It is currently Thu Apr 25, 2024 7:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject: Interpretare
PostPosted: Thu Jan 26, 2006 12:39 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
In primul rand vreau sa va spun bine v-am gasit si ma bucur nespus ca am descoperit acest site.
Avand in vedere ca sunt la ABC-ul ABC-ului astrologiei, as vrea sa va cer parerea in interpretarea urmatoarei fraze: "Uranus va trece din VIII si se apropie de Chiron iar Lilith urmeaza sa treaca peste Uranus din tema natala."
Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Interpretare
PostPosted: Thu Jan 26, 2006 4:25 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Bine ai venit!

recunosc foarte bine acest citat si cred ca-l cunosc foarte bine pe cel care a spus asta... he he :wink:

Trecerea lui Uranus in tranzit pest Chiron din tema natal aduce un plus de libertate. In primul rand o libertate de gandire, apoi o libertate de expresie si in cele din urma o libertate de decizie. Toate aceste trei libertati duc, evident, la o sporire a puterii personale. Atunci cand Lilith intervine cu un tranzit peste Uranus natal lucrurile se complica putin. Ea va trezi frustrari adanci, frica de neprevazut si, mai ales, agoasa incertitudinii. Lilith in tranzit peste Uranus natala nu blocheaza libertatea, ci confera nativului libertati prost intelese. Adica isi va permite sa vorbeasca altfel cu cei din jur, sa se adreseze intr-un alt mod si chiar sa-si insuseasca bunurile altora.
Am spus ca situatia buna data de Uranus in tranzit se schimba doar putin pentru ca atentia acordata astrologiei in acest moment cand Lilith intuneca judecata si alegerile este un semn ca alegerile sunt bune si ca tranzitul lui Uranus este pe tema mai puternic decat tranzitul lui Lilith.
Cert este ca Lilith va tulbura emotiile aducand neliniste in camin si teama de despartire, dar de aceasta data va exista puterea de a expune aceste temeri pt a li se gasi solutia...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 26, 2006 7:39 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
He, he...multumesc Maestre :wink: . Am foarte multe de studiat ref astrologie, dar am si mai multe de pus la punct ref "?who am I?"...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Jan 26, 2006 8:21 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Apropo de studiul astrologiei... exista pe piata o bibliografie foarte bogata in materie de astrologie si oricat de multi oameni ai avea in jur dupa ani de studiu, iti dai seama ca tot singur inveti... Eu sunt un autodidact, tot ceea ce stiu am invatat singur... in aceasta viata (he he) am invatat totul singur si poate ca uneori imi doream sa am pe cineva langa mine sa-mi explice... si, culmea, in continuare imi doresc asta si stiu ca nu este posibil nu dintr-un sentiment de supraapreciere, pt ca nu am asa ceva, ci dintr-o intelegere a propriei karme.
Astrologia nu este o stiinta usoara ea cere atentie, mult atentie si masura... infomatiile pot crea la un moment dat un entuziasm intens insa daca ele nu sunt integrate in tema si analizate in context acest entuziam duce, de cele mai multe ori la dezamagire. De aceea ea trebuie studiata metodic. Prima data se incepe cu un manual de astrologie in care sunt prezentata elementele de baza nu povesti, nu descrieri laborioase... pentru inceput, abeceul se invata simplu... Inveti sa care sunt elementele unei astrograme, de ce sunt ele asa cum sunt si nu altfel si care sunt instrumentele care le leaga.
Dupa aceia ponind de la definitii minime cauta sa construieti o interpretare... lucrand ve intelege ca e nevoie de intuitie si vei invatat apoi sa o folosesti. Din momentul in care incepi sa ai ncredere in intuitia ta si ea se mai si verifica poti trece la definitii laborioase, la interpretari complexe, la analize subtile.
Asa cum se poate vedea asta cere putin timp, masura, in a aprecia propriile cunostinte, si pasiune.
Daca iti este foate clar asta in minte, nu ai cum sa te pierzi pe drum si nici nu te urci pe un piedestal pentru titlul de astrolog pt ca tu stii ca a fi astrolog implica intai raspundere, munca, devotament si abia la urma apreciere... si pt ca aprecierea este diret proportiona cu intelegerea celui care solicita ajutorul, astrologul este incriminat si invinuit in mod gratuit. Cel care studiaza astrologia trebuie sa fie pregatit si pentru asta...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 3:23 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
Multzam pentru sfaturi. Pana la sosirea manualelor din Ro (prefer sa studiez in limba materna) citesc tot ce apuc pe inet si imi notez notiunile pe care nu le inteleg. Imi dau seama ca pentru a ajunge la asemenea interpretari va trebui sa parcurg un drum lung. Am talentul de a incepe lucrurile in forta si, dupa ce aflu despre ce este vorba si stapanesc abc-ul, renuntz si caut altceva cu care sa-mi ocup timpul. Reiese asta oare din astrograma mea?

Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jan 27, 2006 8:27 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
gheorghita, cu aceeasi "problema" ma confrunt si eu. lasand la o parte entuziasmul in inceputuri care ma cuprinde ori de cite ori dau de ceva (sau cineva! :wink: ) care imi place, cu invatatul astrologiei,am observat ceva ce nu-mi pot explica pe cai "ortodoxe" : in 10 ani am avut 2-3 perioade de cateva saptamani cand am acumulat si asimilat foarte multa informatie, am invatat metode, tehnici, am facut aplicatii, am ajuns chiar sa caut noi metode de abordare, sa incerc sa depasesc limitele impuse de informatiile detinute.
apoi, la fel de brusc pe cat m-a apucat, la fel de brusc m-a lasat. in timpul intre aceste "crize astrologice", oricat as fi vrut, n-am mai putut invata nimic. ma limitez sa-mi cumpar carti la care ma uit ca mitza in calendar si uit mare parte din informatie.
:oops: cand ma apuca iar "nebunia", ma vad nevoita s-o iau aproape de la 0, sa parcurg intreg traseul anterior si mai fac citiva pasi in plus fata de ultima data.
e ca si cum, pt scurta vreme, mi se deschid cerurile. :wink:
tu ne sfatuiesti sa ne bazam pe intuitie. problema e ca eu nu am incredere in intuitie :cry: ... desi, culmea,mi s-a spus de prea multe ori ca sa nu fie un simbure de adevar:"ai avut dreptate atunci...".
am, cumva, o soarta de casandra?!
fie oamenii nu asculta sfaturile, fie lucrurile pe care le "simt" eu nu se intampla imediat si ei cred ca nu am dreptate. oare m-am folosit in mod gresit de informatii in alta viata si platesc acum pt asta? mi se refuza accesul la darul pe care il aveam atunci sau acest dar mi se da abia acum, dar este conditionat de nivelul de evolutie spirituala?


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 28, 2006 11:53 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu, Daniela, pur si simplu esti imprastiata :wink:

Nu este nimic si nimeni impotriva ta. Cu intuitia de care vrobeai explicatia este foarte simpla.. ceilalti au incredrea in ce oferi tu in egala masura in care si tu ai incredere. Tu acorzi mai multa atentie ratiunii pentru ca te folosesti mai mult de ea si pentru ca foloseti mai mult mana dreapta decat stanga, nu inseamna ca mana stanga nu exista sau nu s-ar descurca si ea sa faca tot ce trebuie.... La tine este o problema de alegere. Din punct de vedere psihologic imprastierea nu este chiar o stare de superficialitate, ci ea este mai aproape de lacomia de a avea de toate, decat de nepasare. Iti doresti de toate, sa poti face de toate, sa stii, sa simti, sa traiesti, sa acorzi importanta tuturor stimulilor care iti vin, iar pentru a rezolva asta nu trebuie decat sa fii selectiva. Aceasta nevoie de mult vine dintr-un spirit dominator, dintr-o fire avida dupa a detine controlul asupra a tot ce este in jur si absolut deloc din autocontrol, privit ca stare psihica. Dorinta te domina, dorinta iti motiveaza totul, dar pe tine nu te intereseaza sa explozezi dorinta, ci praful in ochi care iti ramane dupa ce ea consuma.
Dupa parerea mea cred ca trebuie sa fii DOAR selectiva. Este o femeie plina de calitati, cu o putere de patrundere speciala si un simt al detaliului extrem de contructiv si analitic, dar te rispiesti pentru ca nu ti-ai educat dorinta. Cred ca ti-a prinde mai bine daca dorinta ti-ar fi prieten si nu dusman, ai putea descoperi ca tu chiar posesi acel deget magic cu care transformi in aur tot ce atingi...
Esti plina de calitati si acesta nu este un compliment gratuit... cu siguranta tema ta ar indica asta, dar si halucinanta convinetuire a acestora cu defectele de caracter. :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: partea goala a paharului
PostPosted: Sun Jan 29, 2006 8:18 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
gheorghita, ma pui pe ginduri mai mult decit eram pusa pina acum (de la inceputul anului, in virtutea nu stiu carui tranzit, ma tot analizez si am hotarit sa ma pun in discutie in mod "public" pt ca nu este deloc constructiv sa-ti raspunzi singur la intrebari. urania, in sedinta de vineri, vorbea despre aceasta dorinta a capricornilor de a se privi cu luciditate. dar e obligatoriu sa si reuseasca :wink: ).
referitor la cit cred eu si cit cred altii din cit cred eu, trebuie sa precizez ca am acceptat "limitele" care mi se pare ca mi le pune destinul si m-am temut sa nu devin un vinzator de vise (imi cunosc limitele "stiintei" si sunt perfectionista, asta inseamna ca vad mai usor partea goala a paharului meu). pe de alta parte m-a coplesit un aspect al "meseriei": cind un om pune o intrebare asteapta, constient sau nu, un anumit raspuns. daca nu le spui ce asteapta ei nu te vor crede. si poate e mai bine ca nu cred totul, pt ca uneori reusesc sa indrepte anumite lucruri prin faptul ca se deschid mai mult sau fac mai multe eforturi... m-am blocat la contradictia asta si am abandonat.
cred ca la inceput am cautat, cu ajutorul astrologiei, sa-mi verific si explic tot felul de senzatii stranii, de genul deja vu, amintiri din alta viata, limitarea liberului arbitru, telepatia, simpatia si antipatia instantanee fata de anumite persoane etc.
ca imi pun in miscare toate simturile e adevarat... :) dar am considerat-o mai mult o reactie a instinctului primar de supravietuire si convietuire - sa-i cunosti pe ceilalti asa cum sunt. dar oamenii poarta masti (sau macar o planeta "scut"). atunci nu-ti ramine decit sa-i simti. dar cind simteam ceva ce nu-mi placea incercam sa schimb. am aflat apoi pe propria piele ca nu pot si nu am dreptul sa schimb. si atunci m-am repliat si am incercat sa-mi adorm al saselea simt.
dorinta de a domina incerc de mult timp s-o educ pt ca nu m-a facut fericita. pe de alta parte, detest sa conduc si sa controlez. cu 3 planete si nodul sud in balanta dorinta de armonie e mai puternica si mai la indemina. elementul foc e cel mai slab in tema, nu si cel cardinal. sunt ca un balaur care nu arunca flacari.
nu-mi cunosc ascendentul si pina acum nici n-am vrut. pt ca m-am temut ca m-as resemna cu defectele sau as incerca sa fortez soarta. si mi-am spus ca, orice ar fi in tema aia, am destule defecte cat sa lucrez la ele o viata intreaga. poate greseala mea a fost ca am focalizat numai pe indreptarea defectelor, uitand sa ma mai folosesc de calitati...
oricum, am simtit instinctiv ca marele meu dusman era trufia, atasamentul de talente si capacitati... stiu ca nu am voie sa-i judec pe altii si ca trebuie sa invat sa-i iubesc asa cum sunt (pierd usor iubirea cand sunt dezamagita, semn ca factorul iluzii e puternic la mine), fara sa incerc sa-i transform in cum as vrea eu sa fie. dar intai trebuie sa invat sa ma iubesc pe mine. ca sa ma iubesc trebuie sa ma accept, ca sa ma accept trebuie sa ma descopar, sa nu-mi fac iluzii.
asa ca, acum citeva saptamani, m-am intors iar la astrologie. de fapt, am simtit un impuls puternic si, cum cred ca nimic nu e intamplator, am purces la drum intr-un soi de calatorie in jurul fiintei mele. mi-am spus ca trebuie sa profit de aceasta ocazie care mi se ofera tocmai ca sa nu mai bijbai si sa dau cu presupusul. efectele acelor defecte le simt, dar trebuie identificata si tratata cauza... incapacitatea de a fi selectiva, teama de a alege, tentatia de a abandona fara lupta in fata obstacolelor etc.
in ce priveste consideratia ta:
Dorinta te domina, dorinta iti motiveaza totul, dar pe tine nu te intereseaza sa explozezi dorinta, ci praful in ochi care iti ramane dupa ce ea consuma.
ma tem in aceasta clipa intelegerea ei ma depaseste.
e ceva vreme de cand vreau sa te rog sa arunci o privire pe harta mea natala, dar cum am nevoie de o rectificare de ascendent si stiu ca un astfel de demers te-ar solicita foarte mult n-am indraznit s-o fac pina acum. in cazul in care vrei sa-mi intinzi o mana de ajutor, cred ca mi-ar fi de mare folos.
imi cer scuze domnului care a deschis acest topic in cazul in care am deturnat discutia.


Offline
 Profile  
 
 Post subject: Re: partea goala a paharului
PostPosted: Mon Jan 30, 2006 9:40 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
daniela wrote:
imi cer scuze domnului care a deschis acest topic in cazul in care am deturnat discutia.


:D hehe...Ar fi culmea sa ma supar! Uneori este bine sa te lasi...invadat :wink: ... iti mai mutzi gandul de la ale tale :wink:
Singurul lucru care ma deranjeaza este cuvantul "domnul(ui)"...in rest discutia voastra este f agreabila.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Jan 30, 2006 9:59 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
multumesc... :) :wink:
dupa ce o sa mai fac niste "instructie" cu planetele, poate mai execut o invazie, un atac de gherila, o actiune subversiva, ceva... sper sa nu-l stresez prea tare pe gheorghita, care ne duce "in spate" pe toti...
pina atunci ai timp sa studiezi, ca sa te poti implica (ca forta independenta sau ca...mercenar :wink: )!
spor la invatat! omagiile mele, domnule undercover :) :wink:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 12:10 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
daniela wrote:
sper sa nu-l stresez prea tare pe gheorghita, care ne duce "in spate" pe toti... :


Ups... nu va duc in spate... ci stam si noi ca oamenii de vorba...

daniela wrote:
urania, in sedinta de vineri


off... nici nu mai stiu de cand nu am mai vazut-o... stau prost cu timpul si aman de vineri pe sambata si sambata nu reusesc niciodata...

daniela wrote:
am nevoie de o rectificare de ascendent


sigur... cu placere numai sa-mi dai niste date de referinta din viata ta si, sigur, intervalul presupus... sa nu-mi spui "pe la apusul soarelui" sau "interval de aproximativ 24 de ore" ca am sa mor de ras... :D :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 7:32 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 2:16 am
Posts: 15
daniela wrote:
pina atunci ai timp sa studiezi, ca sa te poti implica (ca forta independenta sau ca...mercenar :wink: )!
spor la invatat! omagiile mele, domnule undercover :) :wink:


Sincer, trebuie sa-mi analizez disponibilitatile pentru aceasta stiinta... sau poate nu este acum momentul potrivit pentru a incepe sa o aprofundez la modul cel mai serios. Citesc, inteleg, constientizez, dar... ma atrage mult mai mult altceva, si anume...cine sunt eu? Cred ca o explicatie ar putea fi ca, in acest moment al vietii, simt nevoia sa ma cunosc, sa privesc in interiorul meu si sa ma identific cu mine. Parca cineva imi spune: nu te cauta pe cer, priveste-te in interiorul tau...Cu alte cuvinte cred ca trebuie sa ma... armonizez (vezi Lazarev :wink: ).
Deci implicarea, fie ca forta independenta fie ca mercenar, se va lasa asteptata ceva vreme...Dar voi fi alaturi de voi, cu intrebari si chiar cu raspunsuri, daca subiectul nu va fi prea "adanc" pentru mine...

Omagiile mele, doamna Daniela :D !


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 12 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group