It is currently Thu Mar 28, 2024 5:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 22 posts ] 
Author Message
 Post subject: Astrograma
PostPosted: Wed Aug 01, 2007 5:43 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Image
Shot at 2007-08-01
M'ar interesa o interpretare a aspectelor karmice din astrograma mea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 01, 2007 7:53 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Au fost planete retrograde in acel moment? S-ar putea depista,dar cred ca ar fi mai simplu sa le mentionezi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 01, 2007 9:38 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Planetele retrograde in acel moment erau: N.Nord, Uranus si Pluton.
Pana acum am reusit sa inteleg cat de cat NN. Conjunctia pe care NN o face cu Uranus m-ar putea ajuta sa depasesc unele tipare comportamentale acumulate in vietile anterioare insa nu stiu cum sa profit de acest avantaj. Pozitia lui Saturn cred ca este foarte importanta pentru interpretarea karmica...
Astrograma am facut-o pe astrotheme.fr

Positions des planètes
Soleil 13°01' Gémeaux
Lune 17°14' Lion
Mercure 25°02' Taureau
Vénus 9°01' Gémeaux
Mars 10°14' Lion
Jupiter 16°15' Taureau
Saturne 29°49' Cancer
Uranus (R) 3°37' Scorpion
Neptune 12°35' Sagittaire
Pluton (R) 8°59' Balance
Chiron 0°14' Taureau
Cérès 10°32' Cancer
Pallas 25°25' Taureau
Junon 10°05' Vierge
Vesta 3°56' Gémeaux
Noeud Nord (R) 11°05' Scorpion
Lilith 24°01' Bélier
Fortune 4°23' Sagittaire
AS 0°10' Balance
MC 0°12' Cancer

Planètes en maisons
Soleil Maison 9
Lune Maison 11
Mercure Maison 9
Vénus Maison 9
Mars Maison 11
Jupiter Maison 8
Saturne Maison 10
Uranus Maison 2
Neptune Maison 3
Pluton Maison 1
Chiron Maison 8
Cérès Maison 10
Pallas Maison 9
Junon Maison 12
Vesta Maison 9
Noeud Nord Maison 2
Lilith Maison 8
Fortune Maison 3

Positions des maisons
Maison 1 0°10' Balance
Maison 2 25°01' Balance
Maison 3 25°17' Scorpion
Maison 4 0°12' Capricorne
Maison 5 5°06' Verseau
Maison 6 5°21' Poissons
Maison 7 0°10' Bélier
Maison 8 25°01' Bélier
Maison 9 25°17' Taureau
Maison 10 0°12' Cancer
Maison 11 5°06' Lion
Maison 12 5°21' Vierge

Liste des aspects
Soleil Conjonction Vénus Orbe +4°00'
Lune Conjonction Mars Orbe +7°00'
Mercure Conjonction Jupiter Orbe +8°46'
Pluton Conjonction AS Orbe +8°49'
Mars Conjonction Saturne Orbe +10°24
Soleil Opposition Neptune Orbe -0°25'
Vénus Opposition Neptune Orbe -3°34'
Lune Carré Jupiter Orbe +0°58'
Saturne Carré Uranus Orbe +3°47'
Mars Carré Jupiter Orbe -6°01'
Mars Carré Uranus Orbe -6°36'
Lune Carré Mercure Orbe -7°47'
Vénus Trigone Pluton Orbe -0°01'
Mars Trigone Neptune Orbe +2°21'
Uranus Trigone MC Orbe +3°25'
Soleil Trigone Pluton Orbe -4°01'
Lune Trigone Neptune Orbe -4°38'
Mercure Trigone AS Orbe +5°08'
Saturne Sextile AS Orbe +0°20'
Vénus Sextile Mars Orbe +1°13'
Mars Sextile Pluton Orbe -1°14'
Soleil Sextile Mars Orbe -2°47'
Neptune Sextile Pluton Orbe +3°35'
Soleil Sextile Lune Orbe +4°13'
Mercure Sextile Saturne Orbe +4°47'
Jupiter SemiCarré MC Orbe -1°02'
Mercure SesquiCarré Pluton Orbe -1°02'
Jupiter SesquiCarré AS Orbe -1°05'
Saturne SesquiCarré Neptune Orbe -2°14'
Neptune Quintile AS Orbe +0°25'
Vénus BiQuintile Uranus Orbe +0°36'
Saturne SemiSextile MC Orbe -0°22'


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 03, 2007 9:24 am 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Datele mele sunt : 3 iunie 1976 ora 13 45 loc Oradea...oricum ele sunt evidente pe astrograma


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 03, 2007 9:32 am 
sophia13 wrote:
Datele mele sunt : 3 iunie 1976 ora 13 45 loc Oradea...oricum ele sunt evidente pe astrograma



nu-ti ajung aceste raspunsuri?

http://www.astroforum.ro/index.php?showtopic=2831
http://www.astroforum.ro/index.php?show ... l=sophia13


sau vrei sa verifici din doua surse daca se spune aceasi informatie..rade ciob de oala sparta mai sofia...ahahaha

si tu esti mai tanara ca mine..pune mana si citeste carti de astrologie..nu mai intreba tu;ce e ala kiron,in ce am nu stiu ce asteroid.."documenteste-te" mai intai si intreaba ce nu stii

mergi la e-astrologie la astro.com si iei de acolo informatii


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 9:30 am 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Saturn in Rac in casa a X a cum poate fi interpretat?...este in conjunctie cu Marte si in careu cu Uranus.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 11:14 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
sophia,
10 grade si 25 min este un orb cam mare pentru o conjunctie! (referitor la aspectul dintre saturn si marte in tema ta)



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 11:23 am 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Asta inseamna ca nu are nici o influenta?...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 11:27 am 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
sau sa consider ca in afara de careul cu Uranus...Saturnul meu este slab aspectat?...zic asta pt ca celelalte influente pe care le primeste sunt sextile (cu Mercur si AS).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 11:44 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
sophia13 wrote:
Asta inseamna ca nu are nici o influenta?...


Spuneam ca orbul de peste 10 grade este prea mare pt conjunctie. Dar asta nu inseamna ca Saturn nu are influenta in tema ta, adica asupra ta.
Saturn -ul tau in rac este in exil, iar Uranus ii trimite acea cuadratura dintr-o zodie in care este exaltat, deci iti inchipui cam cum este aspectat saturn.......



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 11:58 am 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Incerc sa-mi imaginez,sa inteleg (este si motivul pentru care pun prea multe intrebari, unele puerile pentru cei care stiu deja)....trebuie sa inteleg ca sa pot invata.


"Saturn -ul tau in rac este in exil, iar Uranus ii trimite acea cuadratura dintr-o zodie in care este exaltat, deci iti inchipui cam cum este aspectat saturn......."
Acest aspect imi limiteaza libertatea?....primesc o lectie in ceea ce priveste liberul arbitru?...fiind in rac este vorba de libertatea in cadrul casatoriei?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 8:48 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Pentru a intelege mai bine aspectul de careu pleci pur si simplu de la definitia lui . Careul intre doua planete arata o problema personala , o provocare pe care trebuie sa o accepti in vederea rezolvarii ei si de care doar tu esti responsabila. Cuadratura este in general mai problematica deoarece implica planete in elemente care nu se inteleg si este in general nevoie de un efort mult mai mare pentru a intelege mesajul acestor energii divergente. Saturn in rac in casa X are un mesaj iar Uranus in Scorpion in casa II vrea altceva , iar tu apari aici ca un dirijor al celor celor doua tipuri diferite de energii pe care , printr-un efort sustinut trebuie sa reusesti sa le conduci.
Saturn in Rac fiind in exil provoaca blocaje, regresii, defazaj comportamental, cu alte cuvinte activitatea planetei este destul de mult tulburata iar consecinta, este cresterea considerabila a ,, calitatilor,, negative. Vei fi tot timpul indecisa in activitatile tale, neincrederea in fortele proprii te va conduce la o stare permanenta de melancolie. Ai o dorinta excesiva de securitate si te vei folosi tot timpul de solutiile de aparare bazate pe ambitie, tenacitate. In casa X ,chiar daca sunt accentuate o parte din trasaturile pozitive saturniene , nu se poate spune ca este una din cele mai fericite pozitii . Aici Saturn accentueza ambitia puterii , pasiunea carierei , poate ajuta in promovarea profesionala , chiar un post de responsabilitate dar poate duce si la cadere , si acest lucru se datoreaza faptului ca Saturn nu se multumeste cu o ridicare rapida in rang, mesajul lui este legat de timp, da-i timp timpului.

Uranus in Scorpion este in exaltare iar principala calitate accentuata de aceasta pozitie este imensa forta creatoare. Originala, esti vesnic in transformare, de fapt pot spune ca tot timpul vrei ceva nou, bine aici ma refer la nou si in acelasi timp original, dar in general vei plati pentru aceasta originalitate a ta. Apare aici lipsa de masura in iubire , de fapt dragostea devine ceva foarte important pentru tine. Daca tinem seama ca Uranus este retrograd, pot spune ca ai un spirit justitiar innascut, vrei ca tu sa fii cea care judeca totul, care pedepseste orice fel de greseala . De fapt ai tendinta de a depasi de multe ori ceea ce este in atributiile tale, iar mesajul lui Uranus aici este acela de a lasa oamenii in pace si de a-ti folosi calitatile in mod constructiv. Uranus in casa II arata abilitatea ta destul de mare de a face bani din orice dar si de a nu te bucura de ei . Mesajul este cred destul de usor de inteles, este necesar sa inveti valoarea banilor , dar mai ales sa-i obtii intr-un mod cat mai corect.
Acum sa vedem ce ne spune careul intre Saturn si Uranus, iar aspectul il judecam in functie de Uranus, el este cel puternic, iar Saturn este in exil. Acest aspect genereaza dificultati in cariera ta , accidente financiare.Fire capricioasa, cu gusturi care ies din limitele comune , vei trai tot timpul experiente care-ti vor modifica cursul vietii. Vei suferi rasturnari bruste ale soartei datorita vesnicei agitatii, impulsivitatii si chiar agresivitatii.
Aici este necesar sa reallizezi un echilibru intre tendinta ta vesnica de schimbare uraniana si maturitatea , durabilitatea saturniana.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 06, 2007 10:15 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Impresionant...cata claritate in raspunsul tau. Iti multumesc ADRIA, m'ai ajutat foarte mult spunandu-mi toate astea (uitasem cat de importanta este definirea termenilor atunci cand vrei sa inveti ceva intr-un domeniu nou); m-ai vazut exact asa cum sunt si cum putini ma vad, nici chiar eu nu sunt capabila sa ma "radiografiez "uneori atat de bine.
De anul trecut cochetez cu astrologia, de cand am cartea "Astrologia in noua era". Sunt multe lucruri pe care nu le inteleg deocamdata dar cu ajutorul celor de aici de pe forum sper sa gasesc raspunsurile care sa ma faca sa avansez.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 07, 2007 12:26 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Image


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 07, 2007 12:46 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Multumesc ADRIA....gata am invatat sa fac si eu astrograme pe astro.com...inainte le faceam pe astrotheme.fr...cred ca era vorba de obisnuinta. Cum stiu daca o planeta este in exaltare, in cadere...in exil?

La mine Juno este in casa a XII a si nu face nici un aspect (sau nu vad eu bine)...ce inseamna asta?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 07, 2007 2:04 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
sophia13 wrote:
De anul trecut cochetez cu astrologia, de cand am cartea "Astrologia in noua era".


Poti gasi in cartea asta un tabel din care afli cand o planeta este in domiciliu, exil, etc..................



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 07, 2007 2:19 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Merci Mag :oops: ....culmea este ca aveam cartea deschisa exact la tabelul cu pricina :D ... asa avem tendinta sa cautam departe si sa nu vedem ce este chiar sub ochii nostri....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 08, 2007 2:09 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Juno este in casa a XII a (Fecioara) si nu face nici un aspect (sau nu vad eu bine)...ce inseamna asta?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 08, 2007 5:40 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Asta inseamna ca pe tine te implineste mai mult o relatie secreta, complicata care sa-ti rascoleasca latura sentimentala si sa se opreasca aici. In lipsa unui aspect, Junon va vrea sa-l faca pe individ sa inteleaga ca singuratatea este mult mai sigura pentru a-ti pastra integritatea sau ca eventualele relatii, determinate de alte planete sau aspecte, sa fie de domeniul casei si zodiei in care se afla ea. Prin urmare, Junon tie iti confera relatiile secrete care sa se piarda in detalii infantile, incarcate de teama de a schimba un statut, o regula, o norma, dar care sa fie imbatabile atunci cand se pune problema unor complicatii venite din diversitate.
Sub infatisarea omului care simplifica totul tie de fapt iti este teama de singuratate, dar cu toate acestea o preferi.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 08, 2007 6:32 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
:o :shock:

Adevar graiesti...ceea ce ai spus se potriveste ca o manusa si ma ajuta sa MA inteleg mai bine.
Multumesc Gheorgita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 12, 2007 5:16 pm 

Joined: Tue Jul 31, 2007 12:29 pm
Posts: 26
Location: Craiova
Ce inseamna Neptun retrograd in Sagetator, casa a III a, in conjunctie cu Fortuna si in opozitie cu Soarele si cu Venus?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Aug 12, 2007 8:08 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Conjunctia dintre Soare si Venus, ambele fiind in gemeni , deci intr-un semn dual se manifesta la fel, odata esti norocoasa , alta data ghinionista, sansa vine de la Soare iar nesansa vine de la venus, si tot timpul esti marcata de aceasta dualitate , iti poti manifestta cu usurinta calitatile si inclinatiile artistice, dar in domeniul dragostei nu te descurci prea bine.
Cand Neptun face opozitie cu Soarele si Venus, iar opozitia dintre planete reprezinta o provocare in domeniul relatiilor tale personale, deci intre tine si partener sau intre tine si un grup de persoane , atunci pot spune cu usurinta ca problemele apar in incapacitatea ta de a distinge ce anume iti apartine tie si ce anume apartine celorlalti.
Ai un talent aparte de a te auto-amagi, te sprijini foarte mult pe parerile celor din jur pentru a-ti forma o opinie in legatura cu tine, poti fi destul de usor manipulata, chiar pacalita, si asta tocmai vanitatii tale. Esti sensibila si plina de compasiune, ai idealuri inalte, spirituale , estetice. Ai tendinta de a-ti subestima capacitatile.
In dragoste , visezi la acea iubire ideala , perfecta care sigur nu exista aici, in lumea noasta materiala si materialista, iar amagirea asta te va face sa ai un comportament evaziv fata de un partener, cu alte cuvinte nu prea poti sa te atasezi de cineva, nimeni nu are calitatile sau comportamentul pe care il visezi tu. Nu pot spune ca nu esti sensibila, ca nu esti iubitoare , dar iubirea ta nu se poate limita doar la o singura persoana.Ai o inima iubitoare si plina de compasiune si din aceasta cauza poti fi manipulata de altii, poti intra intr-o relatie fara a-ti pune prea multe intrebari si asta se datoreaza faptului ca tu tot timpul doresti sa crezi numai bine despre celalalt. Atentie , deci.
Poti intra in relatii cu persoane care nu au intentii prea bune, si astfel devii vulnerabila atat emotional cat si fizic.
Pentru a avea o relatie solida este chiar necesar ca gasesti pe cineva care sa corespunda idealului tau, sa aduca acea fascinatie de care ai nevoie asa de mult.

Despre aspectele lui Fortuna chiar nu am citit nimic, si nu am gasit nici intr-o carte informatii...............


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 22 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group