It is currently Tue Mar 19, 2024 5:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 38 posts ] 
Author Message
 Post subject: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Sun Oct 01, 2006 1:34 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Dragi forumisti, probabil multi dintre voi nu cred in ceea ce se numeste magie, vrajitorie, farmece, blesteme, etc. Totusi, din nefericire, ele exista si sunt folosite din ce in ce mai mult in societatea romana contemporana. Este un paradox: o societate crestina in care religia are o mare insemnatate este dublata de un paganism si de utilizarea extrem de frecventa a magiei ca arma de distrugere a celui de langa noi.
Dovezile sunt palpabile, ele exista... vizitati spre exemplu manastirile sau bisericile in care au loc slujbe de exorcizari si va veti convinge ca Satan este mai mult ca niciodata prezent printre noi. Insa despre acest fenomen ce caracterizeaza societatea romana din ziua de azi (si nu numai, pe primul loc s-ar afla Brazilia, ca nr. al vrajitoarelor raportat la populatia tarii), vorbeste pe larg, clar, la obiect si la modul cel mai adevarat, faimoasa clarvazatoare si bioenergeticiana, Nina Petre: http://www.spiritus.go.ro/parapsihologi ... L%20PSIHIC
Dupa umila mea parere, singurele solutii la astfel de atacuri psihice majore sunt credinta, postul, rugaciunea, eforturile mari depuse in acest sens; toate la indrumarea unui preot iscusit in asa ceva, caci nu toti preotii fac exorcizari.
Din pacate, atunci cand este vorba despre astfel de situatii astrologia nu poate face mare lucru (sau poate?) si aceasta pentru ca in mare, cea karmica cel putin da informatii cu privire la Destin, Karma ce am avea-o in aceasta viata insa lasa in afara ecuatiei o variabila importanta: aceea ca Destinul poate fi influentat, abatut, reprogramat, toate acestea insa intr-un sens negativ, malefic, datorat tocmai acestor atacuri psihice, magiei (chiar a celei zise albe, daca ea este practicata de catre o vrajitoare). :!:



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Sun Oct 01, 2006 7:42 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Giulia,

magia este un instrument foarte puternic , subtil si care se expune singur, iar cei mai multi il asociaza cu a interveni in viata altuia. Magia nu inseamna numai demonstratia unor abilitai subtile, ci inseamna o intelegere, o cautare printr-un alt gen de practica, de descoperire a adevarului.
... iar despre pagina indicata de tine... hm, unele m-au intristat altele mi-au provocat un ras foarte puternic. Celebra clarvazatoare este o vanatoare de recompense, un om care traieste pe senzorial, iar acest senzorial ajunge cel mult pe corpul eteric. Perceptiile ei sunt nerafinate, neorganizate iar expunerea lor le face vulgare. Ea nu poate fi un exemplu decat in a depasi cat mai repede aceasta etapa prin care, in evolutia noastra, cu totii trecem.
Multumim frumos pentru link. Mie mi-a fost util.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Sun Oct 01, 2006 10:41 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
coser wrote:
Giulia,

magia este un instrument foarte puternic , subtil si care se expune singur, iar cei mai multi il asociaza cu a interveni in viata altuia. Magia nu inseamna numai demonstratia unor abilitai subtile, ci inseamna o intelegere, o cautare printr-un alt gen de practica, de descoperire a adevarului.
... iar despre pagina indicata de tine... hm, unele m-au intristat altele mi-au provocat un ras foarte puternic. Celebra clarvazatoare este o vanatoare de recompense, un om care traieste pe senzorial, iar acest senzorial ajunge cel mult pe corpul eteric. Perceptiile ei sunt nerafinate, neorganizate iar expunerea lor le face vulgare. Ea nu poate fi un exemplu decat in a depasi cat mai repede aceasta etapa prin care, in evolutia noastra, cu totii trecem.
Multumim frumos pentru link. Mie mi-a fost util.


Gheorghita, eu inteleg ce vrei sa zici... tu privesti lucrurile din perspectiva inteleptului si al omului cautator de Adevar, de aceea pentru tine, poate, magia este o cale de cautare a adevarului. Sincera sa fiu, nu sunt absolut de acord cu aceasta cale si eu cred ca ea nu duce nicidecum la Adevar ci din contra, duce direct catre fortele inferioare, catre insasi esenta raului in lume, haide sa ii zicem pe nume: Satan si ingerii sai. Ceea ce expune doamna respectiva, despre care eu cred ca are reale capacitati paranormale, nu este vulgar ci sunt cazuri cat se poate de reale... ce sa facem... in definitiv realitatea este si ea caracterizata de vulgaritate, nu exista doar sublim. Asa ca si stirile de la ora 5 care sunt monstruoase, vulgare, bestiale, etc. dar care relateaza ceva real, nu imaginar. Acum sa fim seriosi, Gheorghita, cati dintre oameni folosesc magia asa cum o percepi tu? 99,9% o folosesc pentru a-si atinge scopurile malefice, pentru a face rau, cu orice pret.

Mai mult decat atat, eu cred ca oricat de mult am cauta acest Adevar, este intelept sa lasam calea asta de aflare a lui, deoparte, sa nu aveam vreun contact macar cu ea, caci in definitiv, omul nestiutor si poate bine intentionat, poate cadea in cea mai mare prapastie, autodistrugandu-se prin aceasta cale. Eu cred ca simpla curiozitate in acest domeniu si incercare de a-l practica se sanctioneaza drastic.

Totusi, Gheorghita, banuiesc ca si astrologii cred ca exista o Divinitate, un Dumnezeu ... si cred ca majoritatea sunt de partea Lui (desi si astrologia poate fi folosita in scopuri malefice, si inca cum!)... si atunci de ce sa luam macar contact cu aceasta lume a tenebrelor?
Tu zici ca perceptiile Ninei Petre sunt nerafinate, expuse vulgar... eu zic ca sunt cat se poate de reale, obiective, in definitiv asa cum sunt cazurile studiate de ea.

Sa nu cadem in capcana de a teoretiza prea mult aceasta arma subtila cum o numesti tu. Eu cred ca dincolo de subtilitate, aceasta arma este pe cat de explicita pe atat de des utilizata, este vorba despre o chestiune practica, concreta, care nu este bazata pe multe incertitudini: odata tinta ochita, se actioneaza conform unui program iar acel program actioneaza pana la distrugerea definitiva si fara scrupule a victimei. Ba mai mult, el este menit a afecta si generatiile urmatoare din familie, progeniturile, pana la a 7-a sau a 9-a generatie, cum se spune in popor.

In concluzie, as spune ca perspectiva asupra a ceea ce se numeste magie, vrajitorie, etc. depinde de experienta persoanei vis-a-vis de acest domeniu. Cei care au suferit de pe urma ei, a blestemelor, te asigur ca nu se gandesc deloc la faptul ca este ceva subtil, o cale de cunoastere, de descoperire a adevarului... nici vorba de asa ceva, te rog sa ma ierti insa cred ca e o cale aberanta, autodistrugatoare de descoperire a Satanei nu a Adevarului. Acei oameni vad zi de zi efectele acestor practici, in viata lor, si te asigur ca sunt oameni disperati, chinuiti, inlantuiti, distrusi din toate punctele de vedere si pentru ei simplul fapt ca incearca sa se apropie de cele sfinte, sa zica o rugaciune de exemplu, este un chin teribil caci in acel moment brusc li se face rau si lesina sau se simt extrem de rau...

Eu iti zic cu mana pe inima ca am vazut astfel de cazuri, disperate, suflete chinuite si te asigur ca nu este nimic sublim, nimic subtil, nimic ce ar putea sa exercite vreo atractie... din contra te fac sa crezi, daca nu credeai pana atunci, ca Raul si Binele nu sunt abstractii, nu sunt teorii sau altceva mental, autosugestie, imaginatie, etc. ci ceva atat de real precum obiectele din jur, tangibile,vazute, prezente, chiar in fata ochilor tai.

Sa-mi fie cu iertare Gheorghita, insa nu te lasa amagit de capcana idealizarii unor astfel de lucruri, nici macar nu le rafina prin prisma gandirii elevate, logice, ci ia-le ca atare: prezente, concrete, reale desi expuse vulgar, as acum ai zis tu. :roll:, asta ca un sfat prietenesc si sincer...



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Sun Oct 01, 2006 11:00 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Multumesc frumos de sfat...

de idealizat nici vorba, tocmai pentru ca nu idealizez spun ceea ce spun, tocmai pentru ca am incercat tot ceea ce se poate incerca spun asta nu din descrierile unei femei care cauta sa covinga fara sa-si dea sema cand cade in ridicol... Nu vreau sa dau exemple din pagina ei pentru ca nu acesta este scopul topicului, insa te asigur ca in ceea ce ma priveste ca fascinatia fata de magie vine din rezultate...
Dar succesul acesta nu se construiete pe atentia celorlalti, ci pe fortele proprii, pe ceea ce poti face la modul concret, pe ceea ce cunosti direct, nu din auzite... Cunosc ce inseamna sa te adresezi unei plante si pot recunoaste raspunsul acesteia, stiu de pulsul pietrelor, de emotiile animalellor care traiesc in jurul nostru... Cunosc toate aceste si tocmai de aceea am spus ceea ce am spus...
...dar Giulia astea nu se fac la cabinet... magia te chema in natura, acolo unde vartejul ei este cel mai mare si mai adanc, acolo unde gandurile tale se intorc spre sine, spre Eul tau fara sa te gandesti ca natura inferioara a celui din jur devine "Atac psihic", ci doar dorinta de supravietuire.
Magia nu te invata sa raspunzi la rau cu rau, ci poate vrajitoria te duce aici...
Magia este o hrana si asta nu este o utopie, ci o realitate indiferent ce crez avem.
Ceea ce spui tu este vrajitorie si vine dintr-o teama puternica in fata a ceea ce ti-ar putea afectat integritatea. Teama duce la agresivitate, de aceea, daca imi permiti sa-ti raspund cu un sfat... te-as ruga sa nu uiti ca teama nu te face puternic in fata nimanui oricat de dura este viata s oricat de multe motive ai avea in favoarea fricii
... iti spun asta pentru ca am vazut multe la viata mea...de aceea consider ca experienta Ninei este asa cum am spus anterior.... fara suparare!
Am o vorba de duh preferata si cred ca este potrivit acum sa o spun: "Stelele nu se sfiesc sa para mici licurici"



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Mon Oct 02, 2006 9:12 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
coser wrote:
Cunosc ce inseamna sa te adresezi unei plante si pot recunoaste raspunsul acesteia, stiu de pulsul pietrelor, de emotiile animalellor care traiesc in jurul nostru... Cunosc toate aceste si tocmai de aceea am spus ceea ce am spus...
...dar Giulia astea nu se fac la cabinet... magia te chema in natura, acolo unde vartejul ei este cel mai mare si mai adanc, acolo unde gandurile tale se intorc spre sine, spre Eul tau fara sa te gandesti ca natura inferioara a celui din jur devine "Atac psihic", ci doar dorinta de supravietuire.
Magia nu te invata sa raspunzi la rau cu rau, ci poate vrajitoria te duce aici...


Gheorghita, inseamna ca tu vorbesti despre magie iar eu despre vrajitorie. Insa eu credeam ca cele doua sunt una si acelasi lucru. Nu vad diferenta... Totusi ceea ce ai descris tu, natura, are de a face cu magia? Poate tu numesti magie ceva ce este sublim si frumos si care este diferit de ceea ce am eu in minte ca fiind magie si care este urat si malefic. Se poate, nu? Oricum, daca eu as putea sa ascult raspunsul plantelor si al pietrelor, ceea ce ar fi f frumos si minunat, as intreba un malachit ce spune sau o floare de cala sau magnolie :D

Privitor la teama, stiu... asa este, frica este principala poarta de manifestare si patrundere a negativitatii din jur. NU ajuta sa negam aceasta negativitate, ci sa gasim un echlibru, fiind constienti ca ea exista dar ca trebuie sa luptam fara frica impotriva ei.

Oricum, principala arma este rugaciunea, religia, care sunt si ele, cai de atingere a echilibrului sufletesc, atat de precar la f multi oameni.



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 02, 2006 11:00 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Am citit si eu cateva din povestirile d-nei Nina, care m-au amuzat copios. N-am avut rabdare sa le citesc pe toate... Faza cu sfatul nr. 3, sau asa ceva, cand te plimbi prin camera cu un cutit in mana sa te aperi impotriva strigoiului e super tare. Nu ma pot abtine sa nu va dau citatul:

4. Dacă soţul va mai fi agresat de fiinţa nevăzută, să se apere cu un cuţit, lovind în direcţia de unde simte că vine agresiunea...

Ia incercati sa va inchipuiti bietul om impungand aerul in dreapta si-n stanga, mai ceva ca Don Quijote... :lol:

Am gresit, sfatul nr. 3 e sa tii un bec aprins in dormitor, impotriva strigoiului, evident... :lol: :lol: :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 12:32 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Mihnea wrote:
Am citit si eu cateva din povestirile d-nei Nina, care m-au amuzat copios. N-am avut rabdare sa le citesc pe toate... Faza cu sfatul nr. 3, sau asa ceva, cand te plimbi prin camera cu un cutit in mana sa te aperi impotriva strigoiului e super tare. Nu ma pot abtine sa nu va dau citatul:

4. Dacă soţul va mai fi agresat de fiinţa nevăzută, să se apere cu un cuţit, lovind în direcţia de unde simte că vine agresiunea...

Ia incercati sa va inchipuiti bietul om impungand aerul in dreapta si-n stanga, mai ceva ca Don Quijote... :lol:

Am gresit, sfatul nr. 3 e sa tii un bec aprins in dormitor, impotriva strigoiului, evident... :lol: :lol: :lol:


Draga Mihnea, desigur ca ai dreptul la o parere pe acest forum insa eu daca am pus acel link acolo, l-am pus pentru ca mi s-au parut cutremuratoare cazurile de vrajitorie pe care acea doamna le explica si le prezinta, pentru ca atrage atentia asupra unui fenomen din ce in ce mai raspandit, iata, si in epoca contemporana, in plina modernitate (ma rog, pre-modernitate in cazul Ro). Faptul ca tu te-ai impiedicat de copaci si nu ai vazut padurea din cauza lor, este perspectiva ta. Dansa vorbeste despre un fenomen cat se poate de real, nociv si semnalat si de catre altii, in special de catre Biserica. La Vatican, iata, de curand, s-a infiintat o scoala de pregatire a exorcistilor preoti. Inca un indiciu ca magia, vrajitoria, cum vreti voi sa ii ziceti, ca vad ca fiecare isi are propria sa definitie pentru acest fenomen si fiecare il vede in felul sau, exista la modul mult mai activ poate ca alta data, acum cand informaia poate circula atat de liber si poate ajunge pe mainile tuturor curiosilor, de cele mai multe ori, rau intentionati.

Ai ratat din pacate, imaginea de ansamblu pe care acea pagina de internet o prezinta, insistand pe lucrurile putin importante si atat de copioase. Daca ai vedea in direct manifestarea Raului, sau sa fii tinta acestuia, te-ai mai distra atat de copios? Nu cred. Aceste lucruri se pot intampla oricui, cu exceptia celor care au o credinta iesita din comun, ceea ca ma indoiesc ca multi oameni o au, poate nici tu, nici eu, nici X sau Y.

Asa ca am postat acel link la capitolul utile, pentru a trage un semnal de alarma pentru o mai buna informare asupra fenomenului. Magia sau vrajitoria, ma rog... poate face victime, crime fara ca faptuitorul sa fie judecat, pedepsit, asta aici, pe pamant caci in rest... va avea pedeapsa cea mai neagra.
Oricum, daca doresti, cauta mai multe informatii in alta parte, mai pertinente, pe care sa le iei in serios daca acestea te-au facut sa te distrezi copios.

Sa-mi fie cu iertare, insa nu cred ca postul tau exprima vreo parere, competenta sau macar introspectiva, care sa te faca sa te gandesti la ceva mai profund, sa vezi eventual si cealalta parte a lucrurilor. Este pur si simplu o constatare puerila, grosolana si hilara, care denota lipsa de profunzime a autorului. In definitiv acest forum cred ca este destinat discutiilor cu scop de elevare spirituala, introspective, ajutatoare pentru dobandirea unei anumite perspective, poate mai intelepte sau mai spirituale. Afirmatiile de genul pe care le-ai facut tu, se potrivesc mai bine pe un forum hazliu, de distractie, de pierdere a timpului in fata ecranului, fara nici un folos! Nu mi-ai transmis (si poate nici altora) vreo idee inteleapta sau cat de cat cu continut spiritual, asa cum a facut Gheorhita spre exemplu (si nu reau sa spun cu asta ca sunt de acord mereu cu Mentorul, indiferent unde ar fi el, pe un forum sau la catedra sau altundeva, eu am parerea mea, diferita, daca e cazul, de a multimii, a Mentorului, a vecinului, etc.). Aici insa, trebuie sa recunosc ca Gheorghita este un om cu un anumit nivel spiritual poate mai ridicat decat al multora iar raspunsurile sale sunt competente, la obiect si pline de continut (poti sa scrii si fara sa spui ceva, sa stii). Asta nu inseamna ca daca eu am alta parere decat a sa, voi ezita sa o exprim, data fiind autoritatea sa pe acest forum.

Daca toti am fi de acord intre noi (cel putin formal), am ajunge din nou la comunism, am urma pastorul si am fi oite cuminti, nu? Oricum tendinta de obedienta exista prea mult in societatea romana, reminiscenta din epoca trecuta dar de multe ori inoculata ce e drept, si de Biserica. Dar asta e o alta poveste.

Ideea principala este ca raspunsul tau, este lipsit de un continut relevant pentru acest forum si pt topicul in discutie.
Acuma nu mi-o lua in nume de rau caci eu sunt o persoana cat se poate de pasnica si atunci cand nu consider ca merita efortul, nu ma chinuiesc sa bat tastatura degeaba. Mi-am spus parerea doar, vis-a-vis de aspectul surprins de tine. :oops:



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 6:45 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Giulia nu sunt un ratacit care vorbeste cu gazele sau frunzele copacilor... dar stiu si simt ca exista o viata in ele si prezenta mea in preajma lor schimba starea lor de fapt. De aici si pana la a considera ca un copac stie sa numere ("COPACUL : "Sunt foarte, foarte bătrân. Am o sută şi ceva de ani. Sunt mulţumit de mine pentru că am rezistat la multe încercări. Pe aici suflă vântul îngrozitor de tare, iar viscolele îmi retează în fiecare an câte ceva din scoarţă. Îmi place staţiunea unde mă aflu. Aici oamenii se simt într-adevăr bine. Aş vrea ca oamenii să vină în număr cât mai mare pe aici. Natura le face bine.") si pana la ceea ce spun eu e drum foarte lung.... sau ca o piatra considera valorile umane un etalon pentru ea (PIATRA : "Nu sunt Piatra lui Solomon, ci o bucată dintr-un masiv muntos. Povestea lui Solomon a fost născocită de oameni. M-am prăbuşit de pe un masiv înalt, care s-a tocit de-a lungul anilor. Sunt mulţumită pentru că reprezint un obiectiv istoric. Aş vrea ca oamenii să amenajeze cum se cuvine această zonă. O telecabină care să survoleze întregul lanţ muntos ar fi minunată. Şi şoseaua să fie modernizată, dar numai pentru oameni, nu pentru maşini.")
...eu inteleg ce spui, insa tu acuzi foarte usor... iar religia nu te poate ajuta in astfel de momente decat sa devii un adept al unei alte practici vrajitoresti pe care chiar preotii o fac. Da faci confuie de termeni. Magia vina din pulsul naturii, din vraja care iti indruma pasii si gandurile spre calea care iti aparatine, vrajitoria intervine in procesele magice. Un mag ca intelege natura si-i va fi un prieten iar puterea lui vine din prietenia sa cu natura, pe cand un vrajitor va vrea sa schimbe lucrurile dupa bunul sau plac.
Daca tie acestea doua ti se par asemenea nu pot decat sa-mi exprima parearea de rau...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:51 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Draga Giulia, sunt cat se poate de constient ca exista aceste practici de vrajitorie... Si nu sunt de acord cu tine, cand zici ca multi de pe acest forum nu cred in existenta lor. E exact invers. Toti, sau aproape toti de pe acest forum cred in acest lucru. Parerea mea.
Ti-am spus foarte sincer ce am simtit insa citind despre rezolvarile d-nei Nina, atata tot. Au o tenta de roman politist, in care d-na Nina e un fel de Sherlock Holmes... poate nu am nimerit eu sa citesc ce trebuie, dar impresia lasata a fost puerila, grosolana si hilara... :wink:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 12:18 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
este intelept sa lasam calea asta de aflare a lui, deoparte, sa nu aveam vreun contact macar cu ea, caci in definitiv, omul nestiutor si poate bine intentionat, poate cadea in cea mai mare prapastie, autodistrugandu-se prin aceasta cale. Eu cred ca simpla curiozitate in acest domeniu si incercare de a-l practica se sanctioneaza drastic.



Draga Giulia,

si cu genetica poti sa faci lucruri catastrofale si iremediabile, si cu chimia, medicina sau agronomia. Cu un cutit poti taia un mar, poti sculpta o opera de arta, poti extirpa o tumoare redand viata unui om sau poti sa-l infigi in inima cuiva cu intentia premeditata de a-i lua viata. Traim intr-o lume a dualitatii, a binelui si a raului, in care n-ai ce-i face, nu poti anula o manifestare a energiei cosmice, divine, doar pentru ca nu stii unde sa o incadrezi ca si definitie sau pentru ca altii confunda magia cu vrajitoria. Este firesc ca unele forte atat de puternice sa scape si in mainile neavenitilor si a acelora care isi imagineaza ca pot avea o viata sexuala normala, pot infuleca porci impanati sau pizmui aproapele si in acelasi timp sa se retraga in noptile cu luna plina si sa se joace de-a magia, transformand-o in vrajitorie. Dar Giulia, omul are liber arbitru, deci sa i-l respectam!

Magie a facut Iisus cand a preschimbat apa in vin la nunta din Caana Galileia, cand l-a inviat pe Lazar, cand l-a vindecat pe slabanog si pe cel cu mana uscata, cand a saturat cinci mii de oameni inmultind 5 paini si 2 pesti si cate si mai cate. Satya Sai Baba face materializari. Daca ai auzit de cele 7 raze descrise de Alice Bailey prin maestrul Djwhal Khul in astrologia ezoterica, ultima cea de-a 7-a poarta denumirea de Raza Ordinii ceremoniale, a Magiei si a Ritualului sau a Organizarii. EI, trimisii lui Dumnezeu ne arata care este puterea noastra si ca magia exista, insa nu suntem pregatiti pentru ea, pentru ca deocamdata nu Sinele si sufletul nostru ne stapaneste mentalul si emotionalul cum ar fi normal, ci invers. Suntem o specie pe cale de perfectionare, unii, sau pe cale de autodistrugere, altii.

Magie faci si tu dorindu-ti sa realizezi un lucru, insa in loc sa fierbi niste ierburi precum cotoroantele, te apuci sa inveti, sa lupti sau sa platesti. Magia inseamna materializarea formelor gand, iar daca Dumnezeu permite acest lucru, inseamna ca iti arata care iti este puterea. N-ai sesizat ca unora nu le iese nimic? De ce? Pentru ca nu au simtul puterii magice din ei si nu se recunosc ca fii ai Domnului Atotputernic si Creator.
Dincolo de un anumit prag insa nu este bine sa te joci cu cutitul prin casa, pentru ca invoci spirite care se grabesc sa te ajute si apoi, daca nu stii cum sa le trimiti de unde au venit sau sa le dai sacrificiul cerut
(si de unde stii tu care este acela, daca nu ai clarviziune si clarsimt) si te pricopsesti cu ele, inlantuindu-te intr-un chin karmic alaturi de alti oameni.

Eu am o teorie. Daca Doamne fereste te trezesti ca esti victima unui astfel de atac (si nu vei fi niciodata daca iti vei vedea de treaba ta si nu de a altora), nu te apuca sa-l desfaci prin babe si preoti. Pune mana si vezi unde ai gresit si de ce te afli tu pe vibratia rutei cu monstri si balauri. Pleaca de acolo, oricat de multe sacrificii si renuntari ar putea sa insemne asta, ridica-ti vibratia, invata sa te protejezi, recunoaste-l pe Dumnezeu ca fiind mai puternic decat orice, zareste-i lumina, neaga atacul si cel mai important, identifica-ti menirea (si aici, oricat de mult ar incerca unii sa faca rau cu astrologia, nici o alta stiinta din lume, in afara de numerologie, nu poate sa iti explice mai clar ce ai venit sa faci pe lumea asta). Astrologia este capabila sa infrunte haosul, prin rearanjarea sensurilor, prin reorientarea si ajutorarea celor confuzi si rataciti.

Witch

P.S. nu sunt o vrajitoare autentica, numai ca pe mine ma plictiseau toate povestile in care nu apareau si vrajitoare rele sau zane bune, pe care le consideram sarea si piperul din cartile respective. Iata cum magia este printre primele concepte de care ia cunostinta un copil, prin povestile care i se citesc, ca el sa stie intai de toate ca orice pe lumea asta este posibil.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 1:15 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Witch draga, ce frumos ai vorbit... pe mine chiar m-ai vrajit :lol:



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 3:15 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
iar religia nu te poate ajuta in astfel de momente decat sa devii un adept al unei alte practici vrajitoresti pe care chiar preotii o fac.

Dragii mei, Witch, Mihnea, Gheorghita, va multumesc pt raspunsuri. Imi pare rau dc am acuzat sau jignit pe cineva, nu am vrut icidecum acest lucru, poate sunt eu mai taioasa si mai directa, in general... nu stiu. Oricum, Gheorghita, daca te referi la bibliomantie sau ma rog, cum ii zice la ghicirea de catre preoti a viitorului ca fiind vrajitorie, cam ai dreptate. Daca te referi la preoti in general ca fac practici vrajitoresti , ca religia ar fi ceva vrajitoresc, atunci cu parere de rau iti spun ca oricare ar fi elevarea ta spirituala, poate ar fi o idee buna sa reconsideri un pic unele aspecte (nu zic asta in mod ironic sau cu condescendenta).
Witch, ai vorbit foarte frumos, e drept, si Mihnea, imi pare rau dc te-am acuzat de ceva. Poate ca voi ati vazut unele inadvertente pe acel site, cu copacii si stancile, etc. dar eu am vrut sa vedeti ideea generala, acele cazuri despre care eu cred ca sunt adevarate, de manifestare a vrajitoriei... deci din nou ma refer la padure ca ansamblu si nu la copaci... ma intelegeti ce zic? exista zicala ca din cauza copacilor exista riscul sa nu vezi padurea.

Ca sa va zic o chestiune asa, eu insami am fost victima unui atac psihic extrem de puternic, nu doar eu ci si familia mea, cei apropiati. Pot sa va spun ca numai cu ajutorul bunului Dumnezeu si a acestor preoti care fac practici vrajitoresti, cum zici tu Gheorghita, am reusit sa fiu azi aici si sa trec peste tot. Va spun ca in astfel de situatii nici astrologia, nici numerologia nici nimeni altcineva decat preotul si credinta in Dumnezeu nu poate ajuta. NImic nu se rezolva ca stai si meditezi de ce ti s-a intamplat, sa incerci singur sa refaci ceva, sa fugi de atacatori, nici vorba de asa ceva... noi oamenii suntem prea nepuntinciosi pentru a rezolva ceva singuri.

Nu sunt dogmatica, nici vorba, ca dovada ca cercetez alte domenii spirituale, sunt pe acest forum, insa va spun ca cei care cred ca este ceva mai presus, inclusiv vointa umana a inui spirit extrem de evoluat spiritual, decat cel care ne-a dat viata, Dumnezeu, se inseala amarnic.
Banuiesc ca tu, Gheorghita zici despre preoti ca sunt adepti ai vrajitoriei, intr-un mod pozitiv, insa chiar si asa, desi tu pledezi pentru independenta spirituala, pentru libertate spirituala, refuzul dogmaticii bisericesti, eu iti sun ca atunci cand te afli intr-o situatie grava, asa cum sunt cei din cazurile respective prezentate de nIna Petre sau cum am fost eu, nimic si nimeni nu te salveaza in afara de ajutorul preotului si al Bisericii. In rest, este usor sa speculam, sa vorbim de teorii, etc, insa atunci cand suntem fata in fata cu Raul, intr-o situatie practica, toate acestea dispar si cred ca majoritatea fug la Biserica si la preoti.

Eu va doresc sa nu aveti vreodata de-a face cu asa ceva, sa stati departe de Rau, chiar si atunci cand il suspectati doar ca el lucreaza prin oameni. Va fi extrem de greu ca acesta odata instalat sa fie indepartat, dar nu imposibil.
Nu as dori sa intru in polemica cu nimeni pe acest forum, decat dca este una constructiva si pozitiva.



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 3:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Draga Giulia, adevarul e ca mi-ai cam tras-o si cu dreapta si cu stanga :lol: . Stiu insa ca ai intentii cat se poate de bune asa ca stai linistita, nici eu nici nimeni altcineva nu se supara pe tine. E ok si daca intram in polemici, si cu totii am inteles mesajul tau de avertizare privitor la aceste practici ale raului.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 3:58 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Mihnea wrote:
Draga Giulia, adevarul e ca mi-ai cam tras-o si cu dreapta si cu stanga :lol: . Stiu insa ca ai intentii cat se poate de bune asa ca stai linistita, nici eu nici nimeni altcineva nu se supara pe tine. E ok si daca intram in polemici, si cu totii am inteles mesajul tau de avertizare privitor la aceste practici ale raului.


Imi pare rau, Mihnea, poate sunt eu mai bataioasa si gata de harta aproape oricand insa asa este: am vrut doar sa ofer o informatie cu rol de avertizare. Acum intr-ale astrologiei nu sunt prea evoluata, asa ca incerc si eu sa ofer ce informatii pot... nu prea multe, ce-i drept.



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 5:32 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Giulia wrote:
Oricum, Gheorghita, daca te referi la bibliomantie sau ma rog, cum ii zice la ghicirea de catre preoti a viitorului ca fiind vrajitorie, cam ai dreptate. Daca te referi la preoti in general ca fac practici vrajitoresti , ca religia ar fi ceva vrajitoresc, atunci cu parere de rau iti spun ca oricare ar fi elevarea ta spirituala, poate ar fi o idee buna sa reconsideri un pic unele aspecte (nu zic asta in mod ironic sau cu condescendenta).


In Ardeal am intalnit cativa astfel de preoti care au un tupeu cum rar mi-a fost dat sa vad si pe langa asta au si puteri... cand i-am deconspirat de dragul altora si-au aratat fetile lor ascunse... asa ca nu refeream la acel ghicit al viitorului, ci la altceva mult mai grav... Ei se joaca efectiv cu vietile celor care permit asta prin comportamentul lor pasiv si mai ales prin frica... cu mine nu s-a intamplat asta desi au incercat si am avut, din nefericire, ocazia sa vad ce pot face...iar acum sunt pentru ei "vrajitorul acela care se ascunde". Aceasta forta negativa de care spui tu exista, ea are insa o alta natura decat ce ai incercat sa ne explici si de aceea te-as ruga sa recitesti ce iti spunea Witch mai sus pentru ca in acel mesaj ea nu s-a jucat cu cuvintele si nu este doar foarte frumos ce a spus, ci a sintetizat pentru tine convingerea unui om care nu vorbeste despre credinta, ci o regaseste pe aceasta in viata de zi cu zi sub milioane de chipuri dintr-un singur motiv - ea nu neaga.
Tu esti indulgenta cu ceilalti si cu convingerile lor, iar indulgenta se spijina pe sentimente negative. Cand esti bun si accepti pur si simplu nu-ti sta mintea la altceva... Pentru mine religia este o sursa de insiratie prin doua elemente 1. prin traditia incarcata de valori umane speciale si 2. prin oamenii care o reprezinta.
Nu te acuz, ci am inteles asta atat de la tine cat si de la altii care spun la fel ca tine: "biserica si credinta m-au vindecat"... acel "si" din nefericire nu leaga nimic aici, ci separa credinta de biserica - instrumentul care trebuie sa te ajute sa crezi. Daca Tatal si Fiul sunt Una, de ce Biserica si Credinta nu sunt una? Am sa-ti raspund eu: pentru ca au naturi diferite.
Am vrut sa spun asta pentru ca mesajul care ti l-a transmis Witch m-a uns la suflet l-am citit de mai multe ori si l-am aratat si altora cu bucuria de a-mi citit gandurile scrise de altcineva...
Pe toti ne ajuta credinta pentru ca asta este natura noastra... cand vorbesti despre credinta ca despre o experienta personala cu totii te credem, doar tu stii adevarul si doar acel adevar te va elibera, nu intensitatea cu care noi credem in ceea ce ne povestesti.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:08 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Nu te acuz, ci am inteles asta atat de la tine cat si de la altii care spun la fel ca tine: "biserica si credinta m-au vindecat"... acel "si" din nefericire nu leaga nimic aici, ci separa credinta de biserica - instrumentul care trebuie sa te ajute sa crezi. Daca Tatal si Fiul sunt Una, de ce Biserica si Credinta nu sunt una? Am sa-ti raspund eu: pentru ca au naturi diferite.
Am vrut sa spun asta pentru ca mesajul care ti l-a transmis Witch m-a uns la suflet l-am citit de mai multe ori si l-am aratat si altora cu bucuria de a-mi citit gandurile scrise de altcineva...
Pe toti ne ajuta credinta pentru ca asta este natura noastra... cand vorbesti despre credinta ca despre o experienta personala cu totii te credem, doar tu stii adevarul si doar acel adevar te va elibera, nu intensitatea cu care noi credem in ceea ce ne povestesti.[/quote]

Draga Gheorghita, nu cer nimanui sa ma creada sau sa creada ceea ce zic eu. Tu cand afirmi aceste lucruri despre preotii aceia, nu stiu ce sa zic... mi se pare complet deplasata afirmatia ta, ramane doar o afirmatie... nu neg faptul ca unii preoti practica tarife ridicate, cer bani, se poate, dar tu aduci acuze dintre cele mai grave. Nu prea cred ca te-ai putea compara cu un adevarat preot, un om cu har si un intermediar al lui Dumnezeu. MIe mi se pare ca spui vorbe in vant, ca aduci acuze preotilor din Ardeal sau de unde or fi si probabil ca tu nici nu ai explorat tainele crestinismului, ramai prins in teorii. Ceea ce a spus Witch este frumos dar nu este neaparat si relevant sau adevarat. Desi a spus un lucru frumos si plastic el este lipsit de pragmatism si practicitate, adica cum? sa stau si sa analizez dc cineva imi face rau... analizez pana cand acel Rau ma distruge? Eu actionez altfel si alerg la preot si la Biserica.

Inca un lucru: mie mi se pare ca opiniile de pe acest site sunt identice, sunteti uniformizati in credintele voastre. Daca tu spui un lucru te urmeaza si turma desi poate nu sunt in totalitate de acord cu afirmatiile tale. Este aici pe site o atitudine sectanta, nu aveti opinii diferite intre voi, va dati dreptate unul altuia chiar daca unii spun aberatii de genul preotii sunt vrajitori asa cum spui tu, o afirmatie ridicola, aberanta!

Nu prea imi place aceasta atmosfera, sincera sa fiu, daca unul mai nou afirma ceva diferit ceilalti te urmeaza in afirmatia ta de la bun inceput, daca spui una o sustin pe aia chiar daca poate ei cred ca unele aspecte sunt diferite. Eu nu am natura asta servila si daca am o opinie contrara o spun, chiar daca Maestrul graieste diferit, eu nu am maestri si nici nu vreau sa am, decat pe bunul Dumnezeu. Tot om esti si tu si nu inteleg de ce ceilalti sunt atat de influentati de catre tine, asta denota natura lor servila si spiritul gregar.

Acestea fiind zise, nu imi place deloc gandirea Maestrului si nici a celor ce il urmeaza si de aceea nu doresc sa mai fiu activa pe acest forum, din contra, doresc sa il parasesc intrucat nu coincide cu convingerile mele.

Eu va doresc mult succes in cercetarile si explorarile voastre si sa umblati mereu pe calea Luminii!
Va pup!



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Este Ok... tu oricum esti "Gica-contra" si in viata de zi cu zi si asta te enerveaza mai tare cu cat stii ca am dreptate... aici ai venit un fel de lup imbracat in haine de oaie cum te duci si in biserica pt ca Dumnezeu sa te apere de rau pe care ti-l inchipui ca vine din alta parte, in timp ce el vine din interior...
Tot ce ar putea sa-ti infuenteze opinia devine brus teorie si se situeaza in afara convingerilor tale "pragmatice"...
Pe mine nu ma urmeaza nimeni "ca o turma" iar faptul ca atmosfera este uniforma o iau ca pe un compliment care ma bucura nespus. As vrea sa stii ca dincolo de nick-urile cu care membrii activi posteaza exista persoane, multe dintre ele publice, importante, care la randul lor sunt exemple pentru ceilalti si faptul ca suntem de acord in multe privinte indica un consens, nu o dominare...
Un psiholog ti-ar explica mai pragmatic ceea ce exprimi tu... ca noi oricat ti-am spune nu crezi... si oricat ti-am povesti despre orice altceva tu revii la ideea ta forta "biserica si credinta mi-au salvat viata" folosind un ton mesianic ce seama foarte bine cu "revelatiile" tovarasei Nina, citata de tine...
Mult succes in cautarile tale...
Giulia wrote:
Va pup!

Exista in crestinism o intamplare interesanta legata de un sarut care a dat existentei umane un sens tragic si antisocial... evident un sarut de final, apoteotic... asa, ca la tine. Sa fie o simpla coicidenta? :D

Si ca sa nu luam totul in tragic, ia uite-l pe Gica-contra unde statea?!
Image


Last edited by coser on Tue Oct 03, 2006 8:33 pm, edited 1 time in total.


_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:32 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
ESTI PENIBIL, este tot ce am de zis. Ah, PATETIC SI DELOC IMPORTANT de asemenea!



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
toate injuriile astea atunci cand vin de la tine devin complimente... mi-as fi pus mari semne de intrebare daca pana la urma ai fi gandit frumos despre mine... asa ca este Ok...

... aha deci nu era un sarut de final, nu?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:41 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Un psiholog ti-ar explica mai pragmatic ca esti total dezorganizat mintal cu pretentii de guru si de mare evoluat spiritual, in fond nu stiu de ce iti acorzi atata importanta? Replicile tale denota faptul ca nu ai atins nicidecum echlibrul spiritual pe care pretinzi ca il ai. Un om intelept nu da astfel de raspunsuri. Sunt profund dezamagita si voi inceta sa-ti mai acord vreo importanta, caci nu merita, expui idei aberante mascate in vorbe plastice si frumoase.
Eu va doresc succes la toti, oricum!



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: MAGIA- O ARMA LA INDEMANA ORICUI
PostPosted: Tue Oct 03, 2006 8:52 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Multumesc!
Schimbarea ta de expresie dupa ce witch ti-a raspuns atat de frumos, dar te-a atins putin, denota ca esti, nu doar aici, ci peste tot, un fel de lup cu blana de oaie...
Unul din rolurile pe care le am eu aici este sa-i ajut pe oameni sa spuna adevarul... adevarul ca informatie sau adevarul despre ei... tu crezi ca in cazul tau a fost altfel? Daca da atunci te inseli!

...dar iti spuneam mai inainte ca exact adevarul pe care il detii acela te va elibera ... nici in privinta asta nu s-a schimbat nimic...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 8:57 am 
Giulia, nu trebuie sa intelegi (gresit) ca cineva isi da aere de superioritate. Ti s-a raspuns la topicul deschis, nu te-a atacat nimeni pe tine personal. Eu pot sa-ti spun ca dorinta ta de studiu si inclinarea catre spiritualitate sunt un lucru excelent, insa nu citesti ceea ce trebuie (ma refer la link-uri de genul celui postat de tine). Incercarile prin care ai trecut ti-au fost date tocmai pt ca trebuia sa ajungi la credinta in Dumnezeu. Si pentru ca si eu sunt tot Taur pot sa-ti spun in cunostinta de cauza ca pragmatismul specific este foarte bine satisfacut de studiul astrologiei care pana la un punct este o stiinta destul de exacta.

Asadar link-ul postat de tine nu este ceva de referinta, incearca autori seriosi care au venit pe lume tocmai cu scopul de a ne lumina. D-na Nina sau cum s-o mai fi numind este una din miile de ghicitoare penibile si din ceea ce am frunzarit si eu putin, mi-a atras atentia aia careia ii placeau uniformele. Hai sa fim seriosi, ce legatura are magia si vrajitoria cu t...f..le. Stiu ca suna cam dur insa este purul adevar, iar daca vrei explicatii exista in astrologie, recunosc. Dar clarvazatorii astia pe mine nu ma conving.

Poti sa citesti vietile sfintilor (si eu tot cu asta am inceput), iar ca autori ezoterici sunt multi. Iar clarvazatori autentici sunt Rudolf Steiner si Edgar Cayce. Ei au avut acces la cronica akasha, adica un fel de biblioteca universala in care exista absolut toate informatiile, ca niste volume in care este notat si retinut totul despre orice si oricine a trait. Adica nimic nu se pierde. Dar nu oricine are asemenea capacitati.
Pt noi oamenii, in stadiul actual, spiritul este cufundat in material (adica in corpul fizic) si percepem totul doar prin cele 5 simturi. Pana ne vom ridica din materie trebuie sa invatam ceea ce avem de invatat acum si aici.

Deci iti recomand sa nu te mai enervezi, ci sa incerci sa intelegi cum stau lucrurile. Tu singura poti face asta.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 10:46 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Mihaela, multumesc pt postul tau. Ai spus vorbe foarte frumoase si iti multumesc pt. asta si pt tonul tau cald. Sunt convinsa ca asa este, in general tot raul este spre bine, spre evoluarea noastra spirituala. Problema nu este ca nu citesc ce nu trebuie, desi se poate, la cate bombardari cu informatie sunt in ziua de azi, este greu sa selectezi pe cele pertinente din marea celor amatoare. Problema este ca eu m-am cam socat la aberatiile si ineptiile emanate de insusi Mentorul spiritual al acestui grup (nota bene: daca apelezi la preoti devii un adept al unei alte forme de vrajitorii, ba chiar ca magia (neagra?) este cale de conoastere, este benefica, si alte enormitati socante. Mie una mi se par prostii in toata regula, debitate de catre un om care se pretinde a avea un anumit echilibru spiritual si un anumit nivel de intelepciune si cand colo imi da raspunsuri cu ineptii si reactii copilaresti punand o poza zgaita la mine. Ma asteptam de mult mai mult de la acest "celebru" domn cu pretentii de cercetator spiritual care este Gheorghita Coser. Un om evoluat nu raspunde in asa fel ci cu mai multa intelepciune, nu da raspunsuri a la Jiji Becali :shock: facand ca si copiii "sac, sac, sac, ca ti-am zis-o, tot eu cad in picioare precum pisica"!

Ma asteptam la o atitudine mai inteleapta daca el este mai intelept decat majoritatea si deci decat mine. Dar asa, de la o persoana ca dansul nu accept nici sfaturi, nici recomandari si nici nu mai depun vreun efort de polemica la un nivel atat de inferior! Cum sa raspund la astfel de provocari? Sa pun si eu o poza zgaita care sa se holbeze la monser Gheorghita, asa, ca sa-l scot din sarite? Mi s-ar parea penibil si nu ma cobor la astfel de nivel.

Pe langa asta, sunt un lup deghizat, mi-am luat blana de oaie in spinare si ma prefac pe aici, fiind neagra in fundul sufletului, de o rautate rara, conform verdictului "Maestrului" care este clarvazator si vede direct si irevocabil cum sunt eu! Sa fim seriosi. Raspunsurile dumnealui nu denota decat o anumita micime sufleteasca care ma dezamageste si la care nu ma asteptam. Dansul atunci cand debiteaza enormitati oare face in mintea sa distinctia fundamentala dintre Bine si Rau? Preotii sunt vrajitori, a vazut si a experimentat el, devii adept al vrajitoriei daca apelezi la ei, magia este cale de autocunoastere, etc., prostii si enormitati, domnule, pe care le mai si sustine cu argumente hilare! ( a facut el experimente, auzi domnule... :shock: cu preotii din Ardeal). Penibil.

Iti multumesc frumos pt recomandari si pt bunavointa ta. Ai dreptate in ceea ce ai spus insa de la acea pagina de internet iata unde s-a ajuns.
Eu una refuz sa fiu de acord cu acest domn Gheorghita care din cate am vazut din topicuri da raspunsuri intelepte la o prima vedere insa se vede clar de la o posta ca se chinuie sa combine frazele si cuvintele intr-o maniera care sa para cat mai elevata si mai experta reusind sa impresioneze profund insa doar la prima vedere. Cand colo acest domn este de un populism sforaitor a la Jiji Becali (al stiintelor uraniene poate, nu al fotbalului). Daca n-as fi vazut destui care sa sustina atat de frumos si de carismatic inadvertente si aberatii, as cadea si eu in plasa cat de repede! Un om intelept nu da astfel de raspunsuri. Dansul se ascunde in spatele unei masti impresionante cand de fapt, in spatele ei se afla ceva foarte mic. Prefer sa fac pe "lupul mascat in blana de oaie" pe alte forumuri, macar acest gen de lup spune cu sinceritate ceea ce spune nu incearca sa para ceva ce nu este, sa joace teatral pe marele evoluat spiritual.
Sunt profund dezamagita.



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 11:08 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Nu-i rau, Giulia, ca defulezi, insa incearca sa o faci cu acei barbati din viata ta in fata carora s-au nascut inhibitiile sau refularile tale, tata, profesor, sef, iubit. Este foarte urat ca gasesti tapi ispasitori pentru problemele pe care le ai. Esti o fire duala, iar rautatile tale, care abia asteapta un motiv sa iasa la suprafata, sunt mult prea enervante pentru acest forum in care marea majoritate, nu intra sa isi omoare timpul, ci sa invete ceva. Te rugam sa ai putin respect fata de aceste persoane. Acest forum nu este un mijloc de terapie, ci un mijloc didactic si nimeni nu are chef sa-ti preia tie negativitatea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 11:41 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Giulia wrote:
Sunt profund dezamagita.



revin si spun din nou Multumesc... si de aceasta data cu acelasi motiv... chiar sunt multumit si impacat ca TU esti dezamagita...

si ca sa completez informatia.... acum vreo cateva luni a fost si un reportaj pe A1 unde un preot era filmat cum se implica in niste practici vrajitoresti, cum sa le zic?... asa ca la carte.... si uite mai jos si altii care saracii se conformeaza altore reguli ale nomalului in nici un caz celor acceptate de tine
http://www.ortodox.net/article.php?story=Popa_Pornostar
http://www.hotnews.ro/pp_articol_9355-U ... serica.htm
http://www.observatorul.com/articles_ma ... ail&ID=724
http://old.revistapresei.ro/RO/articol. ... al&ID=7343

si ceea ce mi se pare cu adevarat aberant este sa filmeze cineva un avort... unde credeti ca se gaseste acel film?... he he, nici ca se putea ma potrivit locul http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/index.htm
Am cautat in multe locuri gandindu-ma ca l-au luat de undeva... dar alta sursa nu am gasit



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 11:44 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Atunci nu prelua nici o negativitate, decat ineptiile Maestrului! Nu stiam ca dignostice de psihanaliza se pot pune si pe forum. Poate imi dai o carte de vizita sa te vizitez la cabinet. Dar nu cred ca este cazul: am doar barbati minunati in viata, incepand de la tatal meu si pana la iubitul meu, care este barbatul pe care si l-ar dori orice femeie, de aceea fiind si foarte invidiata si dand apa la moara la persoanele malefice cu care am intrat in contact. Asa ca ai gresit diagnosticul, incearca in alta parte, poate cu mentorul de pe forum!



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 11:47 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Cum se intampla oare ca in jurul tau ai numai persoane malefice?

... ma bucur ca ai adus vorba despre aceste persoane pt ca mai nou circula o vorba inteleapta care zice: "Copii nu au nici o vina, ei ar fi normali daca nu ar semana cu parintii"



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 11:48 am 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
Esti o fire duala, iar rautatile tale, care abia asteapta un motiv sa iasa la suprafata, sunt mult prea enervante pentru acest forum in care marea majoritate, nu intra sa isi omoare timpul, ci sa invete ceva.

Si mustele care se baga undeva sunt extrem de enervante iar cu firea duala ai gresit din nou, chiar nu ai cum sa stii cum sunt si daca te uiti pe 10 astrograme. Chiar nu am crezut vreodata ca sunt duala as recunoaste-o cu franchete caci oricum nu ma intereseaza si ineptiile tale.



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 11:55 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
daca tot ai spus ca sunt un fel de Gigi Becali imi permit sa-ti atrag atentia ca te cam faci de ras... si nu oricum, ci la modul cel mai concredt posibil pentru ca desi am de lucru de nu-mi vad capul, iti urmaresc cu interes ineptiile pentru ca imi creaza o veselie neobisnuita...
... as completa spunandu-ti ca esti putin cam bolnava psihic... sau ca vorbesc pe limba ta "bonlava psihica man" :D :D

asa ca da-ma in judecata si daca voi merge cu tine de manutza la psihiatru pentru expertiza ma tem ca voi pleca de acolo singur, pentru ca te va pastra ca material didactic...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 12:21 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
coser wrote:
Giulia wrote:
Sunt profund dezamagita.



revin si spun din nou Multumesc... si de aceasta data cu acelasi motiv... chiar sunt multumit si impacat ca TU esti dezamagita...

si ca sa completez informatia.... acum vreo cateva luni a fost si un reportaj pe A1 unde un preot era filmat cum se implica in niste practici vrajitoresti, cum sa le zic?... asa ca la carte.... si uite mai jos si altii care saracii se conformeaza altore reguli ale nomalului in nici un caz celor acceptate de tine
http://www.ortodox.net/article.php?story=Popa_Pornostar
http://www.hotnews.ro/pp_articol_9355-U ... serica.htm
http://www.observatorul.com/articles_ma ... ail&ID=724
http://old.revistapresei.ro/RO/articol. ... al&ID=7343

si ceea ce mi se pare cu adevarat aberant este sa filmeze cineva un avort... unde credeti ca se gaseste acel film?... he he, nici ca se putea ma potrivit locul http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/index.htm
Am cautat in multe locuri gandindu-ma ca l-au luat de undeva... dar alta sursa nu am gasit


Gheorghita, daca tu ai prezenta in fata cuiva competent, sa zicem a unei instante, aceste probe pe care iti bazezi afirmatia ca preotii sunt vrajitori, s-ar apuca tot completul de judecata sa rada in hohote. De ce? Pentru ca sunt niste chestiuni total irelevante. Si eu as putea sa-ti prezint o pleiada de astrologi falsi, care sunt niste escroci si prin asta sa zic ca si tu esti! Nu? Desi eu nu am de unde sa stiu daca esti sau nu pentru ca eu imi bazez afirmatiile pe marea majoritate a escrocilor desi poate tu esti un astrolog adevarat si ti-as aduce doar prejudicii imaginii, generalizand. La fel se intampla si cu romanii plecati dincolo, presa italiana ne-a catalogat ca fiind rasa cea mai periculoasa, ne-a stigmatizat. Asta inseamna ca toti suntem la fel? Cei cinstiti sufera de pe urma acestor generalizari.

Atunci cand vei vedea ca in altarul bisericilor se afla un bar si ca s-a facut din biserica club de noapte iar cand intri vezi imaginea de cosmar a lazilor de bautura, coca-cola si a barmanului servind din altar, atunci sa zici ca Biserica si preotii sau sociatatea care a permis aceste lucruri sunt de condamnat. In rest, la dovezile tale neconcludente pe care le-ai prezentat, eu iti raspund: "Orice padure are si multe uscaturi". Eu aduc acuze pe acest forum dar tu aduci acuze dintre cele mai grave la adresa lucrurilor sfinte si nu ai dovezi si argumente valabile si relevante. Imi pare rau, nu m-ai convins deloc.

In Occident nimeni nu da vreo atentie Bisericii, credintei, li se pare o prostie din cale afara de mare, poate doar acolo ai fi multumit sa vezi lipsa de incredere a oamenilor in Dzeu si in preoti (si nu este adevarat ca sunt toleranti ci ateii inraiti urla la tine si incearca sa te convinga ca tu crezi in basme precum Biblia). Toleranta e o mare tampenie. Nimeni nu e tolerant si toti te condamna in momentul in care spui ca esti roman, de ex sau ca spui ca tii post pt ca esti ortodox.

In Romania exista preoti care sunt de o valoare incomenesurabila, oameni cu un har si puteri reale venite d ela Dumnezeu si prin care vindeca sufletul si necazurile oamenilor. Tu vezi jumatatea goala a paharului si vrei sa pari in avangarda cu parerile tale socante si surprinzatoare. Eu zic ca inca resursele crestinismului nu au fost epuizate si ca nu trebuie sa sari direct la a condamna ceva valoros doar pentru ca ai vazut o latura negativa a preotilor, a bisericii. Fara preotii valorosi (nu cei din Gorj care fac sex nu stiu pe unde) Biserica ar fi o forma fara fond iar credinta oamenilor ar ramanea necalauzita si nesprijinita de catre intermediarii lui Dumnezeu.

Nici nu ma mir de Gorj, se pare ca pana si preotii sunt corupti acolo, in infernul in care traiesc oamenii aia fata de Ardeal sau alte regiuni mai dezvoltate, nu e de mirare ca pana si unii preoti s-au ratacit sau sunt victime ale coruptiei sufletesti. Cred ca si cainii de pe santuri sunt corupti si vai de mama lor, in judetul ala! Si in Ardeal a fost un caz de preot homosexual, si preotul de la biserica unde obisnuiam sa merg parea sa flirteze cu enoriasele si nu imi placea deloc de el de aceea am si incetat sa merg la acea biserica. Asta nu inseamna ca toti sunt asa. Noi ne putem alege propriii duhovnici sufletesti. Daca nu imi place de unul, merg altundeva si nu ma apuc sa condamn intreaga ortodoxie, incepand de la A la Z. Generalizarile sunt foarte periculoase si la randul lor genereaza prejudecati si stereotipuri care sunt la randul lor, mult mai periculoase!

Se pare insa ca asta e natura umana si pana si civilizatia si emanciparea individului nu le-au venit de hac (cu exceptii pe ici, pe colo).



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 12:40 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
coser wrote:
daca tot ai spus ca sunt un fel de Gigi Becali imi permit sa-ti atrag atentia ca te cam faci de ras... si nu oricum, ci la modul cel mai concredt posibil pentru ca desi am de lucru de nu-mi vad capul, iti urmaresc cu interes ineptiile pentru ca imi creaza o veselie neobisnuita...
... as completa spunandu-ti ca esti putin cam bolnava psihic... sau ca vorbesc pe limba ta "bonlava psihica man" :D :D

asa ca da-ma in judecata si daca voi merge cu tine de manutza la psihiatru pentru expertiza ma tem ca voi pleca de acolo singur, pentru ca te va pastra ca material didactic...


Cred ca tu ai fi mult mai tentant pt psihiatru decat mine. Sincer. Cand ti-ai deschide gura, te-ar si imobiliza in camasa de forta! Ma bucur ca iti suscit interesul, ineptiile tale sunt de departe, mult mai surprinzatoare decat ale mele. Asta daca nu iei deja Prozac sau alte halucinogene, n-ar fi exclus! Iar cu facutul de ras, ce sa zic, oi fi eu nebuna, insa sunt un simplu om care debiteaza pe un forum, asa cum fac multi pe internet, insa tu esti o persoana care detine un forum si care reprezinta un anumit punct de reper pt unii. Mult mai grav! Cred ca punctul ala se clatina ca vai de mama lui, si chiar daca asta este adevarat, unii ies la interval (witch) si iti tin isonul manati de spiritul de turma si lipsa de judecata individuala. Cam asa ca pe vremuri cand toti strigau "traiasca tovarasul!" desi fiecare gandea in sinea lui ce gandea.

Oricum, aici eu pun punct si orice enormitati ar mai debita mintea ta grav scuturata din temeliile argumentatiei logice si ale gandirii coerente, care NU face distinctia dintre concepte, manifestarile realitatii, bune sau rele (pt tine e un mare amalgam totul, Raul devine Bine, inversand logica naturala si valentele in arhitectura naturala a lucrurilor, recunoscuta de catre cei mai mari meastri spirituali si sustinuta de legile Universului insusi), iti doresc mult succes si spor la lucruri utile si coerente si nu la ineptii!

Hai ca imi iau blana de oaie si plec de pe acest forum in care principalul lup (deghizat si moralist) esti chiar TU! :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D , mult mai periculos decat mine tocmai pt ca poate esti formator de opinie pt cei care formeaza turma! :D :D :D



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 1:02 pm 
User avatar

Joined: Fri Sep 15, 2006 4:23 pm
Posts: 34
Location: Cluj-Napoca
coser wrote:
Cum se intampla oare ca in jurul tau ai numai persoane malefice?

... ma bucur ca ai adus vorba despre aceste persoane pt ca mai nou circula o vorba inteleapta care zice: "Copii nu au nici o vina, ei ar fi normali daca nu ar semana cu parintii"


La acest reply nu pot decat o singura observatie sa fac, in rest nici nu are rost! Domnule evoluat spiritual, COPIII se deosebesc de COPII. Poate faci matale copii la xerox din vorbele de duh ale marilor invatati insa pana sa atingi si tu un nivel asemanator, invata sa utilizezi cuvintele asa precum un intelept nu ca un ranchiunos, carcotas si spirit mediocru!

Incepe cu gramatica, mai exact cu articularea substantivelor! :lol: :lol: :lol: Cea mai buna idee! :D :D :D :D :D :D



_________________
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 1:34 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Giulia wrote:
Gheorghita, daca tu ai prezenta in fata cuiva competent, sa zicem a unei instante, aceste probe pe care iti bazezi afirmatia ca preotii sunt vrajitori, s-ar apuca tot completul de judecata sa rada in hohote. De ce? Pentru ca sunt niste chestiuni total irelevante. Si eu as putea sa-ti prezint o pleiada de astrologi falsi, care sunt niste escroci si prin asta sa zic ca si tu esti! Nu? Desi eu nu am de unde sa stiu daca esti sau nu pentru ca eu imi bazez afirmatiile pe marea majoritate a escrocilor desi poate tu esti un astrolog adevarat si ti-as aduce doar prejudicii imaginii, generalizand. La fel se intampla si cu romanii plecati dincolo, presa italiana ne-a catalogat ca fiind rasa cea mai periculoasa, ne-a stigmatizat. Asta inseamna ca toti suntem la fel? Cei cinstiti sufera de pe urma acestor generalizari.


Despre ce proces e vorba?... citeste mai sus si spune-mi si mie unde am spus ca link-urile postate sunt probe intr-un proces... ele sunt simple dovezi ca despre cei pe care ii lauzi tu se vorbeste altfel... eu spuneam sa ma dai in judecata ca te-am facut nebuna... dar scuza-ma cred ca am gresit si nu esti deloc nebuna, ci mai rau! :D
... iar daca ai aduce probe ca multi astrologi abereaza si-si bat joc de oameni nu ai face decat sa-mi sustii cauza...
Eu nu voi da numele preotilor de care iti spuneam pentru ca nu ar rezolva nimic. Tu sustii o cauza pe care nu o intelegi si acuzi fara nici un fel de probe. Prin asta te rog sa te duci acolo unde gasesti oameni dupa masura ta. Gata cu injurii si cu circul. Ne-am distrat cu totii in timp cu te-ai enervat si-ai scuipat in tot ce ti-a iesit in cale. Acum pentru ca atitudinea ta este clara te rog sa nu mai postezi pe acest forum daca nu-ti face cinste, iar defularile ti le faci asa cum iti recomanda witch cu cele cateva personale din jurul tau care nu sunt malefice si lasa-ne pe noi in pace ...

Mesajul tau este foarte clar... la fel o inteleg si ciudatii de la 9595 pe Cristina Demetrescu atunci cand este directa si transanta, atunci cand pentru ea nu conteaza infomatiile false ale celor din emisiune de-ti vine sa spui "de unde stie ea toate acestea, probabail ca le citeste din stele" pentru ca ea este un astrolog autentic ce nu poate fi pacalit... Nu pot decat sa ma bucur si sa laud acest mod direct de expunere pe care Cristina il foloseste pentru ca asa trebuie sa te porti din primul moment cu cei care sunt lupi in piele de oaie, iar tu daca nu ai fi fost asa nu ai fi scos din tine atatea aberatii.
Au mai fost si altii pe aici care s-au straduit mai mult decat tine sa nu-si defuleze, initial, agresivitatea, deci nici de felicitat nu te-as putea felicita. Cel mai bine este sa-ti vezi de treaba ta acolo unde simti ca te integrezi...
Acesta este primul si ultimul avertisment...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 1:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Giulia wrote:
La acest reply nu pot decat o singura observatie sa fac, in rest nici nu are rost!


Tu fa-i la xerox... ca vor fi la fel de minunati ca tine... dar dupa "pt" de ce nu mi-ai atras atentia ca nu am pus punct? Pentru ca nici tu nu pui punct, asa-i? Te las cu marii maestrii spiritual care toti poarta numele de Nina... nici nu ma mir ca alt exemplu nu ai putut da..

Dar agresivitatea asta indreptata DOAR impotriva mea cred ca are o alta cauza asa ca te-ai ales cu o interdictie permanenta pe acest forum... asta asa ca sa vezi cum este ca vii in vizita la cineva si sa-ti faci nevoile in holul de la intrare



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 5:21 pm 
Gheorghita, eu te inteleg ca te-a enervat Giulia, insa vreau sa-ti spun ca eu patesc chestii de genul acesta in mod frecvent cu sora mea care e credincioasa si bisericoasa pana la paroxism, ajungand sa-mi spuna ca voi ajunge in iad pt ca studiez astrologia. Asadar cei care isi apara credinta in Dumnezeu abia infiripata si recent descoperita sunt pe undeva de inteles desi intoleranta si fanatismul lor uneori e aberant.

Daca Giulia nu m-ar fi dus cu gandul la sora mea nu as fi intervenit in discutie.
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu comportamentele colerice. Inclin sa cred ca ea isi apara convingerile religioase, desi un pic cam dur. Acum cativa ani cred ca si eu as fi facut la fel, pt ca nu aveam deschiderea pe care studiul astrologiei mi-a dat-o.
Ar trebui sa se inteleaga ca toti credem in Dumnezeu, insa unii sunt mai fanatici.

N-am inteles ce legatura are Cristina Demetrescu cu toate astea, dar probabil ca nu are nici o importanta. Si parca am vazut ca nu mai apare la 9595, dar de cand au schimbat ora de difuzare eu nu mai pot vedea mai nimic din emisiune, doar pe Doc luandu-si la revedere :lol: :lol: :lol:


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 04, 2006 10:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Ai dreptate Mihaela, insa toate aceste polemici tu le ai cu sora ta intr-un cadru intim unde ea iti spune toate acestea tocmai pentru ca simte ca relatia dintre voi ii permite... aducandu-mi injurii si jignind pe toata lumea nu cred ca Giulia isi apara convingerile religioase, ci pe alea psihopatologice...

Legatura cu Cristina Demetrescu am facut-o pentru ca am vazut-o de multe ori aprinzandu-se foarte tare in situatia in care toti cei care participau la discutie luau de bun ceea ce interlocutorii lor spuneau... In aparenta ar parea oarecum dificil sa gasesti o explicatie, dar uneori este dura si am vrut sa fac o simpla comparatie intre doua situatii oarecum asemanatoare.
A fost simpla comparatie...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Oct 05, 2006 8:52 am 

Joined: Tue Aug 01, 2006 4:44 am
Posts: 13
...de la "discuss ideas" s-o ajuns la "discuss people" :roll:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Oct 05, 2006 9:08 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
cu parere de rau, dar ai dreptate...
din fericire s-a incheiat



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 38 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group