It is currently Thu Mar 28, 2024 11:42 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Thomas Hardy
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 9:34 pm 
Thomas Hardy, marele romancier si poet englez (1840-1928), este de departe idolul meu inca din adolescenta, continuand sa-l citesc si sa-l recitesc pana in prezent.
Stilul cursiv cu accente de ironie fina, accesibil in aparenta, transmite o multitudine de mesaje subtile care odata rostite par ceva normal si evident, lucru care poate fi numit genial. Acest stil se regaseste si in opera lui Eminescu al nostru.

In toate romanele lui Thomas Hardy viziunea tragica asupra lumii este reflectata asupra personajelor sale care sunt victime ale unei societati imperfecte care este vinovata pentru fatalitatea destinului lor. Thomas Hardy plaseaza actiunea din majoritatea romanelor sale in tinutul Wessex care este si regiunea sa natala de care se simte foarte legat.

Cateva din romanele lui: Departe de lumea dezlantuita, Tess d'Uberville, Jude nestiutul, Primarul din Casterbridge, Idila pe un turn, Doi ochi albastri, si multe altele.


  
 
 Post subject: Re: Thomas Hardy
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 10:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
At a Lunar Eclipse
By Thomas Hardy
(6/2/1840-1/11/1928)

Thy shadow, Earth, from Pole to Central Sea,
Now steals along upon the Moon's meek shine
In even monochrome and curving line
Of imperturbable serenity.

How shall I link such sun-cast symmetry
With the torn troubled form I know as thine,
That profile, placid as a brow divine,
With continents of moil and misery?

And can immense Mortality but throw
So small a shade, and Heaven's high human scheme
Be hemmed within the coasts yon arc implies?

Is such the stellar gauge of earthly show,
Nation at war with nation, brains that teem,
Heroes, and women fairer than the skies?

sursa



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Thomas Hardy
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 10:13 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
si cateva imagini

ImageImage
Image


si tema dupa www.astrotheme.fr

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jul 27, 2006 10:17 pm 
Gheorghita, chiar iti multumesc!
Sper sa urmeze si cat de cat o interpretare a temei lui Thomas Hardy :roll: :roll:


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jul 28, 2006 7:47 am 
Mie chiar imi place Thomas Hardy si ca persoana, acum uitandu-ma la astrograma :). De remarcat ca nu are nici o planeta in cadere sau exil, ba dimpotriva are trei planete in domiciliu: Luna in Rac, Venus in Taur si Mercur in Gemeni (firesc la asa o exprimare), si una in exaltare, Pluton in Berbec si casa 10.
Deci desi un vizionar al vremurilor sale a reusit totusi sa se impuna, chiar folosind in romanele sale accente uneori fataliste si dure.

Mi se pare foarte interesanta combinatia Luna-Chiron in casa 12, care cred ca spune multe, si chiar as vrea sa stiu si eu mai mult despre acest aspect.

NN in Pesti cred ca e indiciul ca nu-l vom mai 'vedea' pe aici :) insa operele sale ne vor aminti de el mult timp.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jul 31, 2006 10:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Mie chiar imi place Thomas Hardy si ca persoana, acum uitandu-ma la astrograma :). De remarcat ca nu are nici o planeta in cadere sau exil, ba dimpotriva are trei planete in domiciliu: Luna in Rac, Venus in Taur si Mercur in Gemeni (firesc la asa o exprimare), si una in exaltare, Pluton in Berbec si casa 10.
Deci desi un vizionar al vremurilor sale a reusit totusi sa se impuna, chiar folosind in romanele sale accente uneori fataliste si dure.

Mi se pare foarte interesanta combinatia Luna-Chiron in casa 12, care cred ca spune multe, si chiar as vrea sa stiu si eu mai mult despre acest aspect.

NN in Pesti cred ca e indiciul ca nu-l vom mai 'vedea' pe aici :) insa operele sale ne vor aminti de el mult timp.


Da, ai observat bine si cred ca acolo unde ii sta putere acolo ii sta si slabiciunea cea mai mare.
Conjunctia Mercur-Venus este considerata de acum o conjunctie clasica menita sa aduca intr-o tema calitati literare speciale, o exprimare usoara, calda, talent de povestitor. In tema lui observam ca aceste planete leaga, prin conjunctia lor, Taurul (Venus) cu Gemenii (Mercur) scotand in evidenta calitatile a doua planete in domiciliu, puternice si revolutionare (casa XI), abile in a gasi cele mai potrivite cuvinte, inspirate chiar, insa axa Gemeni-Sagetator este interceptata si pentru ca Lilith de pe V nu da pace inimii, el a ales, asa cum spui tu Mihaela, sa-si chinuie personajele, cu o abilitate speciala. Vedem in casa V si Saturn retrograd, pentru ca se opune soarelui amplificand nota tragica a gandirii sale si a imaginii pe care si-a impus-o in societate. El nu a fost un posac, avea simtul umorului, un umor fin, cu Marte in Gemeni in pemanenta dispus sa finalizez gluma cu o morala (Luna in Rac conjuncta cu Chiron pe caasa XII).
Ascendenetul in Leu salveaza axa interceptata Gemeni-Sagetator din a-l predispune la tulburari de gandire si conceptie, la conflicte interioare pe ideea alegerii celei mai potrivite exprimari, aducand puterea de a domina din primul moment prin cuvant si mobiliate.
Este o tema foarte frumoasa, din care talentul, chiar daca dependent de ascendentul in Leu, este evident si puternic sustinut de planete.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group