It is currently Thu Mar 28, 2024 10:59 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cuplul nostru se zdruncina
PostPosted: Tue Sep 11, 2007 1:07 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Buna ziua.

Va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat, chiar si foarte scurt.

Relatia noastra a fost zdruncinata puternic de curand. Lui ii e teama sa-si asume responsabilitatea unei relatii-o recunoaste, desi spune ca sunt femeia ideala, pentru a se casatori; spune ca nu e facut pentru o relatie de cuplu (desi e Balanta cu ascendent Balanta! si s-a comportat cum numai in basme credeam ca exista cineva!)
Eu mi-am cladit toata existenta pe relatia asta, am simtit ca fuge pamantul de sub picioare cand se hotarase sa ne despartim.

Deocamdata a ramas cu mine. Totusi am nevoie de un sfat ca sa stiu cum sa abordez relatia de acum inainte.

El: 15 oct 1978, 6:40am, Zürich (Elvetia)
Eu: 28 ian 1977, 10:00am, Bucuresti

Va multumesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Sep 12, 2007 9:38 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Image
Image

Tu ai lectia de viata Nodul Nord in Balanta chiar in casa VII, casa parteneriatului. Sarcina karmica a vietii actuale este autosacrificiul in favoarea celuilalt, sa realizezi armonia si sa tii cont in tot ceea ce faci si de interesul celorlalti. In viata anterioara ai fost un om energic si ti-ai folosit vointa numai in scopuri personale, faceai totul pentru a avea realizari foarte mari fara a tine cont si de interesele celorlalti. Independenta si vointa te vor ajuta si in aceasta viata, dar este necesar sa creezi o legatura afectiva armonioasa , sa inveti sa imparti succesele cu ceilalti. Suporti destul de greu singuratatea iar datorita firii tale explozive si incapatanate poti ajunge la unele conflicte cu partenerul . In prima parte a vietii nu prea ai timp sa-i observi pe ceilalti , nu pot spune ca te cunosti nici prea bine pe tine deoarece acest lucru iti cere prea mult timp si rabdare Nechibzuinta te va pune in situatii periculoase si este necesar sa fii mai atenta inainte de a face ceva. Vei fi pusa in situatia de a recunoaste ca viata fara un partener este fara rost, iar in a doua parte a vietii vei avea mai multe sanse de a crea o legatura afectiva armonioasa si de a-ti elimina carentele din vietile anterioare . Vei intelege ca fara ajutorul celorlalti nu ajungi prea departe, este necesar sa-ti dezvolti capacitatea de adaptare, acomodare , sa daruiesti mai mult decat primesti , aceste lucruri aducand satisfactia unei vieti echilibrate. Lectia de viata fiind chiar in casa parteneriatului, este necesar sa renunti la egoism, sa inveti sa faci concesii, sa fii toleranta. Este necesar sa urmaresti in primul rand binele celorlalti si abia apoi pe al tau personal, toate beneficiile le vei obtine doar in asociere cu altii, iar dupa casatorie vei avea o ascensiune in plan material si social.
Pluto retrograd in balanta in casa VII arata ca de fapt iti manifesti vointa intr-un mod dualist, in functie de interesul de moment. Acest comportament al tau ti-a creat destule probleme in trecut, iar in prezent este necesar sa-ti perfectionezi conduita morala si sa nu mai faci nici un compromis. In viata trecuta ti-ai folosit vointa intr-un mod incorect si in relatia cu partenerul. acest lucru ducand la despartire. In prezent te vei reintalni tot cu partenerul pe care l-ai afectat si va trebui sa va achitati datoriile unul fata de celalalt. Este necesar ca in aceasta viata sa fii sincera si directa in relatia cu partenerul, sa-i spui in fata tot ceea ce vrei sa-i reprosezi, deoarece altfel poti avea din nou necazuri.
Sunt multe de spus, voi reveni.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Oct 11, 2007 1:54 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Multumesc din suflet, Adria si imi cer scuze ca raspund dupa atata timp. In ultimele 4 saptamani am fost plecata in interes de serviciu si nu am prea avut ocazia sa ma ocup de altceva - a fost o plecare neplanificata...

Ai multa dreptate in ce priveste lectia mea de viata; acum 4 ani viata mea a intrat pe o pista cu totul noua, cu schimbari de situatii radicale pe toate planurile si pierderi dureroase (moartea mamei, despartirea de sot, decizia mea de a ramane singura in elvetia, departe de toti cei dragi, intr-o tara cu oameni reci...)
Mi-am dat seama cat de mult au facut toti cei dragi pt mine, au urmat remuscarile si dorinta de a realiza ceva pe plan social pt a putea sa-i ajut si eu la randul meu.
Si culmea, in anul ala am cunoscut numai balante, trei admiratori aveam si toti balanta, parca eram inconjurata de ele! Prietena cea mai buna de aici, pe care am cunoscut-o tot atunci: balanta!

Unul din ei e actualul meu partener... de care ma simt legata foarte tare.
Pt ca ai vorbit de karma si o posibila reintalnire cu partenerul dintr-o viata trecuta: e posibil sa fie el, pt ca momentul in care l-am vazut pt prima data a fost pt mine ca un fulger, m-am speriat, nu a fost dragoste la prima vedere, ci o prima imagine a lui care m-a zdruncinat fara sa inteleg de ce...ceva ce nu am mai trait pana acum. A trebuit sa imi indrept privirea in alta parte dupa o secunda, de teama sa nu mi se observe reactia ciudata. Dupa ceva timp m-am indragostit de el...

Nu e o relatie usoara, dimpotriva, totusi simt nevoia sa incerc sa rezolv orice problema, sa nu ma las, sa caut mereu calea spre compromis. Chiar daca de o mie de ori gresesc, sa o iau de la capat, sa il rog sa aiba radbare si incredere ca incerc sa fac cat pot de mult si de fiecare data de un pic mai bine.

Daca imi mai poti spune ceva si despre el, despre relatia noastra, multumesc mult. Daca nu, oricum deja a insemnat foarte mult pt mine ceea ce mi-ai scris despre lectia mea de viata.

Toate cele bune si multa voie buna!

Ileana


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 14, 2007 11:11 am 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
El are Lectia de viata, Nodul Nord in Fecioara in casa XI, iar punctul vulnerabil al lui este de a se considera in permanenta o victima. Vine din vietile trecute cu o imensa teama pentru tot ceea ce reprezinta suferinta, fiind destul de sensibil la emotii. In trecut s-a identificat total cu suferintele celor din jur , suferind imens alaturi de cei pe care nu a putut sa-i ajute. Acum trebuie sa invete sa acorde un ajutor util si concret, sa analizeze sentimentele lucid deoarece in trecut a avut destule deceptii datorita celor care abuzau de marea lui incredere. Este essential ca in aceasta viata sa invete sa cunoasca adevaratele intentii a celor din jurul lui, sa simta cand este nevoie de ajutorul lui, sa fie mai circumspect.
Karma acestei lectii de viata ii cere sa devina util in viata celorlalti, sa aleaga o profesie prin care poate ajuta oamenii intr-un mod cat mai direct. Este necesar sa invete ordinea , comsecventa si planificare. In relatiile sociale este dispus sa joace rolul martirului iar in alegerea partenerului este condus uneori de marea lui dorinta de a ajuta.Psihicul lui este destul de vulnerabil iar la orice mica deceptie intra in panica, chiar pot spune ca fuge din fata obstacolului , nu prea are curajul confruntarii cu problemele de viata. Este de preferat sa evite acele situatii care aduc in viata lui deceptii sau dezamagiri.
Lectia de viata fiind in casa XI, este necesar sa se orienteze spre activitati generoase si altruiste, sa-si ajute prietenii, sa-si dezvolte originalitatea si inventivitatea in tot ceea ce tine de creativitatea lui.

Fiind Balanta cu ascendentul in Balanta, dominanta in viata lui este lupta pentru echitate si armonie sociala, este in acelasi timp destul de sensibil , are un farmec aparte cu o usoara melancolie, dar cu mult gust pentru muzica si arta. Soarele in conjunctie cu ascendentul ii da o imensa dorinta de afirmare facandu-l in acelasi timp destul de egocentric. Venus , guvernatorul ascendentului este in Scorpion , iar in aceasta pozitie venus nu este prea fericita fiind in starea ei de exil ceea ce o tulbura destul de mult accentuand de fapt calitatile ei negative. Pasional, gelos, posesiv, trece destul de usor de la iubire la respingere , iubirea este pentru el conceputa ca o pasiune arzatoare , un amestec de bunavointa si manie. Karma lui Venus in Scorpion este de a invata adevarata valoare a dragostei iar cat timp va trai doar latura pasionala si sexuala a iubirii nu va putea vedea adevarata fata a dragostei.
Cu casa parteneriatului in Berbec, doar la maturitate deplina poate face o casatorie care sa dureze, pana atunci exista o mare probabilitatte ca intr-o relatie sa apara fisuri tocmai datorita instabilitatii emotionale a lui. Doar la maturitate isi va putea controla mai bine impulsurile si dorinta de libertate. In general este dornic de afectiune dar nu prea stie sa o cucereasca dar nici sa o pastreze; aici in zona parteneriatului suferintele apar tocmai caracterului lui demonstrativ uneori a indiferentei lui. Guvernatorul casei VII –Marte este in Scorpion in casa II ceea ce ne vorbeste despre siguranta pe care trebuie sa o aduca casatoria, cat de important este pentru el tot ceea ce tine de finante, putem spune ca este interesat chiar de un mariaj din interes.
Marte in Scorpion ii da suficienta energie si forta care se manifesta in gesturi, tonalitatea vocii, magnetism puternic. Tine foarte mult la securitatea personala atat in afaceri cat si in dragoste , dar energia lui vitala ii slujeste doar lui prin tot ce tine de ceea ce-l pasioneaza pe el, mai putin pentru cei din jurul lui.Conjunctia lui Venus cu Marte vine sa accentueze caracterul lui demonstrativ, uneori instabil .
Cu Luna in Berbec cred ca reactioneaza cu destula furie si-si gaseste siguranta doar prin ceea ce tine de” nou”.
Lilith in Leu arata ca are o mare vointa, tendinta de dominare a partenerului. Cred ca este destul de puternic legat de mama lui, iar in relatia lui cu tatal apare ceva misterios.

Uitandu-ma pe sinastria voastra, primul aspect care mi-a sarit in ochi este tocmai conjunctia lui venus al tau -25 grade pesti cu lectia de viata -Nodul Sud al lui -26 grade pesti , iar ceea ce arata aceasta superpozite este o legatura sau chiar o casatorie care nu a mers destul de bine intr-o viata anterioara , tu esti cea care ai acumulat datorii karmice fata de el iar intalnirea voastra din aceasta viata este tocmai pentru a te achita de ele.

voi mai reveni.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 15, 2007 3:31 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Iti multumesc pentru noile detalii, Adria!

Probabil tocmai pentru eu ii sunt datoare din punct de vedere karmic, sunt eu aceea care se simte mai puternic atrasa de el, avand nevoie de el ca "sa-mi curat pacatele" dinainte, nu?

Mi-ar placea sa cred ca drumurile noastre vor ramane unite, ca vom fi o familie, vom avea copii... Se pare insa ca in ce priveste relatia noastra, drumul e mai important decat destinatia, lectia de viata si nu ceea ce vom realiza impreuna, nu? Am deja 30 de ani, mi-ar placea sa stiu ca va veni si vremea mea sa devin mamica. Dar nu as renunta la relatia cu el, chiar daca el amana decizia asta pentru cat mai departe in viitor.
Mi-e teama de pozitia lui Saturn in astrograma mea. Ai putea, te rog, sa-mi explici scurt, cum influenteaza acest Saturn in Leu retrograd sansa mea de a avea copii?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 15, 2007 8:03 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Saturn retrograd in casa V iti cere sa te axezi pe o munca de creatie, este necesar sa faci acest lucru deoarece in vietile
trecute ai neglijat totul in detrimentul unei vieti boeme , cu dulci povesti sentimentale. Cred ca vii din trecut cu o karma destul de grea fata de copii in sensul ca ori i-ai neglijat ori nu ai stiut sa te porti cu ei. Acum in aceasta viata iti va fi foarte greu sa ai copii, dar iti spun ca nu este chiar imposibil sa ai copii. Este necesar sa muncesti din greu pentru a constientiza greselile si pentru a repara ce poti repara, in special este necesar sa-ti dezvolti activitatea creatoare , o activitate care sa aduca beneficii oamenilor.
As vrea sa-ti spun ca am o sora care are saturn retrograd in casa v, are doi copii , bine i-a avut destul de greu, deci nu este imposibil sa ai copii chiar cu saturn in casa V, esential este sa-i doresti din tot sufletul si sa fii alaturi de ei orice s-ar intampla.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 15, 2007 9:46 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Ce noroc sa aflu ca exista si alte cazuri in care Saturn nu a pus o piedica insurmontabila, ci doar dificultati care cu tenacitate si incredere se pot invinge!

Sa dea Dumnezeu sa vina si ziua cand o sa fiu mamica...Pana atunci fac tot ce cred ca e bine, pentru a avea ce oferi copiilor mei, incerc sa pun bazele unei sigurante materiale, dar si mai important sa cultiv armonia si stabilitatea afectiva in cuplu...

Si mai ales sper ca mi-am gasit alesul:-) Eu sunt convinsa, dar siguri nu putem fi niciodata, o fi el?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Oct 24, 2007 4:37 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Draga Adria,

Eram curioasa ce ai mai fi vrut sa adaugi in ultimul post despre relatia noastra, pt ca scrisesei ca vei reveni. Intre timp am deviat putin discutia cu tema Saturn...

Daca mai ai candva timp, sa stii ca eu urmaresc inca discutiile de pe forum si m-as bucura sa inteleg mai multe si despre noi. Poate vezi ceva legat de copii si pe sinastria noastra? Iti multumesc, toate cele bune!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Oct 27, 2007 4:35 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
Uitandu-ma pe aspectele pe care planetele grele le face cu planetele personale, cred ca intalnirea voastra este de natura karmica, aveti destule aspecte negative aratand ca v-ati facut destul rau in vietile trecute, dar aveti si aspecte pozitive, mai putine. Probabil ca in aceasta viata v-ati propus sa va platiti unul altuia datoriile karmice.

Atractia puternica dintre voi se datoreaza opozitiei pe care Luna ta 20 grade Taur o face cu Venusul lui 22 grade Scorpion, acest aspect il putem asemana cu bateria de la o lanterna care aprinde becul, in cazul vostru acest aspect aprinde emotia dar celelalte lucruri cum ar fi interesele voastre, dorintele voastre difera foarte mult, aceste diferente conduc la probleme intre voi.
Ceea ce este important este sa va respectati interesele neincercand tot timpul sa le aduceti la acelasi numitor comun.
Tu , fiind destul de sensibila esti vesnic agasata de starea lui de nervozitate , puteti ajunge la conflicte tocmai agresivitatii lui, lucru intarit si de aspectul de opozitie dintre Luna ta 20 grade Taur si Marte al lui 17 grade Scorpion.
Aspectul de careu dintre Luna lui 8 grade Berbec si Mercur al tau 13 grade Capricorn arata ca interesele voastre sunt divergente , sunt posibile dificultati, neintelegeri. Cred ca ai destula forta prin cuvant , el fiind usor de ranit prin vorbele tale , de fapt pot spune ca il poti itrita destul de usor.
Aspectul de sextil intre Soarele tau 8 grade Varsator cu Luna lui 8 grade Berbec vine si accentueaza idea ca sunteti compatibili in probleme emotionale.

Datorita aspectului de opozitie Uranus –el cu Luna-tu, inceputul relatiei voastre poate fi privit ca un moment magic, moment in care emotiile voastre au fost traite intens. De fapt el oscileaza destul de mult , aici Uranus e de vina, are un comportament imprevizibil , isi schimba brusc starea de dispozitie ceea ce pentru tine e un adevarat chin. El considera ca isi poate permite orice , chiar va fi dispus sa-si incerce umorul lui cu tine, de fapt putem vorbi de ironia lui la adresa ta. Tocmai starile lui schimbatoare vor avea un effect puternic asupra ta, chiar te pot dezechilibra, si pentru ca tu esti sincera cu el iti vei pune o multime de intrebari, te iubeste sau nu, este bine sa ramai cu el?
In realitate, el te iubeste foarte mult dar ii este frica sa fie legat prea puternic de tine si in acelasi timp nu stie sa-si exprime prea bine sentimentele. Apare o puternica contradictie dintre iubirea ta si dorinta lui de libertate, tu iti poti exprima bine nivelul sentimentelor pe cand el reactioneaza doar la lucruri logice , rationale . Este foarte important pentru tine sa nu-i dai voie sa te ironizeze deoarece acest lucru poate lasa rani adanci in sufletul tau , chiar poate sa-ti destabilizeze increderea in tine dar si in alti oameni. Important pentru el este sa-si stapaneasca aceasta dorinta de schimbare , intrebarea este daca va putea?

Interesant este ca el este cheia fericirii tale dar pentru asta el trebuie sa-si stapaneasca si
sa-si struneasca impulsurile negative.
Daca privim aspectul lui Pluto in careu cu Marte al tau , veniti din vietile trecute cu o karma de agresivitate, iar prin aceasta intalnire vi se cere sa va regenerati instinctele fizice si psihice, este necesar sa renuntati la rivalitatile din trecut. Atractia dintre voi este tulburatoare iar acest lucru isi are radacina in legatura voastra karmica, a admiratiei voastre reciproce. Interesant este ca amandoi simtiti o teama , o amenintare generata tocmai de energia psihica si sexuala a fiecaruia dintre voi, tu esti deschisa mult prea deschisa in a-ti exprima sentimentele pe cand el are o frica , o tema in exprimare iar acest lucru vine dintr-o viata trecuta. Datorita acestui lucru el va incerca sa te domine, sa castige cu orice prêt puterea in cadrul relatiei voastre, tu renunti mai usor la conflicte , el nu.
Cred ca vei scapa destul de greu de sub influenta lui, la el toate trairile vin din planul spiritual . Ceea ce este important pentru el este sa renunte la supararea fata de tine, sa-si dezvolte increderea in el. Daca el nu poate face acest lucru , este de preferat sa incerci sa scapi de sub dominatia lui, iti poti plati datoria karmica prin propria vointa si abtinandu-te de la violenta.
Daca privim aspectul de careu dintre Pluto –el si Mercur al tau, are capacitatea de a-ti citi gandurile , de fapt pot spune ca esti pentru el ca si o carte deschisa, lucrul acesta te impresioneaza foarte mult pe tine si vei crede ca el are capacitati mentale desosebite. De fapt , el face acest lucru pentru a-si ascunde destul de bine nesiguranta lui, iar prin controlul mintii tale el urmareste ca tu sa nu ai nici o putere , control asupra lui.
Manipularile lui apar prin tactici de superioritate intelectuala, prin impunerea temei discutiei, prin corectarea ta atunci cand folosesti anumite cuvinte. La inceput fiind atat de impresionata de el, nu vei observa ca de fapt el incearca sa te domine , sa aiba un control permanent asupra ta. Acest lucru are radacini adanci in el in vietile trecute cand chiar el a fost pedepsit pentru nestiinta sau greseli in vorbire, sau a fost pedepsit pentru ca vorbea despre lucruri nepermise. In relatia voastra acum, el isi simpte siguranta amenintata si va incerca tot timpul sa evite ca tu sa ai si cea mai mica putere asupra lui. Datorita faptului ca el isi permite tot timpul sa te corecteze sau pur si simplu sa-ti anuleze ideile tale considerandu-le fara valoare, tu vei avea foarte mult de suferit, cred ca te vei imbraca intr-un complex de inferioritate din care cu greu vei reusi sa iesi. Este foarte important pentru tine sa nu-i dai voie sa-ti anuleze ideile tale , sa tii foarte mult la ceea ce poti face tu prin gandirea ta, sa incerci sa iesi de sub controlul lui, sa fii mai detasata fata de el . .


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Oct 28, 2007 5:51 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Draga Adria,

Iti multumesc!!! Iti multumesc din tot sufletul! Recunosc ca ma tulbura sa vad asternute in cuvinte problemele mele atat de intime, care imi afecteaza viata de cativa ani incoace si care ma consuma enorm, neputandu-le gasi o solutie desi o caut in permanenta, sau cel putin asa cred eu, ca o caut.

Iti pot confirma tot ceea ce ai scris, e adevarat pana si in detaliu, chiar asa a evoluat relatia noastra: atractia puternica, inceputul care m-a pus pe jar, si influenta lui care m-a schimbat enorm:
Quote:
Este foarte important pentru tine sa nu-i dai voie sa te ironizeze deoarece acest lucru poate lasa rani adanci in sufletul tau , chiar poate sa-ti destabilizeze increderea in tine dar si in alti oameni.

S-a intamplat deja. E unul din motivele cele mai mari de ingrjorare pt mine, mi-am pierdut echilibrul de altadata, pt ca am multa nevoie de a fi apreciata, de a-mi fi recunoscuta valoarea, nu ca una de exceptie, dar ca una care are si ea dreptul sa se numeasca valoare pe lumea asta, atat incat sa fie primita cu bratele deschise de catre ceilalti din cand in cand macar. Si pe masura ce a evoluat relatia asta, a trebuit ma lupt cu o lipsa de incredere in mine insami si in ceilalti din ce in ce mai acuta si cu complexele de inferioritate. Nu stiu cati ani ai tu, dar la cei 30 ai mei, departe de lumea in care eram acceptata si apreciata pt ceea ce sunt, un om simplu, sincer si deschis, care iubeste oamenii pt ceea ce au ei bun - si fiecare are ceva atat de bun, de frumos! - mi-e greu sa merg inainte cu curaj si incredere ca pot face ceva bun pe lume, fara sa am confirmare de la cineva apropiat prezent in viata mea. Singurul apropiat a fost el, restul sunt toti in Romania, ii iubesc, vorbim des la telefon, dar sunt departe... si ei ma cred ca inainte, pt ca am ramas cu ei ca inainte.

In fine, nu vreau sa te retin cu detalii neimportante pt tine.

Citatul de mai sus si urmatorul m-au tulburat foarte tare. Si eu m-am gandit ca e singura solutie sa ma detasez un pic, dar e greu, mi-am format o obisnuinta din a fi dependenta de el. Acum ca mi-ai scris si tu asta si mi-ai expus totul in termeni de cauza si efect, mi-am dat seama cat e de important sa devin consecventa in a incerca sa-mi dezvolt personalitatea si independent de el, sa-mi cultiv interesele si sa am incredere in ceea ce sunt. In acelasi timp sa-l respect si pe el asa cum e, cu interesele lui.
Quote:
Datorita faptului ca el isi permite tot timpul sa te corecteze sau pur si simplu sa-ti anuleze ideile tale considerandu-le fara valoare, tu vei avea foarte mult de suferit, cred ca te vei imbraca intr-un complex de inferioritate din care cu greu vei reusi sa iesi. Este foarte important pentru tine sa nu-i dai voie sa-ti anuleze ideile tale , sa tii foarte mult la ceea ce poti face tu prin gandirea ta, sa incerci sa iesi de sub controlul lui, sa fii mai detasata fata de el . .


Partea emotionala e intr-adevar minunata, ofera satisfactie suficienta cat sa ne dorim sa mentinem relatia. Sper numai sa ma regasesc pe mine, sa aflu din nou ca sunt si eu cineva pe lume, un cineva mic, dar care are o luminita la fel de valoroasa ca si toti ceilalti cineva mai mari... Cheia e la mine, tu mi-ai amintit de asta: sa nu renunt la cine sunt.

O reflectez inca mult la randurile scrise de tine, mai ales la ultimele... Si totul pe un forum, asa, ajutor nesperat si atat de binevenit. Multumesc! Dumnezeu sa-ti ajute!

Ileana


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Oct 29, 2007 10:25 pm 
User avatar

Joined: Mon May 15, 2006 9:50 am
Posts: 296
Location: Cernavoda
In aceasta perioada Neptun in tranzit face un careu cu Luna ta natala , un tranzit ce a inceput in aprilie 2006 si va dura pana in februarie 2008.
Ce aduce acest tranzit pentru tine?

In astrologie, careul este un aspect provocator, te pune in fata a ceea ce trebuie depasit pentru a putea merge mai departe, pentru a obtine ceea ce doresti.
As vrea sa-ti explic mai simplu ce se vrea prin acest tranzit plecand de la ceea ce arata Luna atunci cand este aspectata , in cazul tau de planeta Neptun.
Iti cere o transformare referitoare la propria persoana , transformare necesara pentru a te simti bine tu cu tine insuti.
Luna si Neptun avand aceeasi natura , fiind la fel de sensibile , intuitive , acest aspect de careu iti va accentua agitatia interioara , nemultumirea ta , conducandu-te la o insatisfactie fata de tine , fata de lume.
Rezolvarea tuturor problemelor generate de acest tranzit depind de implicarea ta personala, iar Neptun si Luna fiind in semen fixe , cred ca vei actiona destul de lent .
Aceasta transformare, schimbare a ta o vei face mai lent si datorita fricii tale care acompaniaza acest tranzit , este bine sa-ti repeti permanent ca principalul dusman al tau in aceasta perioada este tocmai frica ta, tema ta, iar acestea vor diminua energia cu care incerci sa-ti rezolvi problemele.
Destul de vulnerabila, fragila , plina de incertitudini, o profunda stare de insecuritate ; pot defini mai bine acest tranzit pentru tine ca si o permanenta stare de stress, parca nu mai gasesti nici un reper de care sa te legi, simti acut distanta fata de mama, familie.
Tocmai aceasta vulnerabilitate a ta iti va permite sa te cunosti mai bine, sa-ti cunosti punctele slabe, punctele tari, sa fii fata in fata cu propriile slabiciuni, sa le accepti pentru a putea merge mai departe.
Este necesar sa faci tot posibilul sa-ti gasesti echilibrul , iar acest lucru il poti face prin implicarea ta intr-o activitate creatoare, sau pur si simplu sa-ti reactualizezi un ideal al tau pe care sa-l pui in practica , nu doar sa visezi la el.
Energia generata de acest aspect de careu este absolut necesara pentru a te impulsiona sa actionezi conform trairilor , simturilor, inclinatiilor tale, atentia ta va fi comutata catre interiorul tau incercand sa-ti gasesti calea; de fapt acest tranzit il putem compara cu un curent puternic , profund care accentueaza trairile tale interioare in vederea transformarii .

Alt tranzit important in aceasta perioasda este tranzitul lui Saturn in trigon cu MC-cariera, este benefic , propice elevarii profesionale si sociale, si pot spune ca daca vei face deforturi in aceasta perioada vei fi “ premiata”.
Ai o imensa posibilitate de a-ti structura si a-ti face mai confortabila situatia profesionala , domeniul afacerilor unde daca iti vei folosi logica si nu vei face compromisuri vei reusi sa obtii rezultate bune, lente, dar sigure. Reputatia ta capata o mare importanta in ochii tai fiind capabila sa muncesti pentru atingerea telurilor tale. Spun acest lucru , deoarece in aceasta perioada Saturn iti tranziteaza casa VI, tranzit ce reprezinta pentru tine o schimbare a modului de gandire, a muncii, a obiceiurilor legate de sanatatea ta. Simti un impuls din interior care te determina sa fii mai organizata, mai disciplinata in multe domenii din viata ta, in special in munca ta, cu sanatatea ta. Presiunea lui Saturn pur si simplu te sileste sa stabilesti destul de clar ce vrei sa faci, care sunt lucrurile cu adevarat importante in viata ta, devenind mult mai constienta de diferitele relatii din viata ta. Este o perioada foarte buna pentru o dieta purificatoare , orice problema legata de sanatate, de munca in aceasta perioada este ca o lectie specifica ce te invata ce schimbari trebuie sa faci in viata de zi cu zi.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Oct 30, 2007 11:44 pm 

Joined: Mon Apr 09, 2007 3:20 pm
Posts: 14
Location: elvetia
Nici nu stiu cum sa-ti multumesc… Descrierea influentei celor doua tranzite e incredibil de precisa, parca s-ar fi facut lumina deodata! Imi este de un mare ajutor ceea ce mi-ai scris.

Quote:
este bine sa-ti repeti permanent ca principalul dusman al tau in aceasta perioada este tocmai frica ta, tema ta, iar acestea vor diminua energia cu care incerci sa-ti rezolvi problemele.
Destul de vulnerabila, fragila , plina de incertitudini, o profunda stare de insecuritate ; pot defini mai bine acest tranzit pentru tine ca si o permanenta stare de stress, parca nu mai gasesti nici un reper de care sa te legi, simti acut distanta fata de mama, familie.

Catve luni am pus totul pe seama schimbarilor multe din ultima vreme: noul job, noua locuinta in alt oras, totul nou iarasi...el care vrea sa plece, cand nici nu ne-am asezat bine. Dupa asta am crezut ca e varsta, m-am uitat insa in jur si, e adevarat ca multi sunt prinsi de vartejul vietii, dar nu era ceea ce simteam eu. Pana intr-o zi, acum cateva saptamani, cand mi-am dat seama ca mie practic de dimineata pana seara imi e frica, da, o teama care ma paralizeaza. De parca as fi mereu undeva sus, pe schele, daca nu am grija la orice pas cad, si a avea grija la orice pas imi consuma toata energia, tot timpul. Am fost uimita si speriata sa constat asta, m-am hotarat sa merg inainte si sa ma rog sa treaca, parca nu eram in stare sa schimb nimic si asteptam cu inima cat un purice sa treaca.

Quote:
Este necesar sa faci tot posibilul sa-ti gasesti echilibrul , iar acest lucru il poti face prin implicarea ta intr-o activitate creatoare, sau pur si simplu sa-ti reactualizezi un ideal al tau pe care sa-l pui in practica , nu doar sa visezi la el.

Chiar asta incerc sa fac in ultimele saptamani si parca cred ca incet-incet voi reintra pe un fagas...voi gasi calea mea.

Pe de alta parte in ultima luna simt ca incep sa devin mai stapana pe mine si sa ma mobilizez pt a face loc in viata mea si pt lucruri care imi fac bine si sa ma implic mai mult pe plan profesional. Si asta imi alina zbuciumul dinainte si imi da incredere ca pot sa misc ceva cu rabdare... Ma sustine trigonul lui Saturn cu MC, ce noroc am!

Draga Adria, tu stii cat de mult m-ai ajutat. Iti multumesc mult pentru asta si imi amintesc de ce imi raspundea o prietena foarte credincioasa: nu imi multumi mie, multumeste-i lui Dumnezeu. Lui sau tie, mesagerule, eu multumesc acum si incerc sa-mi vad de drum mai departe recunoscatoare pentru acest ajutor.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group