si sincer in tot ce scriu, si ca la fel sunt si ceilalti.

Nu vrei sa-ti planga nimeni de mila cat de dura si rea sunt eu si cat de bine intentionat esti tu? Tu nu vrei decat sa invatam unii de la altii? SARACUTUL DE TINE!!

Pentru mine esti exact ceea ce nu vrei sa pari dar esti cu adevarat:
fals, lipsit de bun simt, versatil, incapatanat si invidios.Cam asta e parerea mea si ca atare pun punct acestei polemici. Nu isi mai are rostul.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:13 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Mihnea wrote:
AdiM wrote:
Draga Mihaela, nu am nevoie sa-i conving pe altii de competenta mea


Probabil ca asa este, dar noi avem nevoie sa ne convingem de competenta ta.



Dar ce va face sa fiti convinsi ca aveti competenta de a evalua competenta altora?

Oricine poate judeca tot ce am facut si fac in astrologie, de vreo 15 ani incoace,
si asta se poate vedea pe net. Daca ii place, bine, iar daca nu, iarasi bine.
Dar nu aveti deloc nevoie sa verificati competenta cuiva, in acest forum,
mai ales dupa ce ati inceput prin a va indoi de ea, fiindca nu mai puteti fi arbitri obiectivi.
Cel mult poate sa va placa sau nu, subiectiv.

Deci, din partea mea, oricine poate sa ma considere si incompetent, daca asta ii ajuta la ceva bun.

Ca astrolog, cred ca singurul care poate evalua competenta astrologului este beneficiarul
unui studiu astrologic, fiindca el poate vedea cel mai bine in ce masura studiul respectiv este exact,
ii ajuta in viata sa, ii raspunde la intrebari si ii ofera solutii.
Clientilor mei le cer impresii despre studiile primite, despre cum simt ei ca le folosesc si le
ajuta in ceea ce voiau sa stie sau sa faca in viata.
Pina acum n-am avut impresii negative, ci cel mult cereri de lamurire a unor lucruri,
iar unii chiar au apreciat ce le-am oferit.

In rest, de la oamenii care doar aud de un astrolog, citesc despre el, sau ii citesc articolele si mesajele, sau il vad la TV, pot fi multe pareri si impresii diferite, dar doar atit ar ramine sa fie.
Poate ca ei au nevoie sa se convinga de competenta astrologului, dar astrologul
nu are neaparat nevoie sa-i convinga pe altii de asta, decit daca tine si el neaparat.
Eu nu tin neaparat.

Parerea mea.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 11:53 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Draga Adi, iti dau dreptate aici, referitor la competenta mea cel putin. Singurul in masura sa aprecieze corect calitatea unei anumite informatii cred ca este Gheorghita. Si inca cativa de pe acest forum, poate... Dar de ce clientul? El poate fi influentat de personalitatea astrologului, nu? Daca e cineva care crede orbeste in ce-i spune astrologul (evident clientul nu se pricepe la astrologie, presupunem) atunci nu-i normal ca acesta sa fie multumit de interpretare, chiar daca aceasta are mai mult fundamente de natura psihologica decat astrologica?
Ma intorc din nou la tine. :lol: Ce exprimare mi-am gasit si io... Intr-adevar, stiu ca ai o experienta f mare, de aceea sunt curios cum faci aceste interpretari, intr-un stil propriu. Gheorghita spunea ca te bazezi doar pe simbolurile sabiene. Asa este? Chiar nu stiu, si evident doresc o confirmare din partea ta. Nu vreau sa ma intelegi gresit. Nu pornesc din start ca interpretarea e gresita, sau anapoda, ar fi chiar caraghios asa ceva, mai ales din partea mea, care citesc despre stele de juma de an.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 12:06 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
Buna, Mihnea,

eu cred ca nici macar un astrolog nu detine competenta de a evalua competenta altui astrolog.
Fiecare astrolog are stilul sau propriu de interpretare, metodele sale, viziunea sa filozofica,
si poate sa-i placa sau sa nu-i placa stilul, metodele sau chiar intentiile altui astrolog.
El poate doar sa judece pe altcineva prin prisma sa, dar asta nu e o competenta,
ci doar o posibilitate de a spune ceva, bun sau rau, sau chiar neutru, despre altcineva,
pe care o are orice om fata de ceilalti.
Cel mult tu, de pilda, poti sa spui ca X este competent si sa asculti opinia lui,
dar asta numai fiindca il consideri pe X mai competent decit tine, ai mai multa incredere in el.

Daca Gheorghita a spus ca eu ma bazez DOAR pe Simboluri Sabiene, cu siguranta a fost informat gresit.
N-am facut niciodata studii astrologice bazate numai pe Simboluri Sabiene,
si nu-mi dau seama cum s-ar putea face asa ceva, ca n-am incercat.
Folosesc SI Simbolurile Sabiene, alaturi de cele 10 planete, Nodurile Lunii si Chiron, si stelele fixe,
si uneori si alte elemente. Simbolurile Sabiene imi ajuta doar sa rafinez interpretarea sintetica
a astrogramei, in care in general folosesc metodele clasice, cu care vad ca lucreaza si Coser, si
toti astrologii.
Iti multumesc ca mi-ai dat prilejul sa clarific asta.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jul 22, 2007 1:55 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 18, 2007 12:52 pm
Posts: 19
Hmm...

Intr-adevar...as putea sa ma leg de multele interventii din acest topic, sa zic, asa e bine, asa nu e bine, acela a avut dreptate, celalalt nu, dar evident ca asta ar fi doar Adevarul meu, Intelegerea mea, Raportarea mea la aceste discutii si modul meu de implicare/detasare in aceste discutii. Iar faptul ca 20 nu sunt de acord cu unul este irelevant la nivelul Adevarului.

Asa ca am sa imi rezum toata interventia la o ideea pe care a afirmat-o Dane Rudhyar si care este si credinta mea si pe care personal o aplic in toate genurile de discutii si relatii:
" Nici un astrolog - si nici un psihanalist - nu poate interpreta viata si destinul unei fiinte umane la un nivel superior dimensiunii la care acesta (astrologul) fiinteaza"

Altfel spus nu poti intelege decat ceea ce esti Tu, vezi la celalalt doar ceea ce esti Tu, ceea ce nu intelegi, de obicei ti se pare "rau" - asta e natura umana limitata! Tot ce putem face este sa acceptam ca ceea ce NU intelegem nu este tocmai rau, ci sa ne deschidem sufletul pentru ca intr-o zi sa putem intelege. Cu cat nivelul de intelegere este mai mare, toleranta fata de greseala este mare si ea, puterea de iertare la fel ...ei atunci inseamna ca am invatat ceva in viata!

Pana atunci meditatie si instrospectie si Dumnezeu sa ne inspire!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 34 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group