It is currently Fri Mar 29, 2024 1:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 70 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: neliniste
PostPosted: Wed Nov 02, 2005 4:34 pm 

Joined: Sun Oct 09, 2005 12:35 am
Posts: 40
Se poate face o analiza pt o persoana fara a se sti ora de nastere? 16.02.1960, f, Iasi. o persoana cu un destin f ciudat, schimbator, cu rasturnari de situatie si de locatie(ca domiciliu) ce nu-si gaseste linistea si drumul in viata. :cry: dupa parerea unora imatura imprevizibila si instabila. de multe ori a fost la un pas de a-si gasi drumul in viata dar de fiecare data a lipsit ceva care a spulberat totul si a trebuit sa o ia de la capat. acum este in strainatate si sper ca acolo isi va implini destinul. o pesoana cu multe calitati dar si cu multe defecte.
A avut multe de indurat. odata cu schimbarea domcl cat mai departe exista posibilitatea sa i se schimbe destinul, karma?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: neliniste
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 3:01 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pai nu poti sa fii foarte precis in astfel de situatii...
Pare sa fie o persoana evoluata care isi intelege destinul pentru ca are Marte in trigon cu NN... Este posibil ca destinul ei sa comporte schimbari radicale pentru ca Soarele pare sa fie marcat de conjunctie cu Chiron care primeste de la Pluton, cu care se opune, mai multa putere decat Soarele, iar Venus este supusa unei restrictii puternice prin forta cumulata a lui Saturn in domiciliu si al lui Marte in exaltare. Este importanta ora, dar cu toate acestea este un om deosebit...
Ceea ce iti pot spune despre ea este ca va trebui sa treaca prin astfel de experiente pentru ca NS in Pesti, Luna in Balanta si Venus in Capricorn indica o imaturitate construita pe restrictii... probabil ca nu stie multe despre lumea civilizata pentru ca probabil, in trecut (vieti anterioare), a trait departe de tumultul vietii...
Oricum ar fi nefericirea ei este constructiva si prielnica evolutiei, chiar daca este dureoasa.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 10:57 pm 

Joined: Sun Oct 09, 2005 12:35 am
Posts: 40
da, sper din tot sufletul. am auzit mai demult la tv -post local sau ddtv ca o pers mai are o sansa daca pleaca cat mai departe de locul nasterii, i se poate schimba destinul. nesansa poate deveni sansa. fiind o pers draga trebuie sa gandesc asa. Multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: asemanare
PostPosted: Thu Nov 03, 2005 11:39 pm 

Joined: Wed Aug 03, 2005 2:42 pm
Posts: 24
Location: bucuresti
Buna! Si eu sunt nascuta p 16.02.1984, si pot spune ca viata mea pana acum a fost foarte schimbatoare, eu fiind prin definitie o persoana indecisa. Caut mereu un ideal in dragoste, dar nimic nu se ridica la masura asteptarilor mele: poate suna putin egoist, dar chiar asa s intampla. Sunt putin rautacioasa, dar imi trece destul de repede- cu toate acestea am o inima buna, miloasa- poate se trage de la faptul ca sunt o persoana cam egoista, desi mi e greu sa recunosc :oops: :oops:
Nu suport singuratatea, imi place sa fiu inconjurata mai tot timpul de persoane, si intotdeauna in urma mea se vorbeste, logic, in general de rau :twisted: (sincer, nu stiu de ce, dar pana acum am fost inconjurata numai de persoane invidioase)
De fapt eu nu prea ma inteleg bine cu fetele(am avut mult de suferit, fiind o persoana prea increzatoare, dupa urma multor "prietene"), preferand companie baietilor ca amici.
In fine, am mai cunoscut persoane nascute pe 16.02 si tot ce pot spune e ca sunt in mare parte asemanatoare, doar ca eu nu suport instrainarea, sunt mult prea legata de familie.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 10:53 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
yle wrote:
da, sper din tot sufletul. am auzit mai demult la tv -post local sau ddtv ca o pers mai are o sansa daca pleaca cat mai departe de locul nasterii, i se poate schimba destinul. nesansa poate deveni sansa. fiind o pers draga trebuie sa gandesc asa. Multumesc!

Eu pe astea le consider prostii... nu ai cum sa fugi de destinul tau, ci trebuie sa-l infrunti. Nu faci nimic daca in loc sa privesti stelele de la Bucuresti le privesti de la Londra sau Tokyo atunci cand vorba de tema natala. Legatura cu tema natala este impenetrabila, este eticheta ce te construiete ca om. Eu nu cred ca schimba cu ceva deplasarea pentru ca nu sunt de acord cu relocarea temei natale. Da poti schimba ceva traind o perioada intr-un loc pentru a ridica revolutia solara la alte coordonate, dar este vorba de revolutia nolara nu de tema natala, este vorba de o predispozitie temporara, pe un an, nu de tema natala.
Stiu ca de mult astrologii indica deplasare ca fiind o metoda, dar nu este valabila atunci cand e vorba de tema natala.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: asemanare
PostPosted: Fri Nov 04, 2005 2:48 pm 

Joined: Sun Oct 09, 2005 12:35 am
Posts: 40
baby_blue9933399 wrote:
Nu suport singuratatea, imi place sa fiu inconjurata mai tot timpul de persoane, si intotdeauna in urma mea se vorbeste, logic, in general de rau :twisted: (sincer, nu stiu de ce, dar pana acum am fost inconjurata numai de persoane invidioase)
De fapt eu nu prea ma inteleg bine cu fetele(am avut mult de suferit, fiind o persoana prea increzatoare, dupa urma multor "prietene"), preferand companie baietilor ca amici.
In fine, am mai cunoscut persoane nascute pe 16.02 si tot ce pot spune e ca sunt in mare parte asemanatoare, doar ca eu nu suport instrainarea, sunt mult prea legata de familie.

exact asa este si pers in discutie: f miloasa, s-a fript de multe, multe ori din cauza asa numitelor prietene si se intelege mult mai bine cu pers sex masc, chiar daca lumea interpreteaza altfel. la fel ii place sa fie inconjurata de multe pers, ii plac petrecerile, stie sa faca atmosfera, fiind chiar sufletul petrecerilor, ceea ce a atras multe invidii. la fel si cu idealul masc: standarde f ridicate. cred ca abia acum si-a gasit jum dar timpul va decide. ii place mult sa-si decoreze casa cat mai frumos chiar daca nu dispune de multi bani, ii place sa fie cocheta, uneori chiar exagereaza - proverbul cu baba si cu tara care arde.

in leg cu indidia in cazul tau: de obicei daca te intelegi bine cu pers gen masc se poate interpreta altfel, mai ales daca esti frumoasa. celelalte fete, femei normal ca sunt invidioase daca nu sunt in centrul atentiei iar fata admirata mai este si inteligenta. de obicei noi femeile nu suntem invidioase pe alte femei frumoase dar mai putin destepte pt ca stim cum sunt considerate de barbati: doar niste obiecte de decor, usor de cucerit, cu care isi imbogatesc palmaresul. asa ca nu trebuie sa fii suparata.

o admir f mult pe pers in discutie, fiind considerata de multi de 3x femeie: gospodina acasa, muncea f mult si la serviciu, cu partea sentimentala mai prost, nu pt ca nu erau pretendenti ci din cauza standardelor ridicate, si pt ca gasea redepe cusur partenerului.

legat de instrainare, a plecat din tara de nevoie, dar fiind o pers pragmatica si-a pus mintea inaintea inimii, a strans din dinti ca sa se acomodeze. acum ii este bine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Nov 06, 2005 4:40 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
In general viata nu-ti da mai mult decat poti sa duci. La cat suntem noi oamenii de fragili, daca chiar ar vrea sa ne franga, destinul ar putea s-o faca in cateva zile. Ce nu ne omoara, ne face mai puternici. Iar persoanele care ne ranesc o fac doar pentru ca noi le permitem sa fie suficient de aproape de noi ca sa o faca. Eu cred ca atunci cand ne merge bine, viata ne mai trimite cate o problema pentru ca altfel «am adormi la volan» si n-am mai fi atenti la peisajul de pe margine.

Omul tot timpul zice ca vrea sa-si schimbe viata si, cand acest lucru se intampla, pune toata energia lui sa se opuna schimbarii. Eu sunt constant nemultumit de prietena cu care sunt si vreau sa ma despart. Dupa ce ii spun ca e gata, la o saptamana o sun distrus si vreau sa ma impac. Si dupa ce ne impacam iar ma gandesc sa ma despart. La fel, daca vrea ea sa ne despartim, dupa ce cu o luna inainte eu imi ziceam ca mor de plictiseala, iar sufar si sunt gata de orice sa o aduc inapoi.

Eu sunt Pesti, pe 6 martie, ca Michelangelo. (asemanarile se opresc aici :p) Nu imi e clar intotdeauna unde innoata pestisorii aia doi si, ca sa nu innebunesc gandindu-ma, incerc sa nu ma iau mereu in serios.

In urma cu cateva luni viata mea s-a schimbat atat de brutal incat pare ca s-a incarcat matricea inca o data. Destinul mi-a dat drept adversar pe cineva cu toane, complicat, incapatanat, scapat de sub control, imprevizibil si rau. Da, exact, este vorba despe mine. Spre neplacerea mea am constatat ca trebuie sa rezolv inca o data complexele de care scapasem din adolescenta (cum aratat, cat de inteligent sunt, cat de comunicativ). Cam 2 luni am fost la pamant si teama cea mare era ca depresia asta poate o sa dureze un an si nu ma vedeam facandu-i fata. A trebuit sa inteleg ca nu pot rezolva probleme exterioare pana nu sunt OK cu cele interioare: de exemplu, destinul nu o sa-mi dea niciodata o fata sa ma indragostesc de ea pana cand nu sunt pregatit psihic de asa ceva. (Si nu, nu merge negociat : pls, Doamne, macar o grasa, oricat de urata :p)

Acum sunt super OK, echilibrat perfect (se poate verifica si cu bolobocul), gata de lucruri extraordinare care ii bucura pe cei dragi si ii enerveaza pe dusmani.

P.S. Scuze ca am scris asa mult.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Nov 06, 2005 12:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
trecator wrote:
Eu sunt Pesti, pe 6 martie, ca Michelangelo. (asemanarile se opresc aici :p)


De curiozitate intreb, ce varsta ai?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Nov 06, 2005 10:33 pm 
User avatar

Joined: Tue Oct 18, 2005 3:57 pm
Posts: 36
Location: Timisoara
:lol: trecatorule, oare nu ti-e frica de dragoste?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 07, 2005 11:04 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
Problema este ca pe un barbat dragostea il cam prosteste. Asta se reflecta si asupra vietii profesionale si chiar nu e cazul acum, sunt in fata unor incercari greli.

Codru, primul semn de inteligenta este sa te indoiesti. Dupa aceea sa te temi de lucrurile pe care nu le intelegi. Totusi, pana sa ma sperie, ma plictiseste dragostea. Chiar nu ma vad (iar) dand telefoane, iesind pe nu stiu unde si chestii d-astea. Plus ca daca ma indragostesc starea mea de bine va depinde nu de mine, ci de altcineva. Adica situatia imi va scapa de sub control. Si abia ce m-am asezat si eu back on track.

Pentru moment mi-as dori o relatie asa, mai putin implinita, ceva bazat doar pe respect reciproc si sex.

PS. Coser, vezi pe privat.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 07, 2005 11:51 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
trecator wrote:
Codru, primul semn de inteligenta este sa te indoiesti. Dupa aceea sa te temi de lucrurile pe care nu le intelegi.


Aici te contrazic... primul semn de inteligenta este sa te intrebi "De ce este asa si nu altfel" si spun ca te contrazic pentru ca asta nu implica indoiala, desi UNEORI poate fi legata de asta...

Am citit cu mare atentie ceea ce ai scris si trebuie sa recunosc ca esti un om interesant... temperamentul tau pare a fi o combinatie interesanta de atitudine rebela, frustrare, probabil din teama de a nu pierde controlul sau teama de surprize, de situatii complicate, iar inteligenta pare a fi sarea si piperul... Ai o atitudine superioara in fata vietii, princiara, dar te exprimi comun, liber. Asta este una din calitatile semnului tau natal... o combinatie exploziva de naivitate si maturitate ce numai la Pesti poti gasi. Chiar esti un om interesant...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Nov 07, 2005 4:41 pm 

Joined: Sun Oct 09, 2005 12:35 am
Posts: 40
trecator wrote:
Quote:
Pentru moment mi-as dori o relatie asa, mai putin implinita, ceva bazat doar pe respect reciproc si sex."


cam greu de gasit. ori iti place fata si te indragostesti de ea ori iti este indiferenta si nu te mai atrage nici macar din pct de vedere sexual. stiu sigur ca si la barbati se intampla la fel - daca nu iti place o femeie n-o mai cauti decat din an in paste functie de necesitatile fizice .acum ani mi s-a intamplat si mie asa ceva. nu aveam prieten si nici nu doream o relatie cu incarcatura sentimentala (am zis ca nu mai vreau sa sufar deci fara love ) si am sfarsit prin a ma indragosti nebuneste de el. apoi am recunoscut ca aveam nevoie de asa ceva (chiar simti ca traiesti) dar imi era frica sa ma implic (o merge, n-o merge :?: )


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 7:19 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
4 coser : Stii cum spunea Aristotel, Think like wise men do, but speak as the common people do. Incerc sa ma exprim liber, simplu si cat mai clar indiferent cu cine vorbesc, fara complexe de superioritate sau inferioritate.

Si daca sunt frustrat - sau mai curant demanding - este pentru ca eu vreau totul si inca ceva in plus, nu sunt absolut niciodata multumit cu ce am.

Mi-e teama de situatii complicate pentru ca nu vreau sa fac rau nimanui si tot timpul incerc sa ajut. Asta pentru ca, la randul meu, am fost ajutat de atatea ori. Nimeni nu reuseste singur.

Si sunt naiv pentru ca fac mereu aceleasi si aceleasi greseli: nu pot sa nu pun suflet in toate relatiile pe care le am. Si ca sa fac asta trebuie sa las scutul jos si nu nu stiu cum se face, dar fix atunci se gaseste un curajos sa ma pocneasca.

PS. Pls nu ma mai lauda ca mi se suie la cap ! :oops:

4 yle : da, e greu de gasit pt ca, asa cum spui si tu, pana la ajungi la sentimente (ai vazut Intimacy ?). Totusi, am o colega care ma enerveaza - mi se pare frustrata si superficiala rau– si care evident nu ma inghite nici ea. As putea sa incerc ceva fara teama de consecinte.

In mod normal, orice barbat fara defecte fizice majore are 3-4 tipe la care poate apela oricand. O prietena de care te-ai despartit frumos se poate transforma relativ usor intr-o amanta daca sti cum sa vorbesti. :twisted: Asta in conditii normale. Din pacate insa, agenda mea telefonica contine cu totul 12 numere mari si late. Nu mai zic din ce motive... Trecutul e ca un cadavru, trebuie ingropat.

Trebuie sa o iau de la zero cu tot. Iata de ce cum cunosc pe cineva, fata sau baiat, vreau pe loc sa stabilesc o relatie. Si din aceeasi cauza- lipsa de contacte :p- chiar ma lupt sa aplic o selectie si sa nu mi se mai para chiar toate fetele pe care le cunosc ca fiind perfecte pentru mine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 8:05 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
trecator wrote:
PS. Pls nu ma mai lauda ca mi se suie la cap ! :oops:


Lauda trebuie privita ca o recunoastere a unor calitati nu ca un tribut adus importantei de sine...asta ar trebui cu atat mai mult sa te bucure pentru ca de la mine laude gratuite nu vei avea ocazia de vezi vreodata... :wink:

Imi place felul in care privesti viata, dar mai ales faptul ca trecutul trebuie abandonat... cred ca este cel mai greu lucru pe care il poate face cineva si daca poti sa faci asta, chiar si numai partial, ma inclin in fata ta cu respect...
Pentru ca educatia noastra este exclusiv materialista tecutul nostru devine un sac mult prea greu incarcat cu emotii negative, dureri, frustrari, insatisfatii pe care nu le putem rezolva pentru ca nu avem curajul sa le privim in fata. Ne purtam fie ca si cum nu ar exista fie le etalam ca niste trofee. In realitate trecutul este un cadavru si pana cand nu il vedem asa, nu putem fi impecabili in actiunile noastre...
Aceasta latura a personalitatii tale este demna de admiratie, dar nu ar trebuie sa te temi ca ti se urca la cap pentru ca la Pesti lucrurile par sa se rezolve de la sine - un umar se inalta de exaltare si bucurie, iar celalalt se prabuseste sub povara unei emotii complexe, superioara pe care doar ei o pot avea.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 11:17 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
Trebuia sa renunt la trecut, macar o parte, pentru ca nu mai aveam putere sa-l car in spate. Asa ca am abandonat niste sentimente, oameni si amintiri si mi-am continuat drumul. Am facut-o nu surazand ironic, ci cu disperarea celui care se duce la fund.

Ce ma obosea extraordinar era ca stiam exact ce se intampla cu mine: pe fondul incapacitatii mele de a accepta orice fel de esec, devenisem absolut paranoic in legatura cu o tipa cu care relatia era mai mult decat over. Si totusi nu ma puteam opri. Stiam ca nu foloseste la nimic sa o sun si o sunam. Iar si iar. Imi era evident ca nu duce nicaieri sa insist si insistam. Aceleasi intrebari, aceleasi raspunsuri. (A avut multa rabdare cu mine, mie daca-mi facea cineva asa ii inchideam scurt telefonul). Imi scapasem complet de sub control, parca eram posedat. Ma vedeam din afara corpului meu pe care nu il mai controlam cum fac tampenie dupa tampenie si nu puteam sa ma opresc.

OK, let's fight fire with fire. Exact ce ii spuneam ei, toate glumele noaste, alinturile, apropourile si felul nostru de a vorbi… le-am luat cu copy-paste si i le-am spus alteia cuvant cu cuvant. Nimeni nu e de neinlocuit, totul e doar in capul nostru. There is no spoon sau, mai clasic, o iubire e un proces de autosugestie, parca asa zicea Ghoerghidiu, nu? Dupa o saptamana eram OK. Sigur, acum trebuie sa vad ce fac cu a doua tipa pentru ca chiar nu vreau sa sufere.

Obstacolele exista doar pentru a fi depasite. Pace voua.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 12:28 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Unii ar spune ca jumatatile de masura sunt nocive, asa ca, daca este sa renunti la trecut, de ce sa nu o faci total? :wink: De teama? Pt ca mai ai ceva de aparat? Pt ca transformarea este in sine o moarte (sau invers)? Hmm, ideea este ca oricum trecutul nu te va lasa in pace chiar si cand vei lua decizia irevocabila de a te debarasa total de el...asta pt ca procesul energetic al acestei legaturi nu se incheie decat in timp si doar in condintiile unei intransigente constient asumate. Cu alte cuvinte sa nu-ti permiti devieri de la traseul ales, indiferent de circumstante. Fermitate!

Iubirea este un proces de autosugestie doar cand vorbim despre iubirea profana sau, mai exact, despre dragoste (eu cam asa fac diferenta). Dragostea trece prin atractie, este o betie limitata in timp, are foame, violenta, irationalitate, dar mai ales finalitate pt ca este conditionata de tot si mai ales de factorul timp. Iubirea transcede in schimb absolut tot ceea ce cunoastem si a vorbi despre ea mi se pare absurd...



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 12:35 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
P.S.Daca trecutul ar fi in totalitate ars, ai putea sa te gandesti la el si sa-l vorbesti fara probleme: ca despre un film pe care l-ai vazut...un film in care ai jucat candva, dar care acum si-a schimbat scenariul si mai ales actorul. Pana la un anumit nivel trecutul conteaza in masura in care te compune, dupa care nu mai conteaza nici macar atat deoarece ti-ai castigat libertatea pana si in raport cu aceasta conditionare.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 7:47 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
][quote trecator]
In mod normal, orice barbat fara defecte fizice majore are 3-4 tipe la care poate apela oricand. O prietena de care te-ai despartit frumos se poate transforma relativ usor intr-o amanta daca sti cum sa vorbesti[/quote] :lol: :lol: :lol:
Cu o propozitie esti un copil ..un macho ..si un filosof.

Sper ca nu ai mai mult de 21 de ani :wink:

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 8:14 pm 
User avatar

Joined: Tue Oct 18, 2005 3:57 pm
Posts: 36
Location: Timisoara
stii ce cred eu, trecatorule?(si te rog sa ma scuzi daca gresesc prea tare!) Cred ca nu ai cunoscut inca iubirea adevarata si pana acum doar te-ai amagit ! Cand iubesti profund, probabil te poti elibera ferice de persoana iubita si, de asemenea , ii poti lasa deplina libertate de a alege! Nu disperi si nu reprosezi, doar dobandesti putere... puterea iubirii absolute!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 08, 2005 11:00 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Trecatorul ofera o lectie practica de astrologie... am urmarit reactiile sale: uneori acid, concentrat ce spune putine lucruri in cuvinte putine sa intelegi din asta ca stie foarte bine ce spune, dar mai ales ca simte informatia, uneori trist apatic, dezamagit de tot ceea ce implica viata cotidiana si nemultumit de implicarea lui... alteori confuz isirand cuvinte care nu par sa aiba vreun inteles.
Asa sunt Pestii... acesta este semnul sau. Spre deosebire de semnele de foc sau de cele de aer unde aveam de-a face cu o exteriorizare in crescendo: se aprind repede, chiar cand simt si gandesc putin exteriorizeaza cam tot, spre deosebire de semnele de pamant care devin rigide in perceptiile lor luptand impotriva schimabrilor tocmai pentru ca sunt prea constienti ca au construit greu ceea ce au construit, semnele de apa au o cursivitate aparte, o unduire ce te poate bulversa. Este ca si cum te-ai uita la un val. Tot val este si varful care se arunca in aer pentu a trai o secunda de libertate, dar si milioanele de picaturi ce ii sustine efortul de a se desprinde pentru o clipa de mare.
Noua semnul pestilor ni se pare mult prea ciudat pentru ca este in toate si nu este in nimic. Nu as vrea sa facem din el un material didactic... si eu am considerat la inceput ca varsta poate fi cauza unor astfel de trairi contrare.

Experiment
Pentru ca studiem impreuna astrologia, iar astrologia nu inseamna numai definitii ale pozitilor planetare, ci inseamna si experimentare am putea sa incercam pentru putin timp sa ne transpunem in personajul care este trecatorul...sa simtim ce inseama sa fii atat de dezamagit de ceea ce ai dorit de la viata si sa doresti sa lasi trecutul in urma, sa iti doresti cu orice pret pe lume ceva si sa fii total in dorinta ta cu o cursivitate specifica semnelor de apa, unduitoare, curgatoare.
Daca nu putem sa ne raportam la ceea ce a transmis haide-ti sa ne amitim cand am fost cel mai tare jicniti in viata sau in ultima perioada, ce ne-a lezat cel mai tare, cine este persoana respectiva si cum am reactionat. Pastrati imaginea acelei persoane cateva minute in minte si apoi ganditi-va ca o aveti in fata. Ati putea sa va detasati de ea? Daca da atunci primiti recunostinta mea pentru adanca putere de trasformare a durerii in iertare.

Acest experiment va poate duce spre puterea de transformarea a dureri in iertare pe care unii pesti o fac. Nu stiu daca trecatorul o face, nici nu are importanta, dar cuvintele sale ne-a amitit de cat de important este ca macar 5 minute pe zi sa ierti ceea ce te doare cel mai tare - macar 5 minute in fecare zi... chiar daca dupa aceia o luam de la capat.

Prin asta nu vreau sa contrazic si nici sa laud. Vreau sa va spun ca am putea avea parte acum de o lectie practica de astrologie, daca am fi de acord sa neinfruntam bucuriile si durerile cele mai adanci.
Este minunat sa ierti, chiar si numai in gand... poate nici nu trebuie sa spui cuiva ca ai facut asta, ci doar tie. A ierta insemna a respecta viata, a te respecta pe tine si mai ales inseamna a-ti acorda dreptul la alte experiente.
Imi amintesc cu ani in urma mi s-a parut de-a dreptul hilar cand am fost invitat la o sedinta de iertare de sine. Da, pur si simplu mi s-a spus "Acum ma iert, ma iert pentru tot ceea ce am gresit fata de mine, pentru tot ceea ce am facut impotriva mea ca sprit si corp". Nu am fost in stare mult timp sa ma iert. Nu am inteles mult timp ce inseamna sa te ierti. Cu ce as fi putut eu sa ma jignesc? Explorand am inteles ca mintea isi oferea siesi argumente si ori de cate ori ma refeream la mine de fapt rememoram aceste argumente. Mi-a fost teama pentru ca asta este un fel de sinucidere, un fel de autoanihilare. Existau doar argumentele, eu nu mai eram. Asa am fost invitat la o noua sedinta - imprietenirea cu sine. Am fost invitat sa-mi strig numele. M-am aliniat in randul celor care nu-si iubeau numele si care se simteau straini de el. Strigandu-mi numele am simtit in timp ca as striga un prieten drag. Fara acest prieten drag eu nu as fi nimic. Da, se poate... si cand te gandesti ca totul pleaca de la iertare... si cad te gandesti cu cata inversunare ne tinem de argumentele cu care minta ne duce spre alungarea fiintei noastre... si cand te gandesti ce straini suntem de noi si cat de rece ne putem striga numele.

I-am multumit adanc celei care m-a ajutata ca atunci cand inchid ochii ca vad in interiorul meu un prieten,

Acest miraj este un miraj al Pestilor si nu poate fi explicat, iar daca vreodata frazele pestilor vi se par lipsite de sens se intampla pentru ca ascund in ele trairi concentrate, greu de stranspus in cuvinte.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 1:24 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
iertare... ai atins un subiect sensibil. la mine problema e inversa: ma pot ierta oricand pe mine, insa nu-i pot ierta pe ceilalti. chiar daca logic vorbind pricep ca toata lumea greseste intr-un fel sau altul, chiar daca sunt constienta ca si eu gresesc, grav adesori. desi apeland la bunul simt, greselile mele ar echilibra sa zicem greselile celuilalt, nu-l pot ierta pe celalalt atunci cand ma raneste. chiar daca si eu l-am ranit la randul meu. exercitiul pe care-l propui tu il practic de mult si intotdeauna ma intorc de unde am pornit. sa zicem ca-mi iese pentru 5 minute, uneori chiar un timp mai indelungat. dar in mod sigur va veni un moment in care voi simti aceeasi ura si aceeasi dorinta de razbunare. e foarte incomod uneori sa nu poti ierta oamenii pe care-i iubesti de fapt.


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 3:21 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Veronica, din ceea ce spui tu eu inteleg ca este vorba despre polarizare....adica nu ii poti ierta pe ceilalti pt ceea ce iti ierti tie si invers. Undeva se gaseste butonul pt declick, adica locul in care-ti dai seama ca ceea ce nu acceptam la noi insine nu le putem ierta altora. La mine, de exemplu, problema s-ar pune total pe dos fata de tine si de aceea stiu ca rezolvarea consta in echilibru. Oricum este clar ca, in momentul in care te accepti pe tine insuti, incepi sa-i accepti si pe ceilalti...atunci si abia atunci.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 8:25 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
4 Brigid Edris North: Eu nu incerc sa generalizez, vorbesc doar despre ce simt eu. Razboiul meu nu a fost cu tot trecutul, ci doar cu acele lucruri din el care nu ma lasau sa avansez. Iubirea asta profana uneori e foarte puternica (chiar daca de scurta durata) si te poate stoarce de energie si chef de viata pana ramai gol. In ce priveste cautarea iubirii absolute, eu nu astept sa ma gaseasca ea pe mine, ci sunt activ si o caut. De exemplu, vineri o sa merg la o petrecere si o sa incerc sa vad daca nu e si EA acolo. Daca nu, ma multumesc si cu o profana care vrea sex.
Parerea ta despre trecut imi suna a Fight club putin :)

4 Laura : Cred ca ai confundat sinceritatea mea cu lipsa de maturitate. Nu stiu daca varsta e o virtute, dar in multe culturi nu conteaza asa de mult ca in Romania.

4 Coser : Te dezamagesc, dar nu cred ca as face fata la testul propus de tine. Mi-e frica de el, mai bine ma comport mai ca strutzul. Stii ca o rana te doare chiar si atunci cand se vindeca. La mine a aproape inchisa. Nu vreau sa am absolut nici o legatura cu persoana respectiva (am gresit si eu cel putin cat ea) : nu o dusmanesc, nu-i doresc raul, pur si simplu nu vreau sa stiu absolut nimic despre ea.

4 Veronica : Ai incercat sa canalizezi energia aceea negativa spre ceva constructiv ?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 11:51 am 

Joined: Mon Jul 25, 2005 3:37 pm
Posts: 47
Location: Bucuresti
Buna,
La testul tau Coser am picat cu brio :oops: si momentan imi lipseste sa zicem intelepciunea de a spune ca imi pare rau, poate sa ma simt nitel vinovata ca in canoanele de conduita este prevazuta iertarea. Dar stiu ca daca cineva mi-a facut rau ma apuca furia si daca e sa-l vizualizez imi vine sa ii spun tot ce am de spus si sa ii arat cata rautate a avut in el.
Sincer nu prea asociez notiunea de iertare, adica sa stii ca cineva tia facut rau si totusi sa reusesti sa treci peste asta si sa il vezi cu ochi buni - aici nu ma refer la rautati marunte sau sicane - La mine cel mai apropiat pas de iertare a fost nepasarea ...adica persoana respectiva nu mai este atat de importanta, atentia fiindu-mi canalizata in alta directie.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 3:04 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
trecator wrote:
4 Brigid Edris North: Eu nu incerc sa generalizez, vorbesc doar despre ce simt eu. Razboiul meu nu a fost cu tot trecutul, ci doar cu acele lucruri din el care nu ma lasau sa avansez. Iubirea asta profana uneori e foarte puternica (chiar daca de scurta durata) si te poate stoarce de energie si chef de viata pana ramai gol. In ce priveste cautarea iubirii absolute, eu nu astept sa ma gaseasca ea pe mine, ci sunt activ si o caut. De exemplu, vineri o sa merg la o petrecere si o sa incerc sa vad daca nu e si EA acolo. Daca nu, ma multumesc si cu o profana care vrea sex.
Parerea ta despre trecut imi suna a Fight club putin :)


Trecatorule, de la primul cuvant pe care l-ai spus pe acest forum mi-ai trezit amintiri familiare in legatura cu un bun si vechi prieten (si el tot Pesti)...similitudinile sunt atat de surprinzatoare incat nu ma pot abtine sa nu te intreb: esti cumva din Brasov? Lumea nu e chiar asa de mare :wink: .

Iubirea profana se traduce mai intai prin foame, eu asa o inteleg...da, e gustoasa, cateodata savoarea ei poate ar fi preferabila unei iubiri absolute dar calme :D, totusi are marele defect ca este finita. Si atunci ce faci, cu ce ramai din focul care a fost? O iei mereu de la capat, aducand tribut dependentei de senzatii? Pana la urma nu suntem atat de diferiti pe cat ar parea, sa zicem ca te inteleg pe deplin dar acum privesc lumea de la un etaj mai sus 8) ...iti doresc sa o gasesti pe EA, insa si mai mult iti doresc sa ai atata forta incat sa poti face fata la o asemenea intalnire!!

Poate daca am sti ce inseamna o asemenea regasire, ne-am gandi ceva mai mult inainte de a porni cautarile. Despre acest subiect nu as prea vrea sa vorbesc mult pt ca fiecare trebuie sa-si traiasca propria experienta (daca ii este dat sa o aiba), insa as indemna la un moment de oprire in care sa privesti adanc in ochii Universului ca sa vezi ce poti intelege de acolo. Sa-ti spun ce vei afla intai: faptul ca acea iubire este infinita precum Infinitul insusi, si mai ales ca nu se opreste la nivelul personal pt ca celalalt te intregeste ca principiu si nu ca fiinta umana. Apoi afli ca nici nu este necesar sa fiti impreuna pt ca ceea ce este intre voi sa existe total, nu este necesar nici macar ca amandoi sa fiti in viata pt asta...nu mai este nevoie de nimic altceva, totul este Tot. Apoi afli ca ceea ce ai citit in carti, ca iubirea de celalalt inseamna sa fie mai presus de tine, ca fericirea lui este mai importanta decat propria fericire, etc, totul este adevarat. Si mai afli ca sentimentul dureros de familiaritate te aduce langa Univers, care priveste la tine. Mai tarziu insa trebuie sa afli ca Spiritul nu permite asemenea regasiri fara tragedii, ca asa ceva este imposibil, si ca trebuie sa faci o alegere: topirea in matricea initiala sau desprinderea din Unitate si continuarea drumului de unul singur, intru evolutie. Atunci cand se contopesc doua fiinte de aceeasi vibratie, evolutia nu mai este posibila, ci doar anihilarea reciproca: nu poti uni plus cu minus si sa obtii miscare....universul stagneaza si se anuleaza cand doua jumatati se regasesc. Si atunci poti sa alegi Miscarea, contopirea cu alt tip de energie, desprinderea din Tot. Gandeste-te la un tringhi: este compus din planul aflat intre doua puncte de baza si un alt punct, aflat deasupra acestora...acest al treilea punct este evolutia, el cuprinde esenta celor doua puncte de baza insa este ceva diferit de ele; practic apare directia verticala, activul.

Experienta personala poate fi conceptualizata si folosita in vederea trasarii unor tipare care reproduc arhetipuri; toti suntem la fel, tot ceea ce traim este la fel, nuantele nu semnifica decat ca Universul are imaginatie :wink: . Daca nu te regasesti in vorbele mele, nu-i nimic...aici se ajunge tot prin experienta personala. Ramane sa revelezi tu singur cum se reproduce Universul prin tine.



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: pentru trecator
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 3:43 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Quote:
trecator

Daca imi dai voie..,mai am citeva cuvinte pentru tine...

nu te acuz pentru inmaturitate..A fost doar o constatare..
Am 400 de Studenti (presupun de virsta ta..?) si stiu despre ce vorbesc.
Este virsta la care in special baietii isi ascund sensibilitatea prin exprimari superficiale..
Cu ascendentul meu in rac intotdeauna mi-au placut oamenii ca tine ..nonconformisti, rebeli, inteligenti si visatori...Eminescu a fost una dintre putinele literaturi pe care le-am citit in limba romana...si mi-a ramas ca o umbra pe suflet.
Omul sensibil are trairi mult mai intense..si aminteste de pasarea Phoenix "to rise like a phoenix"
Invata sa-ti accepti sensibilitatea...Nu numai un barbat, este prost cind este indragostit..
Eu cred ca este singura dreptate pe lumea asta este: Ca indifernt, femeie sau barbat, savant sau cioban..
Cind ne indragostim sintem toti la fel de "timpiti" :)
Sexul este o interactiune fizica si sufleteasca intre doua persoane la care absoarbe din engergie .
Nu este o chestie de consum.... De acia ti-am facut observatie :wink:
Ei ..eu nu vreau sa-ti dau lectii..
Cum zicea Confuzius: Exista mai multe modalitati de a invata..:
Cea mai nobila modalitate este prin gindire..
Cea mai simpla, prin copiere...
Eu am invatat ca prostul: PE PIELEA MEA!! :lol:
Degeaba cauti doar relaxarea....Iti ramine doar un gust amar...
Nu poti fugí ..soarta te va insoti...
Nimic nu este intimplator..Faci doar experienta de care ai nevoie..

Cele mai bune ginduri
Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 4:18 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
camelia wrote:
Buna,
La testul tau Coser am picat cu brio


Imi place sinceritatea... este o calitate care trebuie cultivata. Cu totii picam la un astfel de test tocmai pentru ca avem o viata complicata in timp de iertare, in primul rand simplifica, iar daca viata noastra nu e simplificata inseamna ca nu iertam. Daca am putea ierta am trai simplu, totali in actiunile noastra, curajosi si puternici. Nu sunt asa si tocmai de aceia o cuprinde nelinistea pe care o argumentam sub multiple feluri. Iertarea este cel mai greu lucruri pentru ca intreaga noasta societate, agresiva si orientata impotriva individului a devenit o arma impotriva iertarii; pornind de la refuzul total al iertarii si prezentarea iei ca o atitudinea ce indica inferioritate, in timp ce vulgaritaea, razbunarea si egoismul sunt semne ale succeslui.
Iertarea este un fel de punct de asamblare al emotiei.Iertand devii mobil si intelegi. Eu consider ca merita sa facem asta oricat de greu ne vine si oricat de superificial putem acum sa actionam in directia asta... in momentul in care ne dorim sa iertam se trezesc in noi mecanisme puternice. Nu vreau sa fac apologia iertarii ca nu sunt cea mai porivita persoana sa vorbeasca despre asta insa mai vreau sa va invit la un experiment - comparatia.
Noi oamenii avem nevoie de modele, unele dintre ele sunt admirate de foarte multi dintre noi altele blamate si respinse de societate. Alegerea unui model porneste de la atractie... fie din primul moment: infatisarea, tonul vocii, privirea etc etc. fie dupa un moment de reflexie. Atractia implica magnetism, iar magnetisul similitudine.
Sa avem curajul sa punem pe hartie cateva exemple si sa specificam in dreptul lor ce anume admiram. Daca dupa ce am terminat lista ne sitim bine recitind ceea ce am consemnat ca admiram la o anume persoana nu ne simtim jenati, superficiali, vulgari, excentrici, degradati admirand acel "ceva" la acea persoana inseamna ca admiratie ducespre o atitudine pozitiva, inseamna ca iubim ceea ce admiram la acei oameni. Daca in schimb sesizam o usoara aversiune fata de asta si consideram admirati motivata in multiple feluri ca fiind degradanta inseamna ca tendinta noastra este de a exercita un magnetism negativ asupra celorlalti si ca avem tendinta, cu sa fara vointa noastra, sa transformam dragaostea in ura, sa dispretuim ceea ce admiram, sa ne murdarim singuri boarea de puritate pe care sufletul nostru a mai pastrat-o sin, in felul acesta, atragem in jurul nostru oameni de aceiasi factura.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: pentru Gheorghita Coser
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 7:18 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:o
Ca de obicei un articol foarte frumos :!:
Multumesc ca ne imbogatesti sufletul :D

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 8:32 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
si daca nu am pentru ce sa imi para rau?
si daca trecutul a fost atat de bun si frumos incat nu trebuie uitat ci cultivat...inmultit si imbunatatit?
eu sunt o optimista convinsa si privesc totul intr-un frumos roz indiferent ca e trecut-care si in partile rele au dus la ceva mai bun- si viitorul.
nu pot sa spun ca am ce ierta..nu pot sa spun ca are de ce sa-mi para rau...nu pot sa spun ca vreau sa uit ceva.
o fi rau?
in ce priveste iertarea...nu tin minte jigniri, meschinarii si alte micimi..pur si simplu le uit..de aici si posibilitatea simpla de a nu purta ranchiuna..de a nu fi suparat pe altii..si de aici o scuza a tuturor celor care au gresit fata de mine voit sau nu.
de multe ori mi s-a reprosat ca's proasta din punctul asta de vedere...si totusi eu ma simt asa bine netinand cont de rautate..nu stiu daca e iertare...ignorare...un fel de carapace sau mai stiu eu ce...dar e foarte bine asa cum e.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 11:11 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
nu-l pot ierta pe celalalt atunci cand ma raneste. chiar daca si eu l-am ranit la randul meu.


veronica wrote:
in ce priveste iertarea...nu tin minte jigniri, meschinarii si alte micimi..pur si simplu le uit..de aici si posibilitatea simpla de a nu purta ranchiuna..de a nu fi suparat pe altii..si de aici o scuza a tuturor celor care au gresit fata de mine voit sau nu.


ups.. te contrazici putin...si asta bulverseaza... :?



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Nov 09, 2005 11:33 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
coser,

veronica si verronica sunt doi utilizatori diferiti :)

eu sunt veronica, cu un singur r.


veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 6:47 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
4 Brigid Edris North
Nu, nu sunt el.

Ai vazut Trois couleurs: Rouge? E despre iubirea asa cum o vezi tu : 2 personaje care nu pot fi impreuna pentru ca le despart 40 de ani si care, in lipsa jumatatii, au/au avut parteneri prost alesi. Daca tai 2 mere identice, jumatatile nu o sa se potriveasca de la un fruct la altul, explica Kieslowski despre film.


Tu esti un tip citit si stii ca tragedia presupune personaje care au sange albastru sau eroi. Oedip traieste o tragedie, noi astia de pe la Brasov sau bucuresti putem sa avem parte cel mult de niste drame. ;p

Ai iubit-o mult pe cea care te-a facut sa gandesti asa despre iubire ?

Ca sa nu fac un post lung, pun un link la niste versuri apropo de ce vorbim : http://www.seeklyrics.com/lyrics/Air/Ho ... -Feel.html

4 Laura
Am avut si eu studenti. Deci sunt bine crescut, nu un pustan. Ti s-a intamplat sa se indragosteasca un student de tine ? Mie da. Marea mea dezamagire: era fost una dintre cele mai slabe din clasa. Altfel dragutza. Se uita in ochii mei si eu vedeam ca e gol acolo. Spre distractia secretariatului ea venea in fusta scurta cu juma’ de ora inaintea cursului. M-am simtit frustrat : spune-mi cine se indragosteste de tine ca sa-ti spun cine esti. Lucram la un moment dat undeva si era o colega blonda mai vulgara. Si fete se plangeau : Nu mai vrem sa iesim cu ea pe strada ca ne claxoneaza autobuzele, gunoierii, camionagii. Ca sa placi alora trebuie sa arati intr-un fel anume. :p

Eu sunt mare consumator de poezie. Ma bucur ca iti place Eminescu… de ce nu incerci ceva mai recent (contemporanii imi scapa) : Dinescu, Nichita, Labis, Voiculescu (Ultimele sonete… sunt geniale) sau Sorescu.

Nu sunt convins ca sexul iti consuma bateriile. Eu mi le incarc inotand: sunt in apa si cam dupa 10-15 bazine nu mai simt oboseala si incep sa am momente de 5-10 secunde in care nu ma gandesc la nimic. Ies din bazin rupt de oboseala si limpede la cap.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 8:28 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
coser,

veronica si verronica sunt doi utilizatori diferiti :)

eu sunt veronica, cu un singur r.


veronica


:D :D :D Doamne, ce gafa monumentala... :D :D :D
Ai dreptate...

te rog sa ma ierti...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 11:01 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
trecator wrote:
4 Brigid Edris North
Nu, nu sunt el.

Ai vazut Trois couleurs: Rouge? E despre iubirea asa cum o vezi tu : 2 personaje care nu pot fi impreuna pentru ca le despart 40 de ani si care, in lipsa jumatatii, au/au avut parteneri prost alesi. Daca tai 2 mere identice, jumatatile nu o sa se potriveasca de la un fruct la altul, explica Kieslowski despre film.


Tu esti un tip citit si stii ca tragedia presupune personaje care au sange albastru sau eroi. Oedip traieste o tragedie, noi astia de pe la Brasov sau bucuresti putem sa avem parte cel mult de niste drame. ;p

Ai iubit-o mult pe cea care te-a facut sa gandesti asa despre iubire ?

Ca sa nu fac un post lung, pun un link la niste versuri apropo de ce vorbim : http://www.seeklyrics.com/lyrics/Air/Ho ... -Feel.html.


Trecatorule, Brigid e de genul feminin...si, nu stiu cum se face, dar inca nu am reusit sa iubesc o femeie, mea culpa :P . Si nu-s asa citita pe cat poate parea, ci doar ma folosesc cat pot de bine de putinele informatii pe care le am din carti si din experienta personala...arhetipuri se gasesc peste tot in jurul nostru.

Stii care este diferenta dintre viziunile noastre, a ta si a mea? Eu nu m-am referit nici o clipa la iubire din perspectiva sa-i zicem umana, desi lucrurile pe care le spun pleaca cumva si dintr-o experienta de acest tip. Sunt de acord ca filmul francez (fie el si regizat de un polonez :wink:) stie sa puna in lumina lucruri pe care nu multi au curajul sa le arate cu degetul, dar asta tot dintr-un punct de vedere aflat undeva prin apropierea pielii...chiar si cand se abstractizeaza. Totusi prefer sa privesc lumea dintr-o perspectiva spirituala/magica, iar acolo "eu" nu conteaza decat in masura in care reprezinta incarnarea unui principiu...reflectarea macro-cosmosului la scara micro. Tot din acel loc am aflat si de tragedie ca iminentza in cazul contopirii jumatatilor perfecte (la care s-a adaugat, din nou, experienta personala!)...nu sangele albastru e responsabil de asta, dar nu cred ca vreau sa te conving de nimic pt ca revelatiile ni le atingem singuri. Ai dreptul sa te indoiesti.

Hmm, te cred ca nu simti ca sexualitatea te-ar priva de energie, doar esti barbat :D ...hai sa-ti soptesc un secret: stiai ca femeile furnizeaza energie in cazul unui contact sexual si ca, practic, ele alimenteaza lumea (se pare ca si Universul este feminin)? Asa a reglat natura lucrurile. Exista si exceptii, evident, adica barbati care ofera si femei care iau energie, dar numai ca abateri de la schema generala. Si ar mai fi ceva interesant: pana si fanteziile sexuale priveaza de energie si fac o conexiune intre doua persoane, mai ales daca fantasmele pleaca de la o femeie...dar in fine, nu prea as vrea sa deviez discutia.

Am parcurs versurile din link-ul trimis, dar stii ce m-a "zgariat" la ele? Prea mult "I" si "my" ca sa fie vorba de Iubire :D . Parerea mea :wink: .



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 11:27 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
trecator wrote:
Lucram la un moment dat undeva si era o colega blonda mai vulgara. Si fete se plangeau : Nu mai vrem sa iesim cu ea pe strada ca ne claxoneaza autobuzele, gunoierii, camionagii. Ca sa placi alora trebuie sa arati intr-un fel anume. :p.


Hai sa-ti spun un secret: uneori poti sa ai surpriza sa fii claxonata si daca esti imbracata in cea mai banala combinatie jeans+ tricou (largi amandoua :lol: ) , nemachiata si cu parul prins, plecata pana la alimentara sa-ti cumperi paine. Sau daca-ti trece cumva prin cap sa faci jogging seara in parc, se gaseste un binevoitor sa te-ntrebe de sanatate :evil: ...dar in general este perfect adevarat, atragem ceea ce suntem. Daca vreodata voi constata ca sunt claxonata insistent de camionagii si soferi de autobuz, promit sa-mi pun niste intrebari in legatura cu mine :D .



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 1:05 pm 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
Mda, ce sa mai zic, la asta – ca esti o ea - chiar nu m-am gandit… si eu care era sa-ti zic pe privat ca poate bem o bere la un moment dat. Ma intreba o prietena deprimata: daca nu m-ai cunoaste si m-ai vedea care ar fi primul impuls pe care l-ai avea ? Si i-am zis ca s-o invit la bere. S-a suparat. Problema nu era ca e urata, chiar deloc, dar e atat de sigura pe ea incat pare baietoasa. Doar ea si inca o persoana de sex feminin au reusit sa-mi bage stomacul in gat cand conduceau. Si ea are un Tico la mana a doua.

Apropo de experinta personala. Desi de multe ori stim sau banuim diverse lucruri, nu ne astamparam pana nu le simtim pe propria piele si nu le vedem cu ochii nostri. «Dumnezeu a numit uscatul pământ, iar grămada de ape a numit-o mări. Dumnezeu a văzut că lucrul acesta era bun.” Desi stia de la inceput ca treaba pe care urma sa o faca era buna, trebuia s-o si vada facuta ca sa se convinga 100%. Asta e experienta personala.

La versurile alea scrie ca “I wish you could exist to live on my planet”. Adica era ea frumoasa ca umbra unei idei si intre ape numai ea era pamant, dar, ca si Kaizer Soze, nu prea exista. Daca vroia viata de la pamant, trebuia sa puna genunchiul in pietre si s-o roage pe Galatea sa o nasca. Oricum, pe Godot degeaba il asteptam ca nu vine. Cred ca s-a dus sa moara putin. Asta pentru ca nimic nu se compara cu experinta personala.

Ce ti-am zis de tragedie are legatura doar cu teoria literara, de cand orice matze fripte poate sa ajunga protagonist s-a terminat si cu tragedia. Te-ai gandit ca Sfinxul il lasa sa treaca pe Oedip chiar daca el raspunde gresit la intrebare? Pentru ca raspunsul la ghicitoare nu e omul, ci e Oedip: el o sa mearga pe seara in trei picioare (cand o sa fie orb prin gaza). Rolul « paznicului de granita » (traduc brutal din engleza) e sa verifice daca eroul e suficient de puternic ca sa intre in lumea extraordinara. In cazul lui Oedip, el era suficient de puternic cat sa-si duca crucea. Si Sfinxul l-a lasat sa treaca. Daca nu-l lasa il salva de destin. Asa insa… Lasciate ogni speranza o voi che entrate. Ce e interesant la «paznicul de granita» e ca eroul trebuie sa il invinga cu armele pe care le indica acesta. Adica, daca Sfinxul vrea raspuns la intrebare, eroul nu poate scoate sabia la el. Iar in Harap Alb cand imparatul se imbraca in urs si il ataca pe erou, el trebuie sa raspunda cu sabia. Nu merge sa-i spuna: Auzi, ce atata violenta, nu vrei s-o dam la pace cu o ghicitoare? :p Ai vazut cum seamana momentul cu fantana de la Creanga cu cel din razboiul Stelelor, cand Luke e in compactor? Si Badia nu citise Campbell :p

Cu claxonatul asa este, n-am avut parte. Asta e avantajul/ghinionul de a fi barbat. Nu s-a luat nimeni de mine nici cand alergam. Doar caini. Cand m-a muscat un caine bagabont portarul de la spitalul unde e antirabicul m-a intrebat tafnos: Unde mergeti asa, aveti trimitere ? Sigur, si i-am aratat blugii rupti.
Ca sa inteleg cum e cu claxonatul o sa incerc cu prima ocazie sa ma plimp pe langa Apaca sa vad daca ftl de acolo l-au uitat pe PM si o sa ma fluiere sau nu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 1:20 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Off, cum ma pricep sa stric momente pline de posibilitati: era cat pe ce sa ies la o bere daca nu ma deconspiram :lol: . E drept ca mai port si pantaloni, dar tot mai bine ma simt in rochie...iar masina nu am, se pune? :wink:

Intrebare: ai cumva treaba cu Literele? Ca prea le zici bine cu Oedip, Harap Alb, Creanga...

Cat despre Apaca...nu stiu, poate ma-nsel eu, dar fetele nu aveau treaba cu PR (R de la Roman, hehe) si le placea Kentul? 8)



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 2:22 pm 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
Am avut de ales intre invitatia la bere si versurile alea. Nu puteam sa le pun pe amandoua, intelege-ma si pe mine. Mai ales ca scrisesem inainte cum m-a ranit pe mine o fatuca si batea la ochi. Ai fi inteles, ca un barbat ce te credeam, ca imi arde de cine stie ce chestii dosnice.

Nu am terminat nici romana-x si nici limbi straine. As fi vrut, dar cand am vazut ce nivel se cerea la engleza pentru admite am zis : Da-ma dracu’, daca deja stiu asa bine ce ma mai invata smecherii aia la fuckultate? Acum nu mai am treaba cu literele pentru ca nu mai am rabdare sa citesc. Eram in liceu de mate-fizica si in loc de integrale (sherpishorul ala) eu rezolvam integrame. Imi amitesc de o ora de romana cu un coleg, olimpic la fizica, care avea nu stiu ce problema tehnica cu zborul Luceafarului. Intr-o asemenea atmosfera nu puteam decat sa stau cu nasul in carti fara poze si sa ma intorc acasa ca Verlaine, topit de bautura.

Am gresit initialele, corect, ai dreptate, era PR. Dar na ca ai zbarcit-o si tu pentru ca filatoarelor respective de trei zile incoace NU le mai placea nici Kentu’ si nici valuta, voiau doar PR. Apropo, nu-i asa ca te-ai prins ca am adus vorba de asta doar ca sa aflu cam ce varsta ai raportat la ’89 ? :twisted:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 2:39 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Era sa uit sa completez: nu te lasa indus in eroare (sau oroare :P ) de siguranta de sine pe care o afiseaza unele femei, cele mai multe din ele abordeaza o atare atitudine din teama de a nu parea vulnerabile. Un prieten are o imagine foarte plastica pt acest sindrom: costumul de urs din care, daca-i tragi fermoarul, iese un iepure mic si rahitic :twisted: . Ca o femeie sa se arate sensibila are nevoie de curaj, si la fel se intampla si in cazul barbatilor care plang: au nevoie de mult curaj sa faca asta.

trecator wrote:
Apropo, nu-i asa ca te-ai prins ca am adus vorba de asta doar ca sa aflu cam ce varsta ai raportat la ’89 ? :twisted:


Sa zicem doar ca m-am intrebat, asa....da' numai putin. Oricum nu are cum sa fie edificator rezultatul "testului", pe vremea aceea eram o copila precoce (in schimb m-am "aplatizat" pe traseu, hahaha) care casca gura la oamenii mari si baga la cap (prea) multe :mrgreen: . Asa ca marja de eroare e cam prea mare ca sa poti cuantifica precis numarul de ani, fie tu si absolvent de mate-fizica, na!...cred ca am inceput sa fac pe cocheta si oricum suntem de mult off topic :lol: .



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 3:33 pm 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
Acum 3 saptamani vorbeam cu un prieten care incerca sa ma linisteasca in legatura cu gaura mea amoroasa. Stiu prin ce treci, cand am aflat ca ea este cu altcineva m-am zvarcolit 2 luni, plangand de durere pe podea. Ma uitam ingrozit la podea, apoi la el. Asta ma asteapta si pe mine ? Garsoniera mea e mai mica decat sufrageria lui, ma gandeam ca trebuie sa-mi fac loc.

Doua luni zici, am intrebat. Da, doua luni. La un moment dat l-am sunat pe tata cu care nu m-am inteles niciodata si cand i-am auzit vocea am inceput sa plang. Stai putin, i-am spus si am pus telefonul jos, am nevoie de ambele maini libere ca sa plang. Dupa cateva minute am luat receptorul. Nu inchisese. Stai linistit, tata e aici, plangi cat vrei, nu ne grabim, avem toata noaptea la dispozitie.

Si cand nu plangeai ce faceai ? Exercitii fizice. Si nu puteai sa faci mai multe in loc sa plangi ? Cand am ajuns la 1000 de abdomene o data am facut o ruptura musculara asa ca s-a terminat si cu asta. Si cu ea nu incercai sa vorbesti ? Ba da, ii scriam emailuri si la ultimele, foarte negre, nu mi-a mai raspuns. Dupa aia m-am imbolnavit si nu m-am putut da jos din pat nici macar sa merg la doctor. Ma uitam la el si parca imi vedeam viitorul. Si cum s-a terminat ? Intr-o zi m-am trrezit si… eram bine.

« I read once that the ancient Egyptians had fifty words for sand & the Eskimos had a hundred words for snow. I wish I had a thousand words for love, but all that comes to mind is the way you move against me while you sleep & there are no words for that. »


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: pentru trecator
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 6:56 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
hello again,

Quote:
Ti s-a intamplat sa se indragosteasca un student de tine ?


:oops: Din pacate mult prea des..

Rezultat : Predau numai in halat..parul lung strins in coada spaniola si ochelari de sticla.
Ca "pendant "partenerii mei de viata au fost cu 12 pina in 20 de ani mai in virsta ca mine.


Quote:
Ma bucur ca iti place Eminescu… de ce nu incerci ceva mai recent (contemporanii imi scapa) : Dinescu, Nichita, Labis, Voiculescu (Ultimele sonete… sunt geniale) sau Sorescu.

Din pacate nu prea am acces la literatura romina findca nu traiesc in romania.
Sint un copil nascut dintr-o dragoste tragica intre o romanca (foarte frumoasa!!) si un neamt .
Romana din pacate ,am invat-o singura fara profesori.

Quote:
Nu sunt convins ca sexul iti consuma bateriile.


Sexul ca si sportul consuma energie fizica 8) sper...Dar nu la asta m-am referit.
Prin actul sexual se transmite energie si se preia ceva din karma celuilalt.

Pe tema asta as-i dori sa aflu si parerea lui Gheorghita :)

Cu bine Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 7:08 pm 
User avatar

Joined: Tue Oct 18, 2005 3:57 pm
Posts: 36
Location: Timisoara
Laura, incearca sa-ti procuri sonetele lui Voiculescu, sunt, intr-adevar, minunate- o abordare originala, dar la fel de profunda ca in sonetele lui Shakespeare. Eu am studiat mult-demult- Voiculescu, inclinatia lui catre religie ...atunci am incercat sa inteleg ce este isihasmul... :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 7:29 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Quote:

Multumesc codru :)
Am sa incerc sa le comand pe internet.

Cu bine

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Pentru Laura si Brigid Edris North
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 8:30 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Laura wrote:
Prin actul sexual se transmite energie si se preia ceva din karma celuilalt.

Pe tema asta as-i dori sa aflu si parerea lui Gheorghita :)

Cu bine Laura


Desi acest topic nu se incadreaza la categoria de discuti pe astrograme propuse imi place amploarea discutiilor si sunt incantat de varietatea ideilor exprimate... hm "neliniste" ii zice, cam multe nelinisti avem! :D :D

Laura,
legat de karma care se preia prin legatura sexuala este foate mult de vorbit. Intai pot spune ca exista un transfer in timpul actului sexual si nu doar unul de natura organica pe care toata lumea il stie, ci mai ales unul de natura energetica, informationala. Brigid spune ca in cele mai multe din cazuri femeia cedeaza energia si barbatul primeste insa as vrea sa o contrazic putin, mai exact as vrea sa completez informatia ei si sa insist pe ideea ca dominarea si controlul este diferit la femeie fata de barbat, de aceea nu trebuie comparat pe idea care e mai tare, ci care si cum foloseste metodele de care dispune.
Doare ni se pare ca femeia cedeaza si barbatul primeste pentru ca din punct vedere esoteric raportul dintre feminim si masculin implica raportul dintre infromatie si energie - infomatia care contine codul, lista de comenzi, finalitatea si energia care ofera substratul necesar desfasurari proceselor incluse in lista de comenzi a informatei. Tot din punct de vedere esoteric se spune ca barbatul si femeia in uniunea lor personifica (indiferent cat de vulgar pot percepe actul sexual in sine) constiinta si energia - constinta care este iminenta si energia care moduleaza esenta constiintei pe categorii, planuri si forme de vibratie.
Legatua dintre cele doua este extrem de puternica iar interdependenta evidenta. Constiinta fara energie devine "inaccesibilul" iar energia fara constiinta devina "shakta (energia necontrolata)". Acest raport de forte domina Creatia si este prezent si in fiinta noastra.
Pornind de la aceste principii am putea urmari ce se poate intampla atunci cand nu exista armonie - constiinta poate tulbura enegia impunandu-i acestei idealuri greu de atins, iar dominarea cosntiintei de catre energie poate duce la abundenta haotica de dorinte, actiune fara un rezultat concret.
Intr-un cuplu pe langa acest raport de forte polare avem de-a face si cu doua destine construite in timp prin incarnari atat de femeie cat si barbat. De aceia nu ar fi corect sa analzieaz karma doar din punctul de vedere al actualei ipostaze de barbat sau femeie. Reducand la informatie am putea spune ca barbatul are un ascendent asupra femeii pentru ca el lasa ceva in corpul femeii care, de multe ori, este obligata sa accepte, nu accepta de buna voie. In multe cazuri asta duce la conceptie in alte cazuri informatia eronata a barbatului poate duce la grave dezechilibre in corpul femeii.
Dar totul se face pe baza rezonantei, asadar o femeie puternica atunci cand are langa ea un element negativ, slabit de dependent de puterea ei de decizie, poate indica rezonata subtila malefica pe care femeie o determina prin felul ei de gandi. Informatia lui transferata in timpul actului sexual prin sperma, care nu este numai iformatie organica, ea este si subtila, actioneaza in corpul ei ca un catalizator. In felul acesta se poate explica de ce femeile se ataseaza mai tare de barbatul cu care se culca ...
Am intalnit femeii care constient de aceasta situatie si-au dezvoltat mare putere psihica si respingeau aceasta informatie si deveneau libere.
Tehnicile de inlantuire sexuala (imi pare rau, nu-mi convine termenul dar asa este adesea prezentat) au preluat din kabbala, tantra multe notiuni ezoterice ce duc la accentuarea acestei dependente. Cazul invers nu exista de aceea o femeie pentru a controla o astfel de situatie trebuie sa se foloseasca de alte metode sau parghii.
Deci povestile cu femei puternice care isi puneau petitorii la incercari serioase nu sunt chiar fantezii. Ele indica faptul ca se face o selectie nu atat fizica, ci mai ales una infromationala. O femeie sensibila, optimista, atenta la gandurile ei care nu se lasa in voia instinctelor se va simti intotdeauna atrasa de un barbat cald, inteligent ce isi construieste viata cu modestie si atentie. Orice zbucium interior al femeii se poate vedea in barbatii de care se simte atrasa.
Mi-a placut insa foarte mult ideea trecatorului ca iti poti da seama ce fel esti dupa ce fel de oameni atragi in jurul tau. Daca la multe alte probleme de viata putem fenta, la asta nu avem cum...suntem ceea ce atragem, spun facand o extrapolare a proverbului "Suntem ceea ce gandim"
Dar cu totii avem o parte negativa in noi care ne poate inlantui... in astrologie acea parte este indicata de Lilith. A combate tendintele ei, adica a te stradui sa fii altfel nu asa cum iti predispune ea, inseamna sa inlaturi din tine o informatie eronata pe care ai cultivat-o si care te cosuma. O astfel de informatie eronata poate, atunci cand Lilith este puternica pe tema, poate duce la autodistrugere.
Dar barbatii nu sunt in mod obligatoriu favorizati de aceasta situatie. Ei pot lasa in corpul si spiritul femeii informatii pe care nu sunt responsabili sa le ingrijeasca, iar responsabilitatile ce deriva din asta (denumita in genere responsabilitate de tata) nu este numai una organica, ea este si una sprituala, subtila - va trebuie sa suporte atentia acelei femei asa cum este ea negativa, vulgara, superficial, capricioasa, ceea ce, uneori, nu poate fi un lucru chiar asa usor.
Asadar lipsa de responsabilitate a barbatului il poate transforma din favorizat in defavorizat.
Mecanismul este complex, iar exceptiile abunda. Ceea ce se aplica in unanimitate este ca atunci cand se urmareste un avantaj prin implicarea sexului intr-o relatie atunci, prin interventia lui Lilith, avem de-a face cu o infomatie negativa ce ii afecteaza pe amandoi. Pentru a nu se ajunge aici sexul trebuie sa fie un proces al iubirii nu o conditie a prieteniei.


Brigid Edris North wrote:
ai cumva treaba cu Literele? Ca prea le zici bine cu Oedip, Harap Alb, Creanga...


Mie nu mi se pare ca are de-a face cu litere desi, asa cum ai constatat "le zice bine", cam alambicat dar bine... atentia lui distributiva, usurinta de a sintetiza si de a puncta fara sa aprofundeze, dar in acelasi timp sa atinga esenta fara a o declara implicit esenta si lasandu-te pentru o secunda in aer in cautarea legaturii pe care a facut-o, ma duce cu gandul la o profesie de jurist... are stofa pentru asta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 11:19 pm 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
4 coser: Jur ca nu-s jurist

4 Laura: www.poezie.ro

"If you hold on to the handle, she said, it's easier to maintain the illusion of control. But it's more fun if you just let the wind carry you."


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Nov 10, 2005 11:22 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
eu imi continui ideea..nu ma contraziceam...cine ma supara in momentul doi e scuzat si deranjul uitat


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 11, 2005 4:23 am 

Joined: Sun Nov 06, 2005 4:02 am
Posts: 23
Brigid, you've got mail. If you don't pls lemme know. Next time I put the message in a beer bottle. :P


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Nov 11, 2005 1:14 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Interesante informatiile tale, Gheorghita, si intr-adevar asa este: barbatul transmite femeii o informatie odata cu lichidul spermatic, acest lucru avand drept consecinta o inlantuire energetica intre cele doua personaje. Totusi metodele moderne de contraceptie fac posibil contactul fara schimb de fluide, iar legatura energetica se creaza in ciuda acestui fapt.

Spui ca "Intr-un cuplu pe langa acest raport de forte polare avem de-a face si cu doua destine construite in timp prin incarnari atat de femeie cat si barbat. De aceia nu ar fi corect sa analzieaz karma doar din punctul de vedere al actualei ipostaze de barbat sau femeie." De acord, dar cum se face atunci ca femeile au o mai mare capacitate de racordare la Spirit (sau spuneti-i cum doriti), ca dispun de o mai mare fluiditate a constiintei? Aceasta capacitate este indisolubil legata de faptul ca aceasta incarnare este una de femeie, deci independent de ceea ce respectiva a fost in existentele anterioare...este vorba despre un anumit tip de energie. Paranteza: daca-ti amintesti, Gheorghita, Arendasul din "Arta Visatului" putea sa fie barbat sau femeie, dar ca femeie avea o mai mare maleabilitate :wink: .

Revenind: faptul ca spiritul feminin sustine lumea nu are nimic de-a face nici cu dominarea, nici cu controlul. Daca femeile ar sti de ce capacitate dispun, nu ar mai lansa miscari sociale aberante ca feminismul (care a degenerat pana la a aparea situatii de genul: esti in metrou in America, ii oferi unei femei locul pe scaun si ea te pocneste in cap cu poseta: "cum indraznesti sa ma consideri mai slaba decat tine si sa crezi ca am nevoie de protectia ta?" :lol: ), si-ar intelege si si-ar accepta locul si mai mult ca sigur ar fi mai responsabile cu privire la legaturile energetice pe care si le creaza. Aici se ajunge, in final: cat de responsabili suntem in legatura cu ceea ce lasam sa intre in noi, cat de mult conteaza strict atractia sexuala in cazul alegerii partenerilor nostri si cat considerente legate de evolutie?

Trebuie sa intelegem ca satisfactia sexuala imediata ne poate lasa un gol energetic pe care poate nu vom mai avea niciodata forta de a-l umple la loc. Nu vorbesc nici macar din punct de vedere al selectiei naturale (cea in care doar masculul dominant se imperecheaza, deoarece el poate oferi siguranta cresterii si protectiei puilor), ci doar din punct de vedere energetic, care este un act de o foarte mare intimitate. Si mai trist este ca ne gandim doar la noi insine cand ne angajam intr-un act sexual, ca uitam ca purtam atat responsabilitatea a ceea ce aceptam in fiinta noastra dar mai ales pe aceea a ce-i oferim celuilalt. Este motivul pt care nu doar ca nu cred in sublimarea sexuala, dar chiar o gasesc a fi extrem de periculoasa: atata timp cat ne focalizam pe obtinerea a ceva in acest domeniu (fie el un scop nobil), nu facem decat sa ne intarim egoul...este ca si cand ne-am folosi intreaga intentie in obtinerea levitatiei, daca vreti (ca tot vorbeam de asta intr-un alt topic). Este vorba despre a actiona avand asteptari si proiectii. Singura cale de sublimare pe care o cunosc (nu doar sexuala) este aceea a auto-purificarii: iti utilizezi intentia pt a-ti curata si lumina fiinta, fara nici un fel de preferinte, te purifici in totalitate. Pot sa va garantez ca un astfel de demers va avea ca efect si purificarea sexualitatii si ca acest lucru va veni de la sine, va fi ceva firesc, natural, in conformitate cu legile universale :!:



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: pentru trecator
PostPosted: Fri Nov 11, 2005 1:16 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:wink: dreams not your live but live your dream

Laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: pentru gheorghita
PostPosted: Fri Nov 11, 2005 1:25 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
thanks for the valuable information.
you speak me from my heart :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 70 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group