It is currently Thu Mar 28, 2024 11:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Kaddish
PostPosted: Sat Nov 10, 2007 4:16 pm 

Joined: Sat Nov 10, 2007 8:14 am
Posts: 4
http://www.youtube.com/watch?v=GG0ic19pL2o



Why do I cry at night?
Why do I feel so bad?
Something holds me tight
It's something in the air.

I have a prayer, a prayer,
A prayer from my heart
Night after night after daylight,
Memories of home...

Ba ha yakhon uv ya mekhon - kaddish
Al yisrael tal mi de hone - kaddish
Al na homo al shezovo - kaddish
Al rafuho uge'ulo - kaddish
Al saliho wa chaporo - kaddish
Al hasolo al hasolo - kaddish
Al nahomo - kaddish
Al rafuho - kaddish
Al saliho - kaddish
Wa chaporo al hasolo al hasolo - kaddish
Oh kaddish de rabanon
Oh kaddish da amiran
Bo'olamo divoro - kaddish
Huyit gadal weyit kadash - kaddish
Al nahomo al shezovo - kaddish
Al rafuho uge'ulo - kaddish
Ba hayekhon uv ya'mekhon - kaddish
Al yisrael tal mi dehon - kaddish
Al shalomo - kaddish
Min shamayo - kaddish
Ye helano - kaddish
Wa chaporo - kaddish
Al hasolo - kaddish


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Nov 13, 2007 5:43 am 

Joined: Sat Nov 10, 2007 8:14 am
Posts: 4
A fost o vreme in care, Im nin alu a fost pe primul loc in topul preferintelor mele. Am ascultat-o ore in sir, saptamani la rand, fara sa ma pot desprinde de atractia magica a sunetelor ei. A fost insa detronata ceva mai tarziu de Salome:

http://www.youtube.com/watch?v=E1vC6h-W5Mc

Piesa inspirata de mitul biblic, imbogatit fiind si de imaginatia oamenilor, scena banchetului lui Irod devenind scena unde se joaca tentatia sacrilegiului, frica dorintei, ideea feminitatii si chiar mizele artei.

In Evanghelia lui Marcu gasim urmatoarea povestire:

“Căci Irod, trimiţând, l-a prins pe Ioan şi l-a legat, în temniţă, din pricina Irodiadei, femeia lui Filip, fratele său, pe care o luase de soţie. Căci Ioan îi zicea lui Irod: ’Nu ţi-e îngăduit să ţii pe femeia fratelui tău’. Iar Irodiada îl ura şi voia să-l omoare dar nu putea. Căci Irod se temea de Ioan, ştiindu-l bărbat drept sfânt şi-l ocrotea. Şi ascultându-l, când Irod, de ziua sa de naştere, a făcut ospăţ dregătorilor lui şi căpeteniilor oştirii şi fruntaşilor din Galilea. Şi fiica Irodiadei, intrând şi jucând, a plăcut lui Irod şi celor ce şedeau cu el la masă. Iar regele a zis fetei: ‘Cere de la mine orice vei voi şi îţi voi da’. Şi s-a jurat ei: ‘Orice vei cere de la mine îţi voi da până la jumătate din regatul meu’. Şi ea ieşind, a zis mamei sale: ‘Ce să cer?’ Iar Irodiada I-a zis: ‘Capul lui Ioan Botezătorul’.
Şi intrând îndată, cu grabă, la rege, I-a cerut zicând: ‘Vreau să-mi dai îndată, pe tipsie, capul lui Ioan Botezatorul’. Şi regele s-a mâhnit adânc, dar pentru jurământ şi pentru cei ce şedeau cu el la masă, n-a voit s-o întristeze. Şi trimiţând regele un paznic, a poruncit a-i aduce capul. Şi acela, mergând, I-a tăiat capul în temniţă, l-a adus pe tipsie şi l-a dat fetei, iar fata l-a dat mamei sale.”


Istoria Salomeei, cuprinsa in Noul Testament, l-a inspirat si pe scriitorul englez Oscar Wilde, care a transpus-o dramaturgic, exploatand si dezvoltand dimensiunea religioasa a personajului, amplificand forta de influentare a dansului şi o latura a senzualitatii. Salome este fiica lui Herodias, care i-a ucis sotul pentru a o marita cu Irod, stapanul Iudeei. Coplesit de dorinta pentru ea, Irod ii cere sa danseze pentru el seducatorul dans al celor sapte voaluri. Fata accepta, cu o conditie : ca dupa dans sa ii indeplineasca o singura dorinta. La final Salomeea ii cere in schimb eliberarea lui Jokanaan, Ioan Botezatorul, pentru care facuse o adevarata obsesie. Irod ordona ca Jokanaan sa fie executat, iar capul sau insangerat sa ii fie adus Salomeei pe un platou de argint. Cand aceasta saruta buzele reci, Irod, ingrozit, le ordona garzilor sa o ucida.

Dar si acesta piesa a fost detronata de Kaddish, pe care am ascultat-o pentru prima data dupa ce Ofra Haza a trecut in lumea celor drepti.

Kaddish este o rugaciune evreiasca facuta de rudele celui mort pentru ca sufletul sau sa-si gaseasca linistea. Kaddish-ul trebuie spus timp de unsprezece luni pentru salvarea si curatarea de pacate a celui mort. Adica atata timp cat sufletul ii pluteste intre cer si pamînt, in cautarea odihnei. Fiul il spune pentru tata, pentru ca aceasta e relatia puternica in lumea traditionala. Invocandu-l pe tata (o invocatie indirecta, pentru ca mortul nu e pomenit nici macar o singura data pe parcursul rugaciunii ), ajungi sa stai de vorba cu tine insati.

Slavit si sfintit
Fie-i maritul nume
In lumea pe care el a creat-o,
dupa voia lui,
Si vina imparatia lui
In viata noastra si in zilele noastre
Si in vietile intregii case a lui Israil,
Repede si de indata
spuneti cu totii amin !
Amin !
Fie-i maritul nume binecuvantat
Mereu si in vecii vecilor !
Binecuvantat
Si laudat
Si glorificat
Si marit
Si onorat
Si inaltat
Si laudat
Fie numele celui sfant
Peste toate binecuvantarile
Si imnurile si laudele si consolarile
Rostite in lume,
Si spuneti cu totii amin !
Fie ca o mare pace din cer .
Si viata ! .
Sa se pogoare asupra noastra si asupra neamului Israil,
Si spuneti cu totii amin !
Fie ca acela care savarseste pacea in cerurile lui inalte
Sa o savarseasca si in noi si in tot neamul israil,
Si spuneti cu totii amin !


De ce este Ofra Haza unica si inimitabila? Pentru legatura pe care o are cu spiritualitatea; pentru emotia divina pe care o transmite celorlalti. Kaddish este si va ramane in preferintele mele pe locul intai, pentru ca este rugaciunea pe care o fredonez in gand pentru sufletul ei.

http://www.youtube.com/watch?v=GG0ic19pL2o


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group