It is currently Tue Mar 19, 2024 5:12 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Blesteme
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 1:24 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Buna tuturor..,

De copil m-am intrebat daca exista intradevar blesteme si farmece cum spunea bunica,
sau sint doar suspicii :?:
De exemplu de a deochia pe cineva..asa cum spun babele..
In west nu moare nimeni de deochi..si ei nici nu au auzit de asa ceva :lol:
Exista un graunte de adevar? Voi ce credeti ?

Cu bine
Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Blesteme
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 3:58 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, eu cred ca exista un adevar in toate acestea, insa se si exagereaza...
Multe dintre farmece folosesc energia cuvantului insa sunele depasesc acest stadiu si permit vrajitorului sa intre in legatura cu vibratii mult mai inalte si sa le foloseasca... vrajitoarele care dau in ghioc nu sunt un exemplu concludent, ci shamanii... Shamanii au ritualuri adesea perfectionate de ei, in care prietenia cu spiritele naturii este asa un fel de a spune pentru profani cat sa primeasca un raspuns dar sa stea si departe de procedeele aplicate...
Se spune ca shamanul invoca si primeste ajutor din partea acelor spirite, insa nu este chiar asa... in primul rand el detine puteri speciale (telechinezie, clarviziune etc etc) pe care le foloseste doar dupa un ritual de purificare special... Eu nu am crezut niciodata in latura mistica a shamanilor tocmai pt ca ea nu exista... shamanismul este in totalitate practic, el se bazeaza pe contact, comunicare, cauza-efect nu pe teorii, iar principiile sunt mai mult niste reguli.
O tehnica shamanica speciala este aceea prin care se trezeste si dezvolta clarviziunea... si in aparenta este o tehnica simpla, chiar banala intr-o stare de liniste interioara discipolul va vizualiza cutia craniana intr-o lumina puternica....
se spune ca in felul acesta shamanul reuseste sa obtina abilitatea de a vedea in intuneric...
Contactul cu spiritele naturii nu este dansul acela haotic, aproape de limita nebuniei cum ne-am obisnuit sa ni se arate, ci o mediatie adanca, ce poate aparea prin izolare de ochii curiosi, prin abandonarea in fata naturii, a necunoscutului si prin care shamanul se extracorporalizeaza si calatoreste in lumi paralele in locuri precise pentru a obtine un raspuns sau pentru a se intoarce cu o energie speciala menita sa rezolve probleme pentru care a calatorit in astral.
De asemenea termenul de vrajitor este si el banalizat si adesea identificat cu un personaj malefic ce isi foloseste puterile in scopuri egoiste si sfarseste prin a fi pedepsit tocmai pt ca si-a folosit puterea...
Nu este chiar asa... oricine poate fi vrajitor pentru ca noi cu totii traim intr-o natura vrajita chiar si pentru simplu fapt ca tot ceea ce numim noi peisaj sau decor este plin de fiinte (plante animale).. daca ne dezvoltam empatia si putem sa se apropiem de o planta nu pentru a se astepta sa ne vorbeasca (Hm eventual intr-o engleza impecabila, plina de nuantari speciale), ci doar atat sa empatizam cu fiinta care este... asta este o magie...
In momentul in care ne apropiem de aceasta lume subtila cu ganduri negative, cu agresivitate, puterea noastra poate deveni distructiva. Blestemele devin emanatii ale unei astfel de fiinta... Cine nu crede in aceasta lume subtila nu poate emite un belstem si nici sa se apare de el... Solutia pe care o indica vrajitoarele de duzina gen "Daca nu crezi nu ti se intampla nimic" este o imansa pacaleala... Fiecarui lucru trebuie sa i se acorde importanta pe care o are....
Exista insa vrajitori care au suficient de multa putere si insertie in lumile paralele pentru a se juca cu destinele celorlalti... Eu am avut un prieten care a fost victima unui astfel de atac pe care, din nefericire, nu a putut sa-l ajute nimeni.
Vrajitorii adevarati sunt insa nu cei care distrug, ci cei care te prind in jocul vietii lor ca intr-un vartej si cand te trezesti esti deja alt om... acesta este rolul vrajitorilor... si de aceea au putere... merita sa cauti o viata intreaga un astfel de om, merita sa-ti sacrifici alte vise si chiar sperante pentru ca magia sa poate fi mai mult decat ai putea castiga vreodata fara ea...
cel mai bun exemplu pe care il pot da aici este Carlos Castaneda caruia vrajitorul Don Juan Matus i-a schimbat complet viata ... dar nu numai pe a lui....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 5:18 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Merci Gheorghita..,

da intradevar in puterea gindului cred si eu si sint ferm convinsa ca exista...

Ce mar interese sint blestemele de familie..Batrinii povesteau ca afecteaza sapte generatii ..Si ca blestemul de
patinti este cel mai greu..Aici nu este vorba de vrajitori..ci de oameni simpli..
Poti te rog sa-mi explici asta?

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 10, 2005 8:02 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ba tot de vrajitori si tot de magie este vorba....
Iti spuneam ca daca te apropii de o o planta si incerci sa empatizezi cu ea asta este magie...
Atunci cand un parinte isi blestema copii din punct de vedere subtil, energetic are loc un act magic, insa un act de magie neaga... prin puterea cuvantului se incearca ruperea unui echilibru, a unui bine potential (sa nu ai parte de ..., sa nu poti sa faci ...., sa patesti ....) se pune o bariera si pentru asta este nevoie de o mobilizare serioasa nu gluma! De aceea nu orice parinte isi blesteama copii si cand se intampla asta nu cred ca este vorba de un asa mare transfer, pana la a 7-a generatie...
Este clar ca intr-o astfel de situatie e vorba despre o reglare de conturi, de un consum karmic negativ...
Daca prin blestem se intentioneaza sa afecteze pana la 7-a generatie da, daca se nu, asa de la sine nu are cum sa se intample asa ceva...
Daca ai o minte puternica un astfel de blestem nu te poate atinge, in general iubirea este cea care rupe un astfel de blesteme ....
Stiu oameni slabi care considera ca sunt vinctime ale unor astfel de practici insa doar faptul ca ei sunt slabi dau blestemelor o asa mare putere...
Exista insa in numerologie o situatie speciala ce scoate in evidenta fatul ca exista oameni ce se nasc cu o putere speciala a cuvantului ce pot genera efecte negative asemenea blestemului.... Anatol Basarab, un numerolog minunat, inteligent si sensibil la sensurile ascunse ale vietii indica faptul ca in matrita informationala unui nativ este important la un moment dat numarul de cifre identice... celor cu multi de "2" minim 4 in sir, el le spune ca au puterea cuvantului... ca tot ceea ce spun se intampla ca pot influenta destinele oamenilor prin cuvant...
Eu am intalnit doi astfel de oameni care erau frate si sora si care aveau o astfel de abilitate...
Deci sunt multe situatiii ce trebuie luate acum in calcul.... asa a prori belstemele nu pot fi atat de puternice, trebuie sa indeplineasca anumite conditii....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group