It is currently Thu Mar 28, 2024 9:07 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 21 posts ] 
Author Message
 Post subject: Din nou despre tema sufletului...
PostPosted: Wed May 09, 2007 9:43 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Din lipsa de timp, nu am reusit sa aprofundez acest concept ( :D se vede ca lucrez la banca, dupa limbajul de lemn...).
Poate reusesc sa inteleg cum se face o tema, incepand cu a mea..29 03 1967, Bucuresti, ora (trutinata) 8,53 am. Cine ma ajuta?
Multumesc mult :P


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue May 15, 2007 8:07 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Image

Nu stiu cat de aproape este de adevar (eu am ascendentul in Gemeni, am pus ascendentul la gradul lui Jupiter, ca planeta sacra a razei a doua).. dar ma uit pe astrograma si nu pricep prea mult :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri May 18, 2007 10:43 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Marta , am gasit pe un site un mod de interpretare a temei sufletului:

http://www.alanoken.com/docs/houses_of_natal_chart.htm

E clar ca sunt semnificatii diferite ale caselor, dar vezi poate te ajuta explicatiile de pe acel site. Oricum nici eu nu am inteles inca ce inseamna axa gemeni-sagetator interceptata pe tema sufletului, dar toate la timpul lor :roll:



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 19, 2007 9:43 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Multumesc frumos pentru ajutor, Liana.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 20, 2007 11:17 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, tema sufletului se interpreteaza altfel...
Una din dorintele mele este ca, atata cat mai am de trait, sa pot scrie despre astrologie karmica asa cum mi-e drag sufletului meu si despre tema sufletului la fel, indiferent ce cred altii despre aceasta metoda... Urmatorul material sper sa contina aceste informatii cu metoda si tehnici menite sa usureze interpretarea, sa duca la deductii peertinente si, prin asta, la concluzii realiste.
Da, Liana ti-a ridicat bine tema sufletului. Jupiter este raza temei care in exaltare pe semnul Racului aduce un element demn de luat in seama. In exaltare Jupiter aduce in primul rand recompense. El va face dreptate, prin promovare sociala, aprecieri si deschideri la care altii din jurul tau nu prea au acces. Cand el devine raza sufletului alaturi de aceste facilitati pe care ti le confera, el iti aduce si responsabilitati. El te face responsabila de alegerile tale si iti sanctioneaza orice greseala dupa masura pe care tu o impui celorlati. Ca raza a sufletului Jupiter aduce starea de oglinda; cu alte cuvinte ecoul faptelor tale este impus de modul in care tu alegi sa te porti cu ceilalti. Aceasta facilitate vine dintr-un merit personal, dintr-o karma buna pe care sufletul tau o poarta. Cu aceasta pozitie cel mai bine poti intelege dictonul "Daruind vei dobandi" pentru ca intensitatea actiunilor tale impune raspunsului modul in care acesta trebuie sa ajunga la tine.
Luna pe Scorpion si casa V, in conjunctie cu Neptun pe aceiasi casa isi aduce insa mari probleme de alegere. Cercetarea spirituala, calitatile morale ale fiintei umane sunt, prin aceasta pozitie, cercetate in mod gresit. Banul poate fi o masura, o motivatie sau un mod de apreciere la fel de tare cum poate fi un mod de a te pacali ca el evalueaza o calitate. Nu te ocolesc erorile de judecata si nici indoiala ca, oricat de bine ai percepe lumea si oricate de multe informatii ai avea, vei putea vreodata sa te ridici la nivelul modeleleor pe care ti le alegi. Aici am ajuns la punctul cel mai dureros al temei sufletului: nu vrei putea niciodata sa ajungi la modelul pe care ti-l alegi, pentru ca nu trebuie sa fii identica nimanui. Jupiter pe ascendent, in cazul nostru, raza sufleutlui, il indica pe vindecatorul de altadata. Prin urmare, acum, nu ai de ce sa-si supui sistemul de valori altor etaloane, atat timp el a fost testat anterior si a dat rezultate. Tu trebuie sa-ti dezvolti un punct de vedere propriu, sa-si pui la lucru Luna si Neptun din V, nu pentru a aprecia valorile celorlalti, ci pentru a ti le exprima pe ale tale. Nu intamplator NN este pe casa X si in conjunctie cu Venus in Taur, nu intamplator NS este in IV, aproape de Marte. Tu stii multe, detii informatii valoroase pe care trebuie sa le transferi, dupa o analiza personala, un filtru practic (Luna si Marte in Scorpion) pentru a le pune la dispozitie celorlalti.
Restul planetelor vin si se alinieaza acestui mesaj, acestei misiuni pe care o ai fata de tine. Urmatorul pas este sa spui ceea ce gandesti tu, nu ceea ce ai invata de la altii, pentru a-ti descoperi astfel potentialul. Asa te poti tu rafina, asa poti sa-ti aprofundezi valorile personale si doar asa te poti mobiliza sa te autodepasesti.
Asta iti spune tie tema sufletului...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 20, 2007 3:14 pm 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Uau, iti multumesc mult Gheorghita. Tot ceea ce mi-ai spus mi-ai dat mult de meditat...asa este, am momente in care nu stiu ce sa fac cu anumite informatii si nu o data am cautat un etalon la care sa ma raportez. Uneori mi s-a intamplat sa ma risipesc dand informatii cuiva care nu stie ce sa faca cu ele, inca mai bajbai, si de multe ori imi propun sa ma detasez de ceea ce este in jurul meu..Insa exista ceva care ma atrage in afara, imi simt sufletul foarte usor cand pot da un sfat bun.. Exact asa cum ai spus, cred mult in sintagma "daruind vei dobandi". Dar dincolo de toate astea, stiu ca mai am de invatat multe.

Iiti multumesc mult pentru interpretare.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: tema sufletului
PostPosted: Mon May 21, 2007 9:48 am 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
o zi buna va doresc :)

trebuie sa recunosc ca nu reusesc sa inteleg acesta metoda care mi se pare foarte interesanta. eu cred ca inainte de incarnare, sufletul isi propune un tel. cind ne abatem de pe calea, suportam consecinte.
interpretarea mi se pare mult mai grea decit oricare :oops:

va rog foarte frumos sa ma ajutati sa interpretez tema mea:

laura 24.03.1966 ora: 10.38 am / viseu de sus


multumesc

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: tema sufletului
PostPosted: Mon May 21, 2007 1:22 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, tema sufletului tau se incadreaza cu succes in categoria exceptiilor.
Am reusit sa-ti identific raza sufletului. Iata tema...

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 21, 2007 5:46 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:) merci gheorghita..,

daca inteleg bine tot jupiter este raza temei (in gemeni -casa 10)


pluto si uranus pe ascendent :roll:


puteti sa ma ajutati si cu interpretarea? :oops:

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 24, 2007 11:38 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita,
Urmand pasii indicati de tine in articolul despre tema sufletului, am avut curiozitatea sa ridic si eu aceasta tema. Deoarece guvernatorul esoteric al ascendentului natal este Gaia, opusa ca pozitie soarelui natal, am ajuns , din aproape in aproape, la raza sufletului 5, cu Venus planeta sacra. Sper sa fi facut corect rationamentul! Asta este imaginea obtinuta:
Image
Te rog, este bine ceea ce am facut?
Merci frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu May 24, 2007 12:28 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Constat ca si in tema sufletului apare axa interceptata I-VII, numai ca acum este interceptata axa pesti-fecioara, cu pluto si NN...



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: laura : tema sufletului
PostPosted: Mon May 28, 2007 2:29 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:oops: am vazut ca am zis o prostie...
raza sufletului este uranus..in fecioara. uranus in fecioara nu se simte prea bine..
defapt ce inseamna conjunctia uranus / pluto pe ascendent in tema sufletului.
nu am gasit nimic in nici un manual si nici pe net..

va rog frumos

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: pluto conjunct uranus in fecioara pe ascendent
PostPosted: Wed Nov 28, 2007 6:57 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Quote:
Da, tema sufletului tau se incadreaza cu succes in categoria exceptiilor.


:) scuze ca revin cu o intrebare la o tema veche..dar tare ma preocupa.
am facut terapie de regresie mai mult pentru a afla ceva despre zbuciumul meu interior.

una din propozitile mele sub hipnoza: Trebuie sa-i dau lumii ca femeie inapoi..ce i-am luat ca barbat. si imi curgeau tot timpul lacrimile..si aveam un sentiment puternic- de parere de rau..

as-i dori sa stiu daca se vede asta si in tema sufletului?

multumesc din suflet

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 06, 2008 3:45 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mag wrote:
Constat ca si in tema sufletului apare axa interceptata I-VII, numai ca acum este interceptata axa pesti-fecioara, cu pluto si NN...


Image

Da, raza sufletului este 5, iar Venus este planeta sacra si ai axa Fecioara-Pesti interceptata.
Valorile lui Venus ca planeta sacra a razei 5 sunt dificil de integrat in aceasta lume, la fel de greu cum sunt de integrat valorilor planetei Neptun, ca planeta sacra a razei 6.
In primul rand mentalul inferior (specific razei 5) nu este inferior, asa cum spune denumire, ci el patroneaza functiile senzoriale in care se reflecta valorile acestei lumi si care da rost si importanta muncii fizice, integrarii in societate, misiunii sociale. Pentru ca ne nastem cu un scop, mentalul inferior trebuie sa reflecte mentalul superior, adica expresia sinelui. Venus, in acest context, capata valente superioare, de oglinda, canal de lumina, releu, distribuitor de valori si etalon pentru tot ceea ce este aici, in aceasta lume. In astrologia initiatica, Venus este cea care aduce oamenilor stiinta cerului, tocmai de aceea a primit o asa repartizare.
In tema ta Venus anaretic in Varsator, cu Soarele si Mercur in casa XII iti intensifica emotiile si, atunci cand trebuie, le duce spre concret, iar uneori le agaseaza cu rost, importanta pe care le au ele in aceasta lume. De aici intelegem ca detii un spirit practic inedit, care iti vine din cultivarea spiritului, din ecoul gandurilor, din emotii sufletesti! Te atrag valorile perene, cele care sunt dincolo de aceasta lume, pentru ca ecoul cunoasterii tale se indreapta spre acest tip de valori, spre universal, global, unic, peren. Transpunerea acestora valori este pentru tine o grea misiune pentru ca ascendentul natal in casa X a temei sufletului te expune mai mult decat spune Soarele ca esti. Ti-e teama de intelegerea si cunoasterea ta pentru ca, Luna in Scorpion iti rascoleste permanente subconstinetul oferindu-ti, in procesul de cunoastere, intai modele tale de cunoastere si indoiala pentru ca la impactul cu "celalalt" (NNin VII) sa fii pregatita. Adica te antrenezi fiindu-ti frica de umbra ta pentru ca nu te mai teme de nimic!!! Daca in aparenta este semn de maturitate si elevare, acesta este mai mult semn de teama si repliere, de intoarcere la locul "caldutz" al casei XII, la tacerea si severitatea unei pesteri unde nu se schimba nimic peste noapte, dar care nu-ti ofera prea multe modelari a personalitatii.
Expunerea sociala a sufletului tau este semn de suferinta si, deopotriva, evolutie. Saturn din X aduce solutiile cele mai ample si cele mai dure si nu lasa fascinatia lui Jupiter in IX catre ineditul ideilor frumoase si exemplele personale sa te cuprinda prea mult. Fiecare pas il faci cu greutate pentru ca Luna - emotia, rapotarea la grup, anturaj, elementul care ofera feed back - te tine pe loc, te trage inapoi si iti transforma entuziasmul intr-un efort chinuitor si lent.
Ceea ce se ascunde in tema ta, desi foarte evident, este raportul foarte interesant dintre cuplurile planetare Soare-Luna si Venus-Marte. Soarele si Venus in Varsator, in semne masculine, iar Marte si Luna in Taur si respectiv Scorpion - semne feminine, creand un tandem puternic, menit sa echilibreze dorinta cu puterea, efortul cu senzatia. De partea cealalta avem un Soare si o Luna in case feminine, Venus si Marte in case masculine (Venus fiind pe ascednent este practic pe cuspida I, deci in casa I -casa masculina). Jocul apare din schimbul farte frumos intre “Cine sunt?” si “Ce sunt?”.
Planetele iti sunt dispuse in partea de sus si, deci, este o existenta in care sufletul tau trebuie sa iasa la lumina, sa nu se mai ascunda, sa-si ofere cunostintele si sa creasca prin raportare. Relatia dintre cele doua cupluri fiind benefica o face pe Venus anaretic (pe final de Varsator) sa-si vindece ranile prin cultivarea increderii si a raportarii la celalalt.
Poti renaste ca Pheonix si ii poti ajuta si pe ceilalti sa faca asta. Asta este puterea sufletului tau acum, in aceasta viata!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 06, 2008 6:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita,
Cu siguranta NU as fi fost in stare sa redau atat de bine niste idei atat de valabile, desi privesc propriul suflet!!

coser wrote:
Poti renaste ca Pheonix si ii poti ajuta si pe ceilalti sa faca asta. Asta este puterea sufletului tau acum, in aceasta viata!


Multumesc mult!!!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 09, 2008 2:42 am 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
ufff
nu stiu daca am inteles bine
am zis raza sufletului 4 si planeta sacra mercur..dar o fi asa?

30.11.1971, 15.12, Bucuresti


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 09, 2008 3:25 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Verronica,
ma incumet sa spun ca Da, este corect!
In cazul tau Ascendentul natal fiind in Taur , el corespunde unei singure raze a sufletului, Raza 4, iar planeta sacra este Mercur( asa cum ai zis si tu).
Acum poti obtine si tema sufletului, ca desen, ridicand o noua tema pt data si locul in care te-ai nascut, insa cu ascendentul la gradul 27, 45 sagetator ( gradul planetei sacre, Mercur.). Cam asa:

Image



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 09, 2008 10:51 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Da, Mercur ca planeta sacra, este o alegere corecta!
... pentru ca nu exista aplicatii care sa ridice tema sufletului si noi ne folosim de acest artificiu, schimband ora, trebuie sa tinem cont de un singur lucru: schimband ora, pentru a ridica tema sufletului, se schimba pozitia Lunii. In cazul acesta diferenta de 6 ore intre ora de nastere si cea pentru care s-a identificat ascendentul ca fiind in conjunctie perfecta cu planeta sacra, a adus Lunii o modificare de pozitie de 3 grade si 44 minute (de la 13 grade si 05 minute, la 9 grade si 21 de minute) suficient cat sa dispara inconjunctia cu Jupiter, pe care o gasim in tema natala, si sa apara trigon cu Venus, care nu exista in tema natala.
Este de inteles ca, nedispunand de aplicatii care sa ridice aceasta tema a sufletului, se pot face astfel de erori, dar corect este ca planetelor sa li se pastreze pozitia indiferent de artificiul de calcul, pentru ca aspectele din tema natala sa se regaseasca si in tema sufletului. Se modifica ascendentul impreuna cu casele si doar pozitiile lor in case vor fi altele.
Iata si tema!

Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 10, 2008 9:10 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 7:12 pm
Posts: 26
Multumesc.
Cumva se poate in ZET8 pune ascendentul pe orice planeta din tema folosind Custom Ascendent in setarile de la sistemul de case, doar ca face casele egale, la gradul planetei respactive. Deci tot la artificii cred ca se ajunge.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 11, 2008 5:59 am 
User avatar

Joined: Wed Dec 12, 2007 11:02 am
Posts: 235
Location: Bucuresti
mi-am facut si eu harta pentru tema sufletului, sunt varsator cu asc in sagetator, deci ma incadrez la raza 5, cu venus ca planeta sacra.in natala, e la 14'47 in varsator, asa ca am ridicat noua harta cu asc la acelasi grad cu venus. am un stellium pe casa 1, soare marte mercur plus venus, unul mai mic pe casa 8, pluto jupiter saturn si lilith, luna mi s-a mutat pe casa 6, uranus pe 9, si neptun pe 10. axa pesti fecioara e interceptata pe casele 1-7, nn e in 6,in conj cu desc. datele mele sunt 16 februarie 1981 3:45 am galati,ma poate ajuta cineva cu o interpretare? :)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Jun 22, 2008 3:12 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Gheorghita,
am calculat raza sufletului si planeta sacra pentru tema natala
12.02.1988,22:15, 24e22. 44n26. Le-am stabilit mai greu, pentru ca nu se incadreaza in regulile stabilite.
Te rog sa-mi spui daca este corect raza 3 si planeta sacra Saturn.

Merci frumos!



_________________
Mihaela A.G.(mag)
(http://argmihaela.blogspot.com)
"Există în noi ceva mai adânc decât noi înşine". (Sf. Augustin)
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 21 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group