It is currently Thu Mar 28, 2024 3:15 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Am o vina inconstienta?
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 3:02 pm 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
Buna, sunt Violeta. I-as ruga mult pe cei care au timp sa-mi spuna ceva despre viata mea sentimentala in ultimile sase luni aproximativ, (cam de pe la jumatatea lui fabruarie). Am avut o relatie care a inceput foarte frumos si m-a influentat in bine, din toate punctele de vedere. S-a terminat cumva inexplicabil si abrupt. As vrea in special sa-mi dau seama daca eu am avut o vina aici, fie si una inconstienta. Nu stiu ora nasterii lui, doar data de 28 iunie 1967, dar poate o fi ceva ce se poate vedea pe harta mea. Despartirea asta ma face sa sufar, si nu stiu daca e mai bine sa accept situatia, oricat m-ar costa (fiindca mi se pare ca ma trage in jos in toate) sau sa fac eu un prim pas spre impacare. multumesc frumos celor ce-mi vor raspunde.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 3:10 pm 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
PS Imi cer scuze, nu am scris datele esentiale: sunt nascuta pe 25 septembrie 1976, in Targu-jiu, la 16.45. Exista o harta postata la http://astro.coser.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=649


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:15 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Image

Se pare ca nu e bine sa te impaci. De fapt mai frumos spus ar fi asa: e mai bine sa te desparti si sa nu faci cale-ntoarsa. Venus (tu) se duce glont catre o conjunctie cu Saturn, ceea ce ar insemna o perioada "solo", iar Marte (el) tocmai se desparte de Luna. Intrebarea pe care am pus-o a fost daca sa accepti despartirea.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 25, 2006 11:45 pm 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
Mihnea, asa am simtit si eu ca e mai bine sa ma despart. Problema mea acum e insa sa-mi dau seama de ce a trebuit sa se intample asa. Si daca tipul asta de relatie nu cumva e o constanta -de ce?- pentru mine. Mi-e foarte greu sa pun pe picioare o relatie, sunt constienta de o anumita dificultate a mea de a nu fii singura, si cu toate astea sufar ca m-am despartit si mai ales pentru ca nu stiu de ce ne-am despartit. Sunt o fire rece si nu ma pot exterioriza. Dar in relatia asta am vrut sa fiu altfel. Iti multumesc pentru raspuns, Mihnea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 27, 2006 7:44 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Image

Quote:
nu stiu daca e mai bine sa accept situatia, oricat m-ar costa (fiindca mi se pare ca ma trage in jos in toate) sau sa fac eu un prim pas spre impacare


Cate planete ai in Balanta? Venus, Luna, Marte, Pluton, Soarele plus Junona. Oare nu asta este lectia ta, de a invata sa iei o decizie? Si nu este firesc sa se intample asa cand Saturn tranziteaza Saturnul natal pe Leu (iubire) si casa a VI-a (crize, blocaje, suferinte)? Acest barbat in viata ta are rolul de a te invata sa privesti mai obiectiv o relatie si sa te invete sa renunti (NN in Scorpion pe casa VIII) cand nu mai este cazul. Mortul trebuie dus la gropa, nu? Tu ai o problema in special cu faptul ca te atasezi prea usor de relatii proaste, te intereseaza mai mult sa ai pe cineva langa tine si acel cineva creste in importanta atunci cand iti mai scapa si printre degete. Cu Uranus si NN aflate in conjunctie la gradul 5, multe in viata ta se pot termina in mod neasteptat. Chiar si nunta pe care ti-o vei pregati la un moment dat poate undeva la sfarsitul lui 2009 (sunt sanse si pentru 2007...sa vedem), poate sa se amane brusc sau chiar sa se anuleze din diferite motive. Dar asta nu este un eveniment de sine statator, ci este legat doar de faptul ca creezi legaturi pe care le ucizi foarte repede.
AS in varsator spune ca trebuie sa inveti sa te simti puternica si libera in fata barbatilor, sa ai incredere in ceea ce spui ca doar ai Jupiter in Gemeni pe casa comunicarii. In schimb tu cedezi foarte usor in fata lor, te lasi manipulata, ai complexe si sentimente de vinovatie (Lilith conjunct cu NS): ceva de genul...daca nu ma culc cu el, o sa ma paraseasca si o sa se duca la alta. Vezi!!! De aia te-a parasit prietenul tau. Mai lasa-i sa te si alerge, Venusul tau in Balanta si pe casa a VIII-a vrea sa detii arta de a crea in jurul tau o aura de mister.

Daca sa te intorci la el sau sa faci tu primul pas? Poti sa faci si asta. O sa te simti atat de rau, incat data viitoare vei capata mai multa demnitate si respect de sine in fata barbatilor.

Saturn in Leu iti da atatea orgolii si tu nu vrei sa accepti ceea ce este evident: ca nu toti barbatii sunt facuti pentru toate femeile si nici invers. Vrei ca toti sa se indragosteasca de tine? Asta nu e posibil. Oamenii se intalnesc, se indragostesc sau nu, se cerceteaza, se plac, bine, nu se plac iarasi bine. E un proces normal. Din pacate relatiile sexuale incep inainte de a se definitiva acest proces si femeile dau vina pe barbati ca ei er fi de vina, ca sunt magari. Dar si femeile gresesc si uita sa isi foloseasca ce au ele mai de pret si anume intuitia feminina.
Si pe urma pana Saturn nu se desprinde de Saturnul natal inca esti la scoala si iti faci temele din punct de vedere sentimental. Vezi ca ai si alte treburi in acest moment si el mi se pare mai degraba un mic impielitat care iti distrage atentia. Mare grija. Elibereaza-te de el, fruntea sus si va veni si altcineva. Si nu uita... nu mai devreme de 3 luni!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 28, 2006 7:16 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Sunt o fire rece si nu ma pot exterioriza


Aceasta afirmatie contine doua enunturi contradictorii. Daca esti rece atunci nici nu ai ce exterioriza. De fapt Saturn in Leu este un fel de capac pus la o oala sub presiune. Planetele de pe casa a VIII-a arata ca esti interiorizata, dar ca ai o gramada de trairi si pasiuni, intelegand iubirea in cel mai mic detaliu, insa aceleasi planete in Balanta arata ca de mica te temi de propria ta identitate si mai tot timpul joci un rol, altul de fiecare data in functie de persoana la care te raportezi. Mai mult, poti avea extreme, cu cine nu merita te porti urat, cu cine merita sa fii mai dura, te porti frumos. Extremele obosesc si creeaza confuzie. Vei spune...voi fi eu insami cand voi intalni persoana potrivita. Bravo! Pai asta zic si eu. Inca nu ai intalnit-o, deci putintica rabdare!

Quote:
sufar ca m-am despartit si mai ales pentru ca nu stiu de ce ne-am despartit.


In ultimele 6 luni Lilith ti-a trecut pe casa a VII. Asta inseamna ca ai avut mai tot timpul o femeie drept dusman. Chiar daca casa a VII-a este casa casatoriei si in cazul tau acest aspect se traduce prin faptul ca in viata lui mai era sau a aparut ulterior o alta femeie.

Devreme ce relatia voastra este incheiata mi-am permis sa iti spun aceste lucruri. Atunci cand ai postat sper ca erai pregatita sa afli aceste lucruri. Lipsa replicii tale ma face sa cred ca ti-a picat cam greu ce ti-am spus, insa eu atunci cand raspund cuiva pe acet forum o fac doar in contextul in care simt cu adevarat ca trebuie sa ii spun acelui om ceva.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 28, 2006 7:57 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ceea ce as avea eu de completat la ceea ce frumos ti-a spus Witch este faptul ca din punct de vedere karmic, Balanta ca semn natal, indica reeditarea vietii anterioare. Incapacitate de a decide pentru viata lor nu este un handicap la balante. Ea indica faptul ca persoana si-a ales ca acum sa traiasca asa cum a trai anterior.
Aceasta alegere pe tema ta, cu Mercur retrograd si Saturn in Leu pe casa VI este mai mult impusa. Teama ta vine dintr-o inhibitie, iar inhibitia ta este construita dintr-o nedreptate ce ti-a fost facuta in trecut. Fecioara aduca din punct de vedere karmic semnul unei restrictii sociale importante. NS in II aduce insa lumina in cautarea cauzelor. Anterior datorita unui confort material ai refuzat sa-ti cultivi comunicarea, puterea de decizie si independeta si acum nu stii cum trebuie sa procedezi.
In primul rand acum se reediteaza faptul ca esti femeie si subconstientul tau asociaza ideea de femei cu “a primi”, “a nu face” “a nu sti” si ca visezi la acelasi confort de care ai dispus anterior. Acum insa Saturn in casa VI te obliga sa muncesti, sa muncesti chiar din greu pentru a intelege ca statutul nu-ti vine din cer, ci este un element al destinului care se construieste din timp si cu efort.
La balante justificarile au ca pricipal scop supravietuirea “in varful picioarelor”, fara a distruge nimic, fara a decide, cu gandul ca exista un destin care trebuie menajat.
Saturn in VI iti spune ca nu ai timp, ca viata ta poate fi o insiruire de limitari si pentru a-l impaca pe Saturn trebuie sa devii asa dintr-odata un alt om. Adica exprima-te, comunica si interactioneaza, chiar daca nu stii cum. La inceput te vei face de ras, dar cu timpul vei invata sa-ti cultivi acea latura a personalitatii care e nedezvoltata si pentru a-l multumi pe Saturn trebuie sa obtii chiar perfomante in comunicare, exprimare. Din carti lucrurile acestea nu le poti invata, ci doar experimentand.
Trebuie sa iei toate acestea in serios daca vrei sa-ti fie bine. Faptul ca inainte de a te naste ti-ai ales o viata identica ultimei, nu inseamna ca o vei avea.
Dar, asa cum se spune, ca acolo unde iti sta puterea iti sta si slabicunea, norocul tau este dar tot de Mercur in semn de paman si impreuna cu Chiron, ambele retrograde, face din cultivarea spiritul practic si al analizei, a seriozitatii si modestiei trasaturi esentiale pentru vindeca ranilor sufletului.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 28, 2006 6:07 pm 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
witch si coser, multumesc!

Daca nu am avut nici o replica pana acum nu a fost fiindca nu vroiam sa raspund ci pentru ca am simtit nevoia sa "diger" lucrurile pe care mi le-ati spus; asadar, cateva puncte sensibile atinse (fascinant cum poate fi totul vazut atat de patrunzator si coerent intr-o astrograma) dar, witch, sper ca n-o sa fiu niciodata atat de slaba si indulgenta fata de mine ca sa nu pot vedea ce e de vazut. Sufleteste m-ati ghicit foarte bine, si ce mi-ati spus a fost un fel de pumn in plex care, culmea, mi-a facut bine; totusi mai am ceva neintelegeri (daca sunt sacaitoare va rog spuneti-mi). Pe rand:

atasamentul de relatii proaste inseamna ca eu ma implic intr-o relatie in mod nepotrivit (de ex dificultatea de a hotari ca e timpul sa se termine) sau ca sunt atrasa de parteneri nepotriviti? Trebuie totusi sa spun ca nu am avut niciodata o relatie intamplatoare,doar de dragul de-a fi cu cineva, poate am fost chiar mult prea rezervata. Interesant ca aura de mister pe care tu, witch imi spui ca ar trebui sa o creez in jurul meu exista, eu chiar asa sunt perceputa, si cred ca mi se atribuie o viata mult mai aventuroasa decat e in realitate. Dar inteleg in cu totul alt fel dragostea; dragostea inseamna incredere iar misterul exista oricum nu cred ca trebuie intretinut prin seductie sau flirt. Cum sa zic...seductia exista in omul de care te indragostesti, nu trebuie sa faca nimic special ca sa te atraga. doar sa fie asa cum este. Si sa iubeasca, iubirea nu cere, ci este seductie.

si apropo de nepotrivirea asta de caracter cu Venus din VIII: de cand am citit prima data povestirile mitologice pe la vreo sase ani, mi-a cam displacut zeita asta. De mai multa vreme ma gandesc ca felul in care cineva reactioneaza la mitologie ar putea fi extrem de semnificativ si ar spune ceva despre persoana respectiva. Dintre personajele feminine cel mai mult ma atrage Psyche, culmea ca ea era nora lui Venus, iar despre soacre si nurori stie toata lumea cat de la antipozi pot sa fie; ar fi interesant de aflat ce rol are asteroidul care-i poarta numele in astrologie (poate ar trebui sa postez asta mai bine la discutiile cu caracter general?)

Witch, faptul ca eu va trebui sa trec prin multe schimbari neasteptate (toate in rau sau schimbarea in sine aduce perceptia de lucru negativ?) e ceva ce poate fi influentat de liberul meu arbitru, adica sunt greseli pe care pot invata sa nu le mai fac, sau trebuie sa le trec asa cum imi sunt date si sa le consider inevitabile? la sfarsitul lui 2009, cumva saturn va tranzita peste NN sau juno natal?


[quoteLa balante justificarile au ca pricipal scop supravietuirea “in varful picioarelor”, fara a distruge nimic, fara a decide, cu gandul ca exista un destin care trebuie menajat.
]

coser, remarca asta a fost extrem de simpatica, chiar am ras fiindca e spus precis si la obiect.
Dar alte lucruri m-au pus pe ganduri. Imi spui de o nedreptate din trecut. E posibil ca eu sa fi avut o moarte dura in ultima reincarnare, poate chiar o executie? Am avut cu vreo trei ani in urma un vis pe care mi-l amintesc detaliat in care o femeie tanara e decapitata. In vis, identitatea mea oscileaza , femeia pare sa fie cand mama mea cand eu insami. S-a intamplat ceva atunci, cineva din jurul meu (e implicata o servitoare, poate cea care are grija de copii mei) imi face un rau pe ascuns. De unde executia aceea publica, vad soldatii in jur; cred ca se intampla cam prin sec XVIII, e perioada aceea in care se poarta peruci albe, nu-mi dau seama in ce tara (Franta in perioada iacobina?), si nici nu vad clar cauza.

Se poate considera ca o forma de comunicare e si arta?
Paradoxul e ca in forma de arta spre care eu ma simt indemnata n-o sa pot face nimic, si n-o sa pot sa spun nimic daca nu reusesc sa comunic cu oamenii. e ca si cum un potential mare talent literar n-ar sti sa scrie si ar mai fi si mut pe deasupra. Din fericire eu cel putin nu sunt muta. Si mai cred ca daca Dumnezeu ne da o necesitate, ne da si un mijloc, fie si ascuns si aparent neinsemnat ca s-o scoatem la capat.

Va doresc numai bine,
Violeta
[/quote]


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 28, 2006 11:03 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Paradoxul e ca in forma de arta spre care eu ma simt indemnata n-o sa pot face nimic
,

Arta poate cel mai potrivit obiectiv catre care trebuie sa te indrepti. Varsatoare fiind pe ascendent, si guvernatorul Uranus fiind conjunct cu NN, este MENIREA ta, de acum incolo abia, sa gasesti si calea prin care sa te faci inteleasa oricat de ciudata ar fi conceptia ta despre arta. Neptun conjunct cu MC nu-ti aduce nici o satisfactie profesionala, daca nu faci ceea ce simti, si cum Neptun este o planeta transpersonala, trebuie sa ai de-a face cu inspiratia si cu dorinta de a impartasi oamenilor creatia ta. Deci nu trebuie sa te temi. Ai talent catre dans, scris(Jupiter in Gemeni pe III si Mercur in Fecioara pe VII ideale pentru scris), grafica, sculptura, teatru, muzica. Iacata! Born to be an artist.
Din pacate, Saturn pe VI te mai obliga oarecum sa ai si o indeletnicire mai pragmatica, ca o datorie prin care esti fortata sa-ti castigi existenta. Daca nu era NS/Lilith pe casa banilor, nu ai fi avut nici o problema. Ar ma fi o varianta, dar aceea este nedemna de tine si este o ispita, insa s-ar putea sa ti se iveasca. Un domn care vrea sa te "ajute", gen Irinel Columbeanu si fireste ca Fecioara interceptata pe casa casatoriei inseamna ceva: ori iti realizezi visul artistic si accepti compromisul, ori astepti iubirea vietii si s-ar putea sa nu-ti poti exprima acele talente decat cu foarte mari eforturi. Dar merita. Eu as alege a doua varianta, caci prima ar insemna cadere.
Soarele iti este in cadere pe casa a VII-a, deci puterea ta poate slabi in fata barbatului tau.
Ar mai fi o varianta, in care vei avea ambele tipuri de casatorii, ca doua extreme ale lectiei Balantei care domina aceasta harta.
In general am sesizat ca femeile Balanta se indragostesc extrem de puternic la un moment dat, urmeaza o dezamagire profunda din varii motive, dupa care sar la polul opus si afirma ca nu mai vor sa iubeasca sa nu mai aiba de ce suferi. Casatoria cu bogatul, urat apare dupa acest gen de experienta.
Poate ai sa reusesti sa eviti asta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 01, 2006 6:23 pm 

Joined: Thu Jul 20, 2006 6:58 pm
Posts: 15
Revin cu o intrebare: ce se poate spune despre relatia cu parintii mei si despre copii. In primul rand, ii voi avea? Ce influenta ar avea Luna, guvernatorul lui V in casa VIII?


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group