It is currently Thu Mar 28, 2024 3:19 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 96 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ghici ghicitoarea mea?
PostPosted: Tue Nov 28, 2006 11:38 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Daca va atrag ghicitorile, va propun o tema, care recunosc ca m-a lasat azi cu gura cascata, ba chiar m-a speriat putin. Am sa va dau indicii pe parcurs, insa ar putea fi interesant sa va dati cu parerea. Primul indiciu este ca vorbim despre o femeie.


Last edited by witch on Fri Dec 01, 2006 12:38 am, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 9:19 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Cand este vorba de ghicitori eu nu rezist :idea: ... Luna in casa I ii da romantism si idealism, cu atat mai mult este in Sagetator- poate fi atrasa de calatorii. Echilibrul ii vine din trigonul Luna-Soare.
Neptun in casa I cuadrat cu Mercur- probleme certe in comunicare, poate la un moment dat fuga de responsabilitati, iluzie. Naivitate, posibila mediumitate, dar de factura mai mult negativa, superficialitate, are curiozitatea de a invata lucruri noi dar nu le aprofundeaza (Mercur in III in Pesti- minte haotica, ii e greu sa se adune, sa se concentreze). Cu Neptun in casa I prost aspectat poate fi tentata de droguri, de abuzuri de tot felul (sa bea de ex prea multa cafea, sa fumeze prea mult). Aspectul fizic- are ceva misterios, straniu ( :roll: am desfiintat-o de tot).
Este combativa, orgolioasa, Soare- Berbec, Ascendentul tot semn de foc, Marte- Leu, dar versatila- Venus in Gemeni, care nu se simte bine in casa VI -poate se apuca totusi de design vestimentar? Mai ales ca iubeste varietatea, probabil ii place sa cunoasca oameni interesanti. Cuadrat Jupiter- Marte –NN, la Venus si Uranus, risipa de bani, se risipeste pe sine, violenta, imprevizibilitate...Este tare dificila.

Cred ca are o karma legata de comunicare, cu ceilalti dar in primul rand cu Dumnezeu. Poate ca in vietile trecute cautarea spirituala a fost lipsita de realism, a fost destul de haotica in privinta asta, mai mult imaginativa (nici Chiron nu este aspectat..)....eu cred ca ajutorul ii poate veni numai prin rugaciune, prin meditatie, mai ales ca are NN, Jupiter si Saturn in casa a IX-a..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 9:38 am 

Joined: Wed Aug 09, 2006 6:47 am
Posts: 23
Hm...
Este palida, inalta si slaba, are par buclat, e casatorita cu un barbat bogat, dar nefericita... Este luata drept ipocrita, desi nu e deloc asa, chiar se straduieste sa fie sincera si corecta... In general, poate sa zambeasca destul de des, dar e afectata atat de ceea ce cred ceilalti despre ea, cat si de dispozitiile sale bruste, care-i pot afecta imaginea pe care doreste s-o creeze, cea de femeie serioasa si competenta in domeniul ales de ea... E posibil ca Lilith conjunct cu MC s-o fi bagat in unele incurcaturi, dar ea a reusit, cumva, sa scape de ele, atat datorita farmecului personal, cat si energiei sale de munca... De fapt, cred ca mai mult a muncit sa para perfecta decat sa se perfectioneze, ceea ce nu duce decat la un consum masiv de energie, iar din aceasta cauza putem sa vedem ca ea e oarecum timorata, lipsita de energie... Isi doreste de multe ori sa fie independenta, dar nu stie cum sa se descurce in aceasta privinta, asa ca alege mai multe ori extremele, in ideea ca daca face compromisuri ar avea de pierdut... De multe ori, familia e pe primul loc, dar de multe ori, cand are de ales intre a-si asculta mama si sotul, o face pe rand... amandoi sunt importanti pentru ea, dar o data isi asculta mama, alta data sotul... Sa speram ca nu se zapaceste din cauza asta... Vad ca e posibil ca odrasla sa se certe cu bunica sa, dar eu sper ca nu se va intampla asa ceva... Cu bunicul, nu cred ca se va intelege... Observ ca a avut o copilarie destul de nefericita, in care isi vedea mama certandu-se cu bunicii... Familia nu era chiar echilibrata in trecut, de aceea acorda atat de multa importanta stabilitatii in caminul propriu, fiindca isi doreste mult sa fie pace si armonie intre membrii familiei... Certurile o termina teribil... Numai intuitia o ajuta sa se descurce, dar - din pacate si de multe ori - prefera sa-si asculte ratiunea, care mai mult da gres decat rezultate favorabile... Singura ei salvare este chiar exprimarea propriei sale personalitati intr-un mod cat mai creativ cu putinta, eventual sa se apuce de pictat, o ajuta sa-si exprime emotiile... In acest fel, isi poate descoperi chiar sensul vietii... Nu numai prin pictura, ci si prin muzica si orice fel de arta...
Hm, in speranta ca macar 90% din ce am spus sa fie adevarat... Arrivederci... :)
Si apropo, n-o cunosc pe dido. Sunt pur si simplu altcineva, care a avut "fericita" coincidenta sa aiba acelasi IP cu acea persoana...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 9:38 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Intr-adevar, cuadraturile la Venus si Uranus sunt bine punctate, mai ales ca ele vin de la o energie de foc greu de stapanit. Jupiter (foc) guvernatorul AS si Marte(foc) guvernatorul Soarelui(foc) incadreaza NN din Leu(foc). Marte chiar este conjunct cu NN. Aceasta tripla conjunctie se aseaza pe casa a IX-a (foc). Luna in Sagetator este tot pe zodie de foc, iar trigonul de la Soare, nici macare nu mai cred ca este atat de benefic, pentru ca in acest stil, avem de-a face cu un adevarat incendiu.
Echilibrul care teoretic ar fi trebuit sa-l dea trigonul Soare-Luna este viciat de pozitia culminanta a Lunii Negre in Balanta care aduce un foarte mare dezechilibru.
Adesea prea mult foc poate prevesti o viata scurta (nu pentru ca asa ar fi scris, ci pentru ca nativul adesea vrea sa traiasca 10 ani intr-o clipa, este prea alert, consumandu-si nesabuit energiile) si aici ar trebui sa observam opozitia Pluton- Soare si Uranus-Luna, adica acele Luminarii care amenintate fiind de de cele doua vibratii superioare, isi pierd din putere.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 9:51 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Este palida, inalta si slaba, are par buclat


Asta e foarte adevarat, precum si unele probleme cu bunicii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 10:15 am 
Trebuie sa recunosc si eu ca este incitanta aceasta ghicitoare :). Initial uitandu-ma la tema am vazut lucruri cam neplacute si destul de dure, insa daca tu witch spui ca te-a lasat cu gura cascata atunci cred ca fata aceasta a reusit sa faca ceva, nu stiu ce, insa abia astept sa aflu ce este si cum este :arrow:.

Luand tema asa cum arata ea, as putea spune ca exista tentatii catre folosirea in exces a sexualitatii--cuadratura Marte-Venus care este intretinuta de trigonul Venus-Lilith, ca sa nu mai spun ca Venus in Gemeni nu o lasa sa stea prea mult intr-un loc deci mereu cauta altceva sau pe altcineva. Iar careul in T format din Neptun Mercur si Saturn poate genera iarasi lucruri teribile in mintea ei care ar putea-o duce spre cai pierdute ca sa zic asa.
Dar banuiesc ca steliumul din casa 9 unde se gasesc Jupiter si NN ar putea sa o indemne spre o reconsiderare a ideologiei ei, adica sa poata fi un fel de daramare a acestui ' statut' dat de astrograma asta a ei dat de Jupiter Rx in cadere si situat in casa 9. Este clar ca gasirea unui partener stabil este un obiectiv greu de atins pt ea, insa prin exersarea vointei trebuie sa reuseasca singura sa depaseasca toate obstacolele. Cred ca la ea cheia este casa 9.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 10:22 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Luand tema asa cum arata ea, as putea spune ca exista tentatii catre folosirea in exces a sexualitatii--cuadratura Marte-Venus care este intretinuta de trigonul Venus-Lilith, ca sa nu mai spun ca Venus in Gemeni nu o lasa sa stea prea mult intr-un loc deci mereu cauta altceva sau pe altcineva. Iar careul in T format din Neptun Mercur si Saturn poate genera iarasi lucruri teribile in mintea ei care ar putea-o duce spre cai pierdute ca sa zic asa.
Dar banuiesc ca steliumul din casa 9 unde se gasesc Jupiter si NN ar putea sa o indemne spre o reconsiderare a ideologiei ei, adica sa poata fi un fel de daramare a acestui ' statut' dat de astrograma asta a ei dat de Jupiter Rx in cadere si situat in casa 9. Este clar ca gasirea unui partener stabil este un obiectiv greu de atins pt ea, insa prin exersarea vointei trebuie sa reuseasca singura sa depaseasca toate obstacolele. Cred ca la ea cheia este casa 9.[/



Foarte adevarat. Am postat tema insa din doua motive si pentru asta este inca nevoie sa veniti cu sugestii si mai precise. Este un caz specific pe care este greu sa iti dai seama din ce unghi trebuie sa il ataci.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 10:31 am 

Joined: Wed Aug 09, 2006 6:47 am
Posts: 23
Adica ceea ce am spus eu e doar 10% adevarat? :? Se pare ca nu sunt in ziua mea cea buna...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 10:38 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Nu SharpMind, ai spus mai multe lucruri adevarate, chiar am vrut sa rectific si sa punctez si alte aspecte, referitoare la ceea ce ai zis cu dorinta ei de independenta, la faptul ca Lilith o deruteaza si o arunca in extreme periculoase si ca intr-adevar ea cautand o cale de sublimare, chiar a reusit sa faca ceva cu viata ei, dar nu suficient cat sa se salveze.

Dar descrierea ta fizica mi s-a parut deosebita si pentru ca aici toata lumea isi explica si isi sustine cu argumente astrologice afirmatiile, te-am ruga si pe tine sa punctezi astrologic cum ai vazut-o slaba, inalta, ondulata si zambitoare. Cred ca si ceilalti sunt in asentimentul meu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 10:44 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Uranus retrograd in casa a XII-a i-a provocat cele mai mari constrangeri, convingerea mea este si mai mare ca are capacitati de medium, dar la modul negativ...poate a avut de-a face cu niste fenomene psihice care au dus-o la confuzie, i-au creat chiar nevroze, ar putea sa fi fost cooptata in organizatii secrete. Fiind in Scorpion, Uranus ii da emotii puternice, cu atat mai mult de necontrolat prin cuadraturile pe care le face. Eu cred ca marile ei probleme sunt mediumitatea negativa si impulsivitatea,
intr-un cuvant incapacitatea de a-si controla mintea si emotiile.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 10:54 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Eu cred ca marile ei probleme sunt mediumitatea negativa


Si eu sunt de acord cu acest lucru, insa se manifesta indirect.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 1:56 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
cred ca tipa respectiva e un fel de vrajitoare care se vrea buna (conj luna-neptun in 1, in trigon cu jupiter, marte si NN din 9) , dar cu influente dubioase (luna-neptun in cuadratura saturn-lilith de pe mc, in opozitie cu mercur din 3). cu alte cuvinte, ea incearca sa ajute, probabil chiar studiaza esoterism si are impresia ca face bine, insa rezultatele si influenta ei asupra celorlalti sunt rele. mercur in pesti in casa a 3-a ii da o aparenta de bun samaritean care in rest nu se sustine prin nimic, ea fiind genul care parjoleste pe unde trece. tre' sa zic ca tema imi da o stare destul de nasoala, probabil m-am autosugestionat.

ce ma nedumereste totusi este NN in casa a 9-a, intre marte si jupiter si in trigon cu luna si neptun, ca si triunghiul minor cu varful in pluton. ca si cum ar fi de dorit sa-si urmeze chemarea, cu tot raul aditional pe care-l provoaca. aici nu reusesc sa inteleg. probabil ca pana la urma exista sanse sa se curete de influentele negative, ba chiar este fortata sa faca asta.


veronica

ps: tema asta ma duce cu gandul la o alta tema, a unei tipe care zice ca are "ochiul lui shiva". o sa o postez dupa ce se termina discutia cu ghicitoarea, sa va dati si voi cu parerea. are de asemenea luna, saturn si lilith marcante in tema.


Last edited by veronica on Wed Nov 29, 2006 7:02 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 2:57 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
ea incearca sa ajute, probabil chiar studiaza esoterism si are impresia ca face bine, insa rezultatele si influenta ei asupra celorlalti sunt rele
.

Asa este, numai ca nu esoterismul este tema ei de cercetare. A intrat intr-undomeniu de cercetare, ea crezand ca face bine, insa tocmai pentru ca valorile sale spirituale sunt aproape nule, ea ar fi urmat sa faca mult rau. Culmea este ca nu-si da seama unde este raul si cat rau le face celor din jurul ei. Ea se lasa condusa doar de impulsuri si atat. Nu poate gandi, nu poate simti, decat sporadic. Nu e proasta, dar priveste problemele doar din punctul ei de vedere. Atunci cand vrei sa lucrezi cu oamenii, trebuie sa te poti detasa de ale tale si sa te pui in pielea lor, sa incerci sa fii obiectiv.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 4:45 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Cu atatea aspecte negative eu cred ca este fie un suflet pierdut, fie printr-o minune ar putea avea o revelatie si isi poate depasi karma negativa...dar acest lucru cred ca s-ar produce prin multa suferinta sau prin ascetism, asta daca ar fi constienta de ceea ce i se intampla sau daca ar cere ajutor divin. Eu cred ca este supusa unor atacuri psihice oculte...pe care poate ea insasi le-a generat, ma gandesc ca intr-o viata precedenta ar fi putut sa fi ajuns la un nivel de cunoastere, probabil sa-si fi dezvoltat in mod voit niste capacitati oculte pe care le-a folosit intr-un mod distructiv. O varianta ar fi sa faca yoga in prezent dar sa fi ramas foarte atasata de astral, de dorinte materiale, iar asta sa o arunce in mijlocul unor entitati malefice din mijlocul carora sa-i fie imposibil sa iasa.
Ca un alt scenariu, ar fi putut pleca in strainatate, ademenita de promisiunea unei cariere stralucite si a unei vieti imbelsugate (Lilith in casa X-a), iar acolo sa fi avut o experienta traumatizanta, violenta, poate sa fi fost sechestrata de un barbat (Marte in casa drumurilor lungi, in cuadrat cu Uranus din casa izolarii, iar Saturn, penitenta, este in aceeasi casa a drumurilor).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 8:16 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
MARTA
Quote:

Cu atatea aspecte negative eu cred ca este fie un suflet pierdut, fie printr-o minune ar putea avea o revelatie si isi poate depasi karma negativa...dar acest lucru cred ca s-ar produce prin multa suferinta sau prin ascetism, asta daca ar fi constienta de ceea ce i se intampla sau daca ar cere ajutor divin. Eu cred ca este supusa unor atacuri psihice oculte...pe care poate ea insasi le-a generat, ma gandesc ca intr-o viata precedenta ar fi putut sa fi ajuns la un nivel de cunoastere, probabil sa-si fi dezvoltat in mod voit niste capacitati oculte pe care le-a folosit intr-un mod distructiv. O varianta ar fi sa faca yoga in prezent dar sa fi ramas foarte atasata de astral, de dorinte materiale, iar asta sa o arunce in mijlocul unor entitati malefice din mijlocul carora sa-i fie imposibil sa iasa.


Sunt de acord cu Marta si nu numai si ma uitam si eu cu interes si curiozitate de unde ar putea sa-i vina "salvarea": am parcurs urmatoarele etape :
-uranus/venus , fiind in cuadratura cu axa nodurilor sai ma gandeam ca unele evenimente neprevazute sa ii dea asa o zdruncinatura sa o trezeasca, dar cuadraturile , semnul scorpionului si casa 12 o tin prea ancorata in trecut,
-soarele, ca guv al NN, dar e prea dura opozitia cu pluto...
-ma gandeam si la casa IX, cum zicea Mihaela , dar acolo e prea mare lupta pentru orgolii, suferinta pricinuita de lectii neinvatate date de saturn...
- nu stiu daca e posibil/valabil, dar poate vreun tranzit pe kiron neaspectat, care sa o faca ca prin "lingerea propriilor rani sa caute sa se vindece... am senzatia ca daca ea nu constientizeaza deloc ceea ce i se intampla...hmmm ...chiar ii e si ii va fii al naibii de greu.
Asteptam , Witch sa ne mai dai ceva detalii...si mersi de lectie :wink:



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 8:51 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Este clar ca planetele de pe casa a 9-a ii formeaza un ideal. Dar oare cuadratura de la Uranus retrograd in 12 o poate aseza in rand cu lumea? Ar alege poate mai degraba sa se ascunda de oameni, sa fuga de ei si totusi ea se gandise la o utilizare tare iscusita (ma rog, din punctul ei de vedere) al acestui Uranus. O imbinare a placutului cu utilul. Asta, deh, ca doar are Saturn in Fecioara si nimic nu trebuie irosit, ci utilizat cu maxima eficienta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 10:47 pm 
Cred ca e destul de grea ghicitoarea witch :oops: :roll:. Initial ma gandeam ca fiind clara izolarea ca ar putea fi vorba despre calugarie, insa cu natura ei foarte violenta chiar sadica nu stiu daca ar fi posibila, mai ales ca nu stiu daca e in stare sa aiba sentimente adevarate. Sunt curioasa la ce s-a gandit ca sa-si potoleasca sadismul :?: mai ales ca spui witch ca te-a si speriat un pic :?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 11:28 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Sunt curioasa la ce s-a gandit ca sa-si potoleasca sadismul


Hai ca ne mai apropiem. Sadismul este una dintre tendinte sau le-am putea numi experiente.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 29, 2006 11:43 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
psihiatrie? ma gandesc la un domeniu care sa-i permita sa se simta in control (marte in leu, cuadratura uranus din scorpion) si sa aibe legatura cu sondarea psihicului (mercur in pesti si luna conj neptun). ar putea fi si psihologie, dar in viziunea mea, psihiatrii sunt mai sadici decat psihologii, oricum pot face mai mult rau, au mana libera.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 12:26 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Psihologia, din cate am retinut este singura ei pasiune, in tot acest calvar. Poate ca o priveste ca pe un colac de salvare, dar nu pentru ea neaparat. Am sa va mai dau un indiciu. Problema ei se afla intre patologie si posedare demonica. Si cum Dracu' pana nu-i fudul, nu e drac destul, cand isi baga coada si gaseste si ceva creier de sucit, ce-si zice? "Ia sa devin eu intelectual, asa ca si cuvantul meu sa fie mai pretios si mai bine inteles de catre ceilalti." Este o lupta si daca n-as crede ca fata asta poate fi ajutata, as fi uitat deja povestea asta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 9:19 am 

Joined: Wed Aug 09, 2006 6:47 am
Posts: 23
witch wrote:
Dar descrierea ta fizica mi s-a parut deosebita si pentru ca aici toata lumea isi explica si isi sustine cu argumente astrologice afirmatiile, te-am ruga si pe tine sa punctezi astrologic cum ai vazut-o slaba, inalta, ondulata si zambitoare. Cred ca si ceilalti sunt in asentimentul meu.


Inalta = Asc in Sagetator + Luna in Casa 1 + Venus in Gemeni,
slaba = Jupiter in Fecioara + Venus in Gemeni,
palida = Luna + Neptun in Casa 1,
par buclat = Neptun in Casa 1 in careu cu Saturn (structura organica) in trigon cu Venus (aspectul feminin, feminitatea, cochetaria) in Gemeni, Semn de Aer... probabil are bucle mari, se joaca des cu ele si ii place sa simta vantul printre ele...
zambeste destul de des = Asc in Sagetator + Luna in Casa 1 si in Sagetator + Neptun in Casa 1.
Luna in Casa 1 o mai face si sa simta emotiile altora, in special celor necunoscuti, simte totul din prima.

Scuze pentru intarziere.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 9:43 am 
witch wrote:
Problema ei se afla intre patologie si posedare demonica.

Nu stiu la ce s-a gandit insa cred ca medicina legala ar putea fi o solutie :twisted: Este izolare sinistra (spital, morga, brrrrrr :twisted:), si astfel poate diseca, taia si hacui cat doreste ca e...pe mort :twisted: :lol: :lol:. Sper ca nu v-am speriat...de moarte :lol: :lol:Am dat si eu cu presupusul :?: :? :?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 9:48 am 
SharpMind wrote:
par buclat = Neptun in Casa 1

Dar mie n-a vrut sa-mi bucleze parul Neptun in 1 :cry: :cry: Cred ca ma persecuta si trebuie sa ma chinui sa mi-l buclez singura :lol:


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 1:00 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Pentru ca urmatoarele planete ii fac cu preponderenta aspecte negative, am extras numai semnificatiile negative ale gradelor din simbolurile sabiene (poate ne mai lumineaza).

Uranus casa XII
INDIENI ASEZINDU-SI TABARA (INTR-UN TERITORIU NOU).
Negativ: A invada teritoriul altei persoane, sau a accepta lucrurile atunci cind ar trebui sa mergi mai departe.

Lilith casa X
UN FLUTURE DESAVIRSIT, CONSERVAT PENTRU ETERNITATE INTR-UN AC.
Negativ: A-i opri pe ceilalti din evolutie si schimbare, pentru satisfactii sau nevoi personale. Renuntare la lupta si imobilizare.

Marte casa IX
DUPA O FURTUNA TERIBILA, UN CURCUBEU.
Negativ: A avea ginduri egoiste despre recompensele inerente din orice semn exterior sau din orice "vas cu aur".

Saturn CASA IX
O HAINA REGALA CU MINECI INCRUSTATE CU NESTEMATE.
Negativ: Judecata superficiala a originii cuiva. Credinta in privilegii pentru citiva alesi.

Jupiter casa IX
CELE MAI FRUMOASE TRASATURI SI CALITATI ALE UNUI BARBAT SUNT IDEALIZATE INTR-UN PORTRET.
Negativ: A nu vedea oamenii asa cum sunt ei cu adevarat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 1:12 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Inalta = Asc in Sagetator + Luna in Casa 1 + Venus in Gemeni,
slaba = Jupiter in Fecioara + Venus in Gemeni,
palida = Luna + Neptun in Casa 1,
par buclat = Neptun in Casa 1 in careu cu Saturn (structura organica) in trigon cu Venus (aspectul feminin, feminitatea, cochetaria) in Gemeni, Semn de Aer... probabil are bucle mari, se joaca des cu ele si ii place sa simta vantul printre ele...
zambeste destul de des = Asc in Sagetator + Luna in Casa 1 si in Sagetator + Neptun in Casa 1.
Luna in Casa 1 o mai face si sa simta emotiile altora, in special celor necunoscuti, simte totul din prima.


Sharpmind, indeed.

Intr-adevar Gemenii si Fecioara subtiaza, insa Luna in Sagetator induce pofta de viata, pofta de mancare, pofta de excese. Este greu de spus daca este slaba pentru ca are aceste aspecte sau pentru ca avand aceste aspecte care determina anumite excese (vom vedea despre ce este vorba), ea nu poate fi altfel decat slaba.

Daca ar fi sa ne luam dupa Andre Barbault (care de altfel il citeaza pe Kretschmer), incadrand-o deocamdata la categoria Sagetatorului conform AS, acesta ii imparte pe Sagetatori in doua categorii:
-cei dominati de planete umede: Jupiter, Neptun, Venus, Luna-Sagetatorul ciclotimic
-cei dominati de planete uscate: Saturn, Uranus, Marte, Soare-Sagetatorul schizotimic

Primul este Sag. incadrat social, comunicativ, tolerant, conformist si are o structura Jupiteriana, rotunjita, plinuta.

Al doilea este Sag. razvratit, nonconformist, rebel, salbatic, predispus catre o moralitate indoielnica, face ce vrea, si se regaseste mereu ca subiect de scandal, fiind ca structura slab si alungit.

Carevasazica amica noastra poate fi mai degraba incadrata la a doua categorie, care nu are nimic de-a face cu planetele mentionate in descrierea ta, cu exceptia lui Saturn. Mantionez ca A.B. prin dominanta se refera la planetele asezate deasupra orizontului.
Daca adaugam ca este nativa Berbec, si din nou ma intorc la dominanta de foc, structura ei slaba este data de firea ei vesnic nelinistita, agitata, negasindu-si linistea nicicum, ci nu neaparat de o natura astrala de ordin fizic predeterminata.

Dar im cer iertare, cand cauti sa complici lucrurile asa cum am facut-o eu acum, pesemne ca nu mai vezi esentialul. Ramane valabila explicatia ta, care m-a uimit prin exactitate.


Last edited by witch on Thu Nov 30, 2006 1:19 pm, edited 1 time in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 1:15 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Nu este vorba despre morga.

Din simbolurile sabiene si mie imi atrasese atentia in mod deosebit gradul lui Lilith si al lui Uranus.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 1:57 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Ma gandesc ca ar putea lucra intr-un spital sau in invatamant? :roll: ar fi dezastru.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 2:02 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
S-a nascut in noaptea de Inviere si prima data a facut dragoste tot in noaptea Invierii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 2:25 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Witch, de ce am oare senzatia ca e o persoana publica...? Adica e posibil sa fii aparut pe un post de televiziune... :roll:
Si inca ceva...oare isi ascunde identitatea in spatele unui pseudonim?


Last edited by blulisan on Thu Nov 30, 2006 2:46 pm, edited 1 time in total.


_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 2:43 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
NO WAY!!!!!!

Este o fatuca pe care in momentul in care o vezi iti inspira timiditate si smerenie. Este foarte politicoasa si ascultatoare, insa tocmai de aici porneste surpriza. Daca ar fi fost o persoana publica n-as fi expus cazul. Si asa, cand am citit descrierea facuta de Sharmind am inghetat, creazand ca o cunoaste sau ca a facut vreo analogie cu cineva.

Dar este si un sambure de adevar in ce spui, si anume ca ar fi vrut sa apara la televizor, sigur nu pe un canal public.
De fapt televizorul ar fi fost utilizarea acelui Uranus pe care il mentionasem mai devreme. Si totusi sub ce forma credeti, daca Uranus este in Scorpion si pe casa a 12-a?

Ma bucur ca fiecare dintre voi dati cate un cuvant cheie si pana la urma vom ajunge unde trebuie. Va spun de pe acum ca nu voi spune nimic, ci tot voi trebuie sa ghiciti, de ce am ales aceasta tema.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 5:49 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Hmm, a aparut pe net? :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 6:01 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
NIET.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 6:56 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Cu Uranus in XII ar mai putea fi spion, detectiv, oricum aspectul ii da o atractie chiar morbida pentru descifrarea misterelor...Si ii accentueaza caracterul razbunator si lipsa de scrupule.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 7:03 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Nu. Sa zicem ca este mai degraba vorba de arta, insa nu arta la modul propus intr-un post anterior, la modul de pictura etc. Felul in care ea intelege arta nu are nevoie nici de scoala, nici de talent, ci se bazeaza tot pe impuls. Si daca tot spusesem mai sus ca era vorba de imbinarea placutului cu utilul, acest tip de arta exprimata prin Uranus retrograd in Scorpion pe casa a 12-ea, era de fapt o forma in care ea putea scoate bani. Deci nu este esoterism, nu e morga, nu e spionaj. :?: :?: :?:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 7:15 pm 
witch wrote:
Deci nu este esoterism, nu e morga, nu e spionaj. :?: :?: :?:

Dar mai e valabila chestia cu izolarea de lume si dorinta de a fi intelectual?


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 7:16 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
o chestie interesanta, are NN si jupiter conjuncte cu steaua Regulus (29 gr 53 leu).

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 7:17 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
witch: mai fac o incercare: patroana de bordel sado-maso :) (desi e gresit probabil, nu corespunde conditiei de intelectualitate )

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 8:20 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Este foarte greu de spus ce face, in orice caz neputandu-se controla si mai ales fiind o victima a atacurilor oculte- eu asa o vad- cred ca ar putea face orice, asa cum a zis si veronica, inclusiv prostitutie..iar cum Uranus inseamna aparatura, ar putea fi la un hot line.. :twisted:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 8:24 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Quote:
Dar mai e valabila chestia cu izolarea de lume si dorinta de a fi intelectual


Fireste.

Quote:
patroana de bordel sado-maso


Ramane doar bordel sado-maso, fara patroana, ca nu are aere de sefa. Sau mai bine zis doar sado-maso, ca bordel deja inseamna sa-si piarda din libertate. Sa nu uitam ca Luna/Neptun in Sagetator predispune la hoinareala, vagabondaj. Dar tot n-am ajuns unde trebuie.

Quote:
inclusiv prostitutie..iar cum Uranus inseamna aparatura, ar putea fi la un hot line
..

Prostitutie da, hot line nu. Am sa va ajut cu Uranusul acela....filme pentru adulti.

Dar ziceam ceva intre patologie si posedare. Religia este implicata aici intr-un fel.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 8:34 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Venus (carne, bani, iubire) in Gemeni (strada, de vanzare), pe casa a VI-a (ocupatie). Adica se ocupa de vanzarea pe strada a iubirii sale, deocamdata ca si ocupatie. Dar nu nevoia de bani este problema ei. Banii si felul de a-i face a devenit o problema secundara. Intrebarea este cum a ajuns sa faca asa ceva?

La o femeie Marte (simbolul falic) in conjunctie cu NN, o face sa para masculina, sa se comporte sau sa gandeasca precum un barbat. O astfel de femeie petrece mai mult timp in prezenta barbatilor si sfarseste prin a le copia gesturile, mimica, stilul. Venus sub guvernare mercuriana, saraceste in feminitate si sentimentalisme. Feminitatea o poate stanjeni.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 8:47 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
wow, fascinant.

si crezi ca practica prostitutia din placerea de a-si studia clientii si reactiilor lor? probabil are senzatia de control absolut asupra lor, crede ca poate face orice cu ei. sau poate se considera un fel de preoteasa a iubirii carnale (cum sunt anumite prostituate din india, care o adora pe kali, daca retin bine). sau, si mai rau, un fel de jack the ripper in varianta feminina si necriminala, care-si inchipuie ca indeplineste un act de dreptate pedepsindu-i pe "porcii" care recurg la serviciile ei.

dar de ce o consideri totusi intelectuala si in ce fel crezi ca are greutate cuvantul ei?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 9:41 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mergem prea departe. Nu-i uraste, dar nici nu se poate indragosti. Barbatii sunt simple produse de consum. Copiati-va datele ei, pentru ca in momentul in care voi intra in anumite detalii si vor aparea cuvinte scrise definitorii pentru ceea ce este, voi sterge harta ei.

Intelectuala, in mod diabolic de data asta (dar, repet, ea ca om fara rea intentie, fiind ea insasi un instrument), este pentru ca profesia pe care si-a ales-o i-ar putea permite sa fie sa abuzeze de persoanele cu care lucreaza, fie sa le induca principii sexuale aberante, ca unica salvare din calea monotoniei conjugale. Asta ar fi un fel de proiectie a propriei agonii, asupra unor oameni sanatosi, care pot cauta rezolvari de orice alt tip, numai sexuale nu. Din nefericire insa, in momentul in care chiar daca tu ca om normal respingi o astfel de recomandare, subconstientul tot poate fi afectat, pentru ca sexualitatea se refera la instincte, si instinctele sunt cel mai usor de trezit, raspund primele, chiar inaintea constiintei. Cat este omul de puternic sa se apere singur? De unde am putea sti?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 9:59 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
MARTA wrote:
Uranus casa XII
INDIENI ASEZINDU-SI TABARA (INTR-UN TERITORIU NOU).
Negativ: A invada teritoriul altei persoane, sau a accepta lucrurile atunci cind ar trebui sa mergi mai departe.

Lilith casa X
UN FLUTURE DESAVIRSIT, CONSERVAT PENTRU ETERNITATE INTR-UN AC.
Negativ: A-i opri pe ceilalti din evolutie si schimbare, pentru satisfactii sau nevoi personale. Renuntare la lupta si imobilizare.


In cazul asta ma sperie pe mine precizia simbolurilor sabiene.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 10:58 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Witch, am avut feelingul cu filmele de adulti atunci cand am zis de televiziune, dar eram intre 2 servicii si n-am apucat sa intru in detalii....
Oricum nu ma mir sa isi piarda libertatea sau sa si-o fi pierdut deja...Ma uitam si pe tranzitele ei...saturn tocmai ii iesise de pe casa VIII-a...si ar mai fi si intoarcerea lui lilith...Cu pluto in tranzit pe casa I poate ar fi sanse de schimbare...si jupiter in tranzit pe casa ei a XII...justitia isi spune cuvantul?



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 30, 2006 11:14 pm 
Pai da, Liana are dreptate. Cu Uranus in XII in cuadratura cu Marte,NN si Jupiter daca nu se izoleaza de buna voie va fi inchisa cu siguranta, pt ca Uranus e in Scorpion, in exaltare si nu cred ca se lasa, iar Jupiter e in casa 9 in cadere si nu accepta situatia asta in care 'se scalda' ea acum.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 12:35 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Stiti care este temerea mea cea mai mare? Nu ca va fi inchisa. Jupiter si Uranus acolo unde se afla o pot predispune catre condamnare, insa parerea mea este ca pedeapsa cea mai mare este de ordin divin. Ulciorul nu poate merge de multe ori la apa. Deja organele sale genitale sunt bolnave, ea poate fi chiar purtatorul unor boli periculoase, poate fi acel Jack the Ripper in varianta feminina care nu taie cu briciul, dar seamana moartea inconstient. Spuneam mai sus ca luminariile sunt atacate de Uranus si Pluton si asta poate sa fie un sfarsit nenatural, poate chiar in periplurile ei sa dea peste un barbat periculos si sa pateasca ea ceva. Uranus in casa a XII-a poate fi o moarte brutala, misterioasa, deci nu neaparat o condamnare sau inchisoare.

Totusi, insist, este vorba de o boala care o determina sa duca aceasta viata, dar si de o posedare demonica. Atatea scuze si-a gasit pana acum si atat de mult adora ceea ce face, atatea planuri isi tese in jurul sexualitatii, ca abia dupa ce am stat de vorba si am insistat cu cerul si cu pamantul sa accepte ca sexualitatea nu mai este pentru ea o parte integranta a fiintei sale, asa cum ar trebui sa fie, ci este insasi motorul turbo-jet care ii conduce existenta pe carari nebanuite, a acceptat intr-un final sa mearga incepand cu saptamana urmatoare la psihoterapie. E un pas.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 12:49 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
witch,

totusi, care ii sunt idealurile? mai bine zis, care <b>vede ea</b> ca ii sunt idealurile? pentru ca imi inchipui ca face toate astea constient. cel putin ea ii da un sens, are senzatia ca merge intr-o directie bine definita. care e aceasta directie?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 12:50 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
SEXUL


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 12:58 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
eram tentata sa intreb "sexul ce?", dar ai dreptate, sexul e suficient.

si legatura cu religia? cum o percepe?

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Dec 01, 2006 1:17 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Din acea noapte de Inviere cand a facut sex pentru prima oara, si-a pierdut credinta in Dumnezeu. Brusc religia nu a mai avut pentru ea nici un fel de valoare. Nu reprezinta nimic. Nu e impotriva ei, dar nici nu se raporteaza la ea.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 96 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group