It is currently Thu Mar 28, 2024 4:11 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Codul lui Da Vinci
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 3:32 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 30, 2005 5:22 pm
Posts: 68
Location: Buzau
L-ati vazut? Filmul nu e rau, dar ca de obicei o multime de detalii din carte scapa. Insa reuseste sa redea foarte bine scenariul cartii, spre deosebire de alte ecranizari in care uneori nu se respecta intocmai cartea ori se omit lucruri importante. Se stie ca a creat mari controverse ideologice si religioase, din cauza ca pune accentul pe lucruri mentionate doar in evangheliile apocrife si in anumite filozofii ezoterice, si care sunt contestate vehement de dogma crestina oficiala.



_________________
Daca eu fac rau aici, atunci il rog pe moderator sa spuna.
http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=5264#5264
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 24, 2006 10:14 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
salut AdiM,

l-am vazut, dar nu m-a incantat deloc. poate si pentru ca am facut greseala sa citesc inainte cartea, iar filmul n-a adus absolut nimic nou. daca nu citeam cartea, poate m-ar fi prins, dar asa, m-am plictisit copios. cat despre carte, e chiar amuzant cate controverse a starnit. inteleg ca ideea nu e deloc noua, insa marketing-ul intens si scandalurile au propusat-o drept best-seller si deci o gramada de oameni au luat cunostinta de faptul ca mai exista si alte evanghelii decat cele din biblie, ca biblia nu e chiar trimisa de domnul din ceruri ci scrisa de oameni, ca a fost un consiliu care a decis ce se scrie si ce nu se scrie in biblie. ceea ce e bine, zic eu. mai largeste putin orizonturile, chiar daca informatia din carte e la mana a doua si nu tocmai exacta. macar da o pista.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Jul 26, 2006 10:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Imi este greu sa-mi explic de ce filmul acesta nu ma atrage absolut deloc. L-am deschis sa-l vad de cateva ori si ma ia o stare de nervi care imi trece imediat cel inchid.
Imi aduc aminte ca aveam aceiasi stare de nervozitate cand, pe vremea cand la tv era doar 2-3 ore program pe zi, aparea lunea parca "roman foileton"... Doamne cred ca mi se incorda fiecare celula cand o auzeaza pe Sanda Taranu prezentand romanul foileton...
Veronica, te rog, spune-mi cateva lucruri despre film poate trec totusi peste bariera asta si-l vad. Eu am citit de Brown Frotareata digitata (am mai spus asta) si tare dezamagit am fost



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 10:47 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
gheorghita,

daca n-ai citit cartea (codul) s-ar putea sa mearga filmul. nu tre' sa te astepti la mari subtilitati, e doar un film de actiune. pacatul lui e ca e facut scena cu scena dupa carte, deci ori vezi filmul, ori citesti cartea. si cartea si filmul devine prea mult.

acuma ma gandeam ca un film foarte bine facut dupa o carte a fost lolita de nabokov. s-au facut 2 filme, unul prin anii 50 sau 60 si unul in jur de 2000. ultimul e super bun (cu jeremy irons si melanie griffith), il poti vedea de 10 ori si ii poti descoperi de fiecare data sensuri noi, ceea ce nu se intampla cu codul nostru.


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 1:07 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Multumesc Veronica,
am sa fac un efort sa ma uit ...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group