It is currently Fri Mar 29, 2024 9:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Dilema
PostPosted: Sat Sep 22, 2007 11:51 am 

Joined: Tue Sep 18, 2007 10:57 pm
Posts: 7
Domnule Coser,

Am o dilema. Nu inteleg ce ar trebui sa fac. Iubesc doi barbati si nu pot orice as face sa ma despart de nici unul dintre ei. Ma consider o persoana morala si imi fac mari probleme de constiinta. Ma puteti ajuta sa intelg mai bine de ce se intampla asta si ce ar trebui sa fac? Sau sa nu fac.
Va multumesc din suflet!

Eu - 30 octombrie 1973, ora 11.55, Braila
Partenerul 1 - 16 februarie 1972, ora 14.30, Galati
Partenerul 2 - 29 octombrie 1969, ora 8.30, Pitesti


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Dilema
PostPosted: Mon Sep 24, 2007 9:40 pm 

Joined: Tue Sep 18, 2007 10:57 pm
Posts: 7
Se pare ca este la fel de dificil pentru dumneavoastra sa ma indrumati cat este pentru mine sa ma dumiresc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 25, 2007 1:09 am 

Joined: Sat Mar 31, 2007 8:17 pm
Posts: 25
Din punct de vedere astrologic nu stiu ce ti s-ar putea spune,probabil ca dualitatea ta e evidenta in astrograma,insa din punct de vedere moral, cred ca lucrurile ar trebui sa fie foarte clare. Nu cred ca trebuie sa astepti raspunsul unui astrolog intr-o asemenea postura, pentru ca seamana mai mult cu a-ti cauta scuze metafizice sau , la o adica, sa nu-ti asumi responsabilitatea. Curiozitatea mea ar fi daca cei doi sunt constienti de prezenta fiecaruia . Daca tu ai fost sincera cu ei. Inteleg ca in tine este o lupta puternica, si trebuie sa-ti fie greu, dar a le ascunde lor adevarul, iti amplifica vina in mod exponential. Si nu uita ce se intampla atunci cand incerci sa prinzi doi iepuri deodata... Iar in cazul in care tu ai fost sincera cu ambii, astrologia ar putea poate sa-ti indice doar care dintre ei ar fi mai compatibil, dar tu se pare ca nu vrei sa renunti la nici unul. Eu cred ca intr-un final decizia iti apartine tie in totalitate, si in nici un caz unui astrolog. Povestea ta mi-aduce aminte de cea a lui Eliade, care si el a trait o astfel de situatie, iubea deodata doua femei. Pe Sorana Topa, o actrita celebra la acea vreme, din mediul elitist aferent, prietena cu Cioran, Noica, etc.. o tipa excentrica, dupa nopti de dezmat ajungea dimineata la Eliade spunandu-i ca vrea Absolutul. Si pe Nina, o functionara simpla de la posta, era o exceptie in grupul lor, caci nu avea facultate, dar de o feminitate si de o inteligenta superioara, incat pana si Camil Petrescu , intrebat fiind de ce nu se insoara, cunoscut fiindu-i misoginismul , a raspuns: pentru ca n-am intalnit inca o femeie ca Nina. Ei bine, Eliade le iubea cu o intensitate extraordinara pe amandoua, dar a avut curajul sa le spuna adevarul celor doua, si a ales-o pe Nina. De ce pe ea? Pentru ca era o fiinta foarte fragila, dupa o dezamagire in dragoste, si mai tarziu chiar a facut leucemie si-a murit. Sorana fiind o femeie puternica, a putut face fata situatiei. Ramane ca tu sa cantaresti lucrurile , si poate ca cineva de pe forum sa-ti dea mai multe date despre tine insati, pentru a te cunoaste mai bine.
Numai bine si curaj in a lua decizia potrivita..Ti-as recomanda chiar rugaciunea in acest caz, eventual afirmatia(Gratia Divina ma ajuta sa gasesc drumul cel bun.) care apartie Ingerilor Discernamantului


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 25, 2007 1:30 pm 

Joined: Tue Sep 18, 2007 10:57 pm
Posts: 7
Multumesc mult pentru raspuns, Innana! Esti o persoana inteleapta!

Nu, nu stiu unul de altul. Si nici nu stiu la ce le-ar folosi sa stie. Pentru ca problema este la mine, nu la ei.
Am crezut intotdeauna ca acest lucru se poate intampla doar unor persoane imorale si cel mai probabil, barbati. Probabil ca am judecat stramb persoanele care au trecut prin asta si acum trec eu printr-o experienta de acest tip. Ideea e, ca daca nu treci prin asta, e foarte greu sa-ti imaginezi cum e sa nu intelegi de fapt ce vrei, in conditiile in care nu mai ai 16 ani. Nici eu n-am inteles inainte sa mi se intample. Sfatul tau e bun: Mai bine vorbesc cu Doamne, Doamne.

Iti multumesc inca o data!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Sep 25, 2007 1:59 pm 

Joined: Sat Mar 31, 2007 8:17 pm
Posts: 25
Lisa,cred ca le-ar folosi sa stie,pentru ca tu le daruiesti in prezent o imagine falsa cumva,chiar daca ii iubesti ..Gandeste-te ca poate daca ar sti adevarul ,manifestarea lor s-ar schimba,poate te-ar privi altfel,gandeste-te sa ti se intample tie asa ceva...Dar ,fireste nu intamplator traiesti aceasta poveste,trebuie sa inveti ceva de aici...,ca doar nu e capat de lume...Oricum,e bine ca-ti faci procese de constiinta si vrei sa depasesti situatia...Si eu cred intr-adevar ca singura metoda in acest caz e rugaciunea,singurul care te poate ajuta cu adevarat e Dumnezeu...Roaga te Ingerilor sa -ti arate drumul bun,sa nu te lase sa ratacesti,sa-ti indice cu cine sa ramai....Vei vedea ca vor urma niste intuitii,niste viziuni sa le zic,niste manifestari ale lor,care te vor face sa iei decizia inteleapta...Si ar fi bine sa spui si urmatoarea afirmatie:"Exprim intentia pentru solutia perfecta ,ca rezolvare a situatiei in care ma aflu acum",fireste o poti spune prin cuvintele tale,ideea sa fie aceasta...Inteligenta dumnezeieasca e infinita,astfel incat ,pentru orice om ,indiferent de situatia sa,si de locul in care se afla exista o solutie perfecta de rezolvare a problemelor sale,exista o solutie armonioasa,astfel incat toti cei implicati in ea sa nu sufere...Cred ca te-ar ajuta mult...Iti mai las si un site cu Ingeri,care sa fie alaturi de tine,si care sper sa te indrume in situatia data si nu numai...Vei gasi multe sectiuni interesante aici...
http://www.lumeaingerilor.ro/Ingeriiint ... fault.aspx

Peace!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group