It is currently Fri Mar 29, 2024 1:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 24 posts ] 
Author Message
 Post subject: Revolutie
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 5:06 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Am vazut multe revolutii solare pe acest forum dar nu am fost pana acum curios sa stiu ce imi rezerva mie o asemenea revolutie. A venit si momentul asta... :lol: . Nu ma intereseaza decat planul afectiv sau vreun eventual eveniment important (ceea ce nu prea cred sa fie). Am vazut pe harta tranzitelor ca Jupiter face sextil cu Venus iar prin septembrie NN va face conjunctie cu Mercur (guv VII). Ce ziceti, ma nimereste si pe mine Cupidon cu sageata lui anu' asta sau mai am de asteptat?
De ziua mea (n.04.03.1984,BV,h:02:00am) o sa fiu pe drum spre Bucuresti, dar la ora 02:00 o sa fiu in Brasov.Nu stiu daca conteaza detaliile astea dar eu le-am postat sa fie.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 5:47 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Tranzitul lui Jupiter in sextil cu Venus da amploare sentimentelor, vei dori sa ajuti pe toata lumea, simti nevoia sa te faci
placut. Aceasta perioada ar trebui sa fie plina de satisfactii iar generozitatea va fi maxima. Te vei distra, chiar ai putea reinnoda vechile iubiri care ar fi trebuit sa le uiti pentru totdeauna. Se va simti o imbunatatire a situatiei financiare, tot ce apare rau in timpul acestui tranzit este ceva pasager. Este indicat ca in timpul acestui tranzit sa-ti folosesti vointa, sa ai initiative, altfel tranzitul va fi numai in principiu favorabil. Acest tranzit este rareori suficient pentru a preschimba dovleacul in caleasca , dar aduce o ameliorare a comunicarii afective. Este de dorit ca in perioada acestui tranzit sa fii selectiv in alegerea unui partener.
In perioada tranzitelor lui Jupiter prin sextil sau chiar trigon nu trebuie asteptate succese spectaculoase, ele aduc doar o stare de mai bine, de optimism si inlesniri de care o sa profiti sau nu.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 6:45 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Si de NN in conj. cu Mercur poti sa-mi spui ceva?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: Revolutie
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 7:21 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Diogene,
anul 2007 este pentru tine, cu Saturn pe ascendent, un an dificil care, pe de o parte, este incarcat de nesiguranta, iar pe de alta este important pentru ca duce la construirea unei noi identitati.
Motivul pentru care m-am grabit sa-ti scriu este sa te rog sa amani anul acesta vacanta la mare sau in oricare loc unde exista o intindere de apa. Iminenta unui eveniment nefericit legat de apa in care viata ta sa fie pusa in pericol este foarte mare.
In primul rand ai ascendentul anual in casa VIII, Saturn retrograd pe ascendent, in tema anuala si tot in tema anuala o conjunctie Soare-Uranus cu NN in Pesti.
Pe de alta parte in tema natala casa VIII impreuna cu casa II intercepteaza axa Leu-Scorpion, adica exact ascendentul de anul acesta, cu Venus pe Varsator. In tema de anul acesta Venus troneaza impunatoare pe casa IX in Berbec, aducand prin Marte in Varsator iminenta producerii unui eveniment tragic printr-un act de bavura, de curaj, de aventura.
Tu nu iti pierzi capul in astfel de aventuri, dar trebuie sa stii ca anul acesta exista o astfel de predispozitie. Cu Saturn pe ascendent linistea prevesteste intotdeauna furtuna si ca anul acesta, mai mult ca niciodata, trebuie sa fii cumpatat.
Veniturile vor fi mici si neasteptate. Iti vei cheltui bani pentru a te ingriji de sanatate, pentru ca oricum vitalitatea ta va fi la cote scazute.
Este, insa, un an in care ai vointa, in care te simti inteligent si recunoscut, puternic si abil in a argumenta. Te simti sigur pe tine si de aceea avertismentul este important pentru ca valul acesta de curaj iti poate intuneca nativa perceptie senzitiva. Experientele sunt puternice si inedite, intalnirile aparent intamplatoare si superficiale, dar importante pentru anii care vin.
Vointa va fi un act de putere. Vei avea impresia ca poti face mai multe decat deobicei si chiar vei face, dar aceasta putere sporita nu este nicicum si o sporire a libertatii, ci o alta incercare a anului.
Femeile au anul acesta un rol de sprijin. Cu Venus in Berbec si Luna in Fecioara, ar putea exista posibilitatea sa legi o relatie, dar ea va fi scurta sau platonica. Luna iti aduce insa in permanenta o prezenta feminina in jurul tau. Unde te duci in momente importante apare o femeie care detine solutia... ceea ce este, ma gandesc eu, un lucru bun.
Nu as vrea sa insist sa nu devin de-a dreptul patetic, dar te rog ia in serios acest avertisment si fii cu atentia treaza.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Feb 24, 2007 8:27 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Conform numerologiei anul 2007 pentru tine este anul 6 dintr-un nou ciclu de 9 ani , este un an bun pentru casatorie dar in acelasi timp este si anul care aduce divortul. Acest an este sub vibratia 0 , este un an periculos care aduce diverse cumpene; de obicei in anii marcati de 0 oamenii nimeresc intr-un cerc inchis al vietii din care nu se pot smulge timp de un an. Chiar daca anul 6 este un an bun pentru casatorie, fiind sub vibratia 0 ,este cantraindicata casatoria sub aceasta vibratie . Este un an in care crezi ca faci multe dar de fapt stai pe loc, nu ai evolutie pe spirala.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 1:19 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
:shock: ...........WOW
Nu m-as fi asteptat la asa ceva... Si cat de dezinteresat eram de revolutia solara... De multe ori m-am gandit ce as face daca as fi astrolog si as observa ca persoana din fata mea are toate sansele sa paraseasca aceasta lume. Si iata-ma pe mine pus intr-o astfel de situatie... Incredibil...

E foarte adevarat ca ma simt increzator in propriile forte si putine ar fi situatiile in care as da inapoi. Nu mi-am planificat o vacanta la mare, ci o excursie de 2 zile la Budapesta in aceasta primavara, insa tot nu voi scapa de apa... Sunt obligat sa fac inot la scoala iar aceste cursuri vor incepe chiar peste doua saptamani... deci nu prea am incotro. Nu stiu prea bine sa inot si am o frica innascuta de apa. Era sa o mai patesc odata tot la un bazin de inot dar datorita vointei am scapat. Increzator cum sunt anul asta voi zice ca voi scapa si acum tot datorita vointei, dar mai ales prudentei pentru ca se pare ca nu intamplator am cerut aceasta revolutie.

Va multumesc amandurora pentru raspunsuri si va promit ca voi ajunge sa va intreb si de 2008... :wink: :lol:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 1:33 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Ahhh....As mai avea o intrebare: revolutia solara se face pe intervalul 4martie2007-4martie2008 sau 1ian2007-1ian2008?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 1:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:D 4 martie 2007-4 martie 2008



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 7:46 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Binenteles ca m-am apucat sa imi fac si eu revolutia solara. Oricum m-as uita ca mata in calendar dar, vezi tu, sunt sclavul curiozitatii. Am cartea lui Dan Ciuperca si m-am uitat in ea si am vazut ca este nevoie de un tabel de interpolari. De unde gasesc un astfel de tabel?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 8:29 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Doamne, dar nu esti in epoca de piatra... tu nu ai nici un soft de facut astrograme?
Daca nu-ti face direct revolutia solara vezi pentru aceiasi pozitia a Soarelui de la nastere ridici tema pentru anul in curs... si cu astrolog poti... cred ca si pe astro.com iti ridica revolutia. Nu are rost sa te chinui cu creionul si compasul...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 8:54 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Programul pe care il am nu face direct revolutia solara si mi-am facut revolutia exact cum zici tu insa nu stiu de unde a aparut ora 15:51:45 in rev facuta de tine. Mi-am facut revolutia pentru ora 02:00 pentru ca atunci m-am nascut si mi-a iesit alt ascendent... Din cauza asta m-am gandit ca imi lipseste ceva.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 9:04 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, nu are cum sa-ti dea alta ora. Am verificat din nou. Nu era exclus ca eu sa fi facut o greseala, din graba, dar de data asta revolutia solara postata de mine mai sus este corecta.
Undeva la tine este o greseala.
Deci vezi care este pozitia exacta a Soarelui la nastere si mergi din aproape in aproape pana cade obtii din nou, pentru anul in curs, aceasta pozitie. Nu este greu!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 9:11 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Diogene wrote:
... Mi-am facut revolutia pentru ora 02:00 pentru ca atunci m-am nascut si mi-a iesit alt ascendent...


Rev solara nu o faci pt ora la care te-ai nascut, ea fiind o harta a cerului trasata in momentul in care soarele ocupa pozitia pe care a avut-o la nastere( acelasi grad, minute si secunde).



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 9:18 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Gata!!! M-am prins :D :D :D


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 9:35 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Si inca ceva... :oops: Pentru interpretare ma uit la pozitia planetelor in revolutie sau la pozitia planetelor din revolutie in harta natala?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 9:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
In primul rand se analizeaza asc si MC anuale in casele natale si viceversa si apoi analizezi planetele anuale in casele anuale. Pentru aspectele care indica avenimente importante te poti uita la pozitia planetelor respective din tema natala in ce case anuale vin.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 10:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Pentru interpretare, nu poti izola tema revolutiei solare de tema natala.
Desi ne ispiteste rau de tot interpretarea revolutiei solare, eu am retinut ceea ce spune Armand Constantinescu in Tratatul sau de astrologie, vol I: " Interpretarea horoscopului anual este intotdeauna un tur de forta astrologica; nu cunosc ceva mai dificil. Succesul interpretarii va depinde intotdeauna de ravna si de experienta astrologului. Trebuie lucrat enorm de mult pentru a dobandi o vedere sigura si rapida in interpretarea rev solare".

............

Am dat drumul mesajului ceva mai tarziu decat l-am scris si nu am vazut ca - ti raspunsese Gheroghita. Scuze!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 25, 2007 10:30 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
De interpretari nu o sa ma apuc acum pentru ca o sa-mi prind urechile chiar daca, din elanul incepatorului, mi-am facut revolutiile pana prin 2010... Am vrut sa vad cum arata :mrgreen: . Tot la voi o sa apelez pana voi prinde putina experianta si pana voi avea timp sa ma apuc serios de invatat astrologie.

Va multumesc pentru ajutor !!!


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 17, 2007 1:11 am 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Iata-ma din nou pe acest topic :roll:
Revin pentru ca am primit o veste care m-a pus serios pe ganduri... Institutia la care invat mi-a pregatit o mare surpriza... nicaieri altundeva decat la mare, adica acolo unde nu ar fi trebuit sa ajung... Se pare ca atunci cand ai folosit cuvantul "iminenta" nu te-ai hazardat deloc. Tot gandindu-ma asupra acestei "intamplari" mi-am adus aminte de ceva. Acum 1 an si ceva am fost la un astrolog a carui competenta ai recunoscut-o chiar tu intr-un topic, mai demult, deci de incredere. Am vrut o analiza karmica. Iata ce mi-a zis acesta la un moment dat(citez din memorie): "intr-o alta viata au suferit mai multi oameni din cauza ta pentru ca tu te-ai temut sa ii ajuti. Ca sa intelegi mai bine, imagineaza-ti ca ai fost un mare preot dar ai refuzat sa primesti niste oameni care fugeau de boala, de vreo epidemie, cautau un adapost in biserica iar tu nu ai oferit acest adapost pentru ca te temeai sa nu te imbolnavesti si tu, chiar daca aveai protectie divina, iar oamenii respectivi au murit pentru ca tie ti-a fost frica. Si in vata asta ai parte de protectie divina (probabil Jupiter in casa I) si va trebui sa iti repari greseala. A fost un test pe care atunci l-ai picat......" Iar acum stau si ma intreb scarpinandu-ma in cap ... oare n-o fi si asta vreun test :?: Prea sunt toate aranjate...

Dilema mea este ca am inteles foarte bine mesajul tau si indemnul tau la prudenta dar nu cumva as ajunge intr-o situatie asemanatoare cu cea de altadata???


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 31, 2007 2:00 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Deci trebuie sa ma duc sa ma spovedesc si sa ma impartasesc... OK Am s-o fac si pe asta ... :) Nu ma crezi ca o sa cer si rev pe 2008... Mai vedem noi :lol: :lol: :lol:


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Apr 04, 2007 10:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
:)
Eu nu pot mai mult decat sa-ti prezint niste situatii, sa te atentionez. Eu nu am anticipat ca exact asta ti se va intampla, ci ti-am prezentat o situatia, directii spre care pasii tai se pot indrepta. Sufletul tau a ales, pentru ca asa spune tema, incercarea cea mai grea. Ce vei face tu? Hm, am convingerea ca iti vei demonstra ca puterea pe care o detii nu este o risipa a universului.
Mult succes!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Apr 05, 2007 10:51 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Quote:
Sufletul tau a ales, pentru ca asa spune tema, incercarea cea mai grea.

Uneori as vrea sa scot sufletul asta din mine, sa-i arat obrazul si sa-i zic " Ce mi-ai facut, nenorocitule?" Dar tot eu sunt convins ca e mai bine asa. Sufletu' asta...

P.S. Desi sunt si eu constient de acest lucru, nu stiu de ce tot mai am nevoie de confirmari...

Multumesc pentru incurajari si sa ai un Paste fericit!!! :D


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Apr 06, 2007 11:38 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu vreau sa sune ca un sfat, pentru ca nu este, ci ca o simpla parere.
Este important ca, in viata, sa ne confruntam cu opozitii. Nu poti trai numai cu feed bach pozitiv si nici nu este bine pentru ca feed back-ul negativ ne determina sa faci exact ceea ce in mod obinuit nu faci, adica sa te autodepasesti intr-un sector deficitar sau nevralgic al vietii tale. Prin urmare stresul si teama insuccesului, lipsurile si deficientele, agresiunile etc etc etc pot deveni mijloace de evolutie. Noi traim intr-o lume agresiva careia nu trebuie sa-i raspundem cu agresivitate, dar trebuie sa-i acceptam rolul si menirea pe care o are. Probabil ca in alta parte a Universului evolutia are loc prin alte mijloace, dar la noi cam asa stau lucrurile.
Sa fugi de probleme este la fel de gresit ca atunci cand ti le doresti... Tu, ca om, nu trebuie decat sa fii atent, pentru ca ele vin in ritmul impus de destinul tau, vibratia generala a Universului etc etc. si in niciun caz de dorintele de moment, de conditionarile impuse de mersul societatii la un moment dat.
Este absolut normal sa ai nevoie de confirmari... si le vei avea tocmai pentru ca o parte din energia ta este indreptata spre asta, iar cand nu vei mai avea nevoie de confirmari, ele nu vor mai veni pentru tine, ci pentru cei din viata carora faci parte si pentru care prezenta ta, cu tot ceea ce implica ea, este o confirmare. Daca poti sa inlocuiesti curiozitatea de a urmari un fenomen sau proces (nevoia de confirmare) cu altceva, o vei inlocui si asta se va intampla exact atunci cand va fi nevoie.
Tu nu trebuie decat sa fi atent le ceea ce se intampla cu viata ta pentru ca, devenindu-ti prieten, iesi din cadrul agresiv pe care il preiei in microcosmosul tau interior, prin raportare la societate, si atunci vei "vedea"!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Feb 25, 2008 5:06 pm 
User avatar

Joined: Fri Aug 25, 2006 12:07 pm
Posts: 90
Am observat ca acest topic a aparut si pe pagina de web a lui Gheorghita asa ca ma simt oarecum dator cu un raspuns... Cred ca cel mai important este aspectul mortii asa ca am sa povestesc doar despre el.

Am citit multe despre spiritualitate si mai ales despre viata de apoi, suficient de multe incat sa-mi fac o parere pozitiva despre moarte, sa o privesc ca pe o trecere intr-o alta forma de existenta, intr-o alta dimensiune ... fara nicio teama, cu alte cuvinte. Avertizarea aceasta a venit intr-un moment in care ma gandeam ca oamenii se tem degeaba de moarte, ca frica in general ar trebui sa fie un sentiment strain oamenilor. Cred in continuare acest lucru dar anul care a trecut mi-a demonstrat ca nici eu nu ies din categoria celor care se tem. Stateam cateodata si ma gandeam ca parca ar fi prea devreme... Parca nu am facut suficiente lucruri, nu am realizat mai nimic in vata asta... Acelasi sentiment l-am avut cu cativa ani in urma, culmea, intr-un bazin de inot cand chiar era sa ma inec. Stiu ca pare SF dar chiar asa s-a intamplat. Nu am fost niciodata printre cei mai destoinici inotatori, iar atunci am facut imprudenta sa ma iau la intrecere cu altii care stiau si m-am trezit ca nu mai aveam forta sa misc picioarele in mijlocul unui bazin olimpic. Doar disperarea m-a salvat... Ce vreau sa zic este ca in acele momente de disperare in care practic ma luptam pentru viata mea mi-am vazut tot firul vietii in cateva secunde si m-a cuprins acelasi sentiment de regret. Parca era prea devreme, parca mai aveam cate ceva de facut... Abia atunci am inteles ca doar cei care traiesc la un pas de moarte cunosc adevarata valoare a vietii, cum zicea James Clavell in Shogun, parca...
In revolutia care e pe cale sa se termine nu am avut parte de asemenea patanii desi m-am balacit foarte mult dar am remarcat teama aceasta de sfarsit. Ma intreb daca as fi avut acest sentiment daca nu stiam interpretarea revolutiei solare...


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 24 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group